Corn Verduin: „We hebben de complete begroting voor één jaar aan reserves" Illlllll lllllllllll Wijzigingen klaar-over diensten „Kan niets doen als manege soort Klaveet wordt" Illlllll IIIIIIIIIIIIII krant Nu bij Groeneveld: "brilliant facet" Houdt Groeneveld voor ogen leusder krant PvdA-fraktie blijft bij afkeuring reserveringsbeleid van de gemeente „Als we achttien miljoen moeten uitgeven aan aansluiting op de Rijksweg, laten ze dat dan hardop zeggen. En er bij zeggen ten koste van wat dat allemaal zal gaan" Commentaren Meningen Niet realistisch WETHOUDER WAGENAAR: FOTO-KOPIE i NODIG? Leusder Krant i Zeer elegante giasbriiien met hoog- gepolijste facetranden geven een nieuwe dimensie aan briimode. Ook geschikt voor hogere glassterkten! plaatselijk nieuws DONDERDAG 7 JULI 1983 (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Al de tijd dat ze lid is van de gemeenteraad - en dat is inmiddels al weer zo'n jaar of zeven - heeft Corri Verduin het gezegd: het beleid, dat de gemeente voert ten aanzien van het opbouwen van reserves, kan anders en moet anders. Uitdrukkingen als „in oude sokken stoppen" hanteer de de PvdA-fraktievoorzitter om duidelijk te maken, dat het reserveringsbeleid in haar ogen trekken van stompzinnigheid vertoond. Recente produkties van financiën-wethouder Fons Ummels (CDA) en zijn interne en externe adviseurs over het reserveringsbeleid hebben mevrouw Verduin niet tot andere gedachten kunnen brengen. In de commissie „Financiële en Economische Zaken" zal ze vanavond dan ook voor de zoveelste keer uitleggen, wat er schort aan dat reserverings beleid, en waarom de notitie „Gemeentelijke reserves" haar fraktie niet kan bevredigen. De notitie, die vergezeld gaat van een aparte nota over het fonds „Bovenwijkse Voorzienin gen", geeft allereerst aan, welke soorten van reserves de ge meente kent. In de eerste plaats is er de saldireserve, die ontstaat door overschotten op de reke ning van de Algemene Dienst. Met andere woorden: wanneer de gemeente in een jaar minder uitgeeft, dan was begroot voor dat jaar, wordt er geld overge- Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofd redakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. Telefoon: 033- 941495. Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor uitbetaling van 5,-per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Ro zendaallaan 9, Leusden' Centrum. Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatle te Barneveld. houden. En ook wanneer de op brengsten hoger uitvallen dan was begroot, zal de rekening een positief resultaat vertonen. Zo ontstaat de saldireserve. Daarnaast beschikt de gemeen te over eigen kapitaal, gedeeltelijk met een bestemming en voor een ander deel zonder bestemming. Qua omvang is dat eigen kapitaal nauwelijks van belang. Onder.ei gen kapitaal met bestemming" wordt verstaan de afkoopsommen voor onderhoud van wegen, be plantingen en graven. Tegenover de rente die de gemeente over dat geld ontvangt, staan de kosten van het onderhoud Ook worden onder ..eigen kapitaal met bestemming' gerangschikt de giften en legaten met de bepaling dat de jaarlijkse opbrengsten voor een bepaald doel moeten worden bestemd. In totaal bevat die pot nu iets meer dan 25.000,-. NAGESLACHT Bijna tien keer zo groot is het .eigen kapitaal zonder bestem ming". Dat fonds wordt gevormd door hetgeen bij verkoop van ge meentelijke eigendommen - uitge zonderd grond - wordt ontvangen boven de boekwaarde. Gold tot ongeveer 1970 het beginsel dat het eigen kapitaal zonder bestemming altijd en onverkort ten behoeve van het nageslacht in stand be hoorde te worden gehouden", nu bestaat er geen bezwaar tegen om er iets mee te doen. Het geld zou bijvoorbeeld kunnen worden aan gewend voor extra afschrijving op een vervangende investering. Ove rigens gaat het in deze pot om een bedrag van 216.809,13 Vervolgens komen de „echte" reserves. Het gaat om de algeme ne reserve, de bestemmingsreser ves en de bedrijfsreserves. De algemene reserve (in Leusden 220.000 - groot) kan worden be schouwd als „een reéel stootkus sen voor slechtere tijden", zoals het in de notitie omschreven staat. De algemene reserve heeft een veel minder dynamisch karakter dan de saldireserve, die gebruikt wordt voor de opvang van reke ningstekorten Als onderdeel van het financieel beleid wordt de alge mene reserve jaarlijks gevoed Onttrekkingen aan de Algemene Reserve kunnen alleen plaatsvin den op grond van direkte raadsbe sluiten. De bestemmingsreserves zijn qua omvang de belangrijkste Daarbij gaat het in totaal om bijna 21 miljoen gulden. De grootste hap daaruit wordt met 16 miljoen geno men door het fonds „Bovenwijkse Voorzieningen" Daarnaast zijn „verbetering en onderhoud van wegen" met ruim twee en een kwart miljoen gulden en „sport- voorzieningen" met ruim 1,1 mil joen gulden belangrijke posten, Tenslotte hebben de verschillen de gemeentelijke bedrijven hun re serves De reserve van het grond bedrijf omvat bijna 6 miljoen gul den, die van het CAI-bedrijf 29.700,-. MEER BEZUINIGD DAN NO DIG Is de saldireserve qua omvang niet het belangrijkst, zij vormt toch het eerste onderwerp van kritiek van Corri Verduin. „De wethou der", aldus de PvdA- fraktievoorzitter, „geeft in zin noti tie wel erg weinig informatie over deze reserve en met name over de sterke toename er van. Op 1 janua ri was de stand 4 miljoen, per 1 juli was de stand ineens 6,5 miljoen. Dat betekent, dat het overschot over de rekeningen van 1981 en 1982 2,5 miljoen gulden heeft be dragen. Ik verwacht dat over dit jaar ook nog eens een overschot van ongeveer één miljoen zal resteren. Dat betekent dus echt niets anders, dan dat we meer bezuinigd hebben dan nodig was. De PvdA-fraktie heeft er indertijd al op gewezen, dat de forse bezuinigingen op bijvoor beeld de bibliotheek, de muziek school en het jeugd- en jongeren werk niet nodig zouden zijn. De sterke groei van de saldireserve stelt ons op dat punt in het gelijk." In de notitie van de afdeling „Financiën" wordt ten aanzien van de saldireserve gesproken van een norm. Volgens de notitie zou de reserve volgens eisen van Gede puteerde Staten tenminste 5% van de lopende begroting moeten be dragen. Daaraan wordt toege voegd, dat verwacht mag worden dat op last van de Minister van Financiën dit minimum binnen af zienbare tijd zal worden opgetrok ken naar 10%. Volgens Corri Verduin is dat on zin „Ik heb met G.S gebeld en ik heb te horen gekregen, dat die tien procents-norm alleen gehanteerd wordt voor gemeentes, die geen enkele rek meer in hun begroting hebben. Maar zelfs mét de tien procentsnorm hebben we 1,7 mil joen teveel saldireserve. Voldoen de voor Leusden is de 5 procents norm en dat betekent dat we 4,1 miljoen te veel reserve in de oude kous hebben zitten. En volgend jaar wordt dat dus nog meer." Dan de bestemmingsreserves. Over de post „verbetering en on derhoud wegen", zegt de PvdA- fraktievoorzitter geen oordeel te kunnen geven. „Vorig jaar is ons een beleidsnota daar over toege zegd, maar die is nog steeds niet verschenen. Dus over de hoogte van deze post kunnen we geen zinnig woord zeggen INDUSTRIETERREINEN Wel heeft mevrouw Verduin het nodige aan te tekenen bij de post „Bovenwijkse Voorzieningen", zo als aangegeven in omvang de grootste reserve. Corri Verduin: „Allereerst vraag ik me af, waarom het fonds „Stadsuitleg" nu ineens „Bovenwijkse Voorzieningen" heet. En waar de groei van 13.2 miljoen (de laatste stand van „Stadsuitleg") naar 16 miljoen van daan komt. Dat zou kunnen ver klaard worden door de veronder stelling, dat het reservefonds „Ont sluiting Industrieterreinen" er bij is gevoegd. Dat reservefonds is ner gens meer terug te vinden. Op zich zou ik het terecht vinden, als dat fonds opgeheven zou worden, want wat moeten we nu nog voor ruim 2.5 miljoen gulden aan indus trieterreinen ontsluiten? Maar dan kan je dat geld natuurlijk niet zo maar stilletjes toevoegen aan „Bo venwijkse Voorzieningen". Daar moet dan wel over gediscussieerd worden in de raad Op z'n minst enige verbazing hebben bij Corri Verduin de conclu sies gewekt, die worden getrokken uit de aparte discussienota over Bovenwijkse Voorzieningen. Die aparte nota werd opgesteld door het raadgevend ingenieursburo DHV en op zich valt er aan het keurige optel- en aftrekwerk van de adviseurs niet zo veel aan te mer ken „Maar", zegt Corri Verduin, „je moet bekijken, waar die cijfers vandaan komen. Aan de kosten kant wordt bijvoorbeeld een bedrag van 17,4 miljoen gulden opgevoerd voor noodzakelijke nog uit te voe ren werken. Als je dan ziet wat daar allemaal wordt opgevoerd. Een kin derboerderij in de Munnikhove. Daarvan heeft de raad al lang besloten, dat hij er niet meer moet komen en de Munnikhove zelf is inmiddels al verkocht. De tweede brug over het Valleikanaal staat er nog bij, terwijl inmiddels is duidelijk geworden, dat die er ook nooit zal komen. Hetzelfde geldt voor de verdubbeling van een aantal rijba nen met alle daarbij komende kos ten van aanpassing van de ver- keerslichtinstallaties en dergelijke. Ook nog steeds aanwezig een vrije busbaan langs de spoorbaan Amersfoort-Rhenen. Die kunnen we ook wel schrappen, want de NS heeft te kennen gegeven, dat daar geen medewerking aan zal worden verleend. Bij elkaar gaat dat om aanzienlijke bedragen Dus de werkelijke kosten van nog noodza kelijke uit te voeren werken liggen veel lager." SCHRAPPEN Daar komt voor de fraktievoorzit- ter van de PvdA nog een zeer belangrijk punt bij In de DHV- notitie wordt aangegeven, dat voor de periode tot 1990 er aan de dekkingskant sprake is van 9,5 miljoen aan ongewisse inkomsten. Met andere woorden; het fonds „Bovenwijkse Voorzieningen" zou over de genoemde periode in ieder geval voorlopig een tekort vertonen van 9,5 miljoen gulden. Corri Ver duin: „Dat vind ik uiterst merkwaar dig. Het beleid is, dat de Tweede Fase, inclusief de bovenwijkse voorzieningen. kostendekkend moet zijn. Volgens de rekening van het grondbedrijf over 1981 is er ook niks aan de hand, want die geeft nog een overschot van negen ton aan. Maar stel nu eens, dat je op zeker moment inderdaad op een tekort zou stuiten. Dan moetje dus. op grond van je uitgangspunten, een diepgaande discussie gaan voeren over de vraag, hoe je de zaak weer kostendekkend maakt Ja, dat betekent inderdaad dat je zult moeten schrappen in je lijstje van nog uit te voeren werken." Ook ten aanzien van nieuw be leid, dat nog ter discussie moet staan, weet mevrouw Verduin al wel enkele punten, die wat haar betreft geschrapt zouden kunnen worden. „Dat extra groen voor 't Ruige Velt, dat staat er nu zo ineens maar op. Ja, en dan die eigen financiering van de aanslui ting op de Rijksweg 28. Voor mij hoeft het niet. Maar als daar een meerderheid in de raad voor te vinden is, als VVD en CDA vinden, dat we daar achttien miljoen aan moeten gaan uitgeven, dan moet dat gebeuren. Maar laten ze dat dan hardop zeggen En laten ze er dan bij vertellen, dat dat ten koste gaat van de muziekschool, het jeugd- en jongerenwerk, de biblio- Corri Verduin:Maar je moet dan wel bekijken, wat er allemaal als nog uit te voeren werken wordt opgevoerd. theek enzovoort. Maar dat gebeurt niet. Wethouder Wagenaar heeft hardop in de raad gezegd, dat hij over al die miljoenen in het fonds „Stadsuitleg" weigert te discussië ren." Ten opzichte van die goed gevul de reservepot voor Ruimtelijke Or dening en Openbare Werken te kent volgens mevrouw Verduin het reserveringsbeleid op sociaal- cultureel terrein zich schril af. Corri Verduin „We hebben er in de commissie Welzijn herhaaldelijk op aangedrongen. Ook de planad viesgroep heeft dat gedaan en de sportstichting. Maar er heeft nog steeds geen discussie plaatsge vonden over de fondsen voor cultu rele doeleinden en sportvoorzie- ningen. Ook nu blijft de wethouder weer uiterst vaag. Er is naar ver houding al zoveel bezuinigd op sociaal-cultureel terrein. Gereser veerd is er daarvoor echter nauwe lijks. Moet zo'n beleid dat leiden tot nog meer inleveren soms?" „Wist je trouwens, dat we nu jaarlijks 1,6 miljoen subsidiëren aan de sport. Ik ben bovendien bang, dat daar nog eens een ton of zes bij zal komen in verband met niet betaalde pacht voor „De In slag". Maar ondanks al dat geld, en dat is veel erger, is er nauwelijks gereserveerd voor groot onder houd van sportvelden, tennisbanen en het zwembad." Corri Verduin stelt vast dat er in Leusden weliswaar niet evenwichtig maar in ieder ge val wel fors is gereserveerd. „Het komt er op neer, dat we nu een bedrag gelijk aan de complete begroting voor één jaar aan reserves hebben. Mijn fraktie vraagt zich ten zeerste af, of we daar op deze manier mee door moeten gaan. Wij vinden van niet. We hebben hier de hoogst moge lijke onroerend goedbelas- ting. Er is een forse honden belasting. In een tijd waarin mensen minder gaan verdie nen, wordt er door de ge meente zo'n bedrag in de oude kous gehouden. Dat is wel gemeenschapsgeld, hoor. Dat is wel geld, dat de burgers betaald hebben. De discussie daarover moet op gang komen. Vanavond zal ik het voor de zoveelste keer proberen." De fraktie van de VVD in de gemeenteraad heeft dinsdag avond bij monde van Alrich Parson verklaard, dat men de huisvesting van de muziekschool in de kelder van het ge meentehuls niet ziet zitten. De liberalen zijn van mening, dat de overlast, die in het gemeentehuis van een muziekschool in de kelder wordt ondervonden, onaanvaardbaar groot zal zijn. Die conclusie heeft de VVD-fraktie opvallend snel getrokken. Een zeer provisorische geluidsproef tijdens de commissiever gadering van dinsdag was voldoende om de VVD-fraktie te overtuigen. De volgens een rapport van een adviesbureau te verwachten hoeveelheid decibels van de muziekschool, zoals dinsdagavond nagebootst, zou voor wie in het gemeentehuis moet werken niet te verdragen zijn. Geen muziekschool in de kelder dus, meent de VVD-fraktie. Maar de liberalen hebben wel een alternatief. Althans, Alrich Parson stelde voor om op korte termijn te onderzoeken of er in het hoofdcentrum niet een sociaal-culturele accommodatie, waarin ook de muziekschool een plaats kan krijgen, zou kunnen verrijzen. In de optiek van de VVD zouden daarmee meerdere vliegen in één klap kunnen worden gevangen. Alles wat op sociaal cultureel terrein zoekt naar een accommodatie of daar op korte termijn behoefte aan krijgt, zou meteen onder de pannen gebracht kunnen worden. Voor Henk de Ridder, de direkteur van de laatste tijd veel geplaagde muziekschool Leusden, is dat voorstel niet meer dan een kluif om de hond een tijdje zoet te houden. Daarmee typeert De Ridder aardig de kwaliteit van het voorstel. Het is absoluut niet realistisch. Gezien de financiële positie, waarin de gemeente verkeert - een positie die de komende jaren verder zal verslechteren - lijkt de kans op het realiseren van een sociaal-cultureel centrum op dit moment zeer klein. Bovendien doet het tijdstip, waarop de VVD met zijn voorstel komt, wat vreemd aan. In het verleden hebben de liberalen nooit veel enthousiasme getoond voor het stichten van een cultureel centrum, zoals dat vanuit de progressieve hoek meer dan eens is voorgesteld, toen de gemeente nog wat ruimer in het geld zat. Nu het moment bijna daar was om de muziekschool zijn toegezegde plaats in de kelder van het gemeentehuis te geven - en daar ook al een paar honderd duizend gulden in is geïnvesteerd - is daar plotsklaps het lumineuze liberale idee van een cultureel centrum. Het is de vraag, wat de VVD-fraktie beweegt om zo te handelen als zij doet. De verklaring, die Parson er voor gaf, is dat er nu een nieuwe situatie is ontstaan. Het nieuwe steekt hem in de volgens de VVD te verwachten geluidsoverlast van een muziekschool in de kelder. Dat is de aanleiding tot het opvallende voorstel. Voorlopig lijken de liberalen nogal alleen te staan in hun opvatting, dat de muziekschool-geluiden vanuit de kelder ondraaglijk zouden zijn. De andere raadsfrakties waren daar niet zo gelijk van overtuigd en wilden het plan om de muziekschool in de kelder te huisvesten niet zonder meer naar de prullebak verwijzen. Dat zou in dit stadium ook gekkenwerk zijn geweest. Alle voorhanden zijnde gegeven duiden er op, dat met een investering van ruim negen ton een alleszins accepta bele situatie is te creëren. Bovendien is de direktie van de muziekschool bereid om in overleg met de gemeente mogelijke overlast zoveel mogelijk te beperken. Natuurlijk zijn er veel betere vormen van huisvesting voor een muziekschool denkbaar. Daar was en Is iedereen het over eens en ook bestuur en direktie van de muziekschool hebben zich indertijd alleen maar bij gebrek aan beter bij deze huisvesting neergelegd. Had de VVD een paar jaar geleden met haar voorstel gekomen of initiatieven van anderen onder steund, dan had het misschien wat kunnen worden. Nu is het te laat, omdat er voor de kelder al geld is uitgegeven en omdat het uiterst onwaarschijnlijk Is dat er voor een cultureel centrum nu geld te vinden is. Maar misschien kan de VVD zelf daar eens wat meer over zeggen. Voorlopig lijkt het er op, dat de VVD-move alleen maar problemen oplevert voor de muziekschool. Terecht zijn Henk de Ridder en de zijnen teleurgesteld en kwaad, dat er nu weer een kink in de kabel is gekomen. LEUSDEN - Bij het merendeel van de Leusdense scholen wor den de lestijden met ingang van het nieuwe schooljaar, dat wil zeggen per 22 augustus, gewij zigd. Voor de verkeersbrigade- dienst houdt dit in dat ook de tijdstippen waarop de diverse kruispunten worden beveiligd aan enkele veranderingen on derhevig zijn. Voor de kruispunten Hamers- veldseweg-Rozengaarde; Arden nen-Rozenhaag; Burg. vd Post- laan-Centrumweg en Torenakker- weg-Asschatterweg blijven de tij den ongewijzigd Deze tijdstippen zijn 8.25-8 45 uur; 12.00-12.15 uur; 13.10-13.30 uur en 15.15- 15.30 uur Op woensdag is dit 8 25-8.45 uur en 11.30-11 45 uur. Wel gewijzigd zijn de tijden van de kruispunten Noorderinslag- Rossenberglaan; Asschatterweg- Hondsdraf; Noorderinslaq- Middenweg en Noorderinslag- Wierickewijk Met ingang van maandag 22 augustus staan daar klaar-overs van 8 10-8 30 uur; 11 30-11.45 uur; 12 40-13.00 uur en 15.00-15 15 uur. Op woensdag: 8.10-8 30 en 11.30-11.45 uur. Op de volgende drie kruispunten Asschatterweg-Hondsdraf; Noor derinslag-Middenweg en Noorde- rinslag-Wierickewijk staat boven dien een extra-klaaroverdienst van 12.00-12.15 uur en op woensdag van 12.30-12.45 uur. Eén van de consequenties van deze wijzigingen is dat de schoolgaande kinderen niet op alle kruispunten een klaar-over zullen aantreffen. Voor nadere Informatie kan men kontakt op nemen met de coördinatrice van de Verkeersbrigadedienst, Kootje van Ramselaar-Nieboer, Porfier 4. Telefoon 946176. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Wethouder Jan Wagenaar zegt niks te kunnen doen wanneer de (toekomstige) manege van de familie Van Heugten aan de Buurtweg op den duur verwordt tot een Kla- veet-achtige accommodatie die niets heeft uit te staan met paar- desport. De wethouder (VVD) zei dit dinsdagavond in de vergade ring van de commissie openbare werken en ruimtelijke ordening. „Als in de manege het accent komt te liggen op de horeca, disco-aktiviteiten of noem maar op, en er lopen voor de schijn enkele paarden rond, dan kan de gemeente niet ingrijpen," aldus Wagenaar. De liberale wethouder zei dit tijdens een warrige discussie in de commissie over de kwestie Van de Biezenbos contra de manege aan de Buurtweg. Mevrouw Van de Biezenbos-Brok, die naast het rui tersportcentrum woont, voert al ja ren een kruistocht tegen de mane ge en de gemeente over de onge breidelde uitbreiding van de mane ge. Daarnaast is zij het zeer on eens met de gemeente (en ook provincie) dat zij geen woning ach ter in de tuin mag bouwen op de plaats waar nu een bouwvallige schuur staat. Naar aanleiding van de jongste brief van mevrouw Van de Biezen bos naar de gemeente Leusden, waarin zij haar beklag doet over de overlast van de manege, werd dinsdagavond de hele affaire in gehusselde vorm uitgebreid be sproken. Wethouder Wagenaai verklaarde nogmaals dat b. en w. bereid zijn medewerking te verle nen aan de realisatie van een manege aan de Buurtweg De bouwvergunning is verleend, maar het wachten is op de verklaring van geen bezwaar van de provincie. De vergunning geldt voor de verbou wing van de voormalige landbouw- schuur aan de Buurtweg Volgens mevrouw Van de Biezenbos is de schuur inmiddels al lang in een manege met horecafaciliteiten ver anderd. Raadslid Ep Oostra (D'66) on derstreepte die mening. Hij zei: „Ik heb ik mijn leven veel land- bouwschuren gezien, maar die schuur aan de Buurtweg is er geen. Ik heb ook veel maneges gezien en die schuur lijkt ver dacht veel op een manege". Oo stra sprak de vrees uit, dat de omstreden manege langzaam maar zeker een Achterveldse Klaveet wordt. „Dit moet voorko men worden", aldus het D'66- raadslid. Rozendaallaan 9 Leusden-C. Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3 De Groeneveld-opticiens zijn aangesloten bij het Optiek-Gilde^

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3