Saab 900 Turbo, snel zuinig en comfortabel Volvo 340/360 Sedan Nissan Cherry nu met dieselmotor Wereldklasse met nieuwe VW Golf leusilen krant Modelprogramma Opel 1984 door Henk Budding Verkeersdienst gaat BMW rijden Hyundai Stellar in produktie Produktie Ama gestart Prijsverhoging bij Rat Autobus RAI '84 DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 10 Dat het gerenommeerde Zweedse automerk Svenska Aeroplan AB - kortweg SAAB - bijzondere fijne wagens maakt, weten zelfs niet-ingewijden. Maar dat Saab als eerste autofabrikant een turbomotor in z'n personenwagens plaatste, is minder bekend. Sinds 1977 leverde Saab maar liefst zo'n 70.000 exemplaren met een benzine-turbomotor. Stuk voor stuk technische hoogstandjes. Desondanks bleven de ingenieurs uit Nyköping niet stil zitten. Als resultaat van hun noeste arbeid voorziet Saab de 900 TurbomodeUen van 1983 met het Automatische Prestatie Controle systeem, (A.P.C.). Dit systeem past middels een elektronische regeldoos de turbomotor automatisch aan, aan de gebruikte brandstofkwaliteit. Ongeacht het oktaangehalte, of dit nu 92 of 98 is, de motor blijft als een zonnetje lopen. Met dit APC-systeem benut de turbomotor het energiegehalte van de brandstof opti maal. Ondanks de verhoging van de compressieverhouding, daalt het benzineverbruik globaal met 8%, zonder dat dit ten koste gaat van prestaties. Zowel vóór als achter zijn de richtingaanwijzers van opzij zicht baar. Nog enkele details: de toch al grote kofferbak biedt, door het naar voren klappen van de achter bank, tal van gebruiksmogelijkhe den. Onder de vlakke laadvloer ligt het speciale, ruimte besparend, re servewiel (zogenaamde thuisbren- ger), waarnaast nog plaats voldoen de voor gereedschap en dergelijke Standaard heeft de 900 Turbo twee elektrisch te bedienen buitenspie gels, brons getint glas en een schuif- dak. Rond de fraai gestyleerde licht metalen velgen zitten Michelin TRX 180/65 HR 390 laagprofiel- banden. Al met al verloor baaD de dne hoofdnormen, veiligheid, betrouw baarheid en comfort, niet uit het oog. We reden een week met de SAAB 900 turbo, voorzien van dit unieke A.P.C.-systeem EXTERIEUR Niemand kan van een Saab koetswerk zeggen, dat er dertien van in een dozijn gaan. Deze stoere Zweed heeft een specifiek eigen „granieten" voorkomen. De één vindt hem mooi, de ander niet. Over smaak valt niet te twisten. Wij zijn in ieder geval weg van de vormgeving. Eén brok veiligheid, slechts geëvenaard door z'n landge noot Volvo, biedt de wagen. Daar bij komt, dat hiervan maar weinig zichtbaar is, doch wel degelijk aan wezig. Een greep uit de vele veiligheids voorzieningen: een aan de voorzij de scharnierende motorkap, ge laagde voorruit, energie absorbe rend dashboard, veiligheidssloten, stalen profielen en/of balken in dakrand, drempels, vloer, portie ren en voorzijde van dashboard. Naast de kenmerkende Saab gril le zien we een wis/wasinstallatie, die de halogeen koplampen schoonhoudt. De stoere vóór- en achterbum pers kunnen een forse stoot van 8 km schadevrij verwerken en lopen ver om de hoeken. Hierna nemen brede strips die taak - het voorko men van lichte schades - over. Het fraai overzichtelijke dashboard geeft alle benodigde informatie. De radio behoort niet tot de standaard uitrusting INTERIEUR Evenals de buitenzijde staat de afwerking binnen op een hoog ni veau. Materialen en kleur zijn tot in perfektie op elkaar afgestemd. We kunnen de woonkamer best het predikaat bijzonder comfortabel en luxueus meegeven. Vandaar dat we willen volstaan met het noemen van die zaken die we niet op iedere wagen tegenkomen, zoals: centrale vergrendeling van deuren en kof ferbak, elektrisch verwarmde stoe len, waarvan de elementen jn zit ting en rugleuning onder 14 C in- en bij 28 C weer uitschakelen, be klede hoofdsteunen vóór en achter en elektrisch te bedienen voorzij- ruiten. Naast de gebruikelijke me ters zien we op het compacte en overzichtelijke dashboard een toe- renteller (eigenlijk logisch) en een metertje dat de werking van de turbo aangeeft. TECHNIEK In het ruime vooronder van „on ze" 900 Turbo staat een vloeistof- gekoelde viercilinder in lijn kracht bron. Krukas en bovenliggende nokkenas zijn vijfmaal gelagerd Niet zoals bij veel voorwielaandrij vers dwars, maar in lengterichting. Dit blok heeft een cilinderinhoud van 1985 cm3. Z'n maximum ver mogen is 107 kW (140 pk) bij 5000 omw/min terwijl het maximum koppel van 235 Nm (24.0 kgm) vrijkomt bij 3000 omw./min. Elek tronische ontsteking draagt bij tot probleemloos en vlot starten Voor de noodzakelijke brand stofvoeding zorgt het mechanische injectiesysteem van Bosch. De tur bocompressor van de Saab 900 wordt reeds lang gebruikt bij vrachtwagens en vliegtuigmotoren en heeft derhalve z'n sporen al met glans verdiend. Het extra vermo gen van deze turbo, die overigens tot 120.000 omwentelingen per mi nuut maakt, begint al tussen de 2500 en 3000 omw/min. Hierdoor beschikt men over een Onzetestwagen: de Saab 900 Turbo Sedan. Een juweel van een auto. Motor voorzien van APC systeem Leverbaar met 5-bak of automaat. enorme reserve aan trekkracht. De wielophanging en -vering van de 900 Turbo bestaat uit dubbele draagarmen en op draaipen gemon teerde, progressief werkende schroefveren vóör. Lichte rechte achteras, geleid door twee verbin dingen vóór en achterwaarts en een Panhardstang. Zowel vóór als ach ter een torsiestabilisator. Rondom gasgevulde schokdempers. Het hydraulisch gescheiden, be krachtigde remsysteem omvat rondom schijfremmen. De hand rem werkt mechanisch op de voor- schijven. Voornaamste component van de stuurinrichting is: een bekrachtigd stuurhuis van het type tandheugel. Om van uiterst links naar uiterst rechts te komen zijn 3,7 omwente lingen van het stuurwiel nodig. Een draaicirkel van 10,3 m is voor zo'n grote limousine klein te noemen. RIJDEN Als „onze"Saab 900 Turbo op de weg net zo imposant z'n werk doet, als de theorie moest doen geloven, dan zouden we dik tevreden zijn. Nu, we werden niet teleurgesteld, integendeel. „Veiligheid voor alles" is het motto van Saab en dat merken we direct wanneer we via de kleine „kluisdeuren" in de cabine stap pen. Prettig zittende stoelen en bank bieden eventueel, zo niet meer, zitcomfort als het beste bankstel. Nemen we op de „elektrische stoel" plaats dan zien we door het bovenste deel van het met zacht kunststof beklede roer alle klokken en meters keurig overzichtelijk. Wat meer moeite hebben we met de schakelaars. Die staan her en der verspreid aan weerszijden van het stuurwiel. Een waarschuwings lampje attendeert ons erop, dat we de veiligheidsgordels nog om moe ten leggen. In het donker geeft het dashboard voornamelijk lichtgroen verlicht zijn informatie. Het contactslot zit, erg onwen nig, tussen de stoelen, achter de versnellingspook. Een vreemde plaats die gewenning vraagt. Toch logisch als blijkt, dat de sleutel zich alleen bij ingeschakelde achteruit laat verwijderen. Dankzij dit systeem worden opvallend wei nig Saabs gestolen. Zoals reeds gezegd, start de ster ke jongen voorin bijzonder vlot en treedt er een lichte motorronk op, die niet verdwijnt. Meteen kunnen we met de - nog koude motor lezen en schrijven. Toch nog even rustig aan tot deze zich op bednjts- temperatuur bevindt. De vijfversnellingsbak schakelt licht, soepel en kort, terwijl de synchromeshes hun werk uitste kend verrichten. Voor de koppeling gebruiken we normale pedaal- kracht. Over de wegligging niets dan lof. Zoals het een voorwielaandrijver betaamt, is de wagen een tikkeltje onderstuurd. Tijdens snel bochtenwerk corri geren we dit karaktertrekje vlot door even gas los te laten. Overi gens neemt de Saab curven met hoge snelheden zonder dribbelver schijnselen en/of uitbreken. Over hellen doet het koetswerk een iet- sie-pietsie. Op het recht-toe recht zo'ie gaat stuk, ligt de wagen zelfs bij snelheden rond 180 km/u en meer als een blok op de weg. „Een Het laatste Volvo nieuws kunnen we u op de valreep melden. Een Volvo „drie" met grote kofferbak. Hierin, versterkt Volvo z'n positie in de middenklasse optimaal. Die potentiële klanten die geen derde of vijfde deur ra daaraan gekoppeld een relatief kleine bagageruimte wensen kunnen niet meer om een Volvo heen. Het nieuwe topmodel wordt de360 GLE, een luxueuze en snelle Sedan met dezelfde 2 literinjectiemotor die oi de 360 GLT aandrijft. De eerstkomende Autotaai gaan we uitgebreid op deze nieuwkomer in. kind kan de was doen". Zijwindge voeligheid, noch vaag wegcontact doen in het spel mee. Wèl laat de motor dan een wat steviger geronk horen, terwijl windgeruis ook dui delijker opvalt. Fijne hulp bij driftig stuurwerk is de lastafhankelijke bekrachtiging. Tijdens parkeermanoeuvres biedt hij alle hulp en bij hoge snelheden blijft het gevoel met het wegdek ruim voldoende. De vering voldoet precies aan onze smaak. Niet te week, maar ook weer niet al te stug. Alleen scherpe oneffenheden be merken we binnen duidelijk. Waar schijnlijk mede te danken aan de overigens mieters fijne Michelin TRX banden. Zicht rondom hebben we redelijk voldoende. Wat we rechtsachter missen, geeft de grote rechterspie- gel weer. Voor blijkt de wagen goed gemarkeerd, achter in 't geheel niet. Gokken dus bij 't parkeren. Tevens moeten we tijdens het inste ken en dergelijke terdege rekening houden met die bijzonder dikke bumpers. Natuurlijk heeft elke moderne auto prima remmen. Een „must" in het huidige verkeer. De Saab werd niet misdeeld wat dat betreft. We maakten enkele stevige noodstops na elkaar. Hierbij gaven de ho- houwers geen krimp en stonden we binnen de kortst mogelijke tijd stil, terwijl geen der wielen blokkeer- verschijnselen vertoonden, of van z'n lijn afweek. Een echt scheurijzer is de Saab 900 Turbo niet, waarmee we echter geen afbreuk willen doen aan zijn prestaties. Accele reren doet de wagen van 0-80 km/u in 6,5 sec. V 0-100 km/u in 9,9 sec en van 0-1; km/u in 13,8 sec. Daarna schiet vlekkeloos door naar z'n topsnt heid van net onder 200 km; Voorwaar cijfers die er zijn moge PRIJZEN Voor al dit schoons moet natuu lijk geld neergeteld worden, zelfs. Maar voor dit vele geld krij men een geweldige Zweed die zijn klasse op bijna eenzame hoog D staat. Een auto die we iedere rech geaarde automobilist zouden gui nen. „Onze" vierdeurs Saab 900 ti bo testwagen komt op 53275, De automaat moet (inclusief n; wat extra's) 54750 - opbreng Prijzen inclusief B.T.W OPEL heeft voor het model jaar 1984, dat na de fabrieks- vakanties in augustus aanvangt, enige wijzigingen aangebracht in het bestaande modelpro gramma. Alle Opel modellen zullen worden voorzien van koppe lingsplaten, welke niet meer het voor de gezondheid schadelijke asbest bevatten. De Corsa, Kadett en Ascona zijn voortaan voorzien van zelfstellen de achterremmen, terwijl voor de meeste Kadett, Ascona en Rekord modellen een boordcomputer als optie leverbaar is. De Ascona CD is nu ook leverbaar met een 1.6 die selmotor. De Senator en Monza 3.0 E zijn voorzien van een elektronisch voorontstekingsmechanisme en een re-circulatiesysteem voor de uitlaatgassen. De sportieve Kadett GT/E en de Rekord S modellen zijn nu ook op de voorwielen standaard voorzjen van gasgevulde schokdempers, ter wijl de Ascona SR/E eveneens „rondom" is voorzien van dit type schokdemper. De GT/J en Berlinetta versies I van de Manta en Manta CC zijn vervangen door de Manta GT, die uitsluitend leverbaar is met een 1800 cc motor, aangezien de 2.0 S j motor uit het Manta programma is genomen. Een deel van de uitrus ting van het vorige Berlinetta mo del is terug te vinden in de Manta GT, zoals velours bekleding, com fortabele hoofdsteunen, beklede hoedenplank en beklede deurpane- len. Topmodel in de Manta serie j blijft de uiterst sportieve Manta GT/E. Zoals iedereen bekend rijden de surveillance mensen van de Alge mene Verkeersdienst van de Rijks politie (AVD) te Driebergen al jaar en dag met de snelle wit-rode Por ches over de provinciale- en snel wegen. Daarin komt binnenkort verandering. De peperdure Porches worden voor een groot deel vervangen door BMW's 323i. Dit najaar le vert BMW 17 van deze rappe jon gens in Driebergen af. Geleidelijk aan moeten meer Porches wijken voor de BMW's. Toch ligt het in de bedoeling voor lopig 40 Porches te handhaven. Nissan's succesvolle Cherry; Jawel met dieselmotor. Wat is belangrijker voor een nieuwe of vernieuwde auto? Een hypermodern gezicht zoals bijvoorbeeld de Ford Sierra of Audi 100 of perfecte rij-eigenschappen gecombineerd met zuinigheid. Dat is de hamvraag bij de komst van de nieuwe Golf. Volgende maand brengt Volkswagen namelijk een nieuwe Golf op de markt. Negen jaar na de introductie van het huidige model verschijnt er een van bumper tot bumper nieuwe auto. Toch lijkt de nieuweling veel op het „oude" model en wat het front betreft op de Polo, wat niet wegneemt dat de nieuwe Golf van centimeter tot centimeter een echte nieuwe auto is. Golf exact zo'n succesnummer te maken als z'n voorganger. De nieuwe vóór- en achtervering zorgen dat het. zelfs op een slecht wegdek, binnen aangenaam toeven blijft. Zowel grote als kleine hob bels verwerken zij naar volle tevre denheid. Was bij de „veteraan" achter hoofd- en beenruimte aan de krappe kant, thans kunnen volwas senen met hoofd en onderste lede maten uitstekend uit de weg. Dat dit niet ten koste gaat van de bagageruimte blijkt wel uit de har de cijfers. Ruim 30% meer ruimte achter de weg te klappen rugleu ning (vanaf GL standaard in tweeën deelbaar). De nieuwe motoren lopen als een zonnetje, hangen lekker aan het gas en zijn daarbij super zuinig met de normale benzine. Met een gemid deld verbruik van 6,9 liter brand stof per 100 km (1 op 14,5) komt de Golf met één tankinhoud maar liefst 800 km ver. Terwijl we de wagen absoluut geen luilak kunnen V.W. besteedde veel aandacht aan interieur- en bagageruimte, rij- comfort, brandstofgebruik en door vergroting van de brandstoftank van 40 naar 55 liter, de actieradius. De lengte van de nieuwkomer nam toe met 170 mm en de breedte met 55 mm. Hierdoor vergrootte zowel de woonkamer als de bagageruim te. Met een eigen gewicht van 845 kg weegt de nieuwe Golf 'n pietsie zwaarder dan z'n voorganger De ontwerpers slaagden er in de lucht- weerstand ten opzichte van het oude model met 19% te drukken tot 0,34. Ook het motorenaanbod gooide VW stevig op de helling. De beken de dieselmotor en de 1,8 1 injectie motor uit de GTI blijven gehand haafd. De 1,1 en de 1,5 1 motoren verdwijnen. Hiervoor in de plaats zien we een 1,31 vierpitter met een maximum vermogen van 40 kW (55 pk) en een 1,6 1 goed voor 55 kW (75 pk). Beide motoren nutti gen normale benzine. In de luxueu ze Golf GLX uitvoering komt de nauw aan de GTI verwante 1,8 1 carburatiemotor 66 kW (90 pk) sterk. Daarnaast blijven de 1,6 die sel en turbodiesel en 1,8 1 82 kW (112 pk) injectiemotor. Officieel introduceert Volkswa gen de nieuwe Golf op de I.A.A. autotentoonstelling in september te Frankfort. Wij reden deze week al met de nieuwste V.W. aanwinst in de omgeving van München. Zowel de 1,3 als de 1,5 liter voelden we stevig aan de tand. EERSTE RIJ-INDRUK Toen Volkswagen beginjaren '70 z'n roemruchte Kever voor het grootste deel verving door de Golf, trad er een nieuw tijdperk in. De Golf was revolutionair met voor die tijd geweldige rij- eigenschappen. In de loop der jaren spijkerde ook de concurrentie hun modellen bij. Kijk naar Ford met de Escort en Opel met def Kadett. Hiermee haalden ze de Golf qua techniek in. Bij V.W. stond de tijd evenwel niet stil. Anno 1983 brengt V.W. een Golf op de markt waar de andere merken „U" tegen kunnen zeggen. Het ding is werkelijk up-to- date. Een perfecte wegligging, veel comfort, zuinig brandstofverbruik zijn ingrediënten om deze nieuwe Perfect zoals Volkswagen z'n nieuwe Golf heeft aangepast aan de huidige techniek. noemen. We joegen de klok dik over 155 km/u (1,3 1 motor) en 175 km/u (1,6 1 motor). De Golf blijft dan ook lekker strak contact met de weg houden. V.W. deed veel aan zowel motor- als rijgeluiden. Het blijft dan ook I opmerkelijk stil binnen, wat het njgenot alleen maar verhoogt De bestuurder heeft geen klagen over duidelijkheid en bereikbaarheid van de in de cockpit aanwezige hendels en schakelaars. Alleen de lichtschakelaar staat op een onhan- dige plek. Nog een negatief puntje; de ramen van de portieren verzin- I ken bij het opendraaien net niet helemaal in de deuren. Prijzen. Nog onbekend, maar we denken vanaf 19 mille. Enkele weken geleden startte de productie van Hyundai Stellar. Een middenklasser met een lengte van 4,39 m en een breedte van 1.72 m. Deze klassieke sedan weegt rond 1000 kg In het vooronder plaatst Hyundai naar keuze een 1400 of 1600 cm 3 vierpitter met bovenliggende nok kenas. Dit blok is afkomstig van Mitsubishi, waarvan Hyundai al jaar en dag motoren betrekt. Komende herfst hoopt Hyundai de Stellar op de Nederlandse markt te brengen. Over prijzen valt in dit stadium nog geen zinnig woord te zeggen. Deze week start Nissan met de verkoop van z'n Cherry voorzien van een dieselkrachtbron. Met een prijs van 18.795,- is deze Cherry één van de goedkoopste dieselende personenauto's m ons land. De Daihatsu Charade met een prijs van 15.995,- steekt de Cherry echter sinds enkele dagen de loef af als goedkoopste diesel. De dieselkrachtbron - overigens dezelfde motor die de Sunny aan drijft - behoort tot één der modern ste op zijn gebied. Zaken als een automatische koudstart, inrichting voor een vervroegd ïnspuitmo- ment, snel voorgloeien en een nagloeisysteem zorgen ervoor dat de slechts 130 kg wegende motor optimale prestaties levert en daar bij milieuvriendelijk zijn werk zaamheden verricht. Naast dit voorname aspect be hoort de 1700 cm 3 motor tot één der zuinigste in z'n soort. Volga ECE norm verbruikt de krachtbrl bij 90 km/u constant 1 liter op 211 km, bij 120 km/u 1 op 15,4 f tijdens de stadsnt 1 op 14,5. Inl praktijk zal dit neerkomen op 11 17 a 18 per liter dieselolie. Net als de benzineversie drijf!®? dwars voorin gemonteerde „dlr sel" de voorwielen aan. Het blok levert bij 4800 or i min 40 kW (54 pk). Het max IJ koppel van 100 Nm (10,2 kgM komt vrij bij 2800 tpm. )I Standaard bezit de tokkele Jdi Cherry zaken die bij de concurr® tie veelal tegen meerprijs aanwei zijn. Zo zien we een AM/FM radj getint glaswerk rondom, inte op de ruitewissers, gescheidj neerklapbare achterbank, klokjei brede kunststof strips op de fl« ken. Onlangs startte in de Italiaanse Alfa Romeo fabriek te Avellino bij Napels de productie van de Arna. Deze nieuwe middenklasser wordt gemaakt in samenwerkingsverband tussen Nissan en Alfa Romeo. Beide gerenommeerde merken bezitten elk de helft van de aande len. Alfa Romeo levert voor de Arna (Alfa Romeo en Nissan Auto- veicoli SPS) de motoren, versnel lingsbakken, stuurinrichtingen I voorwielophangingscomponentti Nissan zorgt voor de carrosserie! len, instrumenten en achterwiekf hanging. De voorwielaangedreven Ai krijgt motoren tussen 1200 en 15| cm Na 1984 verwacht men productie van jaarlijks 60.000 f na's te verwezenlijken. Zowel I» san- als Alfadealers brengen I Arna op de Nederlandse markt I Een prettige bijkomstigheid vf die dealers die al gecombintf dealer zijn van deze beide merk! Met ingang van 1 augustus j.l. verhoogde Fiat Auto Nederland BV de prijzen van diverse modellen met gemiddeld 2%Met uitzonde ring van de 45 ES betreft het alle Uno's en Ritmo's. Alleen de Ritmo Bertone Cabrio blijft buiten de verhoging. De voordeligste Uno komt nu op 13.990,- en de goed koopste Ritmo kost 15.400,- Al met al nog steeds leuke prijzen. Voor de Panda, 127, 131 en Argenta gelden geen verhogingen. Dit betekent dat de Panda Shop ping met z'n prijs van 10.900,- de billigste Fiat blijft. Voor het eerst organiseert RAI volgend jaar een internatio! Ie vaktentoonstelling op het gebj van autobussen en touringcars. T ze tentoonstelling wordt gehouél van 19 tot en met 23 septenitj 1984. Het ligt in de bedoeling van RAI hiervan een tweejaarlijks! beuren te maken Een consequen is dan wel, dat de grote bussen n al hun toebehoren verdwijnen de bedrijfsauto RAI. Ook een tweejaarlijks ever ment, om het jaar afgewisseld c de personenauto RAI.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10