u Goede rommelmarkt „Identifizatione ji di una Donna" t Wijziging klaarovers Noorder inslag Kantlijn Leusder Krant Slechte oliebollen worden onderzocht Krant zou ridiculiseren Noodkreet burgemeester Leusdense speelt belangrijke rol in Keistadfeesten Gouden paar in Leusden-zuid Lasterpraat FOTO-KOPIE NODIG? Verkeerslichten I Ji DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 loep op Leusden 10 Redaktie: Caspar van Loo Bijdragen: Marnix Kreyns, Dick Bijl Het Achterveldse feestcomité snapt er niets van. De oliebollen die het verkocht tijdens de onlangs gehouden braderie waren niet te pruimen. Deze doorgaans lekkernijen waren hard, n als het lukte om de tanden erin te zetten waren de bollen onsmakelijk. Volgens het feestcomité, dat zijn excuses bij deze aanbiedt, is er duidelijk iets met het beslag mis gegaan. Het Achterveldse comité laat het er echter niet bij zitten. Men wil tot op de bodem van het beslag uitzoeken wat er verkeerd is gegaan bij het bakken van de oliebollen. Het feestcomité vermoedt dat er mensen zijn die deze baksels hebben ingevroren. Zij worden verzocht de bollen terug te brengen naar Wim van Middelaar, Jannendorp II, v/aarna de mislukte oliebollen ontleed zullen worden om achter de oorzaak van het „debaksel" te komen. VVD-raadslid Alrich Parson vindt dat deze krant hoofdzakelijk politieke zaken in de gemeente teveel ridiculiseert, belachelijk maakt dus. „Het is wel eens zo dat er aanleiding toe is, maar toch," liet Parson weten aan het eind van een interview dat de LK had met hem en drie andere raadsleden (zie elders in dit nummer). Dat ridiculisme komt naar zijn mening sterk naar voren in de rubriek „Kantlijn", die elke donderdag door veel mensen graag wordt gelezen. „Ik moet zeggen dat de Kantlijn, die veel over politieke zaken gaat, een erg negatieve tendens krijgt. Zo in de trant van: hoe is dit mogelijk en dat, en: wat zitten ze weer te knoeien. Dat is mijn persoonlijke mening. Ik vind dat het voor de verhoudingen binnen de gemeenschap beter is als de zaken positiever worden benaderd en niet in het cabarateske worden getrokken." Maar de Kantlijn wordt door velen zeer goed gelezen? Parson: „Ja, dat weet ik, maar daar kleeft nu juist het gevaar aan. Want omdat veel mensen die rubriek lezen, gaan ze denken dat de plaatselijke politiek cabaratesk is en worden de zaken niet meer serieus genomen. Ik weet wel dat er grote artikel in de krant tegenover staan, maar die worden niet gelezen. Begrijp me niet verkeerd, ik vind de Kantlijn een fantastische rubriek." Commentaar van de samensteller van de Kantlijn: „Als de heer Parson vindt dat de plaatselijke politiek teveel in het cabarateske wordt getrokken, kan hij dan even aantonen dat het een en ander wel serieus wordt bedoeld?" Burgemeester mr. J. W. M. Rademaker heeft vorige week in de vergadering van de gemeenteraad een oproep gedaan aan die het maar horen wilden om waakzamer te zijn op verdachte zaken buiten, voornamelijk in de avonduren. Volgens de burgemeester is dat een goede methode om het vandalisme in de gemeente de kop in te drukken. „Het zou wenselijk zijn als mensen de politie bellen wanneer ze verdachte geluiden horen. En dus niet wachten tot de volgende dag wanneer het onheil reeds is geschied. Dan zeggen ze meestal: ja ik heb gisteren wei iets gehoord." De burgemeester wees op een positief geval van enkele weken geleden toen een paar jongens door de politie konden worden aangehouden na een tip van een voorbijganger die hen auto's zag bespuiten met verf. veranderde opstelling van het CDA in de kavelkwestie en waarin het CDA vergeleken werd met een circus. Evelien Blom tijdens de raadsvergadering: „Kreyns schrijft dat zijn intellektueie vermogens tekort schieten om de volledige diepgang van de kavelkwestie te doorgronden. Daar hij zich vervolgens toch waagt aan een inhoudelijk oordeel er over. komt hij uiteindelijk zelf als de pias uit het geheel tevoorschijn." Dat mag een ongebruikelijke uitspraak van een fraktievoorzitter worden genoemd. Doorgaans wordt er niet gereageerd op cursieve onderdelen van dag- of nieuwsblad. Maar Evelien Blom had kennelijk wel behoefte aan een weerwoord. Kreyns, op zijn beurt: „De pias of nar heeft in de geschiedenis vaak een niet onbelangrijke, invloedrijke rol gespeeld. In die traditie voel ik mij dus niets te goed om die funktie te bekleden. Zolang het maar niet in het circus van mevrouw Blom is." Leusdense Lieke van de Kemp speelde gisteravond voor de vierde maal een niet onbelangrijke rol tijdens de opening van de Keistadfeesten in Amersfoort. Zij acteerde de gade van de legendarische Everard Meyster aan wie Amersfoort haar beroemde kei te danken heeft. Tijdens de openingsfestiviteiten wordt elk jaar een rollenspel opgevoerd,waarin jonkheer Everard Meyster herleeft en met een tegenspeler wedt dat zijn keietrekkers de kei kunnen trekken naar de plaats van bestemming. Lieke van Kemp heeft haar rol Het echtpaar Van de Bunt-Overeem, Van Hardenbroektaan 45 in Leusden-zuid vierde afgelopen dinsdag zijn 50-jarig huwelijksfeest. Reden voor de burgemeester omhet gouden paar een bezoekje te brengen en de hand te drukken. Melis (70) enBetje (72) van de Bunt woont sinds 1936 in Leusden. Ze kregen drie kinderen van wie hun zoon nog in Leusden woont Op de foto poseert het gouden paar uil Leusden-zuid met de burgemeester voor hun woning. Tot mijn grote verbazing las ik in de Leusder Krant d d 30 augustus 1983 een artikel omtrent de Ha mersveldseweg Naar mijn mening verspreidt uw verslaggever in het betreffende bericht lasterpraat Het lijkt mij rechtvaardig wan neer deze verslaggever zich eerst als^rouw^vanjonkheè'r'Meysterte 'nverb'ndin9s,eltme'debf <f< - personen, waarover hij schrijft, en geen lasterpraat en luchtkastelen gaat verkopen. De fraktievoorzitter van het CDA, Evelien Blom, vindt stukkiesschrijver Kreyns een pias. Althans, uit zijn stukkie van vorige week komt hij uiteindelijk zelf als de pias tevoorschijn. Dat heeft Evelien Blom gezegd tijdens de raadsvergadering van jongstleden donderdagavond. Aan haar betoog over de kavelkwestie Langenbeek had mevrouw Blom, na lezing van de Leusder Krant van vorige week donderdag, een passage toegevoegd. Zij haalde een alinea uit het cursiefje van Kreyns aan, dat vorige week handelde over de danken aan het feit dat ze op een paard kan rijden als een echte amazone, dus met twee benen aan een kant van het dier. Ton van Ek, die de rol van Meyster speelt, heeft haar daarom persoonlijk gevraagd. De zoon van het echtpaar Meyster wordt vertolkt door Liekes 8-jarige zoon Jasper Jacob. Hij deed het gisteren voor de derde keer. Lieke van Kempen „echtgenoot" Ton van Ek hadden gistermorgen nog even contact met elkaar. Op de vraag van Lieke of ze tijdens de openings van de Keistadfeesten nog iets moest zeggen, antwoordde hij dat ze slechts „beminnelijk" moest zijn. „En daar heb ik geen problemen mee," aldus Lieke. Lieke van Kemp en zoon (links) als echtgenoot en zoon van Everard Meyster tijdens de keistadfeesten van vorig jaar. Ik zou graag enige uitleg omtrent zijn bewoordingen willen hebben: 1Uw verslaggever beweert dat er per 1 oktober een fitness- annex saunacentrum gevestigd wordt, wat tot op heden nog niet officieel bevestigd is 2 Uw verslaggever heeft het over „antieke spullen". Heeft hij ooit gehoord van ABN.? 3. Uw verslaggever schrijft „Hij gaat zijn heil zoeken in Bussum". Wat is „zijn heil"? Hoe komt hij er aan, dat wij naar Bussum vertrek ken? 4. Wat bedoelt uw verslaggever met „zijn inkomsten weer op een fatsoenlijk peil te krijgen'"? Wat is „een fatsoenlijk peil" volgens hem"? 5. Er wordt een artikel-19 procedu re ingezet. Deze was al ingezet en per 29 augustus afgelopen Waar heeft deze persoon het recht toe om zulke lasterpraat te schrijven en zich te bemoeien in iemands privéleven? Is er ooit geschreven over de winkeliers die gestopt zijn in de Hamershof zoals: de heer Roose boom, juwelier; de heer E. Sikking, schoenenzaak; de heer S van Doorn, coffeeshop, enzovoorts? Ik heb uw verslaggever persoon lijk verteld, wat de ware redenen (gezondheidsredenen) in verband met ons vertrek zijn en hij werd gauw stil. Door deze brief te publiceren hoop ik dat u in de toekomst de beleefdheid heeft zich eerst in ver- Rozendaallaan 9 Leusden-C. LEUSDEN - De verkeersbriga- dlersdienst maakt bekend, dat de tijden waarop klaarovers op de kruispunten van de Noorder inslag aktief zijn, zijn gewijzigd. Het betreft de kruispunten Noor- derinslag/Wierickewijk en Noor derinslag/Middenweg. Daar ver valt op maandag, dinsdag, don derdag en vrijdag de klaarover- dienst van 11.30 uur. Wel staan er om 12.00 uur klaarovers op deze kruispunten. Op woensdag staan de klaarovers er om 11.30 en 12.30 uur. ACHTERVELD - Door de muziekvereniging D W. S werd ook dit jaar weerde inmiddels traditioneel geworden rommelmarkt georganiseerd Dankzij de medewerking van de bewoners was er dit jaar weer een grote hoeveelheid materiaal aanwezig Hel werd weer een gezellige en goed bezochte markt. Er was voor elk wat wils en er werden goede zaken gedaan. De opbrengst zal worden bestemd voor de aankoop van muziekinstrumenten en tevens voor reparatie van in gebruik zijnde instrumenten. - Iedereen kon op de rommelmarkt wel iets van zijn gading vinden binding te stellen met de personen, waarover u schrijft en niet de men sen aan de schandpaal te zetten Daarbij hoop ik dat de hoofdredak- teur voortaan eerst de publikaties doorneemt alvorens deze te publi ceren en de Leusder Krant geen roddelblad wordt Wanneer u deze brief niet beant woord, dien ik een klacht in wegens smaad en laster Toos de Graeve, Hamersveldseweg 80, Leusden Naschrift redaktie: De direkte aanleiding tot het bewuste bericht in de Leusder Krant van jongstleden dinsdag was een publikatie van de ge meente Leusden - geplaatst in de Leusder Krant van donderdag 11 augustus -, waarin werd ge meld dat het college van B. en W. voornemens was om met toe passing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bouwvergunning te verlenen voor „Het verbouwen van een loods tot fitness-centrum op het perceel Hamersveldseweg 80 te Leusden-centrum door R. v.d. Voorde". Vervolgens is er kontakt ge weest met de verkopend make laar en de gemeente Leusden. Daarnaast heeft de betrokken verslaggever zich bij het maken van zijn bericht gebaseerd op een artikel, dat op donderdag 16 juni jongstleden onder de kop „Antiekhandelaar mag zijn as sortiment niet uitbreiden" in de Leusder Krant verscheen. Dat was een verslag van een verga dering van de werkgroep „Eco nomische Zaken, Consumenten belangen en Werkgelegenheid". Tijdens die op 14 juni jongstle den gehouden vergadering werd ook gesproken over de vraag, of in de antiekhal andere zaken dan antiek zouden mogen worden verkocht. De gemeente wilde daar, op grond van het geldend bestemmingsplan, geen toe stemming voor geven. Tijdens de vergadering bepleitte de heer De Graeve, de eigenaar van de antiekhal, alsnog uitbreiding van zijn assortiment. Hij wees er daarbij op, dat ook de antiekhan del in Nederland momenteel achteruit loopt. Wat de concrete, door me vrouw De Graeve naar voren gebrachte punten betreft, het volgende: De mededeling van mevrouw De Graeve, dat de vestiging van het fitness- en saunacentrum nog niet officieel rond was, op het moment dat het bericht in de Leusder Krant verscheen, is cor rect. Van de heer Ten Voorde hebben wij inmiddels vernomen, dat nu wel alle formaliteiten zijn vervuld en dat juist hedenoch tend het koopcontract is onder tekend. Op het punt van de artikel-19 procedure meldden wij dat deze „is ingezet". Zoals uit bovenge citeerde gemeentelijke publika tie bleek, werd de procedure op 11 augustus ingezet. Onze me dedeling was dus correct. Ten aanzien van de passage „zijn inkomsten weer op een fatsoenlijk peil te krijgen" erkent de redaktie van de Leusder Krant, dat het hier om een uiterst ongelukkige formulering gaat. Bedoeld was slechts te herinne ren aan het feit, dat de heer De Graeve graag zijn assortiment uit had willen breiden, zoals naar voren kwam op boven genoem de ECW-vergadering. De redaktie van de Leusder Krant is er geenszins op uit om lasterpraat in de kolommen van dit nieuwsblad op te nemen. Evenmin wensen wij ons te be moeien met het privé-leven van wie dan ook. Tot onze spijt is er vóór publi katie van het bericht geen kon- takt opgenomen met de familie De Graeve. De redaktie van de Leusder Krant erkent, dat dat incorrect is. Daarvoor, en voor de eerder genoemde ongelukkige formule ring bieden wij de heer en me vrouw De Graeve onze veront schuldigingen aan. M. M. P. M. Kreyns, hoofdredakteur Leusder Krant Maandagmorgen 29 augustus werden de omwonenden van de wijk Groenhouten wederom op geschrikt door een ernstig ver keersongeval dat zich voordeed op de kruising Groene Zoom/ Noorderinslag. Een kruising, die doorgaans goed overzichtelijk is en zelfs voorzien is van duidelij ke strepen, haaietanden, voor rangsborden en stoplichten. Als automobilist maak ik dage lijks gebruik van deze kruising en wanneer de stoplichten in werking zijn, heb ik weinig pro blemen, alhoewel je toch ogen in alle hoeken van je hoofd moet hebben om zonder kleerscheu ren de kruising te passeren. Nu heeft een of andere ambte naar bij de gemeente het onzali ge idee geopperd (misschien in verband met doorstroming) de verkeerslichten na een bepaald uur buiten werking te stellen in het kinderlijke vertrouwen dat de automobilist of andere wegge bruiker de kennis of het ver- keersfatsoen heeft deze kruising te passeren. Een ijdele gedach te, want sinds het instellen van deze waanzinnige bezuiniging zijn er al diverse ongelukken gebeurd, waarvan de laatste zeer ernstig genoemd mag worden. Publikaties in buitenlandse en binnenlandse pers leren ons da gelijks dat de Nederlandse weg gebruiker alle regels aan zijn laars lapt. Het valt mij zelfs dagelijks op dat de Leusdense automobilist met een gemiddelde snelheid van circa 70 80 km per uur de hernieuwde bocht van de Heili- genbergerweg uit komt razen en met dezelfde snelheid de Noor derinslag oprijdt. Hij vertrouwt erop dat-ie op 'n voorrangsweg rijdt. Dit is even eens het geval met de bestuur der die van beide kanten op de Groene Zoom rijdt in de richting van de Noorderinslag. Hij heeft geen voorrang, maar de auto die hem vanaf de Noorderinslag in de verte nadert is volgens hem nog veraf, met gevolg een foutie ve berekening en de fatale klap. Daarom met klem en liever nu dan morgen: Stel de verkeers lichten weer in. En niet alleen op de spitsuren. Vooral ook omdat kinderen uit alle wijken - en niet alleen tijdens de spits - van deze kruising gebruik moeten maken. De Amersfoortse middelbare scholen beginnen niet altijd om half negen. Legio scholen heb ben het eerste uur op bepaalde dagen vrij of sluiten om 15.00 uur. Dan nog het bezoek van het zwembad of de sportvelden op willekeurige tijden, maar dan overdag. Natuurlijk steken kinderen ook wel over dwars door het rode licht. Als automobilist houd ik daar rekening mee, want ook ik heb twee schoolgaande kinde ren die tweemaal per dag deze langzamerhand vervloekte krui sing moeten passeren. Oplossing? a. Instellen van de lichten. b. Aanleggen van desnoods ver keersdrempels op de twee zijden van de Groene Zoom. c. Registratiecamera op beide zijden van de kruising. W. Wensink, Haverland 33, Leusden Wat zou gedeputeerde Hoe pelman gedacht hebben, toen onze ..fijnzinnige' Marius naar Rijksweg 28 wilde rijden via de Randweg en dat niet kon? Cynische Leusden aar: ..Hoe pel op. man'" Tijd geleden, dat we hoorden over die vrije busbaan, maar we hadden kunnen weten, dat Wagenaar zelden eigen be dachte plannen opgeeft. Soms zijn de gemeentelijke wegen ondoorgrondelijk. Na zeer geruime tijd te hebben gewacht wordt nu plotseling met de aanleg van die ,,hoc- key-fiets-aansluiting" op de Asschatterweg gestart Eigenlijk verdient 't gemeente bestuur niet veel beter als het om die aansluiting op Rijksweg 28 gaat Al onze ambtenaren krijgen nu een eigendienst-balpen"met de naam van de gemeente er in gegrift, lees ik tot mijn grote vreugde... De talrijke op antwoord van de gemeente wachtende Leusde- naren kunnen nu dan toch eindelijk de brieven tegemoet zien... Dat is nou flauw Kantlijner Je verwacht toch niet dat al die ambtenaren zélf die brieven gaan schrijven? Nee. de ellende met die ge meentelijke correspondentie, dat is inderdaad met geen ge graveerde gemeentelijke bal pen te beschrijven... VraagIs die subsidie van vijf tig gulden voor de Leusdense afdeling van Veilig Verkeer Ne derland nou symbolisch of de afdeling zélf? f 165.000.- gevraagd voor ge- luidsisolerende maatregelen voor de Woelige Hoek". Wordt het niet de hoogste tijd dat de gemeente naast de komborden het bord ..Stilte gemeente" plaatst? Verbolgen Leusden aar: ..Weggegooid geld. want dat geschetter uit de raadzaal overstemt toch alles?" Hoezo, geschetter? Nemen de raadsleden dan muziekles? Als Wagenaar handig is, laat hij in het Zuiden des Lands de Belgische programma 's op vi deo opnemen om die een dag later via het Leusdense kabel net uit te zenden.. Leusdenaar. die zijn wethou der te goed kent: ..Dat doet ie vast niet. want het is niet z'n eigen idee Het CDA dacht tot op dit mo ment natuurlijk, dat zij niet aan bod zou komen. Het punt is. dat we even een onderzoekje moesten plegen. Vandaar dat het zo lang moest duren On$ excuses Als ik het allemaal goed begrepen heeft het CDA nu puur sociaal-maatschappeH/l. gronden dat teveel grond ai die riant wonende Lange beek-bewoners cadeau geg ven.. Eerlijk, daar krijg ik nou ec tranen van in mijn ogen Nee. niet van begrip hoor va at die door de CDA iegengek men ellende in Leusdens duu sle wijk... Want CDA-ers begrijpen ac ik voorlopig een schier onm gelijke opgave... De PvdA. zo lees ik ook. vin de handelswijze van het CL getuigen vanonbehoorlijk b stuur Ach, dat is nou we wal teveel gezegd Dal „b stuur" kun je eigenlijk wel we laten Aan de andere kant toch e sneu onderzoekt hel CDA ei delijk eens iets serieus (en vi 'r maanden lang is geen kali l pis!) is het verdorie weer ni goed... L Komen we bij de VVD. die waar haar vrienden zitten... f De VVD vergelijkt zo'n s/i grond in Langenbeek met eoii stuk kaas. Soms heb ik rrip\ twijfels over de liberale vergil li lijkingen, maar in dit geval klojy het: als je beide stukken te latte laat liggen, gaan ze echt st$- ken... En nou maar hopen, dat i CDA na het subsidiëren die f 165.000,- voor a/il geluidskooien voorde Woehit Hoek niet achteraf nog eet diepgaand gaat praten met omwonenden ...want voor je het weet, de het CDA het initiatief-voor^ om de omwonenden isolerei smartegeld te verstrekken zich helemaal van de woelig wereld af te sluiten. En er is al genoeg ellende int wpreld Neem nou bijvoorbeeld die ruchte ..knipperproef' van J, Wagenaar. Na toch een hoorlijk aantal ongelukk wordt die proef niet onmido lijk ingetrokken, maar gaan en w het ter diskussie stellet Want, zeggen de vroede vat ren, het is niet keihard bev> zen, dat al dat geknipper e vaarlijk is voor de weggebi ker... En daar word ik even niet go van. Hoe keihard moet het de ogen van onze geacl gemeentebestuur dan zijn? Van zulk soort beien opvattingen ga je met ogen knipperen en ook dat k heel gevaarlijk zijn als je te vallig aan het verkeer de neemt... (Van de filmredaktie) AMERSFOORT - In de Dinsdag- Movie-Cyclus van dinsdag a.s. kan men in Grand kijken naar de door de Italiaanse regisseur Michelangelo Antonlonl gemaakte film „Identifica- tlone dl una Donna". „Hoofdpersoon in „De identificatie van een vrouw" is een filmregisseur die het leven om hem heen vanaf een afstand bekijkt, als door de zoeker van een camera. Hij behoort niet meer tot de jongsten en voelt zich verbonden met, en misschien ook gebonden door. de vrouw die hij liefheeft Enkele vooraf gaande waarschuwingen ziet de man over het hoofd en ineens is die vrouw verdwenen, spoorloos. Op de manier van een detective gaat hij op zoek naar de vrouw Maar de imaginaire zoeker voor zi|n oog is het instrument waarmee hij de realiteit van de wereld van zich af houdt en de vrouw die hij zoekt en identificeren wil is de hoofdrolspeelster voor zijn nieuwe film In een interview met het Franse weekblad „L'Express" zegt Antonioni: „Alles wat ik ervan zeggen kan is dat mijn cineast niet meer weet of hij een vrouw voor zichzelf zoekt of voor zijn film. En dat mijn personage - en dat is iets heel nieuws - zich niet in een persoonlijke crisis bevindt' Op een be paalde manier is „De identificatie van een vrouw" een optimistische f£n| In „De Volkskrant" schreef Bueren „Identificatione di unaL is weer een ouderwetse ni, in de goede zin des woordsL» een aangrijpende en vitale filmt typische Antonioni-studie overt Was het vroeger de passie dieJ in films van Antonioni tot elKa^J1' elkaar dreef, twintig jaar later chelangelo zien dat er meer zijn die mensen aan elkaar bi van elkaar doen scheiden. In catione" gaat het om een filmer) hoofdpersoon zoekt voor zijn film. Hij heeft thuis een aanti hangen om het juiste gezicht lej Zijn eigen leven loopt daarmee: hij zoekt naar een vrouw. - Opmerkelijk trouwens, dat dr& persoon een man is. vroeger jr*' meestal een vrouw bij Antonio® in het zoeken van deze man»® toch weer verschillende vro. J beeld, die samen een beeld vrouw geven. Een vrouw van dln moeilijk bereikbaar, volgens esp Antonioni-stelling „subtieler f" werkelijkheid" en tegelijk beterj^ dan een man om de problemerF J leven op te lossen Er zijn nog steeds weinig^ die psychologisch zo'n dletfv studie van menselijke verhoirlZ kunnen creëren als Antonlor\Ve

Leusder Krant | 1983 | | pagina 10