Overzichtstentoonstelling van latuur- en milieubesef s groeiende volgens SBL leu 5d e r k na a t Uitslagen Ons Genoegen Tot en met 28 augustus in De Zonnehof SPAANSE ONTBOEZEMINGEN ITICHTING PRODUCEERT JAARVERSLAG 1982 DE LEUSDER KRANT Zo maar fietsen DONDERDAG 28 JULI 1983 algemeen 3 DE BILT - Het Stichts Land- ihapsbeheer verzette ook In 182 weer veel werk, werkende Ijwilligers en betaalde krach- n hebben er zorg voor gedra- m dat er in de provincie Utrecht «I aantrekkelijke landschap- in beheerd en behouden zijn. ihoud en beheer van waarde- ille landschappen en land- ihapselementen binnen de ovincie Utrecht is dan ook de ïelstelling van de stichting jjfchts Landschapsbeheer. Dil blijkt uit het verschenen ajverslag over 1982 van de stich- ig Stichts Landschapsbeheer *-j.L B.) Het geeft een indruk van al Öjlactiviteiten van de stichting in jXfivorig jaar, die zich over velerlei LjKinen uitstrekten. VTU/oor je ondersteuning van di lute werkgelegenheidsprojecten Hihmg de stichting wederom sub tle van de provincie Utrecht en •O het Ministerie van Sociale Za- n(in Het Ministerie van CRM. 'Jiei Ministerie van Landbouw en ^sserij, en de provinciale staten 'T Utrecht gunden het S.L.B. te- ruim ƒ200 000.- ter bestrij- van de kosten bij het vrijwillig Het perso- kon door ontvangen [toegezegde subsidies in 1982 worden Aan het begin het verslagjaar had S.L.B. twee in dienst, eind 1982 Onafhankelijk Nieuws blad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Harnix Kreyns daktle: rtien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en adver tenties: Voor het dinsdagnummer Kit uiterlijk maandagmid- Btg 12 00 uur, voor het londerdagnummer tot ui- Srliik woensdagmiddag 2 00 uur. tedaktie en administra te: Kantoor Leusder Krant, lozendaallaan 9, Leus- en-Centrum Op werkda- ien geopend van 09.00 tot 2 00 uur en van 13.30 tot 7 00 uur. Telefoon: 033- 141495 Abonnementsgeld: 59,40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal achten bezorging: abonnee dient u de ant voor dinsdag- of don- erdagavond 18.00 uur te ebben ontvangen. Is dat iet het geval, neem dan ontakt op met onze hoofd gent bezorging (dinsdag n donderdag tussen 18 30 n 19.30 uur), tel. 033- 40691 Bij geen gehoor int u kontakt opnemen let onze inspekteur bezor- ing, overdag 03420- 16141, toestel 44. (labestellen foto's: Pe meeste in de Leusder irant gepubliceerde foto's junt u nabestellen (met uit- Jndering van archief- en storische foto's), bij voor tbetaling van ƒ5,- per ex- mplaar (formaat 13 x 18 im) op giro: 871441 t.n.v. DU b.v. te Barneveld, met Jidelijke vermelding van ewenste foto, aantal, Ummer van krant, pagina aarop de foto werd ge- aatst U kunt ook kontant Malen op ons kantoor, Ro- sndaallaan 9, Leusden/ entrum. ngeveer drie tot vier we en na betaling ontvangt u te gewenste foto's thuis. drie vaste medewerkers met een aantal tijdelijke krachten. Stichts Landschapsbeheer is ervan over tuigd dat gestelde doelen alleen te bereiken kunnen zijn door een sa menwerking. Goede contacten met bijna iedere organisatie of particu lier, actief in natuurwerk, zijn onont beerlijk. BEHEERSPROJECTEN Drie werkgelegenheidsprojecten konden uitgevoerd worden. Het in november 1981 gestarte derde project Noord-West werd afgeslo ten. Het gedane werk en de prettige werdsfeer deden dit project in veel opzichten slagen. Een werkverrui- mende maatregel kon worden toe gepast op een vrijwilliger. Hij werkt aan inventarisatie, diabestand en voorlichting Later in het jaar kon den vier jongeren onder de 23 jaar aangenomen worden voor de duur van een jaar Dit D.A.C.W.-project Lopikerwaard heeft honderden wil gen van hun takkenlast ontdaan in het winterseizoen. Het organiseren van een of meer dagen praktisch natuurbeheerswerk voor een vrij- willigersgroep was ook ti|dens de zomer van 1982 weer een tijdro vende bezigheid van de S.L.B medewerkers Met zorg en toewij ding werden 45 werkkampen en werkdagen voor diverse groeperin gen geregeld Een belangrijke, zo niet de belangrijkste, taak voor de drie medewerkers van S L.B. blijft de begeleiding van vrijwillige (knol-1 (groepen Ook dit |aar weer onder steunde het Stichts Landschaps beheer de actievelingen uit Noord- West, Zuid-West en Oost-Utrecht. Zo n tweehonderd personen zetten zich op zaterdagen in voor het behoud van het fraaie Utrechtse landschap. De veelheid aan activiteiten op het gebied van natuur- en land schapsbeheer heeft voor het oog zichtbare resultaten voort gebracht. Belangrijker vinden het bestuur en de medewerkers van het Stichts Landschapsbe heer dat er, mede door de fraaie resultaten, een groeiend natuur- en miliebesef te signaleren is. En dat besef moet een eis zijn om de strijd tegen verloedering in na tuur en landschap vol te houden en succesvol voort te zetten," aldus de S.B.L. Behouden beheer van Landschappen, dus ook hel verzorgen van bomen, is de doelstelling van Stichls Landschapsbeheer ACHTERVELD-Aan de onder linge schietwedstrijd groot kali ber op de buitenbaan te Scher- penzeel werd door 15 schutters deelgenomen. Het was P. Smink die eerste werd met 96 punten. De overige uitslagen waren: 2 G. Schimmel 92 2 J E vanHamersveld 92 2 W J.Lagerweij 92 5. L. vanHamersveld 91 5. J vanRossum 91 7. T Daatselaar 89 8. J. Voskuilen 86 9 J Voorburg GZN 83 9. W.v.d.Kletersteeg 83 11 T Bokma /9 12 J.J vanHamersveld 75 12. G. van Hamersveld Jz. 75 14 B.v.d. Hengel 74 15 J Krall 6b De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heelt? Alles' Bi) de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in "t gezin bekend te maken bij familie en bekenden. In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand- of machineletters. Rozendaallaan 9, telefoon 941495 Het kantoor Is op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur AMERSFOORT - In De Zonnehof vindt u tot en met zondag 28 augus tus een overzichtstentoonstelling van het werk van de Amersfoortse kunstenaar Pieter Starreveld, die sinds de vijftiger jaren zijn atelier heeft in Park Randenbroek. Pieter Starreveld werd in 1911 in Koog aan de Zaan geboren. Was leer ling van de Quellinusschool (later de Kunstnijverheidsschool en nu de Riet veld Akademie) en de Rijksakademie in Amsterdam Hij is beeldhouwer, me- dailleur, emaillist, hij maakt gouaches en tekeningen Hij is specialist in brons gieten, heeft talloze mens- en dierfigu ren vervaardigd Amersfoort kent van hem de baadster bij het Sportfondsen- bad, de beeldengroep boven de ingang van het Levobgebouw aan de Utrecht- seweg, en het pittige hengstveulentje, dat bij de promenade-ingang stond. Momenteel zijn van Pieter Starreveld in de parktuin van Rusthuis De Lichten berg een jong paard, een zwaan in vlucht, en een uitdagende teenager te bewonderen In De Zonnehof is een grote hoeveel heid bronzen beeldjes te zien Van musicerende vrouwen bijvoorbeeld, portretten van kinderen, vrouwen en een enkele man Ook grotere bronzen als een zeemeermin rijdend op een dolfijn, een hurkende vrouw, en een prachtig gelijnde vrouw, die heel sierlijk haar been uitstrekt om daar een kous aan te steken Reigers, pinguins, een fazant, paardjes te kust en te keur, een hele serie beeldjes van Leda LIEFDESPAREN Aan de wanden hangen model- en figuurtekeningen, gouaches, emails en reliëfs van liefdesparen, zwangere vrouwen, naakten in allerlei houdingen, op kussens, sofa's, bankjes met kleuri ge vruchten naast zich. Soms is de sofa naar het raam geschoven, en is het vrouwelijk naakt op de rug te zien Een zacht licht valt over haar heen Soms zijn de naakten uitsluitend in geel of sepia genoteerd Er zijn heel fraaie monochrome lijntekeningen van Starre veld te zien. Sfeervol ook is de naakte vrouw, die op een stoel met een kussen en draperieën zit op de planken vloer tegen een witte muur aan met kleurige door Anco Mali kussens in de rechter hoek. Kloek van lijn en met veel dimensie rond het naakt, (de beeldhouwer laat zich niet verloo chenen) met oude meubels op de verre achtergrond, of met rijen kleurige goua ches naast zich, zijn de vrij grote in de laatste tijd tot stand gekomen goua ches. Wat heeft die man gewerkt! Heeft een kollektie om er twee exposea Zon nehof mee te vullen, en zit dan nog niet in een leeg atelier Op zijn ezel stond trouwens weer een nieuwe gouache, waaraan hij nog dezelfde middag dat zijn werk was opgehaald, was begon nen. om zoals hij zei wat over de leegte heen te komen. Op het moment, dat ik dit schrijf is het nog niet zeker of de zilverstifttekenin gen geëxposeerd zullen worden, want Pieter Starreveld had de kollektie uitge zocht opgeborgen, en had ze nog niet tevoorschijn kunnen halen Dat neemt niet weg, dat we even op die zilverstift techniek ingaan, omdat het een leuk verhaal is Het betreft een vrij oude techniek, die in Italië in de Renaissan ce, en in Nederland in de 17e, 18e tot in de 19e eeuw werd toegepast, en daar na verloren is geraakt Starreveld heeft de techniek van meet af aan moeten opzoeken In de Universiteitsbibliotheken vond hij er een boekje over. In de 17e eeuw was een aantal kunstenaars bij elkaar, en die hadden kippetjes gegeten, en veel gedronken. Eên van die kerels ver brandde daar in een kolenvuur zo n botje tot as. zegt het boekie. ,,Daar deugt geen donder van", zegt Starre veld, „want dat kan niet Als ik een elektrische oven van tegen de 1000° voor mijn emails heb, en zo'n kippen- botje komt er nog zo hard als glas uit, dan kan er dus nooit kippenbotjesas uit een kolenvuur gekomen zijn." Nou ja. laten we het aannemen De man heeft toen met een hazebot de stof op een stukje papier uitgewreven, en is er met een zilveren vork - de heren deden niet minder blijkbaar' - op gaan tekenen. De zilverstifttechniek levert een héél mooie toon op, zilverachtig grijs, niet donker, in een héél fijn lijntje. Er wordt getekend met een héél fijne stift. Starre veld brandt in zijn emailoven kippe- beentjes, die hij héél fijn heeft geslagen, en geslepen in een vijzel van halfedel steen (Voor een gewone vijzel zijn de moleculen van de kippebeentjes te scherp: zo'n vijzel wordt helemaal dóór- geslepen. en dan is de stof van de kippebeentjes niet zuiver meerEen hele avond is Pieter Starreveld bezig met slijpen, leest ondertussen de krant De stof moet gedroogd worden, en vermengd met chemisch zuivere gelati ne. Hel spul plakt meteen op het papier of het perkament, waarop het wordt aangebracht Het papier is van tevoren gepolijst En dan kan uiteindelijk het tekenen beginnen. Veulentje in een landschap, witte rozen Er kan niet in gecorrigeerd worden, de tekening moet direkt raak zijn. Tijdens de Duitse bezetting was Lou Lichtveld, de schrijver Albert Helman, bij Pieter Starreveld ondergedoken Lou verveelde zich, en Starreveld stel de hem voor iets te schrijven, dan zou hij daar een illustratie bij maken, aange nomen dat het onderwerp hem zou liggen. Lou schreef twaalf verhalen over de dierenriem, die hij ,,De kleine Cos- mologie" noemde De dierenriemte kens gaven tussen de regels door dingen te lezen die voor de Duitsers niet, voor de Hollanders wel te begrij pen waren. Lou zei bijvoorbeeld: ,,dat ons schild wel brak, maar niet het betrouen eén toespeling op het Wil helmus Het colofon luidde: ..Tot luttele troost in een zeer droeve tijd werd deze kleine cosmologie geschreven Het Stil dat het was langs dat weggetje door de School steegbosjes. 't was nogal warm zoals dat de laatste we ken zijn kan. Het was zelfs te warm voor de vogels die daar zo uitbundig kunnen jubelen. Er was alleen wat geritsel in de struiken. Heerlijk koel was het onder die enorme beuken daar aan het eind van het weggetje. Het lijkt als of de bosjes steeds dichter worden, aan het eind van het pad kan je al niet meer verder door de dichte begroei ing. Een hond bij een boerderij tje verstoorde de stilte toen ik daar langs ging. een paar vaar zen hieven nieuwsgierig hun koppen en verder rust en stilte, 't Is niet te geloven dat er nog lieden in het dorp zijn die niet zouden aarzelen al dit schoons te rooien voor weer een paar nette woonwijkjes. Over woonwijkjes gespro ken. het is verrassend wat er in korte tijd aan wijkjes uit de grond is gestampt Het bouw- tempo schijnt verdubbeld, maar tegen sommige van die buurtjes heb ik wat. Die witte Burgen wijk onderga ik als iets steriels Wit en stil. als ik daar als enige doorga (alleen enke le kinderen hoor ik) komt er iets beklemmends over me; ik vind die lege blanke straatjes net een decor voor een horrorfilm van Hitchcock. Nee. dan zijn die geestelijke hoven anders. Hoe kom je op zulke namen; de hele geestelijke hiërarchie is overhoop gehaald 't Vraag me af of je om daar te kunnen wonen, soms nog tot een ker kelijke gezindheid zou moeten horen. De dorpsgenoten in die blokhutten en half afgezaagde huisjes wonen daar niet maar zijn aan 't kamperen. Als je daar tussendoor loopt is het net een overvolle kampeer plaats, telkens ben ik geneigd over de haringen te struikelen, maar dat is dan suggestie. En dan te bedenken dat we daar zulke fraaie bungalows had den gepland. Overigens vind ik dat ze daar toepasselijke na men aan de straatjes hadden moeten geven Winnetoupad en Oldshatterhandsteeg en Big Bullweg Ik hoop maar dat de verschillende stammen hun krijgers rustig kunnen houden want de wigwams staan heel erg dicht op elkaar Voorlopig zag ik geen krijger of medicijn man. 't Was er net zo stil als in die andere wijkjes, alleen een postbode zocht zich naar om een straatje te vinden Alles is nog schoon en opge ruimd. schoner dan de abri's, dat zijn de schuilhutten voor het openbaar ven/oer. Wat zien die d'r uit, smenge ruiten, rotzooi op de grond, schutting- taal op de schuttingen Ze zijn ooit eens neergezet en er is nooit meer naar omgekeken, en dat in ons zindelijk dorp. Misschien kan de brandweer er de spuit eens opzetten? Kunnen ze gelijk de onkuise produkten van onze cultuur van spuitbus en viltstift op de maagdelijke wanden van het tunneltje bij het sportpark weg spoelen. 't Schijnt allemaal bij ons leefpatroon te gaan horen, we zien het tenauwemood meer. Zoals in Amsterdam; het beeld van Wibout onderuit, de kop van Vondel eraf. het beeldje van Arthur van Schendel een onzer beste schrijvers vind ik nog altijd, gewoon zoek, van het borstbeeld van Herman Heyermans de neus afgesla gen, dat prachtige bronzen paardje in de Utrechtsestraat al jaren zoek. Oude en mooie panden worden met geweld gekraakt vanwege de woning nood en in de Bijlmer staan honderden woningen leeg. Ze kunnen er zo in. 'k Heb niks met Amsterdam te maken, ik ben in het brave dorp Leusden en kwam via het tunneltje weer eens in het sportpark. De idealen van bur gemeester Buining zijn hier wel in vervulling gegaanhet breidt zich alsmaar uit en nu op deze stralende zonnedag is het zwembad vol en een enke le moedige tennisser slaat een balletje De reclameborden langs het Roda-veld mogen ook weieens worden gereno veerd. Sommigen zijn bijna niet meer te lezen Er is ook een heel fijn minigolfbaantje. Een onzer nazaten doet ook aan golf, maar een baantje trekken van 18 holes kost wel een uur of vier We zijn eens wezen kijken en 't is helemaal niet zo makkelijk als ik dacht, 'k vind het een fascinerende sport. Toen liep ik een eindje op met een mededorpeling, een autochtoon heet dat tegen woordig. We babbelden wat over al die sportvoorzienmgen. ,,Het kost geen tonnen me neer, 't kost miljoenen zei ie, het slaat teveel door. voor de sport kan alles, geld en grond, maar veel noodzakelijker din gen blijven liggen.,,Kijk eens naar die ten nis hal, wat zal daar voor geld bij moeten, en wie betaalt, jij en ik.,,Wat doe je tegenwoordig'' vroeg ik om hem wat af te leiden, „o, ik ben trendvolgerzei hij ,,ls dat een moeilijk vak" vroeg ik in mijn onnozelheid.Welnee man, je volgt gewoon de trendsetters net zolang tot je uitkeringsge rechtigde bent, het is dóódsim pel. 't Was me zo helder als koffiedik. ,,Als ik de geruchten geloven mag. hebben de set ters en volgers en gerechtig den het heel moeilijk, ze wor den dubbel gepakt", probeer de ik nog Flauwekul, zei ie weer, ik ben vooreen dubbeltje geboren en ik ben al jaren een kwartje en als ik straks uitke ringsgerechtigde ben dan ben ik nog een kwartje, nou ajuu. Een tevreden mens, wie zal hem vinden, maar van setters en volgers snap ik geen fluit. Sp. E LEUSDER KRANT is en uitgave van de BDU- rantenkombinatie te larneveld. boekje werd in 100 exemplaren gedrukt en uitgegeven door Pieter Starreveld eind december 1940 begin 1941, en verlucht met linoleumsneden van zijn hand Ondergedoken studenten hiel pen met het drukken Van Roland Holst illustreerde Pieter Starreveld in die tijd Heiena's inkeer" en ,,ln memoriam", dit laatste als eerbe toon aan Menno ter Braak, die zich van het leven benam toen de Duitsers ons land binnen vielen. Van Maurits Mok illustreerde Pieter Starreveld Naam loos strijder", een werk, gewijd aan een gefusilleerde, één exemplaar in druk techniek en de andere voorzien van ingekleurde tekeningen. Als heel jong kind tekende Pieter Starreveld en op zijn elfde jaar begon hij met het maken van beeldjes Hij had een heel sterke autodidaktische nei ging, ook toen al, ging de IJpolder in, verzamelde klei en slibde die: haalde de schelpjes en zo er uit. Zijn beeldjes bakte hij in de kachel Voor school had hij niet veel belangstelling, hij liep vaak weg. ze moesten voor hem de speel plaats afsluiten. Met 12 jaar ging hij naar de Quellinusschool, met 17 naar de Akademie Hi| volgde zowel overdag als 's avonds onderwijs, moest ook nog zijn kostje verdienen, en in zijn atelier met zijn eigen werk doorgaan Om zijn brood te verdienen heeft hij van alles gedaan voor bioskopen reklamedoe- ken geschilderd, houten schalen ge draaid voor kunstnijverheidswinkeltjes Al heel vroeg nam hij de gewoonte aan om maar enkele uren zeer intensief te slapen Ook nu vertrekt hij elke nacht om half vier, als hij uitgeslapen is, van zijn woonhuis in Amsterdam naar zijn Amersfoortse atelier. Dat had hij zich in zijn akademietijd aangeleerd om tien uur verliet hij de Akademie, van elf tot drie werkte hij op zijn atelier, dan ging hij een paar uur slapen, en 's morgens om negen uur was hij weer present op de Akademie DE NATUUR Pieter Starrevelds werk is gebaseerd op het kontakt met de natuur. Zonder dat hij de natuur wil imiteren houdt hij zich in zijn werk al vele jaren bezig met de sfeer van de natuur, die hem blijvend boeit Als hij model tekent is het hem niet te doen om de juffrouw of om het model, maar om dat wat zij als sfeer om zich heen draagt Een fazant of een ezeltje, iedere boom of bloem heeft zijn eigen identiteit, en daar is het Starre veld in zijn uitbeelding om te doen. Tenslotte nog iets over de op te tentoonstelling aanwezige penningen van Pieter Starreveld. In de bezettings tijd maakte Starreveld in opdracht van Gerritsen van Kempen drie penningen. Hij maakte toen al de matrijzen voor na de oorlog, vulde alleen het cijfertje 5 van 1945 uiteraard niet in. Albert Helman maakte de teksten er voor. ,,Om vrijheid gestreden. Geweld deed wijken 's lands geluk en zaaide lijken staat er op één van de penningen, waarvan Starreveld de matrijzen uit staal hakte. Starreveld bracht de matrijzen naar Zeist, waar de heer Van Kempen ze begin 1941 in een muur liet inmetselen Toen de oorlog voorbij was belde hij in paniek Starre veld voor de penningen op, en deze herinnerde hem lachend aan dat inmet selen U kunt het werk van Pieter Starre veld in De Zonnehof gaan zien van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur, en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Op maandag is De Zonnehof gesloten.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3