X eusden krijgt het de komende jaren financiëel nog moeilijker Muziekschool zal zeker tot september moeten wachten Gemeente heeft succes met vrije sector in Wildenburg Aansluiting later kost 250 gulden NOG GEEN DUIDELIJKHEID OVER HUISVESTING Iffil Vandaag in de Leusder Krant ROZENDAAL NIET OP CAI Vakantie openstelling bibliotheek SCHOOL BOEKEN BESTELLEN? Bingospel Leusder Krant i <f 444 4 Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Geen krant ontvangen? BOEKHANDEL HAMEKSHOE FOTO-KOPIE NODIG? INSTALLATIE BEDRIJF WEVA Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. i* krant DONDERDAG 7 JULI 1983 15e JAARGANG NO. 20 (van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Leusden krijgt het de komende jaren financieel steeds moeilijker. Oorzaak van de problemen Is de als maar lager wordende uitkering van het Rijk aan de gemeentes. Bovendien valt de nieuwe Financiële Verhoudingswet, waarin de verdeling van Rijksgeld over de verschillende gemeenten wordt geregeld, voor Leusden knap ongunstig uit. Verdere bezuinigingen zijn daarom onvermijdelijk, terwijl de inwoners van Leusden voor verschillende diensten waarschijnlijk de komende jaren meer zullen moeten gaan betalen. Een en ander blijkt uit een analyse van de gemeentefinanciën over de jaren 1984 tot en met 1987, zoals die deze week is verschenen. Het stuk is geproduceerd door de afdeling „Financiën" van de gemeente en komt vanavond ter sprake in de vergadering van de raadscommissie „Financiële en Economische Zaken" (FEZ). De financiële perikelen worden het duidelijkst aangegeven in een staatje, waarin staat vermeld, wat Leusden de komende jaren tekort zou komen, wanneer het beleid ongewijzigd blijft. Het uitgavenbe leid over 1983, dat in een sluitende begroting kon worden ondergebracht, zou in 1984 leiden tot een tekort van 279.000,-. In 1985 zou het saldo 26.000,- zijn. In 1986 en 1987 vervolgens respectievelijk 561.000,-en 134.000,-. Met name de uitkering uit het Gemeentefonds, waarop door het Rijk in het kader van de bezuinigingen wordt gekort, betekent voor de gemeenten minder inkomsten. De gemeenten zijn voor hun inkomsten voor het aller grootste deel van dit fonds afhankelijk. Daarnaast zijn er specifieke uitkerin gen van het Rijk aan de gemeenten, bijvoorbeeld op het gebid van het onderwijs en het maatschappelijk werk. In het kader van het regeerakkoord vinden er echter ook op die uitkeringen ombuigingen plaats, wat ook voor Leusden niet zonder gevolgen blijft. Het Rijk heeft bijvoorbeeld al aangekon digd, dat er volgend jaar ruim achttien procent bezuinigd gaat worden op het bibliotheekwezen. Tenslotte werkt ook de nieuwe Financiële Verhoudingswet uiterst ongun stig voor Leusden. Deze wet treedt volgend jaar in werking en daarin is een andere grondslag voor de verdeling van het geld onder de gemeenten vastgelegd. Uiteindelijk zal het nadeel voor Leusden ongeveer 10% gaan bedragen, zij het dat over een periode van tien jaar wordt uitgevoerd. Overigens liggen de tekorten die de komende jaren zouden optreden bij ongewijzigd beleid nog geenszins vast. De genoemde verwachtingen zijn gebaseerd op een aantal aannames, die natuurlijk meer of minder gunstig kunnen uitpakken. Zo is er een rentepercentage aangehouden van tien en is rekening gehouden met de invoering van gemeentepolitie per 1 januari 1986. Wil Leusden de komende jaren zijn begrotingen sluitend houden, dan zal er dus verder bezuinigd moeten worden. Daarnaast heeft het Rijk de gemeenten aangespoord om over te gaan tot een verdere privatisering. Gebruikers van diensten-bijvoorbeeld een bibliotheek-zullen daar in de komende jaren dan ook ongetwijfeld meer voor moeten gaan betalen. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De vestiging van de Leusdense muziek school in de kelder van het gemeentehuis en de eventue le alternatieve huisvestings mogelijkheden worden in september, na het zomerre ces, opnieuw behandeld. Het college van B. en W. zal de gemeenteraad dan een stuk voorleggen waarin enkele za ken op een rijtje zijn gezet. Een en ander werd dinsdag avond duidelijk in de verga dering van de raadscommis sie openbare werken en ruim telijke ordening. De commissieleden bogen zich in deze vergadering over een noti tie van B. en W. waarin zij enkele mogelijke akoestische voorzienin gen (plus prijskaartje) opsommen voor de kelder van het nieuwe gemeentehuis wanneer de plaat selijke muziekschool daarin zou trekken. Het college schrijft dat het technisch vrijwel onmogelijk is om de kelder geluiddicht te maken. Wanneer geluiden uit de kelder gedempt moeten worden tot het nivo van achtergrondgeluid in de rest van het gemeentehuis dan is er een bedrag van 935.000 gulden nodig waarin de inrichtingskosten van de kelder begrepen zijn. Als niet meer dan 750.000 gulden wordt uitgegeven (reeds door de raad beschikbaar gesteld voor de inrichting) dan is de kans aanwezig dat door de mindere isolatie de ambtenaren in het gemeentehuis hinder kunnen ondervinden van het geluid vanuit de kelder In de commissievergadering van dinsdagavond liet een medewerker Alrich Parson (links): VVD vóór sociaal-cultureel centrum met mu ziekschool. van het adviesburo Lichtveld en Buis, dat een akoestisch onder zoek heeft verricht in de kelder, weten dat in het eerste geval het geluid dat de muziekschool in de gemeentelijke kelder produceert zo tussen de 25 30 decibels zal liggen. Ter vergelijking werd het aantal decibels gemeten van de mechanische ventilatie in de com missiekamer. Toen alle aanwezi gen stil waren registreerde de me dewerker van het adviesburo onge veer 42 decibels. Nadat de ventila tie was afgezet, iedereen stil bleet en slechts het rinkelen van enkele kopjes in de kantine hoorbaar was, wees de geluidsmeter 25 a 30 m decibels aan. Ter afsluiting van de demonstratie werd op de gang een Voor de inrichting van de kelder van het gemeente huis als muziekschool is reeds een bedrag van ruim 250-duizend gulden uitgege ven. Van dit geld zijn enkele ramen betaald die ervoor moeten zorgen dat in be paalde gedeelten van de kel der daglicht komt. De raam- partijen zijn bekostigd van een subsidie van vier ton die het voormalig ministerie van CRM (tegenwoordig WVC) enkele jaren geleden be schikbaar had gesteld, om dat Leusden destijds relatief hoge kosten had gemaakt op sociaal-cultureel gebied. De vier ton kwam uit de zogehe ten knelpuntenpot. De ge meenteraad besloot daarna het geld te besteden aan de inrichting van de kelder als sociaal-culturele ruimt. Wie nu de schuldige is van het feit dat na het gereedko men van het gemeentehuis blijkt dat de muziekschool er eigenlijk niet in kan, Is moei lijk te zeggen. Volgens wet houder Jan Wagenaar moet men wezen bij de Beleids commissie Nieuwbouw Ge meentehuis. terwijl met na me de PvdA vindt dat het college van B W verant woordelijk is voor de kelder kwestie. Het dagelijks be stuur wilde destijds die ruimte onder het nieuwe ge meentehuis. Volgens de Par tij van de Arbeid had het college de gang van zaken beter in de smiezen moeten houden. In ieder geval treft architect ir. Heydenrijk geen blaam, want hem is nooit iets verteld over de isolatie van de kelder. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden IBOUI Verschijnt dlnsdsg en donderdag jn de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties 37 cent per mm. Bij kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes 1,20 per regel (40 cent per mm). Losse nummers: 75 cent per stuk. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage lijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Zaterdags gesloten. muziekje gedraaid dat niet meer dan 30 decibels produceerde De commissie beluisterde dit in alle stilte. GEK Wethouder Jan Wagenaar. voor zitter van de commissie, gaf als eerste zijn mening Hij vond de muziekgeluiden storend. ..Alsikop een kamer zou werken waarin ik een jaar lang dat geluid zou horen, dan zou ik gek worden." verklaarde de WD-wethouder De medewer ker van het adviesburo probeerde wat tegengas te geven door te zeggen dat in de meerpersoonska- mers in het gemeentehuis het ach tergrondgeluid normaal al veel ho ger is dan in een compleet stille kamer. ..Daar wordt getypt, gaan telefoons, wordt gepraat. De amb tenaren zullen zich dan wellicht niet storen aan het geluid vanuit de kelder, in het geval ze het mochten horen," meende de medewerker van Lichtveld en Buis. Volgens hem zijn er maar twee ruimten in het gemeentehuis die echt hinder kunnen ondervinden van de mu- ziekschoolaktiviteiten en dat zijn de trouwzaal en het kantoortje van de schoolartsendienst. Harm Offe reins (GPV/SGP) stelde voor dat het misschien zinvol is uitsluitend de overlast voor die ruimten te beperken ,,Dat kan door het ma ken van afspraken of door voorzie ningen te treffen," aldus Offereins. Henk van der Sloot (CDA) merkte nog op dat het voor de commissie erg moeilijk is hun mening te geven over mogelijke hinder die ambtena ren kunnen ondervinden Alrich Parson van de VVD, de fractie die op een akoestisch onderzoek heeft aangedrongen, bracht in het midden dat gelui den vanuit de muziekschool sto- render zijn dan van het muziekje tijdens de demonstratie voor de raadscommissie. Hij verklaarde dat zijn fractie geen geld over heeft voor de isolatie van de kelder die niet afdoende is. Par son deed de suggestie naast De Hamershof een sociaal-cultureel centrum te bouwen, waarin de Leusdense muziekschool on dergebracht zou kunnen wor den. Het centrum zou volgens Parson ook onderdak kunnen bieden aan het open bejaarden- werk, sociaal werk, jeugd- en jongerenwerk en het vrouwe nontmoetingscentrum, dat in middels een plaatsje heeft gere serveerd in de kelder van het gemeentehuis. Harm Offereins vond deze sug gestie veel te ver gaan. omdat de bouw van een sociaal-cultureel centrum veel en veel duurder gaat uitpakken dan de isolatie van de kelder PvdA'ster Corn Verduin liet vanaf de publieke tribune weten stomverbaasd te zijn over de sug gestie van de VVD ..Ik kan me nog goed herinneren dat een aantal jaren geleden de liberalen faliekant tegen de realisatie van een sociaal- cultureel centrum waren toen de PvdA met een dergelijk voorstel op de proppen kwam," aldus Verduin Parson verdedigde zich door te zeggen dat destijds niet alleen de VVD tegen een sociaal-cultureel centrum was Hij noemde de situa tie nu volkomen anders en vindt dat er alternatieve huisvestingsmoge lijkheden voor de muziekschool ge zocht moeten worden. Harm Offereins maakte ten slotte een sterke opmerking: „De muziekschool heeft jaren met enkele gemeentelijke dien sten onder een dak gezeten aan de Zwarteweg. Naar mijn weten is daar nooit een ambtenaar gil lend weggelopen omdat hij het muziekschoolgeluid niet meer kon verdragen.'' In september zal de commis sie de huisvesting van de mu ziekschool opnieuw bespreken. ZIE OOK PAGINA. .5 Corri Verduin (PvdA) contra Sportnieuws pag. 7 reserveringsbeleid pag. Commentaar pag. 3 3 Filmnieuws met aandacht voor de nieuwe Bejaardenwerk in oude Bondfilm pag. 9 gemeentehuis nog Spaanse onzekerpag. 5 ontboezemingen pag. 9 Muziekschool-direkteur is teleurgesteld. pag. 5 Autonieuws Servicepagina pag.10 pag.11 Mensen in de sport: squasher Josette DOKTERSDIENST: Schot pag. 7 03425-1222 Het zwarte gedeelte op de tekening geeft de plaats aan waar de vrije sector komt (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - De gemeente is erin geslaagd een plaatselijke aannemer te interesseren huizen in de vrije sector te bouwen in de eerste fase van de nieuwe wijk Wildenburg. De firma Schoon- derbeek heeft inmiddels met de Leusdense architekt Smit een plan ontwikkeld voor de bouw van circa dertig woningen. Daarmee is een aanzet gegeven voor de realisatie van vrije- sectorwoningen in het gebied Clae- verenblad'Wildenburg. Behoudens de verkoop van enkele kavels aan particulieren lukte het de gemeente niet vaart te krijgen in het aan de man brengen van de grote en dure kavels Daarom werd onlangs be sloten alle plaatselijke aannemers te vragen zelf met plannen of ideeën voor projecten in de vrije sector te komen De gemeente ontving van elke Leusdense aan nemer een reactie. Uiteindelijk was men het meest gecharmeerd van het ontwerp van Schoonderbeek- Smit. Dat beantwoordt aan het beeld dat de gemeente voor het betreffende gebiedje in Wildenburg voor ogen heeft: niet teveel wonin gen. maximaal vijftig. De kavels waar de woningen moeten komen, liggen langs de Zuiderinslag, aan weerskanten van Hilhorstpoort In Wildenburg staan reeds, en verrij zen nog. premie- en huurwonin gen DE ROSMOLEN De voormalige boerderij de Ros molen langs de Hamersveldseweg zal moeten wijken voor de opruk kende nieuwbouwwijken Claeve- renblad en Wildenburg Voor een strook langs die weg tussen de Zuiderinslag en de Kuperssingel is een herkaveling toegepast De gro te. onverkoopbare vrije- sectorkavels zijn verkleind. In het nieuwe ontwerp van het gebiedje is echter geen plaats meer voor boer derij De Rosmolen Deze zal te zijner tijd worden gesloopt Het ontwerp gaat nu uit van kavels voor twee-onder-een-kapwoningen en vrijstaande huizen GELUIDSMUUR Over de geluidsmuur langs de Groene Zoom ten behoeve van de bewoners in Claeverenblad en Wildenburg werd bekend dat de aanleg circa een half miljoen gulden gaat kosten. De gemeen te is nog met het rijk in de slag over een subsidie op die kosten. Wanneer u voor dinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691. Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, cjverdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Als de wijk Rozendaal niet nu maar over een aantal jaren een aansluiting wil op de gemeentelijke nieuwe Centrale Antenne Inrichting dan kost het de wijkbewoners aardig wat geld. Een woordvoerder van de gemeente zegt desgevraagd dat een aansluiting na de aanleg van de CAI 250 gulden gaat kosten. Meteen een kabeltje trekken kost daarentegen niks. Zoals bekend blijkt uit een enquête van de Groenstichting Rozendaal dat 91 procent van de bewoners in de wijk Rozendaal voorlopig geen aansluiting wil op de nieuwe gemeentelijke CAI. maar gebruik wil blijven maken van de Gemeenschappelijke Antenne Installaties in de wijk totdat die aan vervanging toe zijn. Dan wil het merendeel van deze groep mensen eens bekijken op welke wijze dan de tv- en radiosignalen ontvangen kunnen worden De twee CAI's in Rozendaal worden geëxploiteerd door de Groenstichting. De onbereidheid van de wijk om een aansluiting op de CAI te nemen heeft volgens wethouder Jan Wagenaar geen invloed op de exploitatie van de centrale antenne Hij verwacht overigens dat de mensen in Rozendaal in de toekomst nog wel zullen bijdraaien LEUSDEN - Bibliotheek Nieuw Langenbeek aan de Hamersveld seweg is vanaf dinsdag 12 juli tot en met maandag 8 augustus al leen geopend op dinsdagmid dag en -avond, woensdagmor gen en vrijdagmiddag en -avond. Vanaf dinsdag 9 augustus gel den de normale openingstijden weer. De openingstijden van bi bliotheek De Boekenmolen in Leusden-Zuid blijven ongewij zigd. Het gezellige I I I I (Zie elders in dit blad) voor een nieuwe abonnee i i Rozendaallaan 9 I Leusden-C. Voor al uw nieuwbouw, verbouw en onderhoud aan elektra, gas, water, dakbedekkingen en C.V.-installaties. Hessenweg 42, Stoutenburg. Tel 033-941162.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1