Gezins- en Gemeenschaps- katechese verhuisde van Amsterdam naar Don Bosco Bliihof schenkt meer aandacht aan oudere jeugd T I Donderdag 8 september open dag BOERENZWALUW Paul Budde Partners plaatselijk nieuws Een bekend gezegde luidt: „Eén zwaluw maakt nog geen zomer" en ik zou als variant daarop willen zeggen: „Vele zwaluwen maken nog geen winter", als we straks, over enkele weken, veel zwaluwen op bovengrondse leidingen of in rietvelden zien zitten. Ze zijn dan bezig grote zwermen te vormen om straks de jaarlijkse trek naar het zuiden te onder nemen. En een onderne ming is het zeker; ze heb ben een afstand van ruim tienduizend kilometer voor hun roestbruine borstje. En daar zullen dan verschillende vogels bij zijn die nu nog in het nest verblijven. Van de drie soorten die we hier ken nen, te weten de huis-, de oever- en de boerenzwa luw, (de gier- en de nacht zwaluw zijn geen echte zwaluwen), willen we ons ditmaal bepalen bij de boerenzwaluw, voor ons hier de meest bekende. In het voorjaar, meestal de eerste week van april, kun nen we ze verwachten. Het is echt een vogel van het platteland, in de steden zien we ze zelden. Bij voorkeur broeden ze in en bij boerderijen, ze vinden daar hun voedsel en nest materiaal. Met behulp van klei, leem en bij gebrek daaraan, vette modder en speeksel, vormen ze een materiaal waarvan ze, ge lardeerd met gras en stro, een stevig, komvormig nest bouwen. Aan de bin nenkant worden zachte plantendelen en veren in gemetseld. Het bouwen geschiedt door beide sek sen, liefst in een schuur of loods. We vinden meestal verschillende nesten bij elkaar, want ze houden van gezelligheid. De bouw van zo'n nest vergt onge veer een week, al werken ze er dagelijks slechts een paar uur aan. Daarna legt het vrouwtje vier vijf ei eren, die alleen door haar worden bebroed. Ze moet ook in die tijd voor haar eigen voedsel zorgen. Daardoor is de broedtijd niet altijd even lang en varieert van veertien tot achttien dagen. Het kan namelijk voorkomen dat het weer regenachtig is, waardoor het vrouwtje lang achtereen het nest moet verlaten om vol doende voedsel te vinden. Dat voedsel bestaat uit al lerlei vliegende insecten, maar in hoofdzaak vliegen en muggen, die in de vlucht gevangen worden. Ook het drinken gebeurt in de vlucht. Ze scheren strak over het wateropper vlak en scheppen met hun ondersnavel een bekje water. Pas als de jongen drie weken oud zijn, verla ten zij het nest. Laat, in verhouding met andere zangvogels, die na twaalf tot veertien dagen al uit vliegen. De jongen moe ten namelijk direct in staat zijn goed te vliegen, ze moeten immers in staat zijn hun voedsel al vlie gend te vergaren. Ze wor den niettemin de eerste tijd nog wel door de ou ders bijgevoerd. Na enige tijd rust beginnen de ou ders aan een tweede broedsel en als de zomer lang en mooi is, een enke le maal aan een derde. Vandaar dat we nu nog nesten met jongen kun nen vinden. Maar als we straks veel zwaluwen bij elkaar zien, weten we dus dat ze nog geen winter maken, maar we beseffen wel dat de zomer voorbij is. G. van L. DINSDAG 6 SEPTEMBER 1983 tijdelijke) gemeentewerf vanuit de lucht. (Van één onzer verslaggers) LEUSDEN - Wethouder Jan Wagenaar heeft vrijdag middag officieel de (tijdelijke) gemeentewerf aan de Ha- mersveldseweg geopend. Creatieve geesten hadden bedacht dat hij bij wijze van openingshandeling een berg afvalglas uit de laadbak van een vrachtauto met behulp van de grijper in een contai ner moest mikken. Wagenaar deed dat met verve onder het toeziend oog van de werkne mers op de werf en genodig den. De nieuwe werf, die al circa twee maanden in gebruik is, is aangelegd op de plaats waar voorheen een varkensmesterij werd gerund door de familie De Groot. Daarom kan het zo zijn dat het voormalige woonhuis nu dienst doet als kantine en kan toor en dat de varkensstallen zijn aangepast voor stalling van het wagenpark of opslag van materi alen. Vanwege het tijdelijk karak ter van de gemeentewerf, ge dacht wordt voorlopig aan een termijn van twee jaar, zijn de veranderingen en aanpassingen niet van ingrijpende aard ge weest. De vorige gemeentewerf lag aan de Berkenlaan en heeft ruim twintig jaar dienst gedaan. Voor die tijd stond de enige gemeente lijke vrachtwagen, een Chevro let, in een schuurtje naast het oude gemeentehuis aan de Burg. de Beaufortweg. Het materiaal zoals zand, grind, strooizout en de sneeuwschuif lagen opgesla gen in Asschat bij het Valleika naal. Na het in gebruik nemen in 1962 van de gemeentewerf aan de Berkenlaan duurde het veer tien jaar voordat er een uitbrei ding volgde met garageboxen, kantoor en kantine. Door de nieuwe milieuwetgeving, de Hin derwet en de onderhoudstoe- stand van de werf werd vorig jaar besloten te gaan verhuizen Het is de bedoeling over een aantal jaren een definitieve gemeente werf te vestigen in (vermoedelijk) het noorden van Leusden. In verband met de opening van de werf aan de Hamersveldse- weg maakt de gemeente bekend, dat niet alleen op werkdagen grofvuil en glas daar gestort kan worden, maar ook zaterdags. Dat kan voortaan van 9.00 tot 12.00 uur. In tegenstelling tot andere gemeenten hoeft voor deze ser vice niet betaald te worden. Leusden heeft namelijk liever dat grofvuil op de werf wordt gestort dan illegaal ergens in de ge meente. Het verzorgings- Is 'I Hamersveld houdt zater- 10 september van 9.45 tot uur en van 13.30 tot een grote bazar. Het dat geen dienst heeft, weer vrijwillig beschik- om de Jaarlijkse bazar we- te doen slagen. Er Is een kenverkoop, rommelmarkt, avontuur, men kan sjoe len en grabbelen. Ook wordt ér een kledingverkoop georgani seerd. Een pop wordt beschik baar gesteld voor degene die de juiste naam weet te raden en ook een fraai tafelkleed van Beiers bont ligt klaar om verloot te wor den. In het restaurant kan men de inwendige mens versterken met hapjes en drankjes, die ook mee genomen kunnen worden. De opbrengst van de bazar is be stemd voor de aankoop van een minibowling (boemerang)spel voor de bewoners. Dexenoneid geven aan wat er gedaan kan worden op het ge bied van gezins- en gemeen- schapskatechese Belangstel lenden zijn van tien uur 's mor gens tot 7 uur 's avonds van harte welkom. De pastores willen bo vendien graag in kontakt komen met geïnteresseerden die willen helpen Er moet veel werk verzet worden op het gebied van admi nistratie, verzending en huishou ding en hulp is onmisbaar. ,,Kort samengevat kun je zeggen dat we het niet alleen willen en kun nen doen, maar de verantwoor delijkheden willen spreiden", zegt Pastor Lieberom. GELIJKWAARDIGHEID De pastores hebben geen coör dinerende of beleidstaak op re gionaal of landelijk niveau in de zin van „van bovenaf leiding ge ven" Wat ze doen is uniek. Je treft het ook wel elders aan, maar dan in een andere vorm gegoten. Pastor Saris: „We wisselen erva ringen uit en geven hulp, infor matie en service. Met de werk groepen praten we zes of zeven keer. De vorming gebeurt vanaf de basis, daarna moet je zelf verder groeien. Salesianen staan in dienst van de ontplooiing van de mens. Op de eerste plaats komt de dienstverlening en op de tweede plaats de vorming Het is gemeenschapswerk en in zekere zin wel beleid beïnvloedend, maar dan niet dat van de bis schop. De gelijkwaardigheid is het belangrijkste, dat is de ba sis". Pastor Lieberom voegt eraan toe dat het werk veel inzet vraagt, zowel materieel als geestelijk. Er kan ook sprake zijn van een per soonlijke groei, bijvoorbeeld als je gevraagd wordt kursussen te geven. De ervaring doe je op in de praktijk door mee toe doen. Een communie-projekt is niet zo moeilijk. De scholen werken er aan mee en ook de ouders ne men taken over. Daarna moet je verder gaan De eerste taak is kontakt met en begeleiding van de projektgroep in de parochie voor de katechese van de Com munie- en de vormingskateche- se Daarnaast kan ervaring wor den opgedaan buiten de eigen plek. De nieuwe ruimte in Leus den biedt de mogelijkheid voor bezinningsdagen COMMUNICEREN EN VERANDEREN Mensen krijgen te maken met veranderende normen en waar den in de samenleving en moe ten leren daarmee om te gaan De gespreksthema's in de groe pen worden steeds door de groepsleden zelf naar voren ge bracht. Pastor Lieberom: „Elk le vensmoment kan een uitgangs punt zijn waarop je je gaat bezin nen. Communiceren en verande ren, daar gaat het om. Het weder zijdse zit er steeds in. de dingen met elkaar beleven. Dat kan sti mulerend of remmehd zijn" De pastores kunnen zich voorstellen dat mensen het geloof weer een plaats in hun leven geven in een onzekere tijd als die, waarin wij nu leven. Pastor Saris: „Je ziet steeds een golfbeweging van af wijzen en aanvaarden In een krisistijd als nu zie je de EO bijvoorbeeld groeien". Mensen menen zekerheden te kunnen ontlenen aan door anderen op gestelde regels. Bij déze vorm van katechese moeten de men sen het zelf doen. zich aktief opstellen. De Kerk heeft vóór de Tweede Wereldoorlog getracht de krisis te bezweren door vroomheid te prediken Nu heeft ook de Kerk geen oplossing voor de economisch krisis. Het geven van regels om zodoende mensen zekerheid te verschaffen, haalt weinig uit. Er is zelfs een risiko dat het afbraakproces versneld wordt door het volgen van een bepaald beleid. Het lijkt erop dat de Kerk teveel een instituut ge worden is Pastor Saris: „Een instituut is dodelijk" LEUSDEN - Paul Budde Com municatie in Leusden heet voor taan Paul Budde Partners. De naamswijziging heeft te maken met de benoeming van Dick van Wieren als direkteur van dit be drijf. Paul Budde opent een kan toor in Australië. Paul Budde Partners is een organisatie- en adviesbureau dat gespeciali seerd is op het gebied van elek tronische communicatie. (van één onzer medewerkers) LEUSDEN Na een verblijf van 11 jaar in Amsterdam ver huisde het „Bureau Gezinskate- chese" kortgeleden naar Leus den. Gelijktijdig met de verande ring van woonplaats wisselde het bureau van naam. Het heet nu „Gezins- en Gemeenschapska- techesé' en is gevestigd op het terrein van de Technische School Don Bosco aan de Dode- weg 6. Pastores Lieberom en Sa ris, Salesianen van Don Bosco, houden komende donderdag een open dag in hun nieuwe behuizing. In een gesprek licht ten ze het waarom van hun ver huizing en de open dag toe en gaven ze uitleg over hun kijk op katechese. In 1972 vormde een aantal pasto res. waaronder W Saris. in de parochies in Amsterdam een werkgroep „Gezinskatachese". Het enthousiasme van de gezin nen die aan de katechese deelna men was groot. Twee jaar later had het communieprojekt van de gezinskatechese zijn weg gevon den naar diverse bisdommen. De Jezuiten hadden een ruimte af gestaan aan de werkgroep maar na verloop van tijd had men deze ruimte zelf weer nodig Pastor Saris „Dit gebouw stond leeg. Een reden voor onze verhuizing is dat we hier onderdak konden vinden". De nieuwe ruimte blijkt, met drie grote werkruimten en een aantal kamertjes, veel moge lijkheden te bieden voor ont spanning en bezinning Er kun nen meerdaagse bijeenkomsten, kontaktdagen en studiedagen worden gehouden. De centrale ligging van Leusden is een tweede reden. De verhuizing was ook een goede gelegenheid om het woord „bureau" uit de naam te schrappen „Het is geen echt bureau", zegt pastor Lieberom, „het is meer een beweging van gezins- en gemeenschapskate- chese". Deze beweging van vol wassenen en kinderen die kate- chetisch en gelovig bezig zijn is spontaan ontstaan. Het komt voort uit de mensen zelf en het is vooral een kwestie van zelf doen. Pastor Lieberom formuleert het als volgt: „Mensen de kansen geven zelf verantwoordelijk te kunnen zijn". OPEN DAG Het doel van de open dag op aanstaande donderdag is meer dinsdagmiddag na schooltijd te recht voor hun kinderclub Kin deren kunnen op die middag knutselen en spelletjes doen Ook worden er eenvoudige tech nieken op het gebied van han denarbeid aangeleerd. VOLKSDANSEN Absolute topper in het kursus- programma van Blijhof is echter de serie volksdanskursussen on- 1 der leiding van llona v d. Burg. Ruim honderd volksdansenthou- siastelingen hebben zich al weer voor dit seizoen aangemeld. Kin deren vanaf 6 jaar kunnen zich al aanmelden voor een volksdans- kursus bij Blijhof Aan een maxi mum leeftijd wordt bij Blijhof niet gedacht ledereen die zin heeft om te volksdansen kan bij Blijhof terecht. EIGEN FILM Blijhof vertoonde tijdens de open dag een zelfgemaakte film Tijdens de vakantieweek had Blijhof een speciale „filmdag" georganiseerd Onder leiding van Jos Ruijssenaars. consulent bij kreatief centrum „de Hof' te Amersfoort, zijn kinderen een 1 hele dag bezig geweest met het thema „film" De aanwezige kin deren kregen het principe van de film uitgelegd en gingen later op de dag zelf aan de slag. Het resultaat kon zondagmiddag voor het eerst „bewonderd" wor den. Het animatiefilmpje van en kele minuten oogstte veel succes bij het publiek. Tijdens de open dag van Blij hof kregen belangstellenden de gelegenheid om zich aan te mel den voor één van de vele aktlvl- telten van de vereniging. Ook kon men kennis maken met de docenten en zien wat kurslsten al eerder presteerden. Voor meer inlichtingen over aktiviteiten van Blijhof kan men terecht bij be stuurslid Karin Oskamp (tel. 942015). levering kopij en advertenties: lor het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, or het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12 00 uur. edaktie en administratie: intoor Leusder Krant. Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op trkdagen geopend van 09 00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17 00 r Telefoon 033-941495. Abonnementsgeld: (59,40 per jaar; /f30,20 per hall jaar; 05,35 per kwartaal. öachten bezorging: R abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 8.00 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan öntakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag JSsen 18.30 en 19.30 uur), tel. 033-940691Bij geen gehoor kunt u Öntakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 8141, toestel 44. Nabestellen foto's: te meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u toestellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij toruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro: '1441 t.n.v BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van Kwenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto 6rd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, Ozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Pgeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste tofs) thuis. ÖJB LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- wantenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN Blijhof gaat dit seizoen meer aandacht schen ken aan de wat oudere jeugd. Tijdens de open dag van de speel- en recreatievereniging die j.l. zondag werd gehouden was een leder In de gelegenheid om kennis te nemen van de toe komstplannen. Voor het meren deel van de kursussen welke Blij hof dit najaar organiseert kan men zich nog aanmelden. Haast is wel geboden, want een aantal kursussen begint al deze week. Het programma van Blijhof is de afgelopen weken huis-aan- huls In Leusden-centrum ver spreid. Zoals al uit dit program ma bleek, start Blijhof dit najaar met een aantal geheel nieuwe kursussen. Dat Blijhof erg veel doet voor de wat jongere kinderen is alge meen bekend. Het beleid van Blijhof Is er echter op gericht om ook wat te organiseren voor de wat oudere jeugd. N nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. ke erschijnt elke dinsdag en donderdag. oofdredakteur: arnix Kreyns edaktie. ertien Engelkens aspar van Loo Jongelui vanaf 14 jaar kunnen bij Blijhof leren hoe ze zelf leuke en simpele kleding kunnen ma ken. Met een zelfgekocht lapje van de markt kunnen de kursis- ten al na enkele lessen hun eigen kleding maken. Zelfs iemand die nog nooit met naald en draad is omgegaan kan zich met een ge rust hart aanmelden Anders dan in de folders stond vermeld wordt de kursus op 10 achter eenvolgende woensdagavonden gegeven. De eerste kursusavond is woensdag 7 september Verder ligt het in de bedoeling van Blijhof om met jongens en meisjes vanaf 12 jaar iets te gaan doen op het gebied van doe-het- zelven. De bedoeling is het op een vrijblijvende manier aanle ren van bepaalde technieken in en om het huis. Tijdens de open dag van Blij hof bleek duidelijk dat het accent van de aktiviteiten in de kreatieve sfeer liggen. Zo start er voor de wat jongere kinderen een kursus handenarbeid. De kleintjes van 6 en 7 jaar kunnen bij Blijhof op openingshandeling van de werf. De heer en mevrouw De Groot, die hun varkensmesterij zagen veranderd in een gemeentewerf, waren ook bi/ de opening aanwe zig.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3