„Ik komt thuis, maar ik ben niet meer thuis" Cadeau van Lisiduna viel goed in de smaak Nieuwe collectie Unicef-kaarten leusd er krant 5 I Drie broers uit Canada even in Leusden voor veijaardag moeder lannen voor jaarlijkse taptoe in Leusden Pit-collecte Ziekendag 1983 I DINSDAG 13 SEPTEMBER 1983 interview werd gewerkt bij de veevoederfa briek van v.d Berg. Ook het leger had er lucht van gekregen dat Jan weer thuis was Er kwam dan ook een oproep om de rest van de dienstplicht te vervullen in het Nederlandse leger Omdat Jan er niet veel voor voelde om het le gergroen aan te trekken vertrok hij met gezwinde spoed weer naar Canada. Jan Tijmensen pakte de zaken sinds die tijd wat serieuzer aan Aanvankelijk werkte hij nog een paar jaar als boerenknecht, later zag hij kans om zelf een boerderij te beginnen. Het avonturiers- bloed bleef Jan Tijmensen ken nelijk behouden want de boerde rij werd weer verkocht toen het plan rees om eens uitgebreid met vakantie naar Nederland te gaan. Inmiddels is Jan weer een var kensfokkerij begonnen. „Ik was het in de stad wonen moe", zo legt Jan uit. Jan Tijmensen is voor het laatst in 1976 in Leusden ge weest, bij de begrafenis van zijn vader „In 1976 voelde ik me nog echt thuis in Leusden. dat gevoel heb ik nu niet meer" aldus Jan Tij mensen ..Wat ik nu gezien heb verbaast me in hoge mate Ik heb altijd gezegd dat mijn thuis in Nederland was Nu zeg ik dat niet meer langer Ik vind het nu ook niet zo erg meer om terug te gaan" zegt Jan, duidelijk teleur gesteld in hetgeen hij de afgelo pen week gezien heeft in Leus den. Eigenlijk niet zo'n gekke reac tie van iemand die vroeger pre cies wist waar de appelbomen stonden om er een appeltje uit te jatten STIL BLIJVEN STAAN Jan en zijn broer Wim wonen in Canada niet ver van elkaar Elke maandagavond komen ze bij de nu 81 -jarige oud-Hamersvelder Arie van de Berg bijeen om er te kaarten Bij deze gelegenheid heeft men ook de kans om nog eens Nederlands te praten en oude herinneringen op te halen. Juist omdat vaak gepraat wordt over het Hamersveld van vroeger valt het nu zo tegen. ..Alles is hier veranderd, terwijl wij stil zijn blij ven staan" zo realiseert Jan Tij mensen zich erg goed Toch willen de broeders Tij mensen de maandagavonden in Canada niet missen. ..Vader" v.d. Berg zorgt dat de Hollandse cake klaar staat Jammer genoeg is er in de buurt geen Hollandse vieux te krijgen, men „behelpt" zich daarom met Canadese whiskey. MOOI GEWORDEN De derde broer die over is uit Canada, denkt over Leusden an ders dan zijn twee broers Hij is dan ook de jongste van de drie (37 jaar) en is het laatst uit Leus den vertrokken. Het gaat hier over Willem, de enige die geen eigen bedrijf heeft in Canada Ook Willem vindt Leusden sterk veranderd sinds hij hier voor het laatst is geweest „Ik vind het ongelooflijk wat hier allemaal tot stand is gekomen" zegt Willem „Ik ben nu al een paar keer het dorp doorgelopen Het is erg mooi geworden Het valt me wel op dat alles zo klein is. Kleine huisjes, smalle straatjes en zo. Zelf woon ik in een vrijstaand huis met een flinke tuin er om heen" aldus Willem De drie broers zien elkaar re- (van één onzer medewerkers) „Ik kom thuis, maar ik ben niet meer thuis. Niet alleen de naam van het dorp is veran derd van Hamersveld in Leus den. Werkelijk alles is anders geworden. Ik ben very surpri sed", aldus Jan Tijmensen, één van de drie Tijmensens die een bestaan hebben op gebouwd in Canada en nu even terug zijn voor de ver jaardag van hun moeder. Op 15 augustus j.l. werd Geur tje Tijmensen-Botterblom vijfen zeventig jaar. De familie wilde deze gelegenheid niet onge merkt voorbij laten gaan. De acht zoons en vijf dochters van me vrouw Tijmensen organiseerden een grote familiereünie. Drie van de acht zoons moesten daartoe vanuit Canada naar Leusden ko men. Het bleek niet mogelijk het zo te regelen dat iedereen op de verjaardag van moeder aanwezig was. Afgelopen weekeinde was de hele familie echter kompleet. Het Leusdense deel van de fami lie had een groot festijn georga niseerd in een zomerhuis, pre cies op de grens van Leusden en Barneveld. Om de Canadese tak van de familie een plezier te doen werd er gerookte paling gegeten, een lekkernij die in Canada niet te betalen is. Er hoefde niet op een palinkje gekeken te worden. In enkele teilen lag totaal 70 pond paling te wachten om even later gerookt te worden in een zelfgebouwde rookkast. De naam Tijmensen is in Leus den niet onbekend Integendeel, onlangs is besloten om een straat te benoemen naar de fami lie Tijmensen. De eerste bewo ners zullen eerdaags hun huis aan de ..Tijmensenpoort" betrek ken. Toch is het een hele uitzoe- kerij om vast te stellen welke Tijmensen nu eigenlijk een fees tje bouwden ter gelegenheid van moeders verjaardag. Het blijkt dat het hier gaat om de vrouw en zoons en dochters van „Dikke Roel", de zoon van Willem Tij mensen die in het grijs verleden een café-winkeltje had „aan de tol". „Dikke Roel" woonde op lummer vier aan de Kanaalweg. IJKTwee huizen verderop woonde 7Wi neef „Kleine Roel". Een itfhioer van laatstgenoemde Roel woonde ook aan de Kanaalweg Deze Tijmensen is bij de autoch tone bevolking van Leusden be ter bekend als „De Zog" Een scheldnaam is dit zeker niet. zo wordt ons door de nazaten van „Dikke Roel" verzekerd. De bij namen waren en zijn nog altijd zo ingeburgerd, dat er aan de Ka naalweg zelfs wel eens gevraagd wordt waar „mijnheer de Zog" woont. BROUWER Het feestje van de Tijmensen werd gehouden op een plek die bij de meeste Leusdenaren wel niet bekend zal zijn Ver van de bewoonde wereld ligt er tussen Achterveld en Terschuur een flinke plas. Het betreft hier de Ir Juliusplas De gemeentegrens van Leusden loopt er doorheen, zo is op elke plattegrond te zien We zijn uitgenodigd om even een kijkje te komen nemen op het feest omdat het toch wel om een unieke bijeenkomst gaat. In de keuken staat een vat bier. Vader Tijmensen is 24 jaar lang werk zaam geweest als brouwer op de Phoenixbrouwerij in Amersfoort Het ziet er naar uit dat alle kinde ren van „Dikke Roel" en veel van zijn kleinkinderen nog altijd ver zot zijn op het produkt dat vader lange tijd brouwde CANADA De hele familie Tijmensen woont nog in Leusden of in de direkte omgeving. Uitzondering vormen de drie broers die in de loop der tijd naar Canada geëmi greerd zijn om daar een bestaan op te bouwen. De eerste die naar Canada vertrok is de nu 52-jarige Wim Tijmensen. Eigenlijk was Wim de enige die een reden had om te emigreren Wim was smoorverliefd op de oudste dochter van een Hamersvelder die in 1953 naar Canada vertrok. In dat jaar scheepte Arie van den Berg met zijn vrouw en tien kin deren in voor Canada. Oudste dochter Mien was daar ook bij, zeer tot verdriet van Wim Tijmen sen TIEN DOLLAR Ze weken nadat Arie van den Berg was vertrokken, pakte Wim zijn koffer om Mien achterna te reizen Toen hij uit de trein stapte op de plaats van bestemming had Wim nog precies tien Cana dese dollars in zijn zak Het is Wim Tijmensen sinds dietijd aar dig goed gegaan Begonnen als automonteur heeft hij nu al lange tijd een eigen garagebedrijf. Mien, met wie Wim nu al weer dertig jaar getrouwd is. heet nu Myrna. Een naam die wat beter klinkt voor de Canadezen. „De veranderingen in Hamers veld zijn enorm", aldus Wim Tij mensen. „Leusden is dan wel het dorp waar ik geboren en opge groeid ben. nu verdwaal ik er Niet alleen het dorp is veranderd, ook alle mensen zijn veranderd Ik moet nu zelfs voorgesteld wor den aan oude bekenden" zegt Wim Wims zoon hoort het verhaal, van zijn vader lachend aan. Hij is net twee weken geleden ge trouwd en heeft de gelegenheid aangegrepen om zijn huwelijks reis in Europa te houden De zoon van Wim Tijmensen spreekt geen woord Nederlands, toch verstaat hij alles wat zijn vader vertelt. In tegenstelling tot zijn vader vindt de in Canada gebo ren zoon het allemaal prachtig in de „new town Leusden" Jan Tijmensen (47 jaar) is ook „terug van weggeweest" Uit het gesprek blijkt dat Jan eigenlijk helemaal geen goede reden had om naar Canada te emigreren „Het was meer het avontuur wat me trok, toen ik op 12 april 1955 naar Canada ging" vertelt Jan „Bovendien gingen ze allemaal, dus waarom ik niet. Jan was in Hamersveld altijd al boeren knecht geweest, hetzelfde be roep ging hij uitoefenen in Cana da. „De eerste paar dagen in Canada heb ik alleen maar ste nen moeten rapen uit een stuk akkerland", zo weet Jan zich nog goed te herinneren De eerste jaren heeft Jan zich in Canada niet echt thuis ge voeld Na drieeneenhalf jaar in Canada gewerkt te hebben kwam Jan in 1958 even naar Nederland voor een korte vakan tie. Het werd een verblijf van vijf maanden, waarin zelfs nog even avond duidelijk vooruitgegaan te zijn op het gebied van muziek en presentatie Wellicht speelt het feit dat het voor Lisiduna om een soort thuiswedstrijd ging ook wel een rol. Uit het optreden van Lisiduna bleek duidelijk een stuk zelfvertrouwen Het is niet toe vallig dat Lisiduna de laatste tijd regelmatig prijzen wint op con coursen. Onder leiding van diri gent Rien Timmer weet het Leus dense muziekgezelschap tot goede muzikale prestaties te ko men. De majorettes, onder leiding van Anita Voorburg gaven ook vrij dagavond aan de show een apart tintje. Het verreweg oudste muziek gezelschap dat vrijdagavond op trad was ..de Harmonie" uit Bar neveld. Dit muziekgezelschap is in 1879 opgericht en is nog steeds springlevend De Barne- veldse harmonie bracht tijdens de taptoe muziek ten gehore met een zuid-Amerikaans tintje. INDRUKWEKKEND Terecht had Lisiduna het mooiste deel van de taptoe voor het eind bewaard De dames en heren van „Juliana" hadden zich omgekleed toen hun collega's onder de schijnwerpers stonden In fraaie .historische kledij ge stoken verzorgde het korps een indrukwekkende show. De mu ziek die ten gehore werd ge bracht is te rangschikken in de categorie populair-klassiek Juli ana maakte met dit optreden dui delijk dat zij een klasse apart vormt Een optreden van de vier mu ziekkorpsen gezamenlijk besloot de taptoe Bij gebrek aan een historische achtergrond of een fraai bordes of kerktoren werd het taptoesignaal door Gerrit Vaarkamp geblazen vanaf een balkon boven een winkel in de Hamershof Het bestuur van Lisiduna hoopt dat het optreden van vrijdag avond de eerste is in een reeks De taptoe van Lisiduna werd een succes van taptoes die men graag elk jaar zou willen houden Aanstaande zaterdag is Lisiduna weer te beluisteren in Leusden Men verzorgt dan een „concert" vanaf het podium dat boven de Kooikersgracht wordt gebouwd. De officiële viering van het 75-ja- rig bestaan vindt plaats in okto ber Tijdens een receptie heeft een ieder dan de gelegenheid om bestuur en leden van Lisiduna te feliciteren - Eén van de vele deelnemende muzikanten LEUSDEN Met meer dan 100 ontwerpen behoort de Uni cef collectie wenskaarten tot de grootste, die elk najaar in Neder land wordt gepresenteerd. Door de verscheidenheid van illustra ties, goede reproduktie en keuze van onderwerpen hoopt Unicef, het Kinderfonds van de Verenig de Naties, dat veel mensen ge bruik zullen maken van een Uni cef wenskaart voor het overbren gen van een goede wens. Uit de opbrengst van de verkoop van de Unicef wenskaarten worden n.l. een groot aantal projecten gefi nancierd voor kinderen in onder ontwikkelde landen. Unicef trekt zich het lot aan van miljoenen kinderen, die b.v. honger lijden; ziek zijn, maar geen medische zorg krijgen; of niet naar school kunnen. Tot de beste ontwerpen in de collectie behoren dit jaar de kaart met de versierde kerst boom van de Finse kunstenaar Lausamo-Laine, maar ook de verfijnde serie „Kinderen in de sneeuw" van de Tsjechische kunstenaar Kudlècek betekent een hoogtepunt, of het religieuze assortiment met reprodukties van schilderijen uit Spanje, Italië, Bohemen Nederland is in de collectie vertegenwoordigd met twee grote meesters Vincent van Gogh en Adriaen van der Venne Naast ontwerpen die typerend zijn voor oe r\erst- en Nieuw jaarssfeer, onderstrepen de bloemmotieven of illustraties uit de volkskunst van Indonesië, China, Kasjmir en Japan de alge mene gebruiksmogelijkheden Unicef wenskaarten zijn in ver schillende formaten verkrijg baar. De meeste ontwerpen zijn op een formaat van 11 x 15,5 cm gedrukt. Niettemin is er een uit gebreide mini-serie op formaat 7.5 x 10.7 cm en zijn ook grotere kaarten verkrijgbaar Naast de collectie wenskaar ten brengt Unicef ook briefpa pier, puzzels, een kinderkook boek, het adventsboek „Kinder dromen". boeken over kinderen, bouwplaten Deze zijn zeer ge schikt als cadeau. Ook het doel voor het op de markt brengen van de fraaie collectie wenskaar ten n.l. hulp aan kinderen in nood. rechtvaardigt een bezoek aan één van de vele vrijwilligers, die Unicef wenskaarten in voor raad hebben Inlichtingen over Unicef wens kaarten kunt u inwinnen bij Uni- cef-Nederland in Den Haag De hele collectie is verkrijgbaar bij: in Leusden-centrum bij mevrouw Bergsma. Berkenlaan 19. tele foon 941602 en in Leusden-zuid bij mevrouw Otter. Van Boetze- laerlaan 12, telefoon 940955. Bo vendien staat er op de avond- markt van de Hamershof op za terdag 17 september een stand van Unicef. gelmatig in Canada. De tien broers en zusters In Nederland vormen ook een hechte kliek. Elke maand komt de familie bij elkaar voor een bijeenkomst van de „loterijclub". Een club die be staat uit de vijf broers en vijf zussen die in Nederland wonen. Het is ook het „bestuur" van de loterijclub die het feest aan de ir. Juliusplas heeft georganiseerd. Een unieke gebeurtenis omdat de hele familie Tijmensen voor het eerst na de dood van vader, ruim zeven jaar geleden, weer bij elkaar is. Moeder Tijmensen vindt het allemaal even prachtig. Zelfs is ze al zeven keer naar haar zoons in Canada geweest. Plan nen voor een volgende trip zijn er niet. De hele familie verkeert In een feestroes zolang de Canade se tak van de familie in Leusden is. „Canadese Jan" blijft er vrij nuchter onder: „We drinken een hoop vieux, we eten ons dik aan de paling en dan gaan we weer." LEUSDEN Het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT) houdt in de week van 12 tot en met 17 september weer zijn jaar lijkse collecte. De opbrengst is onder meer bestemd voor de in standhouding van de militaire te huizen en voor algemeen vor mende aktiviteiten onder militai ren alsmede voor audio visuele hulpmiddelen die in binnen- en buitenland worden gebruikt bij bezinnigsavonden over religieus ethische onderwerpen. ACHTERVELD Zondag vond de landelijke ziekendag plaats. Ook de Achterveldse Zonnebloemafdeling liet dit niet ongemerkt voorbij gaan. Er werd een bijeenkomst georganiseerd in Ons Gebouw voor zieken en bejaarden uit Achterveld. Aller eerst was er een kerkdienst in de R.K. kerk. Tijdens deze dienst werd ingegaan op het thema van die dag „Ziek zijn thuis". Na af loop trok men naar Ons Gebouw. waar deze bijeenkomst werd ge opend door de voorzitter van de afdeling, de heer Meinten. „In verband met de nationale ziekendag verwelkom ik jullie heel hartelijk Ik ben blij dat er zo een grote opkomst is. Ik wens jullie een hele prettige morgen toe" Tevens bedankte de heer Meinten iedereen die door hun gift de collecte in de kerk en in het kasteel Stoutenburg tot een groot succes heeft gemaakt „Ik kan u wel verzekeren dat het geld zeer nuttig zal worden besteed", aldus Meinten Hierna was de beurt aan het zangkoor dat een aantal Neder landse volksliedjes ten gehore bracht De keuze van de liedjes viel bij de aanwezigen goed in de smaak. Onder het genot van een aperitiefje bleef men nog gerui me tijd bijeen. Na afloop dankte de heer Meinten allen voor hun medewerking voor het slagen van deze bijeenkomst. Bij het naar huis gaan kregen alle aan wezigen namens de Zonnebloem een kleine zonnebloem Een ges te die zeer op prijs werd gesteld. De zieken die niet aanwezig kon den zijn werden thuis met een bloemetje verrast. Beeld van de taptoe op het parkeerterrein (van één onzer medewerkers) LEUSDEN De kans is erg flroot dat er In Leusden elk jaar een muzikale taptoe wordt ge- [houden. De taptoe welke vorige Week vrijdagavond plaatsvond op een parkeerterrein nabij de L Hamershof, viel namelijk goed in 9 de smaak bij het publiek. Ook de [Pfganiserende muziekvereni ging, Lisiduna, was erg enthousi ast over het geheel. De plaatselijke muziekvereni- I Jng Lisiduna viert dit jaar het feit P dat zij 75 jaar geleden werd op- "^richt. Bij wijze van cadeau aan Leusdense bevolking werd er |l. vrijdagavond een taptoe aan- [Qoboden. Aan deze taptoe werk- Ufl'k beha,ve de Leusdense muzi- yUj Kanten nog drie andere korpsen fl't de regio mee. Vooral het op- eden van het Amersfoortse ioworkest „Juliana" werd door list het publiek erg gewaardeerd. De ^Ptoe in Leusden was mogelijk ">worden nadat de winkeliers- leniging „Hamershof" een flinke financiële bijdrage had toegezegd. De taptoe werd vrijdagavond geopend door de drumband van Lisiduna onder leiding van Geert Striessenau. De drumband werd direct gevolgd door het Amers foortse showorkest „Juliana". Het optreden van Juliana was ook vrijdagavond een indruk wekkende gebeurtenis Het mu zikaal peil van het muziekgezel schap is zeer hoog. De show die bovendien om de muziek heen gemaakt wordt, dwingt bewon dering af. Vrijdagavond was voor een ieder te zien en te horen waarom Juliana niet mee kan doen met landelijke muziekcon coursen Het peil van Juliana wordt door slechts weinig korp sen in Nederland geëvenaard. Juliana, onder leiding van Mein- dert van Loveren, trad tijdens de taptoe tweemaal op Tijdens de eerste show werd „Amerikaans- achtige" muziek ten gehore ge bracht Na Juliana was het de beurt aan het harmoniegezelschap „Fidelio" uit Woudenberg Fide- lio is bezig aan een verjongings kuur Het muziekgezelschap be steedt erg veel aandacht aan de opleiding van nieuwe muzikan ten. Naast een harmonie-orkest en een drumband beschikt Fide lio op dit ogenblik over een jeugdkorps en een leerlingen korps. Vrijdagavond verzorgde de harmonie onder leiding van Cor Pronk een optreden, samen met de drumband onder leiding van de heer Van Gelderen De overwegend uit mannen be staande drumband werd vooraf gegaan door een vrouwelijke tambour-maltre. Paulina van Gelderen VOORUITGEGAAN Het is gebruikelijk dat de orga niserende vereniging een taptoe of muziekconcours afsluit Te recht had Lisiduna deze eer aan Juliana overgelaten Lisiduna trad dan ook halverwege de tap toe op Lisiduna bleek vrijdag

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5