Wim Schepers wint Biezenkampprijsvraag Verhuisdrift op scholen in A'veld „Octopussy"- dertiende Bondfilm in overtreffende trap Uitslagen 5de ronde zomerschaak Leden Trim Toer club fietsten rond Zuiderzee Movie Cyclus „The red shoes" (1948) in Dinsdag leus SPAANSE ONTBOEZEMINGEN Bevolking zal moeten wennen aan nieuwe situatie Feest DONDERDAG 7 JULI 1983 kijk op de film LEUSDEN - De prijsvraag van de Biezenkamp-wlnkeliers ter Het was toch wel een ouwe slecht ouderhouden boom gaard daar in die rare bocht in de Asschatterweg. Maar in het voorjaar als uit die ouwe tak ken het roze en wit van de bloesems ontluikten was het een feest van milde kleuren. Oorspronkelijk zou de As schatterweg recht door de Bie- zenkamp gegaan zijn met aan weerszijde „Het Winkelcen trum" van 't dorp. Toen de onderhandelingen van de vroede vaderen echter niet naar wens verliepen over de aan te kopen gronden, gingen i ze er gewoon om heen. Van daar die vreemde kronkel waar je zo lekker doorheen kan i scheuren met het autootje, wel tot schrik van de overstekers. En toen kwamen met de groei van 't dorp de Biezenkamp- problemen Als de dag van gisteren zie ik het nog voor me; slapeloze nachten en te vroeg grijze haren was het gevolg. In de boomgaard stond een klein arbeidershuisje van om- streeks 1650, groene ruiten zaten er nog in. Tante Rika woonde er met haar broer. In het voorjaar was het een plaatje dat witte huisje tussen die lentekleuren, talloze malen gefilmd en geschilderd In de maand mei lag er ieder jaar op m'n verjaardag 's morgens heel vroeg een bos seringen voor de winkeldeur van tante gelegenheid van de jaarlijkse braderie is gewonnen door Wim Rika. Elke zondagmorgen kwamen na kerktijd enkele trouwe kerkbezoekers in het kleine café van Tijmessen een borreltje pakken en dan was er een die kennblijk veel borrel tjes pakte. 't Is voorbij, er resten nog vier bomen van die ouwe boomgaard. Ook hier moet ge bouwd; gaten vullen, noemt men dat. Weer een stukje Ha- mersveld weg. „En wat dan nog", zei iemand aan wie ik m 'n nostalgie kwijt wilde.Vind je dat zo erg". Achteraf ben ik toch in m'n schik met die Bie- zenkamp, de winkels floreren redelijk goed. Pas weer één grondig verbouwd, met goed gevolg dacht ik zo. De kleine zelfstandigen zijn daar niet on tevreden, net als die andere kleine zelfstandigen die ik op de T V. zag; meneer Drees- mann en meneer Albert Heijn. Ook hun winkeltjes floreren zo goed dat ze voor het komend jaar verwachten dat er onge veer 20 000 kleine zelfstandi gen het hoofd in de schoot zullen leggen Voor een deel door de recessie en voor een groot deel door het geweld van het grootbedrijf, dat vrijwel het hele gebied van de kleinhandel naar zich toe trekt. Het gevolg; winkeltjes op de hoek dicht, in de grote stadswijken een steeds kleinere dienstverle ning, rijen winkeltjes gesloten Op het platteland in de kleine woonkernen bijna geen win kels meer Een slechte zaak Schepers uit de Prunuslaan. De prijsvraag luidde: „Hoe lang zijn voor mensen die niet mobiel meer zijn. Tegen dat enorme geweld van die grote zaken die over veel faciliteiten beschik ken en de grootste medewer king hebben van de overheid kunnen die kleine met al hun gesappel niet meer op. Zo'n winkel sluiten is net zo erg als iemand die jaren er gens gewerkt heeft plotseling op straat staat Maar mis schien kunnen er van die 20 000 er wel een stuk of tien bij meneer Heijn of Meneer Dreesmann komen werken En dat is dan weer mooi mee genomen. Enerzijds een over heid, die kleinschaligheid pre dikt en anderzijds de grootbe drijven overal de kansen geeft nog groter te worden, ten koste van wat7 Het ergste is nog, dat ook ik soms loopt te grasdui nen in de warenhuizen tot stomme verwondering van on ze kinderen, die met de paple pel ingegoten kregen, koop altijd bij een zelfstandige win kelier. Totdat een van onze telgen opmerkte: „ja, ja, tot dat je zelf zo bent geworden als die grote jongens Maar na die wat droevige ontboezeming verwacht ik weer vrolijke din gen. Ik denk aan een feestelijke opening van de nieuwe ge meente werf De een of andere Hoge Piet of Sjaan moet dat maar komen doen, we bouwen er weer een feestje om heen met een drankje en een hap te" Alles ter ere van de tijdelij ke werf en als de definitieve ooit komt maken we weer een feestje. Een andere Hoge Sjaan of Piet kan de boerderij hetClaeverenblad" onthullen met dans, drank en snaren spel, 't zou mooi zijn als we alle Biezenkampwinkeliers teza men?". Niemand van de deelne mers heeft de exacte lengte van 46 meter, 76 centimeter en 3 millimeter geraden. De heer Schepers zat echter met zijn 46,77 meter bijzonder dichtbij. Hij heeft inmiddels zijn prijs, een televisiespel, in ont vangst genomen. konden wachten tot de Paus in ons land komt. Dat vind ik een hele Hoge. Hij kan logeren in de Diakenhove. En dan nog het bruggetje in het bos. kun nen we ook feestelijk openstel len. met een openluchtspel bij voorbeeld. Nelie Smit lijkt me de aangewezen persoon hier voor, die heeft verstand van bruggen, denk maar eens aan de spoorbrug in Rotterdam, daar hebben ze in de kortste keren zo'n karwei geklaard Ergens gezellig op visite zijnde kwam het gesprek op lekker eten, de een had zus, de ander zo gegeten, totdat de gastheer over slakken begon, die zijn toch lekker, beweerde ie. We hadden het ook wel geprobeerd. Escargots heet ten ze toen Met de ogen dicht hebben we het geprobeerd maar als we dachten aan die glibberige griezels ging het toch niet. „Je weet niet wat je mist, ga maar eens mee", zei de gastheer. Achter in z'n tuin had hij een ruimtetje waarin tuinafval, wat oud hout en oude stenen lagen, hij lichtte een paar stenen en daar zaten van die grijze griezels aan ge kleefd. ,,'k Ben er gek op, Kweek ze zelf Eens heb ik een handvol meegebracht uit Frankrijk en kijk nou eens. wat een prachtcollectie". en liefko zend pakte hij een slak met huis en al op ,,An me nooit niet" zei ik nog; hij begreep er niks van. „Als ik het voor het zeggen heb, dan liever een biefstukhaas", verweerde ik me nog. „Heb ik ook, ga mee dan bakken we er even een". In mijn lijf geen slakken ACHTERVELD - Als na de gro te vakantie de kinderen in Ach terveld weer naar school moe ten, zullen velen van hen niet naar het oude vertrouwde plekje toe gaan. Door de fusie van de twee R. K. lagere scholen komt er een hele volksverhuizing op gang, waar ook de leerlingen van de P.C. lagere school „De Re genboog" aan deel nemen. Om dat ook de namen van de scho len „meeverhuizen" zal het voor de Achterveldse bevolking wel even wennen zijn na de vakantie. Het bestuur van de Katholieke Stichting voor Onderwijs in Achter veld heeft al geruime tijd geleden het besluit genomen tot fusie van de twee R. K lagere scholen in Achterveld Het gaat om de scho len „Onze Wereld" aan de Walter van Amersfoortstraat en de „Sint Jozefschool" aan de Jan van Arkel- weg. Als gevolg van de fusie gaan in feite de leerlingen die nu nog de Sint Josefschool bezoeken, na de vakantie naar het gebouw waarin nu „Onze Wereld" is gehuisvest Er ontstaat dan een school met naar verwachting ruim 150 leerlin gen Het schoolbestuur heeft be sloten dat de nieuwe school de naam zal dragen van de parochie, dus „Sint Jozef De school aan de Walter van Amersfoortstraat heeft zes lokalen en een gemeenschapsruimte, naar verwachting voldoende ruimte om het aantal leerlingen van de nieuw te vormen school op te vangen Zoals bekend daalt in heel Ne derland het aantal leerlingen dat de lagere school bezoekt als gevolg van een dalend geboortecijfer. De verwachting is dat ook de Achter veldse scholen hierop geen uitzon dering zullen vormen. Als deze verwachting juist is kan worden aangenomen dat er over enige tijd in de nieuwe „Sint Jozefschool" voldoende ruimte ontstaat om er de R K kleuterschool „Hummeltjes- honk" in onder te brengen REGENBOOGSCHOOL Omdat als gevolg van de fusie het schoolgebouw aan de Jan van Arkelweg 10 leegkomt, is er voor de P. C. lagere school in Achterveld de mogelijkheid om het huidige ge bouw te verruilen voor het school gebouw dat vrijkomt. Op dit ogen blik is de P.C „Regenboogschool" ondergebracht in enkele oude noodlokalen aan de Walter van Amersfoortstraat. Deze lokalen verkeren volgens gemeentelijke deskundigen „In zeer slechte staat". De slechte staat van het gebouw is onder meer af te leiden uit de vele reparaties die aan het gebouw verricht moeten worden. De gemeente Leusden heeft het P. C. schoolbestuur aangeboden in het zeven jaar oude gebouw aan de Jan van Arkelweg te trekken, dat nu vrijkomt. Over het schooljaar 1982- 1983 telde de „Regenboogschool" gemiddeld 31 leerlingen, zodat ze in het „nieuwe gebouw aan twee lokalen en een gemeenschaps ruimte voldoende zullen hebben B. en W van Leusden verwach ten dat de minister op grond van zogenaamde „Verruimingswet" de Regenboogschool toestemming zal geven op de school ook kleuters LEUSDEN - Afgelopen zater dag hebben zevenentwintig le den van de Trim-Toerclub Leus den deelgenomen aan een door de Veluwse Wielervereniging georganiseerde fietstocht. Bij de start in Harderwijk kon gekozen worden uit twee verschillende afstanden. Twaalf leden namen deel aan de zogenaamde „Zuiderzee Randon- neur". Deze zware toertocht over 350 kilometer ging om de vroegere toe te laten. Als de vereiste toe- stemming gegeven wordt zal de Regenboogschool ook een lokaal nodig hebben voor de opvang van kleuters. Omdat het gebouw be staat uit vier leslokalen en een gemeenschapsruimte is het zeer goed mogelijk om in de school ook kleuters onderwijs te verschaffen. De verhuizingsperikelen kwa men maandagavond aan de orde tijdens de vergadering van de com missie welzijn en onderwijs. Alleen de heer Vroon (CDA) maakte zich zorgen over de omvang van de nieuwe „Sint Jozefschool" Het CDA raadslid was bang dat de school een zevende leerkracht zou mogen aanstellen die dan met zijn klas in de „gemeenschapsruimte" zou moeten gaan zitten Op voor- - hand wilde de heer Vroon dan ook van de verantwoordelijke weth. de garantie dat het R K. schoolbe stuur tegemoetkomend behandeld zou worden als zij hulp nodig zou hebben om op een behoorlijke ma nier onderwijs te kunnen geven in de school. Zuiderzee. Van Harderwijk via Am sterdam. Enkhuizen, de Afsluitdijk, Genemuiden en Kampen kwam men terug in Harderwijk De andere vijftien leden fietsten het „Kleintje Zuiderzee Deze tocht van 200 kilometer bracht hen van Harder wijk via Amsterdam, Enkhuizen en Lelystad terug naar Harderwijk. Hoewel beide tochten de deelne mers wel de nodige inspanningen hebben gekost hebben allen de tocht volbracht. LEUSDEN - Niet minder dan 32 schakers verschenen on danks het zeer fraaie zomer- avondweer ten tonele om aan de 5e ronde van het zomerschaak- evenement te beginnen. De uitslagen waren: J van San ten - C Kerkhof 0-1J Agtenberg - L de Rijke 0-1, N Loning - H Vossenbeld 1-0; P Sonders - H Kroes 1-0; B Uneken - A v Kui pers 1-0; E. Halkes-D. v. Ooik 1-0; N. v d. Meel - den Boer 0-1, A. Valkenburg - A. Rietveld 1-0- L. Boogaard - A Wisman 1-0, R. Berg - H. v. Dalen 1 -0; J. Gerrits - T. v Elschot 1/2-1/2; J. v.d. Tang - Th. Arts 0-1C. Veenendaal- P. de Jong 0-1K. Linse - H. Post 0-1J. Wuts - H v Egdom 0-1 en Tj Zijlstra - A Tolboom 1-0. Volgende week dinsdag vindt de zesde ronde plaats Daarna gaan de schakers op vakantie Op 30 augustus wordt de competitie weer hervat Degenen die gedurende de vakantie periode toch een partijtje willen schaken kunnen ieder dins dagavond op het Buiningpark hun schaaktalenten ten toon spreiden Ook voor diegenen die geen lid van de schaakvereniging Leusden zijn. Misschien een leuk idee om eens nader met deze schaakver eniging kennisje maken! (door Bert Vos) „Octopussy", GB 1983 Regie John Glen Produktie: Albert R. Broccoli. Scenario. George MacDonald Fraser en Richard Maibaum Michael G. Wilson. Muziek: Thoas Pevsner, came ra: Alan Hume; supervisie montage John Grover; supervisie speciale effec ten John Richardson, supervisie mo del-effecten Brian Smithies. Stuntteam o.l v Martin Grace, Paul Weston en Bill Burton. Met: Roger Moore, Maud Adams. Louis Jourdan, Kristina Way- born, Kabir Bedi. Steven Berkoff. Wal ter Gotell, Louis Maxwell e.v a. Keuring. 12 jaar, genre: spionage'aktiefilm, thea ter Grand 3. Amersfoort. James Bond 007 is back in town. En dat betekent ongetwijfeld weer volle bioscoopzalen, te beginnen In de 48 theaters, waar „Octopussy" deze week in Nederlandse première gaat. Voor de bijgelovigen onder u een geruststelling: deze dertiende James Bondfilm bracht hoofdrolspe ler heel wat miljoenen in het laatje en „Octopussy" is allesbehalve een on gelukkig uitgevallen rolprent; inte gendeel. De makers van „Octopus sy" kunnen met gerust hart de recet tes tegemoet zien, want het is een Bondfilm in overtreffende trap ge worden. Spektakulair, flitsend en enerverend, van de eerste tot de laatste minuut. Regisseur van deze dertiende afleve ring in deze uiterst succesvolle, door producer Albert R. Broccoli opgezette filmreeks, is John Glen, die in 1981 tekende voor „For your eyes only" en daarnaast als cutter aan de montages van verschillende Bondfilms heeft mee gewerkt of er verantwoordelijk voor was. Voor Roger Moore betekende „Octopussy" de zesde keer. dat hij lan Fleming's creatie James Bond 007 ver tolkte. Sinds in februari 1962 op Jamaica de eerste opnamen voor de allereerste James Bondfilm, „Dr No", begonnen, kan men van een revolutie op het gebied van de film spreken. Nog nooit tevoren heeft een filmfiguur het zo lang uitgehouden en met zoveel succes. Dat is niet in de laatste plaats te danken aan bijvoorbeeld een man als Richard Mai- baum, die er in slaagde om voor de meeste Bondfilms een aantrekkelijk scenario te schrijven zonder in herhalin gen te vallen, (een euvel waar de meeste „sequels" aan plegen te lijden) Intussen heeft de James Bond-reeks zo'n slordige 700 tot 800 miljoen dollars opgebracht en het ziet er niet naar uit, dat er een einde aan die geldstroom zal zijn gekomen. De filmmakers kondigen nu reeds de veertiende James Bondfilm aan- „From a view to kill", ook al is nog niet helemaal duidelijk, wie daarin de hoofdrol zal spelen, nadat Roger Moore verklaarde zich zo langzamerhand wat te oud te voelen voor dit soort aktie- rollen. Overigens schijnt Sean Connery later dit jaar in een andere Bondfilm na ettelijke jaren weer de hoofdrol te spe len Maar voorlopig begint deze week de dertiende Bondfilm in 48 bioscopen te draaien en gewoontegetrouw zal „Oc topussy" maandenlang voor uitver kochte zalen zorgen Bij de vorige James Bondfilm. „For your eyes only", schreef ik. dat het voordien tamelijk persiflerende karakter wat was teruggedrongen, maar bij het zien van „Octopussy" moet ik vaststel len. dat Broccoli en de zijnen ijlings op hun schreden terug zijn gekeerd en zich weer met volle overgave op de persifla ge hebben gestort. De meeste zaken in „Octopussy" moet je maar niet serieus Roger Moore en Maud Adams (Octopussy) in ..Octopussy", de dertiende James Bondfilm. Octopussy". de dertiende James Bond-film, begint direkt al met snelle aktie. Het is Je introduktie tot de filmheld James Bond en op zich al een verhaal apart nemen en zeer zeker de dubbelzinnige titel niet. In alle opzichten wordt in „Octopussy" de draak gestoken met het zo serieuze wereldgebeuren. Sce narioschrijvers George MacDonald Fraser en Richard Maibaum Michael G. Wilson hebben zonder enige schroom de aktualiteit van de kernbe wapening en oorlogsdreiging als uit gangspunt genomen, waarbij de Euro pese vredesbewegingen onbewust hun steentje aan de totale ontreddering bij gaan dragen, als een zekere Russische generaal zijn zin krijgt. In een tot het uiterst doorgevoerde zwart-wittekening wordt gesold met een kleine atoombom, die uiteindelijk tij dens een circusvoorstelling een com plete Amerikaanse militaire basis in West-Duitsland van de kaart moet ve gen. In al zijn tamelijk eenvoud is het ondoenlijk om het verhaal hier helemaal te vertellen en bovendien is het veel aardiger om het zelf allemaal te onder gaan. Want er komt nogal wat aan te pas voordat de atoombom op weg is naar zijn uiteindelijke bestemming. Ja mes Bond, de Britse geheime agent met een vergunning tot doden, komt handen te kort om zich alle tegenstan ders van het lijf te houden, ook al doet hij daarvoor bij de talrijke dames van het Octopussy-legioen wat minder moeite. Alle registers worden opengetrokken om de James Bondliefhebbers waar voor hun geld te geven Naast een optreden van de allerkleinste straalja ger ter wereld, is men getuige van een tijgerjacht met olifanten (en Bond als prooi), ziet men een schitterende ach tervolging door de bomvolle straten van het Indiase Udaipur, een enerverende vechtpartij op een rijdende trein en op een zich hoog in de lucht bevindend vliegtuig en worden de ogen verblind door de lieftallige verschijningen van Octupussy s legioen. Octopussy (een rol van Maud Adams, de tweede in een Bondfilm), is het hoofd van een pseudo-religieuse organisatie, ondergebracht in een In disch paleis, bestaande uit louter vrou wen, die achter deze dekmantel zich lukratief bezighouden met juwelen- smokkel een aanverwante zaken. Daarnaast houdt Octopussy zich ook bezig met legitieme zaken zoals het Octopussy-circus en het is juist dat circus, dat er voor moet zorgen, dat de atoombom van de Russische generaal ter bestemder plaatse komt Het symbool van de organisatie is de dode lijke, blauwe octopus. De manier, waar op James Bond weet binnen te dringen in de vrouwelijke veste van deze blau we inktvissen-aanbidsters, is trouwens een verhaal apart Overigens lijkt het er op, dat producer Broccolli zo nu en dan een blik „mooie meiden" opentrok, om het imago van James Bond wat extra te versterken Zelden heb ik zoveel mooie vrouwen in één James Bondfilm bij elkaar ge zien Een andere tegenstander van Bond is de afgezette Afghaanse prins Kamal (fraai gespeeld door Louis Jourdan) Hij wordt door de Russen en door z'n eigen hebzucht gemanipuleerd om de atoom bom met behulp van het circus van Octopussy op de juiste plaats te krijgen. daarbij bijgestaan door krachtpatser Gobinda (Kabir Bedi) In „Octopussy" zitten weer alle be faamde Jmes Bond-ingrediënten, die van deze Britse geheim agent zo'n legendarische filmheld hebben ge maakt. Flitsende, soms uiterst spekta- kulaire aktie. die vaak heerlijk typische Britse, onderkoelde humor en allerlei technische trucs en effecten, die het filmgenoegen op de juiste momenten een extra dimensie geven. Het tempo van de film is soms verbijsterend hoog. waarbij door het uitstekende camera- en montagewerk de kijkers desondanks tal van schitterende details worden voorgeschoteld, die het persiflerende karakter onderstrepen. De dialogen sluiten daar voortreffelijk op aan Soms lijkt het allemaal bijzon der serieus en dreigend, maar nergens ontbreekt de knipoog in dit nieuwe Bondverhaal. Engeland's sterkste wa pen in de strijd tegen internationale, bedreigende intriges, weet opnieuw als sterkste te voorschijn te komen in het superdolle, bizarre spionnendecor. waarin „Octopussy" zich afspeelt. En zo hoort het ook. Want James Bond is onsterfelijk, wat er de ko mende jaren ook allemaal mag ge beuren. En menig Russisch generaal zou zich eigenlijk wel twee keer mogen bedenken, alvorens plannen te smeden, die een bedreiging voor Bond's voortbestaan zouden kun nen zijn.Ja toch? V. James Bond in het nauw gebracht Scène uit .Octopussy' (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de dlnsdag- movie-cyclus kan men volgende week kijken naar „The red shoes" van Michael Power en Emerlc Press- burger, met Moira Shearer, Marius Goring en Robert Helpmann in de hoofdrollen. Het is een eminent ge stileerd sprookje uit 1948, waarin een jonge ballerina heen en weer wordt getrokken tussen twee crea tieve, bezitterige mannen, de een een zwoegend componist, de ander een autocratisch dansimpressario. De film wordt een mijlpaal in de filmhis torie genoemd door de integratie van de dans in het verhaal. „The Red Shoes" Is in ieder geval een film, die bij menige balletaanbidder na het zien ervan voor altijd favoriet is. Tijdens een optreden in Londen wordt de jonge Vicky Page als danseres geéngageerd bij het beroemde Ballet Lermontov en wordt Julian Craster aan genomen als componist en assistent- dingent. Het gezelschap wordt door Boris Lermontov met ijzeren discipline geleid Spoedig daarna gaan Vicky en Julian met het Ballet naar Parijs waar de prima-ballerina Irina Boronskaja het ge zelschap verlaat omdat ze gaat trou wen. Vicky moet nu hard oefenen om de opengevallen plaats te kunnen inne men. Aan het begin van het seizoen in Monte Carlo krijgt Vicky te horen dat Lermontov haar de hoofdrol geeft in een door Julian Craster te componeren ballet naar een sprookje van Hans Christian Andersen De Rode Schoen tjes. De première is een enorm succes en een persoonlijke triomf voor Vicky en Julian Langzamerhand verandert hun vriendschap in liefde. Wanneer Ler montov dit merkt, vindt hij dat de roman ce nadelige invloed heeft op Vicky's prestaties. Ook bekritiseert hij Julian's werk en na een stormachtig onderhoud ontslaat hij Julian op staande voet. Vicky kiest voor haar geliefde en verlaat eveneens het Ballet Ze trouwen en gaan in Londen wonen Ofschoon Irma terugkomt bij het gezelschap, neemt Lermontov „De Rode Schoentjes' van het repertoire Het volgend jaar, wanneer Julian werkt aan een nieuwe opera die in Londen in premiere zal gaan, vergezelt Vicky haar tante naar Monte Carlo 1 Daar zoekt Lermontov haar op en vraagt of zij weer de hoofdrol wil dansen in „De Rode Schoentjes" Na lang aarzelen stemt zij toe

Leusder Krant | 1983 | | pagina 9