Een opmerkelijke comeback van Carel Elemans Betonnen fietspad langs Valleikanaal leusden knunb Huisnummering niet voor niets krant Hoofdkantoor Ahrend komt naar Leusden Jongens betrapt tijdens inbraak de Kwiekwinkel: 'n komplete kantoorwinkel KI/I/IEK [WINKEL Botulisme melden Wilde orchideeën DE LEUSDER KRANT DINSDAG 19 JULI 1983 plaatselijk nieuws 3 BURGERLIJKE STAND GEBOREN: 22 juni 1983 Ilse, d.v. H van Bekkum en A C R. de Kruijf 28 juni 1983 Stephane, d.v J.H Dekker en AM B Gerhardt; Li- sette Geertruide Maria, d.v L.J. van den Tweel en J de Jager 1 juli 1983 Luuk, z v H. Vree en R C Bikker 3 juli 1983 Martje d.v. J Brands- ma en G Wolsink GEHUWD: 23 juni 1983 J J Baarveld en E M H. van den Hoven 24 juni 1983 C. Munk en J.A.M. Peters 30 juni 1983 R W Lith en J G Jansen. F.H J Huge en L.W.C Oortinjen 4 juli 1983 J.H. Sibeijn en M F. Maervoet OVERLEDEN: 21 juni 1983 P Bouwman, oud 72 jaar 20 juni 1983 W M. Lacor, oud 88 jaar 24 juni 1983 M. Knoerter, oud 88 jaar, geh met G. de Ruiter Zo uitgebreid en veel zijdig gesorteerd in kantoorbenodigdheden vindt u in Amersfoort en omgeving geen twee de! Niet alleen vindt u er alles voor school en kantoor, maar op merkelijk is de ruime sortering in tal van vooraanstaande merken op het gebied van kantoorartikelen, o.a.: ARUVC, ATLANTA, CROSS, ESVEHA-RIJAM, IBM, PAS, MULTO, PARKER, enz. enz. de Kwiekwinkel maakt deel uit van Kwiek, centrum voor tekstverwerking Prinses Julianaplein/ Leusderweg, Amersfoort Telefoon 033 - 6 31824 (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Provinciale Water staat gaat een fietspad aanleggen langs het Valleikanaal vanaf de Driftakkerweg in Leusden tot aan de weg Woudenberg-Scher- penzeel De aanleg gebeurt in het kader van de uitwerking van het provinciaal, fietspadenplan. Het wordt een betonnen fietspad LEUSDEN - In de zomermaan den wil het nog wel eens voorko men dat huisnummerplaatjes onleesbaar zijn. Vuil, weelderige plantengroei en beschadiging zijn de oorzaak. Ingevolge artikel 13 van de Algemene Politie Ver ordening van Leusden wordt be- van zeven kilometers lang en 1 25 meter breed. Deze smalle breedte is gekozen vanwege de recreatieve functie van het fietspad. Mocht het nieuwe pad intensiever worden ge bruikt dan verwacht, kan tegen geringe kosten een verbreding plaatsvinden. De kosten van de aanleg bedragen tussen de vier en vijf ton Een groot gedeelte wordt gesubsidieerd door het Rijk paald op welke wijze de wonin gen dienen te worden genum merd. Dit moet zijn schoon, duidelijk zichtbaar en goed leesbaar Inwo ners van Leusden worden dan ook verzocht hieraan de nodige aan dacht te schenken eerste bescheiden foto-ten toonstelling is opgehangen Carel ziet er lekker bruin uit, zegt dat ie bezig is om af te vallen, zin heeft om weer te gaan tennissen, en dat zijn concentratievermogen te rugkomt. Hij geniet van de zon, waarvan hij dankbaar de vitamine D zegt te aanvaar den, laat me zijn rechteroog, waarmee ie weer door de ca mera kijkt, bewonderen en zet het witte metalen terras stoeltje schoor, omdat hij niet wankel wil zitten Prima sym boliek' Hij is kennelijk weer volop aan het fotograferen Heeft een Nikon kleinbeeld aange schaft, want zijn Hasselblad was hem ook nog even ont stolen. Praat me de oren van het hoofd over de exotische fotomodellen, waar hij de af gelopen dagen mee heeft ge werkt, en waar hij altijd al een voorkeur voor heeft gehad Vietnamezen. Balinezen, Ja- vaansen, Hindoestaansen, hij heeft ze weer voor de camera. Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12 00 uur Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leus den-Centrum Op werkda gen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur Telefoon: 033- 941495 Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141, toestel 44. List. Thijs van Leer, die net stond te fluiten, maakte er een passende opmerking bij Het publiek moet gedacht hebben, dat het bij de act hoorde Het laatste wat ik met Carel meemaakte was, dat hij mij uitnodigde om over zijn ver blijf in de Jellinekkliniek te praten. Maar hij was toen zó dronken, dat je niet veel meer uit kon brengen dan: ..Jelli- nek is niet oke" En hij zat in een onbeschrijfelijke troep, en wist van het bestaan van de wereld niet veel meer af Toen ik nu even met hem door de telefoon pfaatté en hem feliciteerde met zijn overwinning op de drank, de apathie, de grote scheuren in zijn privéleven en ga zo maar door, bleek ie ook nog even een gigantisch ernstig auto ongeluk achter de rug te heb ben Als bezopen voetganger geschept door een automo bilist Schedelbasisfraktuur, rechteroog kapot, armen, be nen. buik in de vernieling: meer kapot dan heel. De heren professoren zeiden te gen zijn ouders, dat het afge lopen was met zoonlief. Maar er werd een wonder op de rails gezet Stukje voor beetje werd Carel Elemans opge lapt. en de laatste maanden bracht hij in een sanatorium in Zeist door Tot enkele we ken geleden kon de hele we reld hem overigens nog ge stolen worden Opeens moest Carel Elemans echter hier voorkomt, zij het ech ter nog zeldzamer dan de wespenorchis. Het is de welriekende nachtorchis. Hoewel de witte bloemen ook overdags open zijn, beginnen ze tegen de avond sterk te geuren. Vandaar uiteraard de naam. Die geur doet aan hyacinten denken. Ze worden dan ook hoofdza kelijk bezocht door nacht vlinders. Verder zien we hier ook nog de rietorchis en de gevlekte orchis, die veel op elkaar lijken. De bloemen zijn roodlila met purperen vlekken. Vind plaatsen zijn schraal gras land, moerassen en op de heide. G. van L. Wespenorchis (vergroot), welriekende nachtorchis, gevlekte orchis LEUSDEN En dan is daar plotseling die hese, wat rauwe stem aan de telefoon: Hallo, je spreekt met Carel. Ik ben er weer. Ik ben van de drank af, en kom je naar mijn tentoonstelling kijken?" En dan hoor je jezelf stomver baasd zeggen: Carel Ele mans? Hoe is het mogelijk!" Want je had hem afgeschre ven. Als mens. Als fotograaf. Als talent. De bloemgroep had zijn geval er in het stuk „Wat drink ik nou helemaal" zonder meer bij kunnen ne men: de zoveelste mens ten gronde gegaan aan de alko- hol. Het voorlaatste wat ik van Leusdense Carel Elemans had gezien, was dat ie plotse ling tussen de coulissen van het Flmttheater verscheen tij dens een optreden van Louis van Dijk, Thijs van Leer en Liesbeth List En dat ie daar ijlings werd weggeplukt Zo zat als een kanon wilde hij foto's maken van Liesbeth dat sanatorium uit. Hij was in al die jaren van brute ellende een luisteraar geworden, een psychologisch klankbord voor diverse van zijn mede patiënten. van wie sommige het er erg moeilijk mee had den, dat Carel het besluit nam om weg te gaan. Nu wilde hij naar zichzélf gaan luisteren, zijn oude vak opne men. en vooral leven, en le ven én werken zonder drank. Hij wide zichzelf gaan bewij zen. dat hij net zo goed, en Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor uitbetaling van 5,-per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b v. te Barneveld. met duidelijke vermelding van gewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor. Ro zendaallaan 9, Leusden/ Centrum. Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. de leusder krant is een uitgave van de bdu- krantenkombinatie te Barneveld. (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Het hoofd kantoor van „Ahrend", le verancier van kantoormeubi lair, gaat zich in Leusden ves tigen. Het bedrijf heeft het voormalige gebouw van Heu- ga aan de Larikslaan in De Princenhof gehuurd. Momen teel zetelt het hoofdkantoor van Mrirend in de Dinnensiad van Amsterdam. Na de bouwvakantie zal het gebouw aan de Larikslaan wor den verbouwd tot een geschikte kantoorruimte In september hoopt Ahrend van de hoofdstad naar Leusden te verhuizen. Vol gens makelaardij Schoeman uit Leusden, die bij de verhuur heeft bemiddeld, wordt het hoofdkan toor door circa twintig personen bemand LEUSDEN - Een bewoner van de Hamersveldseweg heeft don derdag twee jonge Leusdenaren in de kraag gevat die een inbraak pleegden in het zogeheten De fensiegebouwtje aan de Hamers veldseweg. De twee jongens, een van 13 en een van 15 jaar, werden door de rijkspolitie Leus den overgedragen aan de mare chaussee. LEUSDEN - Het gemeentebe stuur van Leusden doet een be roep op de inwoners om de plaats van dode watervogels zo snel mogelijk door te geven aan de dienst gemeentewerken (tel. 941594). Het opruimen van de dode beesten is noodzakelijk ter voorkoming van botulisme on der watervogels. Dit is een ver lammingsziekte met vaak de dood tot gevolg. Botulisme kan voorkomen in water van boven de 20 graden Celsius en daar waar al dode watervogels gesig naleerd zijn. DONKERE MODELLEN Die voorkeur voor donkere modellen heeft hij waar schijnlijk overgehouden aan zijn geboorte te Magelang op Java, en zijn op Nieuw-Gui- nea doorgebracht diensttijd. Hij vindt dat er eigenlijk nog altijd een onderscheid wordt gemaakt vanwege huidskleur en dat hij daar wat aan moet doen Carel kan de donkere typen ook fotograferen op een manier, dat hun schoon heid het accent krijgt waar het recht op heeft Hij is in de studio een meester in de één- lampsfotografie en hij weet daarmee een belichting en een nuancering in licht en donker te verkrijgen, die ont roerend is. Café-eigenaar Roy Colonel komt eveneens uit Indonesië, en Carel Ele- Het gebouw aan de Larikslaan waarin het hoofdkantoor van Ahrend wordt gevestigd. mans draagt ook hem een warm hart toe. en doet dat zelfde, zegt hij, met de kwali teit van de sateh's. die Roy serveert, en die nog lekkerder zouden zijn, als Roy ze ook nog op een houtvuurtje zou willen klaar maken! Achter Roy's bar, óók weer heel symbolisch, hangen vier van Carels prachtige foto's Die alle vier (het zijn zwart-wit foto's) zijn geliefkoosde on derwerpen tonen: vrouwen en landschappen. Het lijkt of hij een synthese tussen die twee tot stand wil brengen Het lijkt of hij een oergegeven wil boven brengen „hègèa", moeder aarde, de vrouw, het eeuwig vrouwelijke, waartoe alle leven is terug te voeren. Hij lijkt daarom zijn fotomo dellen uit de studio gehaald, en ze in het landschap neer gezet te hebben TEGENSTELLINGEN Landschap en vrouwen ge bruikt hij ook als tegenstellin gen en als symboliek. Een van zijn foto's maakte hij, toen hij in Leusden het gifti ge, vervuilende schuim op het water van het Valleika naal zag drijven. Daar kan geen vis meer in leven, dacht hij. En hij fotografeerde het helse schuim in het landelijk kanaal, en legde er een mooie naakte vrouw over heen, maar wel mét de contouren van een doodskist Op een tweede foto laat hij een naak te exotische vrouw zien, die in de kille kou van een be sneeuwd bos aan het bevrie zen is. Zelfmoord? De zomer, de vrouwelijke warmte, die ten gronde gaat door het zich afwenden van de aarde van de zon? De donker gekleurde mens. die door de niets ont ziende witte wordt gedood? In elk geval is hier sprake van een tegenstelling, die niet zonder konsekwenties is. Een warm lijf dat door kilte omringd, vernietigd wordt. Op alle foto's een indruk wekkend mooi spel tussen licht en donker, waarvan het resultaat door dubbeldruk ken een zeer geladen symbo liek meekrijgt. Carel fotogra feert licht en donker in tere of felle verhoudingen Ingmar Bergman is daar in zijn films mee bezig. Het donker is geen donker. Als je goed kijkt, onderscheid je er aller lei strukturen in. Ooit exposeerde Carel Ele mans zijn fotografisch werk in Bennekom, Wageningen, Amersfoort en Leusden, ooit werkte hij voor bladen als Fototribune, Marion, Ariadne en Ouders van nu. Op dit moment is hij volledig terug bij Roy Colonel in Zeist met een kleine tentoonstelling, waarop hij trotser kan zijn dan ooit tevoren! Anco Mali De Leusder Krant en pasgeboren baby's misschien wel beter, kon le ven en werken zonder drank. Ik zit met hem op het zon overgoten terrasje van Roy Colonels café aan de Slot- laan 266 te Zeist, waar Carels Zeg eens eerlijk, weet u dat er in Leusden echte orchideeën, als wilde planten, voorkomen? Zij het niet in elke wegberm of ieder bosje, maar toch zijn ze er. En nog verschil lende soorten ook. Moet u maar eens onder eikebo men. in eikewallen of struikgewas zoeken, mis schien vindt u de wespen- orchis. Maar u moet wel heel erg goed opletten, want de bloemen zijn niet erg opvallend van kleur, groenachtig tot roze. De plant is overblijvend en kan een hoogte van vijftig centimeter bereiken, doch is meestal niet veel hoger dan zo'n vijfentwintig cen timeter. In het begin is de stengel krullend, dat wil zeggen, het einde hangt omlaag, zodat de plant de indruk wekt verlept te zijn. Maar tijdens de bloei richt de stengel zich op en vormt een losse, naar één zijde gerichte aar. Na de bloei ontwikkelt zich het stoffijne zaad in een on voorstelbare hoeveelheid. Waarom de plant dan toch zo zeldzaam is, met een dusdanige zaadproductie, komt doordat een orchis slechts leven kan in com binatie met een bepaalde schimmel. Dat verschijn sel wordt in de weten schap symbiose genoemd en betekent een samenle ven tot wederzijds nut. Al leen daar. waar deze schimmel in de bodem aanwezig is. komt het zaad tot ontwikkeling. Wat ie noemt een toevalstref fer dus. Hetzelfde geldt voor een tweede soort die Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bij de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bij familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betrelt heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9, telefoon 941495 Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3