nieuwe ACR-programma in Amersfoort" gereed ^urant: I Leusdenaar bouwde in 1976 al ligfiets Laatste vakantieweek bij Blijhof Nimmerdor-leden naar provinciale kampioenschappen Jongeren voorzichtiger in verkeer Puupen- koppen presenteren programma leusder kranfc VANDAAG WORDT BOEKJE IN LEUSDEN VERSPREID IC fc Indianendag, film, circus en kampvuur Uit in Amersfoort 83/84 is verschenen! Brandnetel (1) - DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 plaatselijk nieuws 3 ERSFOORT Hel jaarlijkse programma-boekje „Uil in rsfoort" van de Amersloortse Culturele Raad (ACR) is gereed. wordt vanaf vandaag huis-aan-huis verspreid in Amers- Hoogland, Hooglanderveen en tevens in de woonkernen j Hoevelaken en Leusden. Bewoners buiten het huis-aan- /I bezorgingsgebied zendt de ACR het programmaboekje verzoek kosteloos toe. De totale oplage bedraagt 47.500 plaren. Het programma biedt vrije keuze uit bijna 120 ementen: blijspelen, muziektheater, operette, kleinkunst, ermuziek en koffieconcerten, toneel, moderne dans, kindertheater, folklore, populaire muziek, ballet, symfo- oncerten, musical, volkstoneel, oude muziek en museum- fjicerten, terwijl ook het tentoonstellingsprogramma is op- Tkmen. -^[evenementen vinden plaats in het theater en de stadshal De Flint, alsmede in de St. Aegtenkapel, de Zonnehof, lite. maandag 5 september heeft men de gelegenheid een keuze-abonnement op de evenementen samen te stellen, ie datum zou men aangewezen zijn op de losse verkoop, n daarvoor nog plaatsen beschikbaar zijn. ït nieuwe programma-aan- van ..Uit in Amersfoort 4" omvat 121 podium-evene- Iten en een kleine twintig ten- instellingen en tevens een iwijzer naar tal van evene- len, activiteiten en cursus- Ian bij de ACR aangesloten jnisaties en anderen. Uit het jramma van professionele lum-evenementen kan naar j keuze vier voorstellingen Uer de noemer „Om te begin- 1'.plaats op vrijdag 23, ^iderdag 29 en vrijdag 30 sep- Onafhankelijk Nieuws- ad voor de gemeente iusden. rschljnt elke dinsdag donderdag. ofdredakteur: irnix Kreyns daktle: 1ien Engelkens spar van Loo Mevering kopij en adver- Itles: Sor het dinsdagnummer t uiterlijk maandagmid- 12.00 uur, voor het iderdagnummer tot ui- ijk woensdagmiddag St(00 uur. ^ladaktie en administra- Kantoor Leusder Krant, endaallaan 9, Leus- Centrum. Op werkda- geopend van 09.00 tot 00 uur en van 13.30 tot 00 uur. Telefoon: 033- '495. onnementsgeld: 9.40 per jaar; 3 10,20 per half jaar; 5P5.35 per kwartaal. ichten bezorging: abonnee dient u de it voor dinsdag- of don- fdagavond 18.00 uur te bben ontvangen. Is dat het geval, neem dan rttakt op met onze hoofd- ent bezorging (dinsdag I donderdag tussen 18.30 19.30 uur), tel. 033- 0691. Bij geen gehoor nt u kontakt opnemen It onze inspekteur bezor- overdag 03420- 141, toestel 44. Ibestellen foto's: f; meeste in de Leusder ant gepubliceerde foto's nt u nabestellen (met uit- ndering van archief- en forische foto's), bij voor- Jetaling van 5,- per ex- ïplaar (formaat 13 x 18 1) op giro: 871441 t.n.v. lU b.v. te Barneveld, met idelijke vermelding van wenste foto, aantal, turner van krant, pagina larop de foto werd ge- Btst. U kunt ook kontant talen op ons kantoor, Ro- ndaallaan 9, Leusden/ intrum. tgeveer drie tot vier we- n na betaling ontvangt u gewenste foto's thuis. Hn 1 LEUSDER KRANT is uitgave van de BDU- itenkombinatie te leveld. tember en zaterdag 1 oktober, te weten „De zoon van Louis Da vids"; een Nederlandse musical met 17 acteurs, actrices en musi ci. Daarna start vanaf 10 oktober het abonnementsprogramma-aan bod, verdeeld over de verschil lende sectoren van podium kunsten, waaruit men tot 5 sep tember naar vrije keuze een abonnement kan samenstellen. Opnieuw een première in het theater van De Flint, te weten zondag 15 april Toneelgroep Centrum met „Uitgevertjes" van Laurie Langenbach Het totale pakket „Uit in Amersfoort 83/84" komt qua omvang globaal over een met dat van de laatste sei zoenen. Extra dit seizoen is de uitbrei ding van de aanbieding „Nieuwe Wegen" tot 20 evenementen (was 14). Het betreft telkens pro- dukties, die op enigerlei wijze vernieuwing met zich brengen: vernieuwing qua vorm, stijl, in houd, etc; telkens cultureel artis tiek interessante evenementen, die om die reden extra aandacht waard zijn In „Nieuwe Wegen" zijn ondermeer opgenomen Ca baret Dubbel Dwars, Orkater. Judith Hamer soloballet, Caba ret Nar, het Jazz Extension Dan ce Theater en Cabaret Joke van Leeuwen CURSUSSEN Ter begeleiding van 18 evene menten uit het programma „Uit in Amersfoort" hebben de Volks universiteit Eemland en de ACR een cursus-programma opgezet bestaande uit de cursussen Ou de Muziek Beluisteren, Kamer muziek Beluisteren, Toneel Kij ken, Moderne Dans Beleven en Tentoonstellingen Bekijken. De positieve ervaring met de cursus Muziek Beluisteren heeft geleid tot uitbreiding van dit aanbod; het blijkt nl dat via deze cursus sen de betreffende evenementen beter tot hun recht komen, vooral voor de cursisten. Op deze wijze komt ook nieuw publiek naar zowel voorstellingen, concerten als tentoonstellingen. Ook hier geldt: inschrijvingsmogelijkhe den tot 5 september. Voor het inschrijven zelf dient men zich echter tot de V U E. te richten (Korte Bergstraat 5. Amersfoort). Het jaarboekje „Uit in Amers Amersfoorts wethouder Albert van der Wey krijgt het eerste exemplaar van „Uit in Amersfoort" van ACR-voorzitter Pot hof f foort" geeft een volledig over zicht van het abonnementpro gramma-aanbod In de loop van het seizoen wordt dit programma aan de hand van actuele gege vens toegelicht en van achter grondinformatie voorzien: de maandagenda „Uit in Amers foort" verschijnt in de winter maanden elke maand, de overige maanden in combinatie-uitga ven; in totaal acht keer per sei zoen. De laatste seizoenen werd via de maandagenda, naast de actuele informatie over het professionele programma-aanbod, een aantal van enkele honderden evene menten van bij de ACR aangeslo ten organisaties toegelicht: con certen, operettes, toneelvoor stellingen, cursussen, lezingen, excursies, etc. De maandagenda „Uit in Amersfoort" biedt hier door een compleet overzicht van wat er op het gehele culturele terrein van Amersfoort telkens te beleven valt. Het is daarom mo gelijk zich van deze informatie te kunnen verzekeren via het post- lezers-abonnement. De kosten horirqqen f 10.— per abonne ment per seizoen. Via het jaar boekje kan men zo'n post-lezers- abonnement bestellen Met het verschijnen van „Uit in Amersfoort 83/84" start tevens de publiekswervingscampagne voor het nieuwe seizoen. Meer dan voorheen ligt nu de nadruk op de werving van abonnement houders, cjp-ers, donateurs, etc. Dat komt vooral tot uiting in het streven zoveel mogelijk plaatsen bij de evenementen vla abonne ment te verkopen zodat men bij de losse verkoop inderdaad de mededeling „uitverkocht" kan treffen. De publiekswervings campagne bestaat, naast het huis-aan-huis verspreide jaar boekje, vervolgens uit een cam pagne onder bedrijven, scholen, instellingen en verenigingen om groepsgewijze de voorstellingen te bezoeken (met 10% extra kor ting voor groepen van 30 en meer personen). Daarnaast wordt het accent gelegd op het benaderen van speciale doelgroepen via di rect-mailing, o.a. abonnement houders, donateurs en cjp-ers van eerdere seizoenen. Het publiek als geheel zal via advertenties in de dag- en week bladen en via affiches nadrukke lijk worden geconfronteerd met de mogelijkheden van „Uit in Amersfoort 83/84" en de sluitda- tum voor het nemen van een abonnement daarop, te weten 5 september. De campagne wordt afgesloten in het weekend van 2 t/m 5 september. In dat kader vindt op vrijdag 2 septemer in De Flint Stadshal een concert plaats met de Margriet Eshuis Band met in het voorprogramma de Amers- foortse groep Full Score. Dit concert zal nog nader worden aangekondigd met name ook ge richt op het potentiële cjp-pu- bliek. AMERSFOORT De intensie ve aandacht van de Amersfoort- se politie voor verkeersovertre- ders vanaf 12 jaar heeft veel el lende voorkomen. Daarom zal de politie ook In het nieuwe school jaar doorgaan met deze doeltref fende aanpak. Aldus blijkt uit een persbericht van de gemeente Amersfoort. In het eerste halfjaar van 1983 registeerde de politie 52% min der verkeersongevallen waarbij jongeren onder de 16 jaar waren betrokken dan in het eerste half jaar van 1982. Voor ongevallen met wielrijders ouder dan 16 jaar was de daling 21.8% Voor brom fietsers jonger dan 20 jaar is het dalingspercentage 12 en voor de oudere zelfs 67. Het aantal fietsers en bromfiet sers dat door een verkeersonge val gewond raakte was in de eerste helft van 1983 52% lager dan in het eerste halfjaar van 1982. Deze cijfers zijn nog frap panter in vergelijking met het totale aantal aanrijdingen. Dat steeg in de eerste helft van 1983 t.o.v. dezelfde periode in 1982 van 932 tot 1085, waarbij het aantal gewonden toenam van 158 tot 177. De methode van de Amers- foortse politie bestaat uit het zonder meer bekeuren van elke verkeersovertreder van 12 jaar en ouder. Vooral tijdens de school- spitsuren, als er duizenden scho lieren onderweg zijn, blijken zo veel verkeersregels zo veelvuldig overtreden te worden dat er op tal van plaatsen levensgevaarlij ke situaties ontstaan Na jaren lang vruchteloos geprobeerd te hebben de verkeersveiligheid te vergroten door het geven van waarschuwingen. heeft de Amersfoortse politie haar toe vlucht genomen tot het krachti ger medicijn van de directe be keuring. LEUSDEN - Ook allemaal gedacht dat de ligfiets echt iets nieuws was op fietsgebied en nog nooit eerder vertoond- Het ontwerp van vormgever Aart Roe landt is wel als zodanig op de markt gebracht onder het motto „weg met rug- en zadelpijn", maar echt origineel is het achteraf toch niet meer zo. Wat wil het geval. De redaktie ontving vorige week een briefje van de heer P.J. Valkenet uit de Hertenhoeve waarin hij het volgende schreef: „Reeds in 1976 bouwde ik de op de foto zichtbare fiets. In de weekeinden en 's avonds toerde ik er mee rond. Om echt uit te rusten. De gemiddelde afstand bedroeg ca. 70 km per keer" Na zo'n ritje had de heer Valkenet volgens zijn schrijven absoluut geen last van zadel- en rugpijn. Ook had hij geen vermoeide armen want die rustten goed uit op de armleuningen van de comfortabele rookstoel Een heerlijk vervoermid del", aldus de heer Valkenet, die deze fiets overigens niet meer in gebruik heeft. LEUSDEN-Van dinsdag 16 tot en met vrijdag 19 augustus bruist het van de aktiviteiten bij speel- en rekreatievereniging Blijhof aan de Ansfriduslaan 49. Regen zal de pret niet drukken, er is voor de hele week een tent beschikbaar. Omdat niet iedere middag dezelfde opzet heeft wat de leeftijd van de kinderen be treft, volgt hieronder het globale programma per dag. Dinsdag 16 augustus: Van 13 00 tot 17 00 uur wordt voor kinderen in de leeftijd van 4 tot en met 7 jaar een Indianenmiddag georgani seerd. Het is de bedoeling dat alle kinderen verkleed als Indiaan naar Blijhof komen Wie een tentje of wigwam heeft, mag die meene men Limonade en „totemhapjes" zijn bij de toegangsprijs inbegre pen Leden betalen f 2,50; niet- leden 3,50 Woensdag 17 augustus: Een ge zellige middag met tekenfilms voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar Het is niet de hele middag passief naar het scherm staren, er worden ook andere dingen gedaan De oudsten gaan een echte animatie film maken en een flipperboekje De kleintjes doen spelletjes die in het teken staan van de tekenfilmfi- guren. Ook maken ze een prenten- rol. Kosten: 3,50; voor leden 2,50. Donderdag 18 augustus: Deze middag wordt er een echte circus voorstelling gegeven. Om 13 00 uur mogen kinderen van 8 tot en met 12 jaar komen om de circus voorstelling voor te bereiden, die later op de middag wordt gegeven Voor sommige nummers is het nodig dat de kinderen een turnpak- je of badpak aan hebben Dus graag even meenemen De kosten bedragen weer hetzelfde als op de andere middagen Om 15.30 uur mag het publiek komen kijken naar de voorstelling Dat zijn dan de kinderen van 4 tot en met 7 jaar met hun vader en/of moeder De toegang voor het cir cusoptreden bedraagt 25 cent. Vrijdag 19 augustus: Van 10.00 tot 12.00 uur is er voor de peuters een programma opgesteld Er is een poppenkast en er worden wat spelletjes gedaan Ouders die dat willen, mogen deze ochtend mee maken Kosten 1,50 en leden 1.-- Van 13.00 tot 15.00 uur is er voor de kleintjes van 4 tot en met 7 jaar een „Kabouterspeurtocht" Na af loop is er voor iedereen een lekkere verrassing. De avond is voor de jeugd van 8 tot en met 12 jaar. Om 19 00 uur wordt er vanuit het clubgebouw aan de Ansfriduslaan een vossenjacht uitgezet. Rond negen uur wordt de dag en de feestweek afgesloten met een kampvuur. Het einde is om ongeveer 22.00 uur. Voor beide speurtochten bedragen de kosten 2.50 en voor leden 3.50. Blijhof kan voor de feestweek nog best wat vrijwilligers gebrui ken. Vooral voor de donderdag met het circusmatinee is extra hulp nodig. Ouders of scholieren die willen helpen kunnen kontakt opnemen met Karin Oskamp, te lefoon 942015 of Els Appels, telefoon 945198. Maandagavond 15 augustus is er in Blijhof een medewerkersavond. Aanvang 20.00 uur. LEUSDEN - De Utrechtse Pro vinciale Bond van landelijke rlj- verenigingen organiseert in sa menwerking met de landelijke rijverenlglng „De Heuvelruiters" de provinciale kampioenschap pen. Dit paardensport-evene ment vindt zaterdag 13 augustus op „Het wilde land" aan de Buurtweg in Doorn plaats. Het programma, dat van 8.00 uur tot ongeveer 18.00 uur duurt is zeer gevarieerd en biedt voor elke paardeliefhebber wat wils. Voor de neutrale toeschouwer valt er ook veel te genieten en is de reis naar Doorn beslist de moeite waard. 's Morgens moeten de paard en ponyruiters uit de gehele re gio strijden om de volgende ti tels clubkampioenschappen klassen licht en zwaar, vereni gingskampioenschappen klas sen licht en zwaar, individuele dressuur klassen midden en zwaar De club- en verenigings kampioenschappen bestaan uit de volgende onderdelen achttal len dressuur, individuele dres suur en springen. Gedurende de middag van dit evenement wordt er gereden om de provinciale titels: individueel springen M en Z voor zowel paar den als pony's, het kampioen schap mennen klasse Z. Even eens zullen 3 voltige groepen hun talenten aan dejury tonen en zal er een voorselectie plaatsvin den voor de rubriek „best-gaan de rijpony om het kampioen schap van Nederland" waarvan ACHTERVELD Nu de va kanties weer achter de rug zijn gaan de besturen van diverse verenigingen weer denken aan ledenvergaderingen en aan het organiseren van avonden. Ook de carnavalsvereniging De Puupenkoppen heeft Inmiddels haar programma rond gekregen. Er wordt begonnen met de al gemene ledenvergadering op maandag 3 oktober in D'ouwe Peerdestal. Verder is het pro gramma voor de carnavals vie ringen als volgt vastgesteld Prinsenbal 12 november; Boerenkielenbal 28 januari; Groot Carnaval 2 maart; Carnavalsoptocht 4 maart; Kindercarnaval 4 maart; Tienercarnaval 5 maart; Bejaardencarnaval 6 maart en Halfvastenbal 31 maart. Een en ander kan men nu reeds in de agenda noteren. de finale tijdens de UTV-dagen op 23 en 24 september in Utrecht verreden zal worden. Ter afwis seling van het middagprogram ma zullen er ook 3 tuigpaardru- brieken opgevoerd worden n I. de eenspannen limietklasse een spannen open klasse en de een spannen gereden door dames waarvoor zich vele combinaties aangemeld hebben Bij vele rubrieken mengen Nimmerdor-leden zich in de strijd om het provinciaal-kampi oenschap. Of ze tot de kansheb bers gerekend mogen worden, Is een open vraag. Wel zeker is het feit dat alle kampioenen van de Klasse Z en de verenigingskam pioen klasse L, eventueel aange vuld met de reserve-kampioenen op 10 september gaan strijden om het nationaal kampioen schap dat onder de naam „LE- VADE" in het park „Berg en Bos" te Apeldoorn gehouden zal wor den. Het programmaboekje "Uit in Amersfoort 83/84" biedt vrije keuze uit bijna 120 evenementen: blijspelen, musicals, kleinkunst, kamermuziek, kindertheater, pop, symfonieconcerten, toneel, one-man shows, ballet, moderne dans, etc.; o.m. in De Flint en de St. Aegtenkapel. "Uit in Amersfoort 83/84" Is huis-aan-huis verspreid in de gemeenten Amersfoort, Hoevelaken en Leusden. Voor andere woonplaatsen sturen wij op verzoek ook gratis het boekje toe! Heeft u het I nog niet: bel even033 - 751084 óf 033 633034. Tot 5 september zijn Bestelbonnen voor een vrije keuze-abonnement uit "Uit in Amersfoort 83/84" welkom bij de Amersfoortse Culturele Raad in De Flint, Postbus 699, 3800 AR Amersfoort. Ik geloof niet dat er ook maar één plant is die door velen zo verguisd wordt als de brandnetel. Ze wordt dan ook te vuur en te zwaard bestreden met alle denkbare middelen. We kennen hier twee soorten; de grote (urtica dioica) en de kleine (urti ca urens). De kleine is éénjarig en zo mogelijk nog venijniger dan de gro te brandnetel. Deze laat ste groeit in het algemeen op stikstofhoudende grond en heeft de eigen schap steeds opnieuw uit te lopen als ze wordt afge maaid. De wortels zijn na melijk lang, taai en dun en lopen vlak onder het aard oppervlak alle kanten uit. Hieruit vormen zich mas sa's onvertakte scheuten, zodat er grote groepen brandnetels ontstaan. De vaalgroene bladeren ge ven de plant een onfris voorkomen en daar de be stuiving niet afhankelijk is van insecten, is ook de bloem niet aantrekkelijk. In juli gaan ze bloeien en dan valt het op dat er twee verschillende plan ten zijn. De één heeft al leen manlijke, de ander uitsluitend vrouwelijke bloemen. Men zegt dan dat de plant tweehuizig is. Wanneer we de manlijke bloem eens goed bekij ken, dan kunnen we zien hoe het stuifmeel uit de piepkleine bloempjes vrij komt. Als het bloempje rijp is gaat het open en als een veer springt de helm draad tevoorschijn waar aan de doosjes, gevuld met stuifmeel hangen. Het stuifmeel schiet dan als een geel wolkje naar boven en wordt door de wind verspreid. Waarom men zo'n hekel heeft aan brandnetels, komt door de wijze waarop de plant zich verweert. Op de bo venzijde van de bladeren bevinden zich namelijk een massa brandharen. De lange, holle haren heb ben een hard verkiezelde spits en aan de voet ver dikte cellen, gevuld met een bijtende vloeistof. Bij aanraking boort de spits zich in de huid, breekt af en in de kleine wond dringt de inhoud van de brandhaar, als uit een in jectiespuit, onder de huid. Dit veroorzaakt in het wondje een brandende pijn, alsmede een lichte ontsteking van de huid. Deze vloeistof wordt wel met mierenzuur en ook wel met slangengif verge leken of ook wel beweerd dat het dit is, maar het bestaat uit acetylcholine en histamine. Mocht u eens in aanraking komen met de brandnetel, geen nood, want waar brandne tels gedijen, daar groeit ook de weegbree. Snel een paar bladeren pluk ken, kneuzen en over de gewonde plek wrijven. Op hetzelfde moment ver dwijnt de pijn. Ook honds draf geeft deze werking, maar staat niet altijd in de buurt. Tot zover de voor ons nadelige eigenschappen van de brandnetel. Vol gende week bekijken we de positieve kant. Dan zult u ook begrijpen dat het plaatje van een vlinder bij een praatje over brandne tels geen vergissing is. G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3