amershof avondmarkt trok publiek uit verre omtrek ptredende artiesten vormden grote trekpleister leusrter- Ik rani: Vrouwen Raad wil tijdelijke ruimte voor het V0C Fietsen Amnesty Vogelkers 1 FOTO-KOPIE FOTO-KOPIE L NODIG? Leusder Krant plaatselijk nieuws De nazomer is voor vele vogelsoorten, vooral die van vruchten als eikels, beuken- en hazelnoten, rozenbottels en verschil lende bessen houden, een tijd van overvloed. Ze kun nen er een reserve mee opbouwen om de schrale wintertijd door te komen. Van het vele aanbod Is de eerste tijd (de naam zegt het al), de vrucht van de vogelkers wel het meest In trek. Die vogelkers Is een struik of kleine boom met afstaande, overhangende, glanzend roodbruine tak ken. Fijngewreven blade ren geven een bittere amandelgeur. De vogel kers heeft In aprll-mel ge bloeid met witte bloemen, verenigd In lange, han gende trossen en ruiken eveneens naar bittere amandelen. De vogelkers is een gewas van halfscha duw en vormt de onder groei van vochtige bossen en vegetaties langs oevers van plassen, beken en ri vieren en stelt tamelijk ho ge eisen aan de bodem vruchtbaarheid. Omdat de omstandigheden op onze armelijke bosgronden minder gunstig zijn, werd zijn volle neef, de Amerik aanse vogelkers, hier ge ïmporteerd, vooral om als brandwerende haag te dienen langs zogenaamde brandgangen in de brand bare naaldbossen. De Amerikaan stelt namelijk veel minder hoge eisen. Nou, dat hebben ze gewe ten. De bosbouwers spre ken nu, als ze het over de Amerikaanse vogelkers hebben, heel oneerbiedig over de bospest. Hij is In zijn opmars niet meer te stuiten en Is, vooral In jon ge aanplant, een ware plaag waar hij, door zijn snelle en uitbundige groei, de jonge boompjes dreigt te verstikken. De niet giftige steenvruchten, die Inderdaad wel iets van kersen weghebben, alleen de verhouding plt-vrucht- vlees valt dit geval wel uit ten gunste van de pit, wor den van oudsher gebruikt voor het maken van sap pen en vruchtenjam. Ze hebben een heel aparte smaak en ook wordt er, in sommige streken, een geestrijk vocht van ge brouwen. De schors bevat een soort kinine en werd gebruikt als middel tegen malaria. Uit het binnenste van de bast wordt een kleurstof voor textiel ge wonnen. Het hout is van een uitzonderlijke kwali teit en dient onder andere voor het vervaardigen van geweerkolven en tabak spijpen. G. van L. den ook de bijna driehonderd marktkramen een grote pu- bliektrekker. De bezoekers aan de markt kwamen beslist niet alleen uit de gemeente Leusden. De avondmarkt mag zich in de belangstelling verheugen van koopjesjagers uit de hele regio. Het weer werkte zaterdag nu niet bepaald mee. Veel kraampjes moesten in de stromende regen worden op gebouwd. Tot groot geluk van de organisatoren is het vrijwel de gehele zaterdagavond droog gebleven. Alleen tegen het eind van de avondmarkt begon het te regenen. Ondanks het feit dat een aantal kramen zaterdagavond niet be zet werden, toonde organisator J M de Vogel zich een tevreden man Er waren zo'n 350 kraamp jes neergezet Een aantal koop lieden heeft kennelijk op het laat ste moment besloten niet naar Leusden te komen omdat het weer niet bepaald meewerkte Voor de Hamershof een lichte strop Echter beslist niet van dien aard dat men mag spreken van een regelrechte tegenvaller. TEVREDEN De algemene indruk was dat iedereen erg tevreden was Het winkelende publiek had meer ruimte om zich voort te bewegen. In de Hamershof zelf stonden minder kramen dan voorheen Het marktgebeuren concen treerde zich zaterdagavond op de drie parkeerplaatsen rond de Hamershof Juist door de ruime re opzet is het moeilijk vast te stellen of het dit jaar drukker was dan voorheen De schattingen lopen uiteen van ..minder druk" tot „net zo druk" In ieder geval toonden alle marktkooplieden zich erg tevreden Er kon zater dagavond behoorlijk zaken wor den gedaan. Vooral enkele Ha- mershofwinkeliers mochten zich in een grote belangstelling ver heugen omdat zij een speciale aanbieding hadden Zo was het ronduit dringen geblazen bij de kraam van de drogist. Als men kans zag precies een pond drop af te wegen, mocht men bij deze middenstander de gehele inhoud voor niets mee te nemen. Een slager was binnen zeer korte tijd van zijn reuzenstapel rookwor sten af en honderden mensen hebben een verse appelbeignet van de bakker meegenomen. De kraam van makelaar Schoeman werd bijna onder de voet gelo pen Hier werden ballonnen uit gedeeld. Het ging in dit geval om een wedstrijd De winnaar krijgt een crossfiets. levering kopij en advertenties: or het dinsdagnummer tot uiterlijk maandagmiddag 12.00 uur, Drhetdonderdagnummertotuiterli|kwoensdagmiddag 12OOuur daktie en administratie: iloor Leusder Krant, Rozendaallaan 9. Leusden-Centrum. Op (dagen geopend van 09 00 tot 12 00 uur en van 13.30 tot 17 00 Telefoon: 033-941495. onnementsgeld: 9.40 per jaar, 3,20 per half jaar: 5,35 per kwartaal chten bezorging: abonnee dient u de krant voor dinsdag- ot donderdagavond 10 uur te hebben ontvangen Is dat niet het geval, neem dan I q lakt op met onze hoofdagent bezorging (dinsdag en donderdag 18 30 en 19.30 uur), tel 033-940691 Bij geen gehoor kunt u lakt opnemen met onze inspekteur bezorging, overdag 03420- I<1. toestel 44. pestellen foto's: (meeste in de Leusder Krant gepubliceerde foto's kunt u lestellen (met uitzondering van archief- en historische foto s). bij (uitbetaling van 5,- per exemplaar (formaat 13 x 18 cm) op giro: [141 t.n.v BDU b.v. te Barneveld, met duidelijke vermelding van jenste foto, aantal, nummer van krant, pagina waarop de foto geplaatst. U kunt ook kontant betalen op ons kantoor, ^ndaallaan 9, Leusden-Centrum. leveer drie tot vier weken na betaling ontvangt u de gewenste I's) thuis 1 LEUSDER KRANT is een uitgave van de BDU- rtenkombinatie te Barneveld. LEUSDEN De Vrouwen Raad wil niet wachten tot de kelder van het gemeentehuis uit eindelijk gereed is voor het Vrou wenontmoetingscentrum (VOC). De vrouwen zullen de gemeente vragen het VOC een tijdelijke ruimt toe te wijzen. Af gevaardigden van de Leusdense vrouwenvereniging gingen tij dens de vergadering van de Vrouwen Raad akkoord met dit voorstel van het dagelijks be stuur. Het VOC is door de gemeente goedgekeurd en zou onderge bracht worden in een ruimte in de kelder van het gemeentehuis Door problemen met de isolatie is de inrichting van de kelder vertraagd In een brief van B&W aan de Vrouwen Raad werd ge sproken over een vertraging van enkele maanden Tijdens een ge sprek met de gemeente blijkt dit oponthoud echter veel langer te gaan duren Diverse vrouwenverenigingen komen door deze vertraging in de problemen met hun huurkon- trakten aangezien zij rekening hebben gehouden met het feit dat het Vrouwenontmoetings centrum in oktober van start zou zijn gegaan. Het organiseren van open ochtenden en thema-och tenden, het belangrijkste uit gangspunt van het VOC, en waar veel vrouwen behoefte aan blij ken te hebben, kan voorlopig echter ook niet doorgaan De Vrouwen Raad vindt niet dit juist en zal zowel schriftelijk als mondeling de gemeente om een plaatsvervangende ruimte ver zoeken Wethouder Van Wou denberg heeft de Vrouwen Raad wel een suggestie aan de hand gedaan om eens te informeren naar het noodlokaal waar de ini tiatiefgroep Tussentijds gehuis vest is Het aantal dagdelen waarop dit trefcentrum niet bezet LEUSDEN Amnesty Inter national voert momenteel een campagne tegen Politieke Moor den. Dit zijn moorden die ge pleegd worden door de overheid van een land, of in ieder geval met haar goedkeuring of mede weten. Naar deze moorden wordt geen deugdelijk onderzoek inge steld. Om U op een plezierige wijze nader over deze aktie te informeren en in de gelegenheid te stellen om de aktie te steunen, organiseert de Amnesty groep in Amersfoort een fietstocht in de regio op 24 september a.s. Er zijn verschillende startplaatsen voor deze fietstocht. In Leusden kan men starten bij het winkelcentrum de Biezen- kamp tussen 13.00 en 15.00 uur. Men kan kiezen uit een route van 20 of 40 km, die voert langs Amersfoort. Woudenberg en Maarsbergen Tijdens deze fiets tocht. die op zich de moeite waard is, komt men onderweg Amnesty-kraampjes tegen Hier kan men even pauzeren en in het kader van de aktie een briefkaart versturen, een voorbeeldbrief overschrijven of een petitielijst ondertekenen De kosten voor deze fietstocht bedragen 3 gulden voor volwas senen en 2gulden voorkinderen Bij deze prijs is een verfrissing bij een van de kraampjes inbegre pen, alsmede een vaantje dat na afloop van de tocht wordt uitge reikt Voor nadere inlichtingen over de fietstocht kan men bellen naar 033-720107 is. bleek echter te weinig om het VOC goed te laten functioneren De gemeentelijke werkgroep Economische zaken, Consu mentenbelangen en Werkgele genheid (ECW) heeft al enkele maanden twee vacante plaatsen waarvoor, zo is mondeling toe gezegd. de Vrouwen Raad bena derd zal worden Tot nu toe is dit echter nog niet gebeurd Omdat men het echter belangrijk vindt dat vrouwen in deze werkgroep vertegenwoordigd zijn, zal de Vrouwen Raad zelf twee vrouwen voordragen PROGRAMMA De volgende bijeenkomst van de Vrouwen Raad op9november wordt voor het grootste deel be steed aan het sociaal cultureel plan Iedere vereniging ontvangt elk jaar een invulformulier om dit plan bij te werken Om wat meer geïnformeerd te raken over deze materie kunnen alle besturen en belangstellenden van vrouwen- vereniqinqen deze ochtend bij wonen Op 16 november is er een the ma-ochtend voor alle vrouwen in Leusden over bijzonder onder wijs Op deze ochtend wordt niet alleen de onderwijskundige kant maar ook de sociale kant belicht Zoals hoe reageert de omgeving, de buurt en de familie op kinde ren die bijzonder onderwijs ge nieten. In het begin van het nieuwe jaar komt er een thema-ochtend over werkloosheid Verder staat er een politieke scholingscursus en experimenteel toneel op het programma Nadere informatie wordt te zijner tijd verstrekt Voor de cursus diskussietechniek die op woensdagochtend 1 en 26 oktober. 2, 16 en 23 november plaatsvindt in de huiskamer van Groot Krakhorst is opgave nog mogelijk bij Joke Traats tel. 943031. Rozendaallaan 9 Leusden-C. i DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 aanbiedingen oofdredakteur: irnix Kreyns ïdaktie: irtien Engelkens ispar van Loo Nieuwsblad voor de gemeente Leusden. erschijnt elke dinsdag en donderdag. Ook deze straatmuzikanten zorgden voor een vroliike noot STANDWERKEN Een aparte plaats namen de standwerkers in op de Hamers- hofmarkt Koopman „Ome Jan" zag zelfs kans om voor vijf gul den een pakje te verkopen met onbekende inhoud (..gegaran deerde vergelijkbare winkel waarden f 13,95") Verder wer den er vooral fruit en grote ka merplanten al pratend aan de man en vrouw gebracht. Al met al was het aanbod aan goederen op de Hamerhofmarkt zaterdagavond erg groot Pierre Cnoops begon zijn optre den met de opmerking dat hij de situatie in Leusden maar vreemd vond. Het was hem ter ore geko men dat de burgemeester ,,een ketting om had" ..Bij ons in Lim burg is dat niet nodig, daarlopen de burgemeesters gewoon los" aldus de conferencier Dat de markt in de Hamershof 's avonds gehouden werd. be greep Cnoops best ..Overdag zouden de ambtenaren wel eens wakker kunnen worden met al die drukte rond hun gemeente huis" aldus de Limburger ARTIESTEN De gecontracteerde artiesten vormden ook dit jaar weer de grote trekpleister voor veel be zoekers van de Hamershofmarkt Het begon vrijdagavond allemaal met de groep Champagne, later gevolgd door Lee Towers. Deze zanger heeft kennelijk ook in Leusden veel bewonderaars. Toen de populaire zanger om acht uur met zijn optreden begon stond de Koojkersgracht aan beide zijden stampvol mensen Voorlopig vormt het optreden in de Hamershof voor Lee Towers een afsluiting van een seizoen waarin op tal van plaatsen in het land werd opgetreden. Voorlopig zal Lee Towers alleen nog maar te zien en te horen zijn in de grote Nederlandse theaters. Zaterdagavond was de grote attractie de bekende groep ..Ba be" Ook toen weer een stamp volle Kooikersgracht met hon derden mensen De bekende Limburger Pierre Cnoops praat te de verschillende optredens „aan elkaar". Voor veel mensen bleek zater dagavond het vinden van een parkeerplaatsje een probleem. Dit ondanks het feit dat in de huis-aan-huis verspreide krant duidelijk stond aangegeven waar men zijn vervoermiddel kon stal len. De politie keek zaterdag avond echter niet zo nauw. .,Je moet ook wei eens wat door de vingers kunnen zien op zo'n feestavond", aldus een surveille rende agent. - Het optreden van Babe ie wil er nog druiven hof" weer duizenden mensen naar Leusden. Velen waren gekomen om het optreden van één van de vele artiesten bij te wonen. Daarnaast vorm- an één onzer medewerkers) LEUSDEN Ook dit jaar k de avondmarkt in het nkelcentrum „De Hamers- De ook in Leusden populaire Lee Towers

Leusder Krant | 1983 | | pagina 3