„De natuur naar binnen halen dat is eigenlijk het beleid" T Initiatiefgroep TussenTijds houdt behoeftenpeiling Commissie op bezoek bij brandweer Henk van der Kamp, chef afdeling Plantsoenen: Discoshow in De Klaveet Jeugddienst „Die Gouden Regen heeft z'n naam mee" „Meer zelfwerkzaamheid, ik denk dat we daar „Met natuurlijk groen kun je de woonomgeving veel sterker beïnvloeden" iTUURLIJK GROEN door Marnix Kreyns FUNKTIES NIET AAN TASTEN 1,7 MILJOEN DONDERDAG 9 JUNI 1983 interview :vraagd naar zijn beleid (en (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De initiatiefgroep TussenTijds heeft dezer dagen via de gemeente en het Geweste lijk Arbeidsburo (GAB) een en quêteformulier verzonden aan een aantal Leusdenaren met (te) veel vrije tijd. Doel van deze en quête is om in kontakt te komen met de mensen op wie de initia tiefgroep zich richt en er achter te komen, wat er voor hen geor ganiseerd zou kunnen worden. In de initiatiefgroep TussenTijds hebben mensen zitting uit de ker ken, het Humanistisch Verbond, de gemeente, belangstellenden en mensen die zelf over veel vrije tijd beschikken. Zij hebben vastge steld, dat er in Leusden geen ge brek is aan mogelijkheden tot ont spanning en vorming, maar dat de meeste daar van plaatsvinden in het weekend of 's avonds. Maar een toenemend aantal mensen (werkzoekenden, arbeidsonge schikten, vrouwen waarvan de kin deren minder aandacht vragen, schoolverlaters) heeft juist overdag veel vrije tijd Dat is voor de initia tiefgroep reden om bij deze men sen na te gaan wat zij met die vrije tijd willen doen. Om daar inzicht in te krijgen is een enquête formulier samengesteld Daarop kunnen be langhebbenden invullen, wat voor aktiviteiten voor hen wat zouden zijn. Gaat de voorkeur uit naar ont moetingsbijeenkomsten, voorlich tingsbijeenkomsten, een vrijwilli- gersvacaturebank of adviezen bij sollicitaite9 Ziet men er misschien wat in om wat te gaan doen aan bromfietsreparatie, speelgoedre- paratie of het verrichten van klusjes in huis? Of is er misschien behoefte aan bijeenkomsten, waar men zich bezig kan houden met hobby's, creatieve aktiviteiten of talen? Al deze mogelijkheden worden ge noemd in het enquêteformulier en er is ook ruimte om zelf suggesties te doen. Degenen, die dezer dagen het formulier ontvangen, wordt ver zocht om het voor 22 juni terug te sturen Als er mensen zijn, die het formulier niet rechtstreeks ontvan gen hebben, dan kunnen zij er één afhalen in de Marcuskerk in Leus den-centrum of hij het Trefpunt bij de Dorpskerk in Leusden-Zuid. Op dinsdag 28 juni wordt er een bijeenkomst georganiseerd om de ideeën verder uit te werken. Deze bijeenkomst vindt plaats in De Til. Hamersveldseweg 30 en begint om 10.00 uur Bij het enquêteformulier zit een antwoordstrook waarmee men zich kan aanmelden voor de bijeenkomst van 28 iuni. Zoals bekend, is De Til al lan gere tijd de ontmoetingsruimte van de werkgroep TussenTijds. Iedere dinsdagmorgen tussen 10.00 en 12.00 uur is deze lokali teit geopend. Voor wie meer in lichtingen wil zijn de volgende telefoonnummers bereikbaar: 941716 en 944152. (van een onzer verslaggevers) LEUSOEN - De Raadscommis sie Algemene Bestuurszaken (ABZ) gaat volgende week don derdag op bezoek bij de Leus- dense brandweer. Voorafgaand aan de maandelijkse vergade ring komen de leden van de com missie ABZ bijeen in de brand weerkazerne. Daar zal de com mandant van de brandweer, de heer J. Upperman, een korte In leiding houden, waarna de com missieleden in de gelegenheid zijn hem vragen te stellen. De bijeenkomst in de brandweer kazerne begint om 19.30 uur. Om uiterlijk 21.00 uur verplaatst het ge zelschap zich naar de commissie kamer van het gemeentehuis aan 't Erf Daar wordt de maandelijkse vergadering gehouden, waarvan de agenda als volgt luidt 1 Opening en inventarisatie van vragen. 2 Vaststelling verslag van de vergadering van 1 mei 1983 3 Mededelingen en ingekomen stukken 4 Wijziging verordening metho dische functiewaardering. 5. Vaststelling verordening inza ke de behandeling van be roep- en bezwaarschriften. 6 Geschil gemeente Leusden en A. J Steenkamp 7 Jaarmarkt Hamershof 8 3e wijziging APV. 9 Vervanging tankautospuit brandweer, groep Achterveld 10 Rondvraag 11 Sluiting. ACHTERVELD - Zaterdag 11 juni komt AVRO's Toppop Dis coshow naar De Klaveet In Ach terveld. De aanvang is om 20.30 uur. Jos v.d. Ven en Jan Willem Krooshof zijn de disc-jockeys die non-stop voor muziek zullen zorgen. LEUSDEN-Zondag 12juniom 18.30 uur is er weer een jeugd dienst in de Dorpskerk in Leus den-zuid. Ds. Gilhuis preekt over het thema „Ik heb niks te doen". Het koor Reformation verleent muzikale medewerking. weg Wist je dat het groen daar is ontworpen door de oud-chef van de plantsoenendienst van Amstel veen? Tamelijk beroemd openbaar groen daar. Stukje Amstelveen in Leusden". ,,De Tweede Fase, dat heb ik al gezegd, is anders Veel kleinschali ger, maar toch veel groen hoor. Ja het moet even de tijd hebben. In Akkerhoeve/Noordwijck daar begin je het een beetje te zien. Dat staat er nu allemaal vier, vijf jaar en dat begint toch al behoorlijk groen te worden. Maar er gaat wel een jaar of tien over heen voordat een boom wat volume begint te knjgen. Je kunt het zien aan de beuken langs de Noorderinslag, die zijn nu tien jaar oud. En de lindes langs de Mid denweg ook Ja dat duurt lang. daarom moet je ook zo zuinig zijn op oude bomen We hebben ook nogal wat moeite gedaan om die drie bomen bij Ansfridus te behou den Niet dat dat nu zulke fraaie bomen zouden zijn, maar het duurt tientallen jaren voordat er weer zoiets staat" Het mag dan sinds dit weekend technisch weer zijn, de natte moe- son die daar aan vooraf ging zou wel eens nadelig kunnen zijn voor het openbaar groen Henk van der Kamp bevestigt, dat er inderdaad wat problemen zijn, die vermoede lijk hun oorzaak vinden in de over vloedige regenval van de afgelo pen weken. „Bij de platanen, die we op 't Erf geplant hebben, heb ben we te kampen met afstervende takken. We vermoeden, dat dat komt door al die regen, waardoor er minder zuurstof in de grond zit Er zijn nu een paar takken opgestuurd naar de Plantenziektekundige Dienst. Maar alles doet het natuurlijk ma tig met zo n lente. Iepen slecht in het blad, vuurdoorns, die het nau welijks doen. We krijgen momen teel heel veel vragen van mensen. Per jaar krijgen we hier een paar honderd vragen van mensen. Ook veel vragen over hun privé-tuin Als het kan, geven we antwoord na tuurlijk. Dat stellen mensen erg op prijs, dat kweekt veel goodwill" Hetzelfde geldt voor de Leus- dense traditie om inwoners van een nieuwe wijk een boompje of struikje kado te doen. ,.Nee. dat heb ik niet zelf bedacht Meneer De Maar, een Nu de zon weer eens een paar dagen schijnt is duide lijk te zien, hoezeer Leusden een groene gemeente is. Niet elleen in het buitengebied, maar vooral ook in de woon wijken. De man die sedert tien jaar verantwoordelijk is voor het groen in Leusden, is Henk van der Kamp. Samen met lo'n 26 medewerkers heeft lij de zorg voor de meer dan tonderd hectare groen, die Ie gemeente Leusden rijk is. Vandaag een gesprek met I an der Kamp. Over zijn be- eid ten aanzien van de plant soenen, de invloed van be zuinigingen, de mogelijkhe den van zelfwerkzaamheid, het weer van de afgelopen weken en het succes van de Gouden Regen. „Het leuke is, dat je er zelf zo veel aan hebt kunnen bij dragen. In een oudere ge meente is dat toch anders. Maar in een gemeente met zo veel nieuwbouw als in Leus den kun je veel eigen inbreng hebben. Dan wordt het toch veel persoonlijker, al werk je er dan aan met een heel appa raat, waarin iedereen zijn ei gen pakkie-an heeft". dichter verkaveld dan in de oudere wijken en dat heeft tot gevolg dat je er niet met van dat ruige materiaal kunt werken. In de Tweede Fase proberen we het groene karakter meer met straatbomen te verkrij gen". De vraag is. welke plaats het groen inneemt binnen het ontwerp van een wijk Resteren voor het groen de plekjes, waar toch geen huizen gebouwd kunnen worden Of heeft het groen veel sterker een eigen plaats binnen het plan, wat zou kunnen blijken uit een vroegtij- LEUSDEN - De afdeling Plant- jenen van de gemeente Leus- is maandagmiddag vrijwel itgestorven. „Technisch weer" •rklaart Henk van der Kamp, de lige aanwezige op de afdeling; ifet zulk weer Is iedereen bul- Met slechter weer overigens Dk wel, hoor. Alleen Ik niet. Ik zit toch wel zo'n negentig pro mt van mijn tijd achter mijn bu- Helaas Hij begon indertijd, na de Rijks ddelbare Tuinbouwschool in iskoop en militaire dienst, bij de lUkenhof in Lisse. Anderhalf jaar maakte hij de overstap naar il zijn „richting" zou worden: het enbaar groen. Vier |aar was hij irkzaam bij de plantsoenen- msl van de gemeente Schiedam een zelfde periode bracht hij bij de Gemeentelijke Dienst plantingen in Breda. Ruim tien geleden kwam Henk van der mp naar Leusden. Een plant- enendienst of iets dergelijks was :oen nog niet „Tien jaar geleden rd het allemaal grotendeels uit deed. Ontwerp, aanleg, dal rd allemaal door mensen van iten gedaan De begeleiding rd gedaan vanuit de afdeling leg- en Waterbouw" en daar had toch behoefte aan wat meer op dit werk. Van daar dat er .groene man" werd aange ven en dat werd ik", oen enkele jaren geleden het 'btelijk apparaat werd gesplitst in afdeling sekretarie en een nst gemeentewerken, werd de afdeling „Plantsoenen" in leven geroepen en werd Henk der Kamp chef. Nu werken er ter zijn leiding veertien buiten- istmedewerkers en twee op- iters in het Leusdense groen. Iteam van ambtelijke medewer- wordt aangevuld door nog tien buitendienst-medewer- van buiten, vanuit de sociale ^voorziening en personeelsle- van aannemers, aan wie werk dl uitbesteed. „Het gaat er om" Van der Kamp, „om daar de de verhouding tussen te vin- Tussen wat ie zeil doet en wat (besteedt. Er is, denk ik. geen leente in Nederland meer, die zelf doel Dat hoeft ook niet, il er zijn werkzaamheden, die dkoper door een goede aanne- gedaan kunnen worden" e afdeling van Van der Kamp dl zich bezig met aanleg, be en onderhoud van hel open- groen. Het gaat daarbij om minder dan 106 hectare, te ver- n in wijkgroen. speelplaatsen ipenlucht sport- en rekreatie- zieningen. Daarnaast is er nog de verantwoordelijkheid voor «planting langs wegen buiten «bouwde kom. voor zover al- 's eigendom van de gemeente. i eigen taak? Leiding geven de afdeling. Het ontwerpen van ibaar groen. Adviseren van de lie Gemeentewerken en het ige van Burgemeester en Wet- lers. Vandaar al die tijd achter buto. En dan ben ik verder ook sdviserend ambtenaar voor de groep „Milieu-edukatie" van et CML". aldus Van der Kamp. aanzien van het openbaar groen zegt Van der Kamp „De opzet is - en die ontwikkeling was er ook al enigzins, toen ik hier kwam - om er zoveel mogelijk natuurlek groen van te maken. Groen dat er uitziet alsof het er spontaan ontstaan zou kunnen zijn. Dat betekent bijvoor beeld dat wij werken met inheemse bomen en struiken, in oudere ge meenten zie je nog wel die meer kunstmatig aangelegde plantsoe nen. Dat is een voorbije periode, al voorbij toen Leusden begon uit te groeien, 't Zou nu ook financieel niet meer mogelijk zijn om 't zo te doen. Maar bovendien, met natuur lijk groen kun je de woonomgeving veel sterker beïnvloeden. Als je nu eens kijkt naar bijvoorbeeld Alandsbeek-West of Groenhouten. Daar heb je toch bijna het idee dat je in een landelijk gebied rondloopt. Door het groen, maar ook doordat dat groen vervolgens weer allerlei vogels aantrekt De natuur naar binnen halen, dat is eigenlijk het beleid. Daardoor is Leusden zo'n aantrekkelijke ge meente geworden. En het was pro fessor Boer, die het groen in de wijk „De Rozendaal" en het park Prin- cenhof heefl ontworpen, die dat an dersoortig groen in Leusden heeft geïntroduceerd. Ja. ik ben wel een dige inbreng van de afdeling Plant soenen in ontwerpen van de wij ken „Dat laatste", zegt Henk van der Kamp; „in de loop der jaren is het moment waarop de afdeling plantsoenen er bij betrokken raakte steeds verder vervroegd. Nu met Claeverenblad/Wildenburg zijn we er echt vanaf het allereerste mo ment bij betrokken geweest. Al voordat er sprake was van een ver kaveling Dat neemt niet weg, datje natuurlijk toch aan bepaalde nor men gebonden bent. Bij Claeve- renblad/Wildenburg" - Van der Kamp wijst op een kaart aan de muur - „gaat het om een nogal dicht verkaveld gebied. Dat bete kent dat je het groen niet te veel moet versnipperen, want dan wor den het zulke kleine stukjes, dat je er niks meer mee doen kunt. Groen moet ook te gebruiken zijn, bijvoor beeld door kinderen. Daarom heb ben we in Claeverenblad'Wilden- burg gekozen voor twee grotere groene gebieden dwars door de wijk heen In Noord-Zuid-richting een parkachtig gebied en in Oost- West-richting beplanting langs de Kupersgracht. Dan heb je ook daar groen, dat te gebruiken is Overi gens kan die gebruiksfunktie heel goed samengaan met de kijktunc- tie". De afgelopen |aren is er op de afdeling van Van der Kamp fors be zuinigd. Deontwerp-begroting voor 1982 werd bijvoorbeeld met 14% gekorl. De begroting voor dit jaar kwam er vrijwel zonder kleerscheu ren heen Met name ook omdat ver antwoordelijk wethouder Jan Wa genaar bij voortduring er op wees. dat hem dat vanuit de afdeling Plantsoenen werd ingefluisterd dan wel toegeschreeuwd. Van der Kamp. „Toen we met de bezuini gingen werden geconfronteerd hebben we voortdurend gepro beerd om de funkties van het groen niet aan te tasten Hooguit is de aanblik veranderd. Als je bermen niet meer twee keer maar slechts eén keer per |aar maait, zoals nu gebeurt, dan verander je daarmee de aanblik maar niet de functie Hetzelfde geldt voor het kanten ste ken bij de grasvelden. Dat doen we veel minder, maar daarvoor wordt de lunktie van het grasveld niet aangetast Er komt echter een mo ment - en dat hebben we bij de begroting voor dit jaar gesignaleerd - dat je niet verder kunt bezuinigen zonder wel funkties te gaan aantas ten Simpel is het voorbeeld van het trapveldjes, dat je niet meer zou maaien Dan kun je er dus niet meer op voetballen En als je min der gaat snoeien, dan wordt het op een gegeven moment kaal van on der, waardoor het zijn funktie van afscherming gaat verliezen. Dat willen we voorkomen". In tenminste één geval kon het niet voorkomen worden Toen de gemeenteraad besloot geen on derhoud meer te plegen aan de zandbakken werden deze door ver vuiling onbruikbaar. „Maar", zegt Henk van der Kamp, „hier en daar hebben mensen op eigen kosten de zandbakken verschoond. Met hulp van de dienst. Ze kruiden het oude zand bijvoorbeeld naar een parkeerplaatsje, waar wij het met een auto met grijper ophaalden. Zelf kochten ze dan nieuw zand en brachten dat er in. Ik denk, dat we meer die kant op moeten. Een stuk je zelfwerkzaamheid van de men sen. En het leuke is, dat sommige dingen dan juist beter gaan dan wanneer wij het doen. Herstellen van gazon. In gazons ontstaan op een gegeven moment kale plek ken. Het gras wordt daar gewoon weggespeeld. Wij al vaak gepro beerd om zo'n plekje te herstellen. voortgezet. Zij ^dad^de toch naar toe moeten" Tweede Fase nu toch weer iets an ders gaat. Daar is het allemaal wat lukte niet. Vroegen een paar men sen, die om dat gazonnetje heen woonden, ol zij het niet eens moch- te proberen Wij hebben het zaad ter beschikking gesteld en die men sen hebben het ingezaaid en er op gepast. Toen lukte het wel Die mensen zaten er gewoon veel meer op. voelden zich er veel meer bij betrokken". Toch ziet Henk van der Kamp de zelfwerkzaamheid der burgers niet als het panacee voor het onder houd van openbaar groen in finan cieel krappere tijden „Ik denk dat we meer die kant op moeten. Maar het zal toch onder begeleiding moeten gebeuren Niet iedereen moet zo maar de zaag in de boom gaan zetten, want dan gebeuren er allerlei dingen ondeskundig en daar ben ik natuurlijk niet gelukkig mee En zou je dan toch ook enige organisatievorm moeten vinden Kijk, de voorbeelden die ik noem de. dat zijn incidentele zaken. Eens per jaar met z'n allen de zandbak verschonen. Ja. Maar echt op de vrijwillige medewerking van men sen bouwen, ik weet niet of dat wel haalbaar is. Gaat zoiets over een langere periode, dan is er toch ook weer sprake van vermoeidheid en zo Maar daar waar het mogelijk is, moet het geprobeerd worden en waar zich kansen voordoen zullen we er op inspelen Leusden gaf vorig jaar per vier kante meter groen aan aanleg en onderhoud 1,79 uit. „Dat is", zegt Van der Kamp, „op zich niet zo'n hoog bedrag. Er zijn gemeenten, die veel meer uitgeven. Maar we hebben zo n hoop vierkante me ters Voor het onderhoud van het wijkgroen staat bijvoorbeeld 1,7 miljoen gulden op de begroting" De vraag, in welke mate vernie lingen dat bedrag beïnvloeden kan Van der Kamp niet exact beant woorden. „Ik weet dat niet, ik heb dat nooit zo precies berekend. Maar we hebben inderdaad met vernielingen te maken. En er zit een stijgende lijn in, dat hebben we ook moeten vaststellen. Ik heb het over echte vernielingen, bomen af breken. Fietsen door een beplan tingsvak, is dat vernielen? Mis schien is dan je ontwerp niet qoed geweest, was de indeling van de looprichtingen niet juist". Dat brengt ons op de vraag, of Van der Kamp in zijn algemeenheid tevreden is over het Leusdense openbaar groen. „Ja", zegt hij, „en het leuke is dat je er zelf zo veel aan hebt kunnen bijdragen. In een ou dere gemeente is dat toch anders Maar in een gemeente met zoveel nieuwbouw als in Leusden kun je veel eigen inbreng hebben. Dan wordt het toch veel persoonlijker, al werk je er dan aan met een heel apparaat, waarin iedereen zijn ei gen pakkie-an heeft" „De wijken, waar dat idee van het natuurlijke groen het meest ver wezenlijkt is, vind ik persoonlijk het mooist. Rozendaal, Alandsbeek, Groenhouten. Leusden-Zuid spreekt mij veel minder aan. Maar dat is ook ouder, dateert nog uit de tijd, dat plantsoenen een veel kunstmatiger karakter werd gege ven. Wel weer leuk vind ik Rozen- boom, dat stukje tussen de Ha mersveldseweg en de Torenakker- medewerker van DHV, die indertijd het groenplan voor De Wetering heeft ontworpen, kwam met dat plan. Het ging toen om het schets- plan van Alandsbeek, waar de tui nen zo direkt aan de straat gren zen, dat er voor straatbomen geen plaats is. Je zou ze dus in de privé- tuinen van mensen moeten zetten en toen kwam De Maar met dat idee om ze kado Ie geven. Nu, je ziet dat dat gewerkt heeft Ga maar eens kijken in Alandsbeek. En de mensen stellen het echt zeer op prijs" Ik heb wel eens gehoord, dal men name de Gouden Regen gre tig aftrek vindt Van der Kamp: „Het is net als in de reclame; een goede tekst of kreet schijnt de men sen meer aan te spreken als het produkt zelf. Die Gouden Regen heeft gewoon zijn naam mee, maar het is echt niet zo'n bijzondere boom. Ja, in deze tijd van het jaar bloeit hij prachtig, maar voor de rest van het jaar is het toch maar een beetje een slordige boom. Hier een tak, daar een tak. Maar als hij in het pakket zit, gegarandeerd, dat dertig procent kiest voor een Gou den Regen. We zullen hem volgend jaar maar weer eens niet in het pakket opnemen. Anders wordt het zo'n eenzij dig beeld".

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7