„Als eenmanszaakje was het echt niet meer te runnen Peter op den Camp stopt er mee als sportmedewerker van de Leusder Krant Ouders zijn vaak veel fanatieker dan hun kinderen" Ik wou dat Roda eindelijk eens in de KNVB kwam' „Dat die vergaderingen nooit op tijd begonnen, dat ergerde me" DE LEUSDER KRANT DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1983 interview door Marnix Kreyns LEUSDEN - „Van een kant het jammer. Van de andere ittV. je komt op een leeftijd je ook niet overal meer titer aan holt." Peter op den Camp (65) lotiveert in één zin, waarom j deze zomer een punt heeft zet achter de werkzaamhe- n, die hij meer dan tien jaar or deze krant heeft ver- Op den Camp heeft im een decennium lang de ortverslaggeving verzorgd or dit nieuwsblad. Op het loment dat hij de pensioen- erechtigde leeftijd bereikte, esloot hij dat het wat hem letreft welletjes was ge neest. Een jonger iemand noest het maar eens van lem gaan overnemen en nu lie opvolger in de persoon an Henk Jan Westland is jevonden, kan Op den Camp net een gerust hart vertrek- pn. „Want", zegt hij, „het is én maar een bijbaantje, het t toch iets waar ik jaren aan éwerkt heb. En ik zou het fcht verschrikkelijk verve énd hebben gevonden, wan neer dat nu in één klap zou verwateren. Ik heb er nu ech ter alle vertrouwen in, dat dat niet zal gebeuren." Het begon in 1972 min of meer per ongeluk ..De |ongens van de crossvereniging, waarvan ik er een paar goed kende, wilden eigenlijk wel eens wat meer publiciteit Die trokken ieder weekend dan hier heen en dan daarheen en dan werden er ook wel aardige resulta ten behaald. Maar daar kwam nooit iets van in de krant en ot ik er niet Peter op den Camp Van een kant is het /ammer. Van de andere kant je komt op een ieelti/d dat je ook niet overat meer achter aan holt geschreven Dat bood ik aan aan de Leusder Krant en dat kwam er in. Een tijdje later vroeg Bert Vos, jouw voorganger, me ol ik niet wat voor kon zorgen, dat dat wel ge beurde. Nou, toen ben ik eens een paar keer met die jongens meege gaan en ik heb daar iets over ter op den Camp ctere". De ene spon is natuurlijk meer een kijksport dan de meer op sportgebied wilde doen Zo is het begonnen. Belangstelling voor sport had de in 1917 in het voormalig Neder lands-Indische Padang geboren Op den Camp altijd al gehad In zijn HBS-tijd in Breda - waar de familie Op den Camp zich in 1932 na terugkeer uit Nederlands-lndiè had gevestigd - voetbalde hij bij Baro nie Ook aan hockey en tennis deed Op den Camp in zijn jonge jaren en een daarnaast globale belangstelling voor alle takken van sport voerde hem na de HBS naar de redaktielokalen van het West- Brabantse dagblad ,,De Stem" Hij kwam er op de sportredaktie en een correspondentschap voor De Volkskrant leverde hem daarnaast nog eens 8 centen per regel op Op den Camp ,.Die tarieven zijn overi gens minder snel gestegen dan de prijs van de sigaretten' Toch werd de journalistiek niet het vak, waar aan hij het grootste deel van zijn arbeidzaam leven besteedde Hij kwam in de verzekeringen terecht en kwam in 1961 naar Leusden om bij de betreffende afdeling van Pon in dienst te treden. Om een aantal jaren later zijn vroegere stiel weer op te pakken, maar nu als vrijetijds besteding Voetbal en schaken Op den Camp herinnert zich, dat het op sportgebied allemaal wat minder was, toen hij zich in Leus den vestigde ..Maar". voegt hij er aan toe. ,,wat was Leusden toen nog? Wij woonden in de Rossen berglaan en dat was aan de rand van het dorp Keek je zo over de weilanden uit Nu ligt de Rossen berglaan midden in Leusden- centrum.' Oorspronkelijk had je hier alleen maar voetbal en schaken. In een paar golven zijn daar toen vervol gens de andere sporten bij geko men In de zestiger jaren is er zo n golf geweest, waaruit onder meer Lockhorst en de Antilopen zijn voortgekomen. En in de zeventiger jaren kwam daar een tweede reeks bij: badminton, biljarten, bridge, hockey, volleybal, noem maar op. Ja, daar had ik inderdaad de hand jes meer dan vol aan.' Met de groei van het aantal sportverenigingen nam ook de aandacht voor sport in Leusder Krant toe Begon het met wat losse berichten, in de loop der jaren groeide het uit naar tenminste een pagina sport per - toen nog één maal per week verschijnende - Leusder Krant Sedert de Leusder Krant tweemaal per week ging ver schijnen. verzorgde Op den Camp iedere dinsdag en donderdag ten minste één sportpagina Op de vraag, of het aanvankelijk zijn be doeling was om er zoveel werk van te maken, antwoordt de scheiden de sportmedewerker onomwonden dat dat niet het geval was. ,.Het werd gewoon veel te veel Daarom heb ik me op een gegeven moment ook bewust toegelegd op het aan knopen van relaties binnen zo veel mogelijk clubs Dat deze of gene me een verslagje of in ieder geval de gegevens leverde van wat er binnen zijn club gebeurde. Zo kon ik het nog een beetje bijbenen, want om het als een eenmanszaak je te runnen, dat ging echt niet meer." Aan iemand die zich zo lange tijd zo intensief met het schrijven over allerlei takken van sport heeft be ziggehouden is de vraag ge- Nou. en dan zit je in Leusden prachtig, want op zweefvliegen en diepzeeduiken na. kun je hier toch alles." ,,lk vind dat de gemeente dat belang van sport ook erkend heeft De meeste verenigingen zitten nu goed met hun accommodatie Kijk, het gebeurt niet snel. maar als het dan komt, dan komt het ook met geweld We zijn nu bijna door de achterstand aan sportaccommoda ties heen Je moet nu eens naar Roda kijken. Ik zou in de wijde omgeving geen voetbalclub weten met zo'n fraaie accommodatie En tennisgelegenheden zijn er toch net zoveel als supermarkten Uit dat alles mag blijken, dat de ge meenteraad toch in voldoende ma te achter de Leusdense sporters staat. Zelf Offereins - raadslid voor GPV en SGP -, wiens partij je toch niet bepaald sport-minded kunt noemen, is voor de sport een hele goede ..Het ligt natuurlijk ook aan het karakter van een dorp als Leusden Leusden is in de eerste plaats een woongemeenschap. In zo'n plaats moeten mensen ook hun vrije tijd kunnen besteden en je ziet dat dat voor een niet onbelangrijk deel op sportgebied gebeurt. Er zijn hier veel grote verenigingen Er doen zich weinig afsplitsingen voor. En als het dan gebeurt - zoals bijvoor beeld bij de badminton, waarvan er in Leusden twee verenigingen zijn dan komt het vaak omdat de accommodatie een verdere groei van het aantal leden van ene ver eniging niet toestond." rechtvaardigd. hoe belangrijk sport is. Op den Camp doceert: .Dan moet je eerst onderscheid maken tussen beroeps- en amateursport Dat zijn twee heel verschillende dingen Hier in Leusden hebben we het alleen over amateursport. Als je daar nu even het harder worden van de sport bij weglaat, dan zie ik sport toch vooral als een machtig wapen tegen de nog steeds groeiende overvloed aan vrije tijd Opjutten - Je zei daarnet tussendoor, dat de hardheid in de sport is toegeno men. Heb je dat in die jaren dat jij de spon in Leusden hebt gevolgd echt kunnen constateren? Op den Camp ,,Ja, zonder meer. 't Is harder geworden Maar als je me vraagt naar een duidelijke reden daarvoor, dan weet ik dat niet zo zeker Ik denk. dat het bijvoorbeeld aan bepaalde trainers ligt, die hun spelers dermate opjut ten. dat het tot hard spel komt Je zou eens moeten komen kijken bij een schoolvoetbaltoernooi Die ou ders en onderwijzers, die zijn me toch fanatiek. Veel fanatieker vaak dan die kinderen zelf Bij de laatste Tour de Junior ging een aantal ouders zo wat met elkaar op de vuist, terwijl hun kinderen onder tussen hand in hand over de kermis liepen Overigens valt het met de hard heid in Leusden nog wel mee De verschillende strafcommissie heb ben hier niet bijzonder veel werk Maar toch is het anders dan tien jaar geleden Een teken des tijds, denk ik." - Heb je bepaalde favoriete spor ten? Op den Camp ,,Er zijn sporten waar ik liever niet naar toe ga, laat ik het zo zeggen. Boksen - dat wordt in Leusden toch niet beoe fend, dus dat kan ik rustig zeggen -, daar ga ik liever niet heen. En verder is natuurlijk de ene sport meer een kijksport dan de andere. Je hebt hier een grote schietvereni ging. Die mensen beoefenen hun sport met veel plezier, maar om er naar te kijken, daar is niet zo veel aan Zo vind ik hockey ook nog altijd veel minder een kijksport dan voetbal Ja. en ik niet alleen, denk ik, anders zouden ze in de hoofdklasse hoc key ook heus wel kaartjes verko pen Nee. dat doen ze niet.' - Zou je een sportief hoogtepunt kunnen noemen uit de jaren, die jij van nabij hebt meeqemaakl7 Op den Camp, grinnikend: „Een hoogtepunt in de Leusden se sport". En na enig nadenken: „Die avond, waarop het 25-jarig bestaan van de Tour de Junior werd gevierd, dat vond ik een mooie gebeurtenis. Ik vind die Tour ieder jaar weer een mooie prestatie en toen dan daar al die oud-winnaars verzameld waren, dat vond ik wel wat. Ja, en voor de Leusdense sport was natuurlijk van belang het jaar, waarin de uitbreiding van het Beuningpark, de tennis- hal en de sporthal gereed kwa men. Dat is voor de sporters van groot belang geweest." - Dieptepunten Op den Camp: ,,Ach, dieptepun ten. Ik zou het meer in de vorm van een wens willen zeggen Ik zou willen, dat Roda eindelijk eens in de KNVB qinq voetballen. Ik vind het ontzettend jammer dat dat nog steeds niet het geval is. Als je eens kijkt naar de clubs in omliggende, vaak kleinere plaatsen Dan moet je toch constateren dat het nivo De Leusder Krant en pasgeboren baby's Wat dat met elkaar te maken heeft? Alles! Bl| de Leusder Krant kunt u namelijk geboortekaartjes bestellen om de nieuweling in 't gezin bekend te maken bl) familie en bekenden In ons kantoor liggen boeken met voorbeelden klaar U kunt ze meenemen om thuis de kaart, die u leuk vindt, uit te zoeken. Voor wat het lettertype betreft heeft u de keus uit hand-of machineletters Rozendaallaan 9. telefoon 941495 Het kantoor is op werkdagen geopend van 9 00 tot 12 00 uur eR van 13.30 tot 17 00 uur. den te zijn Sinds ik voor de krant schrijt, ben ik lid van geen enkele sportvereniging, ook geen dona teur ot zo Ik wilde me nergens aan binden, om zo vrij mogelijk te zijn. Ais het nodig is om kritiek te leve ren, dan moet niet het een ot ander je daarbij in de weg staan. Overi gens krijg je dan toch nog wel te horen moet je nou zo negatief doen over Roda Waarop ik dan weer zei jullie geven tot niets anders aanleiding Dat werd over het algemeen ook wel weer ge waardeerd, hoor." Eén dame vormt daarop een duide lijke uitzondering. Inmiddels al weer geruime tijd geleden had Op den Camp in de krant vermeld, dat door een tout van genoemde dame - zij had de inschrijving niet tijdig geregeld - een compleet team een jaar lang niet aan de competitie kon meedoen. De dame stelde vanaf dat moment niet langer prijs op een abonnement op de Leusder Krant Op den Camp „Over het alge meen heb ik veel positieve reakties op mijn werk gehad Dat was voor mij ook een deel van het plezier van het werk. De contacten met allerlei mensen, dat heb ik altijd erg leuk gevonden - Alleen niet tijdens vergaderin gen Daar heb ik je meer dan eens over horen mopperen Op den Camp „Het ging niet om de vergaderingen zelf, maar om de manier, waarop er vergaderd werd. Er mot nou eenmaal vergaderd worden, omdat dat in je reglemen ten staat en het is natuurlijk ook een goede manier om in contact te blijven met je leden.Maar bij vrijwel al die clubs heb ie wel een paar mensen, die vooral zichzelf zo graag horen En dan duurt zo'n vergadering niet één uur - waarin alles ruimschoots afgehandeld zou kunnen worden -, maar dan zijn er een tweede en soms een derde vergadering nodig om door zo'n agenda Ie komen. Ik ken een club. je moet de naam niet vermelden, daar is het IQ zo hoog, daar gaat hei altijd zo." „En waar ik me ook aan geër gerd heb: dal die vergaderingen nooit op tijd beginnen Aanvang acht uur, komen de eerste belang stellenden zo tegen halt negen eens binnenlopen Ik vrees echter, dat daar niet zo gauw verandering in zal komen in Leusden." Misschien dat we dat on derwerp nog eens aangesne den zien in een cursiefje van Peter op den Camp. Die blijft hij namelijk met de bekende wekelijkse getrouwheid leve ren. Incidenteel zal hij ook nog wel eens aan de sportverslaggeving deelne men. Maar het merendeel van zijn werkzaamheden heeft Op den Camp nu over gedragen aan Westland. De scheidende verslaggever heeft de aankomende bij de verschillende verenigingen geïntroduceerd. En hem on dertussen van de nodige goede adviezen voorzien. Bijvoorbeeld, wat je moet doen als zich twee belangrij ke sportwedstrijden tegelij kertijd afspelen. En hoe te schrijven over de man in het zwart. Op den Camp: „Je krijgt wel eens van die ver slagjes van bestuursleden en dan is de scheidsrechter de gebeten hond. Dat haal ik er dan uit. Ik vind dat je niet te snel moet katten op de scheidsrechter. Ik denk altijd maar: die man die doet het niet alleen voor een grijpstui- ver, die doet het vooral ook voor zijn lol. Net zo goed als de spelers. En bovendien: zo'n club heeft er in wezen alleen zich zelf maar mee, want een volgende keer tref je die scheidsrechter weer en dan sta je eigenlijk al gelijk met 3-0 achter. Elf jaar geleden kwam 'eter op den Camp min of leer per ongeluk bij de .eusder Krant terecht. Nu ioudthijerals iportmedewerker bewust lee op. Hij vind dat de tijd jekomen is om de sportverslaggeving aan een inger iemand over te laten, in daardoor verliest de .eusder Krant de veteraan lan zijn medewerkerskorps. hier achter is gebleven op de ont wikkelingen. Hoe dat komt? Ja, ik denk dat ze het hier te lang echt een plaatselijk gebeuren hebben willen houden En dan lukt het niet Dan zie je toch. dat je voortdurend je betere spelers kwijtraakt aan Amersfoortse ver enigingen. Overigens is daar nu wel enige verandering in aan het komen Relativerend De manier waarop Op den Camp in de Leusder Krant over sport heelt geschreven getuigt van een nogal relativerende instelling Met name ook in zijn sedert 1976 wekeliiks Bij zijn afscheid eert gesprek met Op den Camp. Over sport natuurlijk, en over de ontwikkeling daarvan in Leusden. Over hoogte- en dieptepuntenen de merendeels positieve reakties op zijn werk. En over de adviezen, die hij zijn opvolger verstrekte. „Je moet niet te snel katten op de scheidsrechter. Ik denk altijd maar: die man doet het niet alleen voor een grijpstuiver, die doet het vooral ook voor z'nlol". verschijnende cursiefjes getuigt hij daar van Op den Camp „Oh ja, dat is zo Vandaar dat ik het ook altijd zo'n geweldig voordeel heb gevonden om aan geen enkele sport gebon-

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5