„Mijn ervaring is: als je je open opstelt, blijven mensen met elkaar in gesprek" leustlen krant Bruggebouwer" ds. J. Weernekers vertrekt uit Leusden door Anco Mali Veel randbewoners associëren de kerk met de dood" GEZIN BETROKKEN TWEE CENTRA PERSOONLIJK LATEN SCHRAPPEN INFRASTRUKTUUR OECUMENE KERNWAPENS TER BEWARING „Als Christenen moeten we bescheiden zijn, omdat we het in eigen huis al zo verrekte oneens zijn" WERELDRAAD DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 interview „Geheel in overeenstemming met zijn persoon", zo meldt het Leusder Kerkblad, „wilde ds. Weernekers het liefst met stille trom vertrekken". In die opzet is de dominee, die bijna tien jaar lang de Hervormde gemeente Leusden als predikant heeft gediend en eind deze maand naar Varsseveld vertrekt, echter niet geheel geslaagd. Volgende week vrijdag (26 augustus) is er In het Trefpunt in Leusden-Zuid een bijeenkomst, waar de leden van de hervormde gemeente afscheid kunnen nemen van de dominee en zijn gezin. Twee dagen later (zondag 28 augustus) zal ds. Weernekers in een afscheldsdienst voor de laatste maal voorgaan in de Leusdense Dorpskerk. En vandaag een interview met de man, die bij vele honderden Leusdense voordeuren persoonlijk heeft aangebeld. Een gesprek met de dominee, die zijn taak in Leusden voornamelijk heeft opgevat als die van bruggebouwer. Een gesprek over de struktuur van de Hervormde gemeente in Leusden, het tijdrovende „grondwerk", de Wereldraad van Kerken, oecumene en kernwapens. „Ik ben steeds voorzichtiger geworden om konkrete uitspraken te doen omdat het oneindig gecompliceerd is. Maar het is natuurlijk volstrekt idioot om steeds maar weer, in conventionele en in kernwapens uit te denken hoejenoggemeneren massaler kunt vernietigen." LEUSDEN - Na zich tien jaar op zijn geheel eigen fijn besnaarde, voorzichtig ge nuanceerde wijze te hebben ingezet voor de pastorale zorg van de Hervormde Ge meente in Leusden gaan Ds. J. Weernekers en zijn gezin terug naar het oosten van Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie: Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor hel dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12 00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op werkdagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 uur Telefoon: 033-941495. Abonnementsgeld 59,40 per jaar; f 30,20 per hall jaar; 15,35 per kwartaal. Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18.00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-9406918ijgeen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141. toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro 871441 t.n v BDU b.v. te Barneveld. met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. Ds. J. Weernekers: ,,lk was verbaasd hoe je bij mensen, die je voor het eerst ziet. soms terecht komt bij het allerpersoonlijkste. ons land. Zij kwamen uit Vroomshoop bij Almelo. Zij vertrekken naar Varsseveld bij Doetinchem. Ds. Weernekers heeft zijn taak in Leusden voornamelijk als bruggebouwer gezien. Hij keek er weliswaar niet naar uit om uit Leusden weg te gaan. Hij had een prettige samenwerking met een fijne kerkeraad, die mensen sti muleerde. Maar een brugge bouwer staat continu onder spanning, en in de levensfa se, die hij inmiddels had be reikt, wilde hij dat spannings veld graag wat verminderen. Als mens van middelbare leeftijd kwam hij voor de vraag te staan wat voor de toekomst van de gemeente in Leusden en voor hemzelf wijs zou zijn. Toen hef gezin Weernekers zich over de vraag boog of hef goed was om langer in Leusden te blijven, kwamen zij tof de conclusie, dat het beter was de gemeente de gele genheid te geven met een opvolger verder te gaan, en dat het voor henzelf verstandiger zou zijn om elders nog een nieuwe start te maken. In Varsseveld krijgt de do mineeeen kleinere wi|k. die hij wat beter kan behappen En dat komt hem goed uit: zijn dogmenhistori- sche dissertatie over de theologie van Angelus Merula, de pastoor van Heenvliet, die in 1553 in een inquisitieproces werd verwikkeld, is in druk, en hij hoopt daarop nog in december van dit jaar te promove ren in Utrecht, met de huidige rector-magnificus Prof.. O. J. de Jong als promotor. Het gezin Weernekers als ge heel is in Leusden al die jaren intensief bij het uitoefenen van het ambt betrokken geweest. En dat niet alleen door het aannemen van de telefoon Mevrouw Weernekers is een aantal jaren voorzitster ge weest van het gemeentediakonaat, dat onder andere kledingbeurzen organiseerde. De laatste jaren was zij voorzitster van de Hervormde Vrouwengroep, waarin zij veel deed aan vormingswerk, de oudste zoon heeft meer dan negen jaar 's zondags twee maal de kerkklok geluid de tweede zoon draaide met veel plezier mee in de Wereld winkel. Naast zijn werk in de ge meente stak Ds. Weernekers zelf de nodige tijd in kerkelijke be- stuursfunkties. In de afgelopen drieëneenhalf jaar was hij voorzit ter van de Provinciale Kerkverga dering van Utrecht in de Neder lands Hervomrde Kerk Gevraagd naar de betekenis van zijn werk in Leusden spreekt Ds Weernekers daar zeer relativerend over. Op zijn minst éénderde van de Leusdense bevolking heeft geen binding met enige kerk. Van het resterende tweederde deel is de helft Rooms-Katholiek, en van de Protestantse helft voelt zich maar een deel nauw betrokken bij de kerk. De dominee is zich ervan bewust, dat hij in dit artikel zal praten over dingen, die zeker voor de helft van de lezers van de Leusder Krant, schat hij, veraf lig gen. ..Ik denk", zegt hij glimlachtend, ..dat veel randbewoners de kerk nog het meest associëren met de dood. Daar moet ik op zeggen, dat wat én mijn collega Flink en mij geweldig is opgevallen, die dood een naar verhouding zéér geringe rol speelt hier. Er gaan maar weinig mensen dood. waar wij bij betrok ken raken. In één jaar waren dat in mijn wijk zes personen Dus dat is erg weinig. In Leusden zit je ver houdingsgewijs in een jonge ge meente Dat maakt dat er vergele ken bij andere plaatsen minder aandacht aan ziekenhuisbezoek en begeleiding bij overlijden be hoeft te worden besteed. En dat spoort dan niet met het beeld, dat veel mensen van de kerk hebben." Op mijn vraag wat er in tien jaar tijd in het kerkelijk werk veranderd is antwoordt Ds Weernekers, dat de manier van bezig zijn wat ver schoven is. Toen hij in 1973 in Leusden kwam, begon hij met al leen de pastorale zorg voor Leus den-zuid. In 1974 kreeg hij daar ook de zorg rond 't Hamersveld bij. In zuid werken in 1973 was nog erg toegespitst op: hoe begeleid je de gemeente in de veranderingen, die zich hier voltrokken hadden in de combinatie van autochtone bevol king en import, welke situatie zich overigens in zuid in die tijd al wel wat gestabiliseerd had. In 1978 werd besloten, dat de nieuwe be bouwing ten zuiden van de Noor derinslag en het verlengde daarvan vanuit de Dorpskerk begeleid moest worden. ,,We hebben toen gezegd", al dus ds. Weernekers, ,,dat we wil den zien om er met de twee be staande kerkelijke centra te ko men. Er is in den lande na de tweede wereldoorlog ijverig aan kerkelijke centra gebouwd, die nu gesloten moeten worden Dus heb ben wij gezegd: vanuit die twee centra willen wij proberen het ge meenteleven op te bouwen Dan krijg je een heel ander beeld. Hoe ga je een stukje gesettled Leusden enige verbindingen geven met nieuwe wijken Het begon met Ak- kerhoeve-Noordwijk. En andersom misschien nog meer: hoe bereik je enige verbinding voor die nieuwe wijken. Wij hebben dat nooit op een strakke manier gespeeld. In de zin van: wij bepalen, dat jullie naar de Dorpskerk moeten komen. Natuur lijk was er ons wat aan gelegen, dat de Marcuskerk niet overbelast werd. Maar we hebben altijd ge zegd: als u ergens meedoet, of dat nou in Leusden of Amersfoort is, dan zijn wij blij, en wij zullen u bepaald niet onder druk zetten, gesteld al dat je dat zou kunnen, om naar die Dorpskerk te gaan." Toch zag ds. Weernekers het ook als zijn taak om in de nieuwe wijken een stuk pastoraal netwerk tot stand te brengen, dat moest aan sluiten op wat er al bestond. Daarbij probeerde hij te doen aan kerkelij ke gemeenschapsopbouw, zodat mensen in zo n nieuw stuk Leus den vanuit de kerk elkaar een beetje leerden kennen. Daarvoor organiseerde hij gespreks- en ont moetingsavonden. Hoe bereik je die ontmoeting'' Ds Weernekers ging de mensen persoonli|k benaderen Hij liet dif niet aan werkgroepen over Hi| koos er, naast hef speciaal pasto raat en het management, voor om allen die zich van buiten Leusden hier vestigden, zelf een welkomst- bezoek te gaan brengen Vijf jaar lang trok hij er alle avonden tussen de maandag en de donderdag, dat hij niet volgeboekt was met cate chese. vergaderingen en speciaal pastoraat, op uit om altijd maar weer overal aan te bellen Dat was een spannend iets Hij kreeg de namen door van allen, die bij de burgerlijke gemeente als Hervormd geboek stonden. „Dat betekende natuurlijk niet zo gek veel", zegt hij. „Kinderen die in een gezin worden geboren, dat Hervormd is. worden op het gemeentehuis Hervormd inge boekt. Ze gaan dan bijvoorbeeld op hun twintigste zelfstandig wonen, hebben er niets of weinig aan gedaan, en zien dan ineens een dominee op hun stoep staan. Die belt aan op een mo ment. dat zij er helemaal niet op voorbereid zijn, en dan worden ze geconfronteerd met de vraag: willen wij daar wat mee te maken hebben ja ot nee. Vandaar dat het voor mij altijd het punt was van: iedere deur die opengaat Is een verrassing. Er zijn er een behoorlijk aantal, die zeggen van: „Voor mij hoeft dat niet", en dat wordt dan op de stoep afge handeld. Ik heb dan ook altijd in grote openheid gezegd: Het Is een vrije beslissing wat jullie willen. Je begrijpt natuurlijk wel dat ik het als predikant fijn vind, als mensen er zich wel bij betrok ken voelen. Ik weet ook best dat ik jullie met zo'n vraag overval." Aan de andere kant vond Ds Weernekers het goed, dat hij de mensen met zijn vraag overviel, want dan kon er orde op zaken worden gesteld. In de kerkelijke gemeente zijn immers een hele boel vrijwilligers werkzaam, die, omdat men in de administratie ge noteerd blijft, steeds maar weer aankomen om te horen hoe het ermee staat Dat roept ergernis bij de mensen op, die bezocht wor den, en zelf raken de vrijwilligers er door gefrustreerd Ds. Weernekers vroeg de mensen ronduit wat ze de beste manier van doen vonden, en in de afgelopen vijf jaar was er een behoorlijk percentage, dat er de voorkeur aan gaf de aanduiding Hervormd op het gemeentehuis te laten schrappen Ds Weernekers is realist genoeg om daar de rede lijkheid van in te zien, en te erken nen dat het het eerlijkste is om het zo te doen, wanneer mensen zeg gen: ,,Nee, wij stellen geen enkel kontakt op prijs." Hij zegt: „Merkwaardig is dat, waar ik in dit soort gevallen soms binnenkwam en nadat ze het uit schrijvingsformulier hadden gete kend, er een gesprek op gang kwam, dat toch een behoorlijke diepte had Een gesprek waarvan ik het gevoel had. hier ben je toch bezig geweest met dat wat erg belangrijk is, met alle misverstan den, die rond geloof en kerk een rol spelen Tegelijk kwam men vaak met heel persoonlijke visies en belevenissen op tafel Daarnaast is er een groot aantal mensen, dat er wel bij betrokken wil blijven Dat is natuurlijk zeer geva rieerd: sommigen zeer, en sommi gen net nog. Ik was verbaasd hoe je bij mensen, die je voor het eerst ziet, en die jou een kwartier zien, soms terecht komt bij het allerper soonlijkste en ik was verbaasd over het vertrouwen, dat ik kreeg De balans van deze bezoeken bracht in de eerste plaats voor de kerk in beeld wat de nieuwe bewo ners wel of niet aan betrokkenheid wensten. Het tweede punt was dat de dominee, wanneer hij die men sen in het pastoraat tegenkwam, hen kende Niets is zo vervelend als wanneer een pastor een kaart krijgt uit het Sint Elisabeth Zieken huis of De Lichtenberg, en hij komt bij iemand die hij van zijn leven nog nooit heeft gezien Ds Weernekers realiseert zich daarbij, dat het voor de nieuwe predikant onmogelijk zal zijn zo'n basis te leggen want er zijn altijd alleen al in de Dorpskerkwijk tus sen de 900 en 1000 adressen Hij is er zich dan ook terdege van be wust. dat aan zijn vertrek uit Leus den de schaduwkant zit, dat al die kontakten die hij heeft gelegd, en die vruchtbaar zijn geworden, geen follow-up zullen hebben in de toe komst. Een derde voordeel op de balans was, dat Ds Weernekers vanuit dit grondwerk der persoonlij ke bezoeken een aantal medewer kers heeft gevonden, die tot op de dag van vandaag een geweldige inzet hebben getoond. Het grondwerk, dat hij als predi kant zelf deed. was tegelijkertijd vruchtbaar voor zijn zondagse diensten, waarin hij communiceer de met de gemeente, zoals die reilde en zeilde „Wanneer je hier alleen maar tussen de exegetische werken en de kerkvaders zit", zegt hij, weer met die beminlijke lach, die tevoorschijn komt als hij zijn woorden een ironiserende wending geeft, „dan is dat maar één kant van de medaille Deze manier van werken is erg belangnjk geweest, en daar is een enorm stuk energie in gaan zitten. Bij alle moeilijkheid, die er aan zit, zal ik het erg missen. Tja, het is natuurlijk geen prettige ervaring als je op een zomeravond in een straat in Zwanenburg met 16 nieuwingekomenenformulieren er 6 niet thuis treft, van de 10 overigen 8 je op de stoep laten staan, je bij 2 binnenkomt, en die maken je dui delijk, dat ze ook praktisch geen enkele relatie hadden! Het is niet altijd even zichtvol, maar globaal moet ik zeggen, dat de winst groot is. Ook bij de mensen, die niet willen, wil ik graag de indruk geven, dat men vanuit de kerk met een stuk openheid tegemoetgetreden wordt Je wordt niet met een zuur gezicht uitgeschreven, maar in de zin van: „Wij respekteren, dat u niet aan een stuk kontakt met die kerk toe bent, maar als u in de toekomst ooit wat wilt: u kunt ons vinden in het telefoonboek, en dan kunt u ook een beroep op ons doen." Naast dit grondwerk was het eveneens de taak van de dominee om in de nieuwe woonwijken een stuk techniche infrastruktuur op te bouwen, van waaruit de aktiviteiten in zo'n gebied gestimuleerd kon den worden, en persoonlijke kon takten onderhouden. Dit moest sporen met het bestaande ge meentewerk, en het moest passen in de overkoepeling Gereformeerd- Hervormd. Dat maakte, dat ook die organisatorische kant nogal wat inzet en vergadertijd vroeg Naast de catechese, de aandacht voor ouderen, zieken, de rouwbegelei ding, de geboorte van kinderen, het kringwerk en de voorbereiding voor de diensten, wist Ds Weernekers wel waarmee hij zijn tijd moest vullen Maar hel uiteenlopen van leeftijd, levensbeschouwing, ach tergrond. politieke kleur was voor hem een stimulerende uitdaging om al die mensen te laten voelen, dat ze met de kerk in gesprek waren. „Dat in gesprek zijn met de kerk", licht hij toe, „kan nooit een zijdig vanuit een kerkdienst zijn. Als de mensen je in hel persoonlijk kontakt ontmoeten en kennen, dan beleven ze een dienst totaal an ders. Je bent niet de verre die daar in de toga staat, maar degene, die in hun huis geweest is in alle mogelijke situaties, en degene die ook altijd bij de uitgang wel ergens is te vinden, en die ze kunnen aanspreken Dan is er in deze tijd veel meer mogelijk dan velen denken. We zitten mei een enorm stuk polarisa tie. Mijn ervaring echter is dat, wanneer je je open opstelt (en dat wil niet zeggen dat je met alle winden meewaait) het mogelijk is in de kerk (en dat moet ook mogelijk weest Daar waren Christenen uit de hele wereld met elkaar in ge sprek over hoe moeten wij nu en in deze situatie verder. In die Wereld- raadkwamen dezelfde vragen ter tafel als die welke via het journaal bij demensen binnenwapperen Achter die Wereldraad gaat natuur lijk de politiek schuil. Het is zo. dat de Nederlandse afvaardiging niet gemanipuleerd wordt vanuit parie- ment of staat der Nederlanden. Ik denk. dat afvaardigingen uit Oost- europese landen minder speel ruimte hebben. Er wordt precies geregistreerd wat ze daar wel en niet zeggen. Dan kun je zeggen dat je dan nog net zo ver bent Aan de andere kant is het zo. dat vanuit die diepe geloofsmotivering ook soms op verrassende wijze bruggen ge slagen kunnen worden. Ik ben er van overtuigd dat de DDR- vertegenwoordiging Honecker niet naar de mond praat In Vancouver Is men bezig geweest om samen de belangrij ke thematieken aan de orde te stellen, en dat men het in ieder geval uitgehouden heeft om naar elkaar te luisteren, en toch ook in wat kleinere kring met elkaar in gesprek te komen. Wanneer je dan ziet wat er uit zo'n kontakt komt, dan zijn er toch maar weer bruggen gebouwd om verder te gaan. De Wereldraad van kerken heeft een commissie voor Inter nationale zaken, die vaak wat achter de schermen werkt, maar die bijvoorbeeld In het verleden In de zuidelijke Soedan een be langrijke rol heeft gespeeld om daar de oorlog te beëindigen. Dat Is dan eén van de weinige suksessen, die naar bulten treedt. Het feit al, dat je vanuit die wereldkerk bezig bent om vlj- andsbeelden af te breken Is van groot belang. Ook dat je op hoogte bent van eikaars noden en zorgen. Vla Genëve doet die Wereldraad ontzettend veel aan de Internationale hulpverlening. Je buigt je daar met elkaar over de vragen en je wordt uit je eigen plaatselijke enge nationale op tiek gehaald. Ds Weernekers haalt aan hoe veel volkeren op het ogenblik vech ten voor het naakte bestaan Het is een kwestie geworden van wie overleeft. Hij is vanmening, dat zo'n Sowjet Unie alleen vaak maar be keken wordt als degene, die de wereld wil veroveren, maar hij wil ook de andere kant zien. Wat wil je in dat kruitvat van alle mogelijke verschillende volkeren, die zij een beetje onder de duim willen hou den Van Litouwen tot Wladiwosok, daar zit nog wel enig verschil in! Natuurlijk gun je de oude Baltische staten hun vrijheid, maar als zo'n Sowjet Unie uit elkaar zou barsten weet je ook niet wat je zou beleven. Zoals één van de hoofdgevaren voor een wereldoorlog ook zal zijn, denkt hij. een destabiliteit binnen de landen van het Warschaupact. Wel is hij van mening, dat je binnen de bestaande strukturen correcties moet kunnen aanbren gen, daar waar het helemaal uit de hand loopt. Internationaal kontakt van mensen, die niet politiek ver dacht zijn. als het gezelschap van de Wereldraad van kerken, kan daar een rol bij spelen. Er zijn een aantal mogelijkheden binnen de kerk om elkaar op een ander vlak aan te spreken. We komen ook te spreken over oecumene. Ds Weernekers vindt, dat je daar best iets van mag venvachten, alleen je kunt niet uit de geschiedenis stappen. Als het gaat om oecumene in Nederland is vroren de ruimte vergiftigt, waarin hij zijn kinderen en kleinkinderen achter laat. terwijl het ontroerend is te zien hoe jongeren zich voor heel ouden inzetten, en hoe soms heel jonge en heel oude mensen elkaar ontmoeten in de gemeenschappe lijke zorg over waar we met onze planeet naar toe koersen, en wat je daar konkreet aan zou moeten doen. „Daar zit ik dan zelf altijd mee", aldus Ds Weernekers, „ik behoor bij een kerfc, die heeft gezegd je mag geen kernwapens gebruiken, sterker nog: je mag ze niet eens hebben. De vraag is wel: hoe ver taal je dat in praktische politiek, en daarover voel ik me vaak onzeker Het is heel duidelijk, dat de rotzooi is uitgevonden, en die kennis zal niet meer verdwijnen Hoe bereik je nou dat de wedloop over de rug van de stervende armen wordt beëin digd, en hoe bereik je redelijke garanties, dat niet bepaalde gek ken ons met die hele handel zullen chanteren. Ik ben steeds voorzich tiger geworden om konkrete uit spraken te doen, omdat het onein dig gecompliceerd is. Maar het is natuurlijk volstrekt idioot om steeds maar weer in conventionele en in i kernwapens uit te denken hoe je nog gemener en massaler kunt vernietigen. Ik denk dat het spontane protest van belang is, maar als mij een uitspraak wordt gevraagd moet ik zeggen ,,lk lees geen Internationa le Spectator, en ik ben niet inge voerd in de stand van besprekin gen, die wel of geen nut hebben. Ik denk wel, dat we als Christenen wat bescheiden moeten zijn, omdat we het in eigen huis al zo verrekte oneens zijn. Ik denk dat de motive ring vanuit het Evangelie wel steeds als een stok tussen de benen moet fungeren van mensen, die heel hard lopen in hun vanzelf sprekendheden. Zo'n ongeluk als in 't Harde geeft dan ineens een schok in de publieke opinie, zijn ze met dit soort dingen bezig het is dus geen spelletje." Ds Weernekers is van mening, dat de kerk steeds de plaats kan zijn waar mensen horen, dat we samen deze planeet ter bewoning en bewaring hebben gekregen, ook met de mensen die we zelf niet zouden hebben uitgezocht. Van daaruit worden mensen gemoti veerd om op de plaats waar zij in de maatschappij staan, niet onder hun verantwoordelijkheid uit te kruipen en wordt duidelijk gemaakt, dat Reagan en Andropov schepselen van Onze Lieve Heer blijven, en dat is nog wat anders dan schietschij ven. Wanneer ds. Weernekers zegt, dat vroeger de kerk een stuk van het nationaal beleven was, en dat het heel gewoon was dat men vroeger in de kerk het Wilhelmus zong, stelt hij dat hij begin mei meestal alleen het zesde vers, „Mijn schild ende betrouwen", laat zingen. Hij wil best dankbaarheid vertolken, maar wil tevens duidelijk uitsprekenHet Wilhelmus past niet in de eredienst van een kerk, die van mensen uit de hele wereld is. Hij hoopt dan toch, dat steeds meer die gezichtsverwijding bij een aan tal mensen gevolg zal hebben, en dat in verschillende kontakten we- reldwijd een klein steentje kan wor den bijgedragen Een en ander moet naar zijn mening heel gedo- zijn in de maatschappij) dat men sen toch in een heel breed forum met elkaar in gesprek blijven." Als ik zeg dat met elkaar in dialoog blijven niet zou moeten kunnen inhouden, dat er geen op rechte visies kunnen worden ont wikkeld, en dat er gesjoemeld wordt, zowel in de kerk als in de politiek, antwoordt Ds. Weerne kers, dat hij een voorstander is van volksstemming Politieke partijen hebben het nodig om gecorrigeerd te worden. Zo nu en dan moeten ze voor de voeten gelopen worden door een in de grondwet vastge legd volksinitiatief; jullie kunnen dit wel zo bekokstoven, maar de grote meerderheid wil dit bepaald niet. Ds. Weernekers wil er terecht niet aan om in onze demokratie het politieke bedrijf in de hoek te zetten van uitsluitend handjeklap achter de schermen, want dat is het ge vaar groot dat je alle motivering bij mensen weghaalt om op een zo eerlijk mogelijke wijze bezig te zijn. Bovendien zijn burgerlijke onge hoorzaamheid en anarchie heilloze wegen. „Als je in de kerk seneus neemt, dat je in het geloof van Christus met elkaar verbonden bent als heel verschillende mensen, dan kun je elkaar in Nederland en Leusden niel afschnjven. Je hebt een gewel dige kans. omdat je deel uitmaakl van een wereldkerk, om brugge bouwer fe zijn. De Wereldraad van kerken is in Vancouver bijeen ge er volgens hem in alle mogelijke kerken een fanklub le vinden, die daar voor voelt. Dan heb je eigenlijk alleen maar een nieuwe klub, vind hij Natuurlek heb je voortrekkers nodig Het is zo. dal iedere kerk eigenlijk in eigen huis al met oecu mene moet beginnen om al die verschillende vogels er foch van te overtuigen, dat je elkaar niet mag los laten, elkaar de Christennaam niet mag ontzeggen Dat op zich zelf is al een geweldige inspanning. En dan moet je bruggen gaan slaan naar al die kerken. Vanuit wereld geheel is Hervormd Gereformeerd helemaal geen verschil waar praat je over. Maar de dominee zegt dat het toevallig wel twee klubs zijn. die honderd jaar hun eigen weg zijn gegaan, en die ieder hun eigen sfeertje hebben Bij de Gerefor meerden is men zo gemotiveerd, dat ieder gemeentelid klaar moet staan als de kerk een beroep op hem of haar doet Bij de Hervorm den vindt men wel dat men er betrokken bij moet zijn, ook finan cieel, maar: niet alles is ieders werk. In het Hervormde kader zit een plaatselijke gemeente wat be paalde beslissingen betreft vast aan toestemmingen van de kerk provincie, terwijl de gereformeer den veel meer gewend zijn hun zaakies plaatselijk uit te vechten En dan heb je nog niet eens ge sproken over Rome en de Refor matie. want om die oecumene te vertalen naar het grondvlak toe. daar is nog meer energie voor nodig. Glimlachend relativeert Ds. Weernekers het fenomeen mens: een walgelijk produkt. dat onver- seerd gebeuren, want mensen moeten ook met al hun persoonlijke problematieken naar voren kunnen komen Ook daar moet ruimte voor zijn volgens hem. Op zondag 28 augustus neemt Ds. Weernekers afscheid van Leusden. Ik vraag hem nog even naar de aard van zijn nieuwe gemeente, Varsseveld. Varsse veld is een echt Achterhoeks dorp. Het klimaat Is er zo, dat de i gemeente daar iets betekent. Ds. Weernekers vind het een leuke combinatie: aan de ene kant is er het Achterhoekse dorpsleven, t aan de andere kant is er sprake van een heel bijdetijds kerkelijke gemeente. Er Is een Hervormde j gemeente van 5.000 zielen met drie Hervormde predikanten en een Gereformeerde kerk met 1000 zielen en één gereformeer de prdikant. Ze doen alles sa men. doen alle catechese sa- men. Met het werken In teamver- 1 band ismen daar ver gekomen. I Iedere pastor neemt per winter I één bepaalde leeftijdsgroep I voor zijn rekening. Voor de jon geren is er huiskamercatechese. I Ds. Weernekers zegt er een hecht gemeenschapsleven aan te treffen met een maximale openheid. Ook met de andere kerken Is de verhouding daar erg goed: op de Vredeszondag bij- voorbeeld gaan alle kerken dicht, en komen allen gezamen lijk in de Sporthal bijeen! Ds. Weernekers en zijn gezin nemen node afscheid van Leusden. zegt hij, maar zien met veel vertrou-1 wen naar hun nieuwe gemeente uit.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3