Einduitvoering Muziekschool Aquarellen van Hens Olderiks in AC-restaurant Ten Berge (VVD) pleit voor conservatief reserveringsbeleid Nieuwe behuizing De Treeklopertjes in gebruik genomen Nieuwe „Wegwijs Leusden" is uit hront Vakantie openstelling bibliotheek Geen spreekuur maatsch. werk Burgemeester met vakantie NU Bonthuis Miner Moeras-spirea DINSDAG 12 JULI 1983 plaatselijk nieuws 3 LEUSDEN Burgemeester J. Rademaker is tot en met 22 Juli met vakantie. Zijn spreekuren komen tot die datum te vervallen. LEUSDEN Het maatschap pelijk werk in Leusden houdt in de periode van 11 juli tot en met 12 augustus geen spreekuur in Groot Krakhorst. Voor hulp op het gebied van maatschappelijk werk kan men zich richten tot PSC, telefoon 10441 en MDE, telefoon 633924. Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor hel dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17 00 uur Telefoon: 033- 941495. Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor uitbetaling van 5,-per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Ro zendaallaan 9, Leusden/ Centrum. Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. ging voorop in de fietstocht LEUSDEN De officiële ope ning van de peuterspeelzaal van „De Treeklopertjes" heeft vrij dagavond plaatsgevonden. On der aanvoering van burgemees ter Rademaker trok er een kin derfietsoptocht door Leusden- zuid. Deze werd voorafgegaan door de Majorettes en Hamonie van Lislduna. De vrolijke optocht lokte heel wat mensen naar bul ten en het speeltulnterrein rond- om de nieuwe peuterspeelzaal kon al deze enthousiastelingen nauwelijks plaats bieden. Het was trouwens de derde keer binnen vrij korte termijn dat de burgemeester een officiële opening in Leusden-zuid ver richtte Waren eerst de Christelij ke Basisschool ,,de Loysder Hoek" en de Openbare Bibli otheek ..de Boekenmolen" aan de beurt, nu waren het de ..Treeklopertjes" die de aan dacht kregen. Zij mochten als eersten een deel van de vrijgeko men ruimte van de voormalige kleuterschool ,,De Woelige Hoek" gaan betrekken Geen - Violist Maarten de Voogd en zijn lerares Jacqueline Monnó LEUSDEN Voorzitter Paul Janssen opende woensdag avond 6 juli de einduitvoering van de Leusdense Muziekschool In mineur. In de schuur van „De Hakhorst" bevestigde hij in het openbaar twee voor zijn school zéér negatieve feiten. Door het plaatselijk beleid moesten acht docenten ontslagen worden, en eveneens vanwege het plaatse lijk beleid had hij de dag tevoren het bericht ontvangen, dat ook de hulsvesting van de Muziek school weer voor de geluidsiso latie van de kelder onder het gemeentehuls, waar de Muziek school dan uiteindelijk onderdak zou krijgen, niet wenste te hono reren. ledereen voelde de trieste sfeer van dat jarenlange gemar tel aan den lijve, en ook toen de voorzitter het muzikale woord aan de leerlingen gaf met de bekende canonwoorden „Hemel en aarde zullen vergaan, vrolijke musici blijven bestaan", bleef de stemming gedrukt. Het bleef in Leusden met het plaatselijk be leid vechten tegen de bierkaai. Franciske van Wieringen liet in twee Concertodelen van Rieding horen hoever zij gekomen was in de techniek van het vioolspelen, en Maarten de Voogd deed daar, geaccompagneerd door lerares Jacqueline Monné. nog een schepje bovenop. Daarna was de gitaar aan de beurt Selma ten Brinkeen Diane van Woerden speelden als solis ten heel rustig een tweetal stu dies. om gezamenlijk te eindigen met het aardig gespeelde „More- nito du Brasil" van F. Farrauto. Een al wat oudere leerlinge. Tineke van 't Slot, speelde het bekende „Air" van Bach op de fluit, vanwege de schitterende uitvoeringen die daarvan voor handen zijn, een hachelijke on derneming. waarna een zeer ver dienstelijk invullen van het toch in sommige delen ingewikkelde „Concert in G" van Dom. Cima- rosa door de fluitisten Christoph Hoelen en Rutger Koperdraad volgde. De cellobespeling in het „2e Concertino" van Bréval door Wouter van Dijk vond een stevige begeleiding met resolute aan slag in het pianospel van Johan van Dijk. Michel Boelhouwer én Martijn Vink speeldén een inge laste sonate van Romberg, waar na Martijn Vink nog eens liet horen waartoe hij in staat was in één van Fauré's elegieën, die een robuuste onderbouw kreeg door het pianospel van één der vaders. Aardige nummers op de man- i doline brachten Eva Hamming en Pascal Marsman ten gehore, die in een „Divertimento" van Guiliani werden gesecondeerd door de gitaristen Gert Jan Vis en Anne-Marie den Otter. Tot slot van de einduitvoering speelden de acht meisjes van het blokfluitenensemble onder lei ding van Gert Mannée Renzbur- ger Tënze van H. Poser, Lebhaft, Graziös, Heiter en Wiegend. Een plezierig slot van een avond-ex posé van het muzikaal bezig zijn van Leusdense Muziekschool- leerlingen. Selma ten Brinke en Diane van Woerden speelden een tweetal studies LEUSDEN Deze week Is een nieuwe uitgave van de gemeentelijke informatiegids „Wegwijs in Leusden" verschenen. Deze nieuwe gids zal In de week van 11 juli tot en met 15juli In degemeen- te huls-aan-huis worden bezorgd. Wie op maandag 18 juli nog geen „Wegwijs" heeft ontvangen, wordt vriendelijk verzocht kontakt op te nemen met het buro Voorlichting van de gemeente Leusden. 't Erf 1, tele foon 941247, toestel 116 De gids wordt dan alsnog toegezonden LEUSDEN Bibliotheek Nieuw Langenbeek aan de Ha- mersveldseweg is vanaf dinsdag 12 juli tot en met maandag 8 augustus alleen geopend op dinsdagmiddag en -avond, woensdagmorgen, vrijdagmid dag en -avond. Vanaf dinsdag 9 augustus gelden de normale openingstijden weer. De ope ningstijden van bibliotheek De Boekenmolen in Leusden-Zuid blijven ongewijzigd. LEUSDEN Hens Olderlks- Melsert laat In het bedienings restaurant „De Leusderhof" van A.C. Restaurant Oud-Leusden gedurende de maanden juli en augustus een aantal aquarellen zien. Het zijn voornamelijk bloe men, die Hens Olderiks heeft geaquarelleerd. Er is een enkel landschap bij deze kleine kollek- tle van haar hand te zien. Vijfentwintig jaar lang wijdde Hens Olderiks zich aan haar ge zin en haar huishouding en nu heeft ze het schilderen weer op genomen. Ze beleeft er veel ple zier aan, en is kennelijk van plan „de verloren tijd" in te halen. De aquarellen zijn ongecom pliceerd van opvatting. De rode tulpenexplosie is met veel elan genoteerd de beweging naar de rechterkant van het blad toedoet het aardig Vlot, lente- en sprookjesachtig is de mimosa genoteerd, in een vrije composi tie over het gehele blad, met frêle „doorkijkjes" De droogbloemen in de vaas, waarbij het wit van het papier een belangrijke rol speelt, doen het ook goed Narcissen, boeket, kakelbont boeket en anemonen doen wat schools en stijf aan, zeker wat compositie betreft. De weinige landschappen, die Hens Olderiks laat zien, hebben alle iets specifieks De kleine langwerpige notitie van de win terochtend geeft een goed sfeer beeld. Van de aquarel „Het strand bij Pirou" zijn het wateren de rotspartij in de verte zéér goed getroffen. Het meest spreekt mii het abstrakte landschap aan. een samenspel van beweging en tril ling in blauw, geel en rood. Het werk is tijdens de normale openingsuren van het restaurant te bezichtigen. Anco Mali AS ladr ^Ö-l^ ZOMERKORTING op onze nieuwe winterkollektie 1983-1984 bont-suède- alcantara KORTE BERGSTRAAT 12-14 AMERSFOORT tel 033-15283 Lid stichting Bontwaarborg (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN „Ik wil In zijn algemeenheid pleiten voor een conservatief en voorzichtig re serveringsbeleid. We weten niet, wat er de komende jaren gaat gebeuren met de ons toevloeien de middelen. Ook weten we niet, wat er allemaal aan onderhouds kosten op ons af gaat komen. In zo n situatie Is de uiterste voor zichtigheid geboden." Dat zei donderdagavond tij dens de vergadering van de raadsommissie „Financiële en Economische Zaken" de fraktie- voorzitter van de VVD, Sjef ten Berge De liberale woordvoerder reageerde daarmee op het plei dooi van PvdA-fraktievoorzitter Corri Verduin - zie de Leusder Krant van jongstleden donder dag -, die het reserveringsbeleid van de gemeente Leusden juist veranderd wil zien. Ten Berge liet blijken daar geen behoefte aan te hebben en prees juist het tot nog toe gevoerde beleid Overeenstemming bestaat er overigens wel tussen alle raads- frakties over een ander onder deel van het reserveringsbeleid Het gaat om de zogeheten be stemmingsreserves. Geld, dat voor bepaalde, door de raad aan gegeven doeleinden opzij is ge zet VVD, CDA, PvdA, D'66 en GPV/SGP zijn het er met elkaar over eens, dat het nodig is al die bestemmingen weer eens kri tisch onder de loep te nemen. Ten Berge „Het gaat om een groot aantal posten, die in het verleden door de raad zijn aan gewezen, maar waarvan je je nu moet afvragen willen we dat überhaupt nog wel, en zo ja, willen dat dan persé voor 1990 Ook D'66-woordvoerder Ep Oostra pleitte daarvoor. Hij ver geleek het met een gezin dat een paar jaar terug besloot om te gaan sparen voc"* een auto van f30.000,— Oostra: „Gezien de gewijzigde omstandigheden zou zo'n gezin nu best eens kunnen besluiten om geen auto meer van f30.000,— te kopen, maar één van f 15 000,— Om dan met de res* van het gespaarde geld iets anders te doen. Zo moeten wij als raad ook al die bestemmingsre serves gaan screenen, om te be kijken of we nog wel willen, wat we vroeger wilden." Alle raadsfrakties spraken donderdagavond bij de behan deling van de nota over het ge meentelijk reserveringsbeleid hun zorgen uit over het feit, dat er voor het onderhoud van sportac- - Burgemeester Rademaker commodaties zo weinig is gere serveerd. Ten Berge „Lang niet alles wat we de afgelopen jaren hebben gerealiseerd heeft een levensduur van vijftig jaar of lan ger Gebreken en tegenvallers komen na zo'n jaar of vijftien tevoorschijn. Dat komt de ko mende jaren allemaal op ons af en dan zal daar dus geld voor moeten zijn." Corri Verduin was het op dit punt volkomen met Ten Berge eens- „de renovatie van een voet balveld kost ongeveer f100 000,—, van een tennisveld f15 000,— We zitten met een zwembad, dat ieder moment kan knappen En voor die zaken is absoluut veel te weinig geld ge reserveerd Harm Offereins (GPV/SGP) benadrukte nog eens, dat het tijd wordt voor voor een geactuali seerde nota over het onderhoud en de verbetering van de wegen. De raad dient inzicht te krijgen in de omvang van het bedrag, dat daarvoor nodig is. - Veel vaders en moeders fietsten mee spoor van spijt was er te bespeu ren, noch bij peuters, ouders of leidsters, om het vertrek uit de Treek De nu wat stedelijker aan doende peuterspeelzaal is zo goed geoutilleerd dat dit gevoel volkomen misplaatst zou zijn Zeker wat bereikbaarheid betreft is men er op alle fronten op vooruitgegaan. Eén van de leid sters zei „Grappig is het wel dat ouders die eerst de auto benut ten om hun peuter te brengen en te halen nu de fiets pakken of komen lopen" De burgemeester die met veel verve een vlag en vrolijke bloemen op een van de ramen van de peuterspeelzaal schilderde bracht door deze han deling de peuters een hartelijk welkom. Zelfs de mensen die weinig oog hebben voor de natuur, moeten ze op gevallen zijn, want in onze omgeving bloeien ze werkelijk bij bosjes. Ik heb het nu over de moeras spirea (fillpendula ulma- ria). Om dat ze meestal wel een lengte van meer dan anderhalve meter be reiken, zien we ze niet ge makkelijk over het hoofd. Ze houden van natte voe ten en staan dan ook soms in, soms net boven de wa terspiegel. We vinden ze in hoofdzaak langs de sloot kanten, want de vochtige weilanden en moerassen, waarin ze ook voorkomen, kennen we hier niet. De moeras-spirea schijnt van overbemesting, waardoor zoveel wilde flora ver dwijnt, niet zoveel last te hebben. Ze komen In alle sloten, die nog niet hele maal ontaard zijn in fos- faatgoten, nog voor. Al zal men het aan de bloem niet afzien, de spirea is van de rozenfamilie. De bladeren doen er Iets meer aan den ken. Die zijn namelijk ge veerd en hebben twee tot vijl paar eivormige blaad jes. Van boven zijn de bla deren donkergroen klei ne, witte of witgele bloe men, die een sterke, bitte re amandelgeur versprei den, vormen aan de uitein den der stengels dichte, etagegewijze trossen. De meeldraden zijn lang en steken ver boven de bloe men uit. Hierdoor heeft de bloem iets heel aparts. Na de bestuiving, die door vliegen en andere insec ten plaats vindt, vormen zich de, eerst groene later bruine dopvruchten die op een karakterestieke wijze spiraalvormig gedraaid zijn. De bladeren en de bloemen worden, na ge- draagd te zijn, voor een koortswerende thee ge bruikt. Ook worden de wortelstokken verwerkt in een middel tegen nier- en galkolieken. In de volks geneeskunde werd moe ras-spirea aangewend tegen zenuwpijnen en jlchL Ook moet ze uitstekend geholpen hebben tegen slangengif. In de Scandi navische landen worden de bloemen van oudsher gebruikt als aromatisch bijmengsel van bier en wijn. G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3