c Antiekhandelaar mag zijn assortiment niet uitbreiden Prijzen ballonwedstrijd opening gemeentehuis gisteren uitgereikt Huurverhoging gaat op 1 juli a.s. in Jeusiler krant „Waar blijft in Leusden het vrije ondernemerschap?" Leusder Spul' festival met muziek en toneel Woensdag 22 juni Braderie Biezenkamp met veel attracties Bezwaar maken soms mogelijk 25 EN 26 JUNI Man probeert woning binnen te komen DONDERDAG 16 JUNI 1983 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - „Waar blijft In Leusden het vrije ondernemer schap", zo vroeg een antiekhan delaar zich dinsdagavond ver twijfeld af. De handelaar, die nog niet zo lang geleden een grote antiekhal" aan de Hamersveld- seweg liet neerzetten, stelde de vraag in de vergadering van de werkgroep „Economische Za ken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid", kortweg ECW genoemd. De vraag werd gesteld aan wethouder J. Wage naar, van wie verwacht mag wor den dat hij de ondernemers zo weinig mogelijk beperkingen wil opleggen, gezien zijn liberale op vattingen. De betreffende hande laar kreeg, ondanks zijn gloedvol betoog, geen gelijk van de werk groep. Hij mag inzijn zaak uitslui tend antieke spullen verkopen. Ook als hij zijn hele hal verkoopt zal de koper In principe uitslui tend, vanuit de hal, antiek mogen verkopen. Voor alle anderezaken zal het bestemmingsplan gewij zigd moeten worden. De antiekhal, gevestigd aan de Hamersveldseweg nummer 80, staat op dit moment te koop. De huidige eigenaar zei in de vergade ring van de werkgroep dat ook de antiekhandel in Nederland achter- AR Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033- 941495. Abonnementsgeld: I 59,40 per jaar, 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor uitbetaling van 5,- per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Ro zendaallaan 9, Leusden/ Centrum. Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. uit loopt Op dit moment wil hij dan ook proberen zijn hal met winst van de hand te doen. Een koper vinden is erg moeilijk omdat destijds aan de hal de bestemming .antiekhal" is gegeven. Uitsluitend onder die voorwaarde werd toen een bouw vergunning afgegeven De huidige eigenaar begrijpt best dat hij alleen antiek mag verkopen in zijn zaak. Hij wees de voorzitter echter op het feit dat op allerlei plaatsen in Leus den antiek verkocht wordt in win kels en woonhuizen terwijl die pan den een geheel andere bestem ming hebben. ONGEREGELDE HANDEL De antiekhandelaar staat bij de Kamer van Koophandel ingeschre ven als „handelaar in geregelde en ongeregelde goederen". Tot grote hilariteit van alle aanwezigen tilde de betreffende koopman dinsdag avond zijn voet hoog op zodat ie- dereenkon zien welke „handel" hij op dit ogenblik heeft. De handelaar zei voor 30.000,- witte tennis schoenen gekocht te hebben die hij nu graag aan de man wil brengen voor een zacht prijsje. Vanuit zijn antiekhal mag hij dat echter niet doen. Een situatie die de spreker erg onredelijk vond omdat iedereen om hem heen „maar wat aan rom melt". „Als ik morgen meer mogelijkhe den krijg om zaken te doen. gaat het bord met TE KOOP morgen nog uit mijn tuin", zo probeerde de handelaar de werkgroepsvoorzitter te overreden Het mocht echter niet baten. De werkgroep blijft op haar standpunt dat in de grote hal, vlak bij de Hamershof, alleen maar an tiekhandel mag plaatsvinden. ACHTERVELD Ook in Achterveld geeft een mo gelijke wijziging van een bestem ming aanleiding tot problemen. In Achterveld is op dit ogenblik een zaak die fournituren verkoopt. Er ligt echter bij de gemeente een ver zoek om in het pand Jan van Arkel- weg 41 een kapperszaak'fournitu- renzaak te mogen vestigen. In het betreffende pand heeft vroeger een De antiekhandel aan de Hamersveldseweg, waar bijvoorbeeld geen tennisschoenen verkocht mogen worden. Vivo-winkel gezeten Toen deze winkel ophield te bestaan werd de bestemming van het pand gewij zigd in „woonhuis De werkgroep bleek er dinsdagavond niet al te veel moeite mee te hebben om de bestemming van het pand nog maals te wijzigen Wel zeiden en kele leden zich geen oordeel te kunnen vormen omdat ze niet met de situatie ter plaatse op de hoogte zijn. De eigenaresse van de reeds bestaande lourniturenzaak heeft er echter wel degelijk moeite mee als er een concurrent in Achterveld bij komt „Stuurt u maar rustig een be zwaarschrift in Desnoods helpen we u met het opstellen ervan," rea geerde voorzitter Wagenaar TUINCENTRUM Er werden dinsdagavond nog meer mogelijke bestemmingswijzi gingen besproken. Zo is er een Leusdenaar die graag een tuincen trum wil vestigen naast de in dis cussie zijnde antiekhal- In een sub commissie voor detailhandel wordt deze aanvraag nader behandeld. Vanaf de publieke tribune werd echter door de eigenaar van Euro- lleur op voorhand bezwaar ge maakt tegen de vestiging van een concurrent aan de Hamersveldse weg. „Weet u wel dat we aan vloer oppervlak in Leusden net zoveel vierkante meters winkeloppervlak hebben als vierkante meters bloe misterijen. bloemenwinkels en tuin centra gezamenlijk?" vroeg de ei genaar van de tuincentrum aan de voorzitter. CHINEES RESTAURANT Tenslotte kwam dinsdag avond nog ter sprake dat de ei genaar van een pand aan de Bie- zenkamp waar nu een Chinees restaurant in is gevestigd het he le gebouw wil verkopen. De hui dige eigenaar heeft de gemeente gevraagd wat er in het pand ge vestigd zou mogen worden. Op voorhand wil de gemeente en ook de werkgroep E.C.W. daar geen uitspraak over doen. De uit eindelijke bestemming laat men afhangen van de aanvrager. Pas als er een aanvraag is zal men dan een uitspraak doen. De be stemming van het pand is „hore ca", zodat er in het pand altijd een horecabedrijf mag komen. De voorzitter liet in het midden of het bericht juist is dat er al een gegadigde voor het pand is. Er is namelijk sprake van dat er in het pand een restaurant en een bar komen. LEUSDEN - Gistermiddag heelt burgemeester mr. J W M. Rademaker de prijzen uit gereikt van de ballonwedstrijd die gehouden is ter gelegen heid van de opening van het gemeentehuis. Aan de wed strijd namen ongeveer 600 leerlingen deel van de Leus- dense basisscholen. Van 69 ballonnen is het antwoord- slrookje door de vinder terug gevonden Het is thans niet meer te verwachten dat nog antwoordkaart/es zullen wor den teruggezonden De bal lonnen zijn voor het overgrote deel terecht gekomen in West- Duitsland, vooral in het Ruhr- gebied Voor de ballonwed strijd waren drie prijzen van f 50.-. f 35.- en 25- en poedelprijs beschikbaar De eerste prijs ging naar Michiel Beekman, zijn ballon bereikte Cerkno in het noorden van Joegoslavië. De tweede prijs ging naar Sjoerd Stelhngazijn ballon bereikte Kannthië in Oos tenrijk. De derde prijs ging naar Charlotte Polhovenhaar bal lon bereikte Bad Fussing in Beieren, West-Duitsland De poedelprijs ging naar Henriètte Niazan, haar ballon kwam met verder dan de Wierickewijk, dus net over het dak van het gemeentehuis heen De 65 deelnemers die geen prijs hebben gewonnen, maar waarvan wel het kaartje door de vinder is teruggezonden, krijgen dit kaartje de komende week thuisgestuurd. De vin ders die de moeite hebben ge nomen het kaartje terug te zen den. ontvangen allemaal een schriftelijk bedankje Tegelijkertijd zijn door bur gemeester Rademaker de prij zen uitgereikt van de in 1979 gehouden tekenwedstrijd ..nieuwbouw gemeentehuis". Hiervoor waren zes prijzen van 35- beschikbaar gesteld. De prijzen gingen naar Marjan Abbring. Marièlla Boutkan, Ro nald Bleeker, Suzan van Ree. Jeroen Noteboom en een ge deelde pnjs voor Angeline Weerstra met Irene Westra De tekeningen blijven in het gemeentehuis te bezichtigen Er zijn namelijk vergrotingen van gemaakt die zijn aange bracht op twee garderobekas- ten. LEUSDEN - De Jeugdraad Leusden, De Til en jongerenver eniging Virus organiseren op za terdag 25 en zondag 26 juni een Leusdense festival met een af scheidsreceptie voor ambulant funktionarls Pim van Esch, mu ziek, theater en kindertoneel. Aangezien veel Leusdense groe pen hun medewerking verlenen, hebben de organisatoren aan het festival de naam „Leusder Spul" gegeven. De evenementen vinden plaats op het parkeerterrein op de hoek van de Groene Zoom en Larixlaan alwaar een grote tent zal worden opgesteld. Zaterdag kan iedereen tussen 15.00 en 17.00 uur afscheid komen nemen van Pim van Esch en van het bestuur van de Jeugdraad, 's Avonds om 20.00 uur is er een optreden van de Utrechtse groep „Dames en Heren". De voorstel ling „Het Russisch Verlangen" laat paralellen zien tussen een Neder lands dansgezelschap en de Rus sische cultuur waardoor het gezel schap zich in haar dansen neeti laten inspireren. Naast schitteren de kostuums en effekten ontbreekt ook de nodige humor niet. Een kaart|e kost vijf gulden. Op zondag 26 juni is er van twaalf tot twee een gratis doorlo pend kinderprogramma. Het festi val „Leusder Spul" wordt afgeslo ten met een eveneens gratis pop festival met het beste wat de Leus dense pop te bieden heeft. LEUSDEN - Woensdag 22 juni van 14.00 tot 21.00 uur vindt de jaarlijkse braderie op De Biezen- kamp plaats. Dit keer met meer attracties dan ooit: spijkerslaan, dropwegen, een groot rad van avontuur en een kleintje voor de kinderen, een schiettent, een in gewikkeld spel waarbij men in een groot aquarium moeilijke dingen met kwartjes moet doen, en het bekende marmottendool- hot. Natuurlijk wordt de inwendi ge mens niet vergeten. Die komt aan bod bij de poffer tjeskraam of op een gezellig aan gelegd terras, bij de pepsiproeverij of misschien wel bij een proeverij van de geheimzinnig klinkende drank MataHari. Wie zich eens ori gineel wil laten fotograferen kan dat doen in een echte racewaqen Te vens wordt er een demonstratie ge geven van een revolutionaire brei machine en worden er in een kraampje buttons en T-shirts be drukt. Rijwielhandelaar Blom doet - Wat is de totale lengte van dit gezelschap? op de braderie iets aparta rond het thema fiets en ook de plaatselijke brandweer geeft acte de presence De Gouden Klomp, Blijhof en de pas opgerichte Leusdense werk groep Werkelozen zijn eveneens op de braderie aanwezig. Klapstuk kan de grote raadwed- strijd worden genoemd. Alle winke liers van de Biezenkamp hebben zich voor deze wedstri|d laten op meten (zonder schoeisel) en dege ne die de totale lengte van het hier bij afgebeelde gezelschap raadt wint een videospel Als het weer evenals voorgaande jaren weer meewerkt dan zal het ongetwijfeld een bijzonder geslaagd evenement op de Biezenkamp worden (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Een inwoonster van Leusden-centrum deed de politie maandagavond aangifte van het feit, dat een man had ge probeerd haar woning binnen te komen. De man had zich aan de voordeur van de woning ver voegd met een metaaldetector. Hij kondigde de bewoonster aan, dat hij daarmee het televisietoe stel kwam nakijken en ook elders in de woning enkele controles diende uit te voeren. Dat leek de bewoonster van het huis niet zo n goed plan. Zij verzocht de man om later terug te komen, wanneer haar echtge noot ook thuis zou zijn. De man zei dat te zullen doen, maar kwam niet meer terug. LEUSDEN/UTRECHT - De meeste huurders krijgen op 1 juli aanstaande weer te ma ken met de jaarlijkse huur verhoging. Volgens de wet telijke regels moet dan min stens een maand daarvoor al een brief van de verhuurder in de bus zijn gevallen. In die brief geeft de huisbaas aan met hoeveel procent hij de huur wil verhogen. Het parle ment is voor 1983 akkoord gegaan met een verhoging van 5%. Dit percentage geldt echter alleen als de huur prijs redelijk is voor de grootte en kwaliteit van de woning. Veel huurders zul len een huurverhoging krij gen van 10%. Deze groep heeft te maken met huurhar- monisatie. Dat is het aanpas sen van een te lage huur aan de grootte en kwaliteit van de woning. Het percentage van de huur verhoging waarmee u als huur der te maken krijgt hangt dus af van de grootte en kwaliteit van de woning en de prijs die daar voor moet worden betaald. De kwaliteit van de woning wordt uitgedrukt in punten. Er wor den punten gegeven voor de oppervlakte van de vertrekken en voor de voorzieningen in huis, zoals centrale verwar ming, douche, isolatie, enzo voorts. Meegeteld worden ook aspecten uit de omgeving van de woning. Zodoende krijgt een grote comfortabele wo ning meer punten dan een klein eenvoudig huis en dus ook een hogere huurprijs Het zelfde geldt trouwens ook voor kamers of gedeelten van wo ningen. Als u het aantal punten van uw woning en de huurprijs op 30 juni weet, kunt u nagaan welke huurverhoging in uw ge val redelijk is. Daarvoor heeft u de tabel nodig in het vouwblad Huuraanpassingen 1983 van het Ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer De verhoging met 5% is trouwens wettelijk verplicht voor nieuwbouwwo ningen, die nog geen vijf huur verhogingen hebben gehad, ook voor woningen die na 1 juli 1979 ingrijpend zijn verbeterd. Als u met die verplichte huur verhoging te maken hebt kunt u geen bezwaar bij de verhuur der maken, Er staan in Nederland nog altijd veel huurwoningen waar van de huurprijs te laag is voor de grootte en kwaliteit van het huis Er wordt al een aantal ja ren aan gewerkt om die te lage huren op te trekken. Dat op trekken van te lage huren heet huurharmonisatie Er zijn twee vormen van harmonisatie en wel - Huurharmonisatie ineens In dit geval wordt een te lage huur ineens opgetrokken als de woning aan een nieuwe huurder wordt verhuurd. Zit tende huurders hebben hiermee niet te maken Voor velen van hen geldt - De geleidelijke huurharmo nisatie. Als de huur volgens het puntensysteem te laag is krijgen zittende huurders een aantal jaren te maken met een grotere huurverho ging. Dit jaar is dat maxi maal 10%. De harmonisatie gaat door tot ze een volgens de wet redelijke huur beta len. BEZWAAR MAKEN Huurders van woningen, etages of kamers kunnen in een aantal gevallen bezwaar maken tegen een voorstel om de huur te verhogen. Als u dat wilt doen moeten daarvoor na tuurlijk wel redenen zijn Dat is het geval als de verhuurder niet aan zijn verplichtingen vol doet, dringende noodzakelijke reparaties achterwege laat of het onderhoud aan de woon ruimte ernstig verwaarloost. U moet hem van die klachten dan wel eerst - liefst schriftelijk - op de hoogte hebben ge bracht. Een andere reden om be zwaar te maken is dat het voor gestelde percentage hoger is dan volgens het puntenstelsel en bijbehorende tabel redelijk is. Die tabel kunt u vinden in het vouwblad Huuraanpassin gen 1983. In deze gevallen heeft bezwaar maken zin. In veel andere gevallen niet. De huurcommissies krijgen bij voorbeeld nogal eens be zwaarschriften die in verband staan met de financiële situatie van de huurders. Deze huur ders maken gebruik van de mogelijkheid om bezwaar te maken, zonder daarvoor een wettelijke grond te hebben Dat is uiteraard niet de bedoeling van de wetgever geweest en deze bezwaren worden dan ook niet toegewezen Als u vindt dat u een te hoge huur betaalt voor uw inkomen komt u misschien wel in aanmerking voor individuele huursubsidie Als u wel een gegrond be zwaar heeft tegen de voorge stelde huurprijs, maakt u dat dan kenbaar aan de verhuur der. Dit moet schriftelijk binnen zes weken na de voorgestelde datum waarop de nieuwe huur prijs ingaat De verhuurder kan dan binnen twaalf weken na die datum op zijn beurt de zaak aanhangig maken bij de huur- commissie. Het is belangrijk dat alle bezwaren in het be zwaarschrift worden ge noemd. Tijdens de zitting van de huurcommissie - waarvoor huurder èn verhuurder worden uitgenodigd - kunt u geen nieuwe bezwaren meer oppe ren. De huurcommissie kan daarmee dan geen rekening meer houden De uitspraak van de commissie is voor huur der en verhuurder bindend, tenzij een van beiden binnen twee maanden de kantonrech ter inschakelt. MEER INFORMATIE Veel huurders ontvangen van hun verhuurder tegelijk met de huuraanzegging het vouwblad „Huuraanpassin gen 1983", uitgegeven door het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer. Daarin staat welke huurver hoging voor welke woning geldt. Als u dit vouwblad niet hebt, kunt u het gratis afha len bij de huurcommissie of telefonisch aanvragen bij het ministerie (tel. 070- 264201, toestel 2301/2983). Als u nadere informatie wilt over de huurverhoging of het bezwaar maken kunt u terecht bij de huurcommis sie of bij het Bureau Per soonlijke Voorlichting van het ministerie (tel. 070- 264201, toestel 2676/2677/ 2678).

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3