Voorzichtige begroting 1984 provincie sluit :eestweek Blijhof was groot succes atent Talent komt met ernieuwd kursusprogramma ien huis op 11 september in Groot Krakhorst Extra geld voor onderhoud landschap, rattenbestrijding en bevordering werkgelegenheid Toneel Muziek Kleinkunst Pop Folklore Ballet Cjp Uit in Amersfoort 83/84 is weer verschenen! Neem nu de tijd voor 'n abonnement van Uw keuze; 5 september a.s. sluit de inzendtermijn DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 plaatselijk nieuws en vlot tempo werden de programma onderdelen opgevoerd. Deze twee meisjes brachten een spannende /ongleurs-act. BURGERLIJKE STAND Uit de registers van de burgerlij ke stand van de gemeente Leus den blijkt dat in de periode van 17 juni 1983 tot en met 9 augustus 1983 zijn GEBOREN: 6 juli 1983 Patrick Hendrik, z.v W G MuiderenH A vanLunte- ren één onzer medewerkers) EUSDEN In de gehele ge- nte Leusden Is het afgelopen einde het boekje met het usprogramma van Latent nt rondgebracht. Volgende ind start de werkgroep weer het geven van allerhande ussen. Opvallend is het aan- cursussen dat nieuw aan het ramma is toegevoegd. Een ingrijk aantal „nieuwkomers" II betrekking op het leven van lag, zoals omgaan met geld, jjes in huis opknappen en f van dat soort zaken. itent Talent is zo langzamer- Jd niet meer weg te denken uit [{.eusdense gemeenschappen, "ele jaren achtereen slaagt de groep er in om elk seizoen een gevarieerd aanbod aan lussen te komen ior dit seizoen staan ertegen eventig verschillende kur- >en op het programma. De tste kursussen trekken al ja- achtereen volop belangstel en staan dan ook al erg lang et programma Zo is het al ang bekend dat er via Latent int alerlei talenkursussen ge el kunnen worden. Niet al- Frans. Duits en Engels, ook ans en Italiaans kunnen ge el worden. Een kursus eeds". die vorig jaar is be nen. wordt dit jaar voortge- Zelfs voor een kursus „Rus- V' kan men inlichtingen in- len bij de werkgroep EATIEF irreweg het grootste aanbod i Latent Talent is te vinden in [rubriek ..Kreatief". Maar liefst mtwintig verschillende kur- ien zijn er in deze rubriek te den De meeste van deze kur sussen kwamen al eerder voor in het programmaboekje van La tent Talent. Toch zijn er voor dit seizoen weer een aantal geheel nieuwe kursus ..Kreatief beelden en schrijven" en „schilderen met olieverf". Voor de wat meer praktisch ingestelde Leusdenaren is er dit najaar een kursus „stoelen op knappen" te volgen. Mensen die tot nog toe allerlei kleine karwei tjes in huis zelf niet durfden op te knappen kunnen nu een kursus „Reparaties in Huis" volgen. In zes maandagmiddagen kan men leren hoe me bijvoorbeeld een stekker aan een snoer moet zet ten, hoe een kraanleertje vervan gen moet worden en hoe gaatjes geboord kunnen worden in een muur. OMGAAN MET GELD Mede op verzoek van de ge meente Leusden komt er in het pakket van Latent Talent nu een kursus „omgaan met geld" voor. De veronderstelling is dat steeds meer mensen willen leren hoe ze overzicht kunnen krijgen en hou den over hun inkomsten en uit gaven. Tijdens de kursus kunnen de deelnemers allerlei nuttige din gen over geldzaken aan de weet komen. Er zal aandacht besteed worden aan zaken als vaste las ten en huishoudgeld, reserve ring, aan zakgeld, kost-geld. kos ten van energie, verzekeringen en wat er meer ter sprake komt. Een andere, geheel nieuwe kursus is „Solliciteren" In deze tijd van grote werkloosheid wordt er heel wat gesolliciteerd, velen hebben al tot hun teleur stelling moeten ervaren dat de meeste sollicitaties op niets uit lopen. In de kursus „Solliciteren" wordt de deelnemers duidelijk gemaakt dat solliciteren eigenlijk niets anders is dan „jezelf verko pen". Hoe je dat het beste kunt doen zal duidelijk zijn na afloop van de drie kursusavonden De Leusdenaar die wel eens de neiging heeft om iets te zeggen tijdens een vergadering of op de één of andere bijeenkomst, maar dit uit verlegenheid of onzeker heid niet durft, kan ook bij Latent Talent terecht. Tijdens een kur sus „Spreken in het openbaar" wordt getracht de kursisten dui delijk te maken wat hun proble men is en wat je er aan kunt doen ASTROLOGIE Veel mensen lezen hun horos coop in allerlei tijdschriften of kranten. Meestal realiseert men zich wel dat al het geschrevene pure onzin is. toch blijft er wel eens het idee hangen dat er wel eens iets waars zou kunnen zit ten in de horoscooprubriek. Om wat meer inzicht te verschaffen in zin en onzin van astrologie organiseert Latent Talent dit na jaar een kursus „Astrologie" Middenstanders kunnen gedu rende tien woensdagavonden van alles leren over „Reclame maken". Onder leiding van do cent André Troost kan geleerd worden hoe een reclamebood schap verbeterd kan worden Voor Leusdenaren die niets af weten van hun auto wordt er een kursus „Autopech" gegeven. In een Achterveldse garage wordt gedurende zes maandagavon den onderwezen wat je kunt doen bij pech onderweg ACHTERVELD Ook een aantal andere kursus sen wordt in Achterveld gege ven Op 22 september start er naast een kursus „Frans voor beginners" ook een kursus „Frans voor gevorderden". Op 29 november start er een kursus „Engels" die ervooral op gericht is om mensen „praktisch" met de taal te leren omgaan. De Achter veldse kursussen worden gege ven in „De Moespot" RECTIFICATIES Hoewel de werkgroep Latent Talent haar uiterste best doet het huis-aan-huis verspreide pro grammaboekje zorgvuldig sa men te stellen zitten er toch wel eens wat kleine foutjes in Soms komt het ook voor dat nieuwe gegevens pas bekend worden na het verschijnen van het boekje. Zo is nu bekend dat de kursus nr 10 (Sleutelen aan trimfiets) niet op 24 oktober begint, maar al op 26 september a s Wegens omstandigheden ver valt de kursus „Frans" (nr. 35) De kursus „Duits voor begin ners" (nr. 33) wordt, anders dan in het programmaboekje is aan gegeven, op donderdagochten den gegeven. De kursus „Duits voor gevorderden" (nr. 34) wordt op de dinsdagavond gegeven. Leusdenaren die het program maboekje van Latent Talent niet in hun brievenbus hebben aan getroffen kunnen het overzicht verkrijgen bij de Leusdense bibli otheken, de Rabobanken en boerderij Groot-Krakhorst. In het boekje staat nauwkeurig beschreven hoe iedereen zich nu al kan opgeven. Mensen die eerst wat meer willen weten kunnen nadere informatie verkrijgen via het kontaktenadres dat bij elke kursus vermeld staat. Ook is het mogelijk nadere informatie te verkrijgen tijdens de open dag die op zondag 11 september wordt gehouden. Van twee tot vier uur kunnen belang stellenden terecht in boerderij Groot-Krakhorst, Bolderikhof 17 in Leusden-centrum. Tijdens de ze open dag kan men zich ook aanmelden voor een kursus. Tijdens de open dag wordt er getoond wat men kan verwach ten als men een kursus volgt. Veel docenten zijn op die dag aanwezig voor het verstrekken van meer informatie. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - Het college van Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht is er dit jaar in geslaagd om de Provinciale Staten een slui tende ontwerpbegroting aan te bieden. Daarin kan het be staand beleid zonder al te forse bezuinigingen worden gecontinueerd en is er zelfs enige, voorzichtige aange wende ruimte voor nieuw be leid. Als belangrijkste oor zaak van deze positieve ont wikkeling noemen GS de ver laging van de rentevoet, waardoor voor de provincie de financieringskosten aan zienlijk verminderden. De ontwerp-begroting 1984. die gisteren door hel college van GS werd gepresenteerd, omvat in to taal een bedrag van bijna 82 mil joen gulden Daar in is slechts bestaand beleid opgenomen. Doordat er echter inkomsten zijn ter grootte van 84,52 miljoen gul den is er een positief saldo van ruim 2,6 miljoen gulden Dat bedrag heeft het provinciaal bestuur echter niet meteen in de ontwerpbegroting opgesoupeerd, maar in een bijge voegde eerste begrotingswijziging zijn een aantal mogelijke posten voor aanwending van dit bedrag opgenomen Uit de aanbiedingsbrief bij de begroting blijkt, dat de provincie volgend |aar een groot deel van zijn budgel gaat besteden aan welzijn. Niet minder dan 22,1% van de provinciale uitgaven wordt in die sector besteed De post „Verkeer en vervoer" slokt 17,2% van de begroting op. terwijl voor „Alge meen bestuur" 13,2% moet wor den uitgetrokken „Waterbeheer", „Milieubeheer" en „Ruimtelijke Or dening" zijn vervolgens goed voor respectievelijk 12.2%. 10.5% en 9.9% van het budget Het overige deel (14,9%) gaat op aan „Open bare orde". „Recreatie", „Econo mische Zaken" en „Onvoorzien" Ten opzichte van de begroting voor het lopende iaar hebben zich in de ontwerpbegroting voor 1984 enkele belangrijke verschuivingen voorgedaan De opvallendste is die bij de post „Verkeer en Vervoer" Daarvoor is voor 1984 2,6 miljoen gulden minder uitgetrokken dan voor dit jaar Volgens de toelichting van het college is juist daar de eerder genoemde dalende rente voet van grote invloed Bovendien, zo zeggen GS. loopt het geïnves teerde bedrag ten gevolge van de gedane afschrijvingen terug U kunt nog tot maandag 5 september a.s. tot 22 uur Uw abonnement voor concerten, show, cabaret, revue, toneel-, kindervoorstellingen, etc. voor 83/84 bij de ACR In De Flint inleveren. Inlichtingen ACR-bureau De Flint, Conlnckstraat 62, Amersfoort. Telefoon: 033 751084. thans nog vigerende streekplan nen. Méér gaat er ook naar „Alge meen Bestuur" De kostenstijging op die post ten bedrage van 400.000,- wordt verklaard door onder meer een verhoging van de vergoedingen en wedden van de Statenleden en Gedeputeerden, een verlaging van de geraamde legesopbrengsten en een toename van de aan dit hoofdstuk toegere kende apparaatskosten. Bij het voorstel ten aanzien van de aanwending van het eerder genoemde saldo blijkt het college voor een voorzichtige koers te kie zen. „Bij de bepaling van dat sal do", zo zeggen GS namelijk, „is nog geen rekening gehouden met de kapitaallasten van doorgaande investeringen, noodzakelijke in- vestenngen van het bestaand be leid of andere onvermijdbare uitga ven. Wij achten het van het aroot- Ook „Welzijn" levert in ten op zichte van dit jaar. Op grond van eerder door de Provinciale Staten genomen besluiten zal er volgend jaar 300 000,- minder in deze sector worden besteed. In concreto gaat het onder meer om het stop zetten van de subsidiëring van regionale sportaccommodaties, het snoeien ten bedrage van 50.000,- op de subsidie aan de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid en het verminderen van de subsidiëring van het jeugdthea ter in deze provincie met een be drag van één ton. Enkele andere sectoren geven daarentegen juist een verhoging te zien Zo gaat er bijna een half miljoen meer in vergelijk met dit jaar naar „Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting' Die kostenstij ging wordt veroorzaakt door het feit dat er momenteel gewerkt wordt aan één streekplan voor de hele provincie ter vervanging van de ste belang dat daarvoor toch gel den worden uitgetrokkenDe maatregelen, die het college daar om voorstelt zijn (met tussen haak jes vermeld de jaarlast voor 1984) - het optrekken van het investe ringsniveau voor wegen, verkeer en vervoer tot een bedrag van 14,3 miljoen (1,3 miljoen); - onderhanden werken in het ka der van het waterbeheer tot een bedrag van 3,9 miljoen (336.000); - het doorgaan met de voorberei ding van de tweede fase van het provinciekantoor Rijnsweerd (33.000). - gewenning aan een hogere structurele last voor huisvesting (400.000); - het doorgaan met de inhaal van het achterstallig onderhoud bij de Stichting Het Utrechts Landschap (75 000); - onderzoek en analyse van de grondwaterkwaliteit (55.000); 9 juli 1983 Ada Klazina Sara, d.v. G. H. Floor en C. Zwart 10 juli 1983 Isabelle Isolde Casi- ma, d.v. F Marks en A. C M. de Jong. 15 juli 1983 Hendrika Wilhelmi- na, d.v. C. Ruiter en H. W. Ousso- ren. 16 juli 1983 Joannes Hendricus Leonora, z.v J. M Simons en G. C E M Waijen 19 juli 1983 Thi Kièu Trinh, d.v T. H Pham en T N Bui 21 juli 1983 Frank Ferdinand Ru- dolf. z.v. A. Woltinge en D. H. A. Slagter. 23 juli 1983 Dirk Albertus, z.v. C A. van den Hengel en M. A. M. van Zandbrink. 25 juli 1983 Babs Sigrid. d.v. J. S Swier en A. M Walda 26 juli 1983 Johanna Hendrika, d.v. B. J van Vreeswijk en D. M Roosendaal, Sabine Anne Mar- greet, d.v. A P. A. J Borg en P. A. M Uijt de willigen 28 juli 1983 Maarten, z.v. G A van der Neut en H. Hoogen- doorn. 30 juli 1983 Karin, d.v W. J Konijnenberg en J Collet 3 augustus 1983 Tom, z.v. J. C. van Dijk en A. M. Looijaard. 9 augustus 1983 Jacobus Johan nes Cornelis, z.v G G Blom en C. C M Kok GEHUWD: 6 juli 1983 J. J. Vaarkamp en G. de Greef 8 juli 1983 G P Huppelschoten en E R. M Voskuilen, N. R. Brouwer en H. G M. Dekker. 13 juli 1983 P. J. Bijkerk en H. E. Blankenstijn 14 juli 1983 J. H C. Voorburg en R. J M. van den Heuvel. 15 juli 1983 J G. H. Mauve en A. W. M. van Hoeijen; F H. Mercera en R. R. Wilson; M. Berendse en L. van Kooten Niekerk 18 juli 1983 L. E. N. M. van Doeve ren en J. A M Rietveld. 20 juli 1983 J R. Schimmel en I. J. A M van Dijk 21 juli 1983 M Louw en G. A. Verweij 5 augustus 1983 W Veldhuizen en H Staal. 8 augustus 1983 G H. Schrijeren C. M. Mark. OVERLEDEN: 17 juni 1983 A. van Velthuijsen oud 67 jaar, geh. met G. H. Weh- kamp 23 juni 1983 J M. Vial oud 91 jaar 3 juli 1983 H J. van Aken. oud 83 jaar. geh gew met G Visée 6 juli 1983 G. Wessels. oud 77 jaar. 10 juli 1983 W. J. G Cramer, oud 79 jaar. 15 juli 1983 M. C. Routus, oud 83 jaar, geh. gew. met W. de Jong. 25 juli 1983 J. Mensink, oud 92 jaar 3 augustus 1983 H J van Dijk, oud 64 jaar. 5 augustus 1983 Th. van Laar, oud 66 jaar. 8 augustus 1983 J. H. L. Wolf. oud 67 jaar. 9 augustus 1983 M. J Koot, oud 83 jaar, geh gew met J G J van den Oudenrijn. - intensivering muskusrattenbe- strijding (35.000), - baggerwerk Kromme Rijn (77.000); - en bevordering werkgelegen heid (250.000) Van het positief saldo resteert dan nog 137 000,-. dat het colle ge in portefeuille wil houden voor de opvang van mogelijke tegenval lers. Een vrolijke clown. ke verkeerstraten waren ae vos sen zo opgesteld dat er geen straat overgestoken hoefde te worden. De uitslag werd om negen uur tijdens het kampvuur bekend ge maakt. Om het kampvuur hadden zich de 80 kinderen die aan de vos senjacht hadden meegedaan ge schaard. verder de vossen, de organisatie, ouders en belang stellenden. Een spannend ver haal bij het kampvuur ontbrak niet en als slot van het weekpro- gramma zou de brandweer per soonlijk om tien uur het kamp vuur komen blussen. Helaas was de brandweer een kwartierte laat zodat slechts een klein deel van de kinderen deze demonstratie kon meemaken. PEUTEROCHTEND Voor de kinderen van 2 tot 4 jaar was er vrijdagochtend een spelletjesochtend De organisa tie was in handen van de peuter- speelzalencommissie. Dertig peuters hebben zich deze och tend prima vermaakt met bal gooien, ecoline blazen, koekjes versieren en niet te vergeten de buitenaktiviteiten zoals was op hangen, spelen met water en met zand. In de pauze werd en een leuk en goed te begrijpen poppen kastspel opgevoerd. De kinderen kregen vanuit de poppenkast dropjes en appeltjes, kortom het was een waar festijn. Kinderen van 4 tot 7 jaar moch ten 's middags aan een kabouter speurtocht meedoen De kinde ren kregen als inleiding een ka bouterverhaal te horen en gin gen in groepjes de speurtocht volgen. Door middel van draadjes wer den de kinderen via de Hohorst- laan naar het Princehof en terug geleid ledereen kreeg een mooie puntmuts op en om mee naar huis te nemen was er voor alle kinderen een kabouter van papier. De vossenjacht die 's avonds op het programma stond werd in de omgeving van de Horsten ge houden. De kinderen in de leef tijd van 8 tot 12 jaar moesten in groepjes de verschillende vos sen zoeken die zich verkleed in de omgeving ophielden. In druk- LEUSDEN De tweede helft van de vakantie feestweek bij speel- en recreatievereniging Blijhof is evenals de eerste helft een groot succes geworden. Dit jaar had Blijhof een aktivi- teitenprogramma opgesteld waar per aktiviteit aan meege daan kon worden en dat door verschillende coördinatoren ge leid werd. Binnen de vereniging is deze opzet als zeer positief en/aren. Donderdagmiddag stond het organiseren van een kindercir cus op het programma. Aan het eind van de middag mochten alle ouders en jongere broertjes en zusjes voor een kwartje de voor stelling bijwonen De voorberei dingen startten om één uur. Op het buitenterrein werden de zes tig kinderen in groepjes inge deeld waarna zij hun act gingen voorbereiden. In eerste instantie wilde ieder een clown zijn, maar de overige ideeën van de organisatrices van deze middag. Els Appels en Hen- nie van Ree, werden ook snel enthousiast ontvangen zodat een grote verscheidenheid aan programma-onderdelen inge studeerd konden worden. De tent, die de hele week op het terrein van Blijhof stond, werd omgebouwd tot een ware circus tent. Kassa, piste, orkestbak, alle attributen werden door de kinde ren zelf gemaakt Een half uur voor de voorstelling vond de ge nerale repetitie plaats en zoals gebruikelijk liep alles in het hon derd, DE VOORSTELLING Om half vier werden 100 toe schouwers met circusmuziek de tent binnengeleid Iedere toe schouwer kreeg een gratis pro grammaboekje De acts werden door spreekstalmeester André Wagener op een leuke manier aangekondigd. Clowns, acroba te, jongleurs, levende marionet ten lieten allen hun kunsten zien. Alle kinderen deden zo hun best dat de toeschouwers iedere keer een groot applaus lieten horen. Waar nooit iemand over praat maar waar een circus niet buiten kan. zijn de stalmeesters die snel attributen weghalen, nieuwe neerzetten en zelfs hele decors verwisselen Ook in het kindercircus van Blijhof renden verschillende in stofjas geklede kinderen regel matig de piste in om alles klaarte hebben voor het volgende on derdeel van het programma.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5