,Als de moeders weg zijn, ijn het mijn kinderen Ipen School gaat ook in Leusden van start Modelvliegen: fascinerend rudy Jansen en Ria Severs 10 jaar peuterleidster formatie-ochtend op 8 september FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant DINSDAG 14 JUNI 1983 plaatselijk nieuws EUSDEN - Speel- en re- tatievereniging Blijhof rde afgelopen woensdag jubileum van Trudy Jan- »n en Ria Severs. Deze twee euterspeelzaalleidsters rken vanaf 1973 op de peu- speelzalen van Blijhof. lijhof startte in 1973 een ede peuterspeelzaal in ver- d met een te grote wachtlijst, giaires van de opleiding Kin- verzorging/Jeugdverzorging Amersfoort liepen regelmatig je bij Blijhof. Een docente deze opleiding vernam dat er e leidsters gezocht werden, en Trudy, die beiden in de- de klas zaten, kregen deze tip verden samen bij Blijhof aan- omen. udy. „Wij komen uit Hoogland ïadden het idee daar een peu- Deelzaal op te richten. Wij wa- alle twee 17 jaar. Een docente Ide ons aan in Leusden te citeren. De twee leidsters van of werden ieder als hoofdleid- lop een van de peuterspeelza- geplaatst en wij werden assis- peuterleidster. Omdat er al Trudy op Blijhof 1 was kwam ik udy op Blijhof II." „Ik voelde me nog zo'n kind ik werd aangenomen. De dleidster sprak met alle ou de betalingen, die toen nog e ochtenden gedaan werden, zij voor haar rekening; zij deed ïlijk alles. Ik was blij als er »ren naar mij toekwamen. Ik Je me zo klein." udy deelt dezelfde ervaring, n ging zij juist naar die kinde- oe die alleen in een hoekje i of erg verlegen waren. Wan- zij daar beiden aan terugden- :n het verschil tussen de be- riode en deze tijd bezien, en ze lachen om de opstelling toen hadden. )ERKOMEN accommodatie zowel van W\\hota\s Blijhof II is in de loop der tien erg veranderd. lijhof II heeft eerst 2Vfe jaar aan ivoortseweg gezeten. Het ge- dS^fje werd zo slecht dat de Rente het weg liet halen," ver- ■rudy „Hierna hebben we een Ria Severs jaar in kleuterschool de Wip Wap gezeten. Met het oog op de nieuw bouw wilden wij graag in de buurt van die nieuwe woningen gaan zitten. Wij zijn tenslotte naar de Smoussesteeg verhuisd. Om pre cies te zijn op 6 januari 1982. die datum vergeet ik nooit, brandde het gebouwtje af. Nu zitten wij nog steeds aan de Smoussesteeg in een noodlokaal. In het begin van het schooljaar zijn wij inmiddels weer verhuisd naar een ander lo kaal in hetzelfde gebouwtje. Met die brand heb ik wel een traantje gelaten. Wij hebben na de brand echter zoveel goede hulp vambui tenaf gekregen Er werd heêrvèel speelgoed gebracht en iedereen is in die tijd heel aktief geweest met de opbouw." Vijf keer heeft Trudy geholpen een peuterspeelzaal in te richten „Wat dat betreft leiden wij bij Blijhof II een echt zigeunersbe- staan. De gemeente deelt zo'n verhuizing erg kort van te voren mee. Wij zijn overigens prima te vreden met de accommodatie. Nu wordt er nog hard gewerkt aan 4e speelplaats. Wanneer die klaar is en ons nieuwe buitenmateriaal aanwezig is hebben wij het weer helemaal naar ons zin," aldus Tru dy. Ria heeft altijd in hetzelfde ge bouwtje aan de Ansfriduslaan ge werkt Een korte periode is er peu- zetten niet teveel op tafel anders kunnen de kinderen geen keuze maken. Er wordt vaak iets gemaakt met elkaar, geknipt, geplakt of ge verfd." De ontwikkeling van peuters vin den de beide leidsters erg boeiend om gade te slaan. Trudy en Ria vertellen enthousiast hoe kinderen die voor het eerst met vingerverf in aanraking komen eerst voorzichtig met eén vingertje proberen Daar na een volgend vingertje en ten slotte de hele hand Met knippen doen de mondjes bij iedere knip -mee Plakken is eerst een kwestie van zorgen dat het hele papier vol met lijm gesmeerd is. Of daar nog iets op moet komen is van veel minder belang Trudy „Zijn de kinderen 3V2 of vier jaar dan leer je hun het plakkertje met lijm te be smeren en het dan vast te plakken Omdat knippen niet eenvoudig is beginnen we eerst met stukjes scheuren. Stapje voor stapje leren de kinderen zelf hoe zij met mate riaal om moeten gaan Kinderen die bijna naar de kleuterschool gaan, vinden het bijvoorbeeld heel leuk om gezelschapsspelletjes te doen." Bij de aanschaf van nieuw mate riaal wordt er bewust gekeken naar wat er mist voor de verschillende leeftijden. Kenmerkend voor de peuterleeftijd is het herhalen van spelletjes of verhaaltjes Vraag je aan de kinderen, welk verhaaltje zal ik vertellen, dan is dat steevast hetzelfde verhaaltje dat al tien keer verteld is. Vinden jullie het belangrijk dat kinderen naar een peuterspeel plaats gaan? Van deze vraag zijn Ria en Trudy even verrast. Trudy „Ik vind het zelf in de loop der jaren heel ge woon en wanneer ik hoor dat een - Trudy Jansen terspeelzaal in De Til gehouden tijdens de uitbreiding van het ge bouw. Het lokaal zelf heeft wel enige verandering ondergaan. Ria: „Toen ik voor het eerst bij Blijhof kwam was het gebouwtje heel oud en ons lokaal was tevens lokaal voor alle aktiviteiten. Uit het zeil op de grond waren allemaal stukken en wij moesten iedere dag dweilen Wanneer je daar werkt zie je alles wat nodig aan vervanging toe is maar gelukkig zagen de ouders het niet. Met de nieuwe ruimte erbij is het een hele verbetering. Wij kun nen onze spullen laten staan en bij slecht weer, wanneer de nieuwe zaal vrij is. doen wij daar wel eens een spelletje of mogen de kinderen fietsen. Wij hebben nu een nieuw plafond en nieuwe verlichting in de speelzaal, kortom wij zitten hart stikke goed. op het speelterrein na. De gemeente moet eerst beginnen met de ingang te verplaatsen, daar na kan Blijhof de tuin opknappen en krijgen wij nieuw buitenmateriaal Wat doen kinderen op een peu terspeelzaal? ~Riar „Hoofdzakelijk spelen het speelgoed dat er is. Wij iedere dag wat anders neer op tafel en zorgen er voor dat er materiaal voor kinderen met een grove moto riek (grove bewegingen) en een fijne motoriek aanwezig is en mate riaal voor de oudere peuter. Wij - Trudy Jansen met haar peuters van Blijhof II Ria Severs ,.de peuterspeelzaal is een stukje van mezelf geworden' kind niet naar een peuterspeelzaal is geweest denk ik: goh ja, dat bestaat ook' Voor ouders, die wei nig kinderen in de buurt hebben is het erg fijn. Of voor kinderen die alleen thuis zijn. Vroeger waren er veel grote gezinnen en speelden de kinderen met elkaar. Wanneer nu het oudste kind naar school gaat heeft het andere kind vaak nie mand meer met wie het kan spelen „Voor de meeste kinderen is het heel belangrijk dat ze leren met elkaar te spelen, samen iets te delen Ofschoon de peuterspeel zaal geen voorbereiding op de kleuterschool is, is het verschil toch goed te merken tussen kinderen die wel of niet op een speelzaal geweest zijn," vult Ria aan. Trudy merkt op dat het verschil met de kinderen van tien jaar geleden ook goed te merken is. „De kinderen van nu zijn veel vrijer en zelfstandi ger Wij hebben dit schooljaar 28 nieuwe kinderen op Blijhof II gekre gen van wie slechts één kind ge huild heeft De open ochtend voor de zomervakantie heeft daar waar schijnlijk ook toe bijgedragen." OPVANG Kinderen mogen in Leusden vanaf twee jaar een peuterspeel zaal bezoeken. Is dat niet een beetje jong? Ria „De leeftijd hangt helemaal van het kind af De meeste kinde ren kunnen prima met twee jaar naar een speelzaal Enkele kinde ren blijven huilen of krijgen thuis problemen Wanneer die kinderen het na een poosje weer proberen gaat het vaak heel goed De eerste opvang vinden Trudy en Ria heel belangrijk. Vooral bij de aanvang van een nieuw schooljaar worden de kinderen op verschillen de tijden verwacht om alle aan dacht aan de nieuwe peuters te besteden Stagiaires, die nog steeds op beide speelzalen aanwe zig zijn, spelen in de eerste opvang ook een grote rol Op ieder peuter zaal zijn twee leidsters voor 21 kinderen. Kinderen die een erg afwijkend gedrag vertonen hebben zowel Ria als Trudy nog niet meegemaakt Wel hele verlegen kinderen of kin deren die nooit met een ander spelen Na een jaar op de peuter speelzaal te zijn geweest ging het vaak heel goed Ter illustratie ver telt Ria dat zij eens een meisje heeft gehad dat een halfjaar achter haar aan heeft gelopen „Waar ik liep, liep zij ook. Zij speelde nooit en praatte ook nooit Ik ben eens bij de ouders geweest die mij een bandje lieten horen van dat meisje wan neer zij praatte Vanaf die tijd is zij ook gaan praten op de peuter speelzaal Trudy. „Bij ons was een jongetje dat nooit iets zei en altijd maar alleen speelde. Aan zijn ogen kon je zien dat hij het echt naar de zin had. De ouders wilden het kind van de speelzaal afhalen maar ik wist gewoon dat hij het heel leuk vond Met toestemming van de ouders heb ik eens een kennis meegeno men die dat jongetje een ochtend geobserveerd heeft Zij zei, laat hem alsjeblieft op de speelzaal Ook met dat jongetje is het verder uitstekend gegaan. Wij gaan regel matig naar cursussen waar over probleemkinderen wordt gespro ken maar echte probleemkinderen zijn bij ons nog niet voorgekomen Ria „De peuterspeelzaal is een stukje van mezelf geworden Ik kan me niet voorstellen ermee op te houden Als de moeders weg zijn. zijn het mijn kinderen Het is wel goed dat anderen ook met ideeën komen Trudy „Ik heb met veel verschillende leidsters gewerkt wat heel verfrissend is. Er zijn ook steeds andere ouders en andere kinderen Bovendien werk je op een peuterspeelzaal halve dagen zodat je de volgende dag met nieuwe ideeën kunt komen De kontakten met andere leid sters zijn heel belangrijk voor nieu we ideeën. De leidsters van Blijhof gaan regelmatig naar kontaktavon- den van de regio, hebben regelma tig overleg met de overige peuter- speelzaalleidsters van Leusden en met hun eigen team bij Blijhof. Er worden diverse cursussen en avonden van het overkoepelend orgaan WKN bijgewoond en zij houden een aktiviteitenmap bij om niet in herhaling te vallen wat be treft werkjes voor de Kerst, voor Pasen of bijvoorbeeld voor moe derdag. Trudy: „Op de cursussen van de WKN kregen wij wat EHBO maar ik ga nu met Petra, de andere leidster van Blijhof II, een EHBO-cursus volgen. Ik ben ook zeer benieuwd naar de nieuwe cursus peuterspeelzaalleidster. Als die opleiding veel meer in houdt dan wat wij hebben ge leerd en je kunt meer richtingen kiezen, ga ik die er misschien wel bij volgen.'' Tea Middelkoop USDEN - Met ingang maandag 26 september er in Leusden een Open iol van start. Veel plaat zijn al voorafgegaan. Ini- ifneemster van de Leus- e Open School zijn Els en José Meijer. José |er heeft verscheidene ja- een VOS-cursus (Vrou- Oriënteren zich op de tenleving) in Leusden be- lid en gaat zich nu bezig- len met de open school Els Vink een jarenlan- rvaring heeft in het bege- ïn van open schoolpro- m. Open School kenmerkt zich al door een andere manier eren. De meeste mensen die een Open School gaan, en niet zo'n beste ervaring ren. Het is niet prettig om lezelfde manier te moeten en als vroeger. Op een School biedt men de mo theid om de vaardigheden mensen wel hebben te ge- ten. De belangstelling van ïelnemers staat voorop. .Thema's waar je zelf iets rilt weten zijn belangrijk. Het ogramma staat van te voren 'ast Mensen kiezen zelf en n worden ze begeleid Open Dl is duidelijk bedoeld om en een tweede kans te geven ukken heel nadrukkelijk op en met lagere school, eventu- angevuld met enkele jaren jezet onderwijs. Een gedeel- i de ochtend wordt besteed een thema en het tweede ïlte aan een taalaktiviteit die de mensen zelf gewenst is. roblemen kunnen een belem- ide faktor zijn. Huiswerk is er |in de strikte zin van als je het "irnaakt hebt, ga je er maar uit Jals je met een thema bezig ?al er thuis wel eens wat 'erkt moeten worden. De tijd eraan besteedt, hangt van af Soms zijn mensen zo José Meyer (I.) en Els Vink. gegrepen door een bepaald onder werp dat zij daar heel wat aan doen. In groepjes wordt er ook weieens thuis aan een onderwerp gewerkt maar dat hangt helemaal van de groepssamenstelling af Amersfoort heeft een Open School, waarom in Leusden ook zo n pro- jekt José „Het idee is voornamelijk vanuit de VOS-cursus ontstaan Vrij weinig vrouwen bleken in Leus den verder iets met de VOS-cursus te kunnen doen De behoefte aan een Open School bleek iedere keer weer te bestaan maar uiteindelijk gingen vrij weinig vrouwen naar Amersfoort. Het was ook vaak niet haalbaar in verband met kinder schooltijden om naar Amersfoort te gaan. Op een gegeven moment wilden wij. een begeleidster van de VOS Cecil Polspoel en ik, het toch maar eens proberen een Open School in Leusden van de grond te krijgen Wij zijn met een ambtenaar van welzijn gaan praten in verband met subsidieaanvraag en deze ried ons aan een brief te schrijven naar B en W met het verzoek tot subsidie en het verschil aan te geven tussen VOS. de Moedermavo en de Open School. Wij hebben nu een start subsidie gekregen zodat wij kun nen beginnen." DOEL Wat is het verschil tussen VOS. Open School en Moedermavo? José „Het doel is anders Even als bij de VOS-cursus is het de bedoeling mensen te laten ervaren dat ze mee kunnen praten, dat zij een onderwerp in discussie kunnen brengen. Bij een open school wordt dieper op de onderwerpen inge gaan Uitbreiding van kennis is belangrijk. Het opdoen van vaar digheden zit daarin opgesloten. Bij voorbeeld hoofdzaken van bijza ken leren onderscheiden Leren aantekeningen maken. Het is heel leuk om bij voorbeeld eerst de VOS-cursus en daarna open school te volgen De Moedermavo werkt hoofdzakelijk op het gebied van schoolkennis binnen een ge richt takenpakket." Waarom gaan mensen naar een Open School? „Veel mensen vinden op een gegeven moment dat zij iets aan hun eigen ontwikkeling moeten gaan doen. Zij willen met dingen bezig zijn die hen interessant lijken Daarbij willen ze dat graag in een groep doen. De groep heeft op een Open School een belangrijke funk- tie," vertelt Els. „Verder zijn er mensen die kin deren hebben met een betere op leiding dan zijzelf. Zij weten niet waar de kinderen het over hebben, zij spreken hun taal niet. Maar ook mensen die wat meer vrije tijd krijgen, daar een zinvolle besteding voor zoeken, en het niet vinden in bloemschikken maar wel in de ei gen ontwikkeling komen naar de Open School Vaak wordt gezegd „vroeger had ik de kans niet en nu heb ik de kans om naar een Open School te gaan" Met de mensen die er iets voor voelen houden we altijd eerst een persoonlijk gesprek Het gesprek is vooral om de ver wachting te peilen en tegelijkertijd aan te geven wat iemand te ver wachten heeft. Dit om teleurstellin gen te voorkomen INFORMATIEOCHTEND De Open School, die voor zowel mannen als vrouwen toegankelijk is, wordt in de bibliotheek gehou den. Voor 12 ochtenden bedragen de kosten 50,- Het projekt duurt 24 ochtenden Na deze 24 ochten den bestaat de mogelijkheid om verder te gaan Donderdag 8 sep tember is er een open ochtend in De Til voor zowel de VOS-cursus. de cursus.Wat zeg je wat je denkt en de Open School Kinderopvang zal in overleg met de groep worden gerealiseerd. José. „Mensen met kleine kinderen moeten zich niet belemmerd voelen wanneer zij naar de Open School willen. Tot nu toe is bij de VOS-cursus altijd de mogelijkheid tot kinderopvang ge weest Ook bij de Open School moet er een mouw aan te passen zijn. Afhankelijk van het aantal kin deren wordt er naar de juiste moge lijkheid tot kinderopvang gezocht Voor inlichtingen kan men kon- takt opnemen met José Meyer, telefoon 940031 Tea Middelkoop Rozendaallaan 9 Leusden. C. Dagelijks zijn de leden van ..De Vrije Vogels" te vinden op de tanktestbaan. LEUSDEN - Een sport die over het algemeen weinig aandacht krijgt Is het modelvliegen. Toch geniet ook deze hobby in en om Leusden veel aanhangers. Er is zelfs een officiële vereniging die zich met het vliegen van allerhande radiografisch be stuurde modellen bezighoudt. Sinds jaar en dag zetelt modelvliegclub „De Vrije Vogels" op de Leusderhei. Als vereniging ressorterend onder de gemeente Soest. De leden wonen in de gehele regio en kunnen dage lijks op de tanktestbaan hun hart aan het radiografisch besturen van hun modelvliegtuigen ophalen als de vliegleiding op de verkeerstoren van het militaire vliegveld Soesterberg daar toestemming voor verleent. Uit veiligheidsoverwegingen kunnen de autoriteiten aldaar het opstijgen be letten vanwege mindere gunstige weersomstandigheden of het aan de gang zijn van militaire oefeningen. Daarom moet ook ieder lid zich bij de poort van het vliegveld melden om te vragen of ze kunnen gaan vliegen, liet secretaris P H Nieuwenhuis in het bijzijn van de voorzitter A Mensch tijdens een gesprek in het clubhuis weten „Met onze 170 leden zijn wij een van de grootste modelvliegtuigclubs van het land Wij zijn lid van de Konink- njke Nederlandse vereniging voor Luchtvaart waarbij alle verenigingen die iets met luchtvaart in ruimste zin van het woord te maken hebben, aangesloten zijn. Onze leden komen uit Soest, Amersfoort. Zeist en nog veel meer plaatsen in de omgeving, waaronder Leusden Een regionale club dus waarbij het vliegen met de verschillende modelen een dagelijkse bezigheid is. Het hele jaar door kan er gevlogen worden door onze leden. In de winter bij sneeuw monteren de jongens in plaats van wieltjes, skies onder hun toestel. Daar naast organiseren wij het gehele jaar door activiteiten," vertelt de voorzitter Het seizoen begint traditioneel met een zogeheten snertwedstrijd „Onze inter ne clubwedstrijden en open- vliegwedstrijden onder auspiciën van de KNVvL vinden eveneens op onze baan jaarlijks plaats." aldus de heer Mensch „Toevallig moet a s zaterdag drie van onze wedstrijdvliegers naar de landelijke finale die in Lelystad wordt gehouden De zogeheten fun- wedstrijden, waarbij de leden met de gekste modellen komen opdraven is altijd een zeer amusant evenement De beginners maken nog weieens brok ken. De gevorderde vlieger en de wed- strijdvlieger helpen deze jongens om de kneepjes van het modelvliegen onder de knie te krijgen De saamhorigheid onder onze leden is groot. Op de keper beschouwd zou je de leden in groepjes kunnen verdelen. De bouwers, de vliegers en degenen die beide doen De handel in tweedehands modellen is aanwezig zodat iemand die in de ban van het modelvliegen raakt niet eens zoveel geld hoeft uit te geven. Als je een nieuw vliegtuig met zender aanschaft dan ben je gauw 1000,- kwijt terwijl wedstrijdvliegers met vliegtuigen en zenders rondlopen die het veelvoudige waard zijn. Zo op het oog lijkt alles koek en ei binnen de modelvliegclub Toch heeft de vereniging een vurige wens. Gezien het grote ledental en het feit dat men nogal wat leden in Leusden en Amersfoort heeft, zou het bijzonder op prijs worden gesteld een twee vliegter rein in de omgeving van Leusden te krijgen Een open stuk van ongeveer 100 bij 100 is al groot genoeg Mis schien heeft iemand in Leusden zo'n veldje voor ons beschikbaar waarvoor we uiteraard huur willen betalen en onderhouden Degene die hierover meer wil weten of zelfs een geschikt veld weet of beschikbaar heeft, kan met de secretaris contact opnemen 03404- 57890 „We zouden het bijzonder pret tig vinden, aldus de twee bestuursle den

Leusder Krant | 1983 | | pagina 7