ijftig jaar St. Joseph werd uitgebreid gevierd Fietsbruggetje Lockhorsterweg niet voor auto's leusder krant Vakantie openstelling bibliotheek Kan het niet wat minder in deze dure tijd Commissie financiën vergadert Extra dikke vrouwenkrant Geen krant ontvangen? VGCN-extra's: Veldleeuwerik "DINSDAG 5 JULI 1983 plaatselijk nieuws 3 HTERVELD Hetvi)ftlg|a- istaan van de RK Sint Jo- :erk Is afgelopen weekend 'd mef een aantal aktlvltel- raaraan veel parochianen in deelgenomen. De com- l die het programma had iteld kan terugzien op een Igde Jubileumviering. rste plechtigheid vond vrlj- Heond plaats. Dit was de her- ng van de overledenen. Om n "uur vertrok men vanal de in de richting van de be- ilaats. De stoet werd voor- san door de muziekvereni ging D.W.S. Daarachter volgde het zangkoor en de pastores A. Goes en H. van Hattum. ZIJ wer den gevolgd door ongeveer 250 personen. Op de begraafplaats aangeko men sprak pastor Goes een her denkingstoespraak betreffende de overledenen. Hierna ging hij voor in gebed. Vervolgens speel de een van de leden van D W S een trompet-solo die een gewel dige indruk maakte bij de aanwe zigen. Twee accolieten brachten een bloemenkrans naar voren die door de beide pastores werd neergelegd aan de voet van het grote kruis. Tot slot van de plech tigheid werd door het koor en de aanwezigen het lied gezongen ..Blijf mij nabij", hierbij begeleid door de muziekvereniging Ver volgens keerde men terug naar de kerk waar het parochiege schenk zou worden aangebo den De kerk is in het bezit van een eeuwen oud Maria Beeltje Dit beeldje moest in verband met het verloren gaan een goede be veiliging hebben Door de paro chianen werd in korte tijd meer dan 6000,— bijeengebracht voor ge Achten/elders bouwden hun eigen houten dorp nafhankelijk Nieuws- J voor de gemeente sden. schijnt elke dinsdag donderdag. >fdredakteur: ■nix Kreyns jaktie: tien Engelkens 'par van Loo ering kopij en adver- lles: r het dinsdagnummer uiterlijk maandagmid- 12.00 uur, voor het Jerdagnummer tot ui- k woensdagmiddag 0 uur. aktie en administra- <antoor Leusder Krant, sndaallaan 9, Leus- Centrum. Op werkda- geopend van 09.00 tot 0 uur en van 13.30 tot 0 uur. Telefoon: 033- 195, nnementsgeld: .40 per jaar: .20 per half jaar; ,35 per kwartaal. hten bezorging: abonnee dient u de t voor dinsdag- of don- agavond 18.00 uur te len ontvangen. Is dat het geval, neem dan akt op met onze hoofd- it bezorging (dinsdag xiderdag tussen 18.30 19.30 uur), tel. 033- 591 Bij geen gehoor u kontakt opnemen onze inspekteur bezor- overdag 03420- 11, toestel 44 -1 estellen foto's: meeste in de Leusder it gepubliceerde foto's u nabestellen (met uit tering van archief- en irische foto's), bij voor- italing van 5,-per ex- laar (formaat 13 x 18 op giro: 871441 t.n.v. I b v. te Barneveld, met elijke vermelding van snste foto, aantal, mer van krant, pagina 'op de foto werd ge- tst. U kunt ook kontant len op ons kantoor, Ro- laallaan 9, Leusden/ §:rum. 7aveer drie tot vier we- na betaling ontvangt u wenste foto's thuis ■ew ^■Leusder krant is Huitgave van de bdu- ^tenkombinatie te Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. LEUSDEN Bibliotheek Nieuw Langenbeek aan de Ha- mersveldseweg is vanaf dinsdag 12 juli tot en met maandag 8 augustus alleen geopend op dinsdagmiddag en -avond, woensdagmorgen, vrijdagmid dag en -avond. Vanaf dinsdag 9 augustus gelden de normale openingstijden weer. De ope ningstijden van bibliotheek De Boekenmolen in Leusden-Zuid blijven ongewijzigd. LEUSDEN Het juli-nummer van de vrouwenkrant is een extra dik zomervakantienummer. De redaktieleden hebben allemaal een verhaalbijdrage geleverd. De onderwerpen lopen nogal uit een. In „Eenzaam woont de schrijver in het kasteel van zijn verhaalprobeert Johanna, een meisje van 10, in kontakt te komen met een schrijver. Ze heeft geromantiseerde gedach ten over deze man en als ze hem ontmoet is de teleurstelling groot. De honden van Ma Tina, hoofdpersoon in het gelijknami ge verhaal, dat zich afspeelt in Suriname, zijn lief, fel. aanhan kelijk of waakzaam Ze volgen elkaar op in het leven van Ma Tina en met elke hond gebeurt iets dat hem onvergetelijk maakt. Ontbijt met ruzie is te vinden in ..Ontbijten" Kort samengevat komt de inhoud op het volgende neer: een krantebericht over een ontdekking van de medische we tenschap is aanleiding de onge noegens van een weekend af te reageren. Er staat ook een sprookje in deze aflevering De hoofdrollen worden gespeeld door een blond meisje, een lap penpop die alleen maar lelijke woorden zegt, een rosse kater en een wolf Het loopt af Verder nieuws over het vrouwenont moetingscentrum en een voor uitblik op 12september, wanneer de toneelgroep ..Only the lonely" het toneelstuk ,,Wie de schoen past in het vrouwencafé brengt De vrouwenkrant is verkrijg baar op het redaktie-adres Al bast 17, in de boekhandel in de Hamershof en in de bibliotheek. De krant kost een gulden. een beveiliging van dit zeer kost bare beeldje Het geschenk werd door pastor Goes en pastor Van Hattum onthuld Het bleek een omhulsel te zijn van ondoor dringbaar glas waarin het beeld je is geplaatst. Het beeldje was geheel gerestaureerd en had een nieuw gouden kroontje gekre gen Na afloop van deze plechtigheid werd er een diaserie vertoont over de geschiedenis van 50jaar kerk in Achterveld Ook op zaterdag en zondag wer den deze dia's vertoond HOUTDORP De zaterdag werd begonnen met een morgen voor de jeugd Op het terrein naast De Moespot was een hoeveelheid materiaal aangevoerd waarmee de jeugd een houten dorp kon bouwen Een groot aantal kinderen ver schenen er gewapend met tim- mermateriaal en potten verf Het bleek dat het de kinderen niet aan fantasie en werklust ontbrak Er kwam een aantal zeer origine le bouwwerken tot stand Het mooiste bouwwerk was dat van Angelique die een klein altaar had bebouwd Ook was er door een bewoner van de Klettersteeg, buiten me dedinging voor een prijs, een mooie ..pastoraal bokkenhok" met de naam Han gebouwd. Er was geen bok in het hok doch deze was wel voorzien van een mooie gouden kroon. Behalve Angelique kregen ook een eer volle vermelding de winkel van de familie Vos van llja, Diana, en Astrid Remco. Danny, Niek en Rembrand kregen hun eervolle vermelding voor hun pannekoe- kenhuis Zeer vernuftig was het huis gebouwd door Marcel, Ma ria, Danielle, Monique en Anja Nadat hun huis klaar was hadden zij een handpalm in de verf ge drukt en daarna hun handafdruk op het huis aangebracht Het huis van Anita, Hilda, Jaro en Kersto was ook bij de gelukki gen Bij de vooringang hadden ze een eigengemaakte trekbel gemaakt Er was een open haard met houtblokken en ook de wa terpomp ontbrak niet. Naast de vele leuke kleine prijs jes kregen alle bouwers een mooie gesigneerde tekening van de kerk en een spel. CONCERT Zaterdagavond vond in de kerk na de gezinsviering met mede werking van het kinder- en jon gerenkoor een jubileumconcert plaats. Hieraan werkten mee de muziekvereniging D.W.S.het zangkoor, de Gospelgroep Cel lar Seventy uit Amersfoort en de organist Fokko Bennen, respec tievelijk onder leiding van J. van Loo, G. Wijnands en Jan Tornij. Het concert werd geopend door D.W.S. met lichte klassieke mu ziek. Vervolgens was het de beurt aan het gemengd koor. Het koor werd begeleid door de vaste or ganist Fokke Bennen en P Nef- kens en mevrouw de Jong uit Amersfoort beiden met viool. So liste was mevrouw Riet Wij nands. Ook dit optreden werd met volle aandacht gevolgd Ter afwisseling volgde er een orgelconcert door Fokko Ben nen Door hem werd de uit vier delen bestaande suite Gethique van Bockmann gespeeld. Als slot van dit concert kreeg men het optreden van de Gospel groep. De groep werd op de pia no begeleid door Piet Kunen- borg Zondagmorgen was er een plechtige Hoogmis uit dankbaar heid. Deze Mis werd opgedragen door pastor A. Goes als hoofdce lebrant, diaken-pastores B ter Bekke en H. van Hattum, die tevens de feestpredicatie hield. Pastor W. Jansen was presbyter assistent. Het werd een plechtig heid die op de aanwezigen veel indruk maakte. SAMENKOMST Na deze kerkdienst was er een gezellig samenzijn in Ons Ge bouw voor alle parochianen. De bijeenkomst werd geopend door J Schouten In het bijzonderver- welkomde hij Gradus van Ha- mersveld en Reier van Nimwe- gen die beiden aan de bouw van de kerk hadden meegewerkt Ook een bijzonder woord van welkom aan de pastoors Van Ha- mersveld en Timmer die beiden als kapelaan in Achterveld werk zaam geweest zijn. Burgemeester Rademaker was de eerste spreker. Hij feliciteerde de Achtervelders met hun kerk die 50 jaar geleden werd ge bouwd ,,De kerk geeft beschut ting voor de onderlinge ontmoe ting Ik vind het heel fijn dat we dit feest met ons allen mogen vieren", aldus de burgemeester Vervolgens kwam burgemeester Labree van Barneveld aan het woord. Ook hij feliciteerde allen met dit feest Het was in 1719 dat pastoor Storm uit Barneveld vertrok en in het meer rustige Achterveld zijn werk voortzette. Ondanks dat is er toch steeds een goede ver standhouding tussen Achterveld en Barneveld geweest, hetgeen wel blijkt uit het feit dat Barne veld een aantal jaren geleden nog een stuk van zijn grondge bied aan Achterveld heeft afge staan. Ik vond het een geweldige kerkdienst en het is wel eens fijn ook eens in een andere kerk een dienst bij te wonen. Het geloof kent geen grenzen en we willen daarom ook graag jullie broeders zijn, zei de Barneveldse burge meester. Deken Hoorneman uit Amers foort was de volgende spreker De voorzitter van de parochie raad van de parochie de H Catharina uit Barneveld felici teerde met een dergelijk mooi kerkgebouw en zo een geloofs gemeenschap Pastor Goes sprak als laatste het slotwoord. Het is een over weldigende ervaring zoals hier dit feest werd gevierd Doch hoe kan het anders. Spreek in Ach terveld over feestvieren en ieder een staat direct overeind. Allen doen dan mee en iedereen is overal direct bij betrokken Alle parochianen werden voor hun inzet dank gezegd Zondagavond werd de herden king afgesloten met een plechtig lof. Tijdens de drie herdenkings dagen was er in de St Jozef school een tentoonstelling van - DWS tijdens het jubileumconcert tekeningen van de kerk gemaakt door de leerlingen van de scho len. Het aantal inzendingen was als volgt Openbare school het Startblok 60 tekeningen, de Christelijke school De Regen- boogschool 31 tekeningen, de R.K school St Jozef twee teke ningen en de R.K. school Onze Wereld 1 tekening. Het feit dat de beide R K. scholen zo verstek hebben laten gaan heeft bij veel bezoekers van de tentoonstelling wel verwondering gewekt. De tekeningen werden dooreen jury bestaande uit de heren Wol- fenbuttel, J J van Dijk en het commissielid H. Ossendrijver beoordeeld. Als prijswinnaars kwamen uit de bus: 1e prijs Hilde van Dijk - Regenboogschool, 2e Racheél Landman - Startblok. 3. Remco Leurs - Startblok. Verde re prijswinnaars waren Marije, Alexander Euhjenraam, llja Bos. Marc van Doornik, Sandra v.d Akker, Sandra Bruning, Henriët- te Nieuwenhuis, Bertus van Rui tenbeek, Hugo, Petroesjka Hes sels, Vanessa Voltman en Olga Bomers (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Het Is zeker niet de bedoeling dat er auto's rijden over het fietsbruggetje dat ligt naast de brug in de Lockhorster weg die momenteel gerepareerd wordt. Toch schijnt het wel voor te komen dat automobilisten het bruggetje kiezen om zodoende sneller op de plaats van bestem ming te zijn. De heer G.M.A de Weerdt (PvdA) stelde over deze kwestie enkele vragen aan de burge meester tijdens de gemeente raadsvergadering van afgelopen donderdag Het was de heer De Weerdt opgevallen dat een paar betonnen paaltjes het onmoge lijk maakten om het bruggetje voor fietsers als sluiproute voor auto's te gebruiken „Die beton nen paaltjes zijn echter weer weggehaald Hoe zit dat nu ei genlijk'?" vroeg Gert de Weerdt j zich af Hij had namelijk zelf ge- Maandpremies 1983 Volledig pakket Voiwassene i/m 40 jaar Kind eigen risico t 500. - f 88 85 53.30 eigen risico 1 1 000 - f 62.70 1 37.60 eigen nsico 1 1 500 - 1 54 35 1 32.60 eigen risico 1 2 000 - 1 49.10 t 29 50 Zonder huisarts mei geneesmiddelen eigen nsico 1 400 - 78,40 1 47 - Zonder huisarts en zonder geneesmiddelen eigen risico 1 300 - 1 65 85 1 39.50 Wel met de premie van uw ziektekostenverzekering, niet met de risicodekking, vindt de VGCN. met bijna 300 000 verzekerden één van de grootste ziektekosten verzekeraars van Nederland De VGCN maakt geen wmst en dat ziet u aan de premies alternatieve geneeswijzen meeverzekerd werelddekking op kostprijsbasis gratis service EUROCROSS-alarmcentrale o a bij verblijf in het buitenland VGCN: lagere premies,hogere dekking ziektekosten l I Bon voor lagere ziektekostenpremie l Ziektekosten verleken VGCN Postbus 290 3500 AG UTRECHT Utrecht, V.G.C.N Biltstraat 196, 030 - 71 56 34 Betaalt u nu te veel? Stuur de bon op ol bel één van de VGCN-afdelmgen in uw omgeving Bon m enveloppe zonder postzegel aan VCGN. Antwoordnummer 576. 3500 VB Utrecht. Naam Waar bent u nu verzekerd7 Gezin Man jaar Vrouw |aar Aantal kinderen I constateerd dat ook de politie over het bewuste bruggetje rijdt De burgemeester kon op de vraag ook geen antwoord geven al wist hij met stelligheid dat de politie over het bruggetje had gereden om hun taak, boeven vangen, uit te kunnen oefenen Over de betonnen paaltjes wist de burgemeester niets. Na rug gespraak met een aanwezige LEUSDEN De leden van de raadscommissie financiële en economische zaken komen don derdag 7 juli voor de laatste ver gadering voor het zomerreces bijeen. Deze vergadering begint om 20.00 uur in de commissieka mer van het gemeentehuis. De agenda luidt als volgt: 1 Opening en inventarisatie vragenstellers/woordvoer ders 2. Mededelingen voortgang jaarrekening 1981. 3. Notitie gemeentelijke reser ves (inclusief discussienota fonds Bovenwijkse Voorzie ningen). 4. Meerjarenanalyse 1984- 1987. 5. Extra krediet ten behoeve van openbare lagere school ,,'t Palet" 6. Huisvesting bejaardenwerk en centrum voor maat schappelijke dienstverle ning. 7 Het stichten van een uit vaartcentrum in Leusden. 8 Akoestische voorzieningen kelder gemeentehuis. 9. Voorbereidingskrediet rio leringsplan Arnhemseweg. 10. a. 2e wijziging begroting 1982 en jaarrekening Pro vinciale Utrechtse Wel standscommissie b begroting 1984 Provincia le Utrechtse Welstandscom missie 11 Notitie inzake zanddepót nabij 't Sluisje en tuinvuilop- slag aan de Noorderrand weg. 12 Voorstel tot wijziging veror dening „Onroerend-goed- belasting 13. Herstel dak gymnastieklo kaal Leusden-zuid. 14 Rondvraag en sluiting ambtenaar kwam de simpele op lossing De paaltjes waren er inderdaad neegezet om het automobilisten onmogelijk te maken over het fietsbruggetje te rijden. De paal tjes zijn echter weer weggehaald omdat het voor de mensen die de reparatiewerkzaamheden aan de andere brug moeten uitvoeren te lastig was om steeds om te rij den Het feit blijft echter dat er geen auto's over het rijwielpad mogen rijden, aldus de burge meester VERLOREN EN GEVONDEN ACHTERVELD Bij de politie te Achterveld, tel. 1607 zijn de navolgende goederen als gevon den en verloren opgegeven gevonden: Sleutelring waar aan flesopener, fietssleuteltje en sleutelring, bruin sleuteletui met kleine sleuteltjes: bruin etui met voor- en achterdeur sleutel. autosleutel en label waarop staat E v d. Hengel, zwarte zwem broek. verloren: zilveren armband met massief bandje, vijf sleutels aan ring met houder waarop de naam „Kleinveld" Uitgezonderd de nachte gaal Is er geen enkele zang vogel die zo vaak door dich ters Is bezongen als de veld leeuwerik. Als men hoog bo ven het bouwland of de wel landen een vogel onafgebro ken hoort zingen, is er geen twijfel mogelijk, het is de veldleeuwerik. Het is niet eenvoudig de jubelaar in het oog te krijgen, maar als het lukt ziet u hem, al zingend, hoger en hoger stijgen. Dit kan wel tot vijf minuten du ren, om dan plotseling zijn zang af te breken, langs een spiraalvormige baan te dalen, de laatste meters loodrecht neer te vallen om dan tenslot te toch een zachte landing te maken. Het is een onooglijke vogel met de kleur van de aardkluiten waarop hij leeft. Door zijn manier van lopen, dribbelend op een holletje, om dan plotseling stil te staan, is hij ook op de grond moeilijk te volgen. Het vinden van zijn nest is dan ook een kwestie van geluk. De veld leeuwerik is de trekvogel die het vroegst terugkeert uit zijn winterverblijf. Al in februari komen de mannetjes om hun territorium af te bakenen, vaak hetzelfde als het jaar daarvoor. Pas veel later ko men de wijfjes. Vechtpartijen om het gebied vinden veel vuldig plaats. In de lucht wordt de indringer aangeval len, de vechtersbazen rollen op de grond, waar hel ge vecht wordt voortgezet. Waarom zo fel gestreden wordt om een nestplaats is niet erg duidelijk, want de ruimte, die elk paar ter be schikking heeft, is aanzien lijk. Ook broodnijd kan de oorzaak niet zijn, hij is niet eenzijdig wat zijn voedsel be treft, hij eet zowel zaden als insecten. Als de wijfjes zijn aangekomen, begin april, wordt er een nest gemaakt In een graspol. Het stelt niet zoveel voor; een bescheiden kuiltje in de grond, gevoerd met wortels, halmen en paar- dehaar. Daarin worden drie tot zes groengele, gevlekte eieren gelegd, meestal drie legsels per seizoen. Ze wor den alleen door het vrouwtje bebroed en komen na veer tien dagen uit. De jongen worden hoofdzakelijk met in secten grootgebracht, maar in de herfst nemen ze genoe gen met zaden en ander plantaardig voedsel en van tijd tot tijd een sappige spin. De jongen verlaten, als ze negen dagen oud zijn, het nest. Die kunnen dan uiter aard nog niet vliegen, maar houden zich schuil In de om geving van het nest. Vliegen doen ze pas als ze drie weken oud zijn. De leeuwerikken hebben nogal wat vijanden als roofvogels, kraaien, vlaamse gaaien en eksters. Maar de grootste vijand is wel de mens in de landen rondom de Middellandse Zee, vooral de Italianen. Met miljoenen worden ze gevangen in net ten en vervolgens opgegeten. Door vogelbeschermers wordt hiertegen al jaren ge protesteerd, maar tot nog toe met weinig resultaat. G. van Leeuwen

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3