leusile»* hrmt Bazar in Koningshof Bejaardenreis naar Dolfinarium B li LOEP Kantlijn f't' Afschijd doetpein Inspraak? Vergelijken Kreyns Inspraak? (2) Geen huzarenstukje Visseizoen geopend Zwembad doet zaken Scherm Blom aan Zwarteweg Werkgroep terug? Onwijs DONDERDAG 2 JUN11983 loep op Leusden 10 Redaktle: Caspar van Loo Bijdrage: Marnlx Kreyns In Lisiduna Pepers, een uitgave van Lisldunahol dat een kontaktblad beoogt te zijn tussen de vaste en vrijwillige medewerkers, de bewoners, hun familie en belangstellenden, staat een leuk taallesje. „In dit tweede nummer In 1983 van Lisiduna Pepers vindt u veel artikelen over het 10-jarig bestaan. Dit feest werdt gevlert In de afgelopen maant april. Het was biezonder leuk en we kijken er graag op trug. In dit nummer moeten we ook melding maken van het onweerlegbare feit dat dr. P. J. Woordman afschijd neemt als geneesheer direkteur. Hij heeft de 65-jarige leefteld berljkt. Een van de gevolgen daarvan Is dat hij de redaktie verlaad. Wat dit betekent moge blelken uit dit artikeltje. Het is een voorproef van wat u te wagten staat als ons redaktlelid-corrector zijn Invloet niet meer kan doen gelden. Hier pastdanookeen welgemeend dank voor alle inbreng, verbeteringen en opmerkingen. Minder dankbaar zijn we voor de verwarring die hij wist te stichten bij het op postcode sorteren van de te verzenden Pepers. Al konden we daar wel om lachen. We sturen Piet Woortman vanaf nu alle nummers thuis toe en we hopen dat hij zo mee blijft waken over de kwaliteit van dit blad." Grapje van Lisiduna Pepers. Inspraak, zegt Koenen, Is de mogelijkheid om zijn stem of mening te laten horen. Het woordenboek zegt er In zijn definitie niet bij dat die mogelijkheid gegeven moet worden voordat er over het aan de orde zijnde onderwerp wordt besloten. Dus was het misschien toch nog inspraak, wat er jongstleden maandagavond gepleegd werd door de werkgroep „Ruimtelijke Ordening" van het CML. Zij het wat laat en nutteloos. Het ging om de plaats voor de Centrale Antennemast. U weet dat de gemeenteraad al geruime tijd geleden besloot, dat dat ding op het dak van het nieuwe gemeentehuls zou moeten komen te staan. Nog niet zo lang geleden bleek, dat het uit bouwkundig oogpunt niet verantwoord was om de mast op het dak te zetten. En onder tandegeknars van de VVD-fraktle besloot het college van B. en W. vorige week toen maar om de mast in de tuin van het gemeentehuis neer te zetten. De procedure is Inmiddels gestart en de bouwvergunning aangevraagd. En toen werd het maandag en zou de werkgroep R.O. van het CML nog eens even gaan Inspraken. Voorzitter Terwlndt: „Die paal komt dus naast het gemeentehuls. Vindt iedereen dat leuk?" Werkgroepslid Vlugt: „De Llniedijk was een betere plaats, maar dat ging dus niet door omdat één Leusdenaar daar tegen was." Werkgroepslid Verhoef: „Nee, nee, die Liniedljk was helemaal geen betere plaats. Daar zou die mast helemaal misplaatst zijn. Bij het gemeentehuis ontsiert hij tenminste niet." VoorzitterTerwIndt: „Ontsiert niet, hoe komt u daar nu bij? Het Is juist een afschuwelijk gezicht. En hij wordt niet eens in de kleuren van het gemeentehuis geverfd. Kan die dan niet bij de brandweerkazerne komen? Of bij de Korf?" Waarop gemeentewerken-dlrekteur Marlus Pais uitlegde dat het dan allemaal weer veel duurder zou worden, omdat In het gemeentehuls ruimte is gereserveerd voor de technische apparatuur en daar dan ook weer een ander onderkomen voor gezocht zou moeten worden. Kortomde mast moet nu naast het gemeentehuls en mevrouw Terwlndt was gewoon een beetje te laat met haar Inspreeksels. Tenzij de werkgroep nu nog bezwaar zou aantekenen tegen het verlenen van de bouwvergunning. Of daar dan misschien Iemand In de werkgroep belangstelling voor had, zo Informeerde de voorzitter. Maar nee, niemand in de werkgroep vond het verder Het is met het maken van ver gelijkingen als met voetbal: als het niet goed gedaan wordt, is het stierlijk vervelend. Zij die verslag moeten doen van het politieke gebeuren op welk nivo dan ook vervelen zich met benauwende regelmaat stierlijk. Want er wordt wat on beholpen afvergeleken in de politiek. Of het nu Kamerleden zijn of Gedeputeerden of ande re soorten pluimvee, op een gegeven moment komt er een zin die begint met ,,U moet het zien als. 'of ,,Ukunt het ver gelijken met. of Zo als zo is het ook met. En dat is het moment om Ento- sorbine in te nemen, want de maagkrampen zullen spoedig volgen Ook in Leusden mag de poli tiek zich graag buiten gaan aan vergelijkingen. In de vorige raadsperiode herinner ik mij de heer A. Wig man als een onovertroffen ver oorzaker van maag- en darm stoornissen. Als een hoogte punt uit het oeuvre van deze inmiddels van het politieke to neel verdwenen voorvechter van de chnsten-demokratie herinner ik mij zijn betoog op de avond, dat de gemeente raad zou gaan besluiten om een aktiviteitencentrum te bou wen. Het college had bij de voorbereiding van het raads voorstel een niet geheel als vlekkeloos aan te duiden pro cedure gevolgd en Wisman toverde de beeldspraak van het op de rails zetten van een trein uit de hoge hoed. College zette trein op de rails. Aanvan kelijk leek het een boemeltje, later kreeg het meer karakter van een sneltrein, die in dichte mist dreigde te ontsporen Noodrem stuk. Raadsleden, die op de rijdende trein dien den te springen. Een aantal van hen, dat aan het achterbal kon bungelde. Reeds gepas seerde stations, de NS-slogan „Veilig, Vlug, Voordelig". Ad Wisman was lekker op dreef die avond en hij waar schuwde het college, dat de beeldspraakterm treinbij een volgende gelegenheid wel eens veranderd zou kunnen worden in vliegtuig Ik heb toen nog juist het toilet kunnen bereiken en de heer Wisman verdween godzij dank uit de gemeenteraad voordat de volgende gelegen heid zich voordeed Zijn Schip- hol-metafoor ligt nu waar schijnlijk ergens achter de ten nisrackets te verstoffen. Dat betekent echter niet, dat we thans van de olijke taalge bruikers verlost zijn. Vorige week nog in de raadsvergade ring. De Brandende Kwestie Het Lockhorsterbruggetje, waar ik persoonlijk geen woord meer over zal laten horen. Maar Jan Wagenaar woog vo rige week de voordelen van een nieuwe brug aftegen repa ratie van de oude door te zeg gen. „Als je alsmaar kiespijn hebt, neem je toch ook geen asperine in, maar ga je naar de tandarts. Een ander raadslid deed er een schepje bovenop en zo za ten we binnen luttele minuten al te genieten van een geheel met terzake doend „kunstge bit". Als je d'r allemaal niet naar zou hoeven luisteren, vallen die politici waarschijnlijk best mee. Maar het is mét geluid in zon raadszaal en daarom moet u over het vak van ver slaggever vooral niet te licht denken. Hollandse nieuwe in Leusden Dat had burgemeester Rademaker nog met gedaan in Leusden een Hollandse nieuwe aan de kaak stellen. Dat kon hij eigenlijk ook nog niet gedaan hebben, want tijdens zi/n ambtsperiode in Leusden was de Nederlandse haringvissersvtoot nog niet uitgevaren. Algelopen weekend gebeurde dat dan eindelijk weer eens en gisteren even na halt twaalf was de Scheveningse hektrawler ..Onderneming2" in IJmuiden met ruim zeventig ton haring aan boord John Visser, exploitant van 't Ros Beyaart en het aktiviteitencentrumDe Korf was er als de kippen bij om een deel van de vangst van de.. Onderneming 2" naar Leusden te halen. Gisteren tussen de middag nodigde hij een aantal Leusdenaren uit om de Hollandse nieuwe te komen proeven. De eerste was voor burgemeester Rademaker! De genodigden waren het er over eens. dat de haring van voortreffelijke kwaliteit is nodig om In het geweer te komen tegen de mast in de tuin van het gemeentehuis. „Dus u vindt het niet ontsierend", vroeg mevrouw Terwlndt nog eens vertwijfeld. „Ach", zei werkgroepslld Verbeek, „het is wel makkelijk. Als Iemand je vraagt, waar het gemeentehuls is, dan kun je gewoon naar die mast wijzen." Nog een geval van helaas te laat In de werkgroep Ruimtelijke Ordening van het CML. Donderdag stelde de gemeenteraad de nieuwe Woonruimteverordening vasten precies vier dagen later mochten de CML-ers hun stem of mening laten horen. Eén van de leden van de werkgroep gaf te kennen een hele reeks van vragen en bemerkingen te hebben, maar daar maar niet meer aan te zullen beginnen, omdat dat toch weinig zin zou hebben. „Het is inderdaad mosterd na de maaltijd", zei mevrouw Terwindt en voerde het onderwerp van de agenda af. U weet inmiddels lang en breed, hoe het gaat aflopen met het bruggetje in de Lockhorsterweg. Een meerderheid inde gemeenteraad heeft de voorkeur gegeven aan herstel van het oude bruggetje en het idee van de aanleg van een nieuwe brug verworpen. Tot die meerderheid - ook dat weet u - behoorde niet de VVD. De liberalen hebben, onder aanvoering van hun wethouder Wagenaar, bij voortduring volgehouden, dat een nieuwe brug een veel betere oplossing zou zijn dan kunstmatige incementatie van het oude bruggetje. En je kunt niet zeggen, dat de VVD-ers niet geprobeerd hebben om de anderen van hun gelijk te overtuigen. Neem nu Sjef ten Berge, voorzitter van de VVD-fraktie in de gemeenteraad. Vlak voordat de gemeenteraad donderdagavond zou gaan stemmen over het bruggetje-en de standpunten al duidelijk waren - vroeg Ten Berge een schorsing van de vergadering aan. De fraktievoorzitterzei behoefte te hebben aan overleg en de gelegenheid daartoe werd hem geboden door burgemeester Rademaker. Daarop nodigde Ten Berge een aantal leden van de CDA-fraktie uit om zich met enkele VVD-collega's in de commissiekamer terug te trekken. Dat had dus een knap huzarenstukje van de kroonprins van Jan Wagenaar moeten worden. Even de CDA-fraktie omturnen. Aardig voor je politieke image. Maar dan moet het wel lukken natuurlijk. Anders ga je met zo'n stuntje languit op het gezicht. '1 Gisteren is het visseizoen geopend ledereen met een visvergunning is nu gerechtigd zijn of haar hengel uit te gooien. Deze jongen probeerde het meteen in een vijver aan Essex. Dat zon onlosmakelijk verbonden is met een zwembad bleek gisteren maar weer toen honderden zwemlusti- gen en zonaanbidders naar het Leusdense bad ..Bavoort" trokken. Zoals op de foto te zien is werd de springplank weer gebruikt om de mooiste capriolen te maken Wethouder Jan Wagenaar zag het allemaal al aankomen. Hij deed niet mee aan het gesprek in de commissiekamer en verkondigde in de wandelgangen aan ieder, die het horen wilde, dat hij niet begreep, wat Sjef ten Berge nu weer bezielde. „Dit is zinloos" oordeelde de wethouder met kennersblik. Wagenaar bleek het scherp gezien te hebben. Bij hervatting van de vergadering deelde Sjef ten Berge weliswaar mee, dat er een „goed overleg" met de CDA-fraktie had plaatsgevonden, maar het resultaat was nihil. De christen-democraten bleven bij hun standpunt en stemden tegen het voorstel van het college om een nieuwe brug te bouwen. Stuntje van Ten Berge mislukt en een klein vlekje toegevoegd aan 's mans politieke blazoen. Vroeg Corri Verduin, fraktievoorzitter van de PvdA nog aan Ten Berge, of haar fraktie niet omgepraat had moeten worden. Ten Berge, minzaam glimlachend: „Een volgende keer misschien". Het valt voor de VVD-fraktievoorzitter te hopen, dat hij dan wat meer succes heeft. Een ander hoogtepunt uit de jongste raadsvergadering werd gevormd door de bijdrage van Ans van Kemenade (PvdA) aan de rondvraag. Mevrouw van Kemenade wilde van voorzitter Rademaker weten, wat dat kamerscherm achter hem deed. Het socialistisch fraktielid doelde op een kamerscherm, dat tijdens raadsvergaderingen achter het college staat opgesteld en waarmee enigszins het zicht wordt onttrokken aan de lift van het gemeentehuis, die in de raadszaal uitkomt. Het kamerscherm stond eerst in de trouwzaal, maar verloor daar zijn funktle, toen de glazen deuren daar van een kunstwerk werden voorzien. Sedertdien wordt het kamerscherm gebruikt in de raadszaal. Rademaker, in antwoord op de vraag van Van Kemenade: „Dat staat daar". Van Kemenade: „Ik vindt het niet mooi". Rademaker: „Ik wel. Maar dat Is een kwestie van smaak." En daar stokte de boeiende diskussie een beetje. Een besluit ten aanzien van het kamerscherm werd in ieder geval niet genomen. Maar misschien dat men daar in commissie-verband nog eens op terug kan komen? Is het even de vraag of dat nu In „Welzijn" of in „Ruimtelijke Ordening" thuishoort. In de krant van afgelopen dinsdag stond een artikel over de start van de codering van fietsen In Leusden. Het laten graveren van postcode en huisnummer In het frame van uw rijwiel kan gebeuren bij de plaatselijke rijwielhandel. Voor Leusden-centrum zijn dat Blom en Meerveld. In het bericht van dinsdag werd vermeld dat de fletsenhandel van Blom aan de Hamersveldsewegzou liggen. Fout natuurlijk, het moet Zwarteweg zijn. Inde vergadering van de raadscommissies voor openbare werken en ruimtelijke ordening worden dinsdag 7 juni de nota's behandeld die als voorbereiding op het bestemmingsplan Centraal Buitengebied zijn gemaakt. Het feit dat deze nota's aan de orde zouden komen in de commissievergadering had de samensteller van de agenda vergeten. Vandaar dat een dag later een gemeentelijke briefje werd rondgestuurd waarin melding werd gemaakt van de behandeling van de nota's. Bovendien werd van het volgende gewag gemaakt: „Bij de behandeling van dit agendapunt zullen tevens aanwezig zijn de leden van de werkgroep Agrarische Aangelegenheden". Vraagje: wie worden er verwacht wetende dat de werkgroep ongeveer een half jaar geleden werd opgeheven? Wat jammer nou voor Wage naar dat CDA en PvdA niet over de brug wilden komen Als straks de CAI-mast in de gemeentehuis-tuin is ge plaatst, heeft de hondenbelas ting-controleur het reuze ge makkelijk. Alle honden van Leusden wil len die opgefokte lantaarnpaal natuurlijk allemaal één keer geprobeerd hebben Voor de toeristen wordt die paal straks het baken naar het wonder van Vallei Eem- land". Uit een bericht: ..omdat het vo- nge week regende, werd niet begonnen aan de asfaltering van de inrit". Die bewoners van Zuylenburg zijn mazzelkonten. Hebben blijkbaar maar één week regen gehad. Uit hetzelfde bericht .het slechte weer heeft asfaltering vermoedelijk verhinderd". Een voor deze krant zeldzaam be hoedzame opstelling Kop Wijsbegeerte is een bre de paraplu, maar daar kun je niet alles onder zetten. Dat lijkt me nou erg wijs, want van paraplu's, déér weten we in tussen alles van! De Wolfsklauw wordt bedreigd in Leusden. Hè. is dat even schrikken? Maar gelukkig is ons CML pa raat en zal deze club het unie ke Leusdense exemplaar voor de ondergang weten te behoe den. Rijksweg 28 zal straks vast een omweg moeten ma ken Hele lange paardebloem-sten gels schijnen overigens ook zeldzaam te zijn als ze langer zi/n dan 109 centimeter. En daar weten onze konijnen weer alles van Zij zouden déér graag een om weg voor maken Het is toch juist erg goed dat ambtenaren hun blijkbaar slui merende ongenoegens op het voetbalveld uitvechten? Als ik lees wat Gijs wil dat Ge-1 rard en de zijnen moeten gaan I doen. ben ik bang dat een heet I leger ambulante funktionaris-1 sen nog niet voldoende zal zijn. Toch aardig te weten, dat het bestemmingsplan ..Centraal Buitengebied" al in de zone ringsfase zit, ook al is dat vol gens mij al jaren het geval De gevarenzone Hoeveel zouden die zone- rings- en inventarisatienota's van de Heidemij nou kosten Avondvierdaagse: Wie veel loopt zal op de blaren moeten staan. Vraag zijn de meeste ruw spe lende voetballers ambtenaren of zijn de meeste ambtenaren ruw-spelende voetballers? Dinsdag is de lente begonnen Ik heb het gevoel, dat we de zomer dit jaar over zullen slaan. Morgen begint de herfst. INGEZONDEN In een niet ondertekend com mentaar schrijft de Leusder Krant onder het kopje „Onwijs", dat het feit, dat zowel CDA als PvdA tegen opblazen van het Lockhorsterbrug getje stemden, als onwijs betiteld kan worden Wat onze roemruchte wethouder van ruimtelijke ordening voorstaat is oneindig veel beter dan wat die behoudende CDA-ers en PvdA-ers willen. In het commen taar worden dan verschillende ar gumenten opgesomd waarom CDA en PvdA die brug willen be houden. Dan staat er „Argumen ten, die stuk voor stuk zonder veel inspanning weerlegd kunnen wor den" Helaas verzuimde de geach te commentaarschnjver om die ar gumenten ook daadwerkelijk te weerleggen. Of kostte dat mis schien toch te veel inspanning? Dat de meerderheid van ae raad (in dit geval CDA en PvdA) hebben gekozen voor behoud van het brug- get|e. is naar mijn gevoel niet alleen een kwestie van het willen behou den van het oude. maar zeer zeker een kwestie van redelijk beleid. Dat daarbij de wonderlijke capriolen van wethouder Wagenaar ook een rol zullen hebben gespeeld, lijkt duidelijk. Immers het bruggehoofd van de Leusdense politiek ver klaarde eerst dat de brug onher stelbaar was beschadigd en dat ie onverwijld moest worden opgebla zen, om daarna haastig op zijn schreden terug te keren, toen bleek, dat de brug best te repareren was Wie dit soort politieke fratsen zonder meer slikt, verdient niet be ter dan een opgeblazen brug zón der vervanging Wie wat langer in de Leusdense politiek zit moet toch berekend zijn op de soms fan tastische demagogie van de wet houder. Enkele argumenten van CDA en PvdA om de brug te behouden zijn zo gek nog niet Het is de vraag of de automobilisten nu werkelijk zo snel naar ri|ksweg 28 geloodst moeten worden via de Lockhorster weg, nu binnen enkele jaren toch een beslissing moet vallen over een aansluiting via de Randweg. Reparatie moet in tien jaar worden afgeschreven, een nieuwe in veer tig Wie de bestemmingsplannen, nota's e.d. over het Leusdens ver- keersnet er nog eens op naleest, zal met mij weten, dat het helemaal niet in de bedoeling ligt om die brug in de Lockhorsterweg nog veertig laar lang voor autoverkeer te ge bruiken Immers na de aansluiting op rijksweg 28 zal de Lockhorster weg voor doorgaand autoverkeer worden afgesloten, zo liggen al ja ren de plannen Onzin dus om met een afschrijving van veertig jaar een nieuwe op alle verkeer bere kende brug neer te leggen. Eigen lijk is over een aantal jaren een op fietsen berekende brug meer dan voldoende Een ander punt is, dat zo langza merhand best gebruik gemaakt zou kunnen worden van de fraaie alter natieven, die met het elan van een wel zeer grote stad in ijltempo zijn neergelegd Burgemeester Van der Postlaan, Groene Zoom, Zuiderinslag, Maanweg Het zou zonder meer verboden moeten worden om ook nog maar één vrachtwagen toe te staan ooit nog gebruik van de rustieke Lockhors terweg te maken. Maar dat zijn wel licht allemaal argumenten, die zon der enige inspanning weerlegd kunnen worden. Het is verheugend te konslate- ren, dat CDA en PvdA blijkbaar wél hebben nagedacht en niet klakke loos de opzienbarende opblaas- plannen van de liberale wethouder hebben overgenomen. Waar te genover staat, dat met een beetje onwil de huidige - dan gerepareer de - brug best binnen enkele jaren de vernieling in kan worden gehol pen, door ondanks verbodsborden de vrachtwagens toe te staan er gebruik van te maken. Zoals ook nog steeds de vrachtwagens onge hinderd over Hamersveldseweg en Zwarteweg denderen Alle mooie woorden, beloftes en verbodsbor den ten spijt. Bert Vos, Finnmark 3, Leusden LEUSDEN - Zaterdag 4 juni wordt er in de Gereformeerde kerk Koningshof een grote bazar georganiseerd. De opbrengst komt ten goede aan een nieuw pijporgel dat gebouwd wordt door Henk van Eeken, orgelbou wer in Leusden. LEUSDEN - De bejaardenreis die het comité ontspanning voor bejaarden elk jaar organiseert, wordt dit jaar gehouden op don derdag 25 augustus. Het doel van de reis is Harderwijk, alwaar een bezoek wordt gebracht aan het Dolfinarium. Deelnemers aan dit uitstapje kunnen van ver schillende punten in de gemeen te Leusden worden opgehaald. Om half tien vertrekt men geza menlijk vanaf het kruisgebouw in Achterveld. Tegen half elf arnveert men dan in Harderwijk Na een kopje koffie en gebak heeft iedereen tot 15.00 uur de tijd om de dieren in het Dolfi narium te bezichtigen en de diverse shows te bezoeken. Er is een dolfij- nen-orka-show, geschreven door Andre van Duin, waarin vijf dot! nen en een zwaardwalvis vo spanning en sensatie zorgen is er een optreden van zeeleeuw! en zeeberen die aardrijkskunde! ren en gymnastiekles hebben. het robbentheater vertelt een renverzorger over o.a. het gro gedrag en afkomst van zeerobtx Na de thee gaat de rit naar Wol denberg waar het diner wordt «f bruikt bij restaurant Schimmel. T gen 19.00 uur zullen de deelr| mers weer in Achterveld en Lei den arriveren. Achtervelders kunnen zich I en met 1 juli opgeven bij W. W tebrood, Pater Stormstraat i telefoon 03425-2098. Leusder ren kunnen zich aanmelden bij Tuin, Uilenhoeve 23, telefo^Hav 946027.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10