)ntslagen docente muziekschool start eigen blokfluitschool Twee 1e plaatsen voor Lisiduna op muziekconcours LEUSDEN Onderwijzeres mej. A. de Kroes overleden Nieuw voorlopig bestuur CDA- vrouwenberaad Bewoners St. Joseph gingen naar Twente VERKADE ALBUMS weet in decjemmte/' Koolmezen (3) plaatselijk nieuws (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN „Ik zou het ontzettend vervelend vinden om in W.W. te moeten zitten, terwijl er hier nog zo'n taak blijft igen. Er is alleen geen overheidsgeld meer voor. Toen dacht dan moet ik zelf maar wat opzetten." In drie zinnen zet Loes van den Itker uiteen, wat haar beweegt n met ingang van 1 september instaande een eigen blokfluit- ihool te starten. Tot die datum ze nog werkzaam als docente ,n de Muziekschool Leusden, aar Loes van den Akker is één n de zes medewerkers, die met gang van het nieuwe school- ar ontslagen worden Inkrim- ng van het personeelsbestand één van de gevolgen van de izuinigmgen bij de Muziek- :hool Leusden, waarover in de lusder Krant in de achterlig- inde maanden uitvoerig is be- :ht. Loes van den Akker is bijna /en jaar verbonden aan de Mu- kschool Leusden. Zij is zeker i\ de jongste blokfluitdocent in it aantal dienstjaren, maar het it dat ze alleen blokfluit doceert er de oorzaak van dat ze haar ian verliest. Loes van den Ak- r: ,,De twee docenten, die na kwamen geven beide ook nog 'n ander vak. De één geeft ■ast blokfluit- ook panfluitles als hij ontslagen zou worden, u er dus geen docent panfluit ;er zijn. De ander is de enige voegde docent Algemene Mu- iale Vorming en kan ook moei- ontslagen worden. Dus was (t mijn beurt." EINIG PLAATS Vorig jaar zag Loes van den iker het aantal uren, dat zij aan de Muziekschool geeft, inge krompen worden van twintig naar zestien. Dat betekent al een niet al te riant inkomen Wanneer daar vervolgens in de WW nog slechts een percentage van over zou blijven, wordt het te weinig om van te leven. Reden dus voor Loes van den Akker om naar ander werk om te zien Gezien ook de situatie in Leusden be sloot zij om te proberen hier een eigen school van de grond te krijgen. .Door de situatie bij de muziekschool zullen er straks heel weinig nieuwe leerlingen aangenomen kunnen worden. Met name voor volwassenen zal er bij de muziekschool met in gang van het nieuwe schooljaar weinig plaats zijn, denk ik Nu is er een alternatief In een foldertje, dat Loes bin nenkort gericht in Leusden gaat verspreiden, zet ze de doelstel ling van haar blokfluitschool uit een het leren musiceren, het aanleren van despeeltechnieken voor alle instrumenten van het blokfluitenkoor; en het op ver antwoorde wijze leren uitvoeren van oude en nieuwe blokfluitmu- ziek. Dat kan straks op verschil lende manieren. De leerlingen hebben de keuze tussen weke lijkse groepslessen of wekelijkse individuele lessen Daarnaast gaat Loes een aantal alternatieve lesvormen uitproberen, waarvan ze denkt dat ze met name voor volwassenen aantrekkelijk kun nen zijn Loes: „Volwassenen - Loes van den Akker Zonder nen subsidie vrolijk opnieuw begin- Onafhankelijk Nieuws- ilad voor de gemeente .eusden. /erschijnt elke dinsdag :n donderdag. 'erantwoordelijk edakteur: larnix Kreyns ledaktie: tertien Engelkens iaspar van Loo tlevering kopij en adver- tnfies: toor het dinsdagnummer it uiterlijk maandagmid- ag 12.00 uur, voor het onderdagnummer tot ui- irlijk woensdagmiddag 2 00 uur edaktie en administra- e: Kantoor Leusder Krant, lozendaallaan 9, Leus- sn-Centrum. Op werkda- sn geopend van 09.00 tot 2.00 uur en van 13.30 tot 7 00 uur. Telefoon: 033- 11495. bonnementsgeld: 59.40 per jaar: 30.20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. lachten bezorging: Is abonnee dient u de :ant voor dinsdag- of don- srdagavond 18.00 uur te abben ontvangen Is dat et het geval, neem dan mtakt op met onze hoofd- |ent bezorging (dinsdag donderdag tussen 18.30 19.30 uur), tel 033- *0691. Bij geen gehoor int u kontakt opnemen et onze inspekteur bezor- ng, overdag 03420- 5141toestel 44. ibestellen foto's: meeste in de Leusder ant gepubliceerde foto's int u nabestellen (met uit- indering van archief- en storische foto's), bi) voor- betaling van 5,- per ex- nplaar (formaat 13 x 18 tij op giro: 871441 t.n.v. 3U b.v. te Barneveld, met «delijke vermelding van iwenste foto, aantal, immer van krant, pagina iarop de foto werd ge- aatst. U kunt ook kontant lalen op ons kantoor, Ro- 'ndaallaan 9, Leusden/ antrum. igeveer drie tot vier we- n na betaling ontvangt u gewenste foto's thuis. LEUSDER KRANT is n uitgave van de BDU- antenkombinatie te ■meveld. LEUSDEN Op 91-jarige leeftijd is op 27 mei jongtleden in Oosterbeek mejuffrouw A.A de Kroes overleden. Mejuffrouw De Kroes is ruim veertig jaar als onderwijzeres verbonden ge weest aan de openbare lagere school ..Hamersveld". Sinds dertien jaar woonde me juffrouw De Kroes op de ..Zonne- berg" in Oosterbeek. een huis voor gepensioneerde onderwij zers en onderwijzeressen Een van de deelnemende tamboerkorpsen op het Burg. Buiningpark LEUSDEN Afgelopen zater dag vond op het Burgemeester Buiningpark het vierde OUGV- muziek-, tamboer- en majoret- tenconcours plaats. Dit muzikale gebeuren, dat werd georgani seerd door de muziekvereniging Lisiduna, werd officieel geopend door Burgemeester Rademaker. Burgemeester Rademaker zei in zijn openingstoespraak: „Ik feli citeer Lisiduna met driekwart eeuw muziek in Leusden/Ha- mersveld. Zo'n middag als deze is een teken van vriendschap en verbondenheid in de muziek. Heel erg graag verklaar ik dit concours voor geopend met heel veel genoegen voor eenieder die het beleeft." Diegenen die zich in het gras hadden neergevleid om van dit kijk- en luisterplezier te genieten werden niet teleurgesteld. De deelnemende verenigingen de den hun uiterste best en het was voor de deskundige jury niet ge makkelijk Marian Paaykamp kondigde als lady-speaker de verenigingen aan en gaf daarbij steeds een korte toelichting. De uitslagen waren als volgt. Fanfare Caecilia 192 pnt. 5e plaats, Scherpenzeel Tambours Caecilia 180 pnt. 5e plaats, Scherpenzeel De Harmonie, muziek 201 pnt. 2e plaats, Barneveld De Harmonie, tambour 198 pnt. 2e plaats, Barneveld Ons Genoegen, muziek 203.5 pnt 1e plaats, Amerongen Ons Genoegen, tambour 192 pnt 3e plaats, Amerongen Lisiduna, muziek 197 pnt 4e plaats. Leusden Lisiduna. tambour 201 pnt. 1e plaats, Leusden. Lisiduna, majoretten 94,5 pnt. 1e plaats, Leusden. Ons Genoegen, muziek 198 pnt. 3e plaats, Renswoude. Ons Genoegen, tambour 183 pnt. 4e plaats. Renswoude Ons Genoegen, majoretten, ge adviseerd naar 3e divisie De wisselbekers gaan naar muziekvereniging Ons Genoe gen uit Amerongen en naar Lisi duna. Voor Lisiduna zowel wat betreft het tambourcorps als de majorettes. Aldus voor Leusden een fraai resultaat. Na driemaal achtereen de eerste plaats te hebben behaald mag de wissel beker worden behouden. willen zich vaak niet binden aan een wekelijkse lesverplichting. Daarom bied ik wat andere mo gelijkheden. Zo kan men bij mij straks twee- of driewekelijkse of zelfs incidentele lessen krijgen Ook incidentele of regelmatiger lessen voor bestaande ensem bles zijn mogelijk En er zou bij voorbeeld ook een samenspel- groep voor volwassenen kunnen komen." De lessen worden vanaf 1 sep tember gegeven aan het huis adres van Loes van den Akker, Barbeel 13 Van maandag tot en met vrijdag in principe op elk gewenst tijdstip tussen 9.00 en 21.30 uur De tarieven, die Loes vraagt, wijken niet veel af van wat er voor blokfluitlessen betaald moet worden bij de muziek school „Kinderen zullen bij mij waarschijnlijk iets duurder uit zijn, volwassenen iet goedkoper Maar je moet niet vergeten: ik werk zonder subsidie De mu zieklessen voor kinderen bij de muziekschool worden zwaar ge subsidieerd. Hoe ik dan toch zonder die subsidie vrijwel de zelfde tarieven kan berekenen? Nou, de muziekschool heeft na tuurlijk een aantal kosten, die ik niet heb Bovendien is blokfluit een instrument, dat zich uitste kend leent voor groepsonder- richt Maar bij een muziekschool heb je ook instrumenten, waarbij onderwijs in groepjes niet kan. Als je dan een kind individueel les moet gaan geven, dan moet er gesubsidieerd worden, anders kan het niet. Met blokfluit is het mogelijk om een school zonder subsidie op te zetten, maarerzijn andere instrumenten, waarmee dat echt onmogelijk is SPANNEND Natuurlijk is het voor Loes een spannende vraag, hoe haar blok fluitschool zal gaan lopen Ze weet zeker, dat een aantal van de 45 leerlingen, die ze nu bij de muziekschool les geeft, per 1 september naar haar school zal overstappen En verder is het enigszins afwachten, hoe de be langstelling van anderen zal zijn Wie mee wil doen aan het tame lijk unieke projekt van Loes voor zuver naar DeKeno oestaan er nergens elders particuliere blokfluitscholen kan er zich van verzekerd weten, dat de do cente volledig bevoegd is Zij is in het bezit van de Akten Muziek onderwijs A en B, behaald aan het Muzieklyceum in Hilversum en het Koninklijk Conservatori um in Den Haag Met iedere leer ling wordt een lesovereenkomst opgesteld naar een model van de „Stichting Nederlandse Toon- kunstenaarsraad" In de folder, die Loes gaat verspreiden, stelt ze vast, dat de plaats die onze samenleving In ruimt voor gesubsidiëerd mu ziekonderwijs steeds kleiner wordt. „De overheid", aldus Loes, „zwicht niet voor de pro testen van muziekliefhebbers. Hoog tijd voor particulier initi atief. We blijven muziek maken, want dat is fijn. Met Igor Stra- wlnsky wil ik zeggen: „Het is voor de kunstenaar een dringende noodzakelijkheid, dat hij ande ren er toe brengt aan de vreugde deel te nemen". Daarom begin ik zonder subsidie weer vrolijk op nieuw". LEUSDEN Maandag 7 juni 20.00 uur: Com missie OW/RO, commissieka mer, gemeentehuis Vrijdag 10 juni 16.30 uur: Feeste lijke opening bibliotheek „De Boekenmolen", De Loysder Hoek. ingang Prinses Beatrix- laan Zaterdag 11 Juni 20.30 uur: Con cert Treeksangh, St. Jozefkerk. Hamersveldseweg Maandag 13 juni 20.00 uur: Com missie Financiën, commissieka mer, gemeentehuis Dinsdag 14 juni 20.00 uur: Com missie Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid gemeentehuis Woensdag 15 juni 15.00 uur: Prijsuitreiking ballonwedstrijd en tekenwedstrijd nieuwe ge meentehuis. Gemeentehuis, 't Erf LEUSDEN Opnieuw is er een voorlopig bestuur gevormd tijdens de eerste jaarvergadering van het CDA-vrouwenberaad, af gelopen vrijdag. Na deze be stuursverkiezing sprak An Veen- stra over het emancipatiebeleid vanuit het CDA gezichtspunt. Wil van der Kar, een van de kandidaten voor het bestuur, wil de zich niet laten kiezen zolang er geen gegadigde is gevonden die met name het secretariaats werk voor haar rekening wil ne men De drie kandidaten Wil van der Kar. Nan Zuidema en Nel van Burgsteden konden er wel mee akkoord gaan dat zij tot septem ber als voorlopig bestuur geko zen worden terwijl ieder lid deze tijd moet benutten het bestuur voltallig te krijgen. Evelien Blom, die als aftredend voorzitster de aanwezige vrouwen welkom heette, verzocht de vrouwen, voorzover zij nog geen lid van het CDA waren, dit te worden „Geen enkele politieke partij is voor iedereen volmaakt maar je moet durven uitkomen voor een keuze", aldus Evelien. Fenneke Tigchelaar die evenals Evelien Blom en Anneke van Hasselt aftredend lid is en niet meer herkiesbaar is, gaf, in de hoedanigheid van aftredend se cretaresse. een kort verslag van het afgelopen jaar. In eerste instantie heeft het CDA-vrouwenberaad Leusden zich beziggehouden de stukken van de commissie welzijn en on derwijs en enkele andere onder werpen te bespreken. Vervol gens hebben zij een politieke scholingscursus gevolgd waarna enkele vrouwen als afvaardiging onder andere in de planadvies groep, de Vrouwenraad en het CDA-bestuur zitting hebben ge nomen Dat de voorstellen, ge daan tijdens de maandelijkse bij eenkomsten. vruchten hebben afgeworpen vond Fenneke aan toonbaar Als voorbeeld noemde zij het artikel in deze krant over het gemeentelijk huisvestings beleid waarin de zaken die door het CDA-vrouwenberaad opge merkt werden, in verwerkt waren. An Veenstra, die nauw betrok ken is geweest bij de opbouw van het landelijk CDA-Vrouwenbe- raad, begon haar lezing met een brief die de afdeling van het CDA-Vroüwenberaad Leusden van plan is te gaan sturen naar de commissie emancipatie van het landelijk CDA-vrouwenberaad en naar de top van het CDA Deze brief is geschreven naar aanlei ding van de emancipatienota van het CDA-vrouwenberaad Enke le vrouwen van het beraad in Leusden hebben deze nota door genomen en het volgende opge merkt De afdeling Leusden vindt het gezin in deze nota niet ge noeg beschermd Vierkant staat zij achter de zienswijze dat het gezin de hoeksteen van de sa menleving vormt De verant woordelijkheid ten opzichte van de kinderen houdt in dat er meer aandacht voor de jeugdwerk loosheid moet zijn. Arbeid houdt tenslotte zowel het werken binnen- als buitenshuis in. An Veenstra gaf hierop aan sluitend de visie van het landelij ke CDA-vrouwenberaad evenals haar eigen visie en voegde eraan toe dat zij binnen het landelijk beraad weinig waardering op kon brengen voor een kleine groep die er een andere zienswij ze op na houdt maar zich meer laat horen dan de grote groep An „Het grote voordeel van de emancipatie in de beginfase is dat ongetrouwde vrouwen nu in hun eigen onderhoud kunnen voorzien Twee nieuwe aspekten hebben zich echter aangekon digd. Vrouwen gaan aanspraak maken op werken buitenshuis onder andere in politieke funk- ties en het werken binnenshuis wordt ondergewaardeerd In de situatie dat een getrouwde vrouw werkt moet haar eigen partner inleveren, het moet niet over de ruggen van de samenleving wor den afgewimpeld. Aan de eigen kinderen moet worden doorge geven dat wanneer het meisje wil blijven werken, zij een echtge noot moet kiezen die daarbij past ACHTERVELD - Door de be woners van huize St. Joseph, Sine Cura en Wagenberg werd donderdag weer hun jaarlijkse busreis gemaakt. Om ongeveer 9.00 uur vertrok bij het huis de TAPTOE LUNTEREN 18 juni 1983 Terrein: Sportpark „De Wormshoef' Wachtend voor hun eigen optreden keken deze muzikanten gespannen toe hoe de anderen het er van afbrachten. met deelname ven topkorpsen Aanvang 19.30 uur/Terrein open 18.45 uur. Georganiseerd door „Kunst Na Arbeid" Lunteren. Informatie: 08388-2995. bus met 70 deelnemers. Het was een fijne bus waarin men vol doende uitzicht had naar buiten en waarin tot groot gemak van de reizigers ook een toilet aanwezig was. Het reisdoel was ditmaal Twente. Via Apeldoorn ging het naar De venter waar een koffiestop werd gemaakt. Vandaar ging het vla Hengelo en Almelo naar Dene kamp naar het landgoed Singra- ve. Bij aankomst op het landgoed werd eerst genoten van een heer lijk diner Vervolgens werd er door de deelnemers gewandeld in de mooie bossen. Ook werden de watermolens bezichtigd die dateren uit de 17e eeuw en mo menteel nog volop in gebruik zijn. Via een mooie toeristische weg werd de thuisreis weer aanvaard. Dankzij het mooie weer werd er volop van deze reis genoten. Ver moeid doch voldaan arriveerde men om ongeveer 19.00 uur weer op de thuishaven Rectificatie vergaderdatun comm. financien LEUSDEN - In het vergader schema van de gemeentelijke commissies voor de maand juni staat de vergaderdatum van de commissie Financiën onjuist ver meld Deze vergadering wordt niet op 9 juni, maar op woensdag 13 juni om 20.00 uur in het gemeente huis gehouden. Maar de vrijheid moet blijven om te kiezen voor werk binnenshuis Het is goed dat er wat verande ring is gekomen in de situatie dat mannen tot 's avonds laat van huis zijn. Zij kunnen zich nu over het algemeen wat meer met de kinderen bezighouden. „Het fe minisme", dat An aanduidt als rood-links, „past niet bij het CDA Binnen het feminisme is te weinig loyaliteit ten opzichte van mannen en vrouwen. Vanuit de evangelische opdracht moeten man en vrouw uit solidariteit naast elkaar staan," aldus An Veenstra. Dat er binnen het CDA-vrou wenberaad Leusden wat genu anceerder gedacht werd over emancipatie bleek uit de korte diskussie die na deze lezing volg de. Wanneer in september een defi nitief bestuur tot stand kand ko men zijn er zeker genoeg onder werpen die het komende jaar de aandacht verdienen. Eén van de allermooiste Opnieuw uitgegeven. Ongewijzigd! Mèt de 144 prachtige kleurenplaatjes, de unieke pentekeningen èn de verrukkelijke tekst van Jac. P Thijsse. Nu bi) elke boekhandel Zomer Keuning Boeken - Ede Verleden week hebben we de mezen verlaten toen het mannetje nog druk be zig was om het kroost te voeden. Veel mensen vra gen zich af hoe de ouders zo precies weten welk jong aan de beurt is om voedsel te krijgen. Dat ma ken de ouders niet uit, dat regelen de jongen onder elkaar. Degene die de meeste honger heeft, dringt het sterkst naar vo ren en doet de snavel het wijdst open. De anderen, die pas eten hebben ge had spannen zich niet zo in, ze geloven het wel tot ze weer honger krijgen. De ouders hebben zo niet anders te doen dan de voorste snavel te vullen. Een dag of vier na het uitkomen van de jongen, beginnen de veren zich al te ontwikkelen en is het vrouwtje niet meer zo noodzakelijk voor verwar ming. De jongen verlan gen steeds meer voedsel en het vrouwtje helpt mee om dit aan te slepen, wat in steeds sneller tempo gaat. Er Is ook veel nodig om in zestien dagen van scharminkeltjes uit te groeien tot bijna volwas senen. Als de dag is aangebro ken dat de jongen het nest zullen verlaten, wat bij slecht weer wel een dag, soms twee, uitgesteld kan worden, beginnen de ou ders het voeren te staken. De jongen, hongerig, ko men voor het vlieggat kij ken waar het voer blijft. Het mannetje zit, een paar meter van het nest, de jon gen aan te moedigen het nest te verlaten. Dat is een hele gok, want u moet niet vergeten dat de jongen, in het kleine holletje, nooit de gelegenheid hebben gehad om hun vleugels uit te slaan en nu moeten ze plotseling vliegen. De bru taalste waagt de grote sprong het eerst en landt op de eerste de beste tak. Daar wordt rustig gewacht op de volgende. Soms komt een jong op de grond terecht en is dan een gemakkelijke prooi voor rovers. Bij de huizen loert de kat. Een oproep voor poezenbezitters: houd in deze tijd uw huis dier 's nachts zoveel mo gelijk binnen want het uit vliegen gebeurt meestal in de vroege morgenuren. De eerste dagen blijft de familie bij elkaar, de ou ders voeren de jongen nog wat bij, maar dan worden ze aan hun lot overgelaten en moeten het verder zelf zien te redden. De eerste weken sneuvelen de meesten, maar degene die deze moeilijke tijd over leeft, maakt een goede kans de gemiddelde leef tijd van vier vijf jaar te bereiken. De ouders ne men nu een paar weken rust en in de meeste geval len beginnen ze opnieuw, maar nu met een kleiner aantal eieren, zo'n vier tot zes. Na het tweede broed sel wordt het huwelijk ont bonden en gaat ieder zijn eigen weg. G. van L. DINSDAG 7 JUNM983 iBUSlIeV* kPUIlt

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3