Zandverstuivingen en bosrijk natuurgebied Boekennieuws „Nederlands" en „Vreemde woorden" fomerexpositie n ziekenhuis ,De Lichtenberg" -_J leusder tenant; Met Aat Daale op de pedalen Korte route-omschrijving: KRAMERS' POCKETWOORDEN BOEKEN COMPLEET MET DINSDAG 19 JULI 1983 algemeen 7 LEUSDEN Vandaag de tweede aflevering in de serie „Met ,at Daale op de pedalen". Deze route voert u door het gebied van andverstuivingen en bosrijke natuurgebieden, tussen Amersfoort n Soest. Een stuk natuurschoon niet ver hier vandaan. In het vorige artikel (LK van 5 juli) is al gewezen op de oodzaak met een goede flets op pad te gaan, dus niet met een ehlkel dat plompverloren achter de benzineblikken in de schuur fordt weggesleurd, maar een vervoermiddel dat de naam „fiets" cht verdient. Er zijn misschien nog een paar goede adviezen. Er i altijd wel een partner of een persoon in uw gezelschap die de ervelende gewoonte heeft om harder te fietsen dan u of een half riel voor u uit. Dat is irriterend. Langzaam fietsen trouwens ook. 'robeer met elkaar een bepaald tempo te vinden. Moeilijk latuurlijk voor ons Nederlanders, maar wellicht komt u tot een ompromis. Wijk ook niet van de route af. Doe geen concessies, im het maar eens mooi te zeggen. Moe worden is niet erg. U loeft per slot van rekening niet naar Nova Zembla zoals uw oorvaders in vroegere barre tijden. Doorzetten dus, de héle route Olgen. U zult zien hoe fijn het is om naderhand te zeggen: dat ieb ik toch maar weer eens eventjes volbracht. Ga ook niet direkt listen. Heus, na verloop van tijd stelt uw lichaam zich in op een ■epaald tempo en u zult er versteld van staan wat uw body nog an presteren. Denk ook niet dat u door zo n fietstochtje kan fvallen. Dat zijn praatjes uit boulevard-tijdschriften. Afvallen op je fiets doe je pas als je de vermoeidheidsgrens steeds verder «schuift. Dat betekent het maken van tochten van vele llometers op snelheid en met korte tussenpozen. Dit fietstochtje l gewoon voor uw plezier en voor gezellige ontspanning. loor Aat Daale oed. genoeg gefilosofeerd en nu Iris van de lever op pad We star- nabij het Dierenpark bij de overweg Vlasakkers. De tocht zal ons bijna fjeel door de natuur voeren, slechts en daar komen we op een ver- rsweg, maar dat duurt maar een kort nent De paddestoel bij de overweg 20734 en u zult daar zien staan dat ilstand naar Soestduinen 3,8 km is. exclusieve rijwielpad loopt parallel de links gelegen spoorlijn en af en zindert er achter het struikgewas zo'n gele rups over de glinsterende rails voorbij Rechts is het dierenpark maar u zult speciaal moeten gaan kijken om iets daarvan gewaar te worden. Niet doen dus Steeds maar rechtdoor Links over de spoorlijn giert op werkda gen de boze stem van het krijgswezen, dat is helaas niet anders. U passeert de paddestoelen 20733 en 20074 die bij de spoorlijn staan Bij laatstgenoemde paddestoel niet rechtsaf gaan. Het is daar wel mooi maar u komt daar op de terugweg nog Na deze paddestoel nog zo'n 300 meter rijden en dan komt u bij overweg 69 Geen paddestoel daar maar ook geen verbod om die overweg over te gaan Doén dus Dat is voor velen waarschijnlijk iets nieuws. door Anco Mali Starten bij overweg De Vlasak kers en vanaf p 20734 (Soestdui nen 3.8 km) njwielpad langs spoor baan volgend P 20733 en 20074 voorbijrijden, dus langs spoorbaan blijven Na ca 300 meter voorbij p. 20074 onbewaakte overweg (geen wegwijzer aanwezig!) over en aan de overzijde van de spoorlijn rechtsaf verhard pad volgen, met rechts gebied van de waterleiding Soest en links hek van militair ter rein Doorrijden tot met klinkers verharde weg en over die weg (langs enkele fabriekjes) naar de grote weg naar Soesterberg Linksaf (oversteken) en langs zwembad Soestduinen rijden Ca 200 meter verderop rechtsaf Heeserspoor op en die weg hele maal blijven volgen. Aan het eind linksaf en Paltzerweg op. Ook die weg helemaal volgen tot u naar links moet langs vliegveld Soester berg. Bij de lus van de geasfalteer de weg linksaf naar boven toe (Verlengde Paltzerweg) Na de klim over fietspad naar beneden rijdenweer tot aan het zwembad. daar rechts van de weg gaan rijden tot aan de overweg. Bij overweg (spoorlijn naar Utrecht) linksaf de Beaufortlaan op Deze weg langs spoorlijn blijven volgen tot na de gebouwen rechts en bij p 20056 rechtsaf Dit fietspad uitrijden tot spoorbaan Baarn-Utrecht. de overweg (no. 59) oversteken en rechtsaf (p. 21676. Soest 2.7 km) Bij volgende spoorwegovergang weer spoorlijn over en de weg stukje m tot aan fietspad rechts (paaltjes met blauwe koppen). Gehele fietspad blijven volgen, ook na straatweg (vervolg van het pas schuin rechts) en bij vierspron- getje rechtdoor Doorrijden tot aan de straatweg naar Soesterberg en aan de overkant weer het bospad voor fietsers in. Dit blijven volgen tot p 20675 (Amersfoort 6,2) en daar rechtsaf, dus niet rechuit naar de grote weg bij restaurant Weg door de zandverstuivingen blijven volgen tot p 20674 en rechtdoor naar de spoorlijn Utrecht Bij p 20074 linksaf en zelfde weg als op heenweg langs spoorlijn terug naar de Vlasakkers. bereikt, (daar heet het Verlengde Palt zerweg^ moet u linksaf naar boven toe De klim is niet gemakkelijk maar niet lang en weldra bent u bovenaan waar u de naam „Soester Hoogtzult lezen Halverwege die klim ziet u een witte steen liggen met het opschrift ..De Soester Berg 20/7/38' Historici zullen u kunnen uitleggen wat dat betekent Na het bereiken van het hoogste punt moet u er maar eens lekker voor gaan zitten want daarna komt de afdaling over het fietspad, waarbij u met pret oogjes kunt kijken naar de gedoem- den. die naar boven moeten fietsen Sommige lieden doen dat met speels gemak, andere wielrijders zijn in volle dig gevecht met zichzelf en reiken met bezwete kin tot over het stuur. U blijft dalen totdat u weer langs het bosbad Soestduinen komt Daar moet u even rechts gaan rijden (voorzichtig met oversteken want sommige automobilis ten beschouwen die weg als een baan voor formule 1-wagens). U gaat de spoorwegovergang over maar u steekt daar opnieuw links de weg over en gaat. evenwijdig aan de spoorbaan, de Beau fortlaan op. U kunt daar eventueel wat uitrusten maar dat is uw eigen zaak. Langs het station Soestduinen gereden nu en het pad langs de spoorlijn blijven volgen tot u na de verschillende gebou wen aan de rechterkant, op honderd meter van de volgende overweg, pad destoel 20056 bereikt. Het bord ver meldt een afstand van 3.9 km naar Soest. Een heerlijk fietspad, dat u voert naar de spoorlijn van Baarn naar Utrecht, zo'n éénbaansspoortje dat we allemaal wel kunnen accepteren. We gaan over overweg 59 en rechtsaf bij paddestoel 21676 (Soest 2,7 km) langs diezelfde spoorbaan Bij de volgende overweg (De Zoom) gaat u evenwel weer rechtsaf, de bossen in. De over weg daar overgestoken dus en recht door het fietspad op Er staan daar paal tjes met blauwe koppen, misverstand kan er dus niet zijn. ZANDVERSTUIVING U bevindt zich weer fijn in een bosrij ke streek en mocht u lust hebben even naar de zandverstuivingen rechts te gaan kijken, moet u dat met laten Daar ligt een soort wereld in oervorm, on voorstelbaar mooi zo dichtbij de woon wijken. Het fietspad moet u helemaal blijven volgen. Ergens moet een straat worden overgestoken maar het fietspad heeft duidelijk aan de overkant een ver volg Bij het viersprongetje verderop moet u rechtdoor blijven rijden Iemand die er bekend is zal moeten toegeven dat het geen tocht is van grote afstan den maar daar gaat het niet om. U moet boslucht blijven happen en geen benzi nedampen Het fietspad komt uit op de weg van Soest naar Soesterberg. Daar kunt u (voorzichtig) de verkeersweg oversteken en uw weg vervolgen over Bij de Paltz langs het vliegveld. De zandafgraving langs de spoorlijn Amersfoort-Soestduinen Treek het dorpskerkje van Leusden- zuid. en het idyllische sluisje in de beek, waar altijd vissende jongelui zijn te vinden. Vooral de akwarel van het sluisje vind ik een van vergrotende opvatting Opvallend is de serie van drie symbo lisch te interpreteren akwarellen „Vreemde Vogels' geheten, waarin Luigjes' achtergrond als monumentaal glaskunstenaar een belangrijke rol bij compositie en wijze van weergaven speelt. Het is een hommage aan de in ons land vertoevende vreemdelingen, die het geluk niet in eigen land hebben kunnen vinden, en het in Nederland proberen te bereiken Door middel van vogels beeldt Luigjes Sr deze proble matiek uit. Alle vogels zijn mooi zegt en schildert hij Ook vreemde vogels En een pauwenveer is het hoogste bezit dan een vogel zich kan verwerven. Van Luigjes Seniors hand zijn voorts allerlei fraaie akwarellen te zien van bootjes langs het water, kerkjes, boer derijtjes. en stillevens Het stilleven van de viool op de stoel is voor mij de absolute topper daarbij In de Verbindingsgang van het K blok op het souterrain vindt u de gouaches van Honorah Karsten-van Geel De klein formaat gouaches zijn veelal ont werpen voor wandkleden. Het zijn zeer illustratief geórienteerde werkjes, waar in katten, vlinders, bloemen, elfjes en vertederende rol spelen. Op een wat badinerende wijze beeldt Honorah de mensen uit. die zij met z'n allen in rijtjes zet als op een heel oude foto. Veelal verkleint ze de mensen, en plaatst heb bijvoorbeeld op een enorme sofa. tus sen reusachtige korenbloemen Ook maakt zij graag fantasietjes, geïnspi reerd op kleurencombinaties als bij voorbeeld bij de gouache van de meis jes met de paarse laarzen tussen de buiten schaal grote rode aardbeien Tenslotte zijn er in de vitrines bij de Huqo Grootingang textiele werkvormen het tegenoverliggende fietspad. Daar is het ook fraai. Licht klimmen en dalen geeft u het gevoel met een heel prettige manier van fietsen bezig te zijn. Bij pad destoel 20675 gaat u niet rechtdoor want dan zou u op de grote weg naar Amersfoort komen, maar u gaat daar rechtsaf. Nu wordt het pas echt klim men en afdalen Het gevaar bestaat dat u uit de bocht vliegt dus voorzichtig da len Links en rechts liggen de zandver stuivingen en het landschap ademt een romantische sfeer als uit de mooiste kinderdagen. Het aanheffen van een vaderlands lied behoort bij extroverte wielrijders tot de mogelijkheden. Al voortstuivend en glorierijk peddelend bereikt u paddestoel 20674 en daar dient u richting spoorlijn Amersfoort- Utrecht te gaan jammer misschien, maar voor wande laars des te aardiger Zij kunnen er rus tig hun baantjes trekken zonder het ge- bel van fietsrouristen Deze route is geen rit voor fietsers die snel hun doel zoeken en wat kilometer tjes extra willen vreten Maar dat had u allang begrepen VLASAKKERS De cirkel is dan gesloten want daar bent u op een punt waar u al eerder bent geweest. Langs de spoorlijn weer te ruggereden tot de Vlasakkers en u kunt relaxen Een pannekoekje eten of een glaasje fris nuttigen, u weet dat zelf wel het beste Het is wel wat lammer dat de Soester Duinen in de richting Birkhoven voor fietsers niet méér mogelijkheden bieden Wie probeert illegaal over aller lei binnenwegen langs de zandverstui vingen naar Birkhoven te komen moet letterlijk hier en daar in het zand bijten en stuit op verstilde plekken met ondui delijke optrekjes en aan het oog onttrok ken landschapjes voor het uitleven van naturalistische gevoelens. Een beetje Het wandelgebied van de Soester waterleiding f Monnikenbosweg langs de spoorlijn Amersfoort-Soestduinen. AMERSFOORT - Tot medio septem- r Vindt u een zomerexpositie van Ars <spitahs in Ziekenhuis De Lichtenberg ntfe Utrechtseweg 160. de Verbindingsgang van het K blok de begane grond zijn akwarellen van iXLuigjes Sr. uit Leusden te zien. Het zijn over het algemeen kloeke akwarel len van een oude rot in het vak. die nu hij niet meer als glaskunstenaar zijn dage lijks brood behoeft te verdienen veel gaat zeilen en akwarelleren In direkte omgeving schilderde hij met forse streek de bekende hofstede in Den te zien van d eleden van de werkgroep .Het wervelrad die wekelijks bijeen ikomen en die worden begeleid door Wil Stikkers Op met-traditionele wijze zijn zij bezig met textiele vormen uitgaande van een idee of een bepaald materiaal, en dié techniek gebruikend, die ze voor het gestelde doel nodig hebben Het is erg mooi werk, waarbij ieder een eigen inbreng toont en de vakbe kwaamheid an artisticiteit van de bege leidster een grote rol blijtt spelen Er zijn prachtige combinaties te zien van ka toen en perspex, van vlieselme met klei Zeer fraai vind ik de Japanse map. waarin een aantal banden te zien zijn Origineel vind ik het collierachtige dra- peersel van uitgeplozen touw. dat er kwa opvatting helemaal uitspringt Dagelijks tussen 8.00 en 18 00 uur kunt V deze tentoonstelling gaan zien. titels zijn ontleend aan de databank van het in oktober 1981 verschenen „Kramers"' Groot Woordenboek Ne derlands in twee delen. Typische nieuwigheid in het Kramers' Groot Woordenboek Nederlands" was de gevisualiseerde presentatie van de spellingsproblematiek zoals die in het befaamde „groene boekje" is neergelegd. Door gebruik te maken van het grafische verschil tussen vette en halfvette lettertekens is het verschil tussen voorkeursspelling (vet gedrukt) en toegelaten spelling (halfvet gedrukt) in één oogopslag te zien. Ook in de beide pocketwoor denboeken is voor deze handige presentatie gekozen. Kortom: een tamelijk compleet woordenboek (alleen de verouderde en zeer specialistische woorden uit de gebonden editie zijn geschrapt) voor hen. die eens wat^nders wil dan de traditionele Prisma's. Kramers' Pocketwoordenboeken „Ne derlands" en „Vreemde woorden boek" prijs resp 14.90 en 9.90 Uitgave Elsevier Nederland te Amster dam Het huis ,,De Bergeendop het Heeserspoor bij de Paltz. Met het verschijnen van de deel tjes „Nederlands" (overigens een forse pil van meer dan 600 bladzij den) en het „Vreemde woorden boek" is de Kramers' Pocketwoor denboekenreeks volgens de uitge ver compleet. En dat is toch een historisch moment, want zoals de uitgever niet zonder trots vaststelt, met de uitgave van deze pocketreeks woordenboeken is na lange tijd het monopolie van de Prisma woorden boeken doorbroken. Men heeft nu de keus uit twee reeksen pocketwoor denboeken en dat Is altijd aardig. De teksten van de twee ntuwe WATERWINGEBIED Aan de andere kant kunt u een heel eind rijden over een matig te berijden weg (geen pad voor mensen met te zachte banden overigens) en allengs ziet u rechts het waterwingebied van Soest en links het hek van een militair terrein Niet zo dreigend gelukkig, geen waarschuwingen dus voor een ellendig einde van uw leven en van die sinis tere rode vlaggen Het waterwingebied kunt u bij een luid dichtklappend hek wel op maar wij mogen u geen burgerlijke ongehoorzaamheid aanpraten. Er dient daar een wandelkaart in uw bezit te zijn Eventjes kijken mag wel. dachten we zo. U kunt naar beneden kijken naar de spoorlijn waar de gele rupsen op trein tjes uit de speelgoedwinkel gaan lijken. Het niet al te beste pad houdt op en u bereikt nu een weg met stenen zoals die alleen nog maar in door gemeentedien sten vergeten hoeken liggen. Links een hek met de waarschuwing dat het daar inderdaad militair terrein is Oók tijdens het weekend Het vrijend paartje dat zich er schuilhield was evenwel niet met een militaire oefening bezig U bereikt na enig horten en stoten de grote weg bij het bosbad Soestduinen Daar gaat u linksaf maar weldra, na het passeren rechts van het zwembad, ziet u een weg na zo'n 200 meter met de niet onvrien delijke naam „Heeserspoor N.Z.' Daar rijdt u in en het is dan direkt duidelijk dat de stem van het verkeer daar geen en kele invloed heeft. Het is daar louter Verkades Album met plaatjes uit de tijd dat de jongens nog tot hun zestien de jaar in een korte broek liepen en de meisjes ongestoord naar de vogeltjes konden kijken. Doorrijden maar. Niet te hard natuurlijk want het is daar louter romantiek De padvinders hebben er rechts in het groen hun woonstee en verderop ligt het huisje De Bergeend pasklaar voor de fijne pen van Anton Pieck Na enige tijd dient u wel linksaf te slaan De Paltzerweg op De weg heeft het zogenaamde valse plat. een Vlaam se benaming voor wegen waarop u denkt dat uw torpedonaaf verstopt is. Het is niets anders dan onzichtbare lich te stijging maar uw inspanning wordt beloond. Als u de bocht linksom bent gegaan is de natuur enigszins veran derd. Zandafgravingstoestanden en waarschuwingen, dat gretige helhon den u bij het betreden van het terrein zullen verscheuren, maken duidelijk dat het paradijs ten einde is U bereikt nu de periferie van het vliegveld Soesterberg Op doordeweekse dagen stijgen daar, naar het geluid te oordelen, ruimteve ren op die de hemel als een laken doen scheuren Sommige mensen vinden dat een plezierig schouwspel en zetten hun auto aan de kant om een uurtje te gaan kijken U bent op de fiets en u gaat zo gauw mogelijk weer van dat vlieg veld vandaan. SOESTER BERG Dat betekent wel scherp afdalen (wat afremmen, hoor!) en als u de lus van de geasfalteerde weg benedenaan hebt

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7