L Bejaardenwerk in oude gemeentehuis onzeker Bongerd-leerlingen swingend naar school „Hond, hier een been om op te kluiven" Ambtenaar moet jeugd zaken gaan coördineren Zelf gebouwd schip te water Uitvaartcentrum niet haalbaar Afscheid hoofd Regenboogschool ONDERHANDELINGEN NOG NIET AFGEROND leusdep krant Zwangerschaps- gymnastiek Teleurgestelde muziekschool-direkteur Henk de Ridder over VVD-voorstel: Nu Jeugdraad werkzaamheden stopt DONDERDAG 7 JULI 1983 plaatselijk nieuws (Van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Het voorstel van het college van Burge meester en Wethouders om het ontmoetingscentrum voor bejaarden onder te brengen in het oude gemeente huis aan de Hamersveldseweg, blijkt te vroeg in de openbaarheid gekomen te zijn. De gemeente blijkt nog niet helemaal tot overeenstem ming gekomen te zijn met de Vereniging Welzijn Oudere Leusdenaren (WOL) en de twee organisaties voor Maatschappelijke Dienstverlening die volgens het voor stel ook gebruik zouden kunnen gaan maken van het voormalige gemeentehuis. Alhoewel het betreffende raadsvoorstel op de agenda stond van de vergadering van de commissie welzijn werd het toch niet behandeld. Wel wilde de voorzitter, wethouder Gijs van Woudenberg, in de „mededelin gensfeer" wel iets kwijt over de gang van zaken. Zonder in de tails te treden vertelde de wet houder dat er nog wat oneffen heden zaten in het voorstel. „Al le partijen zijn het nog niet hele maal met elkaar eens", aldus de wethouder. De gemeente wil de ruimtes huren van de firma Van Ep Oostra (D'66): verbaasd Buuren. Ofschoon het voorstel, om het bejaardenwerk en de maatschappelijke dienstverle ning onder te brengen in het oude gemeentehuis formeel dus niet besproken werd, kregen de raadsleden toch de gelegenheid om zich over het voorstel uit te spreken. De heer Oostra (D'66) toonde zich erg verbaasd over de huurprijs van 150,- per m2 die in het voorstel genoemd werd ,.Het is toch te gek dat we een ruimte voor dat bedrag moeten huren terwij wij de ruimte in het nieuwe gemeente huis voor een prikje gaan verhu ren", aldus de heer Oostra Ook Harm Offereins (GPV/SGP) maak te zich zorgen over de financiële kant van het hele voorstel ,,Er moet wel een redelijke kans zijn dat het geheel financieel haalbaar is", merkte de heer Offereins op Alhoewel op dit ogenblik nog nie mand weet hoe het definitieve voorstel er uit gaat zien waar B. en W. mee op de proppen komen, wordt het voorstel toch behandeld in de raadsvergadering van augus tus. De verschillende commissies hebben dan geen tijd om zich vóór deze vergadering uit te spreken. Het definitieve voorstel zal echter ruimschoots van tevoren aan alle raadsleden worden toegezonden, zo beloofde wethouder Van Wou denberg. ten behoeve van deze stichting", aldus de wethouder. Hij reageerde hiermee op een betoog van een vertegenwoordiger van SOHA die de wethouder in herinnering bracht dat de huidige huisvesting van de stichting per 1 augustus ontruimd moet worden Op dit ogenblik is de stichting, die momenteel hulp ver schaft aan een veertigtalklanten", ondergebracht in een gebouwtje aan de Hamersveldseweg, het voormalig onderkomen van de Leusdense schoolarts. Dit gebouw gaat per 1 augustus over in andere handen, zodat de SOHA op straat staat De SOHA hoopt dat de gemeente wil „mee denken" over een nieuw onderko men. Evelien Blom (CDA) zei maandag avond dat zij er wel iets voor voelt om de SOHA ook onder te brengen in het gebouw waar straks de WOL en de instellingen voor maatschap pelijke dienstverlening worden on dergebracht. De wethouder bleek daar duidelijk anders over te den ken ALCOHOLISTEN In de gemeentelijke plannen is geen ruimte gelaten om onderdak te verschaffen aan de stichting opvang en herstel alcoholisten (SOHA). ,,De gemeente heeft nooit toege zegd dat ze zou zorgen voor ruimte (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Zo vlak voor de grote schoolvakantie wordt er op alle lagere scholen afscheid ge nomen van de zesde- klasleerlin gen die naar een vervolgschool gaan. Op de openbare basis school „De Bongerd" speelde popmuziek een belangrijke rol de afgelopen weken. Zoals op veel scholen gebruike lijk is wordt de lagere school perio de afgesloten met een speciale activiteit. Ook de zesde- klasleerlingen van „De Bongerd" vormden geen uitzondering. Enke le weken geleden werd een „swin gende musical" ten tonele ge bracht in het Ros Beyaart. Centraal thema in deze musical was het tot stand komen van een LEUSDEN - Maandag 11 juli om 19.45 uuren woensdag 13 juli om 20.45 uur starten er weer twee nieuwe cursussen zwan- gerschapsgymnastiek. Deze bij eenkomsten zijn bedoeld voor vrouwen die in de maand sep tember of oktober een baby ver wachten. De cursussen worden gegeven in het wijkgebouw aan de Rozen- gaarde 33 Opgave en inlichtingen ter plaatse of telefonisch via tele foonnummer 941218. Er zijn geen kosten aan verbonden indien men lid is van de kruisvereniging. „hitgevoelige plaat". In de studio van „Radio Flierefluiter" werd een heftige strijd gevoerd over de vraag wie nu de beste kandidaat zou zijn voor een nummer één op de top lijst. Een smartlappenzangeres en de popgroep „de Hitstompers" wa ren de concurrenten in dit spel. De musical werd tweemaal opge voerd. Éénmaal voor de leerlingen van de school en 's avonds voor de ouders en andere belangstellen den. Opmerkelijk was dat de rolver deling 's avonds totaal verschil de van de bezetting overdag. Ie dere zesdeklasleerling had dan ook twee verschillende rollen in moeten studeren. Het definitieve afscheid van de school vond echter dinsdagavond plaats. Misschien als vervolg op de eerder dat jaar ingestudeerde „hit musical" was de gemeenschaps ruimte van de school omgebouwd tot een echte discotheek. Ondanks de drukkende warmte in het schoolgebouw beleefden de kinde ren veel plezier aan dit voor hen laatste lagere-schoolgebeuren. Aan het eind van de disco-avond kregen de schoolverlaters een her innering aan hun lagere-schooltijd uitgereikt. Voor het laatste schoolrapport dat door het hoofd van de school werd overhandigd had geen kind meer belangstelling. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - „Dit komt emotioneel op een zeer slecht tijdstip. Morgenavond nemen we gedwongen af scheid van zes leerkrachten. Dan moet ik meteen de overi ge docenten vertellen, dat de nieuwe muziekschool in de kelder er voorlopig niet komt. Dit werk zeer demoti verend; dit is fuikend voor het functioneren van al onze medewerkers, mijzelf in cluis." Dat zei dinsdagavond, direkt na afloop van de vergadering van de raadscommissie Open bare Werken en Ruimtelijke Ordening (OWRO), Henk de Ridder, de direkteur van de Muziekschool Leusden De Ridder toonde zich uiterst te leurgesteld over de gang van zaken tijdens de commissie vergadering. Het resultaat van de geluidsmetingen was voor de commissieleden aanleiding gebleken om nu in ieder geval nog niet te besluiten tot huis vesting van de muziekschool in de kelder. In september zal verder worden gepraat over de vraag, of de te verwachten overlast van dien aard is, dat naar een ander onderkomen voor de muziekschool moet worden omgezien. „Daar mee", verzucht De Ridder, „komt alles weer op losse schroeven te staan. Hoe kun nen ze dat nu maken, na al die jaren van praten?" De direkteur van de muziek school wijst er op, dat noch het bestuur noch de direktie van de muziekschool er fervente voorstanders van zijn geweest om in de kelder van het ge meentehuis te gaan zitten. „Maar", aldus De Ridder, „er waren na al die jaren van praten geen alternatieven. Dit was voor ons de enige moge lijkheid en die hebben we dus geaccepteerd Wat er nu ae- beurt, gaat in feite toch een beetje buiten ons om De ge meente heeft ons de kelder ruimte als accommodatie aan geboden. Dan mogen wij er toch van uit gaan, dat de ver huurder iets aanbiedt, dat ge schikt is. Ons pakket van eisen ligt al sedert 1981 bij de ge meente. Dan is het toch uiterst vreemd, dat dit in een zo laat stadium ineens naar voren komt." EEN UUR Volgens Henk de Ridder lijkt er momenteel ook wel wat al te zwaar getild te worden aan de mogelijke overlast, die de mu ziekschool vanuit de kelder zou kunnen veroorzaken. „Ik wil niet meedoen aan een dis cussie over wat storend is en wat niet; dat ervaart iedereen toch weer anders. Ik wil wel opmerken, dat de lessen bij ons - met uitzondering van de woensdag - pas om vier uur 's middags beginnen Dus gaat het al die dagen maar om één uur, waarin er door de ambte naren wordt gewerkt, terwijl er les gegeven wordt in de mu ziekschool Wat de mogelijke overlast in de trouwzaal betreft, daarvan was al lang afgesproken dat we de direktie en de admini stratie er onder zouden huis vesten in de kelder. Dat heeft dus helemaal geen overlast te geven. De schoolarts is hoofd zakelijk 's morgens aanwezig en zal dus ook zelden of nooit last van ons ondervinden. En verder is in overleg natuurlijk ook nog een heleboel te berei ken. Ik bedoel; als er op don derdagavond een raadsverga dering is, dan zullen wij geen voorspeelavond gaan zitten houden. Dat kun je toch met elkaar regelen." Henk de Ridder en het be stuur van de muziekschool zijn van mening, dat de aanbeve lingen van het adviesburo Lichtveld en Buis, wanneer zij worden opgevolgd tot een goe de accommodatie voor de mu ziekschool in de kelder kunnen leiden. De Ridder: „Dat kost dus ruim negen ton. Die 750 duizend gulden is op een ge geven moment zo maar te voorschijn gekomen. Dat was nergens op gebaseerd. Nu blijkt dat dat slecht gecalcu leerd is geweest. Het goede plan kost iets meer. Dat is alles." Henk de Ridder kijkt dan ook uiterst vreemd aan te gen het VVD-voorstel om nu te gaan onderzoeken, of het mogelijk is om te komen tot een sociaal-cultureel ge bouw, waarin ook de mu ziekschool een plaats zou kunnen krijgen. De direk teur: „dat vind ik echt: hond hier heb je een been om op te kluiven. Een zoethoudertje. Zo van: die accommodatie in de kelder krijgen jullie niet, maar kijk eens, hoe hard we voor jullie aan het nadenken zijn. Daar hebben we dus helemaal niets aan. Dat plan is veel te ambitieus." PROBLEMEN Het verschuiven van de be slissing ten aanzien van de huisvesting van de muziek school naar op z'n vroegst september levert voor de school aanzienlijke problemen op. Henk de Ridder. „Net vori ge week heb ik een brief van de gemeente gekregen; waarin ons de huur van de Zwarteweg per 15 augustus aanstaande wordt opgezegd. Ik neem aan dat dat wel weer wordt terug gedraaid Maar veel moeilijker zitten we met de lessen, die in scholen gegeven worden. We waren er van uit gegaan, dat we tijdelijk - één, twee maan den - in het nieuwe schooljaar nog van die ruimtes gebruik zouden moeten maken, maar nu moeten we plotseling een structurele oplossing gaan zoeken, want dit gaat natuurlijk nog wel even duren. En ten gevolge van de bezuinigingen moeten we volgend jaar ook groepslessen gaan geven, dat Henk de Ridder. betekent dat ik ruimtes moet hebben, waarin ik twee piano's kwijt kan en twee elektrische orgels. Waar moet ik daar in vredesnaam mee naar toe9" Het staat voor Henk de Ridder als een paal boven water, dat de gemeente zich hier niet op deze manier van af kan maken. „Er zijn", zegt hij, „duidelijke afspraken ge maakt. Die kunnen nu niet ineens terzijde worden ge schoven. Na zoveel beloftes en suggesties in het verle den, hadden we eindelijk de huisvesting in de kelder zwart op wit. En nu dit weer. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - Nu de stichting Jeugdraad Leusden per 1 au gustus definitief met haar werkzaamheden stopt heeft de gemeente gezocht naar een mogelijkheid om het jeugdwerk toch op de één of andere manier van dienst te kunnen zijn. De oplossing is gevonden in het aanstellen van een ambtenaar voor jeugdzaken. De betreffende ambtenaar wordt niet spe ciaal voor dit doel aangetrok ken. De heer Slager, die namens de gemeente al de vergade ringen van de jeugdraad bij woonde, is vanaf heden spe ciaal belast met Leusdense jeugdzaken. De heer Slager wacht geen ge makkelijke taak. De jeugdraad is opgestapt uit onvrede met het ge meentelijk beleid. Als gevolg van dit beleid moest de jeugdraad de enige beroepskracht die zij in dienst had, ontslaan De jeugdraad, waarin de meeste jeugd- en jongerenorganisaties ac tie! deelnamen, is van mening dat zij niet het gat kan opvullen dat de ambulant functionaris, Pim van Esch, achterlaat OVERLEGORGAAN Nu de jeugdraad haar werk- LEUSDEN - Zaterdag was het zover. Toen kon het zeil gebowde schip van Henk v d. Breemente water worden gelaten. Een origineel Waarschip met een lengte van 7.40 meter waaraan hij drieëneenhalf jaar in zijn voortuin van de Krakhorst 13 gewerkt heeft. Vaak kwamen buren vrijwillig een handje helpen. Het viel niet mee de boot de voortuin uit te loodsen, maar met behulp van banden over de carport kon het houten schip op een vrachtwagen gezet worden, waarna het richting 't Nulde ging. En daar koos het Waarschip het ruime sop (van één onzer medewerkers) LEUSDEN - „We zijn er met zijn allen in Leusden erg trots op dat we voor jong en oud voorzieningen hebben. Als je gestorven bent is er in Leus den geen plaats meer voor je", aldus een duidelijk te leurgestelde Evelien Blom (CDA) maandagavond tij dens de vergadering van de commissie welzijn. De CDA- fractievoorzitster wilde zich niet zonder meer neerleggen bij de constatering van het college van B. en W. dat er in Leusden „nog te weinig em plooi is voor de vestiging van een zelfstandig uitvaartcen trum". Mevrouw Blom had ook vast rondgekeken in Leusden naar een mogelijke plaats voor een uitvaartcentrum. „Zwarteweg 5 zou best een goede plaats ge weest zijn. Maar dat pand is nu een bruin café aan het worden", meende de fractievoorzitster. Verder had ze gedacht aan het Wit-Gele Kruis gebouw aan de Rozengaarde. De plaatselijke ge fuseerde kruisvereniging heeft plannen voor een geheel nieuw kruisgebouw in Leusden- centrum. Het „oude" wit-gele kruisgebouw zou dan naar het idee van mevrouw Blom overblij ven. Verder had mevrouw Blom ge dacht aan een ruimte achter de R.K. kerk Met weinig moeite zou daar een aula te maken zijn. Alle suggesties waren niet besproken met betrokkenen zodat Evelien Bloem niet kon voorstellen of er ook een reële kans is dat één van de door haar genoemde mogelijkhe den is te realiseren. „Met zijn allen kunnen we wellicht een oplossing vinden die financiëel haalbaar is," spoorde mevrouw Blom de overige raadsleden aan om met haar mee te denken Ook Harm Offereins (SGP/GPB) bleek moeite te hebben met de notitie zoals die door de gemeente op papier was gezet. „Ik wil het college de opdracht geven om alert te blijven," aldus de heer Offereins „Bij allerlei sportvoorzieningen staat het college gelijk klaar met een voorstel, vaak zelfs zonder daarbij te vertellen waar het geld vandaan moet komen Nu wordt er geconstateerd dat een uitvaartcen trum niet haalbaar is omdat het een te kostbare zaak is," zo hield Harm wethouder Van Woudenberg voor. GEEN GEMEENTEZAAK „Onze fractie vindt een uitvaart- rontrum geen zaak voor de ge meente," zo bracht mevrouw Puck Bosma het VVD-standpunt naar voren. De VVD-fractie is van me ning dat het tot stand brengen van een uitvaartcentrum een zaak voor het particulier initiatief is Later in de discussie kwam de VVD echter een beetje terug op het standpunt dat mevrouw Bosma naar voren had gebracht „De VVD is duidelijk tegen de deelname door de gemeente in de exploitatie van een dergelijk centrum aldus mevrouw Bosma, die daarmee de mogelijkheid openliet dat de gemeente een subsidie zou kunnen geven aan degeen die een uitvaartcentrum in Leusden wil starten. Met de laatste uitspraak van mevrouw Bosma zit de VVD op één lijn met de PvdA. Ook Jan Jacobs van deze partij is van mening dat de gemeente nooit zou kunnen bijdragen in de com merciële exploitatie van een uit vaartcentrum. „Subsidiëring en commercie gaan vrijwel onmo gelijk samen", zo meende de heer Jacobs. Wel wilde de heer Jacobs de mogelijkheid openlaten om een éénmalige subsidie te geven. „We moeten liever eerst vragen of de kerken en kruisvereniging bereid zijn een centrum van de grond te tillen", aldus het PvdA- raadslid. zaamheden per 1 augustus beëin digd zoekt het college van B. en W naar een mogelijkheid om toch in contact te blijven met de Leusden se jongerenorganisaties. Burge meester en Wethouders overwe gen dan ook om een nieuw overleg orgaan in het leven te roepen. Om te peilen hoe de diverse organisaties over dit plan denken is wethouder Gijs van Woudenberg gestart met het voeren van ge sprekken met de diverse jeugd- en jongerenorganisaties. ROCKERS Inmiddels heeft de wethouder al een gesprek gehad met de „Roc kers", een club jongeren die ge huisvest is in een houten gebouw tje aan de weg Clarenburg. Het clubhuis „Rust in Vrede" moet op de plaats waar het nu staat weg, omdat op de betreffende plek wo ningen gebouwd moeten worden. Waar de „Rockers" nu naar toe moeten is niet duidelijk. Wethouder Wagenaar van Ruimte lijke Ordening heeft de raadsleden in de commissie R. O toegezegd dat de huisvesting van de jonge- renclub in september aan de orde zal komen „De wethouder dacht meer aan een tijdelijke oplossing", aldus Harm Offereins (SGP/GPV) dinsdagavond in de vergadering van de commissie welzijn. Vooruit- lopend op de discussie die in sep tember dus gevoerd zal worden wilde de heer Offereins alvast kwijt dat hij het niet eens is met de plannen van de heer Wagenaar, die de Rockers een plaats heeft toegedacht niet ver van de huidige huisvesting. „Het is vragen om problemen, als je alle jongerenorganisaties zo dicht bij elkaar onder dak brengt," aldus de heer Offereins, die er op wees dat de Til. het nieuwe onder komen voor de hervormd- 'gereformeerde jeugdraad, de Roc kers en de gereformeerde kerk wel erg dicht bij elkaar liggen. „Het zal niet meevallen om uit de problematiek te komen", meende wethouder Van Woudenberg. Zelf denken de Rockers namelijk hele maal niet aan een nieuw noodge bouw, men zoekt het meer in de richting van een definitieve bouw. ACHTERVELD - Dinsdag avond werd afscheid genomen van het hoofd van de Regen boogschool de heer A. van Leeu wen en zijn echtgenote. De heer Van Leeuwen die vier jaar als hoofd in Achterveld werkzaam is geweest is met ingang van het nieuwe schooljaar benoemd als hoofd te Marken. Hij gaat zeker niet uit Achter veld weg in verband met het teruglopend aantal leerlingen. Hij heeft gewoon zijn kans waar genomen. Van een school met twee leerkrachten gaat hij nu naar een school met zes leer krachten. Veel ouders en andere belang stellenden kwamen deze avond het scheidende hoofd en zijn echtge note de hand drukken. Hieronder waren o.a. Ds. Jellema uit De Glind en collega's van de andere Achter- veldse basisscholen. Door de leerlingen van de school werd op hun manier afscheid geno men door het zingen van een op hem gemaakt lied. Een en ander wekte wel enige hilariteit. Namens de leerlingen kreeg hijgen album aangeboden waarin van elke leer ling een foto met een zelf gemaakt afscheidswoordje. Vervolgens was het de ouder commissie die in een samenspraak ook afscheid nam Als afscheidsca deau kreeg het echtpaar Van Leeu wen een houten tuinbank en een houten gevulde bloembak aange boden Tijdens zijn werkzaamheden te Achterveld kreeg de school een naam. Deze naam was Regen boogschool. Ook zorgde de heer Van Leeuwen er voor dat er elk schooljaar een bepaald project werd behandeld en uitgevoerd. Als nieuw hoofd is benoemd mevrouw N. Middendorp-van lepe- ren Deze onderwijskracht is reeds vijf jaar aan de Regenboogschool verbonden. Tijdens dit samenzijn werd ook de nieuwe leerkracht voorgesteld. Dit is de heer Gert Broekhuizen uit Amersfoort. Ondanks het teruglopen van het aantal leerlingen, waar men niet alleen in Achterveld mee te kam pen heeft, hoopt men toch dat de Regenboog nog vele jaren zal kun nen blijven bestaan. Toch is er wel enige reden tot verontrusting. Dit jaar verlaten dertien leerlingen de school en komen er slechts vijf voor terug Voor het komende school jaar geeft het nog geen problemen, doch dit kan wel zijn voor het daarop volgende jaar Men hoopt echter dat in de ko mende jaren toch een medewer king zal worden verleend waardoor ook deze school nog zal blijven voortbestaan. De heer Van Leeu wen dankte voor de afscheids avond ook mede namens zijn echt genote. „Ik heb hier steeds heel prettig gewerkt. Er waren wel eens proble men doch er werd altijd weer een compromis gevonden. We zullen nog dikwijls aan deze gezellige Achterveldse jaren terug denken."

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5