Planadviesgroep kon subsidie- aanvraag EHBO-vereniging niet behandelen Onvoldoende spelleidsters in A'foortse ziekenhuizen Raad vergadert donderdag „De Hobbit" viert tienjarig bestaan o.a. met tentoonstelling leusder krant Bij gebrek aan informatie Commissie Openbare Werken vergadert Commissie Welzijn en Onderwijs vergadert DE LEUSDER KRANT De Leusder Krant en pasgeboren baby's Kantongerecht Amersfoort DINSDAG 28 JUNI 1983 plaatselijk nieuws (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Een sub sidieaanvraag van de EHBO- vereniging „Hamersveld" kon vorige week dinsdag niet in behandeling worden geno men door de Plan-advies groep voor het Welzijnsbe leid. Omdat geen van de be stuursleden van de EHBO- vereniging ter vergadering aanwezig was, kon de door de Planadviesgroep gewen ste nadere informatie niet worden verkregen. De Pla nadviesgroep besloot daar om de aanvraag terug te stu ren naar het college van B. en W. zonder een advies gege ven te hebben. Mocht het col lege alsnog behoefte hebben aan een advies, dan zal moe ten worden gewacht tot 16 augustus, omdat de Planad viesgroep pas dan weer ver gadert. Op 10 mei dit jaar schreel het bestuur van de EHBO-vereniging een brief naar het college van Bur gemeester en Wethouders. Daarin werd gemeld, dat de ruim neaentia leden tellende club organisatorisch uitstekend draait, maar dat men moeite heeft tinancieel de touwtjes aan elkaar te knopen. Dit jaar ver- loont de begroting een tekort van iets meer dan 2.500,--. Tegen over de hoge kosten van de huur van een accommodatie voor het geven van cursussen, de inkoop van verbandmiddelen, het honora rium van een instrukteur en de ver plichte contributie aan de bond, staan onvoldoende inkomsten Volgens het bestuur van de EHBO- vereniging is het niet mogelijk om de contributie en de cursusgelden verder te verhogen, omdat men zich dan ..uit de markt zou prijzen". Resteert alleen de mogelijkheid om de gemeentelijke subsidie te ver hogen De vereniging krijgt nu acht gulden per lid per jaar, wat neer komt op een totale subsidie van 736,-. Gevraagd is nu door het EHBO-bestuur aan B en W. om eenmalig het begrotingstekort te subsidiëren. Tevens heeft het be stuur van de EHBO-vereniging ge vraagd de basis waarop thans wordt gesubsidieerd te herzien, zo dat een meer duurzame oplossing van de financiële perikelen gevon den kan worden. Het college van B en W. had de aanvraag om subsidie doorgezon den naar de Planadviesgroep ter advisering. Daar kon men er ech ter, bij gebrek aan voldoende infor matie, weinig mee doen. Ook de afvaardiging van de Achterveldse EHBO-vereniging, die vorige week wel bij de vergadering van de Pla nadviesgroep aanwezig was. kon de leden van het adviescollege niet verder helpen. En dus ging de aan vraag ongeadviseerd retour De EHBO-verenigingHamersveld" draait organisatorisch prima, hetgeen ook moge blijken uit de regelmati ge diploma-uitreikingen Maar financieel heeft men enige problemen Dit/aar is een tekort begroot van iets meer dan f 2 500.- De gemeente is gevraagd dit bedrag bij te passen CULTURELE RAAD Het initiatief van de Planadvies groep de behoefte aan een culture le raad te peilen krijgt wat meer vorm Uit verkregen informatie blijkt dat er sprake is van twee soorten culturele raad Een heeft uitsluitend een adviserende taak over alle za ken, die het cultureel beleid betref fen en kan bovendien overleg en samenwerking bevorderen De tweede soort culturele raad organi seert tentoonstellingen, concerten, manifestaties en akties De Pla nadviesgroep voelt het meest voor de organiserende culturele raad, omdat zo'n raad kan bijdragen aan het culturele leven van Leusden. Men denkt aan een raad in de trant van de sportstichting Mensen uit de diverse verenigingen zouden er zitting in kunnen nemen, evenals neutrale buitenstaanders die erin geïnteresseerd zijn en ook de niet- georganiseerden. GEZONDHEIDSZORG Voor de verschillende gebieden van de gezondheidszorg moet een vierjarenplan ontworpen worden De Wet Voorzieningen Gezond heidszorg die dit voorschrijft, streeft naar meer samenhang tus sen de verschillende voorzienin gen en mogelijkheden deze voor zieningen te beheersen. Via een democratiseringsproces en decen tralisatie moet bereikt worden dat mensen, voor wie deze voorzienin gen bestemd zijn, er invloed op kunnen uitoefenen De voorzienin gen waar het om gaat zijn de ba sisgezondheidszorg. de ambulante geestelijke gezondheidszorg en de ambulante verslavingszorg, alle drie voorzieningen met een regio naal karakter. De eerstelijnsge zondheidszorg (huisarts, tandarts, kruiswerk) is gemeentegebonden Er is een diskussie gaande over de vraag wie wat gaat doen en hoe het gepland moet worden. Voorlopig blijft het overleg nog steken in het uitwisselen van standpunten op ge westelijk niveau. De heer Pellikaan. die een toe lichting gaf op dit agendapunt, zei dat het nu nog niet zinvol is een plangroep in te stellen. Het is ver standiger te wachten tot de diskus sie in het gewest geweest is. LEUSDEN Te weinig spel leidsters voor kinderen, opgeno men in de ziekenhuizen van Amersfoort werd als grootste probleem ervaren door de aan wezigen op de informatie-avond Kind en Ziekenhuis, georgani seerd door de Patiënten-Belan gen Vereniging Leusden. De werkgroep Kind en Zieken huis, regio Amersfoort verzorgde de avond. Een inleiding over het waarom en de doelstelling van deze vereniging werd gevolgd door een diaserie. Het laatste deel van de avond vormde een discussie aan de hand van diver se vragen. De landelijke vereniging Kind en Ziekenhuis bevordert het wel zijn van het kind voor. tijdens en na een opname in het ziekenhuis. Zij doet dit door middel van infor matiemateriaal, lezingen, onder zoeken en overleg met de betref fende instanties en ouders van kinderen. De werkgroep voor de regio Amersfoort, die in het na- laar van 1980 is ontstaan, heeft haar werkterrein toegespitst op :iekenhuis ,,De Lichtenberg" en het ,,St. Elisabethziekenhuis". Door regelmatig overleg met de kinderafdelingen en de KNO-af- delingen in deze ziekenhuizen wil de werkgroep komen tot opti maal kindvriendelijke afdelin gen. De wensen en ervaringen van ouders die tijdens discussie avonden als deze naar voren ko men. zijn hierbij de belangrijkste aandachtspunten. De diaserie toonde diverse kin deren, opgenomen in ziekenhui zen. Over het algemeen was te zien dat kinderen het moeilijk hebben tijdens een opname. De ouders waren meestal aanwezig tijdens onderzoeken en in ieder geval waren zij aanwezig wan neer het kind bijkwam uit de narcose. Over de apparaten die om enkele kinderen heen ston den werd tijdens de diavertoning informatie gegeven evenals over een ruggeprik bij een kind en een infuus, ingebracht in het hoofd van een baby. De diaserie heeft als doel voor lichting te geven over hoe het kan gaan tijdens een opname om ook als ouder wat beter geïnfor meerd te zijn. Aan de hand van vragen werd er gediscussieerd over het zo goed mogelijk laten verlopen van een opname voor kinderen, over de eigen verantwoordelijkheid tijdens de opname en de regeling van bezoektijden voor ouders. Voorlichting bij een opname speelt een belangrijke rol. Niet alleen wanneer het kind naar het ziekenhuis moet, maar ook wan neer daar nog geen sprake van is De werkgroep is daarom in het bezit van schoolprojekten die ie dere peuterspeelzaal of kleuter school aan kan vragen. Wanneer zich dan een acute opname voor doet, heeft het kind al voor een deel kennis gemaakt met het zie- kenhuisgebeuren. Voorlichting kan alleen gege ven worden wanneer ouders goed geïnformeerd zijn. De werkgroep doet dit door middel van thema-avonden Ouders moeten bij een opname echter zelf ook zoveel mogelijk informa tie inwinnen bij het desbetreffen de ziekenhuis. Tijdens de opna me is het belangrijk de specialist en/of hoofdzuster regelmatig om informatie te vragen. De ideale situatie waarin ouders hun kind kunnen bezoeken wan- (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De raadscommis sie „Openbare Werken en Ruim telijke Ordening" (OWRO) komt aanstaande dinsdag (5 juli) voor een vergadering bijeen. Onder voorzitterschap van wethouder Jan Wagenaar (VVD) wordt er vanaf 20.00 uur vergaderd in de commissiekamer van het ge meentehuis, 't Erf 1. De agenda vermeldt de volgende punten: 1 Opening 2. Inventarisatie vragenstellers en woordvoerders. 3. Mededelingen. - uitbreiding begraafplaats Ach terveld: - CAI Geertrudishof en Rozen- daal; - stand van zaken notitie aanbe stedingen, 4. Verslag vergadering d.d 7 juni 1983 5 Stand van zaken Claeveren- blad/Wildenburg; - verkavelingsplan rondom ,,De Rosmolen": - voorstel gegadigden vrije sector vlek A; - geluidwerende maatregelen Groene Zoom 6 Voorbereidingsbesluit i.v.m. realisering viaduct in Dodeweg ter plaatse van kruising met de nog aan te leggen RW 28. 7. 't Ruige Veld (ontwerp-plan) 8. Akoestische voorzieningen kelder gemeentehuis. 9. Verkoop grond aan SBBO (on der voorbehoud) 10. Voorbereidingskrediet riole ringsplan Arnhemseweg. 11 Rondvraag. 12. Sluiting. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN Aanstaande don derdag (30 juni) komt de ge meenteraad voor de laatste maal voor de grote vakantie bijeen. Vanaf 19.30 uur wordt er verga derd in de raadszaal van het ge meentehuls, 't Erf 1. De agenda vermeldt de volgende punten: 1 Opening 2 Mededelingen 3 Notulen 4 Ingekomen stukken 5 Benoeming afgevaardigde namens de raad in het be sturenoverleg onderwijs 6 3e wijziging APV 7 Instelling jaarmarkt 8 Treffen van een dading 9 Vaststelling verordening in zake de behandeling van be roeps- en bezwaarschriften 10a Verhoging bedrag ter be strijding van de administra tiekosten ex artikel 101, achtste lid van de Lager-on- derwijswet 1920 over 1982. 10b Vaststelling exploitatiever goeding gewoon lager on derwijs 1982 ex artikel 101 van de Lageronderwijswet 1920 11 Nadere vaststelling exploi tatievergoeding 1982 ten behoeve van de Protestants Christelijke lagere school „De Regenboog" te Achter veld 12 Vaststelling exploitatiever goeding ingevolge artikel 75, lied 3 der Kleuteronder wijswet over 1982 13 Aanvrage ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t b v P C lagere school „De Vallei" (fietsenstaanders) 14 Voorbereidingsbesluit „Ha mersveld" 15 Voorbereidingsbesluit „Paardenmaat" 16 Verkoop bouwkavels te Achterveld 17 Verkoop grond nabij de boerderij Munnikhove 18 Verkoop grond nabij de boerderij Munnikhove 19 Eenmalige subsidie ten be hoeve van pannensets „ta- feltje-dek-je" 20 Vervanging tankautospuit brandweer, groep Achter veld 21 Dakbedekking laagbouw in- structiebad en 6x18 m. bas sin 22 Diverse onderwijsvoorzie ningen ex artikel 50 van de kleuteronderwijswet en ex artikel 72 van de Lager-on- derwijswet 1920 23 Garantie-geldlening ter fi nanciering van 10 HAT-wo- ningen in plan Claeveren- bladA/Vildenburg 24a Garantie-geldlening ter fi nanciering van de bouw van 28 premie-huurwoningen in plan Claeverenblad/Wilden- burg b Jaarlijkse bijdrage ten be hoeve van een 6-tal woning bouwprojecten op grond van de Beschikking geldelij ke steun huurwoningen 1975 25 Wijziging verordening on- roerend-goedbelasting 26 Wijziging verordening me thodische functiewaarde ring 27 Rondvraag 28 Sluiting. (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN De raadscom missie Welzijn en Onderwijs komt aanstaande maandag (4 ju li) voor de laatste maal voor de grote vakantie bijeen. Onder voorzitterschap van wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) wordt er vanaf 20 uur vergadert in de commissiekamer van het gemeentehuis, 't Erf 1. De agen da vermeldt de navolgende on derwerpen: 1. Opening 2 Notulen. 3. Mededelingen. 4 Aanvrage ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 ten behoeve van de P C la gere school „De Regen boog" (vervangende huis vesting) 5. Bruikleen schoolgebouw Jan van Arkelweg 10 te Ach terveld ten behoeve van P C. lagere school „De Regen boog". 6. Aanvrage ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet ten behoeve van P C. kleuter school „De Woelige Hoek" en aanvrage ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 t.b.v. PC lagere school „Loysden". 7 Aanvrage ex artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 t.b.v. de Gereformeerde la gere school te Leusden (leer- en hulpmiddelen) 8 Aanvrage ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet ten behoeve van de Gerefor meerde kleuterschool te Leusden. (extra huisves ting) 9. Extra krediet ten behoeve van openbare lagere school ,,'t Palet" te Leusden-zuid. (meubilair, stencilinbran- der, zand/watertafel). 10. Huisvesting maatschappe lijk werk/Ver W O L. 11. Subsidiëring Open jeugd- en Jongerencentrum „De Geut" 12 Uitvaartcentrum. 13. Bestuursorganisatorische maatregelen i v.m. Wet Voorzieningen Gezond heidszorg. 14 Rondvraag. 15 Sluiting. neer zij dat willen is in Amers foort nog niet gerealiseerd, of schoon de bezoektijden regel matig uitgebreid worden. Mede door de aktiviteiten van de werk groep ontstaat er geleidelijk een mentaliteitsveranderingln de ge noemde ziekenhuizen wat in fei te nog veel belangrijker is dan zo nu en dan een bestaande regel veranderd te zien „Alle ouders moeten in staat ge steld worden die begeleiding te geven, die zij nodig achten voor hun kind", aldus een van de Ie- den van de werkgroep, Nelleke Overbosch. In de Amersfoortse ziekenhuizen zijn te weinig spelleidsters om het aantal kinderen de aandacht te kunnen geven die zij nodig hebben. Een situatie waar de werkgroep verandering in pro beert te brengen. Spelleidsters en speelgoed zijn echter in de meeste gevallen een sluitpost op de begroting. Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keuS uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. JEUGDIGE VERKEERS- OVERTREDERS AMERSFOORT - In februari j.l. startte de Amersfoortse politie een actie om verkeersovertre dingen op te sporen onder de naar school fietsende jeugd. De ze rijdt vaak bij bosjes door het rode licht en bovendien man keert er nog wel eens wat aan hun fietsen. Vooral het ontbre ken van licht zorgt voor levens gevaarlijke situaties in het sche merdonker. In de hoop dat de ouders zo verstandig zouden zijn om het hun kinderen zelf te laten beta len, waren de boetes aangepast aan zakgeldniveau. Voor 15,- konden ze het bij de politie af doen, wat meer dan de helft ook gedaan heeft. Van de 160 bekeu ringen hadden echter 50 nog niet gereageerd en die kregen dan ook een dagvaarding om op de zitting van het kantongerecht te verschijnen of 20,-- te betalen. De zitting van 23 juni was spe ciaal aan deze actie gewijd. Het (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - De openbare lage re en kleuterschool „De Hobbit" is jongstleden maandag begon nen met de viering van het tienja rig bestaan. Even voor twaalf uur gistermiddag werd er in de kleu terspeelzaal van de school aan de Meent een tentoonstelling van onderwijsattributen uit de twinti ger en dertiger jaren geopend. Voor deze en volgende week staan er nog verschillende ande re aktiviteiten op het programma. De tentoonstelling werd gis terochtend geopend door me vrouw De Vries, een oma van één van de leerlingen van de Hobbit. Voor het inrichten van de ten toonstelling was ook al een be roep gedaan op de grootouders van de leerlingen. Een oproep bij de opa's en oma's leverde een ruime hoeveelheid schoolartike- len van zo'n vijftig jaar geleden op Op de expositie zijn onder meer oude klassefoto's, school- bankjes, lesplaten, letterdozen, sponsdoosjes en dergelijke te zien. Ook zijn er een aantal pop pen in kledij uit grootmoeders tijd. De expositie is in de eerste plaats bedoeld voor de leerlin gen en alle andere betrokkenen van De Hobbit Maar ook andere belangstellenden kunnen er een kijkje komen nemen Dat kan aanstaande maandag (4 juli) tij dens de schooluren De tentoonstelling is één on derdeel van de lustrumviering van De Hobbit. Op het program ma staan verder een sportreis naar Zeist (vandaag); een reünie, waaraan een kleine 200 oud-leer lingen zullen deelnemen (mor gen), een gezinsfietsenrally (za terdag); de opvoering van de mu sical „De Hobbit" voor naar ver wachting meer dan 300 belang stellenden (volgende week dins dag); en een afsluitende feestdag voor alle leerlingen (volgende week donderdag). werd een rustig ochtendje, want slechts éen nam de moeite om te verschijnen. Dat was een meisje uit Bunschoten, die samen met haar vader probeerde de dag vaarding aan te vechten, waar in derdaad talloze typefouten inge slopen waren. Fouten in de naam, het adres, de straat waar ze aangehouden was en zelfs Spakenburg was Spatenburg ge worden. ,,Je begreep wel over wie het ging'?" informeerde de kanton rechter. „Jawel". „Nou, daar gaat het om Je ontkent het feit dat je zonder licht gereden hebt immers niet. Het gaat hier om de verkeers veiligheid en niet om de leuke sport er onder uit te komen. Ik heb wel eens een ernstig ongeluk moeten berechten waarbij twee auto's op elkaar gebotst waren, alleen omdat er een fietser zonder licht reed. die niet op tijd gesignaleerd werd Bij een poging om op het laatste mo ment de fietser te ontwijken, bot sten de auto's frontaal terwijl de fietser ongedeerd bleef Kijk, van wege die gevaarlijke situaties sta je hier", aldus het vermanend woord van de kantonrechter. „We wilden gewoon even lol hebben", ver klaarde vader. De officier handhaafde zijn eis van 20,--, maar de kantonrechter vond toch wel erg veel slordighe den in de dagvaarding geslopen en besloot clement te zijn: 15,-- Va der pakte zijn portemonnee, maar dat was de bedoeling niet. „Nor maal is het tarief 45,--. Het is met opzet laag gehouden zodat ze het zelf kunnen betalen". Waarop va der de portemonnee weer weg stak. De rest liet zich dus bij verstek veroordelen, wat inhoudt dat ze een acceptgiro van 20,-- thuis ge stuurd krijgen inplaats van de 15,--waarmee ze het bij de politie af hadden kunnen doen. Een bloemlezing uit de excuses die men bij de hand had op het moment dat de politie ze aanhield. „Ik dacht dat jullie alleen voor rood licht bekeurden „Ik moet naar school", „Ik had haast"; „Ik dacht dat s morgens op het trottoir ge fietst mocht worden'„Het trapt zo zwaar"; „ledereen doet het"; „Ik had geen zin om te stoppen „Hij springt meestal op groen"; „Ik maak het licht niet omdat m'n fiets toch binnenkort gestolen wordt". Er verschenen nog wel een paar jongens die op andere momenten met hun fiets waren aangehouden. Eén had niet betaald omdat er 40,-- op zijn bonnetje had ge staan en de agent naderhand had opgebeld om te vertellen dat er een fout gemaakt was het moest 20,- - zijn Het oorspronkelijke bonnetje was echter spoorloos terwijl op de copie die de kantonrechter voor zich had liggen wel 20,-- vermeld stond, wat het verhaal in de ogen van de kantonrechter niet zo ge loofwaardig maakte Op dit mo ment kwam de vader in het geweer het was heel vervelend dat het bon netje weg was. maar er had wel degelijk 40.-- op gestaan en dat was de reden van het niet-betalen geweest De officier kwam te hulp: „Ik acht het verhaal niet helemaal uitgesloten Er zijn inderdaad in de begintijd wat problemen ontstaan Verscheidene keren waren deze zogenaamde mini-procesjes on leesbaar geworden door de regen en dan schreef de politie het uit goede bedoelingen later over Toen we dat in de gaten kregen, is het OM opgetreden: overschrijven mag niet. Ze moeten het origineel sturen, eventueel met een begelei dend schrijven. In de beginperiode zijn verschrijvingen dus inderdaad mogelijk geweest en dat maakt dit verhaal verklaarbaar. Laten we geen straf voor het niet-betalen ge ven en het op 20.-- houden Dat ouders van minderjarige kinderen ook opgeroepen wor den en daarom een eigen dag vaarding krijgen is een wettelijk voorschrift dat niet iedereen dui delijk is. „We hoorden helemaal niks. Tot er opeens twee van die gele op roepen kwamen. We zijn ons rot geschrokken, dat gebeurt me geen tweede keer", verklaarde een moeder die ook nog opa als steun had meegenomen. „Als het geen tweede keer ge beurt, dan hebben we toch pre cies bereikt wat we wilden!" was het droge commentaar van de of ficier.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5