b Jeugdraad en beroepskracht namen afscheid van Leusden Openlucht-festival van hoge kwaliteit Boekenbon voor leden werkgroep buitenlanders Rock roll cursisten afgedansd „Jongeren worden op allerlei manieren gepakt" Zonnedauw plaatselijk nieuws DINSDAG 28 JUNI 1983 behoorlijk wat belangstelling. De theatergroep „Dames en Heren" moest zaterdagavond echter voor een minimaal aantal men sen spelen, de goochelaar op zondagmiddag overkwam het zelfde. Ondanks de zeer geringe be langstelling voor het theaterge- beuren kan achteraf gezegd wor den dat het gebodene van zeer goede kwaliteit was. „Mensen betalen wel veel geld om naar een theater te gaan, als hetzelfde bijna voor niets in een tent gebo den wordt, zie je bijna niemand" zo verzuchtte één van de organi satoren. De theatergroep „Dames en Heren" trok zich zaterdagavond niets aan van het feit dat zij voor een betrekkelijk klein aantal mensen moest spelen Dat zij zelf de meeste lol beleven aan het acteren was duidelijk te merken Het stuk dat opgevoerd werd was getiteld „Russisch Verlangen" Het speelde zich afwisselend af in een kleedkamer van een Ne derlands dansgezelschap en „er gens" in het oude Rusland. Ondanks het feit dat er geen chronologische volgorde in het verhaal zat, bleef het stuk van het begin tot het eind boeien De inhoud van het stuk valt het best te omschrijven door de slotzin te noemen „Het lot van de mens is altijd te blijven verlangen". WOODY WOET Zondagmiddag was gedacht aan de jonge Leusdenaren. De goochelaar Woody Woet trof echter ook een klein aantal be langstellenden aan in de feest tent. De kinderen die wel aanwe zig waren genoten zichtbaar van het optreden van de goochelaar, temeer daar deze de jeugd be trok bij zijn handelingen. Vooral bij die gelegenheden waarbij hij zogenaamd uitlegde hoe alles in zijn werk ging nam Woody Woet de jeugd echt bij de neus POPCONCERT Voor het popconcert later op de middag bestond bij de Leus- dense jeugd duidelijk meer be langstelling. Van drie tot half tien 's avonds was de muziek tot ver in de om trek te horen. Het ging hier om een voor Leus den unieke gebeurtenis. Aan het concert werd uitsluitend deelge nomen door groepen die afkom stig zijn uit de gemeente Leus den. Het popconcert dat, evenals het hele festival was georgani seerd door de Jeugdraad, jonge renvereniging Virus en het jon gerencentrum de Til. kan ook in een ander opzicht uniek ge noemd worden Alle „groepen" jongeren waarover zo vaak ge- ian één onzer medewerkers) LEUSDEN In hel weekeinde laarin de jeugdraad afscheid am van het Leusdense jeugd- n jongerenwerk werd een open- icht-festival georganiseerd in en grote lent die was opgesteld p een parkeerplaats aan de 'roene Zoom. Het popgebeuren p zondagmiddag en -avond trok Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Verantwoordelijk redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmid dag 12.00 uur, voor het Jonderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12.00 uur ledaktie en administra te: Kantoor Leusder Krant, lozendaallaan 9. Leus- ien-Centrum. Op werkda- jen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot I7 00 uur. Telefoon 033- )41495. toonnementsgeld: f 59.40 per jaar; 130,20 per half jaar, 115,35 per kwartaal (lachten bezorging: lis abonnee dient u de rant voor dinsdag- of don- Ierdagavond 18.00 uur te lebben ontvangen Is dat «et het geval, neem dan ontakt op met onze hoofd gent bezorging (dinsdag n donderdag tussen 18.30 n 19.30 uur), tel 033- 40691. Bij geen gehoor unt u kontakt opnemen iet onze inspekteur bezor- mg, overdag 03420- 6141, toestel 44. labestellen foto's: ie meeste in de Leusder rant gepubliceerde foto's ünt u nabestellen (met uit- sndering van archief- en storische foto's), bij voor- tbetaling van 5,- per ex- mplaar (formaat 13x18 Ti) op giro: 871441 t.n.v. DU b v, te Barneveld, met Jidelijke vermelding van ïwenste foto, aantal, ummer van krant, pagina aarop de foto werd ge- aatst. U kunt ook kontant stalen op ons kantoor, Ro- indaallaan 9, Leusden/ sntrum. ngeveer drie tot vier we- :n na betaling ontvangt u s gewenste foto's thuis i i E LEUSDER KRANT Is in uitgave van de BDU- j antenkombinatie te arneveld. Italië kent men een gelief de likeur die gemengd is met het extract van zonne dauw. Het heet rosolio, af komstig van de oorspron kelijke Latijnse naam van de plant: ros solis zon nedauw. Alle soorten zon nedauw vallen onder de natuurbeschermingswet. G.van L. Ruitenberg/Martin Veldhuis; Ben Jansen/Janine van Opijen, Marga Hunt/Tjep Fennema en Saskia v.d, Norda/Martin Veld huis. De cursus stond onder leiding van Henk Bouwman en zijn char mante assistente Nicole v.d. Scheer. Zij gaven gedurende een periode van tien weken deze danslessen onder groot enthou siasme. Ook volgend seizoen is er weer de mogelijkheid een rock roll-cursus in De Geut te vol gen. Belangstellenden kunnen schriftelijk informatie krijgen bij Wilma Vermeulen, Larikslaan 12 (postzegel bijsluiten) of bij De Geut. praat wordt, waren bijeen zonder dat er een wanklank gehoord werd. Rockers. Geutbezoekers, de jeugd van Achterveld, bezoe kers van de Til en andere belang stellenden genoten duidelijk van de muziek die ten gehore werd gebracht. Het popconcert werd zondag middag geopend door een „Leusdens gelegenheidsorkest" Omdat een aantal leden van „Drie graden vorst" met vakantie is, werd versterking geboden door leden van de onlangs opge heven „Occasions". Het gele genheidsorkest bracht onder meer Nederlandstalig repertoire. De uit Achterveld afkomstige groep „Murphy's Law" is nu éen jaar bezig met het produceren van goede, serieuze muziek De stijl die de groep speelt is te omschrijven als „symphomsche rock". De muziek sloeg goed bij het publiek aan, mede omdat de kwaliteit van het gebodene erg goed was. De HBOV-studenden hebben een eigen orkest dat de naam „de Lucht" heeft gekregen. De Lucht bracht zo rond etenstijd lekkere feestmuziek. Volgens kenners niets bijzonders maartoch lekker in het gehoor liggend. Het was dan ook muziek waar lekker op geswingd kon worden door de aanwezige liefhebbers van dan sen. „Chick 'n Dick" een groep waar van de leden ook afkomstig zijn uit Leusden trad zaterdagmid dag voor het laatst onder die naam op om de eenvoudige re den dat de leden van de groep wel eens „iets anders willen" De groep zag het zondagavond in Leusden wel zitten Er werd dan ook enthousiast en spontaan ge speeld. Het popconcert werd zondag middag besloten door „Hairy Canary". Deze groep speelt funk-rock muziek. Ondanks het geroep van het pu bliek om meer muziek maakte de organisatoren er om half tien een einde aan. Gezien de reacties van het publiek wordt een vol gend popconcert zeker op prijs gesteld. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De enige man die zich in Leusden beroeps matig met jeugd en jongeren bezig hield heeft zaterdag af scheid genomen van de men sen waar hij drie jaar lang mee en vóór gewerkt heeft. Met de betreffende functionaris, Pim van Esch, nam ook het be stuur van de stichting Jeugd raad afscheid van haar werk zaamheden. Tijdens de re ceptie die zaterdagmiddag werd gehouden ter gelegen heid van het dubbele afscheid sprak de scheidende jeugd raadvoorzitter, Gerard Cloos- terman als zijn verwachting uit dat de gemeente terug zal komen op haar besluit om geen jeugdfunctionaris in Leusden te laten werken. Vertegenwoordigers van alle Leusdense organisaties die zich op de één of andere manier met jeugd- en jongerenwerk bezig houden, waren zaterdagmiddag naar de „feesttent" op het par keerterrein aan de Groene Zoom gekomen om afscheid te nemen van Pim van Esch en het bestuur van de Jeugdraad. Zoals bekend stapt Pim van Esch noodgedwongen op omdat de gemeenteraad de subsidie aan de jeugdraad waaruit het salaris aan de jeugdfunctionaris betaald wordt, heeft ingetrokken Het be stuur van de jeugdraad heeft haar taak neergelegd omdat ze van mening is dat zij zonder be roepsmedewerker haar taak met naar behoren kan uitvoeren GELIJK GEHAD In zijn afscheidsrede kon voor zitter Gerard Cloosterman het niet nalaten enige schimpscheu ten uit te delen richting „politiek Leusden". „De jeugdraad heeft vele adviezen uitgebracht, soms verdwenen die in de la „zoekge raakte stukken", maar de tijd er op dat de vrijwilligers meer hadden kunnen doen dan alleen de lessen geven Vaak had men ook de helpende hand kunnen bieden, wanneer het ging om bezoek aan artsen, het arbeids- buro of het uitzoeken van onder wijsmogelijkheden De ambtelij ke begeleiding van de werkgroep door de heer Marcel Pellikaan werd door de heer Apperloo ge prezen. Een woordje van wethouder Gijs van Woudenberg besloot don derdagavond het officiële ge deelte van de bijeenkomst. Daar na werden belangstellenden nog in de gelegenheid gesteld het nieuwe gemeentehuis te bezich tigen. Na afloop van de rondgang door het gebouw wachtte hen een hap en een drankje. LEUSDEN Onder grote be langstelling van onder andere ouders hebben vrijdagavond acht dansparen in De Geut afge dansd. Het examen omvatte twee onderdelen de Amerikaanse en Engelse stijl. Voor de pauze werd de Ame rikaanse stijl gedansd en bleek dat de dansparen niet veel voor elkaar onderdeden Echter toen na de pauze de Engelse stijl aan de beurt was. vielen er meteen drie dansparen op, hetgeen voor de jury. bestaande uit een dan- sleraar ballroom en een leraar wedstrijdballroom en assistente, de nodige problemen met zich meebracht. Na een beraad van een half uur werd de uitslag be kend gemaakt Deze luidt als volgt 1. Robby Doornekamp/Wendy Brwerton; 2 Thijn van Campen- /Barbara Negelen; 3. Gerard Smit/Petra Bosboom. 4 Kees Bot/Wilma Vermeulen, Gonny aangelokt door de, op nectar lijkende, glinste rende druppels, op een blad gaan zitten en vast geplakt aan die druppels, vergeefse pogingen doet om los te komen, worden de klieren geprikkeld en het blad knijpt zich samen. De tentakels omsluiten het slachtoffer en zijn lot is bezegeld. De klieren scheiden een enzym af dat overeenkomt met maag sap en het lichaam van de prooi wordt verteerd en door het blad opgenomen, zodat alleen het chitine- omhulsel met eventuele vleugels overblijft. Het blad, nu zonder kleverige druppels, ontvouwt zich weer en de wind blaast de onverteerbare overblijfse len weg. Er zijn proeven gedaan met voederen van zonnedauw. Daaruit bleek dat de gevoerde exempla ren groter werden. De planten hebben wel voor keur, rauw vlees, kaas, worst, eieren en melk wer den dankbaar aanvaard, maar suiker en zetmeel en zelfs plantaardige olie, af geslagen. Vroeger werd de plant hoog aangesla gen vanwege de genees krachtige werking. Het be vat stoffen die de groei van bacteriën beperken, zo ongeveer als peniciline. In heeft aangetoond dat het altijd goede, betrouwbare adviezen waren", aldus Cloosterman „Zelfs nu het doek valt over de jeugdraad is er een notitie ver schenen voor een jeugd-en jon gerenbeleid voor de gemeente Leusden. In grote lijnen is deze notitie overgenomen van het be leidsprogramma van de jeugd raad (Al zal de VVD wel claimen dat zij de ideeën ontwikkeld heeft voor het beleidsplan)" zei Cloos terman die hiermee duidelijk maakte dat zijn vrienden zeker niet in de liberale gemeente raadsfractie gezocht moeten worden. In zijn toespraakje maakte de scheidende jeugdfunctionaris, Pim van Esch, duidelijk dat hij helemaal niet zo vreemd opkijkt over zijn ontslag „De jeugd wordt nu éónmaal op allerlei ma nieren gepakt", aldus Pim. „Hoe kun je anders verwachten in een land met een minister die als beleidsvoornemen uitspreekt dat jongeren maar moeten emigre ren". Ondanks dat Pim van Esch nood gedwongen moet opstappen zei hij het een fantastische ervaring gevonden te hebben om in Leus den gewerkt te hebben, „We hebben in de drie jaar dat ik hier gewerkt heb erg veel van elkaar geleerd" aldus Pim van Esch. Hij maakte de aanwezigen duide lijk dat hij eigenlijk van alle mark ten thuis moest zijn, althans dat verwachtte iedereen van hem. Het afgelopen weekeinde ont popte Pim van Esch zich nog als een ervaren krachtstroommon teur en tentenbouwer „Toch stond ik nooit alleen in mijn werk" zo meende Pim van Esch. „de Jeugdraad stond altijd achter me". De afscheidsreceptie werd opge luisterd door een groepje muzi kanten die in de afgelopen perio de Pim van Esch altijd hebben geholpen als er ergens voor wei nig geld een orkestje nodig was. Van de kant van „politiek Leus den" kwam de voltallige PvdA fraktie Pim van Esch en de jeugd raad de hand schudden Ook mevrouw P Bosma van de VVD kwam nog even langs. Verder waren burgemeester mr J W.M. Rademaker en wethouder G. van Woudenberg aanwezig. Een officieel bedankje voor het werk dat de jeugdraad heeft ver zet gedurende de afgelopen ja ren kon er niet van af, zo moest Gerard Cloosterman aan het eind van de receptie vaststellen. Pim van Esch kreeg zaterdag vele handen te schudden. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De 42 leden van de werkgroep „Buitenlanders" hebben jongstleden donderdag avond van het gemeentebestuur een boekenbon ontvangen. Dat geschenk gold als blijk van waar dering voor de aktiviteiten van de werkgroepleden, die zich nu al weer twee jaar inzetten voor de begeleiding van buitenlandse in woners van Leusden. De leden van de werkgroep - I voor de overgrote meerderheid gevormd door vrouwen - waren donderdagavond voor een bij eenkomst in de raadszaal van het gemeentehuis uitgenodigd. Daar werden zij toegesproken door burgemeester mr. J W.W.M. Ra demaker en welzijnswethouder Gijs van Woudenberg De werkgroep werd in 1981 in I het leven geroepen, toen zich wat meer buitenlanders in Leus- den vestigden. Met name de komst van een aantal Vietname se bootvluchtelingen was de aanleiding tot de oprichting van de werkgroep Behalve de Viet- namezen worden ook Chinezen, Turken en Marokkanen door de vrijwillige medewerkers van de werkgroep begeleid In totaal gaat het om een groep van een kleine vijftig buitenlanders. Aan hen worden taal- en naailessen gegeven. Dinsdag- en donder dagavond zijn er taallessen voor de mannen in het gebouw van de openbare school „De Heerd" Ie dere vrijdagmorgen komen de vrouwen bijeen voor de naailes. Dat gebeurt tot op heden in „De Til" aan de Hamerseveldsweg, maar men hoopt binnen afzien bare tijd gebruik te kunnen ma ken van het Vrouwenontmoe tingscentrum, dat een plaats moet krijgen in de kelder van het gemeentehuis. In zijn speechje benadrukte burgemeester Rademaker het belang van dit soort vrijwilligers werk „Het is", aldus Rademaker, „een zeer goede zaak. dat niet alleen de gemeente er op wordt aangekeken, wanneer het gaat om de opvang en begeleiding van buitenlanders, maar dat ook burgers daar een bijdrage aan willen leveren." De burgemees ter sprak namens het gemeente bestuur zijn zeer grote erkente lijkheid uit voor de inspanningen van de werkgroepsleden in de achterliggende twee jaar. Namens de leden van de werk- I groep bedankte de heer Gijs Ap perloo - samen met mevrouw Renske Wolters de stuwende kracht achter de werkgroep - de burgemeester. Apperloo noem- de het werk van de werkgroeps- leden dan wel belangeloos, maar daarom nog niet onbelangrijk „Het is", aldus Gijs Apperloo, „voor niemand goed als buiten- I landers zich hier vreemd blijven voelen" De heer Apperloo wees er op, dat voor de meeste leden van de werkgroep het in eerste instantie ging om een „avontuur- omdat men geen enkele erva ring in dit soort werk had Mede daarom waren er ook wel eens moeilijkheden, die overigens ook in de meeste gevallen weer kon den worden opgelost. Apperloo „We vroegen om medewerking voor één jaar. Inmiddels zijn er twee jaar verstreken en hebben de meeste ook al weer hun mede werking voor het derde jaar toe gezegd" De heer Apperloo wees Het is niet nodig naar de tropische regenwouden te gaan om vleesetende planten te zien. In onze eigen omgeving zijn ze te vinden. De kleine zonne dauw en de ronde zonne dauw komen hier, zij het steeds zeldzamer, voor. We moeten ze zoeken op vochtige, zure en voedsel- arme grond. Om toch aan de nodige voedingsstof ten te komen, zijn de plan ten gespecialiseerd in het vangen en verteren van dieren, voornamelijk in secten. Ze hebben een bladrozet van langge- steelde rode bladeren, voorzien van klierharen. Op de foto ziet u een ster ke vergroting van zo'n blad, dat in werkelijkheid ongeveer één centimeter groot is. Aan elk haar- einde vormt zich een slijmachtige, kleverige druppel. Jonge bladeren zijn, net als bij een varen, spiraalvormig naar binnen gerold. Van juni tot augus tus verschijnt uit het mid den van de rozet één ot meer gebogen stengels met eenzijdig gerichte, witte bloempjes. Zoals al opgemerkt is de zonne dauw een vleesetende plant. Wanneer een insect, - De leden van de werkgroep ..Buitenlanders" werden donderdagavond in de raadszaal ontvangen

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3