„Vroeger kon je lachen", Haanstra's hommage aan Simon Carmiggelt „Het moet geen plaatje worden; gewoon anders; een beetje gedurfd" -jBest friends',' ontspannende lm over kibbelend paar i Bertolucci's schitterende 'l „La Luna" met Clayburgh leustien hront Mevrouw Sikkens, tien jaar lid van „De Vrije Kwasten" DINSDAG-MOVIE-CYCLUS: door Marnix Kreyns r DONDERDAG 2 JUN11983 plaatselijk nieuws 11 kijk op de film Tot en met aanstaande dinsdag is in de hal van het gemeentehuis een tentoonstelling te zien van de Leusdense amateurschilderverenigi- ng „De Vrije Kwasten". Het betreft een jubileumexpositie, want „De Vrije Kwasten" bestaan dit jaar tien jaar. In een artikel in de Leusder Krant van vorige week donderdag beschreef Ton Kwinkelenbergde geschiedenis van tien jaar „Vrije Kwasten". In dat verhaal meldde hij, dat er nog drie mensen bij „De Vrije Kwasten" zijn, die al vanaf de oprichting van de vereniging in 1973 lid zijn. Eén van die drie Vrije Kwasten van het eerste uur is de 74-jarige mevrouw Sikkens. Marnix Kreyns zocht haar op en sprak met haar over schilderen, abstrakt werk, exposeren en kritiek. „Ik vind het leuk, als iemand iets mooi vind, dat ik heb gemaakt. Dat geeft jedemoedomdoor te gaan." LEUSDEN - „We zijn hier in 1968 komen wonen en toen dacht ik: zie zo, de kin deren zijn het huls uit, nu heb ik meer tijd voor mezelf. Ik heb me in Amersfoort la ten Inschrijven voor een schllderskursus bij „De Hof" en daar heb ik vijf jaar aan mee gedaan. Schilde ren. In groepsverband. Tien, twaalf mensen per keer. En dat was nu juist het aardige: dat je het samen deed. Daar heb Ik ontzettend veel van geleerd. Want ja, je staat daar zelf wel te klodderen, maar het Is natuurlijk nog maar de vraag, of een ander er ook wat In ziet." Mevrouw M Sikkens-Ham zou je haast tot de autochtone Leusdenaren kunnen gaan re kenen. Ze woont hier nu vijftien jaar en ze heeft bijvoorbeeld de Eurowoningen nog zien bouwen. Toch komt mevrouw Sikkens helemaal niet uit deze buurt. Ze werd geboren in een Fries dorpje in de buurt van Dokkum. Als onderwijzeres kwam ze terecht in Munneken- zijl, een dorp dat tegen de voormalige Lauwerszee aan ligt, waar ze ook de naam Ham inruilde voor Sikkens-Ham. Hier heeft ze ruim zeven jaar voor de klas gestaan. Dat be roep gaf haar enige ruimte voor het uiten van haar kreatie- ve gevoelens. Mevrouw Sik kens: „Als onderwijzeres gaf je natuurlijk ook tekenles. En bordtekenen, dat deed je. Heel vroeger kregen de kinderen een blaadje met daarop een plaatje en dat moesten ze dan zo groot mogeli|k natekenen Maar ik vertelde gewoon liever een verhaaltje en dan moesten ze naar aanleiding van dat ver haaltje iets gaan tekenen. Als Mevrouw Sikkens (derde van links) tlidens de opening van de expositie in hel gemeentehuis. er 30 kinderen in de klas zaten, kreeg je 30 verschillende teke ningen. dat was zo prachtig 11 Vanwege overplaatsing van haar man volgde na een aantal jaren verhuizing naar Assen. Daar hield mevrouw Sikkens zich vooral bezig met de op voeding van de vijf kinderen en kwam er van tekenen of schil deren niet veel „Ach," zegt mevrouw Sikkens, „zo tussen neus en lippen door eens een keer. Maar met zo veel kinde ren in huis komt er niet veel van. En je hebt er de ruimte ook niet voor. hè." Niet leuk Die was er in 1968 in het nieuwe huis in Leusden - de heer Sikkens was opnieuw overgeplaatst - wel En er was nu voor mevrouw Sikkens ook de tijd om naar de schilder avonden in „De Hof" te gaan ..Ik weet nog goed", herinnert ze zich. „dat ik daar de eerste keer heen ging en dat ik een schilderstukje van een wilgen boom had meegenomen. Ik dacht dat vinden ze vast wel leuk. Ik zette dat daar zo op de ezel en wachtte af. wat de le raar er van zou zeggen. Maar die liep zonder iets te zeggen achter me langs en die vond het dus niet leuk." „Later dacht ik. nou moet ik toch eens meer proberen te schqlderen. wat ik zelf echt wil. Niet dat ik persé die abstrakte kant op wou. maar ik wilde ge woon uitbeelden, wat ik dacht De eerste, die ik op die manier gemaakt heb. bewaar ik nog steeds op zolder. Maar ik laat hem aan niemand zien, want ik vind hem nu helemaal niet mooi meer. Maar toen had ik hem gemaakt en meegeno men naar „De Hof". Ik dacht: ik zet hem zo maar tegen de muur. dan ziet hem wel Nou. dat gebeurde ook en de leraar vroeg, wie dat gemaakt had. Nou, toen moest het hoge woord er uit natuurlijk. Toen zei die docent tegen me: „In die richting moet u door gaan. dat is uw stijl. En zo is het eigenlijk gekomen, dat ik vooral veel ab strakte dingen gemaakt heb „Op zich houd ik ook wel van figuratieve dingen Ik heb zelf ook wel figuratief werk ge maakt. Maar voor mij moet het geen plaatje worden. Gewoon anders. Een beetje gedurfd." Vaak hebben bijbelteksten mevrouw Sikkens geïnspi reerd. In de Marcuskerk aan de Asschatterweg hangt bijvoor beeld een aantal doeken van haar. waarbij de bijbel de inspi ratiebron was. Dat was zo toen ze de kursus deed aan „De Hof', maar ook later, toen ze zich had aangesloten bij „De vrije Kwasten". „Ik had", zegt mevrouw Sikkens. „een paar jaar onderricht gehad en toen wilde ik me gewoon verder zelf ontwikkelen. Het is voor mij de uitdaging om het te proberen. Dat is. wat ik er fijn aan vind. Uitleven vind ik zo'n dik woord. Maar natuurlijk heb ik me wel eens afgevraagd waarom schilder ik? Ik houd van mooie dingen, ik wil graag kreatief be zig zijn en ik wil het gewoon graag proberen. En niet alleen met schilderen, hoor. Ik be waar allerlei oude troep om er nog eens iets van te maken. Bij Latent Talent heb ik verschil lende kursussen gevolgd: kleien, boetseren, volksschil derkunst, brooddeeg, wandk leden Ja. dat vind ik leuk Door zo'n kursus onder leiding kan je met dat materiaal uit de voe ten en als je dan weet. dat je het kan, kun je je eigen zwaai er aan geven." Een creatie van mevrouw Sikkens Kritiek Mevrouw Sikkens is het met Kwinkelenberg eens, dat het meedoen aan een groepsex- positie een stuk minder moei lijk is dan het inrichten van een eigen expositie. Mevrouw Sik kens: „Wie doet dat nou?" Ook deelt ze de mening van Kwin kelenberg. die vonge week in zijn verhaal in de Leusder Krant schreef, dat gebrek aan zelfkritiek een nadelig ver schijnsel bij leden van een klub als „De Vrije Kwasten" kan zijn. Mevrouw Sikkens ..Weet je wat het is: je zegt het ook niet zo gauw van elkaar. Je ziet soms dingen van anderen, die je zelf afschuwelijk vind Maar dat zeg je niet. want dat vind je dan naar voor zo iemand. Ei genlijk vind ik, dat er iemand zou moeten komen, die er ver stand van heeft Die je kan wij zen op je fouten en je zo wat begeleiding geeft. Ja, ik weet dat een aantal „Vrije Kwasten" dat onder elkaar ook wel doen, maar daar heb ik nooit aan mee gedaan." De laatste tijd heeft het op treden van enkele lichamelijke ongemakken mevrouw Sik kens van het schilderen weer houden. „Maar'verzekert ze. .ik ga toch wel weer aan de gang. De kwasten zijn al weer schoon en een doek staat op de ezel te wachten. En dan be gin ik weer heel eenvoudig met een bloemetje of een plantje. En dan komt 't wel weer In de afgelopen jaren heeft mevrouw Sikkens meer dan honderd schilderijen gemaakt. Een niet onaanzienlijk deel daar van heeft ze verkocht of weggegeven. Andere werken heeft ze zelf behouden. Bij zo'n oeuvre lijkt de vraag ge rechtvaardigd of mevrouw Sik kens zich wellicht kunstenaar voelt. Een hartelijk gelach is haar antwoord. „Nee." zegt ze, „kunstenaar voel ik me niet. Weet u, ik vind het leuk als iemand iets mooi vind. dat ik gemaakt heb En dan moet ik het zelf natuurlijk ook nog mooi vinden Want dat is vaak zo gek: dat mensen er soms iets heel anders in zien dan ik zelf. Dingen die ik voor me zelf heb afgeschreven, blijken anderen heel mooi te vinden En dingen die ik mooi vind. daar begrijpen anderen weer niks van. Mijn man, die begrijpt het soms ook helemaal niet." En na een korte pauze nog maals in de lach schietend: „Kunstenaar, nee. Kunstema ker Hooguit." maar ondertussen wel galmend over het rimpelloze wateroppervlak een stille visser laat delen in zijn oprispingen. Kees van Kooten als de vieze man leest Carmiggelt onverbiddelijk de les en dat doet hij al improviserend op onnavolgbare wijze, zoals we dat van hem gewend zijn Door de sterke afwisseling blijft de film steeds boeien en de verschillende karakteristieken in Simon Carmiggelt's werk krijgen daardoor relief. Ernst en humor. In „Vroeger kon je lachen", waarin Carmiggelt zelf de verbindende tek sten uitspreekt, wandelend door de Amsterdamse binnenstad, of luiste rend In de kroeg, wordt een geliefde „stukjes-schrijver" op uitstekende wijze in het zonnetje gezet. En dat was ook de bedoeling. na, een beroemde zangeres, staat op het toppunt van haar carrière, met triomf na triomf, totdat zij ontdekt dat ze niets over haar zoon weet. Zij verliest dan haar zekerheid, zij raakt in een cri sis om de vraag wat haar rol als moeder en haar rol als zangeres is. Wat is Joe's geheim? In ,,La Luna" maken Caterina en Joe een groot avontuur van hun moeder-zoon-relatie. in een poging de onontwarbare knoop los te maken In het verloop ontmaskert Caterina haar verborgen gezicht en toont zij Joe de ontbrekende zijde van de driehoek En de kennis stelt hem in staat de leemte te vullen, die gedurende zovele jaren heeft bestaan. Eindelijk kan hij volwas sen worden. Het camerawerk van Vittorio Sto- raro is - zoals gezegd - voortreffe lijk. De intrigerende sfeer, die het verhaal uitademt, wordt door Storaro op treffende wijze in beelden omge zet, geleid door de meesterhand van Bertolucci. „La Luna" is een film, die zonder meer thuishoort in de „Dins- dag-Movle-Cyclus" als een aangena me reprise. en de van Kooten als de vieze man in Vroeger kon je lachen". Hen de (Van de fllmredaktie) „Best friends", deze week te zien in het Grand Theater, Is een romanti sche komedie met Burt Reynolds en Goldie Hawn in de hoofdrollen en dat is wellicht voor sommigen al een ex tra aanbeveling om te gaan kijken. Reynolds en Hawn spelen in deze film van Norman Jewison twee scena rioschrijvers in Hollywood, die al een hele tijd samen optrekken, overigens al kibbelend, ruzieënd. zelden in vredige harmonie Desondanks kunnen ze het uitstekend met elkaar vinden, maar als ze besluiten om samen een huis te ko pen vindt Burt, dat het tijd wordt om te gaan trouwen. Maar Goldie is daar niet van overtuigd en het duurt een film lang, voordat enige harmonie is terugge keerd „Best friends" is een ontspan nende film, waarin zowel Burt Reynolds als Goldie Hawn met zichtbaar plezier acteren. Voor de liefhebbers van dit genre een prima film voor een avondje relaxen door Bert Vos „Vroeger kon je lachen", Ned. 1983 Samenstelling en regie Bert Haanstra verhalen en teksten Simon Carmiggelt produktie: Yvonne Vluggen; camera Anton van Munster; montage: Rob Hak hoff. muziek: Jurre Haanstra Met Ca rolien van de Berg, Kees Brugge. Marti ne Bijl, Rijk de Gooyer. Johnny Kraay kamp. Kees van Kooten. Sacco van de Made eva. Keuring: alle leeftijden lengte 90 minuten; genre, hommage aan Simon Carmiggelt. Theater: Euro Cinema. Amersfoort. Liefhebbers van de „Kronkels" van Simon Carmiggelt komen nu ook in Amersfoort aan hun trekken met de nieuwste Bert Haanstra-fllm „Vroeger kon je lachen", gebaseerd op Carmiggelt's teksten en gebracht door het puikje van het Nederlandse toneel en Nederlandse film. Haanstra heeft met deze film - in sa menwerking met vrienden en bekenden - een hommage willen brengen aan Si mon Carmiggelt. die dit iaar zeventig jaar is geworden. In die opzet is Haan stra ruimschoots geslaagd, waarbij hij niet alleen verschillende Kronkels op nieuw in scène zette, maar ook werk van anderen (zoals van Otto Jongerius) gebruikte Daarnaast werd gebruik ge maakt van Carmiggelt's teksten, die bij voorbeeld Wim Sonneveld en Robert Long voor eigen shows hebben ge bruikt Kees van Kooten is de enige, die als de inmiddels befaamde „vieze man" al improviserend de meester met eigen teksten in verlegenheid brengt Zonder nou direkt te stellen dat „Vroeger kon je lachen" een hoogte punt is in het Nederlandse filmen, is het toch een geslaagde film geworden, waarin verschillende, typische Haan stra-trekjes te herkennen zijn. Niet alle scènes hebben mij aangesproken, maar het is altijd moeilijk om een zo'n breed mogelijke keuze te doen uit zo'n omvangrijk oeuvre als van Carmiggelt, die naast de humor (gepikt van de straat of uit de kroeg) ook een redelijke hoe veelheid ernst in zijn Kronkels heeft ver werkt. Ernst en humor wisselen elkaar dan ook af en dét zal sommige liefheb bers misschien iets teleurstellen. Sterk is het optreden van Carolien van den Berg als het meisje, dat haar draai in het leven maar moeilijk kan vin den en in al haar kwetsbaarheid haar hele leven blootlegt in bijzijn van een ge willige toehoorster. Prima werk ook van Johnny Kraaykamp als de visser „die de rust aan het water niet wil verstoren". 1 I I I l l I l (Van de fllmredaktie) AMERSFOORT - De film, die ko mende dinsdag in het Grand Theater draait in de „Dinsdag-Movle-Cyclus" is beslist de moeite van zien waard. Niet alleen door de schitterende foto grafie onder regie van de befaamde Italiaanse regisseur Bernardo Berto lucci, maar zeker ook door het voor treffelijke spel van Jill Clayburgh als Caterina Silveri en Matthew Barry als haar zoon Joe. De maan is Joe's vroegste jeugdher innering. De maan heeft twee gezich ten, één zichtbaar, één verborgen Joe's moeder Caterina heeft ook twee gezichten. Wat is haar geheim? Het ou de huis in Brooklyn Heights en de mira ge van Manhattan aan de andere zijde vande rivier zijn nu verre beelden Na de dood van haar man is Caterina. sa men met Joe. naar Italië gegaan, waar ze zangles heeft gehad Joe heeft de indruk, dat hij in een droom leeft Cateri- JHI Clayburgh in een scène uit „La Luna van Barnardo Bertolucci aal - sder Hawn als Paula McCullen in Best Friends

Leusder Krant | 1983 | | pagina 11