Open dagen met fancy fair op De Hohorst Jubilerend „Eendracht voerde wagenspel op folop belangstelling voor [ursussen Latent Talent LEUSDEN Jeugdclubs van start Assertiviteits- gespreksgroepen FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Galappels m „Voorkoming Misdrijven" DINSDAG 13 SEPTEMBER 1983 leusder k ran l; plaatselijk nieuws LEUSDEN Het internaat De Hohorst, Heiligenbergerweg 5, zet op zaterdag 24 en zondag 25 september zijn deuren open voor Leusdenaren en andere belang stellenden. De open middagen worden gehouden van 13.00 tot 18.00 uur. Op het terrein wordt tevens een fancy fair georgani seerd. Er zal die middagen van alles te doen zijn. Men kan ezeltje rijden, zijn geluk geproeven bij het rad van avontuur of springen op een groot luchtkussen. Daar naast is er een rommel- en kle- dingmarkt. De komende weken zullen meisjes en medewerkers van De Hohorst huis-aan-huis loten gaan verkopen De opbrengst hiervan wordt besteed aan ge- richtere mogelijkheden van vrije- tijdsbesteding, excursies en aan het bezoeken van tentoonstellin- gen en dergelijke Wethouder Van Woudenberg zal op zaterdag 24 september om 16 00 uur de winnende loten trekken Op vrijdagmiddag 16 septem ber zullen Hohorst-medewerkers met auto's door Leusden rijden om spullen voorde rommelmarkt te verzamelen. Wie die middag niet thuis is, maar toch spullen ter beschikking heeft, kan bellen naar 942444. Dan worden de spullen op een ander tijdstip bij u thuis opgehaald. Rozendaallaan Leusden-C. Nee. deze appeltjes zijn geen vruchtjes, al zou je ze. op het eerste gezicht, daar wel voor verslijten. De boom. in dit geval eik. heelt ze tegen wil en dank gevormd. We vinden, als we ze doorsnijden, dan ook geen pitten ol zaden, maar de kleine larve van de eikengalwesp. Hoewel dit een erg ingewikkeld onderwerp is, wil ik, op gevaar af dat u halverwege ophoudt met lezen, toch trachten in het kortste be stek. u een indruk te geven over het ontstaan van de galappel. Het wijfje van de eikengalwesp, een insect van twee millimeter lang heeft, toen het blad nog heel jong was, met haar legboor een gaatje in een bladnerf geboord en een eit/e afgezet Gelijktijdig heeft ze er enige stoffen bijgedaan die het hele computerprogramma van de eik in volkomen ver warring heeft gebracht. Het zijn dezelfde stoffen die de eik ook zelf produ ceert om de plantencellen aan te sporen tot groeien. De tweehonderdvijftig maal grotere hoeveelheid als welke de boom toe dient. veroorzaakt op die plaats een wanordelijke groei. De boom zelf ver weert zich tegen het vreemde voorwerp, het eitje, met het vormen van veel looizuur, wat het in middels uitgekomen larf/e alleen maar ten goede komt. Het ontstane appel tje is daardoor voor vogels en anderen dieren oneet baar geworden, een extra beveiliging dus en de naam galappel zal daar wel door ontstaan zijn. Ook de larve zelf zet een enzym af. waardoor om hem heen grote cellen gaan groeien die veel voe dingsstoffen bevatten, zo als zetmeel en eiwitten. Daar kan het diertje lekker van groeien. Door al dat geharrewar in het binnen ste van de galappel, komt zuurstof vrij dat ook een onmisbaar element is voor het leven en de groei van de larve. Eenmaal groot genoeg, popt de larf zich in en als de gedaantever wisseling voltooid is komt het volwassen wespie, door een gaatje te boren, naar buiten. Hiermee is de cyclus van de galwesp nog niet ten einde, maar daar zullen we ditmaal niet verder op ingaan. U weet nu misschien ongeveer wat galappels zijn en hoe ze ontstaan En dan gaat het hier maar over één van de ongeveer vijftiendui zend soorten gallen, hoe wel de grote appelbladgal wel de meest bekende is. Ze worden ook wel inktap- pels genoemd omdat er vroeger, tezamen met ij zer. de zogenaamde gal- noteninkt van werd ge maakt. En bli/kbaar van goede kwaliteit, want geschriften van zon vijf honderd iaar oud zi/n nog alti/d goed te lezen. G. van L. soortgelijke kursus had heett men van gemeentewege er van af gezien om zelf initiatieven te ne men De kursus „omgaan met geld" zou door Latent Talent ge geven worden in samenwerking met de stichting huishoudelijke en consumentenvoorlichting H.V P Toen aan het eind van de open dag de balans werd opge maakt bleken slechts vijf Leusde naren belangstelling te hebben voor de nieuwe kursus. De werk groep Latent Talent overweegt nu om de kursus maar niet te laten doorgaan SOLLICITEREN Een andere kursus waarvoor de belangstelling erg tegenvalt is de kursus „solliciteren" Men had gedacht dat in deze ti|d van grote werkloosheid de belang stelling voor deze kursus, die drie avonden in beslag zou ne men. wel groot zou zijn. Slechts één Leusdenaar bleek zich zon dagmiddag aangemeld te heb ben. zodat ook deze kursus naar alle waarschijnlijkheid niet door gaat. Leusdenaren blijken wel be langstelling te hebben voor min der rationele onderwerpen. Een nieuwe kursus „Asbologie" mocht zich zondagmiddag in een grote belangstelling verheugen Een kursus met de titel „Helpen- medeli|dend of medelevend" is zelfs geheel volgeboekt In deze kursus die onder leiding staat van Maarten Boon, wordt aan dacht besteed aan de vraag hoe ie een ander aandacht en hulp kunt geven zonder onder te gaan in het probleem van die ander Zelf vindt docent Maarten Boom het helemaal niet zo vreemd dat er juist voor deze kursus zoveel belangstelling is „Juist in deze moderne tijd is er een opleving waar te nemen van belangstel ling voor niet-rationele zaken", aldus de heer Boon Ook dit najaar zullen weer zo'n 700 Leusdenaren deelnemen aan één van de bijna zeventig kursus- sen uit het aanbod van Latent Talent. Of een kursus wel of niet doorgaat is afhankelijk van het aantal inschrijvingen. Alleen als een kursus niet doorgaal krijgt de betrokkene een berichtje en wordt het inschrijfgeld terugge stort. Als men niets hoort kan men aannemen dat de kursus waarvoor ingeschreven is, door gaat. Men wordt dan verwacht op de plaats en tijdstip zoals ver- meld staan In het kursuspro- gramma. Het volledig kursuspro- gramma van Latent Talent kan afgehaald worden bij de Leus- dense bibliotheken en de Rabo- banken. LEUSDEN - Het wagenspel van ,,De Eendracht". De dames Van de Brug (links) en Rep in aktie Dinsdag 13 september 19.00 uur: Opening KPO seizoen, eu charistie, vervolgens bijeen komst St Josefkerk en De Kom Dinsdag 13 september 20.00 uur: Werkgroep Economische Zaken, consumentenbelangen en werk gelegenheid. commissiekamer gemeentehuis Donderdag 15 september 20.00 uur: Commissie Algemene Be stuurszaken, gemeentehuis Donderdag 15 september 20.00 uur: Schoolraad, gemeentehuis Vrijdag 16 september 19.00 uur: Optreden Champagne, Hamers hof Vrijdag 16 september 20.00 uur: Optreden Lee Touwers, Hamers hof Zaterdag 17 september vanaf 14.00 uur: Optreden blaaskapel, Hamershof Zaterdag 17 september 19.30- 23.00 uur: Avondmarkt Hamers hof met diverse optredens Maandag 19 september 20.00 uur: Lezing Dick Walda. bibli otheek Nieuw Langenbeek. Ha- mersveldseweg Dinsdag 20 september 20.00 uur: Bijeenkomst Ned Bond van Plat telandsvrouwen Dinsdag 20 september 20.00 uur: Vergadering Planadviesgroep (van een onzer verslaggevers) LEUSDEN - Met een wagenspel op 't Erf heeft toneelvereni ging „De Eendracht" jongstleden zaterdag een aanvang gemaakt met de viering van het vijftigjarig bestaan. Voor het gemeentehuis werd tweemaal de voorstelling „Ik heb een jasje gekocht" gebracht en de amateurtonelisten amuseer den er een veelkoppig publiek mee. Het wagenspel, dat de komende weken nog verscheidene keren in de open lucht zal worden opgevoerd, is één van de vele aktiviteiten, die door „De Eendracht" in het kader van de jubileumviering worden georganiseerd. AMERSFOORT In de laatste week van september starten bij de Maatschappelijke Dienstver lening Eemland weer assertivi- teits-groepen. Een groep voor vrouwen op woensdagmorgen van 10 tot 12 uur en een gemeng de groep op donderdagavond van 19 tot 21 uur. In beide groe pen zijn nog enkele plaatsen vrij. in een assertiviteitsgroep leer je op een andere manier aankijken tegen situaties waarin je je in het dagelijks leven vaak ellendig of klein gemaakt voelt, of waarin je steeds denkt te kort te schieten. De groep duurt van eind septem ber tot half december en komt 10 keer wekelijks bij elkaar. Deelna me aan de groep is kosteloos. Voor meer informatie en opgave: Maatschappelijke Dienstverle ning Eemland, telefoon (033) 633924, vragen naar Anna Ken- tie, Gwen van Gelder of Anny van der Kooy. Belangstelling voor het wagenspel op 't Erf onnementsgeld: 9.40 per jaar; b.20 per half jaar; 5,35 per kwartaal. chten bezorging: [abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond JO uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan lakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag "en 18 30 en 19.30 uur), tel. 033-940691 Bij geen gehoor kunt u Jlakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- |41, toestel 44 pestellen foto's: [meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u pstellen (met uitzondering van archief- en historische foto's), bij Uitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) pp giro f41 t.n.v. BDU b v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van jenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, fendaallaan 9, Leusden-Centrum. Jeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste I's) thuis LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- 'ïtenkombinatie te Barneveld. Een aantal cursussen was al voor de open dag volgeboekt nafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. trschijnt elke dinsdag en donderdag. lofdredakfeur: irnix Kreyns idaktie irtien Engelkens ispar van Loo evering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur. - >r het donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur daktie en administratie: Hoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum Op kdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13 30 tot 17.00 Telefoon; 033-941495. hangt over „Voorkoming Mis- op woensdag een club draaien drijven Deze aktie is op initia- voor kinderen van 7 tot 9 jaar tiet van de rijkspolitie en met I en/of van 9 tot 12 jaar. Inschrij- medewerking van de gemeente vingen hiervoor ook op maan- gestart. dagavond in 't Trefpunt. LEUSDEN De jeugdclubs, uitgaande van de Hervormde en Gereformeerde Jeugdraad gaan in de week van 19 september weer van start. Op maandagavond 19 septem ber is er van 19.30 tot 20.00 uur in 't Trefpunt aan de Arnhemseweg gelegenheid zich in te schrijven voor de maandagavondclub voor jongeren van 12 tot 15 jaar. Bij voldoende belangstelling gaat er In Leusden-centrum is er op maandagavond van 18 30 tot 20.00 uur een club voor meisjes van 7 tot 9 jaar. dinsdagavond van 18.30 tot 20.00 uur zijn jon gens van 7 tot 9 jaar welkom en op woensdagavond van 19.00 tot 20 30 uur is er club voor jongens en meisjes van 10 tot 13 jaar De clubs in Leusden centrum wor den niet meer gehouden in het Claverenblad maar in een lokaal van het noodgebouwtje achter het oude Claeverenblad Voor de clubs in zuid en voor de dinsdag- en woensdagavond in centrum zoekt de Hervormd Gereformeerde Jeugdraad nog vrouwelijke leiding. Wie interes se heeft kan zich aanmelden bij- de familie Hoogendijk, Dordog- ne 8. Telefoon 945075. - Belangstelling voor één van de handvaardigheidscursussen van Latent Talent LEUSDEN - De komende zes maanden zal in winkelcentra De Hamershof, De Biezenkamp en De Bieshaar een vitrine circule ren, waarin informatiemateriaal in één onzer medewerkers) LEUSDEN De kursussen zo- die door medewerkers van stent Talent" gegeven wor- n, mogen zich nog altijd in een thoorlijke belangstelling ver- ugen. Een aantal Leusdenaren dervond dit zondagmiddag j.l. rsoonlijk. Toen zij zich widen en inschrijven voor een kursus •gen zij te horen dat de betref- ide kursus al „volgeboekt" s. Geen ongewoon verschijn- omdat veel mensen zich aan- Iden direkt nadat zij het kur- jprogramma in de bus kregen. is nog steeds volop belang- lling voor de kursussen zoals ent Talent ze nu al weer vele en organiseert. k afgelopen zondag bleek de- belangstelling weer tijdens de ?n dag die de werkgroep had jrganiseerd. Ondanks het chte weer was het een gezelli- drukte in de gebouwen van rderij Groot-Krakhorst. Tien en mensen maakten van de egenheid gebruik om zich )i een cursus te laten inschrij- ent Talent draait geheel op villigers, hetgeen het geheel lijk goedkoop maakt Dit jaar l\ men nog geen cent subsi- nodig gehad om de boel aiende te houden Uit veilig- fsoverwegingen wordt wel laar subsidie aangevraagd e subsidie wordt in de prak- ook altijd toegekend Het kan dit jaar in de gemeente- blijven Zoals het er nu naar iet komt men uit met het geld de kursisten als bijdrage be- TALEN „Talen" hebben altijd een be langrijk aandeel gehad in het kursusaanbod van Latent Talent. Men bespeurt de laatste tijd ech ter wat minder belangstelling om zich te bekwamen in een vreem de taal. Hoe dit komt is niet duidelijk. Mogelijk vinden veel Leusdenaren het een te zware opgaaf om zich aan te melden voor een kursus die in doorsnee twintig lessen in beslag neemt In tegenstelling tot dit algemene beeld mag de kursus „Zweeds" zich verheugen in een niet afla tende belangstelling. Tot ver bui ten Leusden is het bekend dat hier een kursus „Zweeds" wordt gegeven Kursisten komen dan ook uit de hele regio Het komt voor dat men om zakelijke rede nen Zweeds wil leren, Leusden blijkt één van de weinige plaat sen waar die gelegenheid gebo den wordt De meeste belangstelling bleek ook zondagmiddag, tij dens de open dag. weer uit te gaan naar de „kreatieve kursus sen" Eén derde deel van de kur sussen in deze rubriek was al volgeboekt voordat de open dag werd gehouden Dit verschijnsel treedt al enkele jaren achtereen op Een aantal kreatieve kursus sen worden met succes al lange tijd achtereen gegeven Vaak vragen kursisten aan het eind van een kursus om een vervolg In een aantal gevallen kan aan deze wens tegemoet worden ge komen Ook de meer praktisch gerich te kursussen mogen zich in een goede belangstelling verheugen Een kursus „autopech", nieuw opgenomen in het programma van Latent Talent, was al snel na het uitkomen van het kursus- overzicht al volgeboekt. Hetzelf de geldt voor de kursus „sleute len aan Uw trimfiets" De belang stelling hiervoor was zo groot dat men besloten heeft om twee kur sussen te geven in dit najaar TEGENVALLERS Het komt ook voor dat de be langstelling voor een kursus. ge heel tegen de verwachting in, erg tegenvalt. Zo'n tegenvaller is bij voorbeeld de kursus „omgaan met geld". De gemeente Leusden had aanvankelijk zelf het voorne men om een kursus te organise ren waarin mensen kunnen leren hoe ze moeten omgaan met geld Uit reakties van het publiek was gebleken dat er wel degelijk be langstelling bestond voor een dergelijke kursus Omdat ook Latent Talent plannen voor een

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3