De mannen achter de schermen van de Avondvierdaagse in Amersfoort Die mensen met slippers en aftrappers vinden het stuk naar de kantine 'n end Oud papier tktie DWS Vrouwenkafé naar kelder gemeentehuis Collectes in juni Kaart- uitslag De Til Toernooien Roda-jeugd Stoutenburgerlaan tijdelijk afgesloten er krant Uitslag ïns Genoegen f Asfaltering V. d. Postlaan door Aat Daale Auto's openge broken interview DONDERDAG 2 JUN11983 ICAISlfl HnnQUQQr £00 T.nnnr Qnoo lAranrlnlaaro ma: )kje. AMERSFOORT - Altijd weer zijn er de nieuwelingen die, aangestoken door buren, vrienden of bekenden, ook wel eens eventjes die vier avonden wandelen zullen volbrengen. De werkelijkheid is natuurlijk anders en de praktijk bewijst dat zo'n 40 of 60 km wandelen met een li chaam, dat weinig ingesteld is op langdurig lopen, voor velen „afzien" betekent. Dat is wel begrijpelijk, want de moderne mens, die voor een Poodschap in een andere straat al van zijn heilige koe gebruik maakt, bezit te wei nig conditie en vooral te wei nigkarakter om grote afstan- ien op de verwende voeten ty$r leggen. De statistiek leeft dan ook bewezen, dat ran alle nieuwelingen er de weede keer maar 40% weer iresent zijn en de dalende lijn iet zich gedurende alle ver- lere jaren consequent voort. rekL 3 Achter de schermen De meest opgetogen mensen blijven xh altijd de mannen achter de scher en, die in teamverband dit jaarlijkse landelevenement organiseren. Een rerk, waar de leek in wezen geen enkel dee van heeft Twee van die mannen 'alen wij vandaag eens voor het voet- al gf dit. Voorzitter Chris te Roller en secre- iris penningmeester Bertus van Beek in de Plaatselijke Regelingscommis- >8 Avondvierdaagse Amersfoort. Zo eet dat officieel Er is trouwens nog ft sn andere reden waarom deze beide |Wljs Gluurders best eens in het licht van ,rcl(j schijnwerpers mogen staan. Het is '«melijk de 40ste keer dat de A4D in m stad wordt georganiseerd en dat etekent. om het maar weer in cliché tal te zeggen, een mijlpaal. Wande- ars staan uiteraard bij mijlpalen nooit maar in dit geval is het gerechtvaar- Igd om even rustig terug te blikken. Veertig jaar. Wie terugrekent zou dan .innen komen bij het jaartal 1943. Niet tpaald een jaar waarin de Nederlan- Jfs bereid waren om voor de lol een BI L'fcje te gaan kuieren. Chris te Roller r Bertus van Beek twee prima gecon- i<veerde bijna-zestigers, die nog met verminderd opborrelende levenslust wereld inblikken, ontzenuwen de snclusie. Het is allemaal in het jaar WO begonnen en door de onderbre ng gedurende enkele oorlogsjaren is Komende maandag is het weer zover. Dan hijsen zich honderden wandelaars, na een vluchtige avondmaaltijd, in een voor hen geschikt tenue en beginnen ze aan een wandeltocht in vier etappes: de Avondvierdaagse in Amersfoort gaat van start. Haar schatting zullen 6000 deelnemers aan de vierdaagse meedoen. Uit Leusden hebben zich zo'n 800 mensen laten inschrijven. Vandaar dit interview met Chris te Roller en Bertus van Beek, respectievelijk voorzitter en secretaris/penningmeester van de Plaatselijke Regelingscommissie Avondvierdaagse Amersfoort. Een medewerker sprak met beide beren over de wandel koorts die al talloze mensen in de na-oorlogse jaren tot prestaties heeft gebracht, die door medailles met trots worden aangetoond. Te Roller en Van Beek mogen dan keien zijn in het organiseren van het jaarlijkse wandelsportevenement in Amersfoort, tijd voor een tocht met de benenwagen hebben ze niet. Van Beek: „Ik wandel alleen in de vakantie". nu pas het juiste aantal ,.40" bereikt. Maar toch19409 Ook al geen jaar waarin ons volk stond te dansen van plezier Het is merkwaardig genoeg, juist dat nare jaar 1940, waarin de Avondvierdaagse kon ontstaan Dat jaar was het niet mogelijk om de toen al traditionele Vierdaagse van Nijmegen te organiseren en om toch wat te onder nemen, kwam men in ons distrikt (Utrecht en het Gooi) op de gedachte om in de plaats daarvan een wandel tocht in de avond te houden, verdeeld over vier dagen. Geschiedenis Wie kennisneemt van het aardige boekwerkje, dat de Stichtse Gooise Wandelsport Bond over de geschiede nis van de Avondvierdaagse heeft uit gegeven, kan daarin lezen, welke ge voelens aan deze alternatieve vorm van wandelen ten grondslag lagen. Zo schreef de toenmalige voorzitter van deze wandelbond aan de wandelvrien den in 1940 het volgende. „Meer dan ooit is er behoefte aan menschen, sterk van lichaam en frisch van geest. Meer dan ooit is er behoefte aan lichamelijke en geestelijke ont spanning. Dit kan u onze Avond- Vferdaagsche in ruime mate bezor gen. Wij vertrouwen, dat er duizen den gezonde dames en heren aan onze roepstem gevolg zullen geven om in ons rayon, wat natuurschoon betreft, één der mooiste van ons land rustig te komen wandelen om daar door hun lichaam te sterken en hun Bertus van Beek Wandelen? „In de vakantie geest. Ik wensch u straks, waar u ook moge wandelen, veel genoegen. Mo ge dan straks In de week van 17 tot 21 juli, de wandelwegen in ons district vol zijn van onze Avond-Vlerdaag- sche wandelaars, opdat de wereld getoond worde, dat wij willen zijn en blijven een krachtig, gezond, vroolljk en van vasten wil bezield zijnde Ne- derlandsch volk", ledereen, ook de ouderen onder ons, zullen wel even met de ogen knipperen, als zij deze gezwol len taal lezen. Men moet daarbij echter goed bedenken, dat het hier beslist niet alleen ging om kreten uit de tijd van de ferme jongens en stoere knapen, maar ook om een indirekt voorzichtig weerge ven van gevoelens van vaderlandslief de in een onvoorstelbaar benarde tijd Dat de zeden en de gewoonten uit die tijd in belangrijke mate afweken van die van nu, blijkt zonneklaar uit een voor schrift, dat de toenmalige wandelbond- bestuurders in hun reglement hadden staan: „Voor deelneemsters is het wan delen in skibroeken, trainingspakken en rijbroeken verboden" Vrouwen- in die tijd uitdrukkelijk nog dames genoemd - dienden zedig gekleed te wandelen en het dragen van lange broeken was een absolute onmogelijkheid Ook in de ja ren na de oorlog waren de zeden en gewoonte nog lang niet ontdaan van de preutse opvattingen, die eenmaal door Koningin Victoria in alle gestengheid wereldkunidg werden gemaakt. In 1950 stond nog duidelijk in de voorschriften, dat dames geen trainingspakken, ski broeken of rijbroeken mochten dragen men had toen het woord „shorts" daar aan toegevoegd. Het zingen in de nabij heid van kerken, ziekenhuizen en be graafplaatsen was verboden Of aan dit laatste werkelijk de hand werd gehou den, is niet bekend Te Roller en Van Beek kunnen zich allebei nog goed die beginjaren herin neren. Siinds 1962 hebben ze de eer der genoemde bestuursfunkties maar in de jaren daan/oor waren ze ook al bij de organisatie betrokken. Chris te Rol ler: „Je groeit zo langzamerhand in zo'n organisatie Je begint met eenvoudige taakjes, het is een combinatie van deel nemen, het uitreiken van startkaarten en het innemen daarvan Zo zijn we eigenlijk alle twee begonnen. Anderen stapten er uit en zo zijn van lieverlede bovenin terechtgekomen Bertus van Beek „Ik zit daarnaast ook in het regionaal bestuur als pen ningmeester. Ik heb de financiële ver antwoording voor 28 plaatsen in ons distrikt waar we de Avondvierdaagse organiseren. Dat is zo gegroeid. Ze zien je, ze denken pik in, het is winter, en dan ben je weer gestrikt voor een volgende funktie". Voldoening De pretoogjes van de beide heren verraden, dat ze het werk nog steeds met veel plezier doen, het geeft ook een bepaalde voldoening. Van Beek. „Je ziet 6000 mensen van start gaan, er gebeurt nooit iets vervelends, geen on gelukken en zo Er is wel eens een klein verschil van mening maar grote proble men zijn er nooit ledereen is tevreden na afloop Dat houdt toch in dat ze het werk, dat je doet, op de een of andere manier waarderen, al wordt dat niet met zoveel woorden naar voren gebracht." Beide heren, die vol lof zijn over de medewerking van de andere mensen van de plaatselijk regelingscommissie, slaan de spijker op de kop als zij zeg gen „Wij weten waarover wij praten, wij beseffen dat alles veel tijd vergt, maar we doen dit werk zo met z'n tweeën, omdat wij van de oude stempel zijn." Dat is het natuurlijk. Jongens uit de oude doos, die al jong om een bood schap werden gestuurd en die er nog steeds niet tegen opzien om een paar metertjes verder te lopen en een paar uurtjes langer te werken dan de regle menten voorschrijven. Mannen die niet zonodig precies midden in het potje Chris te Roller (links) en Bertus van Beek. respektievelijk voorzitter en sekretaris penningmeester van de Amersloortse vierdaagse laar als Doornekamp, als een man op een versnelde film het voor hem wel erg simpele parkoers in een ommezien af legt, mag voor anderen geen reden zijn om zo'n man met geforceerde bewegin gen van de ledematen te blijven volgen. De Avondvierdaagse is trouwens geen demonstratie van het in ons land aan wezige talent. Vanouds herbergt het wandellegioen figuren van allerlei fysie ke formaties, soms met allerlei nieuwe vormen van voortbewegen Het schoeisel is er in de loop van de jaren ook niet beter op geworden. Er lopen nu mensen mee die menen dat het aanwezig zijn van een eenvoudige bijna loshangende zoolvorm voldoende is om het lichaam vijftien kilometer voor waarts te voeren. De straf komt daarna maar het valt eigenlijk nog wel mee. De EHBO is getrouw en al zijn deze dienst vaardige mensen niet meer bereikbaar langs het druk geworden parkoers, zij zetelen op Nimmerdor in het mannen huis van CJW om de voeten van de kwade blazen te ontdoen Bertus van Beek moet erom glimlachen. „Die men sen met die slippertjes en aftrappertjes vinden het stukje naar de kantine een heel end Maar zo gaat dat nu een maal. Is de veilige haven eenmaal be reikt, dan is zelfs een stukje op de kade al een hele afstand Hoe het ook allemaal zij. maandag lopen ze er allemaal weer, die jonge, zeer jonge en oudere wande laars. Individueel of In clubverband (maar liefst niet in uniform, want dat raakt uit de tijd), voor de zoveelste keer of voor de eerste keer, luchtig gekleed of degelijk ingepakt, met de blik op oneindig of lekker ontspan nen zingend, geoefend of totaal on- i li moeten plassen en die zo nodig nog laat op de avond na afloop van een tocht die door de bossen leidden met de prikstok op pad gaan om alle onverto gen duigen uit het heiligdom van de rentmeester te verwijderen. Want denkt u er maar aan, dat de organisatie wel degelijk de plicht heeft om de gebruikte wandelpaden weer in hun oorspronke lijke keurige staat terug te brengen. Het is onvoorstelbaar wat voor rommel zo'n sliert wandelaars al kuierend achter laat Bertus van Beek hierover: „We gaan nu weer twee avonden Den Treek in Vraag niet wat er allemaal moet-ge- beuren Je moet vergunningen aanvra gen en ze eisen dat het schoon opgele verd wordt. Dat houdt in dat je bij de laatste jeugdgroepen drie of vier men sen moet zetten die met vuilniszakken met parkoers rondgaan om de boel op te ruimen. We moeten iedere avond Nimmerdor schoonmaken en zaterdag morgen is er nog een keer controle Van de senioren heb je praktisch geen last, tenzij er onderweg een vent staat met limonade. Dan ben je ver kocht. Dan vind je overal blikjes en flesjes. Maar met de jeugd Is dat an ders. De jeugd gaat een avondje weg en neemt voor een week voorraad mee. Die voorraad moeten ze op de een of andere manier kwijt. Ze krij gen nu plastic zakken uitgereikt en dat werkt heel goed. Maar we zijn wel elke avond verplicht om het hele bos- parkoers na te lopen. Vorig jaar zijn we een stukje vergeten van de Trekerweg naar de Pardijsweg Mooi dat we 's avonds opgebeld werden Toen zijn we 's morgens met z'n tweetjes dat stuk gaan doen. Het regende en onweerde Ach ja, je moet er wat voor doen Het hoort erbij, maar niet iedereen ziet dag- „Ondanks alles mag zich de Avond vierdaagse nog altijd in een grote be langstelling verheugen. Met dat „on danks alles" bedoelen we eigenlijk de omstandigheden van deze snel veran derde tijd De mensen zijn toch wel an ders geworden, agressiever, minder to lerant en zeker niet sportiever. Militai ren lopen er niet meer mee en dat is jammer Maar om voor „SS-er" te wor den uitgemaakt is iets wat net even te ver gaat al zullen degenen die dat roe pen wel bijzonder simpele zielen zijn De A4D heeft jaren gekend dat er zo'n duizend militairen meeliepen en het was in die jaren een gewoonte om die jongens 'bij te houden ze prettig te be groeten." Amersfoort is overigens nau welijks nog een garnizoensstad en ook daardoor is de mindere belangstelling van militaire zijde ook wel te verklaren Niettemin, de Amersfoorlse Avond vierdaagse doet het nog prima. Met eni ge weemoed denken beide heren terug aan de tijd dat er (tot 1972) een huis- aan-huis-krant verscheen. Met die krant bereikte men praktisch alle stad genoten en dan zette wel degelijk zo den aan de dijk. In 1964 waren er voor het eerst meer dan 6000 deelnemers en het topjaar was 1973 met 7635 deelne mers. Sindsdien is het aantal deelne mers teruggelopen maar het is nu weer in stijgende lijn. De mensen gaan ont dekken dat het passief bezig zijn (of liever niet-bezig-zijn) geen bevrediging geeft en in dat beeld past weer die Avondvierdaagse met z'n niet al te lan ge afstanden en die gezellige sfeer met als bekroning de feestelijke intocht met muziek en bloemen op de laatste avond, waarbij iedere deelnemer het gevoel krijgt dat de andere stadgenoten hem of haar als held vereren Te Roller en Van Beek zijn niet erg enthousiast over de verlaging van de leeftijd. Te Roller „Je moet niet met zesjarigen beginnen, daarvoor is 10 km niet verantwoord Ze willen voor die kin deren een parkoers van 5 km maar dat is organisatorisch onmogelijk. Wij ho pen dit jaar weer op 6000 deelnemers te komen en het heeft echt geen zin om op 9000 te komen als je kinderen van 5. 6 jaar toelaat. Vandaag of morgen moe ten ze de luiers meebrengen om te lo pen Het aantal zegt wel iets, maar een goede organisatie zegt nog meer" Duidelijke taal. Terzijde, zijn beide heren ook wandelaar? Het antwoord komt met een wat cynisch lachje. Bertus van Beek heeft een korte reaktie: „In de vakantie". En Chris te Roller: „We hebben er geen tijd voor. Als we op zaterdag en zondag zou den gaan wandelen, kunnen we beter echtscheiding aanvragen". We willen dat best geloven. Beide he ren, die ook nog een volledige dagtaak hebben (Chris als luchttechniker en Bertus als Belastingambtenaar) heb ben zoveel te organiseren voor allerlei wandelevenementen (niet alleen deze Avondvierdaagse), dat zij nauwelijks tijd hebben voor eigen ontspanning. Er komt enorm veel voor kijken. De veilig heid tijdens die vier avonden komt te genwoordig helemaal op de eerste plaats In vroegere jaren kon je nog wel met behulp van een vriendelijke agent een rijweg oversteken, maar dat is nu totaal onmogelijk Die ouderwetse toch ten naar alle windstreken zijn daarom jammer genoeg niet meer mogelijk Met weemoed denken de mannen te rug aan de tijd dater bij Schimmel in Hoogland en bij Bavoort in De Treek vrolijke rustpunten waren, waar de mu ziek schalde en de gezelligheid geen tijd kende. De tijd is ook voorbij, dat slierten wandelaars door de korenvel den konden trekken en over prachtige bospaden Of, zoals wij uit de mond van Bertus van Beek vernamen, langs de Eem naar Baarn Dat is onbestaanbaar nu „We zouden hier eigenlijk „Het Dorp" van Wim Sonneveld ten gehore moeten brengen." Er zijn gelukkig toch nog genoeg leuke wegen over om ple zierig te lopen en laten we daarover dan met z'n allen maar tevreden zijn in deze nog bevoorrechte stad De Avondvierdaagse verloopt geluk kig nog steeds zonder ernstige moeilijk heden. al zijn er natuurlijk altijd kleine verstoringen Over de militairen spra ken we al. maar echte excessen doen zich niet voor Goed, er liepen af en toe wel eens koddige figuren mee, die met de wandelsport evenveel te maken hadden als een computerdeskundige met een telraam, maar die dingen blij ken steeds weer van voorbijgaande aard. In vroegere jaren werden er wel eens weddenschappen afgesloten zo als door de legendarische Tim Ramse- laar, die voor een geestrijk prijsje met zijn logge lichaam vier avonden lang het onmogelijke verrichtte, maar dat zijn „incidenten" Dat geldt ook voor hen die menen dat het parkoers is gemaakt voor Marathonlopers of voor hen die een partijtje snelwandelen komen uit voeren. De organisatoren hebben daar moeite mee want dan zouden ze op de controlepunten al vroegtijdig hun men sen moeten inzetten en dat is niet de bedoeling. Dat een geoefende wande- geoefend, lenig en fraai gevormd of door Moeder Natuur minder goed af gewerkt, maar allemaal tot goede moed en reikhalzend uitkijkend naar de beloning op de laatste avond. Da donderdagavond waarop iedereen zich in de juiste sportieve kleding laat zien. de muziekkorpsen zich opstellen en de wandelaars onder de daverende tonen van kloeke marsen onder het toeziend oog van tallozen en voorzien van vrach ten bloemen, door mild glimlachende handelaren uitgereikt door de stad mar cheren. Gelukkige mensen allemaal. De gelukkigsten staan verdekt opgesteld Chris te Roller en Bertus van Beek. Zij willen in september wat gas terugne men. Gelooft u het? Chris te Roller „Je groeit zo langza merhand in zo'n organisatie. ACHTERVELD - Aan de onder zie schietwedstrijd van de ehietverenlging Ons Genoegen erd door 16 leden deelgeno- Het was P. Smink die de trste plaats behaalde met 97 «nten. De overige uitslagen wa in: H.J van Ruitenbeek 93 J A van Daatselaar 90 J.vanNimwegen 89 4. J. van Hamersveld Jr 89 4. W. v d. Kletersteeg 89 7. G.vanHamersveld 88 8 A. Vlug 87 9. L. Verburg 85 10. W. J. Lagerwei| 83 11. J.vanRossum 81 11. J.E van Hamersveld 81 13. J.BIom 80 14. T.Bokma 78 15. F van Hamersveld 75 16. J.J. van Hamersveld 74 Vanaf donderdag 2 juni zullen de onderlinge schietwedstrijden weer plaatsvinden op de buiten baan te Scherpenzeel. De aan vang is om 18.30 uur. ACHTERVELD - In verband éde oud papieractie van mu- ikvereniglng D.W.S. zal zater- S4 juni de container weer wor- m geplaatst op het Groot Ach- zeld ter hoogte van de Coöpe- Degenen die hun oud pa pier op willen ruimen kunnen dit in genoemde container depone ren. Degenen die door bijzondere omstandigheden hun oud papier niet zeil kunnen brengen, kunnen dil telefonisch mededelen bij de volgende nummers 03425-1688 en 033-941197. Inwoners van Sloutenburg en omgeving kunnen hun oud papier eventueel depone ren bij W. Wouters, Hessenweg 95 te Stoutenburg LEUSDEN - De vaste maan dagavond van het Vrouwenkafé zal met Ingang van oktober LEUSDEN - Burgemeester en wethouders hebben voor de maand juni vergunning verleend voor het houden van de volgen de collectes: 30 mei-5 juni: Na tionale commissie tegen alcoho lisme; 6 tot en met 19 juni: Neder landse Rode Kruis; 20 juni tot en met 3 juli: Prins Bernhard Fonds. plaatsvinden in het vrouwenont moetingscentrum in de kelder van het gemeentehuis. Op maan dagavond 9 juni Is er in het huidi ge Vrouwenkafé in De Hakhorst een Informatie- en discussie avond over dit vrouwenontmoe tingscentrum en de plaats van het Vrouwenkafé hierin. De avond begint om 20.30 uur met een overzicht van de stand van zaken met betrekking tot het ont moetingscentrum. Er is gelegen heid tot het stellen van vragen en het opperen van ideeen en sugges ties Er zijn bovendien nog veel ak- tiviteiten te verrichten en het vrou wenkafé zoekt vrouwen die zich willen inzetten voor de diverse werkgroepen. Het tweede deel van de avond komt de opzet van het kafé in het vrouwenontmoetings centrum aan de orde. Kan er op de huidige voet worden doorgegaan of moet een aantal zaken verande ren Voor informatie kan men bel len naar Wil. telefoon 726996, ol Barbara, telefoon 942880 Beiden zijn lid van de Werkgroep Vrouwennntmoetingscentrum ACHTERVELD - In de nacht van donderdag op vrijdag 26 op 27 mei zijn in de Van Oldenbar- neveltstraat twee personenau to's opengebroken. Bij de ene auto werd het voorportier gefor ceerd waarna een aantal goede ren uit de auto werden ont vreemd. Bij de tweede auto werd het kofferdeksel opengebroken en werd een gereedschapskist uit de kofferruimte weggeno men. De plaatselijke politie ver zoekt degenen die die nacht iets bijzonders hebben gemerkt of gezien dit wel te willen doorge ven. LEUSDEN - De extra kaart avond die De Til onlangs organi seerde ter gelegenheid van het 12,5-jarig bestaan trok een goe de belangstelling. Achtenzestig deelnemers hadden een gezelli ge en sportieve avond. Bij het klaveriajsen behaalden de volgende personen een prijs: 1. J Tigelhaven 5508 punten: 2. hr. Van Drie 5369 punten; 3 hr. Baard- scheer 5303 punten; 4 Lizette de Ridder 5301 punten; 5 B. de Rid der 5060 punten, 6 A. de Ridder 5056 punten; 7. D Tijmense 5022 punten; 8. G de Ridder 4988 pun ten en 9 hr Kool 4923 punten Schutjassen 1 H Tolboom 100 punten, 2 A Oosterbroek 98 pun ten, 3 Jos Vrijhoef 89 punten; 4. J. Hak 86 punten, 5 W. van Haaster 83 punten; 6 Herm Smal 80 pun ten, 7-8 P Hilhorst en C A van 't Klooster 80 punten; 9. M Timmer man 79 punten en 10. Jos Hilhorst 73 punten. LEUSDEN - Het toernooipro- gramma voor de Roda-jeugd voor 4 juni ziet er als volgt uit: Roda A2 (vertrek 9.15 uur), C2 en C4 (9.45 uur) en B3 (10.30 uur) naar 't Gooi. Roda F3 en F4 (vertrek 9.00 uur) en F1 en F2 (11.45 uur) naar Jo nathan in Zeist. Roda D4 en D5 (vertrek 9.00 uur) en D6 en D7 (9.30 uur) naar Soest. LEUSDEN - Het gedeelte van de Burg. Van der Postlaan tus sen Groene Zoom en Stijgbeugel en tussen Hamersveldseweg en Clarenburg wordt maandag 6 en dinsdag 7 juni voor alle verkeer afgesloten. Dit in verband met asfalteringswerkzaamheden. De bushaltes aan de afgesloten ge deelten vervallen op die dagen. LEUSDEN - In verband met herstel- en asfalteringswerk zaamheden zal de Stoutenbur gerlaan mei ingang van maan dag 6 juni tijdelijk voor alle ver keer zijn afge ,ioten. Hel verkeer van en naar Hoevelaken wordt omgeleid over de Koedijkerweg, Hogeweg en Hessenweg. De om leidingsroute wordl met borden aangegeven. De afsluiting duurt tot 1 juli a.s

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5