Snelste produktiediesel ter wereld Volvo introduceert '84-modellen VAKANTIE? TAS KAPOT? Continental brengt „revolutionaire" band voor snelle wagens op de markt 1 leu 5d er krant Renault 5 nu ook Aerobic Nu ook vier cilinder motor in Opel Senator 2.0 E 0p tijd gebracht, op tijd klaar. BMW gooit met 524 TD geenszins zijn naam te grabbel: SPORTTASSEN 4E Ook uw adres voor NIEUWE LEDEREN SCHOOL TASSEN SCHOENMAKERIJ „DE BIEZENKAMP" DONDERDAG 7 JULI 1983 algemeen 10 Inspelen op markt: Inspelen op de markt noe men we dit; een Renault 5 Ae robic. Een bijkans swingende uitvoering van Renaults suc ceswagen de R5. Renault levert de 5 Aerobic met een 850 cm J of een 1100 cm 3 krachtbron. Als prettige bijkomstigheid levert Renault accessoirepak- ket zonder meerprijs. Met deze extra's blijft de R5 Aerobic aantrekkelijk geprijst: Renault 5 Aerobic 850 cm 3 12.750,- Renault 5 Aerobic 1100 cm 3 14.750,- Het accessoirepakket be staat uit een dakspoiler achter, luchthapper op de motorkap, speciale wieldoppen en Aero bic striping. BARNEVELD - Continental Gummi-Werke uit Hannover introduceerde onlangs twee nieuwe banden in Duitsland. Het gaat om de CH 51 en de CV 51, beide vervaardigd voor au to's met een topsnelheid van 180 kilometer per uur of hoger. Begin deze maand zullen de banden in Nederland op de markt worden gebracht. Vanuit de Continental-vestiging in Bar- neveld zullen dit jaar enkele tienduizenden ervan worden verspreid over het hele land. De prijs van de nieuwe Conti Super Contact-banden zal nauwelijks hoger liggen dan die van de al bestaande „snelle" banden. De nieuwe banden worden door de makers ervan revolutionair" genoemd. Niet omdat de band als zodanig erg goed is, maar omdat alle banden van beide types erg goed zijn, zegt men in Hannover. Eén goede band maken kan ieder een, maar miljoen goede banden maken, dat is de kunst, zo stelt men bij Continental Om minimale afwijking voor el ke band te garanderen heeft Conti nental, op verzoek van de auto-fa- brikanten, het zogenaamde Q-sys- teem toegepast. „Q" staat daarbij voor quality. Elke band wordt gedurende het produktie-proces nauwkeurig in de gaten gehouden Bij de geringste af wijking gaat de band zonder man keren terug in het recycling-proces. De tolerantienorm is daarbij zeer klem. Schrijft de wet een maximaal toege stane afwijking in constructie-kwa liteit van factor 1.25 voor, Conti nental houdt het op factor 0,6. De reden voor Continental om een nieuwe band te ontwikkelen houdt nauw verband met de ont wikkelingen in de auto-industrie. Traditiegetrouw méldt Volvo voor de grote vakantie wat er komend jaar aan hun modellen verandert. Geen spectaculair nieuws omtrent de '84 modellen, doch wel vermeldenswaardig. Bij de 240-serie kan men kiezen uit drie nieuwe carrosseriekleuren: bruin, donkerblauw en zwart metallic. Tevens krijgen deze Volvo's nu zijknip- perlichtep op de voorschermen Details, maar het zijn de kleine dingen die het 'm doen. Binnenskamers zien we nieuw ontworpen be- kledingsstoffen, een kleiner stuurwiel op de GLE modellen (waarom niet op alle?) en een speciale houder voor parkeerkaart. Qua techniek biedt de 240-serie een gevarieerd motorenaanbod. Het programma start met de gloednieuwe B 19 k, 74 kW (90 pk) 1.9 1 motor en eindigt met de 114 kW (155 pk) turbo geladen viercilinder benzinemo tor. Dit laatste potente blok is volgens Volvo goed voor dik 200 km/u en accelereert in 9 sec. van 0-100 km/u. Volvo introduceert een nieuwe handgeschakel- de vierversnellingsbak met een grotere vertraging voor de eerste versnelling: 4.33 1 (was 4.03 1) en een grotere afstand tussen derde en vierde versnelling. Door deze veranderingen is het brandstofverbruik economischer en de vierde versnelling kreeg een licht overdrive karakter. Tevens levert Volvo in z'n 240-serie een nieu we automatische vierversnellingsbak waarvan de vierde versnellingsbak is uitgevoerd als uitscha- kelbare overdrive. Nieuw is ook een handgescha- kelde vijfbak voor de 240-serie. De „vijf" heeft een overdrive overbrengingsverhouding van 0,83:1. VOLVO 760 SERIE Volvo's topmodel de 760 Limousine is een groot succes. In eerste instantie plande Volvo voor 1982 10.000 eenheden, maar gezien de gro te vraag verhoogden de Zweden de productie zelfs naar 17 00 stuks. Gloednieuw in deze succesvolle limousine is de turbo geblazen motor met een inhoud van 2,3 liter goed voor 127 kW (173 pk) bij 5700 tpm. Met deze motor accelereert de Volvo turbo van 0-100 km/u in 8,5 seconden en bereikt een top snelheid van meer dan 200 km/u. Uw Autotaai- redactie gaat één dezer dagen „blazen" met dit Volvo turbo-geweld en deelt over enkele weken z'n ervaringen met u. Het vlaggeschip van de Volvo-vloot. Binnenkort ook met turbo-benzinemotor. Er komen steeds meer snelle, ge stroomlijnde en economischer au to's op de markt, hetgeen haast au tomatisch vraagt om nieuwe, aan gepaste banden. Een eigenaar van zo'n snelle wa gen heeft het overigens voor wat betreft de banden die er onder moe ten niet geheel en al voor het zeg gen. Een wagen met een „top" van 180 of hoger moet, de wet schrijft dat voor, van banden zijn voorzien, die op dergelijke snelheden bere kend zijn. Dat zijn HR (High speed Radial) en VR (Very High Speed Radial) banden. HR-banden zijn ge maakt op snelheden tot 210 kilo meter per uur, VR-banden voor nóg hogere snelheden. Dit voorschrift telt ook in ons land, waar niet har der dan 100 mag worden gereden. Niet alleen een kwestie van „vraag", maar ook van moeten, dus. Daar komt bij, dat Continental zich nu, na jaren van experimenteren, volledig in staat acht, om geheel nieuwe banden te maken, die aan de eisen des tijds, en meer dan dat, voldoen. Zo is de nieuwe band voorzien van een profiel, dat op zowel een droog als een nat wegdek veel grip heeft, dat geruisloos is, minder rol- weerstand heeft, in bochten en tij dens hard remmen goed contact blijft houden met de weg, en dat zijn vorm behoudt bij hoge snelhe den. PRESTATIES Het lijkt erop, dat de Duitse ban- „Ze kwam niet naar het ge meentehuis RIJDEN Onmiddellijk na 't openen van één der vier portieren, merk je met een solide wagen te doen te heb ben. Twee royale luxueze fau teuils en een even luxe achterbank nodigen tot plaatsnemen in de 524 TD uit. Vooral Franse en Japanse vier wielers beschikken vaak over (te) weke zetels. Dat kunnen we van BMW niet zeggen. Toch ook weer niet al te stug. Vooral op de lange trip bieden zij, gecombineerd met de fijne vering, een hoog comfort. Eenmaal zittend zien we een overzichtelijk dashboard. Hoofd en benen komen voor noch achter iets te kort. Na luttele seconden voorgloeien start de „diesel" super vlot, waarna we slechts weinig klopgeluiden waarnemen. De eer ste meevaller Er volgen er meer. Op bedrijfstemperatuur geko men, horen we evenveel (of even weinig) motorgeluid als van benzi nebroer de 520i. Windgeluiden ho ren we slechts boven 150 km/u en dat blijft dan nog ruim binnen de perken. Zoals vermeld, bezaten onze testwagens een automaat of een vijfbak. De automatische transmis sie, niet met drie maar met vier ver snellingen, waarbij de „vier" dui delijk dienst doet als overdrive. De ze „vierbak" schakelt wonder schoon. Vrijwel zonder merkbare reactie schakelt hij op. Alleen bij plankgas nemen we kleine schokjes waar. In z'n versnelling met stationair toerental wachtend voor rood licht, vertoont de auto kruipneigingen en moet men bij remmen. Bij langere stopperiodes dus hendel in neutraal en/of motor af. Rustig toerend snel even inhalen kan door de „kick-down" te gebrui ken. Gaspedaal op de plank en de BMW schiet er vandoor. Even de pedaal laten opkomen doet de „bak" doorschakelen naar z'n overdrive. Over de „handvijfbak" ook geen kwaad woord. Het lekker korte pookje stekend uit de console be dient de „bak" kort, makkelijk en direct. De koppeling grijpt soepel aan en vraagt normale pedaalkracht. Voor de besturing niets dan lof. Ondanks die 80 kg meer gewicht. Een geweldig fijn werkende stuur bekrachtiging maakt het mogelijk met één vinger te sturen. Ook bij hogere snelheden blijft de bestu ring, mede dankzij de prima koers- stabiliteit uiterst rustig. Zijwind oe fent geen invloed uit op de koers vastheid. Tijdens snel bochtenwerk helt het koetswerk licht over. De besturing blijft lang neutraal. Al leen bij snel genomen curven treedt een tikkeltje onderstuur op. Drib belverschijnselen doen zich niet voor. Prima stuurgedrag derhalve, zelfs bij lage snelheden zoals in files of tijdens parkeren. Vanwege het vele glaswerk over zien we deze toch wel tot de grotere jongens behorende BMW van voor naar achteren prima. GEWELDIGE PRESTATIES De prestaties van de BMW 524 TD kunnen we best als uniek betite len. Ga er maar aan staan. Van 0-100 km/u in 13 sec rond is een cijfer dat er niet om liegt. Tellen we daar de topsnelheid van 180 km/u voor de handgescha- kelde en 175km/u voor de automa tische bak bij op dan zijn we wel even stil. Al rond 1500 tpm gaat de Turbo z'n partijtje meeblazen. Wie denkt dat dit ten koste gaat van de zuinig heid zit er glad naast. Volgens ECE- norm gemeten 5,2 liter/100 km (1 op 19,2) bij 90 km/u, bij 120 km/u 7 liter/100 km (1 op 14,3) en in de stad 9 liter/100 km (1 op 11,1). Tijdens onze testritten verbruik te de diesel 1 op 14,2. Hier moeten we bij aantekenen dat we de turbo diesel stevig hebbenb laten „bla zen". Al met al een motor om te zoenen, geplaatst in een geweldig fijn rij dende BMW. PRIJZEN Dat zo'n BMW stevig wat kost, staat buiten kijf. Voor de handge- schakelde versie moet men 50.600,- neertellen. De automaat kost ƒ3400,- meer. Eind juli aan staande komen de eerste wagens naar ons land. Na de introductie van de gereno veerde Senator en Monza begint dit jaar brengt Opel nu ook een Sena tor met een 2,0 liter 4 cilinder injec tiemotor. Met uitzondering van motor en versnellingsbak wijkt de ze Senator niets af van z'n potente re zespitter broer. Opel nam als basis voor de vierci linder Senatormotor de bekende en betrouwbare 1979 cm3 krachtbron en voorzag deze van een brandstof injectie systeem. Verdere ontwikkeling leidde tot een stijging van een max. vermogen van 85 kW (115 pk) bij 5600 tpm. Standaard bezit de Senator 2.0 E een vierbak. Tegen meerprijs is een vijf versnellingsbak of automaat le verbaar. Met deze motor rijdt de Senator een topsnelheid van dik 180 km/u. General Motors levert de Opel Se nator in vier uitvoeringen. De prij zen lopen vanaf 38.995,-. Opeis klassieke Senator nu tevens met een 2 liter viercilinder-injectiemo- tor. Breng hem dan nu naar de schoenmaker. „Goed dat u komt, dokter, de temperatuur is binnen te hoog. INTERIEUR Snel en toch zuinig, dit unieke staaltje techniek staat er borg voor. Tot zo'n vijf jaar geleden geloofde niemand in een BMW met dieselaggregaat in het vooronder. Zelfs BMW topmensen niet. „Daar gooien we ons sportieve imago mee te grabbel", meenden zij. Er bleek echter wel degelijk vraag naar een relatief zuinige diesel en daar de klant koning is, om maar eens een cliché te gebruiken, moesten de heren in München er aan gelo ven. In de cabine aangeland kunnen we aan de afwerking geen enkele ongerechtigheid ontdekken, per fect! Inrichting, plaatsing van instrumen ten, knoppen en schakelaars bevin den zich op die plaats waar ze thuis horen. Zoals een klassieke Duitse auto eigen geen frutsels of overbo dige „luxe" toestanden. Door de bovenste helft van het met zacht kunststof afgewerkte vierspakige stuurwiel, met knop pen voor de toeter op de spaken, valt ons oog op het klokkenspel. Jazeker klokken, want naast de ge combineerde snelheidsmeter/kilo meter-, dagteller zien we een even- grote toerenteller. Vrij uniek voor een diesel. Te vens informeren een hele rits con trolelampjes over het wel en wee der techniek, of over nalatigheid van de berijder. Verder noteren we een uitge- Alleen op de „kont'' zien we dat er een „turbo geblazen" diesel in het vooronder staat. breid verwarmings- en ventilatie systeem, royale ïnteneurverlich- ting, onder andere werkend op de vier portieren, een ruim verlicht kastje, aflegmogelijkheden op het dashboard, in de console en kaart- vakken op de deuren. TECHNIEK Trekken we de motorkap open dan straalt ons een uniek brok tech niek toe. Een zescilinder-in-lijn die selmotor met een inhoud van 2443 cm J. Het maximum vermogen van dit blok bedraagt 85 kW (115 pk) bij 4800 tpm. Z'n gunstigste koppel van 210 Nm komt vrij bij 2400 tpm. Ten opzichte van de 5201 is de 524 TD 80 kg zwaarder. Dit verschil komt voornamelijk voor rekening van de grotere accu en isolatiema teriaal. De motor weegt slechts 27 kg meer. In principe bleef de motor gelijk aan die van de Otto-uitvoe- ring. Om de grote dieselbelastingen doeltreffend te kunnen opvangen moesten zowel krukas, drijfstangen als lagers worden verstevigd. Te vens ontwierp BMW een nieuwe cilinderkop. Mechanisch bleef alles bij het ou de Rondom onafhankelijke wiel ophanging gecombineerd met veer- poten en schroefveren. Schijfrem men vóór en trommelremmen ach ter werkend via een rembekrachti- ger en begrenzer op de achterwie len staan borg voor een prima ver traging. Eerst in samenwerking met Steyr Daimler Puch en later al leen ontwierpen de BMW-inge- nieurs een uniek brok techniek onder het motto „snelheid voor alles". Het resultaat mag er zijn. Een turbo geblazen zescilinder dieselmotor met een inhoud van bijna 2,5 liter goed voor een topsnelheid van dik 180 km/u. Wie meende dat diesels luilak ken zijn? De Bayerische Motoren Werke plaatst voorlopig dit potente blok in de 5-serie met de aanduiding 524 TD. BMW brengt de 524 TD niet zo maar als tussenmodel in zijn gam ma. Nee, ze mikken doelbewust op een „groot" marktsegment. Vooral „luie" diesel Mercedesnj- ders probeert men voor de snelle 524 TD te interesseren. BMW le vert de 524 TD voorlopig in twee uitvoeringen; met een handgescha- kelde vijfversnellingsbak en met een vierversnellings automatische transmissie. Om dit sportieve BMW produkt stevig aan de tand te kunnen voe len, moeten we naar de „Autobah nen" van onze Oosterburen. Daar reden we zowel de 524 TD met „vijfbak" als automaat. EXTERIEUR Krap twee jaar geleden onder ging de 5-serie een stevige renova tie, waardoor de „vijf" voorlopig nog jaren meegaat. De strakke vier- deurs limousine met z'n lage snoek- achtige vormgeving is een lust voor het oog. In tegenstelling tot vele automer ken verwerkt BMW nog rijkelijk chroom. Uiteraard van een hoog waardige kwaliteit. Tussen de dubbele halogeen kop lampen zien we de forse grille met het BMW-huismerk; twee aan el kaar verbonden nieren. Op de verchroomde, geïnter- greerde, vrij kleine bumpers voor komen rubbere randen lichte be schadigingen, evenals de eindstuk ken rond de hoeken en de strips langs de flanken. Rondom licht ge tint glaswerk. De voorruit is ge laagd. Fraaie limousine. Vooral op de lange trip komt de 524 TD goed tot z'n recht De nieuwe Super Contact van Con ti. denmakers niet hebben overdre ven, toen ze zeiden dat het om een band van hoge kwaliteit gaat. De Conti Super Contact 41/70 is door het Duitse autoblad MOT getest De journalisten gaven de band op alle onderdelen (zijstabiÜteit, ge drag in grensgebied, remmen op nat wegdek, aquaplaning - in de bocht en bij rechtuit rijden - en algemeen remgedrag) een tien. Een grote achterklep geeft toe gang tot de zeer ruime kofferbak. Wel moeten we zware stukken over een vrij hoge drempel tillen. Rond de fraai gestyleerde velgen zitten 175 HR 14 radiaalbanden. De echte ouderwetse met opschrift in rood en blauwI Telefoon 033-946919

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10