Weinig ballet, veel herhalingen en slechts enkele verrassingen Laatste expositie in het PloeghhuisaHHÉ „One from the heart": Coppola's eigenzinnigheid I letisilcn KranC flSSSMMmiB „The Servant"- klassieker over verraad en moreel verval NIEUW SEIZOEN DE FLINT: DINSDAG-MOVIE-CYCLUS I DONDERDAG 16 JUNI 1983 kijk op de film AMERSFOORT - Gisteren (dinsdag) werd het program ma voor het seizoen 1983- 1984 voor Theater De Flint door de Amersfoortse Cultu rele Raad gepresenteerd. An- co Mali geeft in bijgaand arti kel haar eerste indrukken. Ui teraard komen we op een la ter tijdstip nog op de pro grammering van De Flint te rug. BALLET Amersfoort wordt buitengesloten wat het balletleven betreft Heeft geen deel aan de wereldvermaarde voorstellin gen van de Nederlandse balletgroepen Zal alle nieuwe ontwikkelingen in het toonaangevende Nederlandse ballet- gebeuren missen Voorstellingen van het Nationaal Bal let. het Nederlands Danstheater, het zijn nooit uit de studentensfeer gegroei de typetjesmakeri) John Lanting zal zich niet onbetuigd laten in de herhaling van zijn bokkesprongen. voorzien van de leve de lol situaties. NEDERLANDSE SCHRIJVERS Verheugend is. dat bij de toneelge zelschappen het spelen en stimuleren van Nederlandse toneelschrijvers wordt voortgezet Met voortreffelijke Nederlandse toneelstukken als Gerrit Komrij's ..Chemische huwelijk" (een absolute topper), Ger Thijs' .Winkel dochters", Ton Vorstenbosch' „Vitali teit". „De hordeloopster" van Guus Baas - om er enkele te noemen - nog vers in het geheugen, zijn we benieuwd wat de Nederlanders er in het komende seizoen van zullen maken. Ik denk aan „Katarakt" van Dirk Groeneveld, „Zon der onderschriften" van Jeroen Brou wers. „Welkom in Sjanghai" van Martin Schouten, en van Ton Vorstenbosch zelfs twee nieuwe stukkken. „Puur slecht", en „Sterke drank in oud-zuid" WAAR JE NAAR UITKIJKT En nu wat dingen, waar je echt naar uit kijkt, met een spanning van. hoe zal dat zijn' Dat is voor mij dan we! Liselore Gerritsen met Harlekijndanseressen, Nooy's Volkstheater met Israël Queri- do's „De Jordaan", het optreden van Marjot Flore, het spel rond Erasmus door Henk van Ulsen, getiteld „Wat wil die Rotterdammer9" Benieuwd ben ik ook naar de waag halzen Robert Long en Leen Jonge- waar. naar de variétéachtige acts van Peter Faber. En ik heb Youp van 't Hek nog nooit in het echt gezien. Goed spel verwacht ik van Toneelgroep Baal mei Isaak Babels „Marija". Publiekstheater j mag hier (even de handjes op elkaar) l één voorstelling geven (Edward Bonds j „Zomer"). En dan wil ik klassiekers als Toergenjews „Een maand op 't land (Toneelgroep Theater) en Molières „De vrek" (Toneelgroep De Appel) ook een kans geven Ik zie het zo uitstekend door Yvonne Keuls behandelde drugsprobleem „De 1 moeder van David S" vermeld staan i maar dat wordt door het Mechels Mima i tuurtheater gespeeld, en sinds ik die j Belgen Yvonne Keuls sublieme „Ja/ Rap en zijn maat" heb zien verknollen heb ik daar niet veel vertrouwen in. i klinkende ruzie en verdwijnen apart in het feestgewoel van de viering van de 4e juli. Veel meer heeft het verhaal van „One from the heart" niet te bieden. Franny stort zich onbezonnen in de ar men van een dansende kelner (Raul Julia) en Hank ontmoet de mysterieuze circusartieste Leila (Nastassia Kinski). Uiteraard ontwikkelen de gebeurtenis sen zich in een voorspelbare hereni ging Ontroering en ware liefde kunnen misschien als de moraal van „One from the heart" worden beschouwd, voor Coppola heeft dat echter nauwelijks enige betekenis. Ze passen slechts in zijn dekor. Het technisch vernuft heeft in „One from the heart" voorop gestaan. Kreativiteit kan Coppola wat dat betreft V.l.n.r. Frederic Forrest, Nastassia Kinski en Teri Garr. Scapinoballet, Werkcentrum Dans. Danskern, Stichting Dansproductie worden niet meer in Amersfoort uitge- i bracht Om van optredens van'minder bekende groepen als Bewegingsstudio, j Pentatheater, Introdans en wat daar uit voortgekomen is niet te spreken Onder de rubriek „Ballet" zie ik in 1983-1984 aangekondigd: een herha ling van het dansen van romantisch klassiek ballet door Alexandra Radius en haar echtgenoot Han Ebbelaar, die afscheid gaat nemen van het ballet. Overigens heel gaaf dansen, dat alles zins de moeite waard is. Maar wat zou het interessant zijn om Alexandra Ra dius ook in eén van de voortreffelijke modernere choreografieën aan 't werk te zien! Niet voor Amersfoort wegge legd. En dan staat er ook nog vermeld dat Extension Dance Theatre komt optre den met jazzdans. En dat Judith Hamer. Christina de Chatel en de nieuwe dans groep Impulsen moderne dans zullen brengen. Prima, maar dat weegt waar schijnlijk niet op tegen het missen van choreografieën van Hans v. Manen, Jin Kilyan, Rudi van Dantzig, Toer van Schyk. Nils Christe, en noem maar op. Een pover dansaanbod. v/aarmee Amersfoort het in het komende seizoen zal moeten stellen. HERHALINGEN Er zijn diverse herhalingen, waar een 1 theaterdirectie altijd goed mee zit. Ik noem. de musical „De dader heeft het gedaan" van Annie M. G Schmidt, het blijspel „Sukses" met Willem Nijholt en Linda van Dijck, „Adèles keus", het voortreffelijke kleinkunstprogramma 1 van Adèle Bloemendaal, de niet afla- tende one man show van Fons Jansen „Zullen we handhaven." Paul v Vliet is i ook altijd goed voor wat herhaling van niet worden ontzegd Alleen is dat zo'n beetje alles wat van „One from the heart" overblijft. Daarbij in aanmerking genomen dat vergelijkingen met bijvoorbeeld „Apo calypse Now" en „The Godfather" vol komen misplaatst zouden zijn. De enige vergelijking die zou kunnen gelden, zou de eigenzinnigheid kunnen zijn waar mee Coppola films maakt Wie dét blijft boeien moet Coppola's „One from the heart" zeker gaan zien. AMERSFOORT - De laatste ten toonstelling In dit seizoen Is ook in het Ploeghhuis aangebroken. Het Is een expositie, die gehouden wordt in geestverwantschap met schllder-ar- chitekt-kunstcrlticus-theoreticus van de Stijlgroep Theo van Does burg. „De kunstenaar, onverschillig tot welke tijd hij behoort, Is niet te vreden met een afbeelding noch met een uitbeelding, maar hij zoekt een ontbeeldlng van realiteit", formu leerde Van Doesburg. Mlnke Posthuma en Yvonne Mijn- hout laten plastieken en keramische beelden zien, Frits Nolte toont aan verwant grafisch werk. Yvonne Mijnhout en Minke Posthu ma. die al enige jaren hun atelier heb ben in de prachtig gerestaureerde Dui- ventoren in Randenbroek, noemen hun werk gevoelsbeelden. Vanuit het geë motioneerd zijn leggen zij hun gevoe lens vast in een bepaald beeld. Yvonne Mijnhoudt ontleent haar vormen aan het landschappelijk element, waar haar ge voelens binding mee hebben. Wanneer zij met een beeld bezig is, en de vorm van het beeld zich in een continue staat van verandering bevindt, ontstaat voor haar het gebied, waarbinnen een uit drukkingsvorm zich voordoet. „Het mo ment, waarop deze vorm zichtbaar wil worden", zegt zij, „is het meest wezen lijke, en daar werk ik naar toe. Het voegt zich samen met het uiterlijke beeld, en ontstaat. Het beeld bestaat tenslotte uit datgene, waardoor het zichtbaar wil worden". Door Yvonne Mijnhoudt is het beeld gegroeid naar een rechthoekige en ron de vorm toe. waarop allerlei figuren en tekens zijn aangebracht Haar vroegere landschapsvormen met daarop een vlak, weg of mensteken en soms een opening, gaven de verwantschap en verbondenheid aan tussen mens en na tuur Om meer van het landschap en de mens te begrijpen deed zij allerlei po gingen om dit gebied binnen te gaan. Zo ontdekte ze. dat de bol een vorm is. waar ze overheen kon lopen, en in kon gaan, net als in het landschap. Waar ze ook af kon glijden, en op rond kon draai en. Zo kwam ze tot de conclusie, dat het leven uit elementen bestaat in duidelij ke samenhang met stevig staande bouwstenen. „Daardoor", zegt ze. „kwam ik tot de rechthoek Een vierkant bijvoorbeeld heeft duidelijk een voor-, zij-, achter-, onder- en bovenkant Bo vendien zijn vlakken ook wanden als muren. Ik merkte, dat de tekens veel meer weerklank kregen dan op de bol. De tekens kwamen tot leven, en gingen spreken over gebeurtenissen en situa ties Het kleurgebruik hangt nauw sa men met de vorm en de beleving om tot een optimale uitdrukking te komen". Minke Posthuma gaat in haar beel den van mensen uit, mensen en hun relaties. Haar beelden zijn tekens of symbolen. Het vormmotief van de groei inspireert haar, en het beeld weerspie gelt het gevoel van deze gewaarwor ding. Aangetrokken tot het associatie ve, dat er tussen mens en natuur be staat, krijgen de beelden een uiterlijk, waarin de samenhang tussen mens en natuur zichtbaar wordt. De taal, die de beelden spreken, heeft te maken met de werkelijkheid van een wereld met mensen, die steeds sneller verandert. „Dit spanningsveld is voor mij het meest interessante gegeven", aldus Minke Posthuma „Het is de opening van het gesprek, dat ik met mijn beel den voer Dat er een gesprek op gang gekomen is, lees je af aan de vorm, waarin nu heel duidelijk openingen zijn gemaakt, waarin iets gebeurt. Waren de beelden eerst meer gesloten en her kenbare groeivormen, als tekens vanuit de natuur, nu zijn het abstrakte, op zich zelf staande tekens geworden, die de mens in zijn relatie met de natuur uit beelden". Minke Posthuma werkt met het plastisch materiaal klei Het ligt in haar bedoeling om met een duurzamer materiaal als brons te gaan werken. Zij Ter gelegenheid van het feit, dat de bedrijfsleider van het Grand Theater, de heer D van Kolfschoten op dinsdag 21 juni a s. 25 jaar werkzaam is bij Jog- chem's Theaters, ontvangt iedere be zoeker van Grand op die dag een gratis kop koffie. ziet haar beelden dan in of rond mode: ne gebouwen, waarin mensen binne strukturen leven en werken, of in tuin landschappen Frits Nolte heeft zijn gedachten ovc zijn grafisch werk neergelegd in ee bundel notities, getiteld „Minder dan bij na" Hij presenteert zijn grafiek in ries; de werken binnen één serie staa in zekere verhouding tot elkaar. Aan reeksen ligt een bepaald concept ti grondslag. De delen van de reeks verti genwoordigingen diverse stadia, deel is tevens een volledig op zit staand concept. Elk afzonderlijk werk een andere zienswijze binnen het gr tere concept, dat dë reeks is „Een serie maakt een spel ziel baar", aldus Frits Nolte in zijn notitie „Mijn grafische werken zijn de uit h spel resulterende bouwwerken. Hoe gespeeld wordt, hoe de constructie int kaar zit, funktioneert, is belangrijker di v/at gemaakt wordt, wat het bouwwe in naturalistische zin voorstelt. Met ai dere woorden het wat loopt over in h hoe". Aanvankelijk maakte Frits Nol bloemstillevens en landschappe Langzaamaan ontdekte hij een waard volle vormenv/ereld in het werk zelf A bijna niets vroeger al de aanleiding k( zijn, is het nu minder dan bijna „M verwondering en sympathie gaan naar de ijle lijn, de tere kleur en de kot momenten, dat ze zichbaar worde Het minder dan bijna is snel voort Wanneer olieverftechnieken de zwa; te, de aardsgebondenheid in zich d' gen, vertegenwoordigen de grafisd technieken het vluchtige, het verand; lijke, de lichtheid' Frits Nolte drukt monotypes en lino's op zéér dun pans papier, dat opwaait bij de genr ste zucht Hij zegt: „Ik wil niet iets tekenen een tekening, ik méók een tekening, tekening is een ding Niet het ding (o derwerp) in het ding (resultaat), een ding, dat beeldend ding is. C slechts of juist ding is, omdat het tel ning is, bijvoorbeeld papier met inkf op. Anders gezegd, tussen beeld ding staat niet de orde van een hiér chie, maar de orde van gelijkwaaró heid, het evenwicht, de balans." U kunt de tentoonstelling gaan i van woensdag tot en met zaterdag 11.00 tot 16 00 uur (Van de fllmredaktie) AMERSFOORT - In de dlnsdag- movie-cyclus van het Grand Theater draait a.s. dinsdag een befaamde film uit 1963 van de Britse regisseur Jo seph Losey: „The Servant", geba seerd op een scenario van Harold Pinter. In deze klassieker worden de hoofdrollen gespeeld door Dirk Bo- garde als de butler Barrett, James Fox als Tony, Sarah Miles als Vera en Wendy Craig als Susan. „The ser vant", een fascinerende film over ver raad en verval van de moraal waarbij de corrupte butler Barrett zijn zwakke werkgever Tony volledig in zijn macht krijgt. Tony, een verwend rijkeluiszoontje leeft zijn luxe snobistische leventje in een kast van een 18e eeuws huis Om mee te kunnen blijven doen en passend bij zijn luxe bestaan neemt hij een huis knecht in dienst, zoals in zijn familie nu eenmaal de gewoonte was. Het resul taat is, dat hij een model-huisknecht aanneemt die bijna even bedriegelijk en onecht is als zijn baas, maar realistisch en daardoor onberekenbaar en gevaar lijk. Barret, de huisknecht, met zijn geslo ten, afwachtende houding maakt zich door overdreven dienstbetoon in korte tijd vrijwel onmisbaar. Na enige tijd be heerst hij niet alleen de huishouding, maar ook zijn meester Susan, Tony's verloofde voelt instinc tief dat Barret's invloed op Tony iets duivels heeft Tussen Barret en het meisje ontstaat een soort gevecht, eerst bedekt, later openlijk en keihard Maar Barret blijkt de sterkste, de leider. Hij introduceert Vera, een nerveus, leven dig meisje, dat hij voorstelt als zijn zus ter. Voor korte tijd wordt zij aangesteld als noodhulp voor Tony, gemanipuleerd door Barret, wordt hopeloos verliefd op Vera. Dan ontdekken Tony en Susan dat Vera niet Barrets zuster is maar zijn ge'!efde Barret wordt ontslagen en To ny blijft tenslotte alleen achter, met zijn verlangen naar Vera en in de steek gela ten door zijn verloofde. Langzaam gaat Tony naar de bliksem, de goedlopende huishouding verandert in een door Tony zelf gekozen luxe gevangenis. Op een dag ontmoet hij bij toeval Bar ret. Na Barret's pleidooi om alles te ver geten en te vergeven neemt hij hem opnieuw in dienst. Van dat moment al lijken de rollen definitief te zijn omge draaid. Hun relatie is opnieuw tegenstnj dig, soms geprikkeld, soms vertrouwe lijk. Langzaam voltrekt zich het vonnis over Tony Tony, de slappe natuur, wordt geestelijk gesloopt, ontmenselijk zich door liederlijkheid en decadentie. Tony is niet meer in staat voor zichzelf te denken of zelfstandig te handelen. Ten slotte worden de rollen omgedraaid, nie alleen de positie, maar ook de persoon lijkheid is verwisseld Barret's aanstel ling is zeer geslaagd Grand, dinsdag, keuring 16 jaar, leng te 115 minuten). Het is duidelijk, dat de Nederlandse bioscoopwereld 'n beetje haar aktivitei- ten heeft ingeperkt in afwachting van de grote vakantiefilms, zoals de nu al veel geroemde nieuwe James Bondfilm,,0c- topussy", die op 7 juli a s. in première gaat Vandaar dat het weekprogramma van de Amersfoortse bioscooptheaters betrekkelijk weinig nieuws te bieden heeft, hoewel er voor de filmliefhebber nog genoeg krenten uit het filmbrood te pikken zijn. Geprolongeerd werden: „De lift", van regisseur Dick Maas, „Tootsie", „An of ficer and a gentleman" (allen in Grand), „Ghandhi"en,,10 to midnight" (Cinema 1 en 2) en „De bende van hiernaast" in de kindervoorstellingen van Euro. „An American werewolf >n London", „The Wanderers", „Stripes', „First Blood" en „Montenegro" verdwijnen uit het pro gramma. Een aardige kombinatie voor bijvoor beeld het vieren van een verjaardag van één van uw kinderen is het bezoek aan de kindervoorstelling van Euro (De ben de van hiernaast van de bekende Neder landse jeugdfilmregisseur Karst van der Meulen) met aansluitend pannekoeken eten in het pannekoekenhuis De Pot- senmaeker aan de Groenmarkt. Op ver toon van het bioscoopkaartje kunnen; kinderen tegen een gereduceerd ta: pannekoeken eten. De prijs voor dek dervoorstellingen van Euro is trouwe 4,50 per persoon en daarvoor zijni verjaardag-vierende kinderen een gro deel van de middag onderdak Nieuw deze week in Amersfoort. „E Dead", een wat genoemd wordt sen; tionele horror-film. Te zien in Grand verhaal is allesbehalve smakelijk ten: men. Vijf jongelui belanden in een a'-J legen hut in de bossen van Tennesse de wurggreep van demonen. opgenJ pen door een archeoloog, die er zelfi het slachtoffer van was geworden. „1 Evil Dead" is gemaakt door de 21 debutant Sam Raimi en dat het nerswerk is. is er duidelijk aan af te Nogal klungelige effecten, knalhard! gelichte decors etc. Dat.The Evil Dl desondanks niet slecht van opboi komt waarschijnlijk door de „verfri: de" kijk van deze debutant, die metl hulp van zijn vrienden overigens een! maakte, even onsmakelijk en zo bloederiger dan de talrijke profs die voorgingenHet zou bijna een persi" op het genre van de splattermovie nen zijn. (Grand, keuring 16 jaar, minuten). Nastassia Kinski en Frederic Forrest in Coppola's ..One from the heart" „One from the heart", 1982. Produk- tle: Grey Frederlckson en Fred Roos. Regie: Francis Coppola. Scenario: Armyan Bernstein en Francis Cop pola. Kamera: Vittorlo Storaro. Mu ziek: Tom Waits. Met: Frederic For rest, Terl Garr, Nastassia Kinskl, Raul Julia (Grand 2, Amersfoort). (door Dick van Rheenen) „One from the heart" (Recht uit het hart) een muziekspektakel gebaseerd op de vroegere Hollywood-musicals, is in ons land verdeeld onthaald, zowel bij de filmkritici als bij de filmliefhebbers. Van mogelijke invloed kan zijn geweest, dat de film in Amerika een gigantische flop was en de kosten van de film - 25 miljoen dollar - weggegooid geld wer den gevonden Voor die verdeeldheid is best enige reden aanwezig, want „One from the heart" is zo'n typische film, die de één totaal niet zal beroeren en een ander zal doen verbluffen. Voor de fervente Coppola-fans, regis seur van „One from the heart", vertel ik er eerlijkheidshalve maar bij dat ik bij de eerste kategorie ben in te delen. Waar bij ik mij vooralsnog laat leiden bij de gedachte dat ik als filmliefhebber reken op een avondje vertier. Niet dat „One from the heart" niet tracht dat te bieden, maar waar Francis Coppola heeft gemeend de technologi sche vooruitgang te moeten achterna hollen, is er iets meer aan de hand. Vooropgesteld dat de soms onnavolg bare Coppola (Apocalypse Now, The Godfather) zich nooit eenvoudig laat beoordelen, is daarvan met het experi ment „One from the heart" toch zeer zeker sprake. Coppola heeft voor dit groots opgezette muziekspektakel na melijk het traditionele filmen verlaten. In zijn eigen Zoetropestudio bouwde hij het dekor van het verhaal, Las Vegas, grotendeels na en wenste hij uitsluitend met moderne videotechnieken te werken Gezegd wordt dat hij op de set zelfs nauwelijks was te vinden en de film vanachter een groot schakelpaneel heeft geregisseerd. Als ik die gegevens in mijn oordeel mee laat wegen en dat ben ik ook zeer zeker van plan, mag „One from the Raul Julia en Teri Garr in ..One from the heart". heart" toch op enige mildheid rekenen De droomwereld van zang en dans is namelijk perfekt gefilmd. Debet daaraan is ongetwijfeld ook het uitstekende kamerawerk van Vitto- rio Storare Gigantische dekors. v/aarin even gigantische neonreklames oplich ten, de kreativiteit van Francis Coppola heeft wat dat betreft geen grenzen. De aankleding imponeert zondermeer, maar verliezen echter al snel de greep op de kijker, vooral omdat de persona ges nauwelijks tot leven komen, het mu ziekspektakel onvoldoende boeit en de wisselwerking tussen dekor en verhaal ontbreekt, „One from the heart" laat zich het beste uitleggen als een presentatie van technisch vernuft, waarbij het verhaal er eigenlijk niet zo toe doet. Het verhaal lijkt ontleend aan de gro te Hollywood-musicals van weleer. Ver liefden die elkaar lijken te ontgroeien, maar niettemin regelrecht naar een happy end hollen. De gebeurtenissen in „One from the heart" spelen zich af in Las Vegas, tijdens het wekend van 4 juli, de Amerikaanse onafhankelijk heidsdag De voornaamste hoofdper sonen zijn Hank (Frederic Forrest) een automonteur en Franny (Teri Garr) werkzaam bij een reisburo, die al meer Frederic Forrest en Teri Garr in ..One from the heart". dan vijf jaar ongehuwd samenwonen Is Hank best tevreden met hun leven tje, Franny verlangt naar opwinding en romantiek De twee krijgen dan ook een

Leusder Krant | 1983 | | pagina 12