DWS huldigt 3 jubilarissen Boeiende dia-avond bij KPO Officiële opening tref- entrum „Tussentijds" Bazar in 't Hamersveld had beoogd resultaat leus—en Utrant Oud papier aktie Palet achterbergh watten jlrievenbus vernield Auto gestolen Leusden Auto van de weg Achterveld Achterbergh 100 jarig bestaan duizenden woningen DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1983 plaatselijk nieuws 3 wordl hard gewerkt aan de inrichting van het Trefcentrum. .EUSDEN - De initiatiefgroep ussenTIjds" gaat dinsdag 20 ptember officieel starten met ar aktlvltelten. Om elf uur is de istelljke opening van het tref- ntrum dat gevestigd Is In een n de noodlokalen achter de rbouwde boederlj „het Clae- renblad", om precies te zijn n de Stijgbeugel. Mensen die erdag over veel vrije tijd be- hikken zijn vanaf die datum rtelljk welkom In het trefcen- im. tar aanleiding van een enquè- ormulier dat via het gewestelijk reidsbureau is verspreid en waar msen hun wensen en ideeën op iden vermelden hebben 25 en- usiaste mensen zich aange- ild om op de een of andere wijze tig te zijn met het projekt. Van de enquêteformulieren zijn er 100 ■elourneerd wat op zichzelf al vrij hoog percentage is ten opzichte van de omliggende ge meenten. De afgelopen weken is er hard gewerkt aan de inrichting van het noodlokaal. Hiermee is eigenlijk de doelstelling al voor een deel verwe zenlijkt: Mensen zelf inschakelen bij de aktiviteiten. Aktiviteiten zgn voor en worden door de mensen zelf georganiseerd INITIATIEFGROEP De initiatiefgroep bestaat uit mensen van de Leusdense kerken, van het Humanistisch Verbond, de gemeente, belangstellenden en mensen die zelf over veel vrije tijd beschikken. Daarnaast is er op dinsdag- en woensdagochtend een projektleid- ster die op het gebied van maat schappelijke dienstverlening werk zaam is. Zij kan bijvoorbeeld inlich tingen geven over diverse instan ties en waar nodig met raad en daad terzijde staan. heeft gedeponeerd, doet er ver standig aan even kontakt op te nemen met het postkantoor In Leusden. In het afgelopen weekend heb- itt onbekenden de PTT brie- bus. die staat op de Land- hoek Groenhouten Noord, inleid en leeggehaald. De brie- In en andere poststukken wer- verspreid over de Rossen- glaan en Groenhouten Noord iggevonden. Een leder die sen vrijdagavond 23.00 uur zondagochtend 08.00 uur een ststuk In deze brievenbus Een bewoner van de Rozen- gaarde kwam dinsdagochtend tot de onaangename ontdekking dat In de voorafgaande nacht zijn Daf werd ontvreemd. De ei genaar heeft aangifte bij de poli tie gedaan. Onafhankelijk Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. Herschijnt elke dinsdag en donderdag. Hoofdredakteur: tfarnix Kreyns Redaktie: Sertien Engelkens aspar van Loo nlevering kopij en advertenties: Hoor het dinsdagnummer lot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, 'oor hel donderdagnummer tot uiterlijk woensdagmiddag 12.00 uur. Redaktie en administratie: lantoor Leusder Krant, Rozendaallaan 9, Leusden-Centrum. Op rerkdagen geopend van 09.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 iur. Telefoon: 033-941495. Mionnementsgeld: 159,40 per jaar; 130,20 per half jaar; 115,35 per kwartaal [lachten bezorging: Ms abonnee dient u de krant voor dinsdag- of donderdagavond 8 00 uur te hebben ontvangen. Is dat niet het geval, neem dan ontakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag lissen 18.30 en 19 30 uur), tel. 033-9406916ij geen gehoor kunt u lontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- 16141. toestel 44 Nabestellen foto's: De meeste in de Leusdei Krant gepubliceerde foto's kunt u "abestellen (mef uitzondering van archief- en historische foto's), bij ooruitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13x18 cm) op giro ■71441 l.n.v. BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van lewenste foto. aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto Jerd geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, ozendaallaan 9, Leusden-Centrum [Ongeveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste Ws) thuis. LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- rantenkombinatie te Barneveld. PROGRAMMA Iedere dinsdag is het trefcentrum geopend van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. 's Woens dags van 9.00 tot 12.00 uur en donderdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Mensen kunnen op die tijden binnen lopen. Er staat een biljart en er is 'n leeshoek waar diverse kranten, voorlichtingsmateriaal van het ar beidsbureau enzovoorts ter inzage liggen. Dinsdagochtend 27 september en 11 oktober is er iemand aanwe zig die gaat boetseren en potten bakken. Dinsdagmiddag 27 september, 4 oktober en 11 oktober kan er ge praat worden over en geluisterd naar muziek. Donderdagochtend 29 septem ber en 13 oktober is er een kook- ochtend in De Hohorst (nadere informatie bij het tréfcentrum) en woensdag 5 oktober is er een tekenochtend. Voor de aktiviteiten wordt, indien dit nodig is, een kleine bijdrage gevraagd om kostendek kend te kunnen werken. De pro gramma-onderdelen worden gratis gegeven door mensen die zich daarvoor opgegeven hebben. BAANLOZENKRANT Vanaf vandaag is er iedere maand een inlegvel van de Barne- veldse Krant - deze krant wordt op donderdag huis aan huis verspreid - gewijd aan de huidige situatie van werklozen en eventuele alternatie ven. Een vaste rubriek vanuit Leus den is daar een onderdeel van Bovendien kunnen iedere maand een paar jongeren uit Leusden een gratis advertentie opgeven. Ook voor deze inlichtingen kan men terecht bij het trefcentrum. TussenTijds Is ontstaan met het idee werklozen een alterna tief te bieden. Maar werkloos kan ook inhouden arbeidsonge schikt, voor vrouwen kan het Inhouden overdag meer vrije tijd beschikbaar hebben. Tus senTijds heeft voor al deze men sen het trefcentrum opgezet. El- gen Ideeën, mits deze haalbaar zijn, kunnen in het programma worden opgenomen. Voor meer informatie kan men bellen naar de volgende tele foonnummers: 941716 en 944152. ACHTERVELD - Dinsdag avond kwamen de leden van de KPO voor de eerste maal in het nieuwe seizoen bijeen. Voor de ze avond waren ook de echtge noten van de leden uitgenodigd. Er waren slechts vijf heren die aan de uitnodiging gehoor had den gegeven. De avond werd geopend door de voorzitster, mevrouw Van den Berg. Zij ver welkomde de aanwezigen en in troduceerde de heer en me vrouw De Graaff die deze avond kwamen opluisteren met een diaserie over de natuur. De heer De Graaff deelde mede dat de diaserie betrekking heeft op het leven in en om de boerderij met bijzondere aandacht voor het na tuurschoon van de Gelderse Vallei Deze serie sloot geheel aan bij de reeds eerder getoonde dia's betref fende de wonderen der natuur. De heer De Graaff en een vriend van hem zijn oprechte natuurlief hebbers en hebben in de afgelopen jaren heel wal uren in de natuur doorgebracht. De Gelderse Vallei is kleinschalig. Het is er heel an ders dan op de Veluwe. De Gelderse Vallei heeft een heel eigen vorm met zijn dekzand ruggen, houtwallen, bosjes, wei den en bouwland. Na veel zoeken werd uiteindelijk een boerderij ge vonden die heel geschikt was voor het maken van een diaserie Dit was de boerderii Groot Heil gele gen lussen Putten en Nijkerk Tijdens de vertoning van de dia's gaf de heer De Graaff een duidelij ke en begrijpbare wijze van uitleg over hetqeen er werd vertoond De boerderij Groot Helle is 'n eeuwen oude boerderij, die ondanks enke le verbouwingen toch in zijn origi nele staat is geblevenOok de twee schaapstallen zijn nog geheel au thentiek. Uit de serie bleek dat er Kooi „ooi mooie ,n rle natuur is te zien. Men moet echter wel ge duld hebben om dit alles te kunnen nemen. Veel vogels die men op andere plaatsen niet meer ziet komt men daar nog tegen Zo liet De Graaff enkele dia's zien van broedende uilen Ook de plantengroei is daar heel mooi Er groeien nog planten en bloemen die in Nederland niet meer voorkomen De landschap- ontsierende silo's zijn bij de ge noemde boerderij niet aanwezig Er werd door de aanwezigen volop genoten van hetgeen er te zien was. wenkafé, De Hakhorst. Waarder* 25a. t |ArNm| Dinsdag20september 11.00uur:l kil l\| Opening Trefcentrum Tussentijds,! LUUOUtlMu Stijgbeugel Woensdag 21 september 19.00g uur: Openlucht uitvoering wagen spel door Eendracht, terrein 't Ha- r mersveld, Asschatterweg. Dinsdagochtend raakte een automobilist met zijn auto van de Leusbroekerweg. De bestuurder ramde een boompje, reed een verkeersbord omver en kwam tegen een omheining tot stil stand. De automobilist kwam met de schrik vrij, de auto werd beschadigd. LEUSDEN - Maandag 19 sep tember staat er van 08.00 tot 15.00 uur weer een papiercontainer bij 't Palet in Leusden-Zuid. Al het oude papier is welkom. De opbrengst komt ten goede aan de school. Donderdag 15 september 20.00 uur: Commissie Algemene Be stuurszaken, gemeentehuis. Donderdag 15 september 20.00 uur: Vergadering Schoolraad, ge meentehuis. Vrijdag 16 september 19-21 uur: Optreden Champagne en Lee To wers, Hamershof. Zaterdag 17 september vanaf 14.00 uur: Optreden Blaaskapel, Hamershof. Zaterdag 17 september 14.00 en 15.45 uur: Openlucht uitvoering wagenspel door Eendracht, winkel centrum Biezenkamp Zaterdag 17 september 19.00 u.: Openlucht uitvoering wagenspel door Eendracht Terrein Lisiduna- hof. Zaterdag 17 september vanaf 18.30 uur: Avondmarkt Hamershof Maandag 19 september 20.00 uur: Lezing Dick Walda, biblio theek, Hamersveldseweg. Maandag 19 september 20.30 uur: Open huisvergadering Vrou- i Vrijdag 16 september 20.00 uur:- Openingsavond K.P J. seizoen, De Moespot. Zaterdag 17 september 20.00 uur: Disco Show, De Klaveet. Zondag 18 september 14.00 uur:' Disco, De Klaveet. Zondag 18 september 20.00 uur:6 Disco, Ons Gebouw. Zondag 18 september 14.00 uur: A.M.BC. puzzelrit, hotel De Ros kam. Maandag 19 september 20.00 uur: Volksdansen inl. 1567. Dinsdag 20 september 9.00 uur: Welfareclub Zonnebloem Dinsdag 20 september 20.00 uur: Ledenvergadering E.H.BO, Ons Gebouw. Woensdag 21 september 9.00 uur: Handwerkhobbyclub, Dei Moespot Donderdag 22 september 13.30 uur: Bejaardensoos, Ons Gebouw. LEUSDEN Afgelopen zater dag was er In het verzorgingste huis voor bejaarden ,,'t Hamers veld" een bazar. De conversatie zaal was deze dag gevuld met kraampjes en vrijwilligers brach ten allerlei soorten waren aan de man voor spotprijsjes. Vooral de kraam waar de brei- en handwer ken van de bewoners zelf uitge stald lagen trok veel kooplusti gen. Verder was er de mogelijk heid een gokje te waren bij o.a. het rad van avontuur, een pop waarvan de naam geraden moest worden en een grabbelton. Per soneel en familieleden van het personeel zorgden ervoor dat al les op rolletjes verliep. Om de twee jaar wordt er in het verzorgingstehuis een bazar ge houden Was de opbrengst van de vorige bazar bestemd voor een algemeen doel (Het Rode Kruis) deze keer was de bestem ming voor het huis: een mini- bowling Een spel dat door de bewoners gespeeld kan worden en dat verplaatsbaar is zodat het zowel binnen als buiten opge steld kan worden De opbrengst bedroeg dit jaar f 4.006,— en met de onkosten eraf kan het spel gerealiseerd worden Van de ver schillende prijzen die er afgelo pen zaterdag op de bazar in de wacht gesleept konden worden zijn de uitslagen bekend De pop, die de naam Annemieke droeg, is gewonnen door Lisette (achter naam is niet bekend). Lisette woont op Lamoen 6 Het tafel kleed. dat via loten gewonnen kon worden, is terecht gekomen bij Jantine Termate uit Wouden berg De sjoelerij bracht de prij zen bij de volgende winnaars: 1e prijs, badhanddoek: Mevr. v.d. Hoeve, Wanmolen 21 (90 pun ten), 2e prijs, lottospel: mevr. Kleefstra, Prinsenhof 13 (76pun- ten) 3e prijs, boek: Mevr. Vos, Asschatterweg 24 (73 punten); 4e prijs, ketting: Mevr Baart- scheer, Akkerwinde 20 (65 pun ten) - Het rad van avontuur draaide vele malen De drie jubilarissen worden gefeliciteerd ACHTERVELD - Zaterdag 10 september was het voor de mu ziekvereniging een feestelijke dag. Deze dag werden drie leden van de vereniging gehuldigd om dat zij 25 jaar onafgebroken lid van de vereniging waren. Het waren Cees Blom, Co Huppel- schoten en Wim van Bekkum. Deze drie heren hebben zich in die 25 jaar ook nog verdienstelijk gemaakt als bestuurslid. Zo is Co Huppelschoten enkele jaren werkzaam geweest als voorzitter en Cees Blom als secretaris. Tevens hebben deze drie leden in de afgelopen jaren meege speeld in de in Achterveld en omstreken zeer bekende Tiroler Kapel De Hinterfelder Musikan- ten. Tijdens een zeer geslaagde bar becueavond werden de drie jubila rissen onderscheiden met het zil veren insigne van de Katholieke Federatie van Muziekgezelschap-o pen. Deze insignes werden uitge reikt door de heer Coppers van dea Aartsdiocesane Bond van Muziek^ gezelschappen Sint Willibrord. De heer Coppers vond het een goede zaak dat deze jubilarissen zich zo lang als muzikant bij de vereniging verdienstelijk hebben gemaakt. Een vereniging zo lang trouw blijven komt zeker ten goede aan de vereniging. Hierna sprak de voorzitter van de vereniging Willem Wouters de jubilarissen toe. Hij dankte de heer Coppers voor zijn bereidwilligheid hier deze avond te hebben willen zijn en feliciteerde de drie namens de gehele vereniging. Deze felicitatie ging gepaard met het aanbieden van geschenken en bloemen voor de echtgenotes. Het bedrag dat voor deze geschenken benodigd was is in zijn geheel door de leden van de vereniging bijeen gebracht. Verkeerslichten (3) Naar aanleiding van de publici teit rond de recente maatregel bij de verkeerslichtinstallaties in Leusden, moeten mij als ver keerskundige enkele dingen van het hart: De maatregel met oranje knippe rende verkeerslichten buiten spits- en schoolaanvangstijden Is genomen om de verkeersvei ligheid te bevorderen. Burgemeester en wethouders gingen zich terecht zorgen ma ken over het toenemend aantal rood-licht overtredingen dat In die uren begaan werd. Dit toene mend aantal overtredingen is niét, zoals hier vaak beweerd wordt, te wijten aan een gruwe lijk slechte verkeersmentalltelt van de Leusdense automobilis ten (èn fietsers en voetgangers), maar aan het simpele feit dat geen zinnig mens accepteert om zinloos te staan wachten voor een volstrekt uitgestorven kruis punt. Terecht hebben B&W dan ook bedacht dat een genegeerd rood licht veel gevaarlijker is dan een waarschuwend oranje knipper licht. Veel kritiek heb Ik echter op het commentaar en verzoeken om beëindiging van de proef (na koud twee weken knipperen) omdat nu toch wel genoeg bewe zen zou zijn dat de verkeersvei ligheid aanzienlijk gedaald is. Dit meent men te moeten afleiden uit een aantal ongevallen dat in deze proefperiode gebeurd is. Deze meningen getuigen helaas niet van kennis van verkeersveilig- heidsmaatregelen en verkeers problematiek. De roep om nu direkt weer naar de oude situatie terug te keren is ondoordacht en onzorgvuldig; ik zal uitleggen Wanneer er een onderzoek ge daan wordt om bepaalde veran deringen ten gevolge van een maatregel te kunnen constate ren, is een bepaalde waarne mingsperiode nodig. Wanneer daar menselijk handelen en ge drag bij betrokken is, is om te beginnen een aantal weken ge- wennlg aan de nieuwe situatie noodzakelijk. Daarna kan men pas spreken van een situatie die qua gewenning gelijk is aan de oude situatie en die zich leent voor vergelijking met die oude situatie. Om statistisch redelijk betrouwbare conclusies te kun nen trekken is een aanzienlijk lange periode vereist. (Zeker een aantal maanden tot een jaar). Ook Ik ben van mening dat elk ongeval er eentje teveel Is, maar helaas is bij verkeersveiligheids- maatregelen het aantal ongeval len dat vóór en nó de maatregel gebeurt, de toetssteen waaraan men kan aflezen of de maatregel succesvol is geweest. Daarbij moet dan tevens goed bezien wo'den of ongevallen nè de r R-egel wel te wijten zijn aan dit maatregel en niet aan andere faktoren, zoals bijvoorbeeld gladheid en alcohol etc. Deze krant meldde al dat een aantal ongevallen ook in de oude situatie gebeurd zou zijn! Amateuristisch geknutsel met verkeersmaatregelen, zodanig dat niemand meer weet waar hij/ zij aan toe is, is misdadig en zou van onbehoorlijk bestuur getui gen. Burgemeester en wethou ders zijn dan ook terecht van mening dat de proef doorgezet dient te worden om een redelijke conclusie te kunnen trekken. (Een en ander staat onder andere ook te lezen in de Handleiding Aanpak Verkeersongevallencon centraties van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, ter sta ving van mijn betoog). Tot slot wil ik nog opmerken dat de Leusdense roep om volledig werkende verkeerslichtinstalla ties op alle mogelijk gevaarlijke punten in het dorp mij eerder doet denken aan een onbevre digd gevoel van status, dan aan serieus bedoelde pogingen om de verkeersveiligheid te bevor deren. Want in de gemeente Leusden rijzen mij de haren te berge als Ik zie welke lapmiddelen men toe past om een, door racebanen doorsneden dorp verkeersveilig heid te maken. Zeker verkeers lichten zijn ten aanzien van de veiligheid lang niet altijd zalig makend, zoals in veel vaklitera tuur te lezen valt. Er bestaan heel wat meer creatieve Ideëen om verkeersonveiligheid te benade ren, te veel om hier te behande len. Dit verhaal is dus geen pleidooi voor het alleenrecht voor auto's maar wel voor een goed door dacht, evenwichtig en samen hangend beleid ten aanzien van het verkeer, de veiligheid in het bijzonder. Ik ben gaarne bereid en beschikbaar om hieraan een bijdrage te leveren. ing. C. Lems, verkeerskundige Parelduiker 16 Leusden per adres: Tilburgseweg 91 5051 AB Goirle Tel. 013-344685 Verkeerslichten 4 In de Leusder Krant stonden enkel een paar negatieve reac ties over de verkeerslichtenproef in Leusden. Ook „Kantlijn" ging die richting uit. Waarom ook niet de positieve kant naar voren ge bracht? Als verkeerslichten op minder drukke uren in werking zijn, is het logisch dat verschillende mensen het rode licht negeren. Onnodig stoppen en optrekken is duur, zeker ook voor vracht verkeer. Veel chauffeurs, die een verkeerslicht naderen, voeren hun snelheid op, als ze zien dat in de verte het licht groen staat. Ze proberen er dan nog net door te komen. Om veel werkende verkeers lichten te vermijden wordt er door veel vooral langzaam optrekkend verkeer gebruikt gemaakt van allerhande binnen wegen, waardoor zich daar soms moeilijkheden voordoen. De bin nenwegen zijn soms te smal en door begroeiingen vaak gevaar lijk. Elke weggebruiker dient toch te weten, wat hij doen moet als op een kruising de lichten knip peren. Voor de mensen die dicht bij een verkeerslicht wonen lijkt het me ook geen pretje als er de hele dag stilstaande auto's en tractors met draaiende motoren staan. Al die uitlaatgassen ko men op je af. J. Verhoef Hessenweg 66 Leusden Onrechtvaardig Als burgers van de gemeente Leusden willen wij via deze brief onze boosheid kwijt over de, naar onze mening, onrechtvaar dige manier van het besturen van onze gemeente. Deze on rechtvaardigheid kwam weer duidelijk naar voren bij de zgn. kavelkwestie. Alle ingezetenen van ons dorp betalen regelmatig een reeks van lokale belastingen. Rechtvaardig, dus een ieder doet zijn best om dat in deze dure tijden op te brengen. Kom je in financiële problemen, zodat je bv. je antenneaansluiting niet kunt betalen, dan is het ant woord van onze gemeente: met een afsluiten! En dan merken we ineens, dat bij wat financiële problemen van een 15-tal burgers in onze ge meente, met zo op het oog toch mooie huizen op grote kavels grond, een contractueel vastge legd bedrag van 40.000,- zo maar weggeschonken wordt! Begrijpen we hieruit, dat we wél allemaal altijd moeten betalen, maar dat geld van alle inwoners van Leusden soms verdeeld wordt over een klein aantal be voorrechten? De som geld van 40.000,- lijkt niet zo veel in de grote geld stroom van de gemeentelijke fi nanciën. Toch kunnen we vele groeperingen opnoemen, die dit bedrag prima zouden kunnen gebruiken. Zij immers vechten al jarenlang voor een klein beetje geld uit de gemeenschappelijke pot. In hetzelfde begrotingsjaar zien we bv. bezuinigingen bij: - het jeugd- en jongerenwerk: zo'n 8000 jongeren in Leusden, waarvoor 70.000,- zijnde het salaris van een ambulant func tionaris, teveel was en er dus ineens bezuinigd moest worden; hij had bv. nog dik een half jaar kunnen blijven werken ten dien ste van velen! - de muziekschool, waar door bestuurlijk falen van de gemeen te de bezuinigingen betaald moeten worden door ontslag van docenten en vergroting van groepen leerlingen; - de bibliotheek met zo'n 9000 lezers, die extra moet inleveren ondanks een uitstekend finan cieel beheer van haar bestuur; - de vele vrouwenverenigingen in Leusden, die al jarenlang vra gen om een eigen ontmoetings centrum, waarvoor eerst nooit geld vrijgemaakt kon worden en waarvan de uitvoering nu volko men onnodig weer vertraagd wordt. Zo kunnen we nog lang door gaan, maar aan de hand van de voorbeelden mag het wei duide lijk zijn, dat zaken voor het wel zijn van alle Leusdenaren voor dit gemeentebestuur blijkbaar minder belangrijk zijn dan wat financiële problemen van een 15-tal medeburgers. Ongetwij feld zijn er meerdere inwoners van Leusden met financiële pro blemen. Worden zij ook gehol pen? Het is toch volkomen onge loofwaardig, dat het gemeente bestuur enerzijds steeds bezui nigingen oplegt aan alle inwo ners en anderzijds het gemeen schapsgeld zo maar weggeeft aan een klein groepje bevoor rechten! Rooie Vrouwen in de PvdA, afdeling Leusden. heeft in z 'n stijlvol en gezellig ingericht. 'n Hoekje hier, 'n kastje daar Achterbergh krijgt het voor elkaar Achterbergh Wonen altijd de moeite waard om een gratis kijkje te nemen Amersfoort,Westsingel Tel. 033-13048

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3