I mens ts een mens 9 9 Na bijna 40 jaar bouwen aan levenswerk neemt algemeen directeur D. Rebel afscheid van BDU Receptie interview DONDERDAG 30 JUNI 1983 BARNEVELD - Net even la ter dan afgesproken arriveert de heer D. Rebel bij zijn bun galow aan de Hugo de Groot laan in Barneveld. Een ex cuus is overbodig, want wie een afspraak maakt met dui zendpoot Rebel loopt nu een maal het risico even te moe ten wachten. Dick Rebel heeft namelijk een dagschema, dat geen ruimte laat voor enige uitloop. Van uur tot uur laat hij zich lelden door zijn over volle agenda, geen vijf maar zes lange dagen per week, in clusief de avonden. Daarin zal met ingang van 1 juli verandering komen. De heer Rebel heeft namelijk be sloten uit de algemene direk- tle van de Barneveldse Druk kerij en Uitgeverij b.v. te stap pen. Hij gaat gebruik maken van de Vervroegde Uittre dingsregeling, de VUT. Een beslissing, die zeker niet van de ene op de andere dag geno men is. „Hoe gaat dat? Eerst denk je er niet aan om vervroegd met pen sioen te gaan, maar de laatste ja ren voel ik toch dat alles bij elkaar me te veel gaat worden. Ik kan niet zeggen, dit of dat wordt me te gek. het is meer de combinatie, die me het gevoel van overbelasting geeft. En laten we eerlijk zijn, het gevlieg van hot naar haar gaat ook niet in de kouwe kleren zitten. Een mens kan veel. maar er zijn grenzen Dat voel ik nu en daar heb ik mijn kon- sekwenties uit getrokken." MOTIVERING In zijn ruime werk-studeerkamer, waarvan de wanden „bekleed" zijn met vele meters boeken („niet alle maal, maar de meeste heb ik toch wel gelezen"), motiveert hij zijn on verwachte vertrek uit de BDU-gele- deren. „Hoewel een directielid met ver plicht is gebruik te maken van de VUT, mocht ik in mi|n geval, dacht ik, de voorbeeldfunctie niet uit het oog verliezen Een ander wel, waarom een directeur dan niet? Ook telt mee, dat een bedrijf een fors bedrag betaalt aan VUT-pre- mie Doe je dan goed om er geen gebruik van te maken? Ik dacht het niet. En laten we elkaar maar niks wijs maken, niemand is onmisbaar Het is aan de andere kant mijn stel lige overtuiging, dat de BDU-direc- lie ongestoord verder kan gaan Dat is voor mij een geruststellend gegeven Even dwaalt zijn blik richting tuin. Het lijkt wel alsof hij de maanden waarin hij naar de ingrijpende be slissing is toegegroeid, overziet „Jahet zal best vreemd zijn. Als ik op dit moment bijvoorbeeld in mijn functie als wethouder afspra ken moet maken, hou ik nog onbe wust rekening met BDU-uren Als gedelegeerd commissaris blijft hij een financiële vinger inde pap hou den, „maar het is beslist niet zo. dat ik achter de schermen directeurtje blijf spelen Rebel schuift wat ongemakkelijk in zijn stoel heen en weer als hij ziet dat de fotograaf hem in het vizier heeft „Fotogeniek ben ik niet," mompelt hij verontschuldigend. Met een routine-gebaar wordt nog even een plooitje glad gestreken. Een bezigheid die op zijn lijf is ge schreven DRIFTIG Uiterlijk is Rebel altijd de rust zel ve. Je moet hem al heel goed ken nen wil je door die beschermlaag heenkijken. De realiteit is namelijk anders. Onder de vrij rimpelloze oppervlakte gaat een driftig baasje schuil, of zoals hij zelf toegeeft „een opgewonden standje" Hij mag dan nog dagelijks in de boeken zitten, het meest zal hij ge leerd hebben van de mensen. Hij verdiept zich maar al te graag in de zieleroerselen van zijn medemens. Die mensenkennis heeft Rebel in zijn handel en wandel terzijde ge staan Het maakte hem tot een ge vreesd maar vooral gerespecteerd diplomaat van allure Vriend en vij and zijn het daarover eens „Wat Rebel wil, gebeurt. Vroeg of laat" is een kreet waarmee hij zelf niet geconfronteerd wenst te worden, maar hij wil wel toegeven dat hij planmatig te werk gaat. Ik werk inderdaad geheel volgens plan Planologie is wat dat betreft op mijn lijf geschreven, en dan be doel ik zeker niet alleen gemeente lijke planologie." MISLUKKEN Rebel zou Rebel niet zijn als hij na die opmerking niet direct relati verend zou vervolgen. „Maar je kunt natuurlijk plannen wat je wilt, de omstandigheden heb je niet al tijd in de hand. Daarom ook moet ik zeggen dat er misschien wel even veel dingen zijn mislukt als gelukt. Zo had ik - om maar iets te noemen - graag in de landspolitiek terecht gekomen. Dat is niet gelukt. Wat ik, terugziend, het meest ge slaagde vond?" Hij peinst. Wijsvinger op de mond, duim onder de kin. eh. Ja, dat is toch het krantenbedrijf Ik ben er zelf best een beetje beduusd van. dat die ontwikkeling zo'n grote omvang heeft aangenomen." Niemand zal zich te kort gedaan voelen ais we een belangrijk deel van deze succesvolle ontwikkeling op het conto van Rebel schrijven Zijn zakelijk vernuft, zijn rekenta lenten vooral zijn visie dwingen be wondering af EIGENWIJS Wie had gedacht, dat het „eigen wijze ventje" met dat „lange haar" tot zoiets in staat zou zijn, toen hij in 1946 een beetje tegen zijn zin naar Barneveld kwam. Zelfs toen hij een minister moest interviewen als piepjong verslag- gevertje weigerde hij in de voorge schreven zwarte kleding ten tonele te verschijnen „Ik was fatsoenlijk gekleed, dat was voor mij maat staf," motiveert hij nu zijn opvallend gedrag van toen. Hij wist wat hij wilde en vandaar dat hij niet lang na hoefde te den ken. toen hij door omstandigheden in 1952 gevraagd werd de leiding van de Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij op zich te nemen. Zijn herinnering aan die tijd: „De krant liep goed, de drukkenj min der. Bij mezelf voelde ik steeds sterker de wil opkomen om dat var kentje eens te wassen, sterk uitge drukt dan. Nou, toen ik gevraagd werd directeur te worden greep ik die kans. Ik bedoel dat echt niet opschep perig hoor, maar dat ging nou een maal zo. De aandeelhouders dachten mij, na enkele jaren vriendelijk te kun nen bedanken voor mijn verleende directionele diensten, maar dan kenden ze Rebel nog niet Die vlieger ging niet op. Vandaar dat ik nog jarenlang gelegenheid kreeg de BDU verder uit te bouwen, uiter aard met steun van anderen U mag wel weten dat ik zelf best een beetje beduusd ben van de ontwikkeling, die ons krantenbedrijf heeft doorgemaakt De andere kant daarvan is, dat de omvang je ook wel eens benauwt De verant woordelijkheid is groot LEVENSWERK Met die opmerking is Rebel te recht gekomen bij zijn levenswerk. Vanaf 1946, heeft hij zich druk ge maakt voor de krant, eerst de Bar- neveldsche Courant en later ook de andere kranten, die bij de BDU wor den gemaakt Met het toenemen van het aantal kranten, groeide ook de drukkerij, nog afgezien van het toenemen van het handelsdrukwerk. Het pand aan het Dijkje nummer 9 was al snel te klein. De pastorie met bedrijfsgebouw, kwam er voor in de plaats, maar ook dat was spoedig te klein om onderdak te bieden aan de expansiedrift van de Barneveld se Drukkeri|. Nieuwbouw - in fasen - („ook financieel moet je niet ver geten met beide benen op de grond te blijven staan") volgde en nu be staat de BDU uit twee kapitale be drijven in Barneveld en nevenvesti gingen in Lunteren, Leusden en Ede. Met zijn vriendelijke, vaak joviale gronden mislukken, dat hoeft geen mis-management te zijn. Dag en nacht klaar staan voor de klanten is een andere voorwaarde, die mis schien ouderwets klinkt, maar het blijft een hard gegeven. Uiteraard mag financieel inzicht - en dat is meer dan alleen boekhoudkundige kennis - niet ontbreken om een be drijf gezond te houden Verder zou ik over het gezond runnen van een bedrijf willen zeg gen, dat de mentaliteit goed moet zijn. Over en weer moet er begrip zijn. De verhoudingen binnen een bedrijf worden daardoor bepaald en dat straalt uit naar motivatie en inzet. Ooit lid van de „Blauwe Knoop" len gehad. Dat zal ik niet vergeten. Je werkt met volwassen mensen met een helder verstand, mensen die op waardevolle wijze hun in breng kunnen hebben bij het uit stippelen van de koers Een onder nemer, die denkt dat de werkne mers niks hebben in te brengen, loopt met zijn hoofd in de wolken, vergeet de gelijkwaardigheid van de mensen. Die medezeggenschap moet niet hinderlijk worden, maar als een bedrijfsleiding open en eerlijk infor matie verstrekt zal dat ook niet ge beuren. Eén kanttekening wil ik wel plaatsen het grafisch bedrijf kan misschien niet helemaal als maat staf genomen worden." Hoe heeft Rebel dat klaar ge speeld? „Het maken van een echt onaf hankelijke plaatselijke krant begint bij de redaktie, waarmee ik niets af wil doen aan de even noodzakelijke inbreng van de advertentiemen sen. Maar een krant wordt gemaakt of afgebroken door een redaktie. Een redaktie van een plaatselijk- regionale krant moet volstrekt onaf hankelijk werken Dat is voorwaar de nummer één Zodra hij zijn onaf hankelijkheid verliest kan hij wel in pakken. Een journalist houdt een ge meenschap een spiegel voor, waarbij hij in zijn berichtgeving ui tersten zal moeten vermijden," do- „Nee, dat zal best. maar het ligt niet in mijn aard om iemand te kwetsen Ik hou graag rekening met andere mensen, omdat ik weet hoe ik zelf ben Ook ik hoor liever een compliment dan een standje. Daarom heb ik geleerd kritiek te verpakken. Ik zou mezelf niet zijn als ik bijvoorbeeld in de politiek ie mand knalhard onderuit zou halen Ik kies voor de omweg, ook al weet ik dat het een zwakke kant van mij is." „ELK MENS IS EEN MENS!" Het varen op dit kompas heeft de Hulzer erfgooier mild ge stemd. Het past helemaal bij zijn Dirk Rebel op zijn stekkie, achter de schrijfmachine in zijn werk-studeerkamer. Daar legt liij binnenkort de laatste hand aan zijn boek „De verbeelde stad" heeft Rebel een nuchtere kijk op het ondernemerschap. GELIJKWAARDIG „Een ondernemer moet zichzelf niet verheven voelen boven zijn personeel Alle mensen, ik herhaal dat, ALLE mensen zijn in ieder op zicht volstrekt gelijkwaardig. Er is alleen onderscheid in functie. In ondernemerskringen hoor je nog wel eens afgeven op de inzet van de medewerkers Een direc teur hoorde ik eens mopperen, dag en nacht sta ik klaar voor mijn be- dnjf, maar daar moet je eens mee aankomen in de fabriek Ik zeg tegen die man maar ver dienen die dan evenveel als jij? Nou. loen was het gelijk stil Zo is het toch? Maar ik weet dat ze me in die kringen zeker geen rechtse jongen zullen vinden." INKOMENS Dat mag dan misschien zo zijn, Jledaktie kan krant maken en breken' houding geniet hij binnen de BDU groot vertrouwen. Vertrouwen dat hij op zijn beurt wist te schenken aan zijn medewerkers(sters). Altijd een hartelijk woord voor ie dereen en immer goed geluimd, wist hij teamgeest te kweken in „zijn" bedrijf Hij is niet van het „soort" onder nemers, dat de medewerkers ziet als centenjagers, die nodig zijn zo lang een machine het werk nog niet kan overnemen GOEDE VERHOUDINGEN „Een ondernemer moet besef fen dat goede verhoudingen van vitaal belang zijn, verhoudingen tussen directie en medewerkers, maar ook de onderlinge verhoudin gen tussen de leiding Als dat niet goed is, gaat een bedrijf kapot. Daarvan zijn voorbeelden te over. Om die verhoudingen goed te houden moet je binnen een meer- hoofdige directie duidelijk afspra ken maken. Met mijn collega Heine had ik daar geen enkel probleem mee Met onze gespecialiseerde kennis vulden we elkaar goed aan. Een ondernemer moet ook de markt mee hebben, wil hij succes boeken Het kiezen van de markt is daarentegen weer een stukje fee ling, vakmanschap. Tegenwoordig staan we al gauw klaar met de ver oordeling „falende bedrijfsleiding", maar een bednjf kan op heel reële ten aanzien van de verdeling van inkomens loopt Rebel minder uit de pas bij zijn directie-collega's in ons land. „Ik kom er rond voor uit: er is in Nederland genoeg genivelleerd Het nog meer naar elkaar toebren gen van de inkomens is geen goe de zaak. Wanneer iemand meer dan normale prestaties levert, meer doet dan van hem wordt ge vraagd. dan mag hij daarvoor goed worden beloond. Als het woord „winst" valt krijgt men in sommige kringen al de krie bels. Onzin. Winst is noodzakelijk Winst heefl een functie Winst houdt de mensen wakker! Via ondernemingsraden wordt in ons land de medezeggenschap van de werknemers gestalte gege ven. Binnen ondernemerskringen wordt die ontwikkeling buiten de of ficiële jaarverslagen om, nogal eens als verspilde energie gezien. Ook het remmend effect, dat van de inspraak zou uitgaan, moet het nogal eens ontgelden „Daarmee ben ik het volstrekt oneens Het is een heel goede ge dachte om de werknemers bij het bedrijfsbeleid te betrekken Je bent er niet mee om iemand bij een veertigjarig dienstverband een horloge te geven voor bewe zen diensten Zo'n man of vrouw heeft recht op medezeggenschap in het bedrijf waar hij of zij werkt Ik heb lang genoeg zelf niks te verlel- f De instelling van Rebel zorgde bij de BDU al in een vroeg stadium voor uitgedachte sociale begelei ding. Voor het verplicht worden van de ondernemingsraden functioneerde er al een overlegorgaan, waren er al financiéle tegemoetkomingen voor studie en eigen woningbezit ZELFBESTUUR Rebel ging nog een flinke stap verder. Hij ontwikkelde een vorm van zelfbestuur op een moment, dat dit In Nederland nog maar weinig voorkwam. De medewer kers van de BDU kunnen zich aansluiten bij de Stichting Werk gemeenschap, die mede aan deelhouder is van de b.v. Certifi caten worden verstrekt op basis van het aantal dienstjaren. De motivatie, het hart hebben voor de zaak, wordt door één en ander gepolijst. KRANT Bij zijn vele werkzaamheden heeft Rebel de krant altijd als zijn troetelkind gezien. Eerst als redak- teur en later als verantwoordelijk redakteur kon hij de krant echt geen dag missen Hij liet er zijn eten en zelfs zijn bed meer dan eens en zonder mopperen voor staan De krant is wat tijd en inzet betreft nu eenmaal een gulzige slo kop. Het gezin Rebel had dat er voor over en de resultaten bleven niet uit. De Barneveldsche Courant groeide van enkele pagina's twee keer per week, naar een volwaar dig vijf keer per week verschijnend nieuwsblad met deels een dag bladfunctie. IJZERSTERK De BDU-formule voor het maken van specifiek plaatselijke-regionale krant bleek IJzersterk. Ook in omlig gende gemeenten en steden wer den BDU-bladen opgezet, door gaans met blijvend succes. Al de kranten bij elkaar vormen momen teel de BDU-Krantenkombinatie Midden-Nederland Toen Rebel nog maar kort in Bar neveld was. stond hem een derge lijke opzet al voor ogen. Hij spoorde nieuwsbladuitgevers in de Gelder se Vallei aan een vorm van samen werking tot stand te brengen Een mislukte poging, want de andere kranten voelden niet voor samen werking. Het resultaat daarvan is bekend: alle weigeraars van toen zijn inmid dels opgeslokt door grote en nog grotere krantengiganten De BDU is zelfstandig gebleven ceert de man van het uitgesproken harmonie-model. „Een journalist in een controleer bare omgeving bekleedt ook een vertrouwenspositie Vaak krijgt hij achtergrondinformatie in vertrou wen meegedeeld In die gevallen moet hij weten wat hij wel, maar ook wat hij niet kan schrijven. De invloed van de krant op de ge meenschap moet hij (of zij) daarbij zwaar laten wegen. Aan de andere kant wat geschreven moet wor den, mag hij in geen geval uit de weg gaan, ook al worden verhou dingen daardoor verstoord. Mensen, die boos op een krant zijn, hebben doorgaans iets in die krant gelezen waar ze niet gelukkig mee waren, maar wat wel gezegd moest worden." VEROORDEELD Tenminste éen keer heeft de commentator van de Barneveldse Krant bijna on-Rebels van leer ge trokken. Dat was tegen Hendrik Koekoek, de leider van de Boeren partij. Rond 1960 was deze partij doorlopend in het nieuws omdat de leden door hun leider werd aange raden geen heffing te betalen aan het Landbouwschap. „Ik zag steeds meer boeren het gevang in gaan, terwijl Koekoek zelf wel zorgde buiten schot te blij ven Dat pikte ik niet en dat was in de krant te lezen De pennestrijd liep zo hoog op, dat ik in een com mentaar Koekoek voor leugenaar uitmaakte Nou, dat heb ik gewe ten, want Hendrik stapte naar de rechter en Dick Rebel werd ver oordeeld Ik had wel mogen zeg gen, dat Koekoek LOOG, maar door te schrijven dat hij een leuge naar was, kwalificeerde ik hem Dat ging te ver Het koste me een boete, maar dat had ik zeker over voor een zaak. die voor mij een gewetens levensfilosofie: „Elk mens is een mens!" „Dat klinkt misschien simpel, maar voor mij ligt daar alles in besloten," zegt hij veelbeteke nend over zijn lijfspreuk. De meester in het oplossen van cryptogrammen, heeft geleerd snel te denken, scherp te analyseren en bedachtzaam te handelen. Hij zegt zelf vooral een gevoels mens te zijn „Dat ontmoet bij an dere bestuurders niet altijd begrip, maar het is voor mij waardevol. In de jjolitiek heb ik met die instelling mensen weten te helpen Daar was het mij in eerste instantie om be gonnen. Je kunt je natuurlijk wel ingraven en beschermen met alle mogelijke regeltjes, maar het gaat er toch om dat je oog en oor hebt voor de noden van een ander. Het zijn vaak kleine onbeduidende pro blemen als je ermee wordt gecon fronteerd, maar vergeet niet dat zo'n niemendalletje voor de betrok kenen een levensnoodzaak kan zijn." Rebel ten voeten uit Redaktie en bedrijfsleiding zullen niet verrast zijn door deze „menselijke doctri ne" Binnen de BDU stond zijn deur letterlijk altijd voor iedereen open. Als er eens problemen waren, waarbij de partijen in een patstel ling terecht waren gekomen, werd aangeklopt bij de heer Rebel. Re sultaat: een compromis, waarmee - en dat is zijn verdienste - alle betrokkenen gelukkig konden zijn. Nog niet zo erg lang geleden kende directeur Rebel al zi|n mede werkers met naam en toenaam. „Helaas is dat nu niet meer het ge val. Het is me boven de pet ge groeid, hoe zeer ik me ook heb in gespannen om dat moment verre van me te houden pline heb opgebracht, ook al was het best eens heel verleidelijk om de ene positie te gebruiken voor de ander. Ik ben er niet voor bezwe ken. Het mooiste compliment wat dat betreft vind ik het feit, dat in al die jaren niemand - ook van mijn politieke tegenvoeters niet - een aanval in die richting heeft ge daan." Maar hoe vindt hij als journalist een dergelijke combinatie van functies? Denkt na en geeft dan het toch wat ontwijkende antwoord „Het zou voor velen geen goede combinatie zijn." Afgezien van de vraag of een dergelijke bundeling van activitei ten in één persoon wenselijk is, is het op zichzelf een compliment waard, als je het presteert zoveel werk te verzetten. Het zou menig een duizelen als hij zijn aandacht over meerdere aangelegenheden zou moeten spreiden. Rebel niet. Hij is een wandelende denkfabriek, met opmerkelijk veel vertakkingen Over twee jaar stoot hij weer een afdeling af. Hij gaat dan de politiek verlaten. Bij de laatste verkiezin gen kondigde hij zijn vertrek al aan. Het afscheid van de BDU heeft dat voornemen niet gewijzigd. „Ik hou er mee op, of er moeten wel heel onverwachte situaties ontstaan," zegt de wethouder spelend met zijn stropdas. Op de rijk gevulde boekenkast springt een sticker van de CHU in het oog. „Recht door zee", ver meldt de tekst. Rebel zal toch wel wat humeurig tegen die tekst aangekeken heb ben, toen diezelfde CHU hem aan het begin van zijn actieve politieke loopbaan in Barneveld. naar de achterhoede verwees omdat hij wat zijn overtuiging betreft te licht was bevonden. De kiezers dachten daar anders over en kozen Rebel met voorkeur in de raad. Hadden ze nu een conservatief of progressief iemand gekozen? Een vraag waarop niet direct een BARNEVELD - Ter gele genheid van het afscheid van de heer D. Rebel als algemeen directeur van de Barneveldse Drukkerij en Uitgeverij b v. wordt er vrijdagmiddag 1 juli een receptie gehouden in de Veluwehal in Barneveld. Van 's middags vier tot zes uur is ie dereen in de gelegenheid af scheid te nemen van de heer Rebel en (nader) kennis te ma ken met zijn opvolgers, de he ren C R. Rebel (algemeen di recteur) en H. J Bakkenes (di recteur uitgeverij). Rebel geeft daarin zijn visie op de geloofsbeleving. Hij neemt dui delijk afstand van hel en verdoeme nis. „Mijn geloof is niet gebaseerd op een kerk, maar op een rotsvast vertrouwen in de Schepper. De mens is een werkstuk in Zijn hand. Hij mag meewerken, maar hoeft het niet. Het is zijn vrije keus al dan niet te kiezen voor God Het geloofsleven is net een dool hof. Je lijkt alle kanten op te kun nen, maar er is slechts één uitweg. Het gaat er maar om die weg te vinden." Verder pratend over het geloof merkt hij op, dat er volgens hem na dit leven wel degelijk een afreke ning komt, maar geen afrekening in de betekenis, die de mensen daar vaak aan geven. Ik geloof dat er een boek van mij wordt bijgehou den, maar ik geloof ook dat het oor deel van de Schepper mild zal zijn. Hij zal niet oordelen in de zin van hel en hemel Niemand beter dan Hij weet dat de mensen niet vol maakt zijn, ook al hebben we heel nadrukkelijk de opdracht gekregen daarnaar te streven. In mijn boek wil ik de mensen bemoedigen. Ze moeten niet zo bang zijn, want het zit heus wel goed," zegt hij gerust stellend. ,Jiwetsen kan ik niet" uitgesproken antwoord gegeven kon worden. Rebel heeft daar een verklaring voor. „Kijk, ik ben eigenlijk een hy bride. Aan de éne kant ben ik pro gressief, maar aan de andere kant ook conservatief. Afgezet tegen het gebruikelijke patroon kun je dat tweeslachtig noemen. Hoe het ook zij, ik laat me geen etiket opplak ken." ORTHODOX Uit wat voor nest komt Rebel7 „Ik ben 100 procent orthodox op gevoed. De zekerheden, die ik van thuis heb meegekregen waren flink aan het wortelen toen de oorlog uit brak. Ik moest in Duitsland gaan werken, maar daar voelde ik niks voor. Dan maar onderduiken. In die periode van volstrekt isolement - in je eigen dorp mocht je zeker niet gezien worden - was ik geheel op mezelf aangewezen. Op een be paald moment dacht ik zelfs dat ik kloosterling of pastoor wilde wor den (lachend .achteraf niet hoor.Van een moderne neef van mijn moeder kreeg ik lectuur, die mi|n visie op het maatschappe lijk leven wijzigde. De zekerheden van thuis maakten plaats voor een meer kritische benadering van ge loof en maatschappij. In mijn latere leven heeft dat zijn sporen nagela len. Toch ben ik Hervormd geble ven en ik zal nooit mijn achterban in de steek laten. Daar duikt dat hybri- de-achtige weer op, ja. CHRISTEN-ZIJN In Barneveld hebben ze nogal eens moeite gehad met mijn opvat ting over het christen-zijn. Voor mij kan iemand, die op zondag ont spanning zoekt op een sportveld net zo goed christen zijn als ie mand, die twee of drie keer naar de kerk gaat. Het gaat er maar om hoe iemand dat persoonlijk beleeft. Je mag niet te snel oordelen en zeker niet veroordelen. Hou rekening met eikaars opvattingen. De meerder heid moet rekening houden met de minderheid, maar omgekeerd moet die minderheid bereid zijn rekening te houden met de meerderheid. Dat laatste wordt nogal eens verge ten." PACIFIST Min of meer terzijde merkt Rebel op pacifist te zijn maar toch is hij fJn feite ben ik een opgewonden standje" kwestie was. Zo zit ik in elkaar Ik wacht lang met kiezen, maar als die keus gevallen is, sta ik er voor, wat er ook gebeurt!" karakteriseert hij zichzelf. Het was de eerste en tevens de laatste keer, dat de rechter zich moest buigen over een artikel van Rebel. NIET KWETSEN Hij is er de man niet naar om zaken scherp te stellen. Liever spaart hij kool en geit. Dat wordt hem niet altijd in dank afgenomen „MULTIFUNCTIONEEL" Het hoofdstuk politiek in het le ven van de heer Rebel is bij het afscheid als directeur van de BDU weinig ter zake doende Toch zijn we benieuwd hoe hij als „multifunc tioneel" persoon denkt over de veel besproken combinatie: verant woordelijk redakteur-directeur- wethouder. „Het vraagt een hoge mate van discipline. Je moet heel goed oplet ten met welke pet je oploopt. Toch weet ik van mezelf, dat Ik die disci geen voorstander van ontwape ning. „De Schepper wil niet dat wij ongewapend in het oerwoud wa gen. En een oerwoud is het met al die wapens om ons heen „DE VERBEELDE STAD" Als beginnend journalist schreef Rebel enkele feuilletons, waarvan onder meer het toen nogal gerucht makende „Peccavi" („Ik heb ge zondigd") in boekvorm is uitgege ven Binnenkort verschijnt er weer een boek van zijn hand Het kreeg de titel „De verbeelde stad" mee Over het hiernamaals heeft „im pressionist" Rebel ook zo zijn ge heel eigen gedachten Vanuit zijn benadering gelooft Rebel, dat de mensen zich te vaak alleen maar bezig houden met wat er na de dood is. „Dat is wat eenzijdig. Wat is daarvoor gebeurd? Zijn we al niet een keer op de aarde geweest, misschien zelfs wel meerdere ke ren. Kan het niet zo zijn, dat wi| mensen ergens vanuit een ruimte enkele keren bij wijze van spreken op de aarde gestationeerd wor den? Een soort kringloop dus. Er zijn al honderden Rebellen voor mij geweest en er zullen er nog velen volgen. Wij zijn slechts een momentopname, ingebed in een groter geheel Dat moeten we niet uit het oog verliezen. Maar ik geef toe, het zijn geloofs- veronderstellingen, even grenze loos als de tijd. De tijd raakt ook niet op. Hoe langer je daar over na denkt, hoe onbevattelijker het wordt Mijmerend dwaalt zijn blik via de symbolische kunstwerkjes op de boekenwand als het ware naar het oneindige. AFSCHEID Met een luid „tja", begeleid door het ineen slaan van de handen, keert Rebel terug in de werkelijk heid. Een werkelijkheid die zijn af scheid snel dichterbij brengt. „Ik hoop echt wat meer tijd te krijgen voor mijn hobby's. Moet je deze kast eens zien. allemaal spul len die ik nog moet ordenen voor mijn familieonderzoek De voorzit ter van de Familiestichting „Rebel van Gooiland" wijst op stapels mappen in twee overvolle kasten „Het ligt aardig netjes, ik merk dat op, omdat die netheid niet in mijn bloed zit. Ik moet mezelf er toe zetten om de zaak op orde te hou den. maar aan de andere kant ben ik weer een griezelig Pietje Precies. Héik betrap mezelf ook hier weer op die tweeslachtigheid, die hybride Dan zal dat toch wel klop pen," merkt hij zelfbevestigend op. De vertrekkende ondernemer is realist genoeg om zich af te vragen of hij inderdaad wel meer tijd krijgt om te doen wat hij zelf graag wil. „Tot nu toe moest ik veel te veel tijd besteden aan ongekozen be zigheden Dat moet nu veranderen. Ik wil naast mijn wethouderschap nu dingen gaan doen, die ik zelf wil kiezen. En dan wil ik ook eens af van het waanidee, dat ik me schul dig voel als ik op een avond eens niks te doen heb. De Ridder in de Orde van Oranje Nassau heeft zelf het moedige be sluit genomen om zijn levenswerk toe te vertrouwen aan de |ongere generaties. „Ik ben dankbaar dat het zo is gegaan, dat ik zoveel vrij heid heb gekregen om mijn werk te doen. Beduusd kijk ik terug. Het was mijn levenswerk, maar het Is nu wel op! Het is vliegensvlug ge gaan." Het jachtige levensritme („ik had twee volle dagtaken"), wordt in de komende tijd wat genormaliseerd. Niet voor zijn tijd Als Rebel het wat kalmer aan gaat doen, is hij nog druk genoeg Jur van Ginkel Foto Hans Verhorst.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 8