|mwonenden blijven tegen ngeren in „Woelige Hoek" rdinaal Willebrands diende vormsel aan 88 Vietnamese kinderen Spanje-gangers terug „Zieltjes winnen voor onderwijs kan niet" Gouden paar in Stoutenburg Werkgroep Volwassenen Educatie FT ZOU VAN DE DOLLE ZIJN ALS 'T NIET KAN" Kantongerecht Amersfoort NA AVONTUURLIJKE FIETSTOCHT letiSKlen krant Van Amerom (VVD): VERKEERSLICHTEN FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE NODIG? Leusder Krant DINSDAG 6 SEPTEMBER 1983 plaatselijk nieuws één onzer medewerkers) USDEN - De gemeente het plan om voor bijna erdduizend gulden isolatie e brengen in ,,de Woelige een leegstaande school eusden-Zuid die gebruikt unnen worden als sociaal- reel centrum. Omwonen- zijn niet onder de indruk e dure voorziening die de :ente aan wil brengen. De blijft voor overlast vrezen ir in het gebouw jongeren- iteiten zullen plaatsvinden, bijna tien jaar wordt er in den-Zuid gepraat en ge- I over een soort dorpshuis deze woonkern. Er zijn al jke plannen geweest die ds weer in de prullenmand Duflwenen. Met het vrijkomen I,, een schoolgebouw leek de ssing voor alle problemen nden te zijn. „De Woelige zou een goed dorpscen- kunnen worden waarin al- activiteiten voor de wijk zouden kunnen afspelen. sie welzijn zich moesten buigen. Het vorstel komt er op neer dat er ongeveer 95.000 gulden voor ge- luidswerende voorzieningen moet worden uitgetrokken. Mei de rest van de verbouwing is een kleiner bedrag gemoeid. groi tike esd Mie 10. Slffl <i, ie bijeenkomst met de omwo- Ten die vorig jaar december svond werd echter duidelijk e buurt zich zou verzetten als Ie,.Woelige Hoek" activiteiten en plaatsvinden voor de wat re |eugd. Gevreesd werd voor ast door brommers, auto's en discomuziek. In het gesprek rorig jaar december werd wel lijk dat de buurt geen bezwaar tegen een reeks van andere rE.v#leile in het gebouw. Een peu- leelzaal, een bejaardensoos n handenarbeidclub zouden lereerd worden, mits men van emeente de verzekering zou in dat de jeugd - en jongeren gebruik zouden gaa maken iel nieuwe dorpshuis, lanuari kwam het college van meester en wethouders met voorstel dat aardig tegemoet aan hetgeen de omwonen- V ogen stond Het voorstel om de „Woelige Hoek" ge le maken voor die activiteiten net op weerstand van de om- oden zouden stuiten. De ge- iteraad was het echter niet de visie van het college eens. irtoch verbouwd moet worden, maar gelijk zo. dat straks de iren ook in het gebouw terecht len, was de mening van de Als uitvloeisel van dit stand- lag er maandagavond een ipleet nieuw voorstel op tafel irover de leden van de commis- GEEN OPLOSSING De nieuwe voorstellen van het college bieden geen oplossing, zo menen de buurtbewoners. Mis schien mag het geluid dat in het gebouw wordt geproduceerd dan wel niet naar buiten komen, over last zal er toch zijn, daarvan zijn de mensen die in de buurt van „de Woelige Hoek" wonen overtuigd Gevreesd wordt voor het lawaai van bromfietsen, de rommel die achtergelaten wordt en de ver wachte verkeersdrukte. Namens de omwonenden die bezwaar ma ken tegen de vestiging van een jongerencentrum in het voormalig schoolgebouw voerde de heer Bloemendal het woord, tijdens de commissievergadering van maan dag. De heer Bloemendal bestreed de stelling van b. en w. dat met de omwonenden enigerlei vorm van overeenstemming bevond over de activiteiten die wel zouden worden „getolereerd" in de „Woelige Hoek". „Als er jongerenactiviteiten komen in de school, dan willen we ook geen andere activiteiten toe staan". zo is het standpunt van de omwonenden. Maandagavond werd duidelijk dat de jongeren In Leusden-Zuid niet welkom zijn in het leeg staande schoolgebouw. Vrijwel alle raadsleden willen dat er nog eens gepraat wordt. „De jonge ren moeten „know how" krijgen over de ouderen," zo drukte Eve lien Blom (CDA) zich uit. Het verwijt dat zij ooit gezegd zou hebben dat de buurtbewoners „onverdraagzaam" zouden zijn, noemde de fractievoorzitster niet terecht. Wel had zij vastge steld dat beide partijen, jeugd en ouderen, onverdraagzaam wa ren tegenover elkaar. „Met af spraken moet Iets tot stand te brengen zijn" aldus Jan Jacobs (PvdA) maandagavond In de commissie welzijn. „Het zou toch van de dolle zijn als er nu niets komt," zo meende het pro gressieve raadslid. aanpassing van de „Woelige Hoek ishetnaarueviaagoferooit jongeren in het gebouw zullen ko men. De gemeente zal eerst de bestemming van het gebouw moe ten wijzigen via een wettelijke pro cedure. Tegen een wijziging van het bestemmingsplan kunnen be langhebbenden bezwaar maken. Als bezwaarden in het gelijk wor den gesteld komt er niets terecht van alle plannen Op dit ogenblik is nog niet duidelijk ol de omwonen den van de „Woelige Hoek" straks ook tormeel bezwaar zullen maken tegen jongerenactiviteiten in het schoolgebouw De gemeenteraad doet in ieder geval een dringend i beroep op de buurt om het niet zover te laten komen LEUSDEN - Het actief wer ven van teerlingen voor een school moet achterwege blijven, aldus mevrouw N. A. van Amerom (VVD). Me vrouw Van Amerom bracht haar standpunt naar voren tijdens de vergadering van de commissie welzijn en on derwijs, welke maandag avond plaatsvond. Aanlei ding voor deze opmerking was het feit dat het R.K. schoolbestuur in Leusden- Zuid gepoogd had „zieltjes te winnen voor het katholiek onderwijs", zoals mevrouw Van Amerom het uitdrukte. Het katholiek schoolbestuur heeft, aldus mevrouw Van Amerom. aan alle bewoners van Leusden-Zuid die inge schreven staan bij de R.K. kerk en kinderen in de schoolgaan de leeftijd hebben, een brief gestuurd In deze brief werd de aandacht gevestigd op de ka tholieke kleuter- en lagere scholen die er in Leusden- centrum zijn. In kringen van het openbaar onderwijs worden zulke acties niet erg op prijs gesteld. In het verleden heeft een dergelijke actie ook al eens tot grote beroering aan leiding gegeven. „Ik dacht dat afgesproken was dat we elkaar op de hoogte zouden houden van de derge lijke acties" zo meende onder- wijs-wethouder Gijs van Wou denberg maandagavond. „We hebben met de hand op het hart afgesproken dat we geen individuele wervingsacties zouden voeren," zo benadruk te'de wethouder, afspraken zijn destijds ge maakt in de werkgroep onder wijs, een overlegorgaan waar aan alle onderwijszuilen, de gemeente en de schoolraad voor het openbaar onderwijs deelnamen. Deze werkgroep is inmiddels opgeheven. De wethouder beloofde echter het probleem van de leerlingen werving naar voren te brengen in het onderwijsoverleg, waar in alle schoolbesturen verte genwoordigd zijn. •Uil Het echtpaar Van Dalen-Epskamp van de Hessenweg 369 in Stoutenburg vierde maandag zijn 50-jarig huwelijksfeest. In d'Ouwe Peerdestal in Achterveld werd daarom een receptie gegeven met het gouden paar als stralend middenpunt. Johannes en Antonia van Dalen wonen reeds vanaf hun huwelijk in Stoutenburg. Ze kregen zeven kinderen van wie er vijf in de gemeente Leusden wonen. Op de foto het gouden paar tijdens de receptie maandag. Een onverteerbare zaak om de verkeersveiligheid in en rond de Gemeente Leusden nog onveili ger te maken door die „stoplich ten" te laten knipperen. Alsof „stoplichten" niets anders te doen hebben. Ondanks dat een aantal automobilisten door het rode licht rijden (landelijk pro bleem, wat niet wil zeggen dat er niet strenger moet worden opge treden) stopt het meerendeel ge lukkig wèl voor het rode licht. Indien de lichten knipperen wordt er m.l. nóg harder gere den, met name op de Noorderin slag. Mijn kinderen die buiten de schooltijden nog wel eens deze weg oversteken om een bood schap te doen gaan nu niet meer alleen de weg over. Moeten er eerst nog meer en ernstiger on gelukken gebeuren om de stop lichten weer hun normale dage lijkse werk te laten doen? Ik ben benieuwd hoe lang deze situatie nog zal duren. AMERSFOORT - Op de straf zitting van het kantongerecht Amersfoort van 1 september ver scheen een Inwoner uit Leusden, die problemen gekregen had toen hij op de Geerestelnselaan in Woudenberg met zijn auto achteruitreed. Omdat hij zijn weg versperd zag, moest hij óf keren óf achteruitrijden. Hij koos het laatste, wat echter een ongeluk kige keus bleek te zijn. Er volgde namelijk een aanrijding waarbij de andere partij zulk ernstig let sel opliep dat hij nu een kunst oog heeft. De kantonrechter informeerde onmiddellijk of verdachte con tact opgenomen had met het slachtoffer. Hier wordt veel waar de aan gehecht, omdat veel dui delijk wordt omtrent de mentali teit van verdachte. „Dat heb ik diezelfde middag gedaan" was het antwoord. Na dat ik 4 uur nodig gehad had om moed te krijgen, ben ik naar het ziekenhuis gegaan. Ik was alleen niet welkom. Ik mocht niet bin nen komen, maar ik ben wel goed opgevangen door een verpleeg ster en een neef". „En later?" „Nee, daarna heb ik het niet meer geprobeerd, omdat het slachtof fer me niet wilde ontvangen". Wat verdachte verweten werd. was de foute keuze Kantonrechter „U had meer tijd moeten nemen en wachten Uw keus had weloverwogen moeten zijn. Wat in de strafmaat tot uit drukking moet worden gebracht, is het feit dat uw keuze ernstige gevolgen heeft gehad Aan de andere kant, er is geen docu mentatie van u. U heeft tot nu toe geen blijk gegeven van onverant woord weggedrag Dus sluit ik mij aan bij de matige eis van de officier: 250,— boete". WEL GEPAKT Iemand uit Barneveld had 80 km gereden op de Harselaarse- weg. daar ter plaatse Hij vond deze snelheidsovertreding zelf niet zo indrukwekkend. „Je mag daar 63 km rijden" Kantonrechter, hoogst verbaasd: „Waarom?" „Nou, dat is altijd zo geweest, dan word je niet gepakt". „Maar het feit dat je niet gepakt wordt, wil toch niet zeggen dat het mag! Volgens uw redeneer trant hebt u dan maar ruim 10 km te hard gereden!" Nee, deze vlieger ging niet op. Bovendien stond in het proces verbaal dat de politie hem 500 m gevolgd had en dus voldoende lang de snelheid had kunnen constateren en dat verdachte bij zijn aanhouding had verklaard dat hij een film wilde kijken. „U had dus haast, dat is duidelijk. Waarom heeft u niet meteen be taald?" „Ik had geen 80.— in m'n por temonnee zitten" „Dat is begrijpelijk" vond de offi cier, „maar als u de kleine letter tjes in de dagvaarding gelezen had, dan had u kunnen zien dat u tot het moment van dezitting nog had kunnen betalen. Nu u die moeite niet genomen hebt en daardoor veel extra werk en ad ministratieve rompslomp hebt veroorzaakt, eis ik een boete van 120,—". „Aangezien ik het tenlastegeleg- G. J. Visser Brinkhorst 11 Leusden de wettig en overtuigend bewe zen acht op grond van het pro- ces-verbaal en verdachtes eigen verklaring. begon de kanton rechter volgens vaste rituelen aan zijn uitspraak. „Wanneer moet ik die ƒ120,— betalen" interrumpeerde ver dachte. „Wacht even, ik moet nog uit spraak doen Ik kan er nog wel ƒ300,— van maken! Ik acht het 'tenlastegelegde dus bewezen, de film heeft u parten gespeeld. Als u de gelegenheid krijgt om bij de politie te betalen dan is dat altijd voordeliger. Ik sluit me bij de eis van de officier aan en veroordeel u tot 120,— boete of 3 dagen hechtenis bij niet beta len. Rozendaallaan 9 Leusden-C. BEZWAAR Zelfs als de raad het groene licht geeft om geld uit te geven voor de LEUSDEN De werkgroep Volwassenen Educatie Leusden organiseert donderdag 8 sep tember een open ochtend In De Til, Hamersveldseweg 30. Op de ze ochtend kan men informatie krijgen over drie cursussen die de werkgroep in het najaar start. Deze drie cursussen zijn: Open School, tweemaal 12 bijeenkom sten; „Hoe zeg je wat je denkt", 12 bijeenkomsten en VOS. (Vrouwen oriënteren zich op de samenleving), 12 bijeenkomsten. Wie verhinderd is, kan telefo nisch alle gewenste informatie krijgen bij Josée Meyer, telefoon 940031 of Chita Luikinga, tele foon 943438. Voor de plechtigheid in de Sint Jozefkerk bestond een geweldige belangstelling - Kardinaal Willebrands dient bij één van de kinderen het H. Vormsel toe Rechts Tran van Hoa Pierre (Van één onzer verslaggevers) LEUSDEN Ze zijn weer heelhuids terug uit Spanje, Gabriel Rodriquez (16) uit Leusden en Rafael Gomez (21) uit Geldermalsen die op 8 juli waren vertrokken per fiets naar Spanje. Ze maakten alleen de heenreis op de pe dalen, terug ging het in de auto van de ouders van Ga briel. Rafael, die in Navalvillar is geboren, kreeg in zijn Spaan se geboorteplaats een sport- onderscheiding voor zijn fiets- prestatie. Gabriel, die een Spaanse vader heeft maar in Nederland is geboren, had een minder gelukkig einde Een kleine tachtig kilometer voor het eindpunt kwam hij met zijn fiets ten val en moest hij opgeven De schaafwon den aan schouder en benen maakten het Gabriel onmo gelijk om de pedalen rond te laten gaan Hij kon toen in de auto van zijn ouders stappen die de jongens op hun tocht hebben gevolgd ,,Er zat een beest op mijn arm en dat wilde ik er afslaan. Maar toen raakte ik met mijn fiets die van Rafael en viel", aldus Ga briel in de ouderlijke woning aan Reggewijk. Hij heeft net de foto's gezien die Rafael tijdens de tocht heeft ge maakt en is daar verrukt van. De plaatjes die Gabriel heeft geschoten zijn grotendeels mislukt, omdat er iets is mis gegaan met het terugspoelen van het rolletje. WEDSTRIJD De jonge Leusdenaar is toch al een beetje de pechvo gel van de twee geweest. Be halve de val, had hij nog met een aantal ongelukkige din gen te kampen Zo waren er erg veel lekke banden, brak zijn bagagedrager die vervol gens niet meer te repareren was en had hij een paar da gen een ziekte onder de le den. Aan de oorzaak van die ziekte zit echter een heel ver haal. Gabriel verteld „Toen we in Barcelona arriveerden na zo'n 1700 kilometers, heb ik me laten inschrijven voor een wielerwedstrijdje. Er moesten vijfentwintig rond jes van ongeveer een kilome ter worden gereden waarin een vrij steil gedeelte zat. Ik werd vijfde van de ongeveer vijfendertig deelnemers. Na afloop had ik zo'n dorst dat ik in een keer anderhalve liter koud water opdronk. Nou, daar werd ik goed misselijk van. Ik heb toen een paar dagen niet kunnen fietsen". De Leusdenaar is daarom vanuit Barcelona met zijn ou ders in de auto naar Valencia gereden. Rafael legde dit tra ject alleen op de fiets af Van uit Valencia fietsten de beide jongens weer samen, Rafael met zijn geboorteplaats als eindbestemming en Gabriel het plaatsje Toledo In totaal legde de Leusdenaar bijna 2300 kilometers af, ter wijl Rafael om en nabij de 2800 kilometers achter zich liet. Per dag fietsten ze onge veer 200 kilometers De laat ste en voor de hand liggende vraag is gaan beide jongens volgend jaar weer een grote fietstocht maken? Gabriel antwoord in de richting van zijn vader kijkend: „Als het mag doe ik het zeker weer. Dan zal ik beslist het eind punt halen" Rafael weet het nog niet. „Ik zie wel" n een onzer verslaggevers) -EUSDEN Kardinaal llebrands heeft vrijdag- >rgen, tijdens een viering in R.K. Sint Jozefkerk aan de mersveldseweg, het H. rmsel toegediend aan 88 etnamese kinderen. De kin- ren van de katholieke Viet- mese gemeenschap waren heel Nederland naar de usdense parochiekerk ge- men voor de toediening n het sacrament. Het H. Vormsel wordt in de katholieke kerk de gelovigen meestal toegediend rond hun twaalfde jaar. Het is min of meer een hernieuwing van de doop belofte. Dat sacrament wordt de katholieke gelovigen doorgaans kort na hun geboorte toege diend. Overigens werden vrij dagmorgen, naast de 88 kinde ren, ook enkele volwassen Viet- namezen gevormd. Het is niet de eerste keer, dat de Vietnamese katholieke ge meenschap in Leusden gebruik maakt van de Sint Jozefkerk. In het verleden werd de kerk aan de Hamersveldseweg ook al ge bruikt voor Vietnamese paas-, kerst-, en nieuwjaarsvieringen. In Leusden wonen, zoals be kend, een aantal Vietnamezen, die als bootvluchtelingen inder tijd onderdak in ons land hebben gevonden. Ook woont in Leus den de Vietnamese priester Tran van Hoa Pierre, die een belang rijk deel van de zielzorg onder de katholieke Vietnamezen in ons land voor zijn rekening neemt. Tran van Hoa Pierre assisteerde vrijdagmorgen kardinaal Wille brands bij de viering. Voor de plechtigheid bestond overweldigende belangstelling. Voor de kerk werd monseigneur Willebrands enthousiast bearoet door de Vietnamezen. De kerk zelf was tot en met de laatste plaats bezet.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5