„Patiënt niet gezond, maar kans op redelijk herstel is aanwezig \an de goede kant van de streep met werkgelegenheid Kantongerecht Amersfoort :nquête regionale bedrijfs-ontwikkeling JAB-directeur Van der Bunt lENINGEN IN EEMLAND ZIJN VERDEELD lei DONDERDAG 16 JUNI 1983 iMERSFOORT - Recent is gereed tomen het verslag van de in he aar van 1982 in het distrikt Eem d - de gemeenten Amersfoort am, Bunschoten, Eemnes, Leus i, Renswoude, Soest en Wouden g - gehouden ERBO. Die letters an voor Enquête Regionale Be- jfs Ontwikkeling, een onderzoek, elk jaar door alle Kamers van ophandel in hun distrikt wordt ge- uden om een beter inzicht te ver gen in de gang van zaken bij het Jrljfsleven. )mdat alle KvK's zo een ERBO jden is het mogelijk de gegevens het eigen distrikt op die voor ons e land te projekteren, te zien of dat en distrikt daarbij gunstig of on- nstig afsteekt. )e gegevens zijn als het ware een nger aan de pols", maken het moge- de toestand van de patiënt - als we wat plastisch uitdrukken - te beoor en Als we die beeldpsraak nog ev$n ren volgen, dan is de totaal indruk, „patiënt Eemland" weliswaar niet gezond is, maar dat zijn toestand op verschillende punten gunstiger is dan die van mede-patiënten, de kansen op volledig herstel zeker aanwezig zijn mits bepaalde behandelingsmethoden worden gevolgd en de beschikbare me dicijnen gebruikt worden Daarbij dient nog één ding in ogen schouw genomen te worden het is de situatie, zoals die in oktober 1982 voor het jaar 1982 werd verwacht. Hoewel niet iedereen die mening zal delen is onze persoonlijke overtuiging, dat de economische crisis - of zoals we het minder „scherp" noemen de reces sie - in de nazomer van 1982 haar diep tepunt heeft bereikt, we sindsdien aar zelend op een langzame weg omhoog zijn. Dat betekent overigens niet, dat we niet nog langere tijd met de gevolgen van de recessie gekonfronteerd zullen worden, want voordat het herstel duide lijk aanwijsbaar is zal nog heel wat wa ter door de Eem - en dan niet tengevol ge van de overvloedige regenval - stro men. ENIG OPTIMISME Die wat optimistische mening werd in oktober 1982 niet door de meeste on dernemers gedeeld, zij waren pessi mistischer dan het jaar daarvoor „Ver wachtten vorig jaar minder onderne mers dat het volgende jaar met verlies zou worden afgesloten, de verwachtin gen voor 1983 liggen op hetzelfde ni veau als dat in 1982 Er zijn echter nog steeds ondernemers die de omzetten, winst en investeringen zien dalen in plaats van toenemen Toch blijkt ook uit deze cijfers, dat er nog steeds een stuk dynamisch in het bedrijfsleven aanwe zig is 1 op de 7 bedrijven verwacht een omzetgroei te behalen, terwijl 23% het netto-bedrijfsleven ziet toenemen Ook hoopt 30% van de ondernemers meer te investeren dan in 1982. Er vinden echter in dit verband overschattingen van de omzetten en resultaten plaats, zodat enige voorzichtigheid op zijn plaats is." Nu moet daarbij - duidelijk een ver schil worden gemaakt tussen de grote re ondernemingen - met meer dan 50 personeelsleden - en de kleinere, waarvan 68. resp 58% van de enquête deelnamen. Als we de Eemland-cijfers op die voor het land als geheel projekte ren, zit onze regio duidelijk „aan de goede kant van de streep Alleen aan de export - en daar zal het toch heen moeten - wordt veel te wenig gedaan Nu zal dat samenhangen met de his torische groei, het onstaan van de meeste ondernemingen Zo is het op vallend. dat maar 3% van de agrarische bedrijven in de regio Eemland iets aan export doet. het export-aandeel in de omzet percentueel te venwaarlozen is, terwijl voor heel Nederland geldt, dat een kwart van de omzet uit de export wordt behaald Dit kan samenhangen met de traditioneel regionale bezor- gingsfunktie van de agrarische sektor. Dat gaat. dacht ons. ook op voor andere sektoren van het bedrijfsleven, zou er op kunnen wijzen, dat er nu en in het verleden bij de ondernemers weinig be langstelling voor het buiten-regionale is geweest, kunnen samenhangen met een bepaalde mentaliteit Historisch ge zien hebben Amersfoort en de regio zich altijd weinig met ..handel" bezigge houden. zal het ontbreken van grote en grotere bedrijven er toe bijgedragen hebben, dat van de export weinig aan dacht werd geschonken. INDUSTRIE: GLOBAAL NIET OPTIMISTISCH Ondanks het feit, dat de regio Eem land betrekkelijk weinig grotere indus triële bedrijven kent, werken er bijna 600 ondernemingen, ruim 11 000 per sonen in de industrie De „kleinschalig heid" blijkt duidelijk uit de verhoudin gen 550 kleinere ondernemingen met ruim 3500 werknemers, 41 grotere be drijven met ruim 7500 mensen. „De omzet - ook in volume - nam toe in de sektoren voedings- en genotmiddelen industrie (66%) en in de chemische in dustrie (6,1%). Dalingen deden zich met name voor in de textiel-, konfektie- en schoenenindustrie en in de hout- en bouw-materialenindustrie Een lichte daling deed zich ook voor in de metaalindustrie. Opvallend is dat bin nen de metaalindustrie de optische in strumentenindustrie de enige branche is die de omzet, ook in volume gemeten, nog zag groeien De verwachtingen voor 1983 waren niet optimistisch - 81 van de bedrij ven ziet geen omzetvergroting, 60% zal wederom geen investeringen plegen -, maar „toch is er nog altijd één op de vier bedrijven die het netto bedrijfsresultaat ziet toenemen." BOUW: GROTERE BEDRIJ VEN OPTIMISTISCHER ALS KLEINE De sektor bouwnijverheid - er werken bij 577 bedrijven circa 5300 per sonen - heeft zich in 1982 in Eemland goed staande weten te houden In vergelijking tot heel Nederland is de situatie duidelijk gunstig, maar dat bete kent niet, dat de toekomstverwachtin gen optimistisch zijn De grotere bedrij ven zijn wat optimistischer dan de klei nere „De vele bouwactiviteiten die in de toekomst in de regio Eemland zullen plaatsvinden hebben ertoe geleid dat de investeringen door de bouwbedrij ven met ruim 11% zijn toegenomen, waarbij met name de grote bedrijven zich niet onbetuigd lieten Hier valt een stijging van 31 waar te nemen Deze cijfers steken in positieve zin sterk af ten opzichte van die voor Nederland als to taliteit. waar een gemiddelde daling met 12% was te constateren." GROOTHANDEL WEL, DE TAILHANDEL NIET Redelijk optimistische cijfers komen uit de sektor groothandel Eén op de drie bedrijven ziet een toename van de omzet in 1983 wel zitten, terwijl maar één op de zeven ondernemers een af name verwacht. „Ruim 84% verwacht Redelijk optimisme bij bedrijfsleven Eemland, vooral bij de grotere bedrijven. 1983 met winst af te sluiten Het aantal groothandelsondernemingen in de re gio Eemland bedraagt 808. Er werkten bij deze ondernemingen bijna 4.000 personen Bij de detailhandel - 1990 bedrijven met ruim 7600 erin werkzame personen - moet een onderscheid wor den gemaakt tussen de food- en de non-food-sektor. De laatste sektor staat onder een grotere druk. Ook de dienstensektor, met name de horeca, publiek verzorgend ambacht en transport, is niet optimistisch. „Begrij pelijk, gelet op het lagere besteedbare inkomen van de consument Toch - het is reeds eerder in dit overzicht gezegd - Eemland staat nog aan de goede kant van de streep Daar mogen we dank baar voor zijn. wat ovengens niet zeg gen wil dat die dankbaarheid mag lei den tot in-aktiviteit Zo ooit dan is het nu de Lijd om aan te pakken, bij te dragen aan een strukturele verbetering van het bedrijfsleven en de werkgelegenheid in de regio Eemland door Henk Poots De heer T. van der Bunt, directeur Gewestelijk Arbeidsbureau. belangrijk deel van de bevolking bedel de. fabrieken en bedrijven de een na de ander hun poorten sloten. Dankzij een economische injectie, die de regering gaf. namelijk de aanwijzing van Amers foort tot garnizoensstad en - een tiental jaren later - de vestiging van de wagen werkplaats in Amersfoort is die situatie veranderd Het waren bovendien niet konjunktuur-gevoehge instellingen, zo goed als er ook nu nog - vooral in de dienstensector - veel met konjunktuur- gevoelige instellingen, bijv. de zieken huizen, in Amersfoort en omgeving zijn Hoewel dat niet het in 1919 door de reclame-commissie der gemeente ge publiceerde boekwerk „Amersfoort en de industrie" niet blijkt, is het kennelijk het streven van de stadsbestuurders in de jaren twintig en dertig geweest - dus onder burgemeester mr.J C Graaf van Randwijck - om geen mammoetbedrij- ven aan te trekken Een politiek, waar van we nu nog - zeker wat de werkloos heid betreft - de vruchten plukken, zo als daar ook in de crisisjaren van vóór de oorlog de vruchten geplukt zijn. Tot ver in de jaren dertig stond Amersfoort op de lijst van de grote en grotere ge meentes in ons land waarvan de werk loosheidscijfers werden bijgehouden veelal op de onderste plaats In feite waren de Erdalfabrieken - met 250 man personeel - het grootste bedrijf, dat zich in de jaren dertig in Amersfoort vestig de Toch zouden ook een Albert Heijn en een ENKA en een Ford interesse voor vestiging in Amersfoort hebben gehad Het zou bijzonder interessant zijn daarover meer te weten te komen Lezers, die hierover dan ook meer we ten of ons aan een spoor kunnen hel pen. worden dan ook verzocht kontakt met ons op te nemen! KONJUNKTUREEL Terug naar de situatie van nu. naar een arbeidsmarkt, die zeer complex is, waarin zowel konjunktureel als struktu rele factoren een belangrijke rol spelen, de mensen, die met de arbeidsbemid deling te maken hebben „met van alles en nog wat gekonfronteerd worden Het huidige grote aanbod op de ar beidsmarkt is niet alleen gevolg van de teruggelopen economie maar ook van de opmars van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces en de grote toevloed van jeugdigen. Terwijl het eerste zal aanhouden mag met enkele jaren - als de uitlopers van de „geboortegolf" voorbij zijn - met een geringere jaarlijk se toevloed van schoolverlaters gere kend worden „De snelle groei van de beroepsbevolking is zeker één van de redenen van de huidige grote jeugd werkloosheid." Die werkloosheid wordt ook bevorderd door de automatisering, niet alleen op administratief gebied - wat zal de opmars van de office-compu ter voor gevolgen hebben? - maar ook de technische automatisering, waar voor de eerste aanzetten gegeven en reeds merkbaar zijn. Op dit moment is het echter vooral de BEZUINIGING - met hoofdletters - die de werkgelegen heid beïnvloed. De heer Van der Bunt noemt met name die in de sfeer van de gezondheidszorg, in het onderwijs, bij de gemeente en denkt aan het beper ken van de subsidies, „ook dat heeft invloed op een stukje werkgelegen heid." ONDOORZICHTIG Ondoorzichtig, zo kan de huidige situatie van de arbeidsmarkt ge noemd worden. Enerzijds zitten we in Amersfoort en omgeving nog steeds „aan de goede kant van de streep", is de werkloosheid hier nog altijd lager als voor het hele land. In Amersfoort zelf Is de werkloosheid groter dan in de omliggende ge meenten „maar dat zie je overal. In de verstedelijkte gebieden Is de werkloosheid altijd hoger dan In de meer landelijke gebieden." Ander zijds zal - zeker struktureel - aan dacht moeten worden geschonken aan een verbetering van de werkge legenheid, een werkgelegenheid, die op korte termijn hopelijk snel zal aantrekken. De heer Van der Bunt ziet het laatste echter nog niet. AMERSFOORT - Op de strafzit ting van het kantongerecht Amers foort van 9 juni 1983 stonden weer enige hard-rijders terecht. De heer v. d. M. uit Soest had 160 gereden op de snelweg en had al drie eerde re veroordelingen voor dezelfde overtreding achter de rug. ,.U trekt er zich kennelijk niet veel van aan hoe hard u mag rijden," constateer de de kantonrechter. Dat bestreed verdachte, hij betreurde het juist erg. Maar ja. veel in Duitsland rij den, met een Mercedes bovendien, vaak in tijdnood Kortom, het be kende verhaal vond de officier, die behalve een boete van 500,- nu ook een voorwaardelijke ontzetting uit de rijbevoegdheid eiste. ,.U heeft het laatste woord, wat vindt u er van?" informeerde de kanton rechter ,,lk schrik er erg van, zuchtte verdachte. Maar omdat an dere mensen schrikken van een Mercedes die 160 rijdt, zag de kan tonrechtergeen reden om verdach te te sparen ,,lk zou onvoorwaar delijk op zijn plaats vinden, maar omdat ik met uw werk rekening wil houden, zal ik u conform de eis van de officier veroordelen.' Minder gunstig kwam de heer O uit Epe er af, maar die had dan ook al vijf veroordelingen gehad we gens te hard rijden en had nu, tij dens de proefperiode die hem de laatste keer was opgelegd, op nieuw 155 gereden. „Tijd is zeer belangrijk voor mij als zakenman Bovendien is het maximum van 100 km destijds ingevoerd niet van wege de verkeersveiligheid maar om energie te besparen. En dat is zeer nadelig voor mensen als ik, aldus verdachte. Deze houding ge tuigde echter niet bepaald van een mentaliteit die geschikt was om de kantonrechter te vermurwen Ver dachte had de verdediging dan ook beter aan zijn raadsvrouwe kunnen overlaten, die nu niet veel mogelijk heid meer had om er nog iets aan goed te praten. Al deed zij nog wel haar best door er op te wijzen dat haar cliënt geen brokkenmaker was en veel in Duitsland reed waar door hij aan hoge snelheden ge wend was. „Ik vind het verhaal van verdachte griezelig," vond de kan tonrechter ,,Er is genoeg discussie in de Kamer geweest en heel dui delijk is uitgemaakt dat in ons volle land de veiligheid is gediend met een lagere snelheid Dat is demo cratisch besloten en daar dient domweg iedereen zich aan te hou den. Ik heb niet de indruk dat u dat van plan bent. Behalve een boete van 600,- neem ik u dan ook on voorwaardelijk uw rijbewijs af voor vier maanden" SNELHEIDSOVERTREDING De heer W uit Nijmegen zou in Renswoude een snelheidsovertre ding begaan hebben, maar ontken de dat hij daar op het. in de dag vaarding vermelde tijdstip, ge weest was. Wel was zijn kantoor in Renswoude en de bewuste weg reed hij dan ook regelmatig, maar volgens zijn agenda niet op die dag, omdat hij in Groningen en Leeuwarden geweest was. Het be keuren op kenteken, zonder staan de te houden, zoals de politie nood gedwongen vaak moet doen. maakt het bewijs voor de officier altijd moeilijk. Toch eiste hij 200,- vanwege het feit dat verdachte ge weigerd had om de identiteit van de bestuurder bekend te maken „Die auto is daar in ieder geval geweest, dan moet de eigenaar maar be kend maken wie er dan wel gere den heeft", motiveerde de officier zijn eis. De kantonrechter over woog dat van een kentekenverwar ring, zoals verdachte gesugge reerd had, geen sprake kon zijn na uitvoerig onderzoek. Dat het vast stond dat de auto daar gereden had, bestuurd door verdachte of een ander „Hoewel ik het gevoel heb dat daar gereden hebt, is er twijfel en dat is in uw voordeel. Daarom heeft de officier als laatste feit u ten laste gelegd dat u de iden titeit van de bestuurder bekend had moeten maken. Op grond déarvan eist hij en veroordeel ik u tot 200,- Waren de andere punten bewijsbaar geweest, dan had u een veel hogere boete gehad". 51 GULDEN BOETE De heer D. uit Voorthuizen was op zijn tractor met aanhangwagen een weg overgestoken en had ver volgens een aanrijding met een bromfietser veroorzaakt Verdach te „Het is geen weg". Kantonrech ter verbaasd: „Hoe kan er dan een bromfietser rijden?" De raadsman legde vervolgens uit aan de hand van foto's en kaarten dat hier zou gaan om een doodlopende weg, die vroeger wel voor verkeer had opengestaan en nu nog wel door buren gebruikt werd, maar die in middels duidelijk aan twee kanten een bord had gekregen dat ver bood er in te rijden. De juridische discussie die vervolgens ontstond draaide om de vraag of het karakter van de weg nu wel of niet een open bare weg was of dat het slechts ging om een deel van een boere- nerf, zoals de raadsman betoogde De kantonrechter overwoog dat het feit dat hier ging om een eigen weg niet per sé het karakter van openbare weg hoefde aan te tas ten Het verbodsbord deed dat ook niet, immers voetgangers mochten er wel lopen. Vroeger was het wel een openbare weg geweest en er was geen officieel besluit bekend dat het ooit ingetrokken was. Voor zichtigheid bleef geboden, zeker waar buren dit pad ook gebruikten. Het feit dat de bromfiets fout was geweest, maakte verdachte niet minder fout ƒ51,- boete. Voor boetes t/m 50 - is geen hoger be roep mogelijk. Door ƒ1,- meer te eisen gaf de kantonrechter de raadsman gelegenheid om eventu eel wel in hoger beroep te gaan. Een vaderdagkado is bij ons geen probleem. Een goede fles wijn of gedestilleerd, of misschien een zilveren schenker of flessen- hanger. Kom eens kijken bij: SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL HERMAN V. D. HENGEL De Blezenkamp 7 Tel. 940282. Hamersveldseweg 56 Tel. 941259. AMERSFOORT - „Wat de rkgelegenheidssltuatle in >stelijk Utrecht betreft zijn we een situatie terechtgekomen, we twee jaar geleden voor soluut onmogelijk hielden." in het woord de heer T. G. van r Bunt, direkteur van het Ge- stelijk Arbeidsbureau in nersfoort, als we met hem pra- over de werkloosheid in mland. „We waren jarenlang wend aan lage werklooshelds- fers, een grote vraag naar ar- idskrachten, dachten - en dat is gefundeerd op wetenschap- lijke gegevens - dat hier een ersterke werkgelegenheid be- ind. Maar ineens zaten ook wij midden In." i heer Van der Bunt verwondert er nog over, dat de werkloosheid hier „zo plotseling en zo snel" heeft geslagen, want op dit moment staan Amersfoort en de regio rond 8500 boekenden ingeschreven, te we- 5500 mannen en 3000 vrouwen, is 12,1 van de beroepsbevolking percentage, dat in vergelijking met cijfer voor heel Nederland - 16,2% iet ongunstig is. „We zitten hier nog id duidelijk aan de goede kant van de «p!" )at „aan de goede kant van de ;ep" is overigens niet meer als een statering. zeker geen reden om te- den te zijn. de toekomst optimistisch teoordelen Integendeel. Als wij stel- dat de economie lijkt aante trekken, recessie over het dieptepunt schijnt en te zijn, zegt de heer Van der Bunt expliciet: „Ik deel die indruk niet." armee is dan de aanwezigheid in 'kkamer "verklaard van een wand- d met de tekst: „In swiete müle is pehüle" Die Friese tekst „eenzoe- nond is een diepe kuil" heeft geen derlands equivalent, kan het best - de heer Van der Bunt doet dat - schreven worden met: wees op je rfe voor mooi-praters! De direkteur het GAB is voor de nabije toekomst slist niet optimistisch, maar „na deze komt een andereT De aanzet daar- or zie ik echter nog niet." Dat wil niet zeggen, dat het GAB toch ook geen gunstige cijfers kan melden In maart werden 944 werkzoekenden ingeschreven, 1124 mannen uit het kaartsysteem, voor april waren deze cij fers 1151 en 983. zodat over beide maanden samen de werkloosheid gelijk is gebleven De cijfers tonen nog iets anders aan De heer Van er Bunt „He laas denken velen, vooral jeugdigen, maar ook anderen, dat als ze ontslagen worden, ze gedoemd zijn werkloos te blijven Niets is minderwaar Velen, heel velen vinden weer een baan. Werkloos zijn en blijven zijn in Eemland twee ver schillende zaken." JEUGDWERKLOOSHEID Het is aannemelijk dat het aantal werk zoekenden door de schoolverlaters de komende maanden zal stijgen Dat brengt het gesprek op de brief, die mi nister De Koning van Sociale Zaken re cent aan een groot aantal bedrijven heeft gestuurd om schoolverlaters aan werk te helpen. Met ons gelooft de heer Van der Bunt niet dat die brief direkt een groot resultaat zal hebben, verwacht dat die bnef zal leiden tot een meeden ken over het probleem van de jeugd werkloosheid. dat men zich mee zal be zinnen op de vraag is dit nog wel ac ceptabel? Is het niet een stuk onmacht, dat we als maatschappij nauwelijks in staat zijn jeugdige schoolverlaters per- spektief op werk te bieden'? Komt dat mede niet, vragen we aan de GAB-direkteur, omdat het onder wijs de laatste decennia te weinig praktijkgericht is geweest, een feit waarop vanuit het bedrijfsleven veel kritiek Is geleverd? „Die kritiek is aan het verminderen" zegt de heer Van der Bunt, die stelt dat het onderwijs jarenlang in een ivoren toren heeft vertoefd, weinig oog had voor de praktijk. „Maar dat Is duidelijk aan het veranderen. Steeds meer scho len nemen praktijkstages In hun pro gramma op. Het onderwijs krijgt de laatste tijd gelukkig meer oog voor de werkelijkheid." En de realiteit is, dat hoe praktijkge- richter de opleiding is des te meer de kansen van de schoolverlater stijgen om snel een baan te verwerven „Een betere opleiding geeft betere kansen." Dat speelt vooral bij technische funkties en in de administratieve beroepen, geldt echter niet in alle sektoren „In de welzijnssektor bijvoorbeeld is een ab soluut overschot", meent Van der Bunt Wordt - een volgende vraag - de jeugd werkloosheid met mede veroorzaakt door de vrees bij hel bedrijfsleven, dat men de nieuwe werknemer moeilijk weer kwijt kan raken als die niet bevalt of er niet voldoende werk is? „Die angst hoor ik ook, die heeft zeker een negatie ve invloed, maar ik erken haar niet. Het is beslist nog steeds zo, dat wij elke redelijk onderbouwde ontslagaanvraag honoreren Overigens heb ik alle begrip voor de stemmen die opgaan om het ontslagrecht wat te wijzigen, eenvoudi ger te maken bij een korter dienstver band." VCP EN GROEISTAD „Wij werken midden in de actualiteit," zegt de heer Van der Bunt, die er op wijst, dat bijvoorbeeld de invoering van het VCP - het verkeerscirculatieplan - bij het GAB direkt merkbaar was. Er kwamen ontslagaanvragen in de geest van dit zal waarschijnlijk de dood van mijn onderneming zijn En zo zijn allerlei ontwikkelingen in de maatschappij di rekt merkbaar. De aanwijzing van Amersfoort tot groeistad maakte dat er voor 100 bouwvakkers extra emplooi kwam Uit economisch en werkgele- genheidsmotieven is de heer Van der Bunt dan ook voorstander van Amers foort groeistad, terwijl hij er als bewoner van het Hooglandse - „ik zie liever pol ders dan flats" - sceptisch tegenover staat. Wanneer wij hem in dat kader kon- fronteren met het feit. dat op de in Amersfoort nog in aanbouw zijnde ge bouwen en woningen vaak de namen van buiten de regio gevestigde aanne mers voorkomen, zegt hij dat die aan nemers veelal wel met personeel uit de regio werken. „Daar ben ik uitermate tevreden over. wat uiteraard niet bete kent. dat ik in economische zin geen voorstander ben van het opdrachten geven aan aannemers uit de regio Voordat we samen met de heer Van der Bunt de werkgelegenheid in Amers foort bekijken maken we een uitstapje in het verleden, naar het Amersfoort in het midden van de vorige eeuw. toen een GAB aan de Amsterdamseweg in Amersfoort

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9