)avid Bowie schittert in Oshima's Merry Christmas mr. Lawrence" Gevarieerd menu in dinsdag-movie-cyclus Twee speelfilms in première )pmerkelijk debuut van eineix met „Diva" NEDERLANDSE FILMDAGEN 1983 JONDERDAG 18 AUGUSTUS 1983 kijk op de film UCTIEFONDS feede kwartaal 1983 zijn voor ing van de volgende speel- len door het Productiefonds en verleend. - The Movies Filmproduc- Regie Ruud van Hemert Scenario Ruud van Hemert Place de la Bastille - MGS Film Amsterdam B.V. Regie. Rudolf v. d. Berg. Scenario- Annemarie v. d. Putte en Rudolf v d Berg, naar het gelijkna mige boek van Leon de Winter Scenariobijdragen zijn toegekend aan Jos Stelling en Jonne Severijn ten behoeve van scenariowerkzaamheden van Dirk Ayelt Kooiman en Hein Schutz ïlmredaktie) >ay never again" zal Sean Connery gedacht hebben, toen hij producer \rtzman 's aanbod om in een nieuwe James Bond-film te spelen voor een ik honorarium, aannam. Ooit heeft dezelfde speler Connery verklaard als James Bond op te zullen treden Meningen veranderen, zo ook die mnery, ooit bestempeld als de enige echte 007, maar inmiddels door 're overtroefd, wiens „Octopussy" deze zomer in première ging en nog ?/te zalen trekt. 'kerst zullen we met een tweede James Bond worden gekonfronteerd als say never again' dan in première gaat. Een goede zaak voor de wereld, die een dergelijke trekker tijdens de kerstdagen best kan X maar aan de andere kant wordt het voor het publiek er niet duidelijker wie is nu de echte James Bond foto fietst Sean Connery in z'n ondergoed over de Franse wegen Dat is js 5® wat anders dan snelle achtervolgingen per Lotus. Toch betreft het een ptg|foy6 duurs,e Bondfilm die ooit werd gemaakt (totale kosten 35 000 000) We is in handen van de eerder genoemde Jack Schwartzman en Irvm 'heeft de regie. Het scenario is van Lorenzo Semple Jr naar aanleiding hiervan wordt er op zaterdag 24 september een groot sce nariosymposion gehouden van 9 00 tot 17.00 uur Dit symposium bestaat uit een viertal inleidingen gevolgd door een forumdiskussie tussen de 4 sprekers en de deelnemers aan het symposium o.l.v. filmster en scenarioschrijfster Ol- ga Madsen. Wim Verstappen (filmer en scenarioschrijver) zal ,.het omzetten van een idee naar synopsis en scena rio" behandelen Toneel- en scenario schrijfster Judith Herzberg spreekt over „het introduceren van personages en het schrijven van dialogen" De derde inleiding door scenarioschrijver Gerard Soeteman (onder voorbehoud) gaat over „het bewerken van een roman tot een scenario". Harry Kumel (filmer en scenarioschrijver) sluit de rij met een uiteenzetting over „het cinematogra fisch vertellen" De deelnemerskosten voor deze dag bedragen 50.- met inbegrip van de kosten van de „reader", die een week van tevoren aan de deelnemers wordt toegestuurd De inschrijving voor deel name aan het symposium sluit op 10 september Vóór deze datum moeten de deelnemerskosten zijn overgemaakt op rekening Centrumbank nr 94 9205 257 t.n.v Stichting Neder- Scène uit de openingsfilm van de Nederlandse filmdagen 1983 Annette Apon met Truus te Selle in de hoofdrol. kan koesteren. Hoewel de homosexue- le relatie onmiskenbaar meespreekt in de ontwikkeling van het verhaal, moet die relatie slechts als een katalysator worden beschouwd. Het gaat om véél meer dan dat. Regisseur Oshima over de film „Ja panse films behandelen de oorlog al leen maar vanuit het Japanse gezichts punt zonder ooit de vijand te tonen Ik heb juist willen aantonen dat er een homosexuele relatie kan bestaan tus sen twee personen, die vijanden zijn. Lawrence (Tom Conti) vertegenwoor digt de logica tegenover de Japanners, die voor het absolute onlogische staan, het onvoorzienbare, de Japanse god heden. Celliers (Bowie) is op zijn ma nier een ander onlogisch element in westerse zin, die door zijn komst nieu we verhoudingen doet ontstaan. Yonoi (Sakamoto) staat centraal in de film Hij is de god van het kamp. Wanneer hij van iemand houdt, of iemand veraf schuwt. maakt dat direkt een keten van reacties los Hij vertegenwoordigt een type militair dat, zeker in die tijd. vanwe ge zijn onkreukbaarheid gevreesd en verafschuwd werd door zijn onderge schikten Militair gezien is hij heel effi ciënt, want hij geeft niet toe aan de primaire gevoelens van anderen. En hij geeft zelf het voorbeeld Die onkreuk baarheid en hardheid vind je waar schijnlijk alleen in Japan Het zijn sym bolische eigenschappen (Uit een in terview met Max Tessier, Skoop nr. 4.) Het is de symboliek, die in deze boeiende film een belangrijke rol speelt. Aanvankelijk lijkt de film niet te verschil len van andere films over goed en kwaad De Engelsen zijn onmiskenbaar Tom Conti, David Bowie (midden) en Jack Thompson in een scene uit Merry Christmas Mr. Lawrence' van de Japanse regisseur Nagisha Oshima ..Giovanni" van (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - Eind september gaat de nieuwe reeks in de Dlnsdag- Movie-Cyclus van start. De reeks, die in het Grand Theater gedraaid wordt, bevat een zeer gevarieerd aanbod van films, die elk in hun eigen genre, de moeite van het bekijken waard zijn. Het programma ziet er als volgt uit: dinsdag 27 september: „Les enfants du Paradis" (de klassieker van Marcel Carné). dinsdag 4 oktober: „L'Empire du sens' (de bijzondere, erotische film van Nagisa Oshima. die ook tekende voor ..Merry Christmas mr Lawrence) dinsdag 11 oktober: ..Reds" van War ren Beatty. met Beatty en Diana Keato- nin de hoofdrollen dinsdag 18 oktober: „A change of seasons" (van regisseur Richard Lan ge. met Bo Derek, Shirley MacLaine en Anthony Hopkins) dinsdag 25 oktober: „Cath 22" van regisseur Mike Nichols, de befaamde (anti-)oorlogsfilm met Alain Arkin, An thony Perkins. Jon Voight. Orson Wel les en Buck Henry in de hoofdrollen, dinsdag 1 november: „Menuet", de speelfilm van Lily Rademaker dinsdag 8 november: „American Gi golo" met Richard Gere als mannelijke prostituee in een film van Paul Schra- der dinsdag 15 november: „Missing", van Constantin Costa Gravas, met Jack Lemmon in een indrukwekkende hoofd rol. dinsdag 22 november: ..Leschoixdes armes van Alain Corneau met Yves Montand, Gerard Depardieu en Cathe rine Deneuve. dinsdag 29 november: „The french lieutenant's woman" van regisseur Ka- rel Reisz. met Meryl Streep in een fascinerende hoofdrol Een programma om in de gaten te houden Warren Beatty als John Reed in ..Reds", te zien in de dinsdag movie cyclus op 11 oktober a.s uit„Merry Christmas Mr. Lawrence" Bert Vos) Christmas Mr. Lawrence", Zeeland/GB/Japan), 1983, re- jigisha Osima. scenario Nagisha afi Paul Mayersberg, gebaseerd roman „The Seed and The van Sir Laurens van der Post i Toichiro Narushima Lengte: iuten; met David Bowie, Tom Riuichi Sakamoto, Takeshi en frhompson Theater Grand, food. Keuring: 16 jaar yan de meest indrukwekkende die dit jaar zijn uitgebracht, is Nijfeld de door de Japanse ur Nagisha Oshima gemaak- i/Japanse co-productie „Mer ry Christmas Mr. Lawrence", met David Bowie in de hoofdrol naast Tom Conti en Riuichl Sakamoto. De film was één van de verrassingen in Cannes. Oshima baseerde zijn film op het boek „The Seed and The Sower" van Sir Laurens van der Post waarin de titanenstrijd wordt beschreven tussen een Britse soldaat Jack Celliers (David Bowie) en de Japanse commandant van het Japanse krijgsgevangenkamp, kapitein Yonoi (Riuichi Sakamoto). Een titanenstrijd tussen twee „gelijkgestem de" zielen. Beiden met een onmisken baar charisma Celliers is onbuigzaam en laat zich niet breken door de vaak wrede handelingen van de Japanners Hij weerstreeft zijn kwelgeest, waar door Yonoi in hem niet alleen een grote tegenstander ziet, maar tevens een vriend, waarvoor hij intieme gevoelens in het voordeel. Zij zijn de gevangenen, de geciviliseerde helden van het wes ten, die in handen van brute barbaren zijn gevallen De bevestiging van „een waarheid" Heel subtiel verlegt Oshima echter de grenzen, voegt andere waar heden toe. Goed en kwaad vloeien in elkaar over en wat eerst toch zo duide lijk scheen te zijn, is allang niet meer de enige waarheid Beetje voor beetje brokkelt het heldendom van de Britten af. terwijl de Japanse barbaren alles behalve louter wrede overwinnaars blij ken te zijn Bowie tegenover Sakamoto symboli seren de twee culturen, die tegenstrijdig aan elkaar zijn, de Britse en de Japan se. Oost contra west Het is verrassend te constateren hoe Oshima er in slaagt om via dit titanengevecht een nieuwe waarheid te laten zien: dat iedere cul tuur een eigen beschaving én haar eigen vorm van barbarisme in zich heeft De film wordt weieens vergeleken met „La Grande Illusion" van Jean Renoir uit 1937, waarin sprake is van drie Franse krijgsgevangenen in een Duits kasteel. Regisseur Oshima be vestigt, dat die vergelijking niet hele- Sakamoto als kapitein Yonoi in Merry Christmas Mr. Lawrence maal uit de lucht is gegrepen. Bij het maken van .Merry Christmas Mr. Law rence" had hij Renoir's film in zijn achterhoofd David Bowie en zijn tegenstander Riuichi Sakamoto vertolken de rollen als krijgsgevangene en kampcom mandant op sublieme wijze. Door hun onmiskenbare charisma, die on definieerbare uitstraling, dragen zij de film. Een film, die zonder meer de moeite van het zien waard is. Andrei en Thuy An Luu in ,,Diva" van Jean-Jacques Beineix Frankrijk 1981, regie Jean Jacques Beineix Genre romantische thriller. I: Beineix Jean Van Hamme, naar de gelijknamige roman van Delacorte Philippe Rousselot. Muziek Vladimir Cosma. Met. Frédéric Andrei, pertin, Richard Bohnnger, Thuy An Luu eva Lengte. 117 minuten ■16 jaar. omende dinsdag een opmerkelijke film en een opmerkelijk vil zien, moet niet verzuimen te gaan kijken naar „Diva" van ir Jean Jacques Beineix, in de Dinsdag-Movie-Cyclus van id Theater. een concert in Parijs wordt het optreden van Cynthia Hawkins una Wiggins Fernandez) een beroemde zwarte zangeres, onge- een cassette opgenomen door Jules (Frédéric Andrei) een jeugdige bewonderaar, die vervolgens, zonder te merken dat dit wordt gezien door twee mannen uit Taiwan, de japon steelt, welke zijn aangebedene tijdens haar optreden droeg Evenmin heeft Jules, een Parijse postbode, in de gaten, dat de prostituee Nadia een cassette in de zijtas van zijn bromfiets laat vallen alvorens zij door twee schurken, Spie en Le Curé, op straat wordt doodgestoken. Jules leent Alba (Thuy AN Luu). een met hem bevriend meisje uit Vietnam, zijn cassette om die voor haar vriend te spelen Die ene cassette, waarvoor een meisje werd vermoord, daar gaat het natuurlijk om. maar regisseur Beineix heeft méér gedaan dan het maken van een policier die op zich al anders is dan we van Franse policiers kunnen verwachten. Beineix heeft zijn film een tamelijk aparte vormgeving meegegeven, waarbij aan de hand van de milieu s de hoofdrolspelers relief krijgen Door die tamelijk eigenzinnige aanpak krijgt.Diva" bijna een kunstzinnige allure Niettemin is „Diva' in de eerste plaats een romanti sche thriller én een romantisch sprookje, door Beineix op knappe wijze vermengd tot een film, die er zonder meer uitspringt Het festival opent op woensdag avond 21 september in de Jaarbeurs congreszaal met de wereldpremière van de nieuwe Nederlandse speel film „Giovanni" van Annette Apon met in de hoofdrol Truus te Selle. De slotavond van de filmdagen op vrij dagavond 30 september in de Jaar beurscongreszaal bestaat uit de uit reikingsceremonie van de Grote prijs van de Nederlandse Film, ge volgd door de wereldpremière van de nieuwe speelfilm van Jos Stelling, „De Illusionist", met in de hoofdrol Freek de Jonge. De avond wordt gepresenteerd door Berend Boude- wijn. De KRO-televisie zendt de uit reikingsceremonie. aangevuld met entertainment, live uit in een 70 mi nuten durend programma van 20.30 tot 21.40 uur. j Bijzondere aandacht tijdens de Ne- j derlandse Filmdagen voor de scenario- schrijfkunst. In de eerste plaats is er deze keer een aparte Grote prijs voor I het Beste Scenario ingesteld Mede landse Filmdagen onder vermelding van „Scenariosymposium 24 septem ber". (Giro van de bank: 15368.) In de serie „Retrospectieve program ma's" wordt uitgebreid aandacht be steed aan Bert Haanstra. van wie nage noeg alle films zullen worden vertoond. Verder als vervolg op het vorige jaar in het programma-onderdeel „De eerste golf" een selectie uit het filmaanbod uit de zestiger jaren. George Sluizer wordt in het programma-onderdeel ..Een Ne derlandse filmer in het buitenland" voor het voetlicht gebracht. Scène uit de thriller ,,Diva UTRECHT - De Nederlandse Film dagen 1983 vindt van 22 t/m 28 september plaats in fllmstad Utrecht, in en rondom Cultureel Centrum 't Hoogt en de bioscopen Camera en Studio.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7