ïet noordelijk gedeelte van de Gelderse Vallei leuscl en k ran 1; Boekennieuws Het tropenhandboek: goede voorbereiding is het halve werk Uniek internationaal jaarboek van hedendaagse kunst 82/83 let Aat Daale op de pedalen Korte route beschrijving: DINSDAG 26 JULI 1983 plaatselijk nieuws - 0 1 1 drukkelijk onze zin te doen maar om herhaling van wegen te vermijden en om de stoplichten op het kruispunt Hoevelaken te vermijden stellen wij belangrijke tentoonstellingen Elke me- dewerk(st)er had de volledige vrijheid een eigen selectie te maken, onafhan kelijk van wie dan ook. Elke medewer ker leverde voor zijn land tekst en illustraties, terwijl alle afbeeldingen in het boek in speciale opdracht voor deze uitgave werden gemaakt De techm- )e weg door het Hoevelakense Bos. Molen De Hoop sche afwerking voldeed aan strenge normen, de redactionele teksten zijn alle door erkende specialisten geschre ven. Het omslag en de bijgevoegde poster zijn een origineel ontwerp van Eduardo Arroyo En dat alles zie je er uiteindelijk wel aan af. Het is een puntgaaf boekwerk geworden. Zowel het bindwerk als het uitstekende kleurendrukwerk voldoet aan de hoogste normen, zodat je bij het lezen en kijken in het jaarboek de indruk hebt een kostba re uitgave in handen te hebben. En zo bekeken is die 139,- per exem plaar niets teveel. En voor wie vol gend jaar de nieuwe editie wil ont vangen, kan desgewenst van tevo ren tegen een lagere prijs Inschrij ven. Internationaal Jaarboek van He dendaagse Kunst 1982/1983. 200 blz. - 400 illustraties. Prijs gebon den in luxe uitgave 139.-. V. kijk geeft op de internationale trends in de hedendaagse kunst." Wat die brede laag van de bevolking betreft: het kan best zo zijn. dat die belangstelling bestaat, maar ik betwijfel of het „inter nationaal Jaarboek voor Hedendaagse Kunst 1982/1983" wel in die behoefte voorziet. Alleen de prijs van het jaar boek, 139,-, zou in deze tijd van bezuinigingen al een ernstige belem mering kunnen vormen dit boek aan te schaffen Niettemin is dit internationale jaar boek alleszins de moeite van het bezit ten waard voor hen, die een degelijk overzicht wensen van wat er in het afgelopen jaar aan kunst is gepres teerd, zowel nationaal als internatio naal Want één ding is zeker, een goed overzicht biedt dit boek wel De honder den kleur-illustraties vertellen veel over de trends in de hedendaagse kunst en dat niet alleen het is vóór alles de enige uitgave ter wereld die jaar na jaar óver alle belangrijke ontwikkelingen en eve nementen op het gebied van heden daagse kunst rapporteert. In 24 landen werd een vooraan staand kunstcriticus- of kenner aange steld om verslag uit te brengen van alle „Het tropenhandboek", door Niels Dijkstra, in samenwerking met het Tro peninstituut te Amsterdam. Uitgave: Luitingh te Utrecht. 1983. Paperback, 240 blz, prijs 24,50. met register Wie verre reizen doet kan veel verhalen, zegt het spreekwoord, maar wie daarbij geen voorbereidin gen treft, moet maar afwachten of le I na afloop nog veel te vertellen zal hebben. Want verre reizen naar bij voorbeeld Afrikaanse, Zuid- Amerlkaanse en andere landen, die niet binnen een paar uur per auto te bereiken zijn, behoren niet tot de ontspannende dagtrips van uw reis bureau om de hoek. Daar komt be slist méér voor kijken en mensen, die dachten dat het wel zo'n vaart niet zou lopen, kunnen u vertellen, dat een goede voorbereiding het halve werk Is. En daarbij Is een goede voorlichting essentieel. Vandaar dat ik reizigers, die denken dat ze zich buiten de gebruikelijke grenzen van Europa moeten begeven om In de tropische hitte vertier of werk te zoeken, van harte de pas verschenen „Tropenhandboek" van Niels Dijk stra aan kan bevelen. Vroeger pakte je gewoon voldoende spullen bij elkaar, zorgde voor een aantal dragers en ie trok de jungle van Afrika of Zuid-Amerika in. Veelal in de wetenschap dat je het er misschien niet levend af zou brengen. Die levenskan sen zijn inmiddels aardig gestegen, zeker voor hen, die zich aan de regels houden, die in de loop der tientallen jaren zijn opgesteld In de praktische handwijzer voor rei zen naar verre landen, geeft Niels Dijkstra talrijke tips. Alles over voorbe reiding, vaccinaties, visa, vervoer, etc. etc. Naast een overzicht van de ver schillende reismogelijkheden, de voor zorgen tegen verschillende tropische ziekten, het verblijf in de tropen (ver voer, hotels, geld, communikatie met thuisl vertelt Dijkstra he» één en andéT over de gebruiken van de verschnienoe landen, hoe je je het beste als man of vrouw kunt gedragen, kortom wat je wel kunt doen en wat je beter tijdens je reis kunt nalaten. Belangrijk onderdeel van het Tropen- handboek is ook de informatie per land, onderverdeeld in Afrika, Midden- en Zuid-Amerika en Azië. Het boek besluit tenslotte met een trefwoordenregister en een landenregister. Kortom: een complete gids, waar je als kandidaat verre-landen-reiziger veel aan kunt hebben Belangstelling? En u hebt geen flauw idee waar u moet beginnen om zo'n reis te organiseren? In het „Tropenhandboek" vindt u alle belang rijke adressen die u op weg kunnen helpen V. voor, dat u middenin het dorp vóór de stoplichten linksaf gaat, richting Stou- tenburg (5 km). Er moet nog wel een zware klim over het verderop gelegen viadukt worden genomen maar dan wacht u wel de rust van de Koedijker- weg die direkt rechts na het viadukt naar Amersfoort voert Het wegdek is er nu prima. Daarna is het echter helemaal met de landelijke sfeer gedaan. Nog een stukje fietsen en dan vla Amersfoort weer naar Leusden. Daar wachten de luie stoel en de frisdran ken. Fietsen In de schuur, de schoe nen uit en even opfrissen. De herin nering aan een prestatie, hoe gering ook, is altijd een prettige herinne ring. Wat is kunst? Daarover verschil len heel vaak de meningen. Kunst is pas kunst als er kunst op staat, hoor je vaak smalend. Anderen kijken hun ogen uit In de moderne musea en vragen zich verbijsterd af, waar de moderne kunstenaar mee bezig Is. Zij missen het degelijke realistische schilderwerk en begrijpen weinig van de vormgeving, die de heden daagse kunstenaar zijn of haar werk geeft. Niettemin stijgt de belangstel ling voor kunst. Musea, galerieën en tentoonstellingen mogen zich ver heugen In een stijgend aantal bezoe kers. Voor uitgeverij Elsevier Nederland een reden om de hedendaagse kunst te „vangen" In een internationaal overzichtsboek, waarin de kunstwer ken van één jaar zijn samengebracht, voornamelijk in afbeeldingen met daarbij enige inleidende teksten. Elsevier schrijft, dat er bij een brede laag van de bevolking niet alleen grote belangstelling bestaat voor heden daagse kunst, maar ook behoefte is ontstaan naar achtergrondinformatie die „een duidelijke en overzichtelijke [(V6stoel 20133 tussen Nijkerker Ja a: -,,-an onder het viadukt door. Daar irht weer zo'n stoplicht dat lichte ^fJTHS kan wekken. Zie je het in de a op groen staan dan bestaat de rjne om even een fel tussensprintje v- te geven. Dan bestaat de mogelijk- ri- dat u nog net de weg over kan >en maar dat uw partner te lang en is. Kan je toch nog op elkaar halten Wielrenners steken ondanks le. rood licht arrogant over maar dat (l6t u maar niet nadoen. Wat bete- (jj eigenlijk zo'n minuutje tijdwinst? <sS toch? Dus niet geirriteerd raken, slecht voorde moraal. Als het licht (-jjoen spnngt, Hoevelaken een klein gje in. Niet al te ver, want aan de ligt het Hoevelakense Bos en ;ent tussen de hekken van het voor ave kasteel rustig de door lommerrij- c>omen gemarkeerde weg op. De 0)stenen pilaren bij het toegangshek ,n op strenge wachters, maar de ?feelheer heeft plaats moeten maken commerciële medewerkers en ten en Hoevelaken ken via de Hoevelakerveenweg. Het is een weids land daar en links is er een weg die naar ene Jacob de Boer is genoemd. Het bordje vermeldt dat het hier om een onderwijzer gaat van 1830 tot 1906. Een meester dus die volgens die tekst al als onderwijzer in de wieg werd gelegd. We rijden stug door en op een gegeven moment dienen we rechtsaf te gaan want de doorgaande weg loopt dood. Doodlopende wegen worden altijd aangegeven met zo'n streng bord. Het is volkomen zinloos zo'n weg toch in te slaan. De A.N.W.B. vergist zich nooit, althans niet met die borden. Rechtsaf dus, de Hogebrinker- weg op. BOERENLAND We bereiken een viersprong en gaan daar linksaf de Veenwal op. Alweer niet naar Hoevelaken dus, waarvan het bordje nog net door het gebladerte zichtbaar is. Nu zijn we echt midden in pel, het is hier heerlijk rustig en we wandelen alle dagen." Nu niet langer fantaseren, want we moeten weer naar huis. Zo is nu eenmaal het leven. We komen bij een groot blauw bord van de ANWB, waarop we lezen dat Zwarte- broek nog 3 km verwijderd is. Die weg slaan we in. Zo u wilt kunt u nog een stukje verder de Bameveldseweg op en bij paddestoel 20782 via een piepklein fietspad ook naar Zwartebroek gaan Maar we eisen van u geen balanceer- kunst. ZWARTEBROEK De weg naar Zwartebroek vraagt niet om verdere informatie. Het dorpje lig er in alle vrede bij en ademt de rust van mensen die totaal geen behoefte heb ben aan fruitautomaten en peepshows. De naam Zwartebroek zegt trouwens al genoeg, daar kunnen alleen maar noest werkende medemensen wonen Nu is het nog maar een klein stukje naar Hoevelaken waar we op een kruispunt in een bocht belanden. De Oosterdorp- weg heet het daar U zult toch wel blij zijn even in een streek te zijn waar adressen voor het innemen van verster kende middelen zijn. U hoeft niet na- Starten vanuit de wijk Rusten burg. komende vanuit de stad over de Van Randwijcklaan. Aan het eind bij de geluidswal viadukt on derdoor en via de Oude Lageweg naar de oude provinciale weg. Daar oversteken, onder het via dukt door nchting Hoevelaken. Bij stoplichten oversteken, Hoevela ken klein stukje in. Bij Huize Hoe velaken de weg in tussen de open staande hekken (met twee stenen pialren) en de hele weg in het Hoevelakense weg blijven volgen. Daarna via het fietspad langs de weg naar Nijkerk rechtsaf tot aan km-paaltje 2.7. Daar rechtsaf de Laakweg op. Deze helemaal blij ven volgen, dus niet rechtdoor de Hoevelakerveenweg op. Bij doodlopende weg rechtsaf de Hogebrinkweg volgen tot aan viersprong en daar linksaf de Veenwal op. Rechtdoor bij Pen- ningweg (viersprong) en bij pad destoel 20133 bij Rasterweg nch ting Nijkerk (6,7 km). Bij eerstvol gende paddestoel 20270 recht door over Veenburgerweg Bij vol gende driesprong linksaf de Dam- weg op en vervolgens bij paddes toel 20761 rechtuit over de Blok- huizersteeg. Bij paddestoel 762 rechtsaf richting Driedorp (1.4) over Slichtenhorsterweg. NaSlich- tenhorsterweg rechtsaf onderste weg nemen (Bameveldseweg) richting Appel. Molen De Hoop aan de linkerkant. Na school in Appel op de Bameveldseweg (gaat over in Zeldertseweg) bij blauw ANWB- bord (nr. 4903/02) rechtsaf richting Zwartebroek (3 km). Door Zwarte broek njden en vervolgens richting Hoevelaken. Bij driesprong in de bocht rechtsaf de Oosterdorpweg op en midden in Hoevelaken voor de stoplichten linksaf nchting Stou- tenburg (5 km). Na viadukt rechts af de Koedijkerweg op. Via provin ciale weg weer terug naar Amers foort. aderde rit in deze serie, uitgezet door medewerker Aat Daale, is heel andere dan beide voorgaande. Deze tocht gaat door de Ierse Vallei, het noordelijk gedeelte daarvan. Bij de meesten Icht onbekend, omdat men zich meestal concentreert op het eigebied om Leusden richting Achterveld en Scherpenzeel. Deze it voert u door het eenvoudige en vredige gebied bij Hoevelaken, trtebroek en Nljkerkerveen met als keerpunt de molen De Hoop ten Driedorp en Appel. De Gelderse Vallei heeft voor fietsers, die weg zoeken, het nadeel dat er maar weinig markante punten zijn. nig kerktorens die in de verte al aangegeven waar dat en dat dorp slechts een enkele molen zoals die bij Appel, r liggen wat meer kilometertjes op u te wachten dan bij de twee rgaande tochten, maar u moet eenmaal beseffen dat niet alle jen In de boter en suiker zijn gebakken. Er mag ook wel eens wat ffering worden gevraagd. Het rusten daarna Is des te plezieriger. Het landhuis De Neude. het boerenland. Gras, koeien, boerde- njen en sloten overal rondom, een aaneenschakeling van platen zoals die vroeger achter in de schoolklassen hingen. We gaan rechtdoor de Pen- ningweg op (viersprong) en dan is daar tot onze vreugde ineens weer zo'n vertrouwde paddestoel. Nummer 20133. We gaan nu in de richting Nijkerk maar dat is nog 6,7 km. Trekt u zich daar maar niets van aan. Verderop ontwaren we een volgende paddestoel met nummer 20270. Bij de Veenburger weg gaan we rechtdoor hoewel de paddestoel daar niet zo'n pijl naar toe heeft. Die Veenburgerweg brengt ons naar een driesprong waar we linksaf gaan over de Damweg. Een beetje ingewikkeld? Ach, het is daar nu eenmaal een gebied met veel kronkelingen en dat is wel leuk. Er zijn al genoeg rechte saaie wegen in ons land. Op de Damweg peddelen we niet al te lang. Na enkele honderden meters zien we paddestoel 20761 en daar gaan we de Blokhuizer- steeg op. Dan wacht ons paddestoel 762 en daar gaan we andermaal rechts af. We zijn dan op de Slichtenhorster weg en dat houdt in dat we niet ver van Nijkerk zijn. We gaan niet naar Nijkerk maar naar Driedorp. Dat is nog 1,4 km. Wederom zijn we nu in een vol nostalgie gehulde vakantiestreek, waar vele ste delingen gelukzalig de ware boeren- lucht hebben opgesnoven en op zomer avonden in milde stemming rond kamj> vuren hebben gezeten. Links zien we het wel bijzonder fraai ogende landhuis De Neude, dat in een door weelderig groen omgeven plas feeëriek weerspie geld wordt. Wel even iets anders dan die weg in Utrecht die groot en kJein kennen als een van de begeerde plek jes op het Monopoly-bord. Even goed opletten nu want via de Slichtenhorster weg komen we op de provinciale weg. Daar gaan we de Bameveldseweg op. Een fietspad is er nog niet maar men is er druk bezig allerlei bochten weg te werken en de fietsers wat meer rust te bieden. DE HOOP Tja, en dan is er ineens de molen. „De Hoop" staat er, een eenvoudige doeltreffende naam. Molens werken altijd op onze verbeelding omdat ze werden gebouwd in tijden zonder archi- tektenburo's en niettemin een vorm kregen van een allure, waarvoor we allemaal bewondenng hebben. Even gauw een foto maken want zo iets moet worden vastgelegd voor het album We blijken nu in Appel te zijn, een van de weinige vruchtenamen die zich naar onze mening nog wel voor een plaats naam lenen. Pruim of Banaan lijken ons minder geschikt. We passeren de Chr. school te Appel en zien in onze verbeel ding de ansichtkaart die vroegere vakantiegangers naar hun verwanten zonden, „de hartelijke groeten uit Ap- Boerderij op de hoek van Blokhuizersteeg en Slichtenhorsterweg. IJSDEN - De start van de tocht nt In de Amersfoortse wijk De ttnburg. Vanuit Leusden kunt u beste via de Heiligenbergerweg jfng Ringweg Randenbroek flet- en die In de richting van de teweg volgen. Het kruispunt jSteken en bij de tweede kruising lts de Van Randwijcklaan in. De- Itraat volgen tot aan de grote jldswal en daar ziet u de door- b onder het viadukt. Daarachter nt de landelijkheid. Het lijkt op een k sluipweg maar voor fietsrs geldt «naming niet. Fietsers maken te- vcordig van élle wegen gebruik, isief trottoirs, wandeldomeinen en èn met éénrichtingsverkeer. Er is jeuw soort verkeersdeelnemer ont- n, de fietswandelaar. We hadden wer die weg binnendoor naar Hoe ten. Een mooie weg voor de lief- >er van rustieke wegen, die trou- 3 in deze hele tocht royaal aan zijn ^en kan komen. Het vermaarde Ipunt Hoevelaken is nabij want het leijchts een kwestie van even door- slechts honden dienen er aan de lijn te worden gehouden. Dat mag voor u geen probleem vormen. De weg door dit bos uit grootvaders tijd is niet al te best maar het eventuele schokken en steigeren op de minder goede gedeel ten van dit pad heeft toch echt nog niets te maken met het woeste worstelen door de Hel van het Noorden, ledereen kan behouden aan het einde van de weg komen en misschien is dat einde wat minder verrassend, het is gewoon het fietspad naast de oude weg naar Nijkrk. Even doorzetten nu, want we gaan echt zo gauw mogelijk rechtsaf. Richting Nijkerk dus even maar weldra is er verderop een weg rechts het land in, de Laakweg. Bij kilometerpaaltje 2,7. Daar zijn we midden in het boerenland en wie gevoelig is voor nostalgie krijgt het gevoel daar, na een lange rit langs drukke wegen, eindelijk op weg te zijn naar de in de brief vermelde vakantie boerderij. De Laakweg moeten we trouw blijven volgen, ook al zijn er wat huizen die op een heel klein dorpje lijken. Gewoon doorgaan, op die Laak weg, en dus niet rechtuit naar Hoevela-

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5