Nieuwe gemeentewerf wordt 1 juli in gebruik genomen iedelijke respons op inquête „Tussentijds" Werkzaamheden bruggetje gestart Moortje 16 gaf meer dan 100.000 kg melk lanvragen invaliden arkeerkaart Theater in Vrouwenkafé V cindcLcicj in de Leusder Krant j Leusder Krant BINGOSPEL Fietsen graveren in Achterveld en in Zuid Bromfietser breekt sleutelbeen Ondanks ontzegging toch achter het stuur INSTALLATIE BEDRIJF WEVA FOTO-KOPIE i NODIG? Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Verantwoordelijk redakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leo aden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40281 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. Voor al uw nieuwbouw, verbouw en onderhoud aan elektra, gas, water, dakbedekkingen en C.V.-installaties. Hessenweg 42 Stoutenburg Tel. 033-941162 Gezellige drukte op braderie DeBiezenkamppag. 3 Provincie subsidieert onderhoud landschap pag. 3 Interview op donderdag: PimvanEschpag. 5 Sportpag. 7 Boekenpag. 9 Loep op Leusden pag.10 Spaanse ontboezemingpag. 10 Kreynspag. 10 Filmpag. 11 Servicepagina pag. 11 DOKTERSDIENST: vrijdag en zaterdag: 944541 zondag: 944223 EUSDEN Invaliden kun- in bijzondere gevallen in imerking komen voor een in- liden-parkeerkaart. Met een aliden-parkeerkaart mag men toeren op plaatsen waar een toeerverbod geldt en op speci- daarvoor aangegeven par- erplaatsen. :en invaliden-parkeerkaart is principe te verkrijgen indien invaliditeit blijvend is of een igressief karakter heeft ten 'Olge waarvan de aanvrager in staat is een afstand van is minus 100 meter te lopen m en ander wordt beoordeeld or een onafhankelijke arts. orde gemeente Leusden is dit GG en GD in Amersfoort, fc is het mogelijk dat een inva- ?n-parkeerkaart wordt afge ven aan iemand anders dan de invalide zelf, bijvoorbeeld de echtgeno(o)tje) Voor nadere informatie kan men kontakt opnemen van 8.30 tot 12.30 uur met de afdeling Algemene Zaken van de ge meente, telefoon 941247, toestel 137. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Het gezellige vooreen nieuwe abonnee. (Zie elders in dit blad). Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden LEUSDEN - Ook de Inwoners van Leusden-Zuid en Achterveld zijn de komende dagen In de ge legenheid hun postcode in hun rijwiel te laten graveren. Dat kan op de volgende tijdstippen: Leusden-Zuid: 27 en 28 juni bij fietsenhandel Osnabrugge aan de Arnhemseweg tussen 9 en 12 en 13 en 18 uur. In Achterveld kan men tussen 23 en 28 juni terecht bij de brand weerkazerne, eveneens tussen 9 en 12 en 13 en 18 uur. krant DONDERDAG 23 JUNI 1983 - 15e JAARGANG NO. 16 (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De nieuwe ge meentewerf wordt op 1 juli aan staande volledig in gebruik ge nomen. Momenteel is de verhui zing naar Hamersveldseweg 105 in volle gang. Na de verhuizing zal ook de buitendienst van de dienst Gemeentewerken een on derkomen in de voormalige boerderij van Jan de Groot heb ben. Tot voor kort was de gemeente- werf aan de Berkenlaan gevestigd Daar kon de werf, in verband met overlast voor de omwonenden, niet langer gehandhaafd worden Bo vendien kwam het naast gelegen oude gemeentehuisje aan de Burg. de Beaufortweg na de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis te koop. Het werd samen met het ter rein van de gemeentewerf verkocht aan de Leusdense bouw- en aan nemingsmaatschappij Bloemen dal, die er tezijnertijd een kleine dertig premiekoopwoningen gaat bouwen In verband met de verhuizing zal de werf in de week van 27 juni tot 1 juli voor vragen of klachten over riolering, kadavermelding, straat verlichting, wegen, reiniging en dergelijke minder snel te bereiken zijn Indien de werf niet te bereiken is, kan men in dringende gevallen het gemeentehuis (tel 941247) bellen Overigens blijft het telefoon nummer van de werf ongewijzigd: 941594. Van 1 juli tot 1 september is de gemeentewerf gesloten voor het brengen van grofvuil, oud ijzer, glas en papier Vanaf 1 september be staat de mogelijkheid om gratis grofvuil te storten op zaterdagmor gen van 9.00 tot 12 00 uur en door de weeks van 8 00 tot 16 00 uur. LEUSDEN - Op de slotavorid van het seizoen van het Vrou wenkafé, maandag 4 juli, zal de cabaretgroep „In damesver- band" optreden. „In damesver- band" Is een groep van drie vrouwen die met minimale mid delen een maximaal humoris tisch, feministisch programma brengen. Zij doen dit op een wijze die je na afloop aan hel denken zet, on danks het feit dat het geen zwaar programma is. Zo worden onder meer het feminisme, de hulpverle ning, hel moederschap en lesbisch zijn op de hak genomen in een aan eenschakeling van sketches en liedjes zonder muzikale begelei ding. De entree bedraagt zes gul den. Kaartjes zijn te verkrijgen bij Riet van Heerewaarden, Mela- fler 7 en bij Heieen van der Helde, Hertenhoeve 12 en bij het Vrou wenkafé, in De Hakhorst, Waar den 25a. LEUSDEN - Op onverklaarba re wijze kwam de heer G. uit Amersfoort zondag met zijn bromfiets te vallen op het fiets pad langs de Arnhemseweg. Met een gebroken sleutelbeen moest hij naar het ziekenhuis de Lich tenberg in zijn woonplaats wor den vervoerd. LEUSDEN - De heer Van de B. uit Leusden werd vrijdagmiddag door de politie aangehouden, omdat hij in kennelijke staat ach ter het stuur van zijn auto zat. Na zijn aanhouding bleek, dat de man bovendien een ontzegging van de rijbevoegdheid had. Deze was hem wegens eerder rijden onder invloed opgelegd. nieuwe gemeentewerf aan de Hamersveldseweg 105. |van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De enquête, die de llatiefgroep „Tussentijds" imenteel houdt onder Leusde- len met (te) veel vrije tijd, ver- jpt redelijk succesvol. Begin ze week waren bij de Initlatlef- oep zo'n zeventig van de 650 quéteformulieren terug. De mulieren werden vorige week ihet Gewestelijk Arbeidsburo Amersfoort verstuurd. Doel van de enquête is om in «takt te komen mei de mensen wie de initiatiefgroep zich richt er achter te komen, wal er voor n georganiseerd zou kunnen fden In de initiatiefgroep „Tus- itljds" hebben mensen zitting uit kerken, het Humanislisch Ver- xt. de gemeente, belangstellen den en mensen die zeil over veel vrije lijd beschikken. Zij hebben vastgesteld, dal er in Leusden geen gebrek is aan mogelijkheden tot ontspanning en vorming, maar dat de meeste daarvan plaatsvin den in het weekend of 's avonds. Maar een toenemend aantal men sen (werkzoekenden, arbeidson geschikten, vrouwen waarvan de kinderen minder aandacht vragen, schoolverlaters) heeft juist overdag veel vrije tijd Dat was voor de initia tiefgroep de reden om bij deze mensen na te gaan, wat zij met die vrije tijd willen doen. Op hel enquê teformulier wordt een aantal moge lijkheden genoemd zoals ontmoe tingsbijeenkomsten, een vrijwilli- gersvacaturebank of cursussen. Aanstaande dinsdagmorgen om 10.00 uur zullen de resultaten van de behoeftenpeiling worden be sproken op een bijeenkomst in De Til. Na de vakantie wil „Tussen tijds" zo spoedig mogeli|k met de aktiviteiten van start gaan Men heeft tegen die lijd de beschikking over een van de lokalen van de voormalige Kinderlandschool nabij de boerderij 't Claeverenblad Mochten er belangstellenden zijn. die nog geen enquêteformulier hebben ontvangen, dan kunnen zij er een alhalen bij De Til in Leus den-centrum en Huize Sint Jozef en De Moespot in Achterveld. Na dere informatie verstrekken me vrouw J. Borgman (tel. 941716) en de heer P de Vos (tel 946423). Vtrachijnt dinsdag an donderdag in da gemaanta Lauadan. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheltjes 1.20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur gsopend. Zatardaga gesloten LEUSDEN - De werkzaamheden aan het bruggetje In de Lockhorsterweg zijn begin deze week van start gegaan. Het bedrijf, dat van de gemeente de opdracht heeft gekregen het oude bruggetje te restaureren, is begonnen met het boren van een groot aantal gaten er in. Deze zullen in een later stadium worden gevuld met beton. Naar verwachting zal het ongeveer drie weken duren voordat het bruggetje weer te gebruiken is. (van één onzer verslagge vers) STOUTENBURG - „Moor tje 16" stond er dinsdag avond bij, alsot het de ge woonste zaak van de wereld was. Toch waren alle belang stellenden speciaal voor haér naar de boerderij van Kees Voskuilen gekomen. De bejaarde koe had het ge presteerd om in haar acht tienjarige leven al meer dan 100.000 kg melk te geven, een prestatie die slechts bij hoge uitzondering wordt ge leverd. Moortje 16 werd op 26 maart 1965 geboren op de boerderij Nieuw Strijdhorst aan de Hes senweg in Stoulenburg. Lo kaal slaat de plaats, waar de boerderii zich bevindt, beter bekend als Musschendorp Vader stier, Roorda Lodewi|k en moeder Moortje 9 hebben meer nakomelingen gehad die tot behoorlijke prestaties zijn gekomen Moortje 16 slaat echter alles. De monsternemer die op zeven mei jl de melk kwam ophalen stelde op die dag vast dat Moortje op de kop af 100 000 kg melk had gepro duceerd ZES TANKWAGENS Alles bij elkaar is een hoe veelheid van 100.000 kg melk goed voor ruim zes tankauto's, gevuld mei melk. Goede cijfe raars hebben vastgesteld dat Moortje 16 in haar leven wel tienduizend keer gemolken moet zijn ..Als de koe dat alle maal van tevoren had geweien zou ze er nooit aan begonnen zijn zo merkte iemand op Dinsdagavond was er een groot aantal mensen verza meld rond de koe van de fami lie Voskuilen In verschillende toespraken werd benadrukt dal de erfelijke aanleg van de koe weliswaar belangrijk is. waar hel gaat om een hoge melkproduktie. maar dat het vakmanschap van de boer ze ker ook een belangrijke rol cnPolt Pi'-nnmooctormr J W. M. Rademaker, die zich op de feestdag geen zorgen wilde maken over de melkplas in de Europese Gemeenschap, vroeg zich af hoe Moortje 16 zich zou voelen Het antwoord had hij ook bij de hand „Moor tje moet zich wel goed voelen op de boerderij van de familie Voskuilen, anders had zij nooit zoveel melk gegeven." Voor de familie Voskuilen heeft Moortje 16 nog een bij zondere betekenis Moortje is gefokt door de vader van de huidige eigenaar, de heer L. Voskuilen. Moortje is de laat ste koe die over is uit de vee stapel van vader Voskuilen, in agrarische kringen beter be kend als „Bart van Strlethorst" NAKOMELINGEN Inmiddels heeft Moortje 16 ook al een flink aantal nakome lingen. De vier dochters, die ook de naam Moortje hebben meegekregen, hebben inmid dels samen ook al zo'n 85 000 kg melk geproduceerd De an dere 11 nakomelingen van Moortje 16 zijn stieren Vijf van hen waren zo goed dat ze inge zet zijn voor de fokkerij. Het leest dat op de boerderij begon, werd later op de avond in d'Ouwe Peerdeslal in Ach terveld voortgezet. Een lange rij sprekers maakte duidelijk dat Moortje 16 een heel bijzon dere prestatie had geleverd met haar grote melkplas. Nie mand wist precies te vertellen hoeveel koeien het al eerder hadden gepresteerd om 100 000 kg melk Ie produce ren Hel aantal moet rond de 250 liggen. Een relatief klein aantal als men bedenkt dat er in Nederland ruim 2 miljoen melkkoeien rondlopen die door een melkcontroledlenst wor den begeleid. LEEFTIJD Toch blijkt Moortje 16 op dit moment voor vakmensen en nog grotere prestatie te leve ren Een leeftijd van 18 jaar voor een koe is zeldzamer dan een koe die 100 ton melk gege ven wordt. Een Nederlandse melkkoe wordt in de praktijk gemiddeld niet ouder dan 4V4 jaar Dit betekent dat een koe maar 2V2 jaar produktiel is Gebreken aan de poten, pro blemen met de uiers of onpro- duktiviteil zijn in de meeste ge vallen de oorzaak voor het beëindigen van een koeiele- ven Moortje 16 moei daarom tot de zeer bejaarde beestjes gerekend worden. In Leusden en omgeving koml het niet vaak voor dat een koe gehuldigd wordl voor een prestatie zoals die door Moor tje 16 is geleverd. De inmiddels bejaarde dierenarts Wellen- siek koml al 61 jaar aan huis bij de familie Voskuilen. In zijn zeer lange loopbaan als dierenarts heeft hij het twee maal eerder meegemaakt dat er in zijn praktijk een „100.000 kg koe" was. Aart Voorburg in Achterveld en Daan van Wee in Hoogland hadden op hun boerderij al eerder zo'n bijzon dere koe. Moortje liet het dinsdag avond allemaal maar gelaten over zich heenkomen. De krans die zij door de burge meester omgehangen kreeg hing alleen maar In de weg bij het eten. Voorlopig gaat ze rustig door met het leve ren van melk, totdat het mo ment Is gekomen dat ze om gezondheidsredenen wordt afgevoerd.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1