Streekrenners beheersten Ronde van Leusden „Bij zo'n kleine vereniging als onze is het nu eenmaal krabben halen, en schooien" Nieuw home ren- en toerclub krijgt langzamerhand vorm „Bij de gemeente zeiden ze: wat moeten jullie in hemels naam maken van dat ouwe hok?" DONDERDAG 16 JUNI 1983 LEUSDEN/CENTRUM - Gister avond werd, met start en finish bij het oude gemeentehuis, de 7e Wielerronde van Leusden ge houden. De organisatie berustte bij de Ren- en Toerclub Amers foort en veel medewerking ver leenden de Leusdense winke liers. Evenals in voorgaande ja ren bestond het wielerevene- ment ook nu uit drie onderdelen. De niet-licentiehouders - voor het merendeel lokale „sterren" - hadden 15 km af te leggen en de gezamelijk fietsende liefhebbers en veteranen 40 km. Hoofdscho tel van het wielermenu was de amateurkoers over 80 km of 55 ronden. Ruim honderd renners gingen met de beste bedoelingen van start en daaronder de Leusdenaren T. v d Berg. N Mensing en G Mos terd Reeds na enkele ronden ont snapten R. van IJzendoorn en R. Beumer en toen deze coureurs ver sterking kregen van nog een elftal renners, waren de bokken van de schapen gescheiden. De dertien man sterke kopgroep - met Ger Mosterd! - was en bleef weg. Kort voor het einde moesten Mosterd en nog twee lotgenoten hun mede vluchters laten gaan De Leusde- naar. die zich goed weerde bij de premiesprintjes, werd uiteindelijk mooi 11e. Voorin werd hard ge knokt om de hoofdprijzen. Uitein delijk werd R. Groen uit Baarn. net binnen twee uur, winnaar van de bijzonder aantrekkelijke wedstrijd Soestenaar S Smit werd 2e en W. Pater uit Barneveld 3e W v d. Hoef. ook al uit Baarn, won het pun tenklassement voor Beumer uit Ede. Halverwege de koers stapte de Leusdenaar Mening af en dorpsgenoot T. v d Berg moest vijf ronden voor het einde afsprinten met het geklopte grote peloton. waaruit nog net op tijd zes renners ontsnapten. De wedstrijd van de liefheb bers en veteranen werd in een massaspring gewonnen door de Barnevelder W. Pater, die A. Kraan (Gouda) en M. Lambo (Utrecht) naar de 2e resp. 3e prijs verwees. Ook de trimmerswed strijd werd een (dubbele) Barne- veldse zege. De gebroeders J. en G. Kelderman werden 1e en 2e en de Leusdense favoriet G. Oudshoorn kwam ditmaal niet verder dan de 3e plaats. In de krant van a.s. dinsdag komen wij nog uitgebreid terug op de 7e Ronde van Leusden. Gisteren werd voor het ze vende achtereenvolgende jaar de Ronde van Leusden gehouden. Opnieuw was het de RTCA (Ren- en Toerclub Amersfoort), die dit wieier- festijn organiseerde. Aat Daale sprak onlangs met en kele bestuursleden van de RTCA. Over fietsen vroeger en nu, het nieuwe clubge bouw en de noodzaak van het schooien. AMERSFOORT - De grijze wielren-eminentie is op zijn manier al druk bezig op het tijdstip van onze afspraak. Het nieuwe home bij het sportpark De Isselt krijgt langzaam maar zeker de vorm, die de mannen van de ren- en toerclub Amersfoort voor ogen staat. De nestor van de Amersfoortse wielren- wereld ziet het met welgeval len aan en wijst met trots op het al bereikte resultaat. Veel woorden gebruikt hij niet, want voor overdreven ge praat en gedoe is hij te nuch ter. Ties Veldman. 77 jaar oud in middels en nog zo gezond als een vis. Het woord „bejaarde" is een lachertje voor hem. Ties zou er niet eens kwaad om worden. De wijsheid der jaren heeft hem een gemoedsrust gegeven, die hem immuun maakt voor betut teling en misplaatste opmerkin gen. Wie tegen hem zou zeggen „laat Opa maar in de makkelijke stoel zitten" kan hoogstens de wind van voren krijgen van zijn mede-bestuurders, die zijn klein zoons zouden kunnen zijn. ..Ik ben eigenlijk te vroeg geboren" laat hij zich ontvallen De nog altijd als voorzitter van ..Amersfoort" funktione- rende Ties Veldman bedoelt dat niet filosofisch. Het heeft, heel nuchter, al leen maar met fietsen te maken. ..Man, wat een hemelsbreed verschil, die fiet sen van nu en die rijwielen van vroeger. Dat waren stukken ijzer met een free wheel en een vast verzet. Ik had een Molrijwiel van Piet Suikerbuik. je beurde je lam. Maar ja. aan de fiets ligt het niet. want je moet het zelf doen. als het er op aankomt" Eenmaal uit zijn tent gelokt kan Ties natuurlijk urenlang van vroeger vertel len. Per slot van rekening had hij al vóór de oorlog een prijzenkast vol met be kers en trofeeën en dat is voor de jon gens van nu eigenlijk de grijze oudheid De grijze voorzitter hoeft evenwel niet zo nodig Wat ..zijn jongens van nu" presteren is hem wel best Hij is er zeer tevreden over en luistert met instem ming naar het verhaal van bestuurslid Harry Brouwer, het manusje-van-alles van de ren- en toerclub Amersfoort. Harry, werkzaam bij de technische dienst van de PTT., is een van de groep aktieve jongeren die het voortvarend heid en groot enthousiasme het nieuwe clubhuis van de vereniging bij het par cours achterin het industriekwartier aan het opbouwen en inrichten zijn Het nieuwe verblijf gaat er al aardig uitzien Wie weet hoe het gebouwtje tot stand is gekomen kan alleen maar bewondering hebben voor de clubliefde en werklust van deze jongens Enkele jaren gele den kon ..Amersfoort" de oude kleedlo kalen van CJVV overnemen. Waar schijnlijk kan men zich nog wel het oude model herinneren, zo'n geel ouderwets gebouwtje met ronde kijkgaten met een aantal kleedhokken en een primitieve was- en toiletruimte. De voetbalclub KWA heeft ook jaren zo'n uit de tijd van Vader Drees daterend optrekje voor de gewone man bezeten. De wielrenver- eniging was er gelukkig mee maar het bleek aanvankelijk onmogelijk om met het materiaal iets te gaan doen. Harry Brouwer is er nauw bij betrokken ge weest. ..Dat materiaal heeft twee jaar lang opgeslagen gelegen bij de boerde rij De Schothorst, de gemeentewerf. waar nu het cultureel centrum is Na het 25-jarig bestaan in 1981 kregen we de toezegging dat we een stukje grond zouden krijgen om ons clubgebouw op neer te zetten". LACHWEKKEND Het liep allemaal anders Er waren allerlei verwikkelingen, waardoor de boel bleef stagneren. ..Amersfoort" bleef het voorlopig doen met het voor oorlogse houten gebouw, dat nu nog als een wat lachwekkend aandoend bouw sel uit de grauwe crisistijd naast het nieuwe clubgebouw nog wat trouwe diensten verricht. Een soort Sjors-van- de-Rebellenclub-gebouwtje. dat wel licht nog kan worden gebruikt als voor beeld van vroeger sportverblijf in het Openlucht-museum. Het bleef touw trekken met de gemeente totdat de fir ma Holec grond achterin het industrie kwartier kocht en verlangde dat het clubgebouw van de wielrenners van haar terrein verdween Harry Brouwer ..Na 2V2 jaar kletsen zijn we nu op het zelfde punt terug waar we waren be gonnen Er zijn allerlei voorstellen ge daan, maar er moest rekening worden gehouden met wettelijke voorschriften, zoals voor de groenvoorziening' Hoe het ook allemaal zij. de jongens van de club zijn sinds vorig jaar oktober aan het bouwen en van het oude houten gebouw van CJVV is niets meer her kenbaar. De jongens van de club. dat is een vijftal mannen als vaste kern en zo af en toe wat andere leden, die de han den ook goed aan het lijf hebben zitten Een absolute vereiste is dat kennelijk niet. want wielrenner Harry Vossegat (die nu nog dienst doet als lid van de sponsorcommissie) was helemaal niet op de hoogte van huizenbouw en inte rieurverzorging Niettemin is hij aldoen- de een méétimmerend baasje gewor den dat er gewoon plezier in heeft om op een bepaalde manier aan de op bouw van het nieuwe home mee te werken Johan Ossendrijver, die de titel „mg." mag voeren, is de technische man achter de schermen Een onmis bare man, want een gebouw neerzetten is natuurlijk niet iets wat je op goed ge luk kunt bedrijven. En Ties Veldman9 Ties helpt overal waar hij nuttig kan zijn en het allerbelangrijkste is toch uitein delijk in zijn vertrouwde handen het los peuteren van de centjes. Ties noemt zich nog altijd een tweede Johan Bode graven. al zal deze legendarische ra dioman voor veel jongeren even onbe kend zijn als Pijnenburg en Piet van Kempen aan de hedendaagse wielren- jeugd. Want roem is vergankelijk. Grote namen van nu zijn de bleke helden van morgen. Wie kent nog Arie van Vliet en Jan Derksen? Jan Janssen, dat is nog wel een bepaalde naam en Zoetemelk mag er ook nog altijd wezen. Maar straks is ook die Zoetemelk als een schim voor een nieuwe generatie en zal de room er helemaal af zijn. Zo gaat dat nu eenmaal LEUKE HOBBY Maar we hadden het over Ties Veld man. nog still going strong en duidelijk aanwezig met zijn blozend gelaat en de tevreden glimlach. Ties gaat al jaren de bedrijven af om geld voor de club los te krijgen en het lukt hem nog altijd voor treffelijk. Ties vindt het allemaal prima zo. ..Ze weten al waarvoor ik kom Er zijn firma's waar ze zeggen, zeg. hou je er nou eens een keer mee op9 Maar ik zag dan. waarvoor? Het is een leuke hobby en als je iets beschouwt als een hobby, dan kan je het lang volhouden. En ik doe het voor de jongens Man. ik schooi me eigen gek om geld bij elkaar te krijgen elk jaar Het lukt me nog elke keer". Ties Veldman vindt het gewoonste zaak van de wereld maar iedere inge wijde in de wereld van de amateurclubs weet hoe belangrijk het is om zo n ..schooier" te hebben. Een rijk bezit zo'n voorzitter Harry Brouwer wil er voor de goede orde wel even op wijzen, dat de vereniging ook een bepaalde steun van de gemeente krijgt. ,,We krij gen subsidie en hebben een renteloos voorschot gekregen Zelf hebben we ook nog een paar centen maar het is bij ons niet zo. dat we kunnen zeggen, jon gens. smijten maar links en rechts Het is overal halen, krabben en schooien. Zo is dat nu eenmaal bij een kleinschali ge vereniging als de onze". Wielrenclubs hebben het zeker niet eenvoudig. Betalende toeschouwers zijn er niet en de kantine is niet. zoals bij voetbalclubs, een bron van extra in komsten. Wielrenners zijn geen volkje van innemers Integendeel, wie goed willen blijven wielrennen, moet zichzelf veen ontzeggen Drinken en roken is er niet bij Hoogstens een enkel pilsje vat ten bij een bijzondere gelegenheid. De club heeft dus geen bar met stapels lege flessen De normale drank is koffie of limonade Met de bescheiden op brengst kunnen alleen de gewone kos ten van het gebouw worden bestreden De sponsoring geeft ook geen soulaas, want die is uitsluitend ten gunste van de wielrenners zelf De bestuurders van de ren- en toer club Amersfoort hopen, dat er in de toe komst wat meer duidelijkheid komt met betrekking tot het parcours. Schothorst- Noord misschien? Harry Brouwer heeft er zo zijn twijfels over Afgezien van de vraag of dat parcours er inderdaad zal komen is er bij de wielrenners twijfel over zo n vast parcours Harry is er niet zo'n voorstander van ..Ik kraak het niet af maar de meeste parcoursen worden maar klakkeloos neergegooid Het is meestal een stuk asfalt heen en een stuk asfalt terug, een paar lukrake bochten, en daar moeten de jongens zich maar op zien te vermaken Zo'n parcours stompt af, na twee jaar hangt het iedereen de keel uit, elke trainings- avond links en rechts en terug zonder variatie. ZWAAR TE LIJDEN Ties Veldman is niet zo ontevreden met het huidige parcours, hoewel hij wel beseft dat het wegdek door het veelvul dig gebruik door zwaar verkeer en de ontzettende regenval zwaar te lijden heeft gehad Er kon vaak niet worden getraind omdat er te veel water in de karresporen lag en er hier en daar olie op de weg aanwezig was. een kwaad voor wielrenners. Ties Veldman is met de fabrieken gaan praten - wie anders? - en kreeg het voor elkaar dat op don derdagavond. de trainmgsavond van de club. de auto's van de weg worden weg gehaald Met zo'n 80 jongens door de bocht met zo'n zware oplegger langs de weg is te gevaarlijk. De wijkagent heeft ook aardig meegeholpen en Ties heeft bij de heren van de fabrieken natuurlijk wel het een en ander voor elkaar gekre gen. Harry Brouwer knikt ..Het enige voordeel van zo'n vast parcours is de veiligheid Gaan ze binnen dat parcours dan weer parken of sportvelden maken dan krijg je weer andere risico's' Het gaat met de club momenteel niet slecht Dat is verblijdend na de moeilijke jaren die er waren na het plotselinge overlijden van secretaris Schoenma ker. de man die alles piekfijn voor elkaar had maar het werk grotendeels in zijn eentje had verricht. De opvolgers zaten daardoor met de handen in het haar Het clubleven stagneerde en er waren problemen om de zaak goed voort te zetten Die problemen zijn nu voorgoed opgelost maar de huidige bestuurders hebben niet zo'n prettige herinnering aan de leden, die alleen maar mopper den en niet begrepen dat de club alleen maar kon floreren als iedereen mee werkt. Harry Brouwer, die al de jaren van tijdelijke neergang en hernieuwing zeer bewust heeft meegemaakt, kan daarover nog altijd niet rustig praten. ..Er waren jongens die niet begrepen, dat je niet zo maar de goeie mensen aan tafel had zitten. Je had een stelletje grote blaaskaken van wielrenners die het allemaal niet konden accepteren en er flink tegenin brandden om te laten horen wat hun oordeel was. We konden wel zeggen, kom zelf dan eens even hier achter de tafel zitten en doe ook eens wat. maar dan gaven ze niet thuis Er zijn toen spaanders gevallen en er haakten mensen af. Schoenmaker deed veel werk omdat hij zelf niet fiets te Wij fietsen er ook nog bij en daardoor heb je meer mensen nodig. Dat is nu aardig goed opgelost Ik wou graag even duidelijk zeggen, dat Schoenma ker ontzettend veel voor de wielersport heeft gedaan". De moeilijkheden zijn dus opgelost en sinds enkele jaren heeft de club weer de opgaande lijn te pakken Er zijn nu zo'n tachtig leden, verdeeld over de verschillende catego- riën We zullen u niet vermoeien met technische details over die wielrenners- groepen maar het is wel ingewikkeld. In wezen komt het er op neer dat de Wiel- ren-Unie er wel bij vaart want de kosten van de diverse licenties zijn drastisch verhoogd in de loop der jaren Het fiet sen is nu eenmaal populair en straks zullen ook de toerrijders wel méér moe ten neerleggen. Is het echte wielrennen ook nog steeds zo populair? Harry Brouwer moet wel constateren, dat het dames- wielrennen niet meer zo echt in de be langstelling staat. Het amateur-wielren- nen ondergaat een bepaalde beperking omdat de mannen niet meer zoveel kunnen betalen voor de lange reizen De wedstrijden vinden dus in een be paalde regio plaats en de jongens zien dus vaak dezelfde tegenstanders De amateurs zijn overigens verdeeld in twee groepen, men zou kunnen zeg gen. in a-amateurs en b-amateurs De laatsten zijn zij, die door hun dagelijkse werkzaamheden niet genoeg kunnen trainen daardoor niet goed kunnen meekomen in de koersen van zo'n 100 km. Die b-amateurs. de zogenaamde liefhebbers (een verkeerde benaming want het zijn wel degelijk jongens, die er een wedstrijd van maken, rijden kortere afstanden van zo'n 40 tot 60 km. DURE SPORT De wielrensport is een dure sport. Vergelijking met b v. voetbal leert dat je er niet bent met de aanschaf van sport- kleding en zo af en toe eens een paar nieuwe schoenen De fiets kost op z'n minst al zo n 2200 gulden en bandjes zo'n 35 gulden. De renners rijden meestal met hun eigen auto en dat kost ook nog de nodige centjes voor benzine en onderhoud Het is dus zaak dat je goed beseft waaraan je begint als je wil gaan wielrennen. Dat betekent serieus leven, veel geld uitgeven en geconcen treerd met je sport bezig zijn. Een voet baller kan nog eens even denken, even uitblazen, de wielrenner moet constant op volle toeren blijven rijden. Het roe pen om zo'n moeder sorteert geen ef- fekt. Moesje is er niet. Vader trouwens ook niet of het moet de vader zijn van zo'n manneke dat op een goede dag het woord ..fiets" heeft laten vallen. Harry Brouwer heeft daarover een uitgespro ken mening. ,,Die jochies moeten en zullen dan fietsen. Dan zijn die kinderen een jaar of twaalf en dan zeggen ze, Pa hier is je fiets, berg 'm maar op in de schuur, ik ga tennissen. Zo'n vader is dan boos maar het is gewoon zo dat je jongens op zo'n leeftijd nog niet móet laten fietsen in clubverband Zestien, zeventien jaar. dat is zo'n beetje de gangbare leeftijd Je moet een kind niet pressen om een bepaald iets te doen" Ties, wijs knikkend, is het daar hele maal mee eens ..Die kinderen maken ze in hun jeugd al kapot. Bij het voetbal is dat ook zo Ik was laatst bij Quick op een zaterdagmorgen, is daar zo'n trai ner bezig met een heleboel van die ke reltjes. Die zegt. man. ik word er stapel gek van, moet je eens kijken, allemaal jeugd, maar als je aan de ouders vraagt of ze wat willen meehelpen, dan hoor je niets. Die ouders die gaan in de Hema koffie drinken met een stuk gebak en ik zit met de kinderen. Het zijn hun kinde ren toch ook9" Een bekend probleem en voer voor opvoedkundigen. Laten we ons maar bij de wielrensport houden. De bestuur ders van ..Amersfoort" houden het op jongens van 15,16 jaar. Als die jongens het ware talent bezitten, kan het op die leeftijd gaan rijpen. De vereniging bezit talenten hoewel er niet meer, zoals vroeger, echte kop stukken zijn. jongens, die de toon aan gaven. terwijl de rest van de club er maar zo'n beetje bijbungelde „Amers foort" is een vereniging waar het talent meer in de breedte aanwezig is en men is daarover niet ontevreden. Ties vindt het ook allemaal prima Goed. de tijd van de grote individualisten uit zijn tijd, zoals de kippenboer Piet Moeskops en de schoorsteenveger Schlebaum, was natuurlijk iets bijzonders De klok kan een mens nu eenmaal niet terugdraai en Ties beseft ook wel dat de mannen van vroeger een andere type wielrenner vormden. „Het waren allemaal jongens van de vlakte" weet hij glimlachend te melden. „Ach. vroeger deed je alles op de fiets, je trok veel meer met elkaar op Tegenwoordig gaan ze allemaal met hun eigen auto naar het parcours". Iets van weemoed? Welnee, zo is Ties Veldman niet. Ties kijkt In de toekomst. Naar de wedstrijden die nog op het programma staan, zoals vanavond de Ronde van Leusden. Eén in de reeks van acht, die de „Amersfoort" organiseert. Ties Veldman Is ook best tevreden met zijn mede-bestuurders. „We vullen elkaar aan, als dat nodig is en waar om eigenlijk ook niet? Waarom zou b.v. een penningmeester alleen maar met geld bezig moeten zijn. Het gaat immers om de club. Vergenoegd kijkt hij rond in het nieuwe clubhuis, waaraan nog wel het een en ander dient te gebeuren. „Die Koopmans van de gemeente zei, wat moeten jullie in hemelsnaam maken van dat ouwe hok?" Koop- mans moet maar eens komen kijken, dachten wij zo. - De mannen van de Ren- en Toerclub Amersfoort voor hun nieuwe clubgebouw. Van links naar rechts: Johan Ossendrijver, Harry Brouwer, Harry Vossegat en Ties Veldman VULCANO

Leusder Krant | 1983 | | pagina 8