I De lange adem, het duellisme, de visie en de afgang in de raad 1 Viernieuwe" raadsleden blikten terug op een jaar werk ert de Weerdt:Het leven wordt sheerst door incidenten" Ep Oostra:Moe vindt 't met erg als ik eens weg ben' Bram Vroon:Gezin blijft hoek steen van de samenleving, niet?' Alrich Parson:Tien banken voor een school zijn heel belangrijk" JONDERDAG 1 SEPTEMBER 1983 interview door Caspar van Loo rt de Weerdt maakt deel van de vlerpersoons dA-fractie. Hij is 50 jaar ld („Ik ben dus niet van sieren, haha"). In Zwijn- echt werd hij geboren en or zakelijke aangelegen den verhuisde De Weerdt gen jaar geleden naar usden waar hij als foto- aaf werkzaam is geweest, lor lichamelijke proble- >n moest hij noodgedwon- n zijn camera aan de kant jgen. Via het rommelen, als de PvdA'er het noemt, het wijkorgaan van De ■tering raakte hij verzeild de politiek. De Weerdt rd aktlef In het voormalige ogressief Leusden, een mblnatie van PvdA, PPR, P en D'66. Deze plaatselij- politieke groepering split- zich aan het eind van de jrige raadsperiode in een jarte PvdA- en D'66-fractle. - Weerdt, die circa vijf jaar is van de PvdA, deed vóór raadslidmaatschap veel haduwwerk" voor de 'l fractie. Hij werd en wordt gevreesd om zijn nimmer af latende ijver om zaken zeer grondig te onderzoeken en met enig wantrouwen te be kijken. „Nu zeggen sommi gen dat Ik buiten de gemeen teraad gevaarlijker was dan in de raad". Alrich Parson is een van de vier nieuwelingen in de zes- koppige VVD-raadsfractie. Hij werd 41 jaar geleden ge boren in Amsterdam. Van beroep is de liberaal direc teur van een schaderege lingsbureau. Twaalf jaar te rug vestigde Parson zich in Leusden. Vanwege de huis vesting, zoals hij dat noemt. In 1973 werd hij lid van de VVD, aanvankelijk als papie ren-lid. Zijn feeling met het politieke werk zette zich vijf jaar geleden in toen Parson lid werd van de plaatselijke Planadviesgroep, die het ge meentebestuur adviseert over sociaal-culturele en welzijnszaken. Alrich Parson wordt gezien als een man die zeer kundig financiële zaken kan be schouwen. Sommigen zien in hem een toekomstige wet houder van financiën. Behal ve zaken die met geld te maken hebben richt hij zich ook, samen met fractiege noot Sjef ten Berge, op ruim telijke ordening en openbare werken. Ep Oostra zit als enige na mens D'66 in de gemeente raad. Hij Is 59 jaar en werd geboren in Den Haag. Deze Leusdense democraat heeft geen werk meer, omdat ruim twee jaar geleden het bedrijf waarbij hij in dienst was, werd opgeheven. Oostra was toen aktlef In de export leiding van het bedrijf. „Met 57 was ik natuurlijk te oud om nog nieuw werk te vin den". Vanwege zijn beroep had hij zich in Amersfoort gevestigd, maar verhuisde later naar het Leusdense Waterloo. „Mijn kinderen waren aktief in de paarden sport en toen moesten we een huis hebben waar je een paard bij kan houden". Oostra. die inmiddels zo'n negen jaar lid is van D'66, kreeg door zijn gedwongen werkloosheid tijd om scha duwwerk te gaan doen voor het toenmalige Progressief Leusden. Zijn raadslidmaat schap kwam echter onver wacht en door de omstan digheden gedwongen. De D'66-man kwam namelijk eind vorig jaar in de plaats van partijgenoot Pieter Gel- jon, die als nieuweling even aan het raadswerk mocht ruiken maar door ziekte de pijp aan Maarten gaf. Oostra heeft een warme belangstel ling voor zaken die te maken hebben met de Leusderhel. Bram Vroon Is de enige nieu weling In de CDA-fractle. Hij Is 46 jaar en zijn wieg stond In het plaatsje Ameiden in de Alblasserwaard. De chris ten-democraat is als leraar geschiedenis en staatsin richting verbonden aan een school in Amersfoort. Hij woont negen jaar In Leus- den. Bram Vroon heeft in tegenstelling tot de drie an deren al enige raadservaring achter de rug. Als CHU'er, sins 1960 werd hij In 1966 gekozen in de gemeenteraad van het Brabantse Werkendam. Vier jaar eerder stond Vroon op de CHU-lijst tijdens de gemeenteraads verkiezingen In Geldermal- sen, maar kwam door zijn onverkiesbare plaats niet in de raad. in Werkendam knapte hij acht jaar raads werk op, waar van de laatste vier jaar als fractievoorzitter. „Maar we hadden toen een erg kleine fractie". Daarna heeft hij bewust afstand ge nomen van de politiek, om dat het teveel op hem af kwam. Hij ging wat studeren en zette zich In voor het kerkewerk. Langzaam maar zeker rolde hij in Leusden weer In de politiek. Vroon kwam vrij abrupt in de ge meenteraad als opvolger van de onverwacht overle den Piet Voormolen. Bram Vroon heeft pas een korte tijd aktief meegedaan met het raadswerk, omdat hij een kleine vier maanden uit de roulatie was vanwege een hernia-operatie. aar geleden werd de huidige gemeenteraad door de emeester voor een periode van vier jaar -Italleerd. Zeven CDA'ers, zes VVD'ers, vier ers, een D'66'er en een GPV/SGP'er legden de elofte af. Na moeizame onderhandelingen over de iderszetels, waarbij de PvdA geen plaats in het ie wist te bemachtigen, kwam het uiteindelijk tot idelijke aftekening in de raad met een ngscoalitie van CDA, VVD, D'66 en GPV/SGP en positie van de Partij van de Arbeid. Caspar van raatte op een koele augustusavond met vier leden, die als „nieuwelingen" een jaar geleden aan g gingen. Samen blikten ze terug, Gert de Weerdt, t Parson, Ep Oostra en Bram Vroon. DEN - De vier zitten een onwennig aan tafel Ifle verslaggever In de par. Uit een geluidsbox onze hoofden klinkt ilg-muziek, terwijl zo nu i gelach op klinkt van fcn aan andere tafeltjes. |vraagd beginnen de i de beurt enkele per- lljke gegevens te Dan de eerste echte r raadswerk. Wat heeft dat td? Weerdt: „Er is bij mij niet itgekomen dan ik er van it had. Ik ben wat dat betreft I optimistisch. Ik schat de og al reëel in, geloof ik. Je best. Wat mijn taak en die fractie is, is het tegengas lan bepaalde zaken die wij rstaan. Alleen het tegengas leeft nog weinig resultaat omdat de meerderheid in weinig met ons meevoelt" 'arson: „Wat mij in dat ene iu toe is opgevallen is het ge duellisme. In de politie- zi|n we steeds bezig om bestrijden. Ik denk dat het doet aan de effectiviteit om ieente te besturen. Dat is urenswaardig. Ik mis bij e mensen in de raad het vermogen om over alle i|nen heen, die er bestaan, !n naar samenwerking. Ik maak daar geen geheim de Partij van de Arbeid die tonder afzet tegen het colle- B8W en daar stelselmatig ig is. Mijn uitgangspunt is leenteraad en college sa- gemeente moeten bestu- blijkt helaas niet goed te eusden. Het doet afbreuk stuursvaardigheid van de Ie." 1ra: „Een jaar raadswerk voor mij de constatering me is opgevallen dat op en die in de raad of com- worden gemaakt meteen k worden opgevat Ik krijg k dat als een opmerking imaakt men denkt oh. het Jie hoek dus laten we maar eren. Ik bedoel dus, de )t iets en de WD reageed wekul Maar aan de ande- oepen opmerkingen dus giro* 'VD weerstand op bi) de van D'66 staan tussen deze partijen in en hebben wel eens getracht een bufferfunctie te vormen, maar dat lukt je toch niet hè." Bram Vroon: „Het is niet anders gelopen dan ik verwacht had. Je moet in de politiek vrij veel geduld hebben Politiek is lange termijn werk. Je moet vrij veel adem heb ben en niet te snel van start gaan, want dan loop je dood. Je moet uiteindelijk in overleg met elkaar, in allerlei structuren, de ideeën die jij hebt én je fractie proberen te ver wezenlijken en proberen over te dragen. Ik ben het trouwens met Alrich eens dat de PvdA- raadsleden soms een beetje te persoonlijke opmerkingen maken tegen een wethouder of de voorzit ter en dan soms half mompelend Dat vind ik negatief. Je moet poli tiek durven zeggen welke overtui ging je hebt en op grond van die overtuiging kies ik daar en en daar voor. Je moet vermijden dat er aan opmerkingen een persoonlijk tintje komt." Parson valt hem in de rede en wijst er op dat de persoonlijke verhoudingen tussen de raadsle den onderling vrij goed zijn, zelfs kameraadschappelijk. En dat is es sentieel, vindt hij De anderen stemmen met hem in. Wat heeft het raadswerk in uw leven veranderd? Alrich Parson reageert als eerste „Niets. In mijn vrije-tijdbesteding zeker niet. Voor het raadslidmaat schap was ik voor andere zaken ook 's avonds veel van huis. Nu heb Ik die zaken afgestoten en daar voor is het raadswerk in de plaats gekomen". Bram Vroon: „Omdat ik zo plotse ling in de raad ben gerold, ben ik nu bepaalde andere zaken aan het afbouwen. Het raadswerk neemt ontzettend veel tijd in beslag en ik moet er gewoon tijd vrij voor ma ken. Een van de dingen die ik aan de kant zet. is mijn lidmaatschap van de Hervormde Kerkeraad hier in Leusden als ook mijn werkzaam heden als docent aan de lerarenop leiding, waarmee ik per 1 januari stop. Want dan krijg ik er commis siewerk bij als vervanger van Henk van der Sloot in de raadscommis sie financiën Ep Oostra gaat verder: „Voor mij is er niet zo veel veranderd Ik was vanwege andere bestuursfuncties al gewend 's avonds veel weg te zijn Maar ik moet zeggen hè dat ik als eenmansfractie erg veel werk te doen heb." Vervolgens Gert de Weerdt: „Ik moet zeggen dat het aantal vrije avonden minder is geworden. Ik ben erg veel weg, maar ik was vroeger ook veel op pad. Een aantal zaken die ik voor het raads werk deed. heb ik geminiseerd. Zo hield ik me bezig met zaken die zich op het Veluwe Massief afspeelden, niet met het Massiel zelf want dat ligt er al duizend jaren, dat begrijp je zeker wel Eigenlijk kun je zeg gen. dat ik mijn stiel heb gevonden als met-werkende in het raads werk. Ik vind het erg aangenaam om als raadslid mijn leven-op dit moment te vullen" Gezin Hoe reageert het gezin op uw frequente afwezigheid? Ep Oostra lachend: „Moe vindt het niet erg als ik weg ben" Bram Vroon: ..Ik heb toch bewust andere bezigheden laten varen om ook nog aandacht te kunnen schenken aan het gezin, dat nog steeds de hoeksteen van de sa menleving is (hij lacht nu een beetje, CvL). Ik vind dat de vader bij het gezin hoort, bij de kinderen Niet dat ze bij mij allemaal op de schoot zitten als ik thuis ben. Er zijn er die gruwelijk de pest hebben aan de afwezigheid van de vader." Gert de Weerdt: „Ik ben overdag veel thuis en 's avonds veel weg Dat schept geen moeilijkheden. Maar voor mij zou het erg prettig zijn als er vergaderingen overdag gehouden worden Alrich Parson als laatste: „Ze vinden het thuis niet leuk als ik veel weg ben, maar ze zijn er in zoverre aan gewend omdat ik vroeger ook veel weg was, alleen voor andere taken. Het jammere is dat de plan ning van de vrije dagen, die er gelukkig nog genoeg zijn, niet altijd zo uitvalt als je wilt. Het kan soms erg vervelend uitkomen, vooral wanneer je ook nog eens in de weekends bezet bent". Een gewetensvraag Prevaleert het raadswerk boven familieaange legenheden? Alrich Parson is nu als eerste „Deze gewetensvraag is bij ons in de fractie aan de orde geweest en wij hebben gezegd: gezin en fami lie staan boven alles, maar ieder fractielid zal voor zichzelf moete beslissen of een vergadering of bijeenkomst gemist kan worden Voor mij is het zo. dat ik verjaarda gen van anderen meestal belangrij ker vind dan mijn verjaardag." Ep Oostra: „Iets dat van belang is in het gezin gaat voor het raads werk". De anderen zijn het daar roerend mee eens. Gert de Weerdt onthult vervolgens het voorstel, dat lang geleden hij een keer een bijeenkomst had van het wijkor gaan, maar die viel samen met zijn verjaardag Hij ging er toch éven een uurtje naar toe, maar dat wer den meerdere uren. terwijl de visite bij hem thuis zich afvroeg waar de jarige Job bleef Aardigheidje De vraag of er hoogtepunten zijn geweest het afgelopen raads- jaar, dat mocht een besluit, een voorval of een opmerking zijn, blijkt voor de heren niet te beant woorden zijn. Gert de Weerdt weet wel een aardigheidje dat zich nog niet zo lang geleden heeft voorgedaan. „Dat was het eigenaardige voorstel van mij met betrekking tot de tennishal. Om daar dus de gemeentewerf en de brandweer in onder te brengen. Dat vond Wagenaar Bram Vroon voorzichtig: „Nee, dat is onzin". Vervolgens gaan De Weerdt en Oostra in de slag met Vroon over de kavelkwestie die zoals bekend heeft geresulteerd in het kado ge ven van overmaat bouwgrond aan vijftien mensen in de wijk Langen- beek Na de opmerking van de verslaggever dat „we deze discus sie al gehad hebben", komen de vier heren toe aan de volgende vraag. pen jaar beheerst, met de nadruk op beheerst. Alrich Parson weer „Ja. de vier genoemde zaken zijn hot items geweest Voor iedereen. Het Look hors terbruggetje stond ineens in het brandpunt van de belangstel ling. Zonder enige deskundigheid vindt iedereen het een verdomd belangrijk bruggetje. Gevoelsmatig spreekt zo'n onderwerp veel men sen aan Maar je moet niet verge- nog zo belachelijk. Het hele voorval vond ik niet ongezellig.'' Zijn er dan dieptepunten geweest? Gert de Weerdt weet er wel een „Een dieptepunt vind ik het besluit dat vorige week is genomen met betrekking tot de kavels in Langen- beek. Dat is een bestuurlijk diepte punt." Ep Oostra: „Inderdaad, niet alleen ieen dieptepunt maar ook een af gang Wat vindt u van de constatering dat tot nu toe slechts incidenten het raadswerk hebben beheerst9 Ge noemd kunnen worden de kwesties rond het Lockhorsterbruggetje, de Langenbeekkavels, de kelder van het gemeentehuis en de Woelige Hoek Bram Vroon: „Zo zie ik dat niet Er is een aantal kleine incidenten ge weest. ik zie toch ook een aantal eh. Alrich Parson neemt over: „U noemt er nu vier op. Maar we hebben nu tien vergaderingen ach ter de rug maal elk dertig agenda punten dan zit je op 300 agenda punten." Dat is wel zo, maar deze incidenten hebben het raadswerk het afgelo De vier raadsleden die er pas een jaar hebben op zitten in gesprek met de verslaggever van deze krant. ten dat er het afgelopen jaar een heleboel besloten is. waar een heleboel mensen wat aan hebben. Als de raad besluit dat een school tien banken mag bestellen, is met een de sfeer op die school heel anders." Gert de Weerdt: „Ach, het leven bestaat hoofdzakelijk uit inciden ten. Maar we gaan wel voorbij aan die zaken die belangrijk zijn en waarmee niemand overhoop ligt En die zijn in wezen in getal veel meer Eigenlijk is het maar goed dat er incidenten in de raad zijn, anders gebeurt er niks en zijn het vlakke vergaderingen Dan komt zelfs de krant niet meer." Ep Oostra: „Ik vind persoonlijk dat de raad te weinig besluiten neemt die op de toekomst gericht zijn. In de commissie wordt ook te weinig gesproken over wat er nog moet gebeuren op langere termijn. Daar om moeten er hals over kop beslui ten worden genomen Muziekschool De muziekschool loopt naast de genoemde incidenten als een rode draad door het afgelopen raadsjaar heen Eerst de verwikkelingen rond het subsidievoorstel en later de pehkelen over de huisvesting in de kelder van het gemeentehuis Wat kunnen we het komend raadsjaar verwachten? Gert de Weerdt begint „Ik kan zeggen wat het college heeft be loofd. namelijk dat in de commis sievergaderingen in september een stuk zal worden behandeld waarin al dan niet de haalbaarheid van de bouw van een multifunctio neel gebouw wordt aangestipt waarin de muziekschool zou moe ten worden ondergebracht Als blijkt dat zo'n gebouw kan dan wil ik er wel verder over praten. Maar het stuk mag niet leiden tot uitstel en de vorming van bijvoorbeeld een com missie die de zaak nog eens gaat onderzoeken Want de muziek school heeft lang genoeg op de wip gezeten Het gaat binnenkort weer sneeuwen en de school kan toch moeilijk buiten gaan zitten." Bram Vroon neemt het woord over „Wij willen ook zekerheid, maar aan de andere kant vind ik het gejammer over die muziekschool een beetje overdreven want het is onze duurste instelling in Leusden. Wat krijgt de school ook nogal al weer aan subsidie per jaar9 Is dat niet 500duizend gulden9 Als je dat omslaat per leerling is dat een vrij hoog bedrag Maar aan de andere kant is de muziekschool een be langrijke instelling en moeten we blij zijn dat er een in Leusden is. Er kan echter een tijd komen dat we ons moeten afvragen of de school nog wel te betalen is." Ep Oostra is het met hem eens „Uiteindelijk komt de vraag kun nen we het nog betalen? Dan moet je je ook afvragen of de verhoudin gen niet scheef gegroeid en of andere culturele takken hè niet te weinig zijn bedeeld.'* Alrich Parsn: „Ik wil dit zeggen, los van het aspect of we 't nog kunnen betalen, dat een muziek school een muziekschool nodig heeft. Je moet de school geen ruimte geven waar ze niets aan heeft Onze opmerkingen over de vestiginsplannen van de school in de kelder van het gemeentehuis waren niet gericht tégen de mu ziekschool. Dus niet in de trant van: de muziekschool Leusden moet ophouden te bestaan Dan hadden wij van de VVD eerlijker moeten zijn. Als nu blijkt dat een sociaal- cultureel centrum onhaalbaar is, dan zeggen we dat de kelder van het gemeentehuis goed afge bouwd moet worden en kan de school erin Dat is een heel duidelij ke zaak Maar de afbouw van de kelder moet natuurlijk wel binnen financieel haalbare grenzen ge beuren. Ik vind met dat de muziek school in het andere geval in een bestaand oud gebouw gestopt kan worden. Gemorrel aan oude ge bouwen vind ik maar net niks. Dat zijn maar nutteloze aanpassingen en dat is kapitaalvernietiging." Gert de Weerdt besluit: „De pro blemen rond de muziekschool zou den kunnen betekenen dat er een lange termijnvisie ontbreekt. De laatste vraag aan de heren heeft een fictief luchtje. Stel dat zich morgen een energiek en veel belovend partijlid zich aandient en zijn of haar ambities laat gelden voor een raadslidmaatschap. Bent u dan bereid in overweging te nemen om uw plaats in de raad af te staan. Formeel ligt het wat moei lijker, maar stel? Alrich Parson: „Ik zou alleen opstappen als het raadswerk me frustreert." Bram Vroon: „Ik ben voor vier jaar gekozen, dus maak ik het af." Ep Oostra: „Alleen als mijn partij een beroep op me doet. wil ik uit de raad vertrekken." Gert de Weerdt: „Ik heb me laten inhuren voor vier jaar en wil het werk afmaken. Bovendien heb ik een lange termijnvisie opge bouwd die ik verder wil uitwer ken. zeker met het oog op het structuurplan."

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5