K Lager onderwijs in Achter- eld weer onder één dak Dodeweg omgelegd eel belangstelling voor expositie egenboogschool in ebouw „St.-Jozef" Heusder krant Rijksbijdrage voor sociaal- cultureel werk 25% gekort EHBO-cursus Raad vergadert donderdag Auto tegen boom: getuigen gezocht PSC gespreks groepen Autodiefstal Overlast coffeeshop Diefstal uit winkel FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant WEEGBREE DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 plaatselijk nieuws PROBLEEMLOOS één onzer medewerkers) CHTERVELD - Het zal even inen worden voor de inwo- van Achterveld. Met ingang het nieuwe schoolseizoen scholen verhuisd, zijn gefu- rd of hebben een andere im gekregen. Maandagavond den de inwoners van Achter een kijkje nemen in de ge- I vernieuwde „Sint Jozef- iooI", waarschijnlijk beter be id als de school die de naam ïze wereld" droeg. Tijdens geheel door amateur- ichiedschrijver Jan Schouten richte expositie konden de ingstellenden van goede in- k krijgen van de historie van R.K. onderwijs in Achterveld, p 1 augustus nam schoolhoofd Jvermars officieel ontslag bij de lagere School „Onze Wereld" de Walter van Amersfoort- at Op hetzelfde moment werd leer Overmars echter benoemd hoofd van de „Sint Jozef ooi". In plaats van schoolhoofd ijn van een school met vier isen werd de heer Overmars van een school met twee krachten. Een zevende leer- :ht vertrok naar het buitenland daar een werkkring te aanvaar- ndanks de ogenschijnlijk grote indering, wijzigt er voor het terveldse schoolhoofd niet veel. Hij blijft in hetzelfde schoolge bouw, alleen de naam is veran derd. Wel komt er vandaag een flink aantal nieuwe leerlingen bij die afkomstig zijn van de „oude Sint Jozefschool" Een school die door de oudere Achtervelders overigens nog steeds de „nieuwe Sint Jozef school" genoemd wordt. Voor de autochtonen in Achterveld is de oude Sint Jozefschool het gebouw waarin nu het sociaal-cultureel centrum „De Moespot" is geves tigd. Alle veranderingen komen er in- feite op neer dat het R.K. lager onderwijs in Achterveld meer onder één dak zit en dat de school de naam „Sint Jozef" draagt. Zoals maandagavond ook duide lijk te ontdekken was aan de hand van de grote aantallen foto's en krantenknipsels was er in 1913 al sprake van een Sint Jozefschool in Achterveld. De school van de Jan van Arkelweg werd in 1912 ge bouwd voor de som van 10.485,- De school die drie klaslokalen omvatte stond onder leiding van de heer A. J. Thenhouser. Dit school hoofd werd later opgevolgd door de heer Baniman, de vader van het oud-gemeenteraadslid Herman Daalman. SPLITSING In 1971 kwamen er binnen hel R.K. schoolbestuur gesprekken op gang om de Sint Jozefschool te splitsen. Men verwachtte in die tijd een stijging van het aantal leerlingen Door een nieuwe school te stichten zou een aantal vliegen in één klap slaan De overheidsbepalingen waren zo gesteld dat men dan een nieuwe school zou mogen bouwen en het aantal leerkrachten mocht uitbreiden. Uiteindelijk werd men het binnen het schoolbestuur eens en als re sultaat daarvan werd in 1975 „On ze wereld" geopend. Tien jaar later verliet de „Sint Jozefschool" het sterk verouderde pand en trok in een nieuw gebouw, een paar tien tallen meters verderop. POSITIEF De heer A. G.M. Brinkhof, voor zitter van het R.K. schoolbestuur in Achterveld toonde zich maandag avond erg blij met het resultaat van de ruzie. „Voor het R.K basison derwijs is het een goede zaak dat de scholen nu bij elkaar in een goed gebouw zitten", aldus de heer Brinkhof. Toch had het allemaal nog iets plezieriger gekund. De oplossing die nu gevonden werd, is eigenlijk een „tweede keus". Het schoolbestuur had eigenlijk liever gezien dat het R.K onderwijs ge huisvest werd in het gebouw aan de Jan van Arkelweg De gemeen te Leusden dacht er anders over met als uiteindelijk resultaat dat het R k onderwijs zich nu concentreert aan de Walter van Amersfoort- straat. Inwoners van Achterveld hebben met eigen ogen kunnen zien dat de vernieuwde „Sint Jozefschool" klaar is om de leerlingen in een fraaie omgeving op te vangen. De aanpassingen die verricht zijn bin nen de school om de fusie mogelijk te maken zijn zo gebeurd dat men in de toekomst nog van alles kan wijzigen. Zo heeft men bijvoorbeeld gebruik gemaakt van cheidings- wanden die later gemakkelijk ver wijderd kunnen worden. Het is na melijk niet uitgesloten dat er in de toekomst nog het een en ander zal wijzigen binnen school Nu is de school nog geheel gevuld met lage re schoolleerlingen, de R.K kleu terschool staat honderd meter ver derop. Met als op alle andere scho len ligt het in de lijn der verwachting dat ook in Achterveld het leerlin genaantal zal teruglopen. In de Sint Jozefschool wordt er nu al rekening mee gehouden dat het tot een fusie zal komen met de kleuterschool. Op dit ogenblik werkt men al samen met de kleuter school omdat men in 1985 klaar moet zijn voor de integratie in het kader van de nieuwe wet op het basisonderwijs. Naar verwachting zal de feitelijke fusie van de beide R.K. lagere scholen probleemloos verlopen „We hadden voor die tijd al erg veel onderlinge kontakten". aldus schoolhoofd Overmars De leer krachten waren al in een vroegtijdig stadium bij de fusiebesprekingen bestrokken, bovendien konden de leerkrachten elkaar al door allerlei aktiviteiten die toch ai gezamenlijk worden gedaan. Ook de kinderen van beide scholen kennen elkaar al lang „We deden al samen allerlei buitenschoolse aktiviteiten. De eer ste communie deden we samen en bovendien kennen de kinderen in een zo kleine gemeenschap als Achterveld elkaar al via sportver enigingen, kerk of van het spelen op straat Ook onderwijskundig zul len er niet veel problemen komen, zo verwacht de heer Overmars De Onderwijs Opleidingen Dienst is bij alle fusiebesprekingen betrokken geweest en heeft op haar eigen wijze een steentje bijgedragen. „Bovendien hadden we het geluk dat de methode die we op beide scholen gebruikten precies hetzelf-' de waren", aldus het schoolhoofd. Vandaag zijn alle leerlingen voor het eerst naar de „nieuwe" school gegaan. Van serieus les geven was er nog geen sprake, op het programma stonden aller lei gezamenlijke aktiviteiten. Ook onthulden de kinderen zelf het nieuwe naambord van de school. Tot officieel vertoon is het vandaag niet gekomen. Het gaat immers om een oude school, zo is de redenering. Mor gen is het spelen voorbij, men zal dan serieus aan de slag moe ten. Een geluk bij een ongeluk voor de kinderen in dat het dan woensdag zal zijn zodat men 's middags al weer vrij heeft. n één onzer verslaggevers) EUSDEN/ACHTERVELD gemeenteraad wordt komen- onderdag in zijn vergadering raagd akkoord te gaan met de Iging van de Achterveldse iol De Regenboog in het malige schoolgebouw van Jozef". Om dat mogelijk te en dient de gemeente het ouw aan de Jan van Arkel- 10 in bruikleen te geven van Vereniging tot Stichting en andhouding van Protestants Istelijke Scholen met de Bij- waaronder De Regenboog- ioI valt. Deze lagere school is tot op dit moment gehuisvest in enkele ou de noodlokalen aan de Walter van Amersfoortstraat Deze loka len verkeren in zeer slechte staat De gemeente is daarom bereid medewerking te verlenen om „De Regenboog" onder te bren gen in het voormalige schoolge bouw van de rooms-katholieke lagere school St.-Jozef. Zoals bekend zal met ingang van het schooljaar 1983-1984 „St.-Jozef" samen met „Onze Wereld" één RK-lagere school gaan vormen Het huidige schoolgebouw van „Onze We reld" aan de Walter van Amers- Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Verschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: Marnix Kreyns Redaktie Bertien Engelkens Caspar van Loo Inlevering kopij en advertenties: Voor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, voor het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: Kantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op werkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 uur Telefoon: 033-941495. Abonnementsgeld: 59.40 per jaar; 30,20 per half jaar; 15,35 per kwartaal Klachten bezorging: Als abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 18 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan kontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141, toestel 44. Nabestellen foto's: De meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u nabestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij vooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: 871441 t.n.v BDU b.v te Barneveld, met duidelijke vermelding van gewenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto werd geplaatst U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, jRozendaallaan 9, Leusden-Centrum Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste foto('s) thuis. DE LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- krantenkombinatie te Barneveld. foortstraat 42 biedt voldoende ruimte om het aantal leerlingen van de nieuwe school op te van gen. De fusie van de beide Ach terveldse RK-scholen is een ge volg van het dalend aantal leer lingen. Per 16 april van dit jaar volgden 156 kinderen RK-lager onderwijs in Achterveld. Ver wacht wordt dat het aantal leer lingen nog verder zal dalen, zo dat aangenomen wordt dat RK- kleuterschool Hummeltjeshonk ook in de nieuwe Achterveldse school ondergebracht kan wor den. LEUSDEN - De heer V. uit Woudenberg botste vrijdagmor gen met zijn auto tegen een boom langs de Hamersveldse- weg doordat hij moest uitwijken voor twee vrachtwagencombi naties. Volgens zijn verklaring reden de vrachtwagens te veel op zijn weghelft. De auto van de man uit Woudenberg werd flink beschadigd. Omdat de vracht wagens niet zijn gestopt, ver zoekt de rijkspolitie in Leusden- centrum eventuele getuigen van het ongeluk zich te melden, tele foon 941980. LEUSDEN - De omgeving van de Dodeweg is de afgelopen tijd duidelijk van aanzien veranderd De veranderingen hebben te maken met de aanleg van een nieuw stuk rijksweg 28 die via Oud Leusden in de richting van Soesterberg zal gaan lopen. De aanleg van de snelweg heeft de bouw van drie viadukten tot gevolg Een zal m de toekomst de Dodeweg over de rijksweg leiden, een ander waarvan de bouw reeds m volle gang is moet de Doornseweg over de A28 leggen en de derde zal in de Kol van Rooyenweg worden gedouwd. In verband met de aanleg van de rijksweg is de Dodeweg sinds omgelegd (zie fotoi De wordennverp?aats?l^end ^ar ^odewe9 definitief om te leggen. De weg zal dan nog meer naar achteren (Van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Het Rijk zal in 1984 25 procent korten op de rijksbij drage sociaal-cultureel werk aan gemeenten. Het wordt dan voor de derde achtereenvolgende keer dat er bezuinigd wordt op deze rijksbijdrage in de kosten die gemeenten maken voor het subsidiëren van sociaal- cultureel werk. De kortingen in 1982 en 1983 werden door de gemeente Leusden voor haar re kening genomen. Op dit moment is het nog niet bekend welk standpunt B W en de gemeen teraad innemen voor 1984, om dat het niet meer om kleine be dragen gaat. Als Leusden de verminderde rijksbijdrage niet meer wil opvangen, betekent dat wellicht dat de gemeentelijke subsidiekraan nog verder dicht gaat. De Planadviesgroep Leus den, een adviesorgaan van B&W op het gebied van sociaal- cultureel- en welzijnswerk, praat volgende maand in haar verga dering onder meer hierover met de wethouder van financiën, Fons Ummels. LEUSDEN De EHBO-ver eniging „Hamersveld" begint op 8 september met een cursus eer ste hulp bij ongelukken. De les sen worden op twintig donder dagavonden gegeven in de openbare lagere school De Heerd. Voor inlichtingen en op gaven kan met kontakt opnemen met Jettie Bergsma. telefoon 941154 en Gisela Cohen, tele foon 943019. LEUSDEN De eerste verga dering van de gemeenteraad na het zomerreces vindt komende donderdag 25 augustus plaats. Deze raadsconferentie begint om 19.30 uur. De agenda ziet er als volgt uit 1 Opening 2 Mededelingen 3 Notulen 4 Ingekomen stukken 5 Wijziging „Delegatie-be sluit 1979" 6 Aanvrage ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet ten behoeve van Gereformeer de kleuterschool (extra huisvesting) 7 Aanvrage ex artikel 50 van de Kleuteronderwijswet en aanvrage ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 ten behoeve van resp P C. kleuterschool „De Woelige Hoek" en P C lagere school „Loysden" 8 Aanvrage ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 ten behoeve van P C. lagere school„De Regenboog"te Achterveld 9. Bruikleen schoolgebouw Jan van Arkelweg 10 te Ach terveld ten behoeve van P C. lagere school „De Regen boog" 10 Aanvrage ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 ten behoeve van Gerefor- LEUSDEN - Uit een auto, die geparkeerd stond bij het AC- restaurant aan de Dodeweg, wer den vorige week rijbewijs en kentekenpapieren van de heer C. uit Hoofddorp gestolen. LEUSDEN - Bewoners van De Hamershof hebben bij het rijks politie geklaagd over lawaai van af het terras van de coffeeshop In het winkelcentrum. Vrijdag na middernacht was het terrasje nog bevolkt waardoor bewoners in de omgeving hinder onder vonden van „luide stemmen". LEUSDEN - De eigenaar van een textielwinkel in De Hamers hof heeft bij de rijkspolitie aan gifte gedaan van diefstal. Uit de zaak verdween voor 1400 gulden aan kleding. vervolg van pagina 1 betaald door het Rijk, het reste rende deel plus onkosten neemt de gemeente voor haar rekening „Maar", zegt Robbemond, „als na een half jaar blijkt dat het jongerencentrum zonder mij pri ma begint te draaien, dan krijg ik mijn ontslag" ROCK 'N ROLL De medewerkersraad (9 perso nen) van het jongerencentrum plus de circa 20 losse medewer kers hebben ambtieuze plannen voor het nieuwe seizoen. Zo wordt er zeker weer een cursus Rock 'n Roll-dansen gegeven, staan er aerobicdancing-lessen op het programma, zullen één maal per maand live-bands op treden en worden er film/video- avonden verzorgd Verder heeft de School voor de Gezondheids zorg in Leusden interesse om een eigen soos in het jongeren centrum te beginnen Daarnaast zal er een permanent dagverblijf voor jongeren komen, waarin ze gewoon kunnen zitten of zich kunnen uitleven in spellen als tafeltennis, sjoelen en flipperen In navolging van „De Til" gaat ook het jongerencentrum aan de Zwarteweg werken met toe gangspasjes. Met de invoering van dit systeem moet zoveel mo gelijk het risico van rotzooi trap pen voorkomen worden. „De vaste bezoekers krijgen zo n pas je. Wie drie keer tot de orde moet worden geroepen, dient zijn of haar pasje in te leveren en komt op de lijst van de personen die we liever niet in het jongerencen trum zien. Er staan nu al een paar namen op die zwarte lijst, maar die hebben met het verleden te maken", aldus Dick Smit. De heropening van het jonge rencentrum gebeurt vrijdag 9 september officieel door wet houder van jeugdzaken Gijs van Woudenberg. Hij zal dan de nieu we naam van het centrum ont hullen In tegenstelling tot eerde re berichten zal het openings programma plaatsvinden in het weekend van 10 en 11 septem ber Het jongerencentrum zal vrijdag- en zaterdagavond, wan neer er disco is, tot een uur na middernacht open zijn. Door de week kan de jeugd er van 14.00 tot 17 00 uur terecht Omdat de kerngroep van medewerkers groter mag zijn, kunnen liefheb bers zich in het jongerencentrum aanmelden Als ze er zin in heb ben. worden ze in de gelegen heid gesteld kadercursussen te volgen Rozendaallaan 9 LeusdenC. meerde lagere school te Leusden-centrum (uitbrei ding leer- en hulpmiddelen) 11. Extra-krediet ten behoeve van openbare lagere school ,,'t Palet" 12 Voorbereidingsbesluit in verband met realisering vi aduct in (omgelegde) Dode weg over de (nog aan te leggen) Rijksweg 28 13. Verkoop bouwkavels te Achterveld 14. Verkoop bouwkavels te Achterveld 15. Verkoop grond aan de UBA woning- en utiliteitsbouw, renovatie en onderhoud bv in plan Claverenblad-Wil- denburg (vlek D) 16. Krediet voorbereidingskos- ten riolering Arnhemseweg 17. Renovatie dak gymnastiek lokaal Leusden-zuid 18 Wijziging verordening on- roerend-goedbelastingen 19. Initiatief-voorstel van de CDA-fractie betreffende verrekening van de kavel- prijzen in plan Langenbeek 20. Rondvraag 21. Sluiting. AMERSFOORT Het Protes tant Sociaal Centrum start bin nenkort met gespreksgroepen. In de „zelfvertrouwen-groepen" kunnen deelnemers met elkaar werken aan de versterking van het zelfvertrouwen. Samen met anderen die dezelfde problemen hebben proberen vrijer en onbe- vangener te worden. Te leren om jezelf te zijn. De echtscheidingsgroepen zijn bedoeld voor mannen en vrouwen die een echtscheiding achter de rug hebben maar met de verwerking ervan zo'n moeite hebben dat het wel lijkt of ze „er in blijven steken" Door daar met elkaar over te praten, dezelfde moeilijkheden bij elkaar te ont dekken. door praktisch aan be paalde zaken te gaan werken, wordt hulp geboden om er wél doorheen te komen Onderwer pen die aan de orde kunnen ko men zijn schuldgevoelens, dé- pressie, uitzichtloosheid, doel loosheid, kwaadheid en teleur stelling. Wie belangstelling heeft voor een van deze groepen kan schrij ven of bellen naar het PSC. Berg straat 29, Amersfoort, telefoon 10441. Bij voorkeur bellen tussen 9.00 en 10.00 uur en vragen naar Jo- pie Vermeulen of Dick Vis (zelf vertrouwen) of Jaap van Amstel (echtscheiding). Er wordt met man en macht gewerkt aan de verbouwing van het interieur van het jongerencentrum. Onlangs heb ik mijn praatje over brandnetels, als remedie tegen de ge volgen van aanraking van die plant, aangeraden de gekwetste plaats in te wrij ven met de gekneusde (goed stukgemaakte) bla deren van de weegbree. Nu blijkt uit vragen van verschillende kanten, dat menigeen de weegbree niet kent. Niet zo heel erg verwonderlijk, want veel moois biedt deze plant ons niet. Vooral de grote weegbree (plantago ma jor) is vrij onooglijk. In een platte rozet liggen de gro ve, dikke, eironde blade ren op de grond. Uit het midden van de rozet ko men de aarvormige bloei- wljzen, welke bruingroe ne, uiterst kleine bloem pjes dragen. Ze lijken op grauwgroene rattestaar- ten van zo'n tien tol dertig centimeter hoog. We kun nen de plant vinden bij stortplaatsen, langs we gen en dijken, vooral waar veel wordt gelopen; het is een zogenaamde tred- plant bij uitstek. Omdat ze, evenals de brandnetel, van stikstotrijke grond houden, kunnen we ze meestal in eikaars nabij heid vinden. Vanuit Euro pa werd ze naar alle delen van de aarde overge bracht en verspreide zich overal zeer snel. Het kreeg bij de Indianen van Noord Amerika de bijnaam „voetspoor van de blan ke". Vroeger werden de bladeren gebruikt als huismiddel tegen kneu zingen, de zaden als pur geermiddel en als vogel- voer, speciaal voor kana ries en andere zangvo gels. Hangt u maar eens een paar uitgebloeide aren van de grote weeg bree in de kooi van uw Pietje; u zult hem daar een groot plezier mee doen. Iets fraaier dan de vori ge soort is de smalle weegbree (plantago lan- ceolata). Het is, evenals de grote weegbree, een over blijvende plant en heeft eveneens een worlelrozet. Maar van deze soort zijn de bladeren langwerpig en smal en aan de voet versmallen zij zich tot een steel. Uit het midden van de rozet komen gegroeide stengels, welke eivormige bloeiaren dragen. De gele helmknoppen op de lange helmdraden steken ver buiten de bloem (zie foto). Dit maakt de bloem wel wat aantrekkelijker dan die van de grote weeg bree. We vinden de plant in hoofdzaak in de weg bermen. Ze is zeer ge neeskrachtig en bevat veel antibiotisch werkzame stoffen. De uit de bladeren getrokken thee is een goed middel tegen hoest en aandoeningen van de luchtwegen. Nog altijd wordt de weegbree ver werkt in allerlei hoestmld- deltjes. Let maar eens op, als de samenstelling van een dergelijk middeltje is aangegeven, komt daarin meestal het woordje plan tago voor. G. van L.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3