Vogelwacht Utrecht bestaat 25 jaar Welstandscommissie van Leusden op de korrel „De Rosmolen", nog even leusder krant Geen markt in Zuid 25 jaar op de bres voor bescherming vogels krant: DE LEUSDER KRANT Botulisme melden De Leusder Krant doet meer dan het geven van een portie plaatselijk nieuws DONDERDAG 21 JULI 1983 plaatselijk nieuws Zwarte spechten broeden in de bossen van de provincie Utrecht en maken hun nest in dikke bomen Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktle: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur. Telefoon: 033- 941495. Abonnementsgeld 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691. Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor uitbetaling van 5,-per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Ro zendaallaan 9, Leusden/ Centrum. Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. UTRECHT/HOEVELAKEN - Zo'n 1100 vogelbescher mers in de provincie Utrecht vieren dit jaar feest. Hun ver eniging de Vogelwacht Utrecht bestaat namenlijk een kwart eeuw. Dit feest wordt op een voor vogel wachters passende manier gevierd, namelijk voor het merendeel in de buitenlucht. Het zwaartepunt van de jubi leumevenementen zijn de tal rijke excursies waaronder verschillende weekendex cursies naar o.a. het has- bruch - een oerbos met een bijzondere vogelgemeen schap - bij Bremen in Duits land, Schiermonnikoog, het Lauwersmeer en Texel. An dere jubileumaktiviteiten zijn dia-lezingen, tentoonstellin gen en een jeugdweekend. Speciaal voor dit gebeuren is ook een expositie gemaakt en een diaklankbeeld. In de Bilt werd in 1958 de Vogel wacht opgericht door de heren R. Th van de Garden, S Braakmaen A. J H. Baron van Lynden In die eerste jaren na de oprichting hield de Vogelwacht zich vooral bezig met daadwerkelijk vogelbescher- mingswerk In de praktijk kwam dit neer op het plaatsen en het contro leren van nestkastjes voor holen- broeders. het creëren van vogel bosjes en het reageren op ontwik kelingen die de vogelstand be dreigden. De vereniging ontwikkelde zich in die eerste jaren snel Binnen anderhalf jaar telde de Vogelwacht al bijna 300 leden. Dit was vooral te danken aan de zeer enthousiaste inzet van de toenmalige secretaris A. J H. Baron van Lynden. Van Lynden heeft tot eind zestiger jaren het gezicht van de vereniging voor een belangrijk deel bepaald. In die zestiger jaren was er op het gebied van ruimtelijke ordening en planologie in het Utrechtse veel gaande Veel van deze aktiviteiten maakte de Vogelwacht tot een strijdbare club Zo deed de bouw van de Uithof in het waardevolle Krommerijngebied en het verkave len van de moerassen rond Maars- seveen de Vogelwacht vaak heftig reageren In die tijd speelde ook de sterke achteruitgang van roofvo gels door het gebruik van chemi sche bestrijdingsmiddelen in de land-, tuin-, en bosbouw Ook de zangvogels gingen achteruit in aantal evenals de weidevogels Deze laatste groep vooral door intensivering van de landbouw en l door polderpeilverlagingen Door bemoeienissen van o a. de Vogelwacht Utrecht kreeg een ge bied in de monding van de rivier de Eem het predicaat ..natuurreser vaat" Door zorg te dragen voor controle en bebording van waarde- Per jaar worden ongeveer 50 natuurgebieden geïnventariseerd op broedvogets Wat dacht u van het verzorgen van trouwkaarten. Een ruime sortering biedt het aanstaand echtpaar voldoende keus. Een romantische kaart, een vrolijke of zakelijke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collectie trouwkaarten die elk jaar wordt aangepast. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de juiste keuze te maken. De tekst op de kaarten kan worden gezet in land- of machineletter. Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. volle weidevogelgebieden in ver schillende delen van de provincie werd op een aktieve manier bijge dragen aan de bescherming van deze kwetsbare vogels In de vereniging werd in het eind van de zestiger jaren gezocht naar mogelijkheden de leden meer bij het verenigingsgebeuren te betrek ken. Bij deze gelegenheid werd het idee geboren regionale kernen te stichten. Hiermee wilde men berei ken dat sneller allerlei misstanden die de vogelstand bedreigden wer den opgespoord Ook kon dan meer aan vogelonderzoek en voor lichting worden gedaan. Hoewel het van de grond tillen van deze regionale afdeling traag verliep is het idee goed aangeslagen Mo menteel telt de Vogelwacht Utrecht in de provincie acht regionale afde lingen; Amersfoort e o., De Bilte o., Driebergen/Doorn, Lopikerwaard, Nieuwegein e.o Vecht en Plas- sengebied. Utrecht (stad) en Zeist/ Bunnik. De zeventiger jaren gaf de Vo gelwacht een nieuw elan Naast het pure beschermings- en studiewerk hielden de vogelwachters zich be zig met het reageren op plannen dip dp \«"»nplstanrt rtiror» nf bedreigden. De Vogelwacht be moeide zich daadwerkelijk met de bestemming van fort Rhijnauwen dat door bebouwing werd bedreigd, voerde aktie om het landgoed Sandwijck in De Bilt vrij te houden van woningbouw en wegenaanleg, tekende protest aan tegen polder peilverlagingen in de Eempolders en ondersteunde akties tegen de aanleg van de rijksweg 27 dwars door het vogelrijke Amelisweerd. Het is ook niet verwonderlijk dat de toenmalige secretaris in het jaarverslag over 1971 concludeer de dat vogelsbescherming meer en meer een politieke zaak aan het worden is. Hij pleitte toen voor bundeling van krachten die bezig waren met natuur- en milieube scherming. Toen in 1971 de Sticht- se Milieufederatie werd opgericht is de Vogelwacht daarin direct gaat participeren. Sinds 1975 is de Vogelwacht zich naast het beschermings- en studiewerk meer gaan bezighou den met educatie. Voor beginnend vogelliefhebbers die nog geen mus van een spreeuw kunnen onder scheiden werd de cursus ..vogel- herkenning'' georganiseerd. Leden die zich wilden bijscholen in het leiden van excursies kregen deze kans middels een speciale cursus Door de oprichting van regionale afdelingen werden meer vogelex- cursies contactbijeenkomsten, broedvogelinventarisaties (het in kaart brengen van de broedende avifauna in een bepaal gebied), vogeltellingen en tentoonstelling gehouden Er kwam jeugdwerk (8- 12-jarigen) van de grond Her ver enigingsblad werd omgevormd tot een tweemaandelijks geïllustreerd orgaan, genaamd De Kruisbek Dit alles was er de oorzaak van dat het ledental van ruim 300 in 1975 groeide tot bijna 1100 in 1983. In de afgelopen jaren ontving de Vogelwacht tot tweemaal toe een deel van de Utrechtse AMEV- milieuprijs. De Vogelwacht Utrecht ziet de toekomst van de natuur en voor de vogels in het bijzonder, niet rooskleurig in. In een toespraak op een jubileumbijeenkomst zei de voorzitter van de Vogelwacht Utrecht, de heer A. J. P Bos letterlijk ,,De aanslagen op de open groene ruimte door o.a. inten sivering van de landbouw in onze provincie zullen voor weide- en moerasvogels een regelrechte be dreiging gaan vormen. De ruimte die nodig is voor woningbouw, we genaanleg en recreatievoorzienin gen zullen toenemen Kortom, de druk op de nog resterende natuur zal groter worden Voor de Vogel wacht is dit een gegeven Hij vervolgde Wij kennen onze taak; Het instand houden van de avifau na en waar mogelijk de levensvoor waarden voor de vogels te verbete ren!" De heer Bos kondigde aan dat de Vogelwacht ook in de toe komst in de voorhoede zal strijden voor het behoud van de natuur LEUSDEN - Het gemeentebe stuur van Leusden doet een be roep op de inwoners om de plaats van dode watervogels zo snel mogelijk door te geven aan de dienst gemeentewerken (tel. 941594). Het opruimen van de dode beesten is noodzakelijk ter voorkoming van botulisme on der watervogels. Dit is een ver lammingsziekte met vaak de dood tot gevolg. Botulisme kan voorkomen in water van boven de 20 graden Celsius en daar waar al dode watervogels gesig naleerd zijn. De A-spantwonmgen in de wijk Munnikhove (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - In het blad „Bouwwereld"' (nr. 13, 24 januari 1983) krijgt de Leusdense welstands commissie een veeg uit de pan. In een artikel over de experimentele A- spantwoningen in de wijk Munnikhove staat dat aan dit project veel afbreuk wordt gedaan door de Zweedse blokhutten en Deense houten bunga lows die tussen de A- spantwoningen zijn ge perst. „Deze woningen staan kriskras tussen de hogere A-spantwoningen en wekken hiertussen de indruk van „stukken ke tenpark" die de aannemer vergeten heeft weg te ha len. Dat doet veel afbreuk aan dit experimenteel op gezette woonwijkje en zal de bouw op andere plaat sen niet stimuleren", aldus het artikel in Bouw wereld. De schrijver van het stuk concludeert dat de welstandscommissie kennelijk weinig inspraak heeft gehad. Volgens het artikel is het jammer dat de A- spantwoningen. ontworpen door architectenburo Van Eys/Hopstaken uit Amers foort, er zo onvoordelig uit komen in het Leusdens pro ject. „Omdat de A- spantwoning op een wat rui mere kavel met een normale grondprijs door kleine ge zinnen tegen een aantrekke lijke prijs gekocht kan wor den. Die kopers krijgen dan ook nog lagere energiereke ningen en bezitten een wo ning met minimaal onder houd", aldus het artikel in Bouwwereld. De A-spantjes staan op een kavel van gemiddeld 150 vierkante meters en kosten circa 58-duizend gulden ex clusief de grond. Door de hoge grondprijs in Leusden (ruim 200 gulden per vier kante meter) komt de totale prijs op 92-duizend gulden. Volgens de ontwerpers van de experimentele woning is ze zeer energiezuinig; per jaar zou er slechts 950 kubie ke meters gas nodig zijn. In een normale woning wordt gemiddeld tussen de 1500 en 2000 kubieke meters gas verstookt. In de wijk Munnikhove zijn 20 A-spantwoningen ge bouwd. die samen met 21 Deense houten bungalows en 20 Zweedse blokhutten een apart woongebiedje vor men. Het project is door de gemeente opgezet om in de eerste plaats van de dure, onverkoopbare vrije sector- grond af te komen en in de tweede plaats om voor een „lage" prijs jonge gezinnen en alleenstaanden een koop woning aan te bieden. LEUSDEN - Nu nog mooi tussen het groen, maar straks tegen de vlakte. Dat zal zoals bekend het lot zijn van de voormalige boerderij De Rosmolen aan de Hamersveldseweg. Dit pand uit omstreeks 1920 zal moeten wijken voor nieuwbouw. De gemeente heeft een verkavelingsplan gemaakt voor vrijstaande en 2-onder-t-kapwoningen waarin geen plaats meer is voor ..De Rosmolen." De vroegere boerderij van Kees Herder is eigendom van de gemeente en is verhuurd. Voor de bewoners zal vervangende huisvesting worden gezocht. Wanneer het pand wordt gesloopt is nog niet bekend. LEUSDEN In verbano met de vakantie zal erop de vrijdagen 22 en 29 juli en 5 augustus geen markt zijn bij het winkelcentrum Bieshaar in Leusden-zuid.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3