Stuw Valleikanaal wordt vervangen Open dagen De Hohorst cholen hebben problemen met huidige regeling Leden vergadering PvdA Tijdelijke afsluiting Langesteeg Speurtocht en picknick bij Blijhof Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden 523 Geen krant ontvangen? FOTO-KOPIE I FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant Hoofdredakteur: MARNIX KREIJNS Redaktle en administratie: Rozendaallaan 9 Postbus 11 3830 AA Leusden-Centrum Telefoon (033) 941495 b.g.g. (03420) 16141 Telex B.D.U. 40261 Giro 871441 Abonnement 15,35 per kwartaal Uitgave B.D.U. B.V. DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 - 15e JAARGANG NO. 41 3root aantal kinderen doet liet mee aan schoolzwemmen n één onzer medewerkers) .EUSDEN Rond het ïoolzwemmen dreigt zo gzamerhand een chao- che toestand te ont- ian. De regeling die het meentebestuur met in- ng van het nieuwe tooljaar heeft doen ing- n voldoet niet. Op de enbare lagere school e Hobbit" blijft zelfs éé- »rde deel van de kinde- op school als hun klas- nootjes naar het zwem- i gaan. orige week donderdagavond lm het onderwerp „school- mmen" ter sprake tijdens de jadering van de schoolraad r het openbaar onderwijs. Dit aan adviseert het gemeente- tuur in alle zaken die betrek- I hebben op het openbaar erwljs In Leusden. Het werd derdagavond erg duidelijk het openbaar onderwijs grote Ite heeft met de regeling zo- die nu van kracht is. het vorige schoolseizoen l al duidelijk dat veel ouders :en bezwaar vinden om voor het schoolzwemmen apart te be talen ..Het openbaar onderwijs, zeker het kleuter- en lager onder wijs moet gratis zijn", zo vinden deze ouders Inmiddels is al ge bleken dat de ouders ook van de rechter gelijk krijgen als ze de zaak principieel aanvechten. Voor elke keer schoolzwemmen moet een leerling f2,25 betalen. Een deel van dit bedrag is be stemd voor het ritje per autobus van en naar het zwembad. Een ander deel moet betaald worden als bijdrage in de kosten van het zwemmen De gemeente is een bijdrage in de kosten van het schoolzwemmen gaan vragen omdat op de één of andere ma nier de totale kosten van het openbaar onderwijs naar bene den moesten De leerkrachten hebben vanaf het begin groot bezwaar gehad tegen de hele regeling Het be zwaar keerde zich vooral tegen het feit dat de school het geld moest innen. „We zijn er om les te geven, niet om als geldincas- seerder van de gemeente op te treden", zo was de redenering. De gemeente is met ingang van dit schooljaar tegemoet ge komen aan dit laatste bezwaar Nu moeten de kinderen zelf f 2,25 betalen aan de kassa van het zwembad Heeft een kind geen geld bij zich dan wordt er niet gezwommen. Voor de ouders die het een bezwaar vinden om hun kind elke week f2.25 mee naar school te geven bestaat er de mogelijkheid om een tien-ba- denkaart te kopen Enig financie el voordeel is er niet verbonden aan het kopen van zo'n kaart REGELRECHTE RAMP ..Het innen van geld aan de kassa van het zwembad is een regelrechte ramp" aldus één van de schoolhoofden in de school raadvergadering van vorige week. Het komt regelmatig voor dat kinderen een kwartje of een gulden kwijt zijn, de begeleiden de leerkracht kan dan het ver schil weer voorschieten. Verder gaat er veel tijd verloren aan de kassa van het zwembad, hetgeen ten koste gaat van de tijd die in het zwembad doorgebracht kan worden Het aantal kinderen dat om de één of andere reden niet mee doet aan het zwemmen in schoolverband verschilt per school. In doorsnee doet 15% van de kinderen niet mee De Hobbit vormt hierop een uitzon dering Als klas twee, drie en vier gaan zwemmen blijven er hier gemiddeld dertig kinderen ach ter Voor de leerkrachten betekent dit duidelijk een verzwaring van hun taak De kinderen die achter blijven moeten toch zinvol bezig gehouden worden. Op De Hobbit heeft men de oplossing gevon den dooréén leerkracht achter te laten Op de andere openbare scholen in Leusden ligt de zaak wat moeilijker Men heeft alle leerkrachten nodig voor de be geleiding van de kinderen naar het zwembad. De achterblijven de collega's moeten dan een oogje in het zei houden als de niet-zwemmers alleen in een lo kaal achterblijven De reden waarom kinderen niet mee gaan zwemmen is ver schillend Het is altijd zo dat er enkele kinderen om medische redenen niet mogen zwemmen Andere ouders houden hun kin deren om principiële redenen op school ,,Het is echter een kwalij ke zaak als kinderen maar één of tweemaal per maand gaan zwemmen omdat er niet meer geld in huis is", aldus een school hoofd. NIET HOPELOOS ,,We hebben gepoogd de beste weg te kiezen Vorig jaar liep het ook allemaal niet zo best" aldus wethouder Gijs van Woudenberg (CDA) in de schoolraad De on derwijswethouder noemde het aantal niet-zwemmers niet ge heel hopeloos Wel gaf de wet houder toe dat de gemeenteraad voor het eind van het jaar een standpunt zal moeten innemen waar het gaat om de toekomst van het schoolzwemmen Het hoeft niet zo te zijn dat ie mand niet mee gaat zwemmen omdat er thuis geen geld be schikbaar is, aldus wethouder Van Woudenberg De gemeente is wel bereid ..iets te regelen" als de financiën problemen opleve ren De gemeente zal in zo'n geval niet al te moeilijke vragen stellen aan de ouders, zo beloof de de wethouder Moeten we wel doorgaan met schoolzwemmen nu er zoveel kinderen thuis blijven en het alle maal zo duur wordt?" vroeg het VVD raadslid mevrouw Van Amerom donderdagavond aan de leden van de schoolraad. Een antwoord op deze vraag kwam er niet, de voorzitter van de school raad. Jaap Brandligt verwees de ze discussie naar een later tijd stip. Wel werd donderdagavond nogmaals gesuggereerd dat het wel eens zinvol kan zijn om al in de eerste klas van de lagere school te starten met het school zwemmen Nu wordt er les gege ven aan kinderen uit de tweede, derde en vierde klas Uit de vier de klas blijken in de praktijk de meeste kinderen niet meer te gaan zwemmen omdat ze al over de benodigde diploma's be schikken Als in de eerste klas begonnen zou kunnen worden met de zwemlessen via school zou dit wel eens een opleving voor het schoolzwemmen kunnen bete kenen Het leszwemmen via het zwembad is in 1982 met 23% teruggelopen Veel ouders zou den dus wel eens belangstelling kunnen hebben voor de vervroe ging van het schoolzwemmen naar de eerste klas. zo meent de schoolraad De zwembadstichting heeft in middels al laten weten dat het lesgeven aan de eerste klasleer lingen een kostenverzwaring voor de gemeente met zich mee zou brengen Er zou veel meer toezicht nodig zijn als de leerlin gen van de eerste klas al aan het schoolzwemmen mee gaan doen, is de mening van het zwembadbestuur. LEUSDEN - Op 21 september a.s. organiseert de afdeling Leusden van de Partij van de Arbeid weer haar eerste openba re ledenvergadering in het nieu we seizoen. Als hoofdthema voor deze bijeenkomst is geko zen voor een bezinning op de problematiek van het werkloos worden en vooral het werkloos zijn voor mensen die daarmee te maken krijgen. Naar aanleiding van twee korte films die tijdens deze avond over dit onderwerp zullen worden vertoond (Men senwerk I en Mensenwerk II) wordt gediskussieerd over de problemen en gevolgen van het langdurig werkloos zijn voor de gedeputeerden zelf. De avond wordt gehouden in de Schuur van de Hakhorst, Waarden 25a. De aanvang is om 20.15 uur. Derde Hamershof- avondmarkt trok publiek uit wijde omgeving van Leusdenpag.3 Miniatuurtje pag. 3 Scholieren schoonden heide.pag. 5 Zaterdag wordt de vijfde Amersfoortse marathon verlopen Henk Huizenga over de motieven van een deelnemer pag. 5 Overig sportnieuwspag. 7 LEUSDEN De Provinciale Waterstaat van Utrecht heeft op dracht gegeven de huidige schuiven in de Stuw in het Vallei kanaal nabij de Asschatterweg te vervangen door schuiven welke door een elektrische spindel zul len worden bewogen. Het is tevens de bedoeling dat het waterpeil van het Valleika naal in de toekomst elektronisch zal worden gemeten. Hieraan zal de werking van de sluizen wor den gekoppeld. Een en ander houdt in dat de waterhuishou ding 24 uur per etmaal gecontro leerd kan worden Deze aanpassing zal met name de afwatering van 't Asschat aan zienlijk verbeteren. Naar ver wachting zullen de werkzaamhe den geen gevolgen hebben voor het verkeer op de Asschatter weg. penbare scholen blij et overblijf regeling één onzer medewerkers) IJSDEN Alle openbare len in Leusden-Zuid en um kennen met ingang van ieuwe schooljaar een over- geling. De algemene in- dat iedereen erg blij is met geling. Een enkele school met nadruk dat het hier om >roef gaat. Andere scholen er van uit dat de regeling anent is. usden is er lange tijd ge- over een eventuele over- geling op de kleuter- en scholen. Enkele scholen iljzonder onderwijs hebben ;n geleden een overblijfre- ingevoerd, de openbare >n zijn pas vorig jaar of dit egonnen met een dergelij- eling. elijk met het aanbieden mogelijkheid om tussen ddag op school te blijven in de openbare scholen in en ook hun schooltijden igd. de openbare school ,,De izer" met de daaraan ge lde kleuterschool „Wip- handhaaft de ,,oude" Itijden. De overige open- cholen in Leusden-cen- aten hun lagere-school- 3en om half negen op komen. De lunchpauze is n twaalf tot één. De hele stopt dan met het lesge- drie uur 's middags. Voor de leerkrachten heeft dit laatste het grote voordeel dat men de rest van de middag kan besteden aan vergaderen, administratie bijwerken en lessen voorberei den. Alhoewel de hoofden van scholen over het algemeen zeer positief staan tegenover de nieu we lestijden en overblijfregeling, blijft er nog een aantal wensen over. Zo wordt bijvoorbeeld het gemis gevoeld van een apart overblijf lokaal. Op de meeste scholen moeten de leerlingen overblijven in een lokaal waar normaal les wordt gegeen Liever zag men dat er een apart lokaal zou ko men dat speciaal is ingericht voor de leerlingen die overblij ven BIJDRAGE Aan het overblijven zijn voor de ouders wel enige kosten ver bonden Elke school heeft zijn eigen regeling zodat het moge lijk is dat de tarieven per school uiteenlopen. Op de grootste openbare school in Leusden. ,.De Heerd" betaalt men f 2,25 per keer overblijven. Men kan echter ook een soort knipkaart kopen. Men betaalt dan f 2,— per keer. Bij „De Bon gerd" laat men het tarief afhan gen van het aantal keren dat per week tussen de middag op school wordt gegeten. Blijft een On«fhankeh|H nieuwsblad voor de gemeente Leusden BUU hl|nt dlntdag an dondardag In da gamaanta Lauadan. •mllieberlchten en losse advertenties 37 cent per mm. I kontrakten belangrijke korting. 'usderheltjes 1,20 per regel (40 cent per mm). "1 nummers: 75 cent per stuk. iPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: tot kantoor, Rozendaallaan 9 te Leusden-Centrum is dage ik» van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur •opend. Zaterdags gesloten. leerling viermaal per week over. dan moeten de ouders daar f 1.50 per keer voor neertellen. Blijft men incidenteel een keertje over dan moet f 2,50 betaald worden Het verschil in tarief per school wordt mede bepaald door het wel of niet betalen van de „overblijf- moeder" Per school is deze re geling verschillend. Over het al gemeen krijgt degeen die het overblijven ..coördineert" een vaste vergoeding. Een moeder die af en toe eens komt assiste ren krijgt per keer betaald. Dit is echter geen vaste regel Bij de openbare school ,,De Wegwij zer" wordt helemaal geen ver goeding aan toezichthoudende personen gegeven Toch loopt ook hier de overblijfregeling uit stekend. Het aanbod van moe ders die willen oppassen over treft zelfs de vraag KINDEREN FITTER Bij „De Hobbit" heeft het schoolhoofd de indruk dat met de introductie van de nieuwe schooltijden de kinderen 's mid dags fitter zijn Vanuit deze school zal men dan ook geen wanklank horen over overblijven en nieuwe schooltijden „De Wanneer u voordinsdag- resp. donderdagavond 18.00 uur de Leusder Krant niet hebt ontvangen, bel dan onze hoofdagent (dinsdag en donderdag tussen 18.30 en 19.30 uur). Tel. 033- 940691Wanneer hij - om wat voor reden dan ook - niet te bereiken is, kunt u kontakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag te bereiken onder tel.nr. 03420-16141. Hobbit" is al een jaar geleden gestart met een overblijfregeling Na een jaar kan men constateren dat de belangstelling alleen maar is toegenomen Dit jaar blijven op „De Hobbit" tweemaal zoveel kinderen over als vorig jaar. De nieuwe schooltijden en de overblijfregeling op de openbare scholen zijn er gekomen na uit gebreide discussies in tal van advies- en overlegorganen. Uit eindelijk heeft het gemeentebe stuur er in toegestemd dat op een aantal scholen een proef geno men zou worden. Wel moest dan aangetoond worden dat het me rendeel der ouders instemde met een andere regeling. Kennelijk is dat op alle openbare scholen in Leusden het geval gezien het feit dat alle scholen nu een overblij fregeling hebben. LEUSDEN In verband met werkzaamheden naij het Vallei kanaal zal de Langesteeg op 21, 22 en 23 september gedeeltelijk worden afgesloten. Het betreft het gedeelte tussen de Hamers- veldseweg en Lapeerseweg. Een omleidingsroute ter plaatse zal door middel van borden worden aangegeven. Rozendaallaan 9 Leusden-C. De viering van het driejarig bestaan van de Hamershof is een groot succes geworden. Zowel vrijdag (foto) als zaterdao vonden tienduizenden mensen de weg naar het winkel centrum. Het verslag staat op pagina 3. LEUSDEN - Met het succes van de vakantieweek nog vers in het achterhoofd lanceert de speel- en rekreatievereniging Blijhof alweer een leuke aktiviteit voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Op zaterdag 24 september van 10.00 tot 14.00 uur wordt er een speurtocht met picknick georganiseerd. Kinderen die hieraan wensen mee te doen moeten zich op dinsdag 20 september tussen 16.00 en 17.00 uur opgeven bij Blijhof aan de Ansfriduslaan 49. Daar krijgen ze ook verdere in formatie. De kosten bedragen 2,50 voor de leden, niet-leden: 3,50. Inlichtingen: Els Appels, tel. 945198 of Christa Holdtgrefe, tel. 942202. Blijhof wil u bij deze nog graag attent maken op het volgende Er is nog volop plaats op de tekenkursus voor kinderen vanaf 10 jaar Deze vindt plaats op de dinsdagmiddag. Voor informatie kunt u terecht bij Anneke den Duik. tel. 941947 Ook kinderen van 6 en 7 jaar zijn nog van harte welkom op de handenar- beidclub, eveneens op de dinsdag. Voor informatie tel. 942015. De bloemschikkursuso I v Marion v.d. Kamp zit nog niet vol, u kunt zich nog aanmelden want gestart wordt er op donderdag 22 september. Inlichtingen tel. 942706. Wie graag wil leren batikken kan kontakt op nemen met Wil Meijer, tel 722136, zij maakte de leukste kreaties op de donderdagmiddag. Al deze kursussen vinden plaats in het verenigingsgebouw LEUSDEN Evenals vorig jaar organiseert het internaat voor Bijzonder Jeugdwerk ,,De Hohorst" te Leusden een open dag voor inwoners van Leusden, Amersfoort en wijde omgeving. Op 24 en 25 september 's mid dags van 13.00 uur tot 18.00 uur voor grote en speciale maten Flatteuze damesmode Grote keus in de speciale maten 38-58. Zuidsingel 7 Amersfoort (bij Varkensmarkt) Tel. 033-630452 staat het internaat open voor be langstellenden en is men van harte welkom om in het internaat te komen kijken. Er is van alles te doen: speciaal ook voor de kleintjes. Er is ezeltje rijden, rad van avontuur, lucht kussen-springen. verkoop ei gengemaakte spullen, rommel markt, kledingmarkt en vele an dere aktiviteiten. Op zaterdagmiddag 24 sep tember om 16.00 uur zal wethou der Van Woudenberg de winnen de loten trekken van de loterij die ter gelegenheid van de open da gen wordt gehouden De op brengst van de loterij is bestemd voor vrijetijdsbesteding, excur sies e.d van de in De Hohorst wonende jongeren De komende dagen zullen mei sjes en medewerkers van De Ho horst huis aan huis loten gaan verkopen Bij slechte weersomstandighe den zullen alle aktiviteiten bin nenshuis gehouden worden Laat u zich dus door een buitje regen niet weerhouden om De Hohorst te bezoeken

Leusder Krant | 1983 | | pagina 1