Sportstudio Leusden haakt in op nieuwe ontwikkelingen Taekwon-do start in augustus Fascinerend overzicht van een „kwart eeuw ruimtevaart" „Klokkenkunst te Utrecht tot 1700" leusiler krant: 1 leusil er krant I Prisma Afkortingen- boek: een uitkomst! Video en belichtingstips HISTORISCH STANDAARDWERK Samenstelling: Bert Vos «VrtO* DINSDAG 19 JULI 1983 LEUSDEN In een tijd waarin enerzijds het (werk)tempo steeds maar hoger wordt en an derzijds het aantal nlet-werken- den als maar groter is de belang stelling voor (rekre)aktief ver maak de laatste jaren enorm ge groeid. De commercie wist er wel raad mee en was er als de kippen bij om de leemte die er op dit (sport)gebied bestond op te vul len. Als paddestoelen schoten de sportscholen en sportstudio's uit de grond. Een gevarieerd pakket aan sportieve mogelijkheden werd voorgeschoteld om het t.v.- kijkend Nederland, de zakenman met zijn buikje, de huisvrouw die zo slank moet zijn als haar doch ter en de krachtpatser die zijn figuur met de nodige spieren wil verfraaien eens wakker te schud den en erop te wijzen hoe onge zond vandaag de dag met het lichaam omgesprongen wordt. Jogging en trimmen waren de eerste verschijnselen van de uit Amerika overgewaaide sportbe- wegingsrage. Tegenwoordig vindt veel binnen de muren van een sportschool plaats waar on der deskundige leiding diverse - De barruimte van de sportstudio bewegings- en krachtsporten be oefend kunnen worden. Ook in Leusden kennen we sinds enige jaren een sportstudio die de ontwikkelingen, die overzee hun oorsprong vinden, nauwlet tend in de gaten houdt om zono dig de laatste nieuwtjes in de vorm van een cursus in de sport studio aan de man te brengen. Om eens te weten te komen hoe het de Sportstudio ..Leusden" de laatste jaren vergaan is, zijn we de accommodatie van Amers- foorter Theo Jansen weer eens op gaan zoeken. ,,Het begon in 1978 allemaal aan de Hamersveldseweq waar ik - Diverse toestellen waarmee de bewegings- en krachtsporten beoefend kunnen worden. in een schuurtje met enkele vrienden meer voor de lol. body building, fitness en krachttrai ning probeerde te beoefenen Na enige tijd werd deze ruimte te klein en de overlast voor de be woners te groot omdat de groep fitness-enthousiastelingen als maar groter werd", wist Theo Jansen zich nog te herinneren. „We moesten naarstig naar een nieuw geschikter onderkomen in Leusden uitkijken. Ik zag het wel zitten en besloot van de garage die we op de hoek van de Zwarte- weg en de Berkenlaan konden huren een officiële sportstudio te maken. Sinds oktober 1980 kon iedere Leusdenaar in de geheel verbouwde garage terecht. Zo is het van de grond gekomen", zegt studio-eigenaar Theo Jansen die in het bezit van enkele N S.F.-pa- pieren is om de zaak op een verantwoorde wijze te runnen. Noodzakelijk zijn deze papieren echter niet zodat de wildgroei onder de sportscholen gemakke lijk te verklaren is. De vraag of er in Leusden wel genoeg belangstelling bestond om de eindjes financieel aan el kaar te knopen, werd al gauw beantwoord. Ongeveer 70 vaste leden konden in deze beginperi ode genoteerd worden en gingen wekelijks in de sportstudio, die bij de Nederlandse Body Buil ding Federatie is aangesloten, aan de slag. Body building, krachttraining waaronder power- lifting en fitness stonden goed in de belangstelling. Bij de heren was het kracht-gebeuren in trek terwijl de dames meer het fitness gedeelte voor hun rekening na men Powerliften is een specifie ke krachtsport waaronder het bankdrukken, het deadliften en het kniebuigen met halters ver staan wordt Het body builden is het krijgen en kweken van een .aantrekkelijk" figuur met de no dige spiermassa's. Het fitness is meer een cursus om je lekker fit en gezond te voelen en wordt groepsgewijs gedaan Alras groeide het ledental tot rond de 200 uit, die de gehele week op geregelde tijden van de sportstudio gebruik maken. Naast de vaste cursus-uren kan iedereen al naar gelang zijn vorm van lidmaatschap komen trainen wanneer hij of zij dat maar wil. Deskundige leiding is altijd aan wezig al wordt wel aangeraden om voor de start van een specifie ke cursus toch even de huisarts omtrent de lichamelijke gesteld heid te raadplegen De belangstelling groeide ge staag zodat ook de garage aan de Berkenlaan te klein werd. Diver se mogelijkheden werden onder zocht om een nog grotere ac commodatie te krijgen Met de gemeente ging men in de clinch om in de tennishal door middel van een raquetballbaan een voet aan de grond te krijgen Alle pogingen liepen op niets uit en bezorgde Teo Jansen de nodige hoofdbrekens. Opgelucht was hij toen in '82 de aangrenzende schuur bij het bestaande studio- gedeelte getrokken kon worden. Een grondige verbouwing was het gevolg Na enige winterm aanden van hard werken kon be gin dit jaar een van vele gemak ken voorziene sportstudio in ge bruik genomen worden. De bar kreeg een andere plaats en werd vergroot, de trainings ruimte werd behoorlijk uitge bracht terwijl de zonnebank als nieuwtje bij de accommodatie verscheen Tegelijkertijd begonnen met het peilen van de belangstelling voor het aerobic-dancing. Twee da mes hebben zich in diverse gym zalen met 50 dames en heren met deze rage beziggehouden Het aankomend seizoen gaat de stu dio met aerobic-danging door. Het fitnessgebeuren haakte op deze manier van bewegen in zo dat het ontstaan van aerobic-fit ness voor de hand lag. ..Volgens mij gaat deze vorm van fitness het helemaal maken en zal een geduchte concurrent van het Eigenaar Theo Jansen voor zijn sportstudio aan de Berkenlaan normale fitness gebeuren vor men", voorspelt de studio-eige naar TAEKWON-DO Een totaal andere tak van sport gaat eveneens officieel in augus - De nieuwe zonnebank tus van start en gaat een onder deel van het studio-Leusden-ge- beuren vormen. Het Taekwon do. een soort Koreaans karate, zal door twee bekwame trainers aan de liefhebbers bijgebracht worden". Verplicht was echter wel dat we lid werden van de bond omdat je anders geen ban den en dannen kunt behalen om aan te geven op welk niveau je als Taekwon-do specialist je nu staat", aldus Theo Jansen 's Maandags van 7 tot 9 uur zal er vanaf augustus in de gymzaal aan de Asschatterweg in deze vechtsport les gegeven worden. De verdere toekomstplannen die in een fraai boekwerk pas klaar uitgewerkt staan, zullen nog wel tot zijn stoutste toe komstdromen gerekend moeten worden. Een eigen complex waarbinnen vele nieuwe takken van sport zoals raquetball. rol schaatsen, rolhockey en wed strijden gehouden kunnen wor den met natuurlijk de nodige me dische ruimte, een sauna en een tribune lijkt Theo ideaal maar voorlopig niet haalbaar, aldus de vol plannen zittende Amersfoor- ter. Op de vraag of hij niet bang is dat de belangstelling terug gaat lopen omdat de mensen minder te besteden hebben en alles maar een eendagsvlieg blijkt te zijn. zegt hij het volgende: ,,Het zal zo'n vaart niet lopen daar we een tijd tegemoet gaan waarin steeds meer mensen meer vrije tijd krijgen. Om dezetijd te vullen gaan ze op zoek naar rekreatief vermaak dat binnen de studio in vele vormen aanwezig is. Bezui nigen niet zo gauw op sport en vrijetijdsbesteding, denk ik en daarom zie ik de toekomst roos kleurig tegemoet". Na de vakantie is de sportstu dio dagelijks van 10 tot 12 uur en van 14.30 tot 22.00 uur geopend. Het lidmaatschap varieert al na gelang het aantal maanden en de manier waarop men een cursus volgt. Wil men meer informatie dan kan men gerust een kijkje in de studio gaan nemen. boek „Een kwart eeuw ruimtevaart", door Chriet Titulaer. Uitgave: Elsevier-Ne- derland in samenwerking met Teleac. 1983. Gebonden 392 blz groot for maat met talrijke illustraties, prijs 39.50. Als er Iets in Nederland tegen woordig verschijnt op het gebied van ruimtevaart, van massa-communlca- tle en andere technologische ontwik kelingen, dan kun je er vergif op in nemen, dat de Belgisch/Hollandse goeroe voor ruimtevaart en aanver wante zaken op één of andere wijze wel een vinger in de pap heeft gehad. Soms begint dat Irritante vormen aan te nemen, alsof er niemand anders meer Is In Nederland, die over dit soort zaken iets zinnigs te vertellen heeft. Maar aan de andere kant zullen we maar denken, dat „onze" Chrlet er In ieder geval zoveel over heeft gelezen en geschreven, dat we met recht van enige deskundigheid kun nen spreken en ook dat Is belangrijk. Vandaar dat we ons niet zullen storen aan het feit, dat ook het jubileumboek „25 jaar ruimtevaart", tevens het cur susboek bij de gelijknamige Teleac-cur- sus, opnieuw is geschreven door Chriet Titulaer. Hij is er per slot van rekening bijna vanaf het begin bij betrokken ge weest, mede dankzij de televisie. En wat waar is mag gezegd worden: „25 jaar ruimtevaart" is een schitterend overzichtelijk boek. waarin de historie van alles wat maar even met ruimte vaart te maken heeft - zowel van Oost als West - op heldere wijze wordt be schreven, voorzien van honderden kleuren- en zwart-witfoto's, schema's, tekeningen, etc. Eigenlijk sta je versteld als je bemerkt tijdens het lezen van dit omvangrijke naslagwerk wèt er allemaal in die 25 jaar is gebeurd, terwijl je eigenlijk een klein beetje de indruk had, dat de ont wikkeling - door gebrek aan geld - voor het grootste deel stil was blijven staan Natuurlijk, het geld hebben we niet meer voor het opscheppen - maar de ontwikkeling van de ruimtevaart is des ondanks gestaag doorgegaan. Want - en dat willen we natuurlijk wel eens vergeten - ook al worden we niet langer meer gekonfronteerd met sensa tionele maanlandingen, worldwide via de televisie aan de verenigde mensheid getoond, zowel in laboratoria als daar buiten hebben duizenden wetenschap pers gewerkt aan nieuwe technische en andere vindingen, bestemd voor explo ratie van de ruimte. De Space-shuttles verlaten in geregel de diensten de aarde voor allerlei op drachten van wetenschappelijke aard. satellieten worden gelanceerd, terwijl de Voyager 10 en 11 op weg zijn naar de buitenste planeten of ons zonnestel sel inmiddels voor eeuwig hebben ver laten, het onbekende tegemoet. In „25 jaar ruimtevaart" wordt dit alles In de van Titulaer bekende hel dere stijl verteld, aangevuld met tal rijke statistieken, lijsten van lance ringen, etc etc. En wie denkt, dat ruimtevaart Is voorbehouden aan grootmachten als Amerika en Rus land, weet wel beter na lezing van dit fascinerende naslagwerk, dat als een compleet historisch dokument In Iedere boekenkast van de liefheb ber thuishoort! V. Het aardige is. dat Prisma nu komt met een „Afkortingen woordenboek" en dat heeft Kra mers nog niet in haar pakket zitten.Dit bijzonder handige boekje, samengesteld door dr. C. G. L. Apeldoorn, maakt de dagelijkse krantenlezer, de con sument van tijdschriften en boe ken wegwijs in de zo langzamer hand ondoorzichtige warwinkel van afkortingen. Zo'n boekje zou in ieder huisgezin op de tafel moeten liggen. En dat niet alleen, het is zelfs bijzonder handig op vakantie of op zaken reis, want ook de buitenlandse afkortingen (tot de letters op de Duitse autonummerborden toe) staan er keurig in vermeld. Al leen jammer, dat achter BAM (om maar eens een voorbeeld te noemen) allerlei verklaringen staan, maar niet: Bond van Amersfoortse Muzikanten. Maar je kunt voor 7,50 ook weer niet alles hebben, dat be grijp Ik... V. boeken, voor u besproken Als u fotografeert, filmt of met de video-camera werkt, zult u ongetwijfeld worden gekonfronteerd met de belich ting van uw onderwerpen Soms is er te weinig licht, soms teveel of verkeerd licht. Ervaren fotografen en filmers we ten daar meestal wel een oplossing voor. door schade en schande geleerd, maar het gebeurt nog steeds maar al te vaak. dat foto's en films mislukken, door dat er te weinig of verkeerd licht is gebruikt. Rob van 't Woudt schreef voor die mensen het handige boekje „Ver lichten en belichten", dat als Focus Foto Pocket bij Elsevier werd uitgege ven. 12,50) Deze docent fotografie weet waar hij over praat en wie zijn talrijke tips ter harte neemt, zal zeer zeker tot de ontdekking komen, dat het de moeite waard is om bij elk soort licht of belichting opnieuw te bekijken, hoe dit licht het beste gebruikt kan worden om tot een optimale opname te komen. Video voor huiskamergebruik is in Steeds meer mensen gaan er toe over om de super 8-camera in te ruilen voor een videocamera Met name het ge bruik van videoband is aanmerkelijk goedkoper dan een super 0-filmpje van 3,5 minuut lengte Toch is het allemaal niet zo simpel als men wel nens denkt. De aanschaf van video-apparatuur kan aardig in de papieren lopen, terwijl het sjouwen met deze in vergelijking met super 8 tamelijk zware apparatuur (camera en recorder) beslist niet tot de meest plezierige bezigheden van het video-filmen behoort. Niettemin laten veel mensen zich daardoor niet ontmoedigen en gaan blijmoedig met hun leuw verworven video-apparatuur aan het werk Niet altijd tot tevredenheid, want alles moet natuurlijk wennen en de elektronische zaken van de video zijn niet te vergelij ken met een super 8-camera Ook qua kleuren en scherpte niet. De alom tegenwoordige Chriet Titulaer, die ook al een eigen video-studio bezit, waar hij voor verschillende fabrikanten regel matig nieuwe apparatuur kan uittesten schreef voor de beginnende video filmers een handig boekje „200 video- tips", een boekje, waarin aan de hand van foto's en tekst allerlei problemen worden behandeld, tips worden gege ven om tot een zo'n goed mogelijk video-resultaat te komen. Hoewel niet elke tip nu direkt betrekking heeft op de argeloze amateur (adviezen ten aan zien van produkties voor derden horen hier beslist niet in thuis») kunnen de „200 videotipsongetwijfeld bijdragen tot een groter plezier met video-camera en recorder V v „Klokkenkunst te Utrecht tot 1700", door dr Dick van den Huil deel 8 in de Stichtse Historische Reeks van uitge verij De Walburg Pers te Zutphen, 352 pagina's, rijk geïllustreerd. Gebonden, prijs 39,50. Eén van de weinig uitgeverijen die zich met erg veel zorg en liefde voor geschiedenis Inzet voor de uitgave van historische boeken, is De Wal burg Pers te Zutphen. Wie de fonds lijst van deze uitgever ziet. komt onder de indruk van de toch wel grote hoeveelheid boeken, die in de loop der jaren op het gebied van plaatselijke, regionale of landelijke geschiedenis en culturele erfenis zijn uitgegeven. Mensen, die zich in die vele facetten van onze rijke histo rie willen verdiepen, zullen veel in het fonds van De Walburg Pers kun nen vinden. Ook amateur- genealogen (stamboomonderzoe kers) worden rijkelijk van materiaal voorzien. Een voorbeeld is de kortgeleden ver schenen uitgave. „Klokkenkunst te Utrecht tot 1700", een uitvoerig stan daardwerk van dr Dick van den Huil, die in de meer dan 350 bladzijden de geschiedenis van de klokkenkunst in Utrecht beschrijft. Naast veel wetens waardigheden over de aard van de klokken, de kerken en kloosters waar Utrechtse klokken een plaats kregen, hoe en waarom de klokken werden geluid, de centrale rol van de beiaard en het beiaardspel, beschrijft Van den Huil KLOKKENKUNST TE UTRECHT TOT 1700 ook de geschiedenis van illustere Utrechtse klokkengietersgeslachten. Het boek wordt afgesloten met een groot aantal bijlagen met de namen van beiermannen en beiaardiers, terwijl ook genealogieën, lijsten van luid- en speelklokken en een aantal bijzondere archivalia uit archieven van in en buiten Utrecht zijn opgenomen. En voor hen. die ales nog eens rustig na wil trekken, details wil weten, is het boek van erg veel voetnoten met verwijzingen voor zien. Kortom een erg volledig boek voor de echte liefhebbers van zowel beiaards en klokkengieters- geschiedenis als van genealogische onderzoekingen op dit specifieke ter rein. V

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5