Uitvaartcentrum is zonder financiële steun van de gemeente niet haalbaar GANAARG£RU! GeRu zonweringen Problemen tussen marktkooplieden en Hamershofwinkeliers opgelost 1100 deelnemers lan zwemvierdaagse ZONWERING? r i i Uitslag leeftijd kuikentjes Raad besluit donderdag tot instellen jaarmarkt Leusder Krant Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden FOTO-KOPIE NODIG? Geen krant ontvangen? Verantwoordelijk redakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. p krant DINSDAG 28 JUNI 1983 15e JAARGANG NO. 17 (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Een uitvaartcentrum is in Leusden zonder financiële steun van de gemeente niet haalbaar. Overwogen zou kunnen worden of de gemeente dan enige financiële steun moet geven, maar het is sterk de vraag, of daarvoor van de provincie toestemming verkregen kan worden. Al met al moet worden geconcludeerd dat de kans op de realisering van een uitvaartcentrum in Leusden op korte termijn gering moet worden geacht. Aldus blijkt uit een gemeente lijke notitie, die aanstaande maandag (4 juli) ter sprake komt tijdens de vergadering van de raadscommissie „Welzijn en On derwijs". Daarin wordt een over zicht gegeven van de pogingen, die tot nog toe zijn gedaan om te komen tot de bouw van een uit vaartcentrum In Leusden. De kwestie werd aktueel in 1977 In dat jaar namelijk werd door de Kruisvereniging Leus den aan het centrum voor Uit vaartverzorging BV te Amers foort de huur opgezegd van een gedeelte van het kruisgebouw aan de Rozengaarde Tot dat mo ment werd een deel van het kruisgebouw gebruikt als uit vaartcentrum, dat wil zeggen dat door een tweetal samenwerken de Amersfoortse Uitvaartcentra in dat gebouw gelegenheid werd geboden om de nabestaanden van de overledene te condoleren en een laatste afscheid van de overledene te nemen. Toen het kruisgebouw als cha- pelle ardente verviel, werd er bij het gemeentebestuur van ver schillende kanten op aan ge drongen om een nieuwe voorzie ning te treffen. Het waren vooral de kerkbesturen en het bestuur van het bejaardenverzorgingste huis ,,'t Hamersveld", die hierop aandrongen. Het gemeentebe stuur trad daarop in onderhan deling met de Amersfoortse Uit vaartcentra. „Daarbij", zo staat in de notitie, „is gebleken, dat van die zijde geen belangstelling be staat om te investeren in een uitvaartcentrum in Leusden. Vanuit een oogpunt van gezonde bedrijfsvoering is dit ook begrij pelijk. De bij de Amersfoortse ondernemingen aanwezige ca paciteit is ruim voldoende om van daaruit ook de vereiste dienstverlening aan Leusdense inwoners te verstrekken Om die reden zijn de contacten met die ondernemingen op dood spoor geraakt Tot enkele jaren geleden funktioneerde een deel van het Kruisgebouw als uitvaartcentrum PROGNOSE Vervolgens werd contact ge zocht met de Monutastichting in Apeldoorn Die stichting becij ferde. dat een uitvaartcentrum in Leusden de eerste jaren niet te exploiteren zou zijn Daarover zegt de notitie „Aan de hand van een zorgvuldig opgestelde prog nose kwam deze stichting tot de conclusie - mede gelet op het jaarlijks te verwachten aantal uit vaarten dat een uitvaartcen trum in Leusden voor een onder nemer de eerste 9 jaar (t/m 1990) een nadelig exploitatiesaldo zou opleveren Men was wel genegen de stichting van een uitvaartcen trum te overwegen indien de ge meente bereid zou zijn de exploi tatieverliezen voor haar rekening te nemen, dan wel op basis van de contante waarde deze in een keer af te kopen Het laatste kwam neer op een bedrag van ruim f210.000.— Het voorstel van de Monuta Stichting is van de hand gewezen op grond van de overweging dat het niet op de weg ligt van de lokale overheid om een commerciële onderne ming financieel te ondersteunen Om een dergelijke beslissing in overweging te nemen zou er wel sprake moeten zijn van zeer bij zondere omstandigheden. En dan nog zal het slechts kunnen gaan om subsidiëring in beschei den mate. Met betrekking tot het aan de orde zijnde onderwerp bestaat de stellige indruk dat geen zeer bijzondere omstandig heden zijn aan te wijzen De gesprekken met de Monu tastichting dateren van 1980, maar recente contacten met weer een andere onderneming maken duidelijk dat er voor een uitvaartcentrum in Leusden nog steeds te weinig emplooi is. „De ze ondernemer is bereid in Leus den een uitvaartcentrum in te richten, maar alleen onder de voorwaarde dat van gemeente wege de investeringskosten hier van worden betaald, dan wel jaarlijks het nadelig exploitatie saldo zal worden vergoed. Om dezelfde redenen als hiervoor aangehaald, moet worden ge constateerd dat dit ook geen haalbare zaak is," aldus de noti tie. ALGEMENE BEGRAAFPLAATS Omdat de druk op de gemeen te om te komen tot een uitvaart centrum groter wordt en omdat in het beleidsprogramma staat dat een dergelijke voorziening zal worden nagestreefd, heeft het college deze zaken eens op een rijtje gezet De conclusie, die uit de notitie getrokken kan wor den is dat een uitvaartcentrum in Leusden op korte termijn weinig kans maakt. Volgens het college heeft het geen zin om verdere pogingen te doen om te komen tot een zelfstandig uitvaartcen trum, omdat daar voor te weinig emplooi is in Leusden. Alleen met een bijdrage uit de gemeen tekas zou dat mogelijk zijn. maar het is sterk de vraag of men dat moet doen en of GS daar mee in zullen stemmen. Ook een depen dance van één van de Amers foortse ondernemingen zit er niet in Wijst het college in de notitie er tenslotte op, dat mo menteel de mogelijkheden wor den nagegaan om te komen tot een algemene begraafplaats in Leusden „In dit verband zou de vraag meegenomen kunnen wor den in hoeverre binnen een alge mene begraafplaats faciliteiten kunnen worden ondergebracht die tegemoet kunnen komen aan het gemis van een uitvaartcen trum". Openlucht-festival geslaagd pag. 3 Boekenbon voor leden werkgroep buiten landers pag. 3 Kantongerecht pag. 5 Sportpag. 5 Rockers willen image verbeterenpag. 6 Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - Het reparatie bedrijf Evert v. d. Brug stond afgelopen woensdag op de braderie van de Biezenkamp met kuikentjes waarvan de leeftijd moest worden gera den. De kuikentjes waren die dag precies negentien da gen oud. De familie Van Woudenberg uit de Scham- mersteeg en de familie Blo- tenburg van de Heiligenber- gerweg raadden de juiste leeftijd. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden Verschijnt dinsdag an donderdag in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. Verkoop rechtstreeks van fabrikant aan konsument. Alle typen binnen-en buiten zonwering mét garantie. Speciale meeneem prijzen voor doe-het-zelf-montage. BljdeG^MA«-'ri0,err.ln op höt 9 sflowroo-r1 Dinsdag uur. Turbinestraat 8A, Veenendaal Telefoon 08385 10682/12544 - De avondmarkt in de Hamershof geen braderie, maar /aarmarkt LEUSDEN De problemen lussen de Vereniging van de Ambulante Handel en de winkeliers in de Hamershof over de jaarmarkt op 17 september aanstaande, behoren tot het verleden. Begin vorige week heeft er op het gemeentehuis een gesprek plaatsgevonden tussen een deel van de gemeentelijke werkgroep Economische Zaken, Consumentenbelangen en Werkgelegenheid (ECW) en een afvaardiging van de Vereni ging. Daarbij zijn de partijen dusdanig dicht bij elkaar geko men, dat de gemeenteraad donderdag officieel kan besluiten tot het houden van de jaarmarkt. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. LEUSDEN - Ruim 1100 zwem- ustigen zijn gisteravond aan de wemvierdaagse begonnen on- lanks de bepaald niet aantrek- elijke weersomstandigheden, och was er geen enkele reden >t klagen daar het randgebeu- sn, de mini-golf, de glijbaan, de etstrial van de Heuvelcrossers n het luchtkussen bij de deelne- lers goed in de smaak viel. De zwemvierdaagse duurt nog tot en met vrijdag en biedt naast het zwemmen een attractief avondpro gramma. Vanavond staat o.a het opstijgen van een hete luchtballon op het attractielijstje. Degene die alsnog besluiten aan dit zwemfes- tijn mee te doen, kunnen vanavond nog een startbewijs 1,- nij de kassa van het zwembad afhalen. Aan het einde van de week kriiqt iedere volhouder een fraaie me daille met inscriptie als beloning. (van een onzer verslaggevers) De bezwaren van de markt kooplieden dateren in feite uit het verleden Het gaat nu de derde keer worden dat de Belan genvereniging „De Hamershof" een groots opgezette avond- markt houdt De vorige twee keer (in 1981 en 1982) gebeurde dat onder de noemer „braderie" Volgens de marktkooplieden was dat echter een vlag. die de lading geenszins dekte Bij een braderie gaat het om plaatselijke ondernemers, die voor hun win kel een kraampje of standje in richten Bij de avondmarkten van de Hamershof werden echter ook standhouders van buiten het dorp aangetrokken Daardoor had de avondmarkt, aldus de marktkooplieden, niet het karak ter van een braderie, maar was er sprake van een „markt" En dus moesten ook de wettelijke bepa lingen ten aanzien van het markt wezen in acht genomen worden Ten aanzien van een jaarmarkt moet de gemeenteraad ingevol ge artikel 178 van de Gemeente wet besluiten tot het instellen of afschaffen daarvan. Dat besluit is vervolgens onderhavig aan goedkeuring van het college van Gedeputeerde Staten Het is op grond van dat besluit de ge meente. die de jaarmarkt organi seert. Het is de bedoeling, dat de gemeenteraad aanstaande don derdag besluit om een jaarmarkt in te stellen. Het college van Burgemeester en Wethouders kan daar het voorstel toe doen, nu het gesprek van vorige week de nodige duidelijkheid heeft verschaft. In dat gesprek hebben de vertegenwoordigers van de marktkooplieden duidelijk ge maakt, dat in het verleden onvol doende rekening is gehouden met de belangen van de ambu lante handel. Dat zou onder meer tot uiting gekomen zijn in naar de zin van de marktkooplieden te hoge tarieven voor de kraampjes In het gesprek van vorige week is duidelijk gesteld, onder welke* voorwaarden de jaarmarkt ge houden moet worden. In de eer ste plaats moet het om een open inschrijving gaan. waarbij de ge meente de toewijzing doet In de tweede plaats moet de hoogte van de tarieven vantevoren dui delijk bepaald zijn. Met de marktkooplieden is af gesproken, dat de gemeenteraad onder die voorwaarden zal be sluiten tot het instellen van de jaarmarkt. Vervolgens moet het besluit nog worden goedge keurd door G.S.. waarbij de Ka mer van Koophandel en de Ver eniging van Ambulante Handel als adviseurs optreden In de praktijk zal het zo zijn dat de gemeente als inrichter van de jaarmarkt de praktische organi satie zal overlaten aan de Belan genvereniging Hamershof Een en ander gebeurt echter wel on der toezicht van de gemeentelij ke marktmeester Volgens de gemeentelijke af deling Voorlichting kan er in een gemeente jaarlijks maar één jaar markt gehouden worden. Wel licht zou het college van Gede puteerde Staten toestemming verlenen voor een tweede jaar markt binnen één jaar, maar daar houdt het dan ook wel mee op Dat betekent dus. dat er naast de Hamershofjaarmarkt nauwelijks of geen ruimte is voor andere jaarmarkten. De markt staat ech ter gebeurtenissen zoals de bra derie van vorige week op De Biezenkamp in het geheel niet in de weg Daarvoor is slechts toe stemming van B. en W nodig.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1