Nieuwe bibliotheek dicht bij bewoners Leusden-Zuid Soepel concert door Treecksangh Indeling van kelder gemeentehuis leus tier kranE De Boekenmolen officieel geopend Waterdrieblad DINSDAG 14 JUNI 1983 plaatselijk nieuws waren een smenhangend geheel van muzikaal niveau. Schubert was ook vertegenwoordigd met het TerzetDer Frühlingsmorge- n": heerlijke muziek, vol melodis che vondsten en trefzekere muzi kale sfeertekening. Datzelfde kan helaas niet gezegd worden van het werkje van Henry Smart een echte smartlap!, Als men mij de flauwe woordspeling ver geeft. Flauw waren trouwens ook de Redeloze Gezangen van Albert de Klerk. Alleen de muzikale cita ten in het tweede vond ik goed gerealiseerd, verder maakte deze muziek een erg gedateerde in druk. De rest van het programma bestond uit een mengsel van nu eens bekend, nu eens onbekend kleingoed, waaronder een duet voor twee vrouwestemmen van Mendelssohn en enige orgelsoli. Een ouwe bekende van Treeck- sangh was Het" Ave Verum. Al deze werken werden door het koor onder leiding van zijn dirigent Steef van 't Slot op een stevige, betrouwbare manier ge zonden. Over het algemeen goed van intonatie en fraai van klank. Hier en daar werd een aanzet - Het concert stond onder leiding van Steef van 't Slot gemaakt tot fijnere nuances van uitdrukking, maar over het alge meen bleven deze nog steken in de robuuste, gezonde manier van muziek maken die dit koor (tot zijn voordeel) heeft. Solisten waren bij dit concert Riet Wij- nands en Jeanne Kok, sopraan, Froukje Loning, alt, Jan Huurde- man, Tenor, en Henk Huurde- man, bas. Zij leverden in het algemeen een betrouwbare pres tatie van een vocaal goed klin kend niveau. De begeleiding was in handen van Pieter Lee beek, die zowel zijn organisten- als zijn pianistentaak met muzikaliteit vervulde. Het publiek toonde zich terecht enthousiast over deze avond, die zich kenmerkte door een soepel verloop, dat duidelijk liet zien dat Treecksangh zo langzamerhand al een respectabele ervaring heeft opgebouwd. J. P. v. S. - Burgemeester Rademaker werd verwelkomd door een boekenwurm Het waterdrieblad (Me- nyanthes trffoliata) is een plant die hoofdzakelijk voorkomt in veenachtige vennen en plassen. Aan gezien we daar, in onze omgeving, niet zo rijk mee bedeeld zijn, is de plant hier vrij zeldzaam en zul len we ons wel enige moeite moeten getroosten om die in de vrije natuur tegen te komen. Maar het is ook een zeer gewilde vijverplant en als zodanig zullen we het waterdrie blad wel te zien kunnen krijgen. Het is overblij vend en heeft een dikke, kruipende wortelstok on der het wateroppervlak, met opstijgende, boven het water uitkomende stengels en drietallige bla deren. Die drietalige bla deren lijken wel wat op klaver, maar dan veel gro ter. In mei of juni komen uit de wortelstok ook bla derloze stengels welke dichte trossen witte, soms enigszins roze aangelo pen, bloemen vormen. De ze bloemen zijn een nade re beschouwing meer dan waard. De bloem is trech tervormig en tot de helft in gebaarde slippen ver- - Bibliothecaresse mevrouw Van Aken krijgt een boek te leen van de burgemeester toendertijd plannen om een ver- keerstuin in Leusden-zuid te ma ken. Daar zou dan ook een ge bouw komen met daarin de bibli- oteek Helaas. De hele verkeers- tuin ging niet door. 1969: Nieuw- bouwplannen bij de speeltuin. Niets gezien 1970 Een leegko mend pakhuis aan de Arnhemse- weg. Alles werd ingericht en we zaten daar tot 1976. In 1976 kwam er een mobiel lokaal dat bij de openbare school ,,'t Palet" werd geplaatst. Helaas duurde dit maar een jaar en was er weer een nieuwe ruim te nodig. Gedacht werd toen aan het nieuwe winkelcentrum in Leusden-zuid, maar ook dit liep op niets uit. Toen weer terug naar de plannen van een dorps huis in Leusden-zuid. Maar ook dat is er nooit gekomen. In 1980- 1981 kwam de Woelige Hoek" in zicht. De gemeente besloot om de vrijgekomen lokalen o.a. voor huisvesting van de bibliotheek te gaan gebruiken In november 1981 kwam het principebesluit voor de verbouwing en nu is deze verbouwing gereed Al die genoemde plannen wek ten verwachtingen en hadden steeds weer teleurstellingen als gevolg. Ondanks dat ging het praktisch werk door." Het bibliotheekwerk in Leus den-zuid begon in 1904 in het eerste huis aan de Ooievaarshor- sterweg. Met name de gegoede families zoals De Beaufort en Van Hardenbroek leidden en fi nancierden deze ten behoeve van de agrarische bevolking. Be zat men in 1952 nog maar 650 boeken, op het ogenblik het al eerder genoemde aantal van 6500 èn de bedoeling is om in 1990 te komen tot een aantal van 8 9.000 boeken. De heer Ter Maten ..Momenteel maakt 40% van het aantal bewoners van Leusden gebruik van de bibli otheek Met de meelezende ge zinsleden kom je op 50% Van geen enkele andere voorziening wordt zoveel gebruik gemaakt. Met het toenemen van de werk loosheid, vereenzaming, enzo voort zal ook het aantal gebrui kers van de bibliotheek toene men Voor de gebruiker zou er geen enkele financiële drempel moeten bestaan. In omringende landen worden bibliotheken zo veel mogelijk ontzien Burgemeester Rademaker zei in zijn openingsspeech dat de gemeente het niet slecht bedoelt maar dat ze nu eenmaal met de bekende wijze van keuze en af weging moet werken. Hij zei ver der „Het boek houdt in alles wat de aarde geeft in al haar facetten Als thuis maar op tijd wordt beg onnen met de sprookjes, wan neer het kind opgroeit met het boek zal het dit nauwelijks meer kunnen missen en de bibliotheek ook niet De bibliotheek heeft niet alleen de functie van het ter beschikking stellen van boeken maar ook het met elkaar bezig zijn omtrent het lenen. Er vindt iets plaats van samenbeleven, iets laten overkomen." De burge meester sprak zijn waardering uit voor eenieder die zich bezig houdt met de realisering ervan. Een klok en een boekenbon werd de bibliotheek namens de gemeente geschonken Burge meester Rademaker had uit zijn eigen boekenverzameling een boek van Arthur van Schendel meegebracht. Het bestuur mocht Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leus den-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon: 033- 941495. Abonnementsgeld 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141, toestel 44. en liet hem daarom maar achter wege. Hij had nu een fraaie bloe menmand laten plaatsen in het nieuwe gebouw. Ook de heer Boom onderstreep te het belang van de bibliothe ken ..Altijd is door ons onder kend dat een bibliotheek moet leven in de bevolking Zij moet daar vaste grond hebben. Er ont staat dan iets menselijks en ple zierigs Voordat eenieder zich begaf naar het nieuwe gebouw dankte de heer J A Ter Maten Aannemingsbedrijf Van de Belt. „De verbouwing is voor ons overrompelend snel achter de oplevering van de school aan gegaan De bouwonderneming heeft de bibliotheek een naam bord aangeboden dt bij de in gang aan de Prinses Irenelaan is geplaatst. De tijd werd verder doorge bracht in het nieuwe gebouw Maar pas nadat een bijna echte boekenwurm, gevormd dooreen aantal kinderen, hulde bracht en burgemeester Rademaker door de gesloten deuren te ontsluiten het nieuwe gebouw van de bibli otheek „De Boekenmolen" offi cieel opende. G van L. LEUSDEN De opening van de nieuwe behuizing van bibli otheek „De Boekenmolen" kon vrijdagmiddag onder het toe ziend oog van veel Leusden- zuidbewoners plaatsvinden. Nog maar kortgeleden was het hier leest omdat de Christelijke ba sisschool „De Loysder Hoek" haar nieuwe onderkomen kon betrekken. Nu was de verbou wing van de toen vrijgekomen lokalen klaar. Een prachtige bli- bllotheek Is het geworden. Met alle 6500 boeken overzichtelijk gerangschikt. Gemakkelijk dicht bij de mensen die gebruik maken van de diensten van de bibli otheek. De heer J.A. ter Maten, voorzit ter van het Bestuur van de Stich ting Federatieve Bibliotheken Leusden, vertelde de aanwezi gen in de gemeenschapsruimte van de Loysder Hoek de geschie denis die voorafging. „Vanaf 1910 bevond de bibliotheek zich in het jeugdgebouw aan de Ooie- vaarshorsterweg. In de zestiger jaren begon dat een probleem te worden. Exact 17 jaar is men met allerlei plannen bezig geweest. Vrijwel alles in Leusden-zuid is daarbij in beeld geweest en als we dan in het kort deze plannen de revue laten passeren komen we dit tegen 1966 gedacht werd aan een ruimte in de Nederlands Hervormde Kerk, het Groene Kruisgebouw of ergens in een Burgemeester Rademaker bood namens het gemeentebestuur een Mok aan directiekeet Het liep allemaal op niets uit. 1967 Er bestonden B Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor- uitbetaling van 5,- per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina •N waarop de foto werd ge- plaatst. U kunt ook kontant j betalen op ons kantoor, Ro- i zendaallaan 9, Leusden/ *n' Centrum. Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u itefl. de gewenste foto's thuis LEUSDEN - Zaterdagavond gaf het Lpjsdense koor Treeck sangh m de Jozefkerk aan de Hamersveldseweg een concert Nadat het koor afgelopen winter was aangetreden met een kersto ratorium van de Engelsman Maunder, koos het nu voor een programma dat was samenge steld uit meerdere kleine werken. Het risico daarvan is versnippe ring; ai te makkelijk kan een rom melige sfeer ontstaan Dat dit zaterdag werd vermeden is te danken aan een paar substan tiële werken, die als het ware als bindmiddel fungeerden. Mendelsshohn minicantate ,,Hör' mein Bitten, Herr"waszo'n werk van steviger allooi, evenals Mozarts ,,Dir, Seele des Wel- talls". Ook de voor koor bewerkte Deutsche Tënze van Schubert DE LEUSDER KRANT Is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. - Enkele van de Treeksangh-damnes" in aktie dit lenen. De heer Boom van de Provinciale Bibliotheek Centrale wilde ook met een klok komen maar hij had de klok horen luiden - Bestuursvoorzitter Ter Maten aan het woord deeld. Die „baarden" ge ven de bloem Iets heel ap- parts. Soms komt het voor dat in oktober een tweede bloei plaats heeft. Alle delen van de plant bevatten de stof glycoside menyanthine, welke bij tend bitter smaakt en sa men met jodium, man- gaan- en Ijzerzouten, wel ke de plant eveneens be vat, deze tot een zeer ge wild object voor de volks geneeskunde maakte. Door intensief verzame len, maar misschien nog veel meer door droogleg ging van moerassige plaatsen en ontwatering, is de plant in aantal sterk teruggelopen en op som mige plaatsen geheel uit geroeid. De natuurbe schermingswet heeft het waterdrieblad nu dan ook onder haar hoede geno men, wat betekent dat het plukken, uitsteken en ver voeren, bij de wet is verbo den. Ook nu nog wordt het in de officiële farmacie ge bruikt want de galbittere thee, getrokken van de ge droogde bladeren, helpt bij maagklachten, draagt bij tot bloedvorming en is een prima middel tegen koorts. (Van één onzer verslaggevers) Qim.-int.w.rk.n teus:ten.afd -■rLfwkurvk J LEUSDEN Ofschoon er nog wat onduidelijkheid bestaat over de geluldwering van de kelder in het gemeentehuis (zie LK van donderdag), is er natuurlijk wel reeds een indeling gemaakt van deze toekomstige sociaal-cultu rele ruimte. Voor de inrichting van de kelder Is in januari van dit jaar door de gemeenteraad 750 duizend gulden beschikbaar ge steld. De muziekschool, biljartver eniging BVL en de Vrouwenraad zullen ruimtes in de gemeentelij ke kelder huren. De plaatselijke muziekschool zal 327 vierkanmte meters in gebruik nemen, BVL 240 vierkante meters en de Vrou wenraad zal van 110 vierkante meters een vrouwenontmoe tingscentrum maken. De ver deelde ruimten worden weer on derverdeeld in kleinere ruimten. De Leusdense muziekschool zal de beschikking krijgen over de ruimten 1 tot en met 11 plus 13 en 14. De Vrouwenraad kan te recht in 19 tot en met 23, terwijl de biljartvereniging de ruimten 17 en 18gaat benutten. Als multi functionele ruimte zal 15 kunnen gaan fungeren. Hiervan zal zo nu en dan gebruik kunnen worden gemaakt door de gemeente (ex tra vergaderruimte), de muziek school en de plaatselijke vrou wenorganisaties. Het multifunc tionele gedeelte biedt plaats aan ongeveer vijftig zestig perso nen Er zijn nog twee reserve ruimten. te weten 12 en 16. De ingang en entree van deze on- derkelderde sociaal-culturele accommodatie komen aan de achterkant van het gemeente huis. f inrichtingsplan - 3-2 -j KEL Er, GEMEENTEHUIS LEUS7EN s ciaal cultur.L acc mm dati» uu W WW XX

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3