65 r //W= llllll//oa</f Groeneveld llllllllll Het grote teken- en schilderboek TEKEN& SCHILDERBOEK -4 I» Twee nieuwe Cantecleer kunstreisgidsen Martin Finch als de James Bond van de BVD Lettertekenen: boeiende hobby Adam Hall: „Het Peking Komplot" Van koninklijken „VAN KONINKLIJKEN BLOEDE" De knipoog Kollektie. U herkent 'm meteen. /k"" Aan de knipoog natuurlijk maar... ook aan de prijs, Want of u nu een modieus dames- montuur, een vlot j - herenmontuur of een stoeisterke kinder- bril uitzoekt, u betaalt altijd f65,-. Er zijn maar liefst ruim 200 van die modieuze Knipoog-brillen. Volop keus dus ioor één prijs. Aangek uj he. Een jaar garantie op breuk en 'n prima semce krijgt u daar gratis bij. Groeneveld kan u er alles over vertellen want alleen hij verkoopt de Knipoog Kollektie. Eoop eens oh bij 'ra binnen. En... let op de knipoog. Leusden, Winkelc. Hamershof, Grutterij 3, tel. 033-944242 HETGROTE ANTECLEER KUNST-REISGIDSEN Tomas Ross DONDERDAG 23 JUNI 1983 LEUSDER KRANT 8 v Gedistingeerd metalen heren montuur. s>r— A lodern kunststof dames montuur. Chique double dames Voor zekerheid en service, de Gilde-Opticien Bovendien hebben wij een zeer grote kollektie monturen in elke prijsklasse. „Het grote teken- en schilderboek", (How to draw and paint, 1981Redak- tie. Stan Smith, Jeremy Harwood, Vic toria Funk en Judy Martin. Vertaling R van Dijk-Cuppen Uitgegeven door Cantecleer te De Bilt, 1982 Gebonden, groot formaat met talrijke illustraties f 49,50. Uitgeverij Cantecleer staat bekend om het uitstekend verzorgde fonds met betrekking tot uitgaven, die ge richt zijn op vrije tijdsbesteding. Kortgeleden verscheen bij deze uit gever het „Grote teken- en schilder boek", een vertaling van de Engelse uitgave „How to draw and paint". Een boek, dat balanceert op de grens van vrije tijdsbesteding en beroep, want het is een uitermate gedetail leerd leer- en naslagwerk geworden met meer dan 1500 illustraties. Een kostbare uitgave, die toch nog goed koop genoemd mag worden gezien de prijs van nog geen vijftig gulden. De redaklie van dit boek werkte nauw samen met verschillende Britse kunste naar, Jóhn Devane. Judy Martin. Mike Pope. Mare Winter. Tom Evans. Teren ce Clark, Clive Hayball, Kate Gwynn, Jane Greenham en andere. Deze kun stenaars vervaardigden - in verschil lende technieken - tekeningen, schilde rijen, gouaches, die in hun verschillen de ontstaansfases op foto werden ge zet Aan de hand van dit rijke illustratie materiaal wordt in een heldere tekst verteld, hoe men (min of meer) tot het zelfde resultaat kan komen als de sa menstellers van dit boek. Er wordt de nodige aandacht ge schonken aan materialenkennis, terwijl uitgebreid verschillende begrippen in de kunst worden uitgelegd, met daarbij enige historische achtergronden. Het boek is verder heel handig ver deeld in hoofdstukken, die elk een apart onderwerp behandelen (landschap, na tuur, stilleven, modeltekenen en schil deren, portretten). Elk hoofdstuk levert gedetailleerde aanwijzingen ten aan zien van de te gebruiken technieken (olieverf, acrylverf, waterverf, gouache, pastel, potlood en pen en inkt). Zoals gezegd Is het opmerkelijke van dit boek de grote aandacht die Is besteed aan de illustraties. Elke te kening, elk schilderij wordt - in welk materiaal dan ook - onderdeel voor onderdeel gevolgd, zodat het ont staan ervan in feite praktisch kan worden nagedaan. Wie serieus wil beginnen met tekenen en schilderen of zich verder wil bekwamen, heeft erg veel aan dit schitterende boek. Ook al moest de aandacht over ver schillende technieken worden ver deeld, desondanks is er geen sprake van oppervlakkigheid. „Het grote schilder- en tekenboek" is daarom niet alleen een erg prettig leesbaar naslagwerk, maar zeer zeker ook een lesboek In optima forma voor zwel beginners als gevorderen. „Lettertekenen", door Alan Rita Greer 1972. Vertaling en bewerking W J D de Graaf, 1981. Uitgegeven door W. Gaade BV te Amerongen Ge bonden. 104 blz. Prijs 19,50 Letters. We komen ze dagelijks te gen In allerlei vormen, groottes en diktes. Smalle en brede letters, ge schreven en gedrukte letters. Cur- sleven, schreefletters en schreefloze letters, sierlijke letters en letters die de zakelijke, efficiënte kilte van de computer uitstralen. We kunnen niet zonder letters: ze vormen de onmis bare schakel tot kommunlkatle. En ook daar kun je een hobby van ma ken In de serie ..Krealief en kundig" ver scheen bij uitgeverij Gaade een boekje, geschreven door Alan en Rita Greer, waarin wordt verteld, hoe je van het te kenen van letters een uitermate boeien de hobby en misscnien ook je beroep kunt maken Natuurlijk, een gedrukte of getypte letter is natuurlijk het gemakkelijkst. En er zijn tegenwoordig honderden soor ten wrijfletters, waarmee je allerlei fraaie tekstborden, uitnodigingskaarten en wat al niet meer kunt fabriceren Maar er gaat eigenlijk niets boven het geen jezelf tot stand brengt, zelf schrijft Sierletters, handschriftletters, druklet ters. Je kunt het allemaal zelf op papier zetten, mits je het goede materiaal er voor hebt en enige oefening wilt doen om de vaardigheid meester te worden „Lettertekenen", Is zo'n boekje, waarin aan de hand van talrijke voor beelden en begrijpelijke teksten de beginnende lettertekenaar wegwijs wordt gemaakt In de wondere wereld van de letter. Een boeiende wereld. De wereld van de calligrafle. V. OU LVVKI*- WAlERVWt-.\j MI.VI-Rr 1 KSiPt-.K WI.R» RtöFFI.-WfïUSOU ITN KMNtv.l ii PU» I- C i Ki.ai CANTECiüiF.R ptniift „Languedoc-Rousslllon", (van de Rhone tot de Pyreneeën), door Rolf Legler (prijs 39,50) en „Mldden- Spanje, door Anton Dieterich (prijs 37,50) Twee delen uit de befaamde Cantecleer reeks Kunstreisgidsen, ge baseerd op de Duitse serie van Du- Mont. Mocht u plannen hebben voor een vakantie In de Languedoc of Roussil- lon, misschien deze keer Mldden- Spanje tot reisdoel hebben gekozen en de vakantletljd niet alleen willen doorbrengen aan het strand, dan zijn de kunstrelsgidsen van Cantecleer een uitkomst. Kortgeleden versche nen twee nieuwe delen en het is altijd weer een erg plezierige aangelegen heid om deze kunstrelsgidsen te le zen, ook al Is men niet direkt van plan de bepaalde streek te bezoeken. De kunstrelsgidsen, gebaseerd op de al even bekende Duitse reeks van het DuMont Buchverlag uit Keulen, bieden de geïnteresseerde vakantieganger een ongelooflijke hoeveelheid nuttige en boeiende informatie over kunst en cultuur van een bepaalde streek Rijk geïllustreerd, met kaartmateriaal aan de binnenzijde van de omslag (uitklap- landstreken lAtujwodoc en Roussiilon. beide gelucjon aan de Middellandse Zee. lussen e on Pyreneeën, fijn geogiatisch en historisch nauw mot clL.ur verbonden, oude handelswegen tussen Italia en Spanje doorkruisten dn gebied zodat olkc eeuw een eldigc rijkdom aan kunst en cultuur hoeft achtergelaten Air. paarlon aan een snoer volgen -htige steden aan de/o historische handolswcg eliuiH' op N.m> Muntpelliff Prninas bonne cn Perpignan zijn o.a. de trotse getuigenissen van rlit rijke verleden Oe Inndschnppe schoonheid van tiet gebied vormt de bijzondere omlijsting op'uw rv. langt. «Ie talrijke orischa boriënswaatdigheden Achterin het hoek vindt u eon geel gedeelte mot uitvoerige dische informatie belangrijke tips voor eon geslaagd verblijf in deze streken. ISBN 90?13 03?U4 baar), met geschiedenistabellen en nut tige reis-informatie, is elke kunstreis gids voor mensen, die zich in de kunst, cultuur en geschiedenis van de streek willen verdiepen, onmisbaar Met zo'n reisgids in de hand gaat er een wereld voor je open, die je anders zonder meer gemist zou hebben, omdat de meeste reisgidsen veel meer gericht zijn op ver maak, attracties en sporten en minder op de ontstaansgeschiedenis van de streek, de bevolking en haar tradities en de door haar voortgebrachte cultuur. Daarom op de valreep voor Spanje en Frankrijk-gangers aandacht voor de twee nieuwe reisgidsen die bij Cante cleer zijn verschenen: Languedoc- Roussillon en Midden-Spanje Met name de laatste gids is vooral gericht op de kunstschatten van Ma drid. El Escorial, Toledo, Aranjuez, Avi- la. Segovia en Alcalé de Henares Een gids, die vooral de liefhebbers van deze frijaaie Spaanse steden zal aanspre ken. De streek zelf, het gebied van Mid- den-Spanje, komt vrijwel niet aan bod, wat in de gids van Languedoc-Roussil- lon uiteraard wèl het geval is. V (door Bert Vos) „Het Peking Komplot", door Adam Hall Oorspronkelijke titel The Peking Target. 1981 Vertaling: J J. de Wit, 1983. Uitgegeven door Elsevier Neder land te Amsterdam, paperback, 242 blz Prijs f Bij het lezen van „Het Peking Kom plot" van Adam Hall (pseudoniem van Elleston Trevor) moest Ik onwil lekeurig denken aan „Raiders of the Lost Ark", de avonturenfilm van George Lucas en Steven Spielberg. Niet dat de verhalen op elkaar lijken, maar wel door de gebruikte Ingre diënten, de perfekt aangescherpte cliché's en de onophoudelijke aktle, die een zeer gevarieerd oeuvre be strijkt. Adam Hall is inmiddels een bekwame routinier wat betreft het schrijven van de klassieke avontu ren- en spionageromans. Zijn thril lers vervelen geen ogenblik, de spanning blijft op hoog niveau ge handhaafd en de held. de Britse ge- (door Bert Vos) „Van Koninklijken Bloede", door To- mas Ross 1983, uitgegeven door Van Holkema Warendorf te Bussum Pa perback. 288 blaz. Prijs 21,50 Natuurlijk heeft ook Nederland el- gen spionnen en contra-spionnen. Wie gedacht had, dat onze bloedel- gen Binnenlandse Veiligheidsdienst alleen maar bestond uit suffe ambte naren en stoffige dossiers, heeft het mis. Natuurlijk, als we sommige kranten en tijdschriften moeten gelo ven houdt de BVD zich hoofdzakelijk bezig met het achter de feiten aan hollen, maar de werkelijkheid Is toch even een tikkeltje anders. Tomas Ross weet er alles van. Ross behoort inmiddels tot de beste Nederlandse thriller-auteurs en zijn werk heeft bepaald internationale allu re Dankzij een intelligent plot en een doortastende, allesbehalve kneuterige spion in de hoofdrol. Martin Finch Voeg daarbij enig cynisme en vleugjes ironi sche humor en je hebt een recept, waarmee je doorgewinterde lezers in dit genre absoluut voor je wint. Zo ook met de nieuwste thriller van Tomas Ross ..Van Koninklijken Bloe de". waarin Martin Finch aanvankelijk een tamelijk onschuldige klus op te knappen krijgt het „terughalen" van papieren over vliegtuigaankopen, die prins Bernard tijdens een vergadering van het consortium in Brussel zijn ont stolen door een vertegenwoordiger van een Franse vliegtuigfabriek. Finch is eigenlijk het proto-type van een internationaal georiënteerde spion, die de spruitjeslucht van Den Haag al eeuwen geleden is ontvlucht en tamelijk onconventioneel - een spion eigen - het klusje tracht op te knappen. Maar dan blijkt, dat er veel méér aan de hand is. De papieren van de prins die zouden zijn ontstolen rechtvaardigen in ieder geval niet de tamelijk onrustbarende ontwikkelingen, die volgen, nadat Finch zich vastbijt in de affaire Al snel valt er _Tlu1Un-— een dode en nog veel sneller is Finch inplaats van de achtervolger de achter volgde. Er volgt een harde jacht door half Europa, zonder dat Finch eigenlijk in de gaten heeft, wéér het allemaal omgaat. Maar dat verandert, omdat Finch er niet van houdt steeds maar weer in de hoek te zitten waar de slagen vallen. „Van Koninklijken Bloede" is een uit stekend, met vaart geschreven thriller, die internationale vergelijking wat mij betreft glansrijk kan doorstaan Je zou Martin Finch een Nederlandse James Bond kunnen noemen. Een bond, die dan wel afhankelijk is van eigen kracht en spitsvondigheid en niet door techno logische trucjes wordt geholpen, maar ook een Bond, die al even flegmatiek door het leven gaat. Niet voor niets heeft Finch naast de Nederlandse ook de Engelse nationaliteit, omdat zijn va der Brit van geboorte was. Die half-En- gelse afkomst verloochent zich niet Tomas Ross Is er in geslaagd om op knappe wijze een soort „vervolg" op de beruchte Lockheed-affaire te schrijven, zonder dat de waarheid veel geweld wordt aangedaan. helm agent Qulller Is een hard-boiled avonturier, die zelden voor iets of Ie mand een stapje terug doet. In „Het Peking Komplot" is er sprake van een politiek komplot. waarbij in eer ste instantie de doden in eigen gelede ren van de Britse Geheime Dienst val len. zonder dat men beseft, wat er aan de hand is. Als Quiller wordt ingescha keld om uit te zoeken, waarom de eigen agenten zonder motieven het tijdelijke voor het eeuwige verwisselen, worden er prompt aanslagen op hem gepleegd Het spoor voert naar China, waar een belangrijke koerier werd gedood. Wat was de belangrijke boodschap die de man moest overbrengen? Als in Peking tijdens de begrafenis van een topfiguur de Britse minister van Buitenlandse za ken bij een bomaanslag om het leven komt, begint er enige lijn te komen in de zaak en Quiller begint iets te vermoe den. Veel tijd heeft hij echter niet, want zijn tegenstanders zitten hem op de hie len Aanslag na aanslag overleeft Quil ler, totdat hij eindelijk oog in oog staat met zijn tot dan onbekende tegenstan ders „Het Peking Komplot" is een kei harde, met vaart geschreven thriller, waarin de held Quiller in feit als een onaantastbare overwint. Zoals ge zegd: perfekt aangescherpte cli ché's, maar intelligent gehanteerd, resulterend in een recht-toe recht aan spionageroman.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 8