Geld Hamershofloterij gaat straks naar Soedan Muziekconcours op Burg. Finale om bedrijfsbowlingkampioenschap leusilea* krant krant: Scholieren slaagden voor type diploma Tieneravond in De Til Gymnastiek voor a.s. moeders Provincie gaat onderhoud landschap subsidiëren Openbare commissie vergaderingen in juni Geslaagden zwemdiploma Waterpastoestel gestolen Schennispleger aktief Wet in't kort AVO-collecte DONDERDAG 2 JUN11983 plaatselijk nieuws 3 Brigitte Vos van de politie reikt folders uit over alcohol in het verkeer. vervolg van pagina 1 BRANDWEER (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - In nauw overleg met het bestuur van het Foster Parents Plan heeft de winkeliersvereniging van de Hamershof besloten om de opbrengst van hun loterij te besteden aan een projekt In Soedan. Zoals bekend organiseert de belangenver eniging „De Hamershof" ter gelegenheid van het driejarig bestaan van het winkelcentrum een loterij. Vanaf vandaag zijn de loten, die tien gulden per stuk kosten, verkrijgbaar bij alle banken in De Hamershof. De hoofdprijs is een automobiel, terwijl er nog verschillende andere grote prijzen te winnen zijn. Op 17 september a.s. zal de nieuwe Commissaris van de Koningin In Brabant, de heer A. A. M. van Agt In zijn funktie van FPP-bestuurslid de trekking komen verrichten. Dat ge beurt tijdens de inmiddels traditionele grote avondmarkt In het winkelcentrum. Al in een vroeg stadium waren de winkeliers het er over eens, dat dit een aardige manier zou zijn om de tierde verjaardag van het winkel centrum luister bij te zetten. Nu heeft men binnen het werk van het FPP ook een konkreet projekt voor de opbrengst van de aktie gevon den. Onder het motto „Waar nood is, is hulp nodig Maar waar hoge nood is, is eerder hulp nodig" is gekozen voor Soedan. Soedan dat sinds 1955 onafhan kelijk is, behoort tot de groep van armste landen in de wereld. Op een oppervlak van 2.505 813 km2, dat is 68 x groter dan Nederland, wo nen ruim 15 miljoen mensen Meer dan 90% hiervan is nog analfabeet Binnen Soedan bestaan er twee duidelijke culturele stromingen, die soms qua opvattingen met elkaar botsen In het noorden woont de bevolking met de Arabische inslag, die is 80% van de totale bevolking, en in het zuiden woont de negerbe- Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033- 941495. Abonnementsgeld: I 59,40 per jaar: I 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor uitbetaling van 5,- per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Ro zendaallaan 9, Leusden/ Centrum. Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkomblnatie te Barneveld. volking met zijn nog bestaande stammencultuur. Om de tegenstel ling tussen deze bevolkingsgroe pen minder scherp te maken be staat er sinds 1973 voor de zuidelij ke provincies een zekere vorm van autonomie. NATUUR Meerdere factoren maken Soe dan tot een zodanig arm land. Een van de belangrijkste oorzaken is de natuur. In het noorden valt slechts sporadisch regen, in deze streek komen droogtes voor die jaren voortduren. In midden-Soedan valt i slechts ongeveer 100 mm regen per jaar. En in het zuiden weliswaar 2000 mm maar dit kostbare water gaat nagenoeg geheel verloren door een gebrek aan goede irriga tie e.d Daarnaast de Soedanese economie gestoeld op een uiterst wankele basis. 70% van de exporl bestaat uit katoen, onverwerkt. Re gelmatige misoogsten als gevolg van het gebrek aan water en slech te bewerkings-methoden plus het feit dat slecht 3 van dit grote land ontgonnen is maken deze bron van inkomsten erg instabiel. Ook be staat er bijna geen inlandse pro ductie hierdoor is er een hoge im port nodig wat weer tot gevolg heeft dat er een uiterst negatieve han delsbalans bestaat Verder hebben de vele honderdduizenden vluchte lingen uit het naburige Ethiopië het er niet eenvoudiger opgemaakt om tot een goed ontwikkelingsplan te komen. Ook het hoge percentage analfabeten staat een goede ont wikkeling van Soedan in de weg. Al deze lactoren maken dat Soedan hulp wordt geboden door rijkere landen en ontwikkelingsorganisa ties en van hen is het Foster Pa rents Plan. Het door de Hamershof- actie bijeen gebrachte geld zal dan ook worden besteed voor een Fos ter Parents Plan-pro|ekt, te weten het Wad Medani projekt. Het Wad Medani district is gelegen in cen traal Soedan Het eerste doel van dit projekt is de 20.000 inwoners van dit district te voorzien van een primaire levensbehoefte, nl. water Water is in dit gebied een zeer schaars en kostbaar goed. Dit heeft tot gevolg dat er nauwelijks water beschikbaar is voor veeteelt en landbouw, wat weer hongersnood tot gevolg heeft. Het wel aanwezige water raakt door primitieve opvang en bewaar-methoden veelal sterk vervuild, hierdoor breken er hier re gelmatig epidemieën uit. In dit ge bied is er dan ook sprake van een erg hoog sterftecijfer van kinderen onder de vijf jaar Het Foster Pa rents Plan wil in deze situatie ver betering aanbrengen door in sa menwerking met de locale bevol king en deskundigen van de Soe danese regering enkele waterbron nen aan te boren en hierop water pomp stations te bouwen die I-et water moeten doorpompen naar een dertigtal dorpen in dit gebied. In deze dorpen zal het water voor gebruik worden opgeslagen in wa tertanks. Na voltooiing van dit eerste deel van dit projekt zal er een klein, cen traal gelegen ziekenhuis worden gebouwd. Ook worden er verspreid over het gebied een viertal eerste hulp posten ingericht. Behalve de bouw hiervan zal het Foster Pa rents Plan ook zorgdragen voor de inrichting en het medische instru mentarium De Soedanese rege ring zal na gereedkoming zorgdra gen voor de personele bezelting en het verdere onderhoud Hierop in aansluiting zal er een totaal vacci natie programma voor de kinderen worden opgezet en uitgevoerd. Het totale project gaat ongeveer 375.000,- kosten Een deel hier van wordt betaald uit de bijdragen van de Foster Parents-ouders, het resterende deel zal moeten worden bijeengebracht door o a. een Ha- mershof-actie. LEUSDEN - Zaterdag 4 juni organiseert muziekvereni ging Lisiduna het vierde OUGV-muziek-, tamboer- en majorettenconcours. Burge meester J. Rademaker zal om 13.00 uur de middag op het Burgemeester Buiningpark officieel openen. Deelnemende verenigingen zijn De Harmonie uit Barneveld, Caecilia uit Scherpenzeel, Ons Genoegen uit Amerongen, Door Wilskracht Sterk uit Ach terveld, Ons Genoegen uit Renswoude en Lisiduna. De verenigingen zullen worden beoordeeld door een deskundi ge jury, volgens de reglemen ten van de Koninklijke Neder landse Federatie. ACHTERVELD - Een aantal leerlingen van de zesde klas van diverse basisscholen uit Achter veld en Leusden heeft onlangs examen gedaan In machine- schrijven. Er werd een jaar hard gewerkt waarbij vanaf vorig jaar september de leerlingen de cur sus volgden op hun vrije woens dagmiddag. Voor het praktijkdi ploma slaagden acht leerlingen, voor het baslsdlploma drie, ter wijl vijf leerlingen moesten wor den afgewezen. De cursus werd gevolgd bij de Seegers Opleidin gen. De geslaagden zijn: Onze Wereld: Wilma Boersen, praktijkexamen 180 aanslagen per minuut; Linda van Burgste den, praktijkexamen 220 aansla gen per minuut; Chantal Eggen- kamp, praktijkexamen 160 aan slagen per minuut; Huub Brink hof, basisexamen. Regenboog: Jan van Gulik, ba sisexamen. St. Jozef: Anja Voorburg, prak tijkexamen 170 aanslagen per minuut; Jan Zieltjes, praktijkexa men 145 aanslagen per minuut; Jolanda Petersen, praktijkexa men 165 aanslagen per minuut; Mark Tolboom, basisexamen. Klimopschool, Leusden: Lau ra v. d. Hengel, praktijkexamen 185 aanslagen per minuut; Mi randa v. d. Hengel, praktijkexa men 185 aanslagen per minuut. UTRECHT - De provincie Utrecht gaat het landschapson- derhoud subsidiëren. De rege ling heeft betrekking op kleine landschapselementen, zoals bosjes, houtkaden en knotbo- men. De provincie hoopt daar mee het onderhoud een nieuwe stimulans te geven. Die is nodig, omdat het landschapsbeheer in Utrecht nog steeds niet structu reel wordt aangepaakt. Het is de bedoeling, dat in de toe komst elke gemeente een land schapsbeheersplan gaat maken De provinciale regeling moet de tijd lot het tot stand komen van die plannen, overbruggen. Hoewel de bedragen die beschikbaar worden gesteld niet kostendekkend zijn, hoopt de provincie eigenaren en gebruikers van grond zo te active ren, dat een verdere achteruitgang van het landschap wordt tegenge gaan. Ook voor het vrijwilligers werk, met name van de Stichting Stichts Landschapsbeheer, vormt de regeling een nieuwe stimulans. De provincie ziet 1983 als een ex perimenteel |aar In eerste instantie is voor het bekostigen van de rege ling een bedrag van 35.000,- uit getrokken. Of dat voldoende is hangt uiteraard af van het aantal aanvragen Bij alle gemeentehuizen in de provincie ligt een folder over de subsidieregeling. Daarin is een aanmeldingsformulier opgeno men. De folder Is tevens aan te vragen bij de provincie Utrecht, telefoon 030-321632, toestel 398. LEUSDEN - De raadscommis sie voor openbare werken en ruimtelijke ordening vergadert dinsdag 7 juni in de commissie kamervan het gemeentehuls. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staan de volgende punten: Opening, Inventarisatie vragenstellers/ woordvoerders. Verslag van 3 mei 1983 Mededelingen. - akoestische voorzieningen kel der - gemeentehuis - brug plan Langenbeek - verkaveling Munnikhove-Bos- veld. Stand van zaken Claverenblad- Wildenburg Voorbereidingsbesluiten - Paardenmaat; - Hamersveld. Grondverkopen: - 6 kavels bouwgrond in Achter veld t.b v. vrije sector bouw; - kavels nabij boerderij Munnikho- ve (onder voorbehoud). Vragenlijsten nieuw- en vernieuw bouw 1984. Rondvraag Sluiting. In deze vergadering wordt ook van gedachten gewisseld over de nota's In het kader van de op stelling van het bestemmings plan Centraal Buitengebied. Leusden - Op 28 mei waren er in zwembad Bavoort weer tal van kan didaten om af te zwemmen. De vol gende personen behaalden hun A- dlploma. Rutger van Tuijl, Gerwin Vlieland, Lo ne Veldhuizen, Enk Pieter Wardekker, Oscar Wegman, Lars Zegers, Ray mond Beks, Jeroen van Burgsten, Maarten Borg. Vincent van der Bilt, Werner van de Berg. Wendy Brosius, Maarten van Beem, Onno van Cappel- leveen, Kjeld Grubben, Winfred Hans- zens, Pieter Bas Heerze. Alyde de Kra ker, Marina Kooistra, Jochien Kraai, Rob Kruit, Bas Lonsdorp, Margaretha Luth, Jan Bart Middelkoop, Raymond Rijnders, Marieke Scheggetman, Roald Scholten, Robert Vluggen, Suzanne Vos en Danny Vorwerk. Diploma B: Adriaan van Appeldoorn, Pascal Borgstijn, Jarno van Bunt, Mi chael Bourgondiën, Elko Fousert, Roel Kamerling, Mariska van Maanen, Ser gio Nahumury, Barbara Spijker. Jantine Veldhuizen, Mattijs Vos, Sjörn Spijker, Annelies van de Kieft-Beyer en Thom Ruitenbeek. Zwemvaardigheld I: Betty Steen beek, Arjan de Boer, Maaike van Otterlo en Pascal van Garderen Brevet snorkelen: Barry Koperberg, Sandra van Zoeren, Quirein Kemmink en Erik Hendriks LEUSDEN - Morgenavond, vrijdag 3 juni, staat er in De Til aan de Hamersveldseweg weer een tieneravond op het program ma. Deze avond staat in het te ken van de bekende televisiese rie „Fame". Dat wil zeggen veel goede en swingende muziek. Bovendien is er een aerobic wedstrijd. Voor de winnaars is er een platenbon. Iedere jongen en meisje van 10 lot en met 14 jaar is welkom Omdat het de laatste keer voor de zomer vakantie is, zal er geen entreegeld worden gevraagd en is de eerste consumptie voor rekening van De Til De tieneravond begint om 19.00 uur. LEUSDEN - Ten nadele van annemingsbedrijf Schoonhoven uit Leusden werd uit een keet aan de Benedictijnenhove een waterpastoestel gestolen. Het apparaat vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 1600 gul den. LEUSDEN - Bij de rijkspolitie is aangifte gedaan van een geval van openbare schennlspleglng. Een 13-jarig meisje uit Leusden werd op de Asschatterweg lastig gevallen door een onbekende man die onzedelijke handelin gen verrichtte. van alcohol in combinatie met deel nemen aan het verkeer Het blijkt nodig te zijn om het publiek er in dringend op te wijzen dat alcohol en verkeer echt niet samen gaan. Ook het doorrijden na het veroorza ken van een aanrijding blijkt steeds vaker voor te komen Alhoewel hef niet te bewijzen valt, is aan te ne men dat in al deze gevallen ook alcohol in het spel is Afgelopen weekeinde vond er nog een aanrijding plaats in Achter veld Degene die de aanrijding ver oorzaakte reed door. Burgers die het ongeluk gezien hadden achter volgden de schuldige echter tot de ze in de buurt van Barneveld kon uinrHnrv 1/lomnoroHpn Kcictniir. der werd door de burgers afgele verd aan de politie in Barneveld. De Leusdense politie zegt ge schrokken te zijn van het resultaat van twee „alcoholcontroles" die men de laatste tijd heeft gehouden. In de regio Leusden en omstreken bleek het aantal mensen dat na een borrel achter het stuur kruipt hoger dan het landelijk gemiddelde. De oefening werd dinsdagavond wel iswaar in Achterveld gehouden, dat wil niet zeggen dat de beschuldi ging in de richting van de bewoners van dit dorp gaat Het gaat om een probleem dat in de hele regio speelt. De alcoholcontroles werden dan ook gehouden in samenwer king met de politie in Barneveld en Scherpenzeel Men heeft moeten t constateren dat veel alcoholgebrui- I kers vooral de sluiproutes tussen deze gemeenten gebruiken om na een feestje of cafébezoek naar huis te gaan De rijkspolitie in deze regio is ze ker van plan om in de toekomst meer onverwachte alcoholcontro les te houden. Tijdens een nabespreking kre gen alle medewerkers aan de oe- fening van hun respectievelijke commandanten een ruime vol doende. In aparte bijeenkomsten zullen instructeurs wijzen op schoonheidsfoutjes die ge- maakt werden. De toegestroom de bezoekers, waaronder bur- gemeester mr. J. W. M. Radema ker, de groepscommandant van de rijkspolitie R. van Doorn en de brandweer commandant van Leusden, de heer Upperman, kregen dinsdagavond een folder uitgereikt met informatie voor „weggebruiker en schenker". Het ligt In de bedoeling om ook In Leusden-centrum „iets" te orga niseren om de aandacht op het drankprobleem te vestigen. Alcohol en verkeer Voor iedereen die aan het verkeer deelneemt, uitgezonderd voetgan gers. geldt het volgende: Blaastest Verplichting tot het meewerken aan de blaastest Bloedproef Verplichting tot het meewerken aan de bloedproef. Als er tussen aanhouding en bloedproef minder dan één uur verstreken is. kunt u een tweede bloedproef eisen, die minimaal één uur na de aanhouding plaatsvindt. Strafbaarheid Bij een bloedalcoh- flgehalte hoger dan een half promille bent u altijd strafbaar Ook al is er op uw rijgedrag niets aan te merken. Ook al is er uiterlijk niets aan u te merken Ook al bent u niet bij een aanrijding betrokken. Rijverbod Bij politiecontrole kan aan be stuurders een njverbod van maximaal acht uur worden opgelegd ook al is het bloed- alcoholgehalte lager dan 0.5 De politie karr tevens een riiver bod opleggen (van moximcial 12 uur) aan degenen, die nog r.iet ge reden hebben maar van plan zijn dat te gaan doen. LEUSDEN - Het bedrijfsbow lingkampioenschap wordt zater dagavond afgesloten met de grote finale die van 19.00 tot 20.30 uur op de bowlingbanen van de Korf gespeeld wordt. Op deze finale mogen de acht beste bedrijiteams uitkomen aie in de twee voorrondes de hoog ste scores gemaakt hebben. Voor de voorwedstrijden hadden 26 bedrijfsteams zich aange meld die over vier poules ver deeld werden. Iedere ploeg speelde met een zogenaamd handicap (aantal voor af toegekende punten) die bere kend is naar de resultaten van de laatste drie competitiewedstrijden Zoals de zaken er nu voorstaan be looft het vanavond tijdens de laat ste voorronde een spannende aan gelegenheid te worden en valt er nog met geen enkele zekerheid te zeggen welke bedrijfsteams gaan strijden om de titel .Leusder Be- drijfsbowling Kampioen 1983" De prijzen zullen na afloop op de feestavond in de Korfzaal uitgereikt worden. LEUSDEN - Maandag 6 juni om 21.00 uur en woensdag 8 juni om 19.45 uur starten er weer twee nieuwe cursussen zwan- gerschapsgymnastiek. Deze zijn bedoeld voor vrouwen die in de maand augustus of begin sep tember een baby verwachten. De bijeenkomsten worden gehou- den In het wljkgebouw aan de Rozengaarde 33. Opgave en Inlichtingen ter plaatse of telefonisch vla tele foonnummer 941218. Aan deze cursussen zijn geen kosten ver bonden indien men lid is van de kruisvereniging. LEUSDEN - De totale opbrengst van de collecte van de AVO die in de week van 18 tot en met 22 mei in de gemeen te Leusden werd gehouden bedroeg 6577,09 De AVO bevordert het alge meen welzijn van minder-validen Alle gevers, de dertien wijkhoofden en 145 collectanten worden door het comité Leusden hartelijk dank gezegd Het in scène gezette ongeluk trok veel belangstelling Opperwachtmeester Klappe gaf leiding aan de oefening. ve-politiemannen in de gaten dat het om een oefening ging Zij kre gen van hun instructeur de op dracht om de hele zaak ..volgens het boekje" af te wikkelen. Op zich geen gemakkelijke taak De chauf feurs van beide auto's boden echt tegenstand toen ze verzocht wer den om ,,even te blazen". De da mes in de verongelukte auto. Ger- da Janssen, Mientje van Dijk-van Halteren en Rienk van Westerlaak gedroegen zich echt als mensen die van een feestje kwamen waar de alcohol overvloedig had ge vloeid De taak van de politie was daarom niet erg gemakkelijk EHBO De EHBO-vereniging in Achter veld zorgde dinsdagavond voor de verzorging van de slachtoffers. De leden van de vereniging waren op getrommeld voor een oefenavond in ,,Ons Gebouw". Dat het om een realistische oefening ging wist nie mand tot het moment dat er ver zoek om assistentie kwam van K. Dooyeweerd, rayoncommandant van de Rijkspolitie in Achterveld. Onder leiding van Peter Vromen gingen de EHBO-ers op de plaats van het ongeval erg efficiënt te werk. Vooral het kalmeren van één van de slachtoffers die maar één doel had: ,,een borreltje halen in het café van Jan Voorburg", bleek geen gemakkelijke taak Om het nog wat spectaculairder te maken werden beide auto's ver volgens in brand gestoken leder een had er op gerekend dat de Ach- terveldse brandweer in Leusden- centrum zou zijn voor een oefen avond. Deze avond was echter vroeg afgelopen, ledereen was weer in Achterveld Na de brand melding via Amersfoort, waarbij er niet bij werd gezegd dat het om een oefening ging, was de brandweer erg snel ter plaatse. Het vuur kon dan ook gedoofd worden met een poederblusser Om het voor het publiek wat inte ressanter te maken werden de au to's even later opnieuw in de brand gestoken, waarna er werd gewacht tot het geheel echt goed brandde. Het blussen nam toen wel wat meer tijd in beslag ALCOHOL IN HET VERKEER Het houden van een fraaie oefe ning was echter niet het belangrijk ste doel van de avond, zoals de voorzitter van de Leusdense afde ling van Veilig Verkeer Nederland, de heer D Bijl ter plaatse verklaar de. Met de hele oefening wilde Vei lig Verkeer laten zien wat de gevol gen kunnen zijn van het gebruik

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3