„Ju Sei Do" in oude gemeentehuis Arbeidsklimaat BGC door media beïnvloed Ziekenhuizen Amersfoort gaan over op automatiseringssysteem Weg met de zadelpijn! leusder krant Comfortabele ligfiets in Leusden verkrijgbaar JAARVERSLAG BANKGIROCENTRALE MELDT: DE LEUSDER KRANT De Leusder Krant doet meer dan het geven van een portie plaatselijk nieuws Uitslagen Klaverjassen Tortelduiven DINSDAG 26 JULI 1983 plaatselijk nieuws I (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het Instituut voor Bewegingsonderwijs „Ju Sei Do" van Leusdenaar Jan Dotinga gaat zich vestigen in het oude gemeentehuis aan de Burg. de Beaufortweg. Dotinga heeft met de eigenaar van het pand, aannemer Bloemendal, een huurovereenkomst gesloten. Dotinga, leraar lichamelijke opvoeding en in het bezit van de 5e dan judo, geeft in zijn instituut judolessen, ju jitsu, zelfverdedigingscursussen, aerobic dancing, conditietraining en karaté. De Leusdenaar zal ook in het pand gaan wonen. Het oude gemeentehuis maakte tot eind vorig jaar deel uit van de vijf gemeentelijke gebouwen waarover de Leusdense ambtenaren verspreid zaten. In verband met de verhuizing naar het nieuwe gemeentehuis aan 't Erf werd het pand aan de Burg. de Beaufortweg, samen met de daarachter gelegen gemeentewerf, verkocht aan de plaatselijke aannemer Bloemen dal. Op de plaats van de werf zal door zijn bedrijf een dertigtal woningen worden gebouwd. LEUSDEN/AMSTER DAM - Het arbeidsklimaat bij de Bankgirocentrale (BGC), met vestigingen in Leusden en Amsterdam, wordt met zekere regel maat beTnvloed door de berichtgeving over ver nieuwing en wijziging van de structuur in het bin nenlands betalingsver keer en de gevolgen daar van voor de werkgelegen heid. Dit staat in het jaarverslag over 1982 van de Bankgirocentrale. „Dat deze berichtgeving in overwegende mate slechts globaal van aard is, neemt niet weg dat het negatieve karakter ervan in de uitwerking over heerst", aldus het jaarverslag. De bedoelde berichten in de media gaan over het Nationaal Betalingscircuit (NBC), dat kortweg de samen voeging van de bestaan de girocircuits behelst. Ondanks de gesuggereerde beïnvloeding door de media van hel arbeidsklimaat bij de Bankgiro heeft de produktie in 1982 een ongestoord karakter gehad. Volgens het jaarver slag van de BGC is dat in eerste instantie te danken aan de inzet van het personeel. De werknemers van de Bankgiro centrale verwerkten vorig jaar 557,8 miljoen transacties aan betalings-, incasso-opdrach ten en gegarandeerde che ques. Een stijging van ruim 5,6 procent in vergelijking met 1981. Het binnelandse girale betalingsverkeer liet in 1982 qua aantal transakties een stij ging zien van ruim 4 procent ten opzichte van het jaar daar voor In het jaarverslag wordt nog eens opgemerkt dat de ver vanging van de ponskaart door een optisch leesbaar formulier gevolgen zal hebben voor de verwerkingsprocedures en de werkgelegenheidssituatie bin nen de BGC, met name in het produktiecentrum in Leusden waar de acceptgiroverwerking plaatsvindt. De invoenng van het optisch leesbaar formulier zal vanaf eind 1984 in fasen gaan gebeuren. Wat het personeelsbe stand In 1982 betreft laat het jaarverslag de volgende cij fers zien: totaal 774 17 in 1982), van wie 164 part-timers en 42 medewerkers die tijdens produktiepiekuren worden in geschakeld. De ziekenhuizen in Amersfoort en Omstreken hebben besloten te gaan* automatiseren met het Totaal Zie kenhuis Informatie Systeem van de In Gouda gevestigde computerleve rancier Datapolnt. Het gaat om het Prot. Chr. Ziekenhuis De Lichten berg, Het Elisabeth Ziekenhuis (bei den te Amersfoort), Ziekenhuis Maarschalksbosch (Baarn), Zieken huis Zonnegloren (Soest), het Pius Ziekenhuis en het Boerhaave Zie kenhuis (beiden te Harderwijk) en tenslotte het Salem Ziekenhuis te Ermelo, welke laatste drie In de toe komst het streekziekenhuis Noord- West Veluwe gaan vormen. Het Prot. Chr. Ziekenhuis „De Lichtenberg", heeft als eerste het officiële contract met Datapoint on dertekent. Hiermee werd definitief besloten automatisering In te gaan schakelen voor tal van routinemati ge zaken die dagelijks in het zieken huis gedaan moeten worden. In een ziekenhuis met 500 bedden en diver- se specialistische afdelingen, met 12.000 opnamen en 150.000 poliklini sche bezoeker per jaar is de dagelijk se stroom aan informatie enorm groot. Zo groot zelfs dat het handma tig produceren, verwerken en aan passen van die Informatie-stroom een ondoenlijke zaak is geworden. De automatisering van De Lichten berg zal in 6 fasen ingevoerd wor den. De eerste fase zal in januari Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmid dag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot ui terlijk woensdagmiddag 12 00 uur. Redaktie en administra tie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leus den-Centrum. Op werkda gen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur Telefoon: 033- 941495. Abonnementsgeld 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als. abonnee dient u de krant voor dinsdag- of don derdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofd agent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033- 940691 Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezor ging. overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uit zondering van archief- en historische foto's), bij voor uitbetaling van 5,- per ex emplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: 871441 t.n.v. BDU b.v te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd ge plaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Ro zendaallaan 9, Leusden/ Centrum. Ongeveer drie tot vier we ken na betaling ontvangt u de gewenste foto's thuis DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN - Onlangs is het assortiment van fietsenhandel Blom met een heel bijzonder model uitgebreid, mamelijk met de ligfiets. Op het eerste gezicht lachwekkend. Je vraagt je zelfs af hoe het mogelijk is om je middels deze tweewieler voort te bewegen. Na een proefrit kom je gauw op andere gedachten. Ge legen of gezeten in een kuipje pedaleer je over de wegen alsof je een dagje in een luie stoel aan het strand van de zon ligt te genieten., Zadelpijn fp rugpij# - Het nieuwste op fietsgebied: de ligfiets Wat dacht u van het verzorgen van trouwkaarten. Een ruime sortering biedt het aanstaand echtpaar voldoende keus. Een romantische kaart, een vrolijke of zakelijke kaart, ze komen stuk voor stuk voor in de collectie trouwkaarten die elk jaar wordt aangepast. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar. U kunt ze meenemen om thuis de juiste keuze te maken. De tekst op de kaarten kan worden gezet in hand- of machineletter. Rozendaallaan 9, telefoon 941495. Het kantoor is op werkdagen geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. behoren door de comfortabele zithoudlng tot het verteden ter wijl je bij het fraaie zomerweer van de laatste weken automa tisch bruin wordt, t Jaren heeft het geduurd voordat eerrfietéenfabrikant het lef had een dergelijk vehikel in produktie te nemen. Het ontwerp van vormge ver Aart Roelandt. die uit de vele eerdere pogingen om zo'n fiets te introduceren veel geleerd had, viel bij het ingenieursbureau Van Dijk en Eger in Gaanderen goed in de smaak. Samen hebben ze ervoor gezorgd dat dit zeer ingenieuse model op de markt kwam. De voordelen die de ligfiets de fervente fietsliefhebbers biedt, naast de al eerder genoemde com fortabele zithouding en het nooit meer krijgen van zadelpijn, zijn: door de gunstige wijze van kracht zetten gecombineerd met de ver minderde luchtweerstand kan men ten opzichte van de traditionele fiets met minder energie meer snel heid bereiken, het zicht over de weg is uitstekend zodat het verkeer nog beter kan worden overzien, men kan in noodsituaties zeer krachtig remmen zonder over de kop te slaan, handen en voeten zijn snel bij de grond om bij het dreigen tot omvallen de tiets in evenwichl te houden en de trappers zullen in de bocht nimmer het wegdek raken zodat er rustig door getrapt kan worden. Dat de voordelen over het alge meen de verkeersveiligheid ten goede komen is natuurlijk zeer prijzenswaardig en geven aan dat de ontwerper zeker niet over één nacht ijs is gegaan Toch blijft het de vraag of deze ligfiets de markt zal veroveren daar de prijs van 1.195,- niet mis is. Fietsenmaker Blom zal zich er ech ter niet druk om maken. Eén tiets heeft hij aangeschaft om iedereen een kans te geven een proefrit op „de Roulandt" te maken. Mochten er mensen zijn die zo onder de indruk van deze tweewieler raken dan is het kopen van de ligfiets altijd mogelijk daar Blom in principe het dealerschap op zich genomen heeft. LEUSDEN - Donderdag 21 juli kwamen de leden van klaverjas- club Leusden Troef bij elkaar. De uitslag ziet er als volgt uit: 1. Hr Mulder 5764, 2 Hr. Bolt 5287; 3. Mw. Pouli 5091; 4 Mw Bolt 4949 en 5. Mw. Dekker 4798 punten. De stand per 21 juli 1983: 1. Hr. Mulder 15074; 2 Hr Hon- dorp 14498; 3 Hr Plattel 14022; 4. Mw Knol 13974; 5. Mw Buhrer 13935. 6 Hr. Bolt 13703; 7 Mw. Pouli 13575; 8. Mw. v. Egdom 13602, 9 Hr. Bührer 13479 en 10 Hr. Knol 13366 punten. 1984 operationeel zijn. Die eerste fase bestaat o.a. uit de automatise ring van de patiënten-identificatie en registratie, de verrichtingenadmini stratie en het klinisch wachtlijstbe- heer. Ook zal in die fase een koppe ling gelegd worden naar de financië le administratie. In een later stadium zal een koppeling gelegd worden naar het computersysteem van het ziekenfonds A&O voor facturering e.d. „Dit is nog maar het topje van de ijsberg. We willen In de toekomst groeien naar een volledig geïnte greerd systeem, zodat overal in het ziekenhuis, en in de polikliniek, maar eventueel ook in andere gekoppelde ziekenhuizen in de regio en bij het ziekenfonds steeds de meest actuele en volledige informatie voorhanden Is. Voor wat betreft die mogelijke koppelfng naar andere ziekenhuizen In de regio, zien wij een groot aantal voordelen. Doublure In de vastleg ging van patiëntgegevens wordt voorkomen, en de gegevens zijn altijd actueel overal in de regio. Later zouden we ook een koppeling tot stand kunnen brengen tussen de bestanden met medische gegevens van de patiënten van de diverse ziekenhuizen. Een behandelend arts kan dan middels de computer bekij ken welke behandelingen de patiënt in de diverse ziekenhuizen in de loop der tijd heeft ondergaan. De samen werking tussen de ziekenhuizen kan op deze manier vergroot worden. Hierover is echter nog veel overleg binnen de regio noodzakelijk", meent de heer A. Hogenboom, hoofd administratieve dienst en tevens au tomatiseringscoördinator van De Lichtenberg. Het Datapolnt computer systeem is dusdanig te beveiligen dat alleen de personen die daartoe bevoegd zijn, bepaalde gegevens uit de com puter kunnen halen. De geheimhou ding van persoonlijke gegevens is goed gewaarborgd. De computer „kent" als het ware de personen die toegang hebben tot bepaalde gege vens. Voor niet geautoriseerde per sonen Is het onmogelijk informatie die zij niet direct nodig hebben voor hun werkzaamheden, op het beeld scherm te krijgen. Een voordeel dat de patiënt van de automatisering zal ondervinden Is het feit dat met de computer beter gepland kan worden. Hierdoor zullen de wachttijden teruglopen. Afspra ken voor een patiënt met verschillen de specialisten op één dag kunnen aansluitend gepland worden. De computer kent de afspraken van alle specialisten en weet wanneer hij/zij nog ruimte heeft In de agenda. Een ander voordeel Is dat het verzorgend personeel door het wegvallen van een stuk administratieve rompslomp meer tijd krijgt om zich te wijden aan de patiënten, aan hun^lgenlijke taak dus, aldus Hogeboom. Datapolnt Corporation met haar hoofdkantoor In San Antonio, Texas, Verenigde Staten, produceert, on derhoudt en support produkten voor geïntegreerde electronische kan toortoepassingen, inclusief locale netwerken en business computers, computergestuurde telefooncentra les voor data- en geluidsoverdracht en electronische post. Met bijna 9 duizend werknemers en een omzet van 508 miljoen dollaar beschikt Da tapolnt over een wereldwijd netwerk van verkoop en service personeel en distributeurs. Datapoint Nederland BV heeft haar hoofdkantoor In Gou da en een personeelsbestand van 205 medewerkers. Toen ik nog een kleine jongen was, leerde ik van mijn grootvader wat de vogels vertellen in hun gezang. Omdat ik nog zo klein was, ben ik de mees te van zijn verhalen ver geten. Een paar zijn me echter bijgebleven en één daarvan is het lied van de tortelduif. Altijd nog, als ik in het bos loop en ik hoor de tortel, dan hoor ik hem duidelijk zeggen: „Mijn Grootje is dood, ik heb zo'n verdriet. De be grafenis was groot hoor." En dat op zo'n kla gende toon, dat je echt medelijden met de arme vogel zou krijgen. De tor tel is een algemeen voor komende vogel die zich het liefst ophoudt in lichte bossen in de buurt van weiden en akkers. Ze voe den zich voornamelijk met allerlei zaden, in hoofdzaak die van onkrui den, ofschoon hij ook wel slakken eet. Het is een trekvogel en komt om streeks april in ons land. Er wordt dan een nest gemaakt in een struik of heester en ook wel in de bomen, maar doorgaans niet hoog van de grond. Het nest is niet veel meer dan een takkenvloertje waar doorheen de eieren zichtbaar zijn. Op dat vloertje worden twee eie ren gelegd, nooit meer, nooit minder. Dat aantal houdt waarschijnlijk ver band met de manier van voeden. De eieren wor den door de beide ouders om de beurt bebroed. Als na veertien tot zeventien dagen de jongen uitko men, worden ze de eerste tijd gevoed met „duive- melkdie door een spe ciale klier in de krop wordt afgescheiden. De vloeistof komt omhoog in de bek van de duif en wordt dan met de snavel, diep in de keel van het jong gestopt. Geleidelijk gaan de vogels over op het normale duivenvoed- sel, maar dan wel eerst geheel of gedeeltelijk voorverteerd. Na achttien dagen zijn de jongen vliegvlug en meestal volgt dan een tweede broedsel. Vaak vertrekt hij reeds in augustus of september naar de lan den rond de Middellandse Zee. Een volle neef van onze tortel is de turkse tortel. Van oorsprong komt hij uit India. Omstreeks het jaar 1500 vestigde hij zich in Turkije, kwam in 1930 voor in Hongarije en ver grootte zijn leefgebied via Oostenrijk en Italië (1943) en Duitsland (1946). Het eerste broedgeval in ons Iandwerdgemeldln1950. Het was in de pastorietuin van Muëselkanaal. Het jaar daarop werden ook elders waarnemingen ge daan en wel in Ermelo en inLeusden. En thans heeft hij zich zoda nig gevestigd dat het werkelijk de meest voor komende duif in Neder land is. Alleen de Neder landse taal is hij nog steeds niet machtig, want zijn klaagzang komt nog steeds niet verder dan: „M'n Grootje m'n Grootje", en dat einde loos herhaald. Anders dan zijn verwanten trekt hij in de winter niet weg, maar komt in grote groe pen naar de steden. De turkse tortel broedt ver scheidene malen per jaar, van het begin der lente tot laat in het najaar. Er zijn zelfs gevallen bekend dat hij, bij zacht weer, zelfs in de winter zat te broeden. G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3