risse bedoening :wemvierdaagse Kwaliteit zwemwater Utrecht vrijwel overal goed Jitslagen omerschaak tV Leusden DONDERDAG 30 JUNI 1983 loep op Leusden Vissterfte Een wal mistigemaar daarom niel minder fraaie foto. Genomen van de vispartij nabij de sportzaalDe Meentin de wijk Groenhouten. Eind vorige week zijn daar een heleboel vissen op de rug boven komen dn/ven De oorzaak van deze plotselinge vissterfte moei waarschijnlijk gezocht worden in de aanhoudende hoge temperatuur de vorige week. waardoor er in het water van de vijver zuurstofgebrek is ontstaan. LEUSDEN - Ondanks de wat ïsse weersomstandigheden ijn er aan het begin van deze leek niet minder dan 1159 wemmers van start gegaan. Het ierdaagse record dat op ruim 200 deelnemers staat, kon toch nlgszlns benaderd worden laarmee de organisatoren de Z&PC de Haaien in samenwer- SPORTSPLINTERS 'OETBAL - Met ingang van het eizoen '83-'84 zullen de wedsrij- en van alle A-junioren, evenals de enioren. 2 maal 45 minuten duren, Jdus het besluit van de afdeling Itrecht van de KNVB. LEUSDEN - Op het schelden an de markt zijn vorige week og enkele buitenstaanders toe- atreden tot het deelnemersveld an het zomerschaakevene- ent. De spanning stijgt ten top aar er nog enkele schakers zon ar verllespunten zijn. De uitslagen van de 4e ronde aren: de Rijke-J.v. Santen Vfc-'/fe Loning-P. de Jager 1-0 Agterberg - E. Halkes 1 -0 v. Kuipers - C. Kerkhof 0-1 Vosseteld-Tj. Zijlstra 'A-Vfe Kroes-R.de Hertog 1-0 t.Arts-N v.d.Meel 0-1 v.Ooik-H. Post 1-0 v. Elschot - P. Sonder 0-1 Rietveld - Van Dalen y2-'/2 v.Egdom-A. Valkenburg 0-1 Tolboom-J. Wuts 1-0 Linse-G. J. Fröberg 0-1 Wisman-C.Veenendaal 1-0 king met het zwembad in hun sas waren. Hadden we het fraaie weer van de vorige week gehad dan zouden er zeker tweehon derd mensen meer de kassa's van het zwembad gepasseerd zijn, aldus één van de toezicht houders. Het randgebeuren maakt veel goed Het luchtkussen en de gere construeerde glijbaan zijn perma nent in gebruik. De hoepeldemon- stratie trok dinsdag veel belang stelling. Het opstijgen van de hete luchtballon stond vanwege de te sterke wind de hele avond op losse schroeven Toen de wind als maar minder werd besloot ballonvaarder Hans Zoet toch een pleziervluchtje te maken Alras werd onder het oog van een kleine groep toeschouwers de hete luchtballon geïnstalleerd. Het veld waarop de ballon uitgerold werd, was maar net groot genoeg om het gevaarte neer te leggen. Het is de grootste ballon waarmee ik gevlogen heb, wist Hans Zoet, in het dagelijks leven radio- en televi sieverslaggever, te vertellen. Een groot aantal vluchten heeft hij al op zijn naam staan maar nimmer met zo'n gigantisch bolwerk. De hoogte van de ballon is 30 m. de doorsne de 18 m, de omtrek 60 m. het op- pvervlak 1100 m' en de inhoud 3000 m1 om maar een paar getallen te geven die illustreren hoe groot deze ballon van het merk Thunder Colt wel niet is. Eén troost voor de gene die dit fantastisch gebeuren heeft moeten missen Hans Zoet komt deze week nog éénmaal te rug om als het even kan aan het begin van de avond een tweede opstijging te maken. Gisteravond stond het bekende spuitvoetbal op het programma. Vanavond is er een duikdemon- stratie en een show met radiogra fisch bstuurde vliegtuigen. Tijdens de slotavond kan een ieder weder om stuivertjes duiken en zal een demonstratie schapenscheren ge geven worden. De finale tussen de beste twintig mini-golfers zal even eens tijdens de slotavond gestalte krijgen, en het evenement op een sportieve wijze afsluiten. Italiaans voor half- Italiaanse kinderen De vereniging Dante Allghleri, afdeling Amersfoort, stimuleert en werkt mee aan het tot stand komen van een kursus Italiaans voor kinderen van de lagere schoolleeftijd, 6-12 jaar, waarvan eén van de ouders Italiaans is. Tot nu toe was er in de regio Amersfoort geen gelegenheid voor deze kinderen om de Italiaanse taal te leren. Aan de kursus zijn geen kosten verbonden, omdat deze gesubsidieerd wordt. Alleen eventuele reiskosten zijn voor eigen rekening. De lessen zullen in Amersfoort gegeven worden buiten schooltijd en zijn bestemd voor kinderen uit Amersfoort en omgeving. Er wordt naar gestreefd in september '83 te starten met de Italiaanse lessen. De kursus kan alteen plaats vinden als zich een minimum aantal kinderen aanmeldt. Daarom worden alle ouders, die geïnteresseerd zijn, opgeroepen om kontakt op te nemen met het secretariaat van de Volksuniversiteit Eemland, tevens kontaktadres van de Vereniging Dante Allghleri. Ook voor verdere informatie kan men terecht bij het secretariaat VUE, Korte Bergstraat 5,3811 ML Amersfoort. Telefonisch te bereiken van 9-13 u onder nummer 033-633178. Dood Nog even voor de fijnproevers. Uit de ambtelijke notitie over de (on)mogelijkheden van een uitvaartcentrum In Leusden, waarover wij dinsdag het een en ander meldden. Er wordt daarin melding gemaakt van gesprekken tussen het gemeentebestuur en de Amersfoortse Uitvaartcentra. En wat gebeurde er met die gesprekken met de Amersfoortse begrafenisondernemers? Eigenlijk niets meer of minder dan te verwachten viel: „De contacten met die ondernemingen zijn op dood spoorgeraakt". Laatste. Dit was voorlopig de laatste aflevering van „Loep op Leusden". Morgen Is het 1 juli en dan begint de vakantieperiode echt goed op gang te komen. Voor ons, krantenmakers, betekent dat de aanvang van de komkommertijd, waarin het nieuws door een zekere schaarste wordt gekenmerkt. De gemeente zet zijn aktiviteiten op een wat lager pitje, het verenigingsleven komt nagenoeg stil te liggen, de sporters zijn bezig met een zomerreces en het halve dorp vertoeft korter of langer elders. Kortom: weinig mogelijkheden resteren de komende weken om deze pagina naar behoren te vullen. Dat doen we dan maar een paar weken niet. Donderdag 18 augustus zijn we er weer. Een prettige vakantie. De kwaliteit van het zwemwa ter in de provincie Utrecht is bij na overal goed te noemen. De grootste publiekstrekkers, de Maarsseveense Plassen, het henschotermeer en de Loos- drechtse Plassen hebben uitste kend zwemwater. Hetzelfde geldt voor de recreatiepiassen Donkereindse Bos en Bosdijk tussen Breukelen en Mijdrecht, de plassen Eend en Zwaan In het Kamerikse recreatiegebied Oor- tjesland en een deel van de Vin- keveense Plassen. Het ziet er naar uit, dat het water van de Loosdrechtse Plassen in de toekomst zelfs nog iets schoner wordt Oorzaak van die verbetering is de toevoer van water uit het Am sterdam-Rijnkanaal in plaats van toevoer van het aanzienlijk vuilere Vechtwater Voor de Vinkeveense Plassen ziet de toekomst er wat minder rooskleurig uit. Het wachten is nog steeds op de aanleg van riolering, waardoor een eind zou komen aan de rechtstreekse lozingen De pro vincie adviseert daarom niet in de Vinkeveense Plassen te zwemmen in de buurt van bebouwing In de omgeving van de zandeilanden is de waterkwaliteit goed Iets minder goed, maar nog steeds betrouw baar. is het water in de plas bij de Oukoperdijk bij Nieuwer ter Aa. de plas de Grutto in het Oortjespad en het Eemmeer De zandput van de NS in Maarn en de plas bij het Strijkviertel in De Meerp zijn geen officiële zwemwa teren Toch controleert de provin cie ook daar de kwaliteit van het water Die is in Maarn zonder meer goed. In de Meern wordt nog op de plas geloosd, en dat is aan de kwa liteit enigzins te merken. Hoewel ook dit zwemwater als betrouwbaar geldt. Voorzichtig laat het bureau op pervlaktewater van Provinciale Waterstaat zich uit over de kwaliteit van het water in de dode Lek-arm bij Tuil en 't Waal en bij het Lopikse recreatiecentrum Salmsteke De laatste metingen gaven een goede kwaliteit, maar de ervaring leert dat daar in de loop van het seizoen verandering in kan komen. Ongeschikt om in te zwemmen zijn de Kromme Rijn, Langbroeker wetering. Blitse en Zeister Grift, Vecht, Leidse Rijn. Hollandse IJs- sel, Benschopper- en Lopikerwete- ring. Vlist. Valleikanaal en Eem Voor sloten en beken die op één van deze watergangen uitkomen geldt over het algemeen hetzelfde. Het is evenmin verstandig om in het Amsterdam-Rijnkanaaal te gaan zwemmen Maar dat heeft meer te maken met het gevaar dat de scheepvaart oplevert, dan met de kwaliteit van het water. De provincie verricht jaarlijks honderden metingen. Daarbij wordt gekeken naar de hoeveel heid coli-bacteriën per milliliter wa ter Deze bacterie zit in uitwerpse len van alle warmbloedige wezens Ze kunnen ziektes overbrengen, maar dat hoeft niet. Het is logisch, dat bij een grotere hoeveelheid bacteriën de kans op aanwezigheid van ziekteverwekkers ook groter is Bij de beoordeling van de water kwaliteit wordt landelijk dezelfde normen gehanteerd Bij minder dan één coli-bacterie per milliliter wordt gesproken van goed zwemwater Als er tussen de één en tien coli- bacteriën worden geteld is het wa ter betrouwbaar' Bij meer dan tien bacteriën is het water minder geschikt om in te zwemmen. Hoewel de doorzichtigheid van water wel van enig belang is voor de veiligheid (met name bij het dui ken), heeft het weinig te maken met de kwaliteit Troebel waterkan heel schoon zijn, terwijl helder water sterk vervuild kan zijn. werd afgedrukt. Er dienen nog enkele punten op de i te worden gezet, zoals een alerte en terzake kundige lezer ons meldde. Voor ,,DWS" moet in het artikel „Wilskracht" worden gelezen. Waar sprake was van „Dicke Fock" moet worden gelezen „Deken Fock". De doopkapel werd niet geheel vernield, maar zwaar beschadigd. Er werden niet drie, maar zes bezetters gevangen genomen. Prins Bernhard is niet zelf in de kerk aanwezig geweest. En in het onderschrift onder de foto is ten onrechte de naam van Gijs Boersen vermeld. Fame-danswedstrijd Een bericht voor de danslustigen onder u. afkomstig van meneer Van den Heuvel van het gelijknamige danscentrum aan de Toermalijn. Hij meldt het volgende: Voor het komende tv-seizoen 1983/84 organiseert de VAR A samen met de FDO een aantal danswedstrijden geïnspireerd op de bekende TV-serie FAME. Deelname is mogelijk in de leeftijd van 6 tot 25 jaar, en er kan ingeschreven worden als solo, paar of groep. De aanmeldingen moeten geschieden vóór 15 juli bij VARA FAME, Postbus 6000,1200 GX Hilversum, waarna men de volledige informatie thuis gestuurd krijgt. Na betaling van het Inschrijfgeld ontvangt men ook het VARAGRAM plaatje waarop 4 Fame-nummers staan. Het is verplicht voor de solo's en paren één van die nummers te gebruiken. Voor de groepen mag een nummer uit de Fame LP gebruikt worden. Voor de voorronden is Nederland in een aantal regio's verdeeld. Leusden behoort tot de regio Arnhem. De voorronden en de regionale finale voor deze regio zullen vóór 1 dec. '83 worden gehouden. Een gefilmde impressie van de regionale finale zal op 10 dec. '83 worden uitgezonden. Uiteindelijk zal eind mei '84 de landelijke finale plaats vinden die live zal worden uitgezonden. Deze Fame-danswedstrijden worden door de Vara georganiseerd in samenwerking met de Federatie van Dansleraren Organisaties. De bij de FDO aangesloten dansscholen geven ook les In deze Fame dans. In principe kan iedereen meedoen, maar het spreekt vanzelf dat degenen die een ballet- of turn-achtergrond hebben hier In het voordeel zijn. In augustus zullen er een aantal les- en tralningsavonden worden georganiseerd door Van den Heuvel's Danscentrum, terwijl de dansen ook worden opgenomen indejongerenen kinderdisco cursussen. Bomen weg Eindelijk zijn de meeste van hen weg: die wonderbaarlijke bomen van de voormalige boomgaard nabij het winkelcentrum ,,De Biezenkamp'. Die bomen, die al jaren geleden dood werden verklaard door wethouder Jan Wagenaarmaar die zich niettemin lente na lente weer verstoutten te gaan bloeien. Maar nu is dan voor de meeste van hen toch het einde gekomen. Ze hebben plaats moeten maken voor de bouw van een gebouw, dat straks een aantal bedrijfsunits met daarboven enkele appartementen zal gaan bevatten. De firma Bouwmeester gaat het door Van Eys/Hopstaken ontworpen plan realiseren en met de werkzaamheden daar voor is vorige week een aanvang gemaakt Ten koste, nogmaals, van de wonderlijkste bomen, die Leusden ooit gekend heeft. Veenendaal. Al eerder was men in Amersfoort aktief bij de verkoop van ca. 250 premiekoopwoningen in Rustenburg in opdracht van Bredero. Thans is men tevens betrokken bij de herontwikkeling van het Amersfortiaterrein in Amersfoort. Recent is samen met Kamerbeek. Onroerend Goed Makelaars en BHZ (Van Bekkum-Hooglanderveen, Heilijgers Bouw BV - Amersfoort en Van Zwol BV-Amersfoort) de opdracht ontvangen de verkoop van Schothorst, vlek D E, ter hand te nemen. Het gaat daarbij om ca. 300 woningen in de risicodragende sfeer. De Schoeman Groep heeft tot haar Amersfoortse vestiging besloten in verband met het sterk expansieve karakter van Amersfoort voor de komende jaren dat uitstekend aansluit bij het karakter van de Groep. Behalve op het gebied van nieuwbouwprojekten en bedrijfshuisvesting, waarin men op andere plaatsen van vestiging naam heeft gemaakt, is men voornemens een belangrijke positie in de Amersfoortse markt voor bestaande woningen te verwerven. Tot de opening van het kantoor aan de Arnhemseweg kan men zich wenden tot de vestiging in Leusden of tot het Schoeman Info-centrum Schothorst Noord-West aan de Hamseweg. maar de leden van de planadviesgroep vonden, dat zij over onvoldoende informatie beschikten om tot een goed oordeel te komen. En omdat er niemand van de EHBO-vereniging ter vergadering aanwezig was, werd besloten om het stuk maar ongeadviseerd aan het college te retourneren. Op het bericht ontvingen we een korte reaktie van Bep Pasker, de voorzitter van de EHBO-vereniging. Zij zegt dat het bestuur van de EHBO-vereniging heel graag bereid was geweest om een toelichting op de aanvraag te komen geven. Maar men was er in het geheel niet van op de hoogte, dat die aanvraag door de Planadviesgroep behandeld ging worden. Dat heeft niemand het bestuur van de vereniging gemeld, laat staan waar en wanneer dat zou gebeuren. Volgens gemeentevoorlichter Hans Hermans is het wel gebruikelijk om aanvragers van subsidies te melden, wanneer hun aanvraag ter advisering door de Planadviesgroep wordt behandeld. In het geval van de EHBO-vereniging is dat niet gebeurd, omdat de adviesaanvraag van het college niet zozeer concreet het bedrag van 2500,- besloeg. Het ging het college meer in algemene zin om de vraag, of bij een vereniging als de EHBO het ledenaantal wel het juiste criterium is voorde subsidiëring. De ambtelijk medewerker meende dat voor beantwoording van die vraag de aanwezigheid van het EHBO-bestuur niet nodig was. Tijdens de vergadering bleken deleden van de Planadviesgroep daar echter anders over te denken. Inmiddels heeft Bep Pasker een briefje naar B. en W. gestuurd met de mededeling, dat men alsnog graag een toelichting wil komen geven. Vliegtuigjes Morgenavond, op de laatste avond van dezwemvierdaagse, is in zwembad „Bavoort" een show te zien van modelvliegtuigjes. Een en ander vindt plaats tussen zeven en acht uur en wordt verzorgd door „De Vrije Vogels" uit Soest. De beste zes leden van de club komen de demonstratie verzorgen. Joris Kniep, drogist in de Hamershof én lid van „De Vrije Vogels", sponsort het geheel. SintJoseph We komen nog even terug op het artikel over vijftig jaar Sint Josephkerk in Achterveld, zoals dat vorige week in deze krant Schoeman nu ook in Amersfoort Makelaardij Schoeman gaat zich binnenkort ook in Amersfoort vestigen. Onlangs heeft de „W. G. Schoeman Groep BV" het pand van makelaar Schep aan de Arnhemseweg 11 in Amersfoort overgenomen. Na enige verbouwing zal daar in de loop van september aanstaande de Amersfoortse vestiging van Schoeman worden geopend. Schoeman, waar ongeveer dertig mensen werken, heeft momenteel al vestigingen in Leusden, Veenendaal en Tiel. De direktle van de Amersfoortse vestiging zal worden gevoerd door de heren W. G. Schoeman en A. G. Terpstra. Ton Terpstra Is tevens direkteur van Schoeman Leusden. Volgens Schoeman was de tijd rijp voor een vestiging in Amersfoort nu het aantal opdrachten in de regio Amersfoort toeneemt. Schoeman verkocht inmiddels in Amersfoort reeds een projekt van 108 premiekoopwoningen in Schothorst Noord-West, in opdracht van Bouwmaatschappij Van Eist te Terug van weggeweest luist op lijd voor het begin van de zwemvierdaagse is terug van weggeweest de nieuwe gli/baan van het twembad Bavoort U weet het nog: veertien dagen geleden in gebruik genomen, maar binnen een uur al weer luiten gebruik gesteld, omdat ie niet veilig bleek. De gebruikers van het nieuwe speeltoestel kwamen met een te iarde smak in het water terecht. Ie glijbaan ging terug naar de fabrikant, die het apparaat inmiddels heeft verbeterd Zodat er sinds het begin van leze week wel veilig het water van Bavoort" in gegleden kan worden. De Leusdense vestiging van Schoeman ledaktie (a.L): Marnlx Kreyns; lijdragen: Jan Pit en Hans /erhorst Jsidunalaan 3e redenen mochten ons dan rorige week nog onbekend zijn, tij blijken Inderdaad belangwekkend. We hebben het jver de naamsverandering van een gedeelte van de Bavoortseweg in Lisidunalaan. -let zit als volgt: tot voor kort bestond de Bavoortseweg uit Mee gedeelten. Het ene deel van ie Hamersveldseweg tot aan de Broene Zoomhet andere deel /anaf de Helligenbergerweg tot sandeMaanweg. Die nerkwaardige situatie ontstond foordat de aanleg van de Sroene Zoom op zeker moment /oor een totale doorsnijding van Je oude Bavoortseweg zorgde. Die situatie wekte verwarring. Mensen die op zoek gingen naar de Llsidunahof, en wisten dat dat geriatrisch verpleegtehuis aan de Bavoortseweg te vinden was, kwamen terecht bij het zwembad. Ook Bavoortseweg, maar helemaal het verkeerde gedeelte. Om aan dergelijke problemen een einde te maken vroeg de direktle van de Llsidunahof enkele jaren geleden al weer aan de gemeente, of het mogelijk was om één van de twee stukken Bavoortseweg een andere naam te geven. Bij de Llsidunahof dacht men zelf aan het gedeelte bij het zwembad, maar de gemeente bleek daar minder voor te voelen, omdat dat stuk Bavoortseweg nu juist het dichtst bij de buurtschap Bavoort ligt. Kwam de gemeente met het voorstel om de Bavoortseweg waaraan de Lisidunahof ligt om te dopen In Lisidunalaan. En daar was men bij de Lisidunahof ook heel content mee. Zo is het dus gekomen. En dan moeten wij tot slot ook nog corrigeren, dat de naamsverandering slechts zou gelden voor het stuk weg tussen Groene Zoom en Rossenberglaan. Het gaat om het hele stuk vanaf de Hamerveldseweg tot aan de Groene Zoom. Dus vanaf de Hamersveldseweg draait men voortaan bij De Til de Lisidunalaan op. Geen kaarten meer sturen Een triest bericht. In „Loep op Leusden" van vorige week plaatsten we een oproep van een lezer. Het betrof het sturen van ansichtkaarten aan een aan leukemie lijdende jongen in Schotland. Hij wilde proberen in het Guinness Book of Records te komen als degene, die de meeste ansichtkaarten bezit. Naar aanleiding van die oproep belde ons een lezeres. Zij vertelde dat ze onlangs in een omroepblad had gelezen, dat die Schotse jongen Is overleden. Zijn ouders verzoeken daarom iedereen om juist geen ansichtkaarten meer te sturen. Of u die oproep van vorige week dus als niet geplaatst zoudt willen beschouwen. Niet op de hoogte In de Leusder Krant van jongstleden dinsdag berichtten wij u, dat de Planadviesgroep voor het Welzijnsbeleid geen oordeel had kunnen vellen over een subsidieaanvraag van de EHBO-vereniging „Hamersveld Het college van B. en W. had die aanvraag ter advisering naar de Planadviesgroep gestuurd,

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9