Scholieren schoonden iel Programma NCVB-zuid „Als je zo door zo'n binnenstad dendert, is dat toch een speciaal evenement" leuseier1 krant LEUSDEN Rock Roll in De Geut Lees-aktiviteiten in De Boekenmolen Opbrengst collecte fenk Huizenga over de 5e Amersfoortse Marathon Zwangerschaps- gymnastiek Collecte Prinses Beatrix Fonds Ummels aanwezig op vergadering Planadviesgroep Aanrijding Kop-staart botsing Politie pakt jeugdige verkeers- overtreders aan Auto open gebroken DINSDAG 20 SEPTEMBER 1983 plaatselijk nieuws 5 lerlingen van de RegenboogschooI aktiel aan hel werk EUSDEN - Leerlingen van de re scholen In Leusden heb- vorige week en begin deze ik de hel geschoond bij het ekerpunt. De aktlvlteit was organlseerd door de werk- oep Milieu-educatie in samen- rking met het Stichts Land- hapsbeheer. Deze heideles- IN n vormen een onderdeel van d l schoolprogramma dat de irkgroep Milieu-educatie aan begin van het schoolselzoen pafln de scholen heeft gepresen- fd. )e scholen die voor dit onder- il ingeschreven hadden, kregen leerlingenles met informatie en stratiemateriaal. Een week voor praktijklessen werd er op de lolen een diaserie vertoond en nodige instructie over de werk lieden gegeven. Naast de lelessen organiseert de werk- ip Milieu-educatie ook lessen ir bijvoorbeeld padden, bijen en iels. leerlingen van de zeven m die aan de heidelessen leden werkten met groot en- liasme aan het schonen van LEUSDEN - Omdat de Amers- foorter Van E. niet zag dat zijn voorganger stopte voor een llnksafslaande auto, ontstond er op de hoek van Arnhemseweg en de Schuttershoeflaan een kleine kop-staart botsing. R.K. stond met zijn auto op de Arn hemseweg links voorgesorteerd om de Schuttershoeflaan In te slaan. Omdat J. v. Z. er niet langs kon, stopte hij ook. Van E. be merkte dit te laat met het gevolg dat hij achter op de auto van v. Z. reed, die op zijn beurt niet kon voorkomen dat hij de wagen van K.tikte. LEUSDEN - De rijkspolitie van Leusden gaat de komende maanden gerichte aktie onder nemen tegen jeugdige fietsers. Regelmatig komen er klachten binnen over voornamelijk jeug dige fietsers die het niet zo nauw nemen met de verkeersregels. Het rode verkeerslicht wordt her haaldelijk genegeerd en veelvul dig rijdt men met zijn drieën naast elkaar zonder zich te sto ren aan andere verkeersdeelne mers. De politie zal bij dergelijke overtredingen niet meer waar schuwend optreden maar met een een proces verbaal uitschrij ven. Even bijkomen, maar dan weer aan de slag. LEUSDEN - Woensdag 21 sep tember om 20.45 uur en maandag 26 september om 19.45 uur starten er weer twee nieuwe cursussen zwangerschapsgymnastiek. Deze cursussen zijn bedoeld voor vrou wen die in de maand november of december een baby verwachten. De bijeenkomsten worden gehou den in het Wijkgebouw aan de Rozengaarde 33. Opgave en in lichtingen ter plaatse of telefonisch via telefoonnummer 941218. Aan de cursus zijn geen kosten verbon den indien men lid is van de kruis vereniging. LEUSDEN Dinsdag 20 september 20.00 uur: Planadviesgroep, gemeentehuis Dinsdag 20 september 20.00 uur: Bijeenkomst NCVB-zuid, 't Tref punt, Arnhemseweg Dinsdag 20 september 19.00 uur: ruilbeurs Ned Bond van Platte landsvrouwen, vervolgens zang en volksdansen Woensdag 21 september 20.15 uur: Ledenvergadering PvdA. De Hakhorst Woensdag 21 september 19.00 uur: Opvoering wagenspel door Eendracht, terrein bij 't Hamers- veld, Asschatterweg Vrijdag 23 september 19.00 uur: Opvoering wagenspel door Een dracht, terrein bij Groot Krak- horst Zaterdag 24 september 13-18 uur: Open dag en fancy fair, De Hohorst, Heiligenbergerweg Zaterdag 24 september 14.00 uur: Opvoering wagenspel door Eendracht, winkelcentrum De Bieshaar, Leusden zuid Zaterdag 24 september 16.15 uur: Opvoering wagenspel door Eendracht, terrein bij De Hak horst, Noorderinslag Zondag 25 september 13-18 uur: Open dag en fancy fair, De Ho- horst, Heiligenbergerweg LEUSDEN - Dinsdagavond 20 september start de Neder landse Christen Vrouwenbond, afdeling zuid, met haar bijeen komsten. Ds. F.A.L. Franken uit Zeist vertelt deze avond over ,,De doden en mijn werk". De bijeenkomst begint om 20.00 uur in 't Trefpunt. Het programma voor 83/84 is als volgt samengesteld: Dinsdag 11 oktober: Gezamen lijke avond met KPO, Plattelands- vróuwe en NCVB in Groot Krak- horst. Demonstratie tingieten. Dinsdag 8 november: De heer T J. Woortman uit Leusden, oud- direkteur van Lisidunahof spreekt over Nabij zijn aan wie ver heen is", over demente bejaarden Dinsdag 20 december: Kerst viering samen met de Hervormde Vrouwengroep. Dinsdag 10 januari: Jaarverga dering. Maandag 13 februari: Te gast bij de NCVB-centrum in het Dien stencentrum, Burg. de Beaufort- weg. Dinsdag 13 maart: Mevrouw J H. van Herk-Moet uit Scherpen- zeel. Kreatieve avond met kaarten borduren Dinsdag 17 april: Paaswijding. Deze bijeenkomst wordt verzorgd door de Protestantse gemeente van Mariazusters uit Nijverdal. Dindag 8 mei: Afsluiting van het verenigingsjaar. LEUSDEN Nu De Geut weer geopend is, zullen de aktiviteiten ook weer van start gaan Net als voorheen is er voor ieder wat wils. Er worden weer filmmidda gen en -avonden georganiseerd, nve-optredens en ook de beken de rock roll avonden staan weer op het programma. Met in gang van 5 oktober start er weer een rock roll cursus voor de liefhebbers. De kosten bedragen 25 gulden voor tien lessen. Nu reeds is er op de woens dagavond rock roll met gratis entree om vast de sfeer te proe ven. Op vrijdag- en zaterdag avond is er disco Per 1 novem ber wordt er in De Geut een pasjessysteem ingevoerd Vanaf die datum heeft men alleen toe gang op vertoon van een derge lijk pasje welke f 1,50 kost. Wie zo'n pasje wil, moet twee pasfo to's meenemen. LEUSDEN - In bibliotheek De Boekenmolen In Leudsen-zuid vindt met ingang van dinsdag 20 september elke dinsdag van 16.00 tot 16.30 uur een voorlees- uurtje voor de jeugd plaats. Vijftig-plussers kunnen met ingang van dinsdag 4 oktober elke eerste en derde dinsdag van de maand van 10.00 tot 11.30 uur boeken en of tijdschriften komen lezen in de bibliotheek. LEUSDEN - Op de parkeer plaats bij Alberts Corner is zon dag een auto opengebroken. Uit de auto worden eurocheques, een bankpasje en enkele kle dingstukken vermist. LEUSDEN De collecte van het Koningin Wllhelmina Fonds voor de kankerbestrijding heeft in de gemeente Leusden in totaal f 17.596,38 opgebracht. In Leus- den-centrum werd voor f 11.937,85 gecollecteerd; In Leusden-zuid voor f 3.174,85; in Achterveld voor f 1.627,08 en In Stoutenburg voor f856,60. Col lectanten en gevers worden hartelijk dank gezegd voor hun Inzet en giften. LEUSDEN Het Prinses Be atrix Fonds zet zich sinds 1956 in voor medemensen die lijden aan invaliderende ziekten die het ze nuwstelsel aantasten, zoals mul tiple sclerose, spierziekten, spasticiteit spina bifida (open rug), kinderverlamming, de ziek te van Parkinson en de ziekte van Huntington. Voor al deze patië nten die lijden aan deze ziekte laat het Prinses Beatrix Fonds de zon weer schijnen, dankzij de gelde die tijdens de jaarlijkse collecteweek, dit jaar van 19 tot en met 25 september, worden geschonken. Het Fonds is een particuliere instelling die geen enkele subsi die ontvangt en daarom in de eerste plaats moet hebben van particuliere giften, waardooro a. individuele aanvragen kunnen worden gehonoreerd en weten schappelijk onderzoek kan wor den gepleegd. De economische minder rooskleurige periode is voor gezonde mensen al een last maar wat betekent dit niet voor mensen die extra kosten hebben vanwege hun handicap! Wie de collectebus in de aankomende week misloopt, kan zijn gift over maken op giro 969 t.n.v. Prinses Beatrix Fonds, Den Haag. LEUSDEN - De leden van de Planadviesgroep komen dins dag 20 september voor hun maandelijkse vergadering bijeen in de commissiekamer van het gemeentehuis. De aanvang Is om 20.00 uur. De bijeenkomst zal geheel In het teken staan van de gedachtenwisseling met de wet houder van financiën. LEUSDEN - Op de kruising Maanweg en v. D. Scheltustaan kwamen twee personenauto's met elkaar in botsing. Er ont stond materiële schade. De heer Van H. kreeg op de v. D. Schel- tuslaan geen voorrang van I.B. die over de Maanwea reed. ,0pzaterdag 24 september vindt voor de vijfde maal in cessie de Amersfoortse marathon plaats. Net als overal ïrs, waar marathons worden georganiseerd, bestaat er rde marathon in onze stad een steeds toenemende ingstelling, de organisatoren verwachten dat dit jaar zich sen de 1500 en 2000 deelnemers zullen aanmelden. Men stert deze optimistische verwachting, omdat ditmaal de art-marathon (zo'n IOV2 km) als nieuw element aan rtgebeuren is toegevoegd. De iets mindere goeden nen zich daardoor ook in het strijdgewoel storten, ingstellenden voor dit nieuwe onderdeel kunnen dus nog gin training gaan. eorganisatie viert dit jaar haar lustrum en zelfsprekend is men er trots op dat deze vorm van Hopen ook in Amersfoort zo is aangeslagen. Van de man het eerste uur, Henk Huizenga, die in het dagelijks leven managersfunktie bij de Bondsspaarbank vervult, amen wij bijzonderheden over het werk, dat achter de rmen voor dit sportevenement werd en wordt verricht. HOBBY IERSFOORT - Wat beweegt «en om, badend In het zweet en uitdrukking van een Romein- I. massaal door de straten van tad te rennen? Er zullen wel ie antwoorden op zijn, maar het laamste Is dat die mensen een 'I van gelukzaligheid hebben, 't moeders pappot niets te ma- 'ft. Henk Huizenga, die pas op 'tere leeftijd met trimmen is men, is er niet de man naar, om de grenzen van de nuchter heden, maar de sfeer van zo'n 'onloop brengt hem toch wel ®en wat uitbundiger woordge- als je zo door zo'n blnnen- lendert is dat toch een speciaal 'ent. Ik sta leder jaar in Am- im aan de start. Als je ziet hoe 'r de dam en het Rembrandt- 'open, dan lijkt het net een bisons, die van start gaat. Zo IJ ons In Amersfoort ook. Juist met door zo'n binnenstad te gaan betrek je de mensen bij dat hele gebeuren. Ze lopen daar te winkelen en ineens komen daar politiewagens aan en wordt er uit de luidsprekers geroepen: opzij! opzij! en dan komt daar die hele menigte aan denderen, dat is prachtig!" Henk Huizenga, 45 jaar oud en over dag als manager werkzaam bij een bank, waar voornamelijk hard wordt gerekend is de man van het eerste uur van de Amersfoortse marathon, zijn verhaal over vijf |aar marathon in onze stad lijkt eenvoudig, maar achter alles gaat een massa werk en tijd schuil, waarvan de dames en heren trimmers en wedstrijdlopers nauwelijks een idee hebben Omdat Huizenga's spreektrant gebaseerd is op weloverwogen uitge sproken volzinnen, staat ons niets in de weg, om hem zelf aan het woord te laten ,,Het begin van de Amersfoortse ma rathon is in 1979 geweest en is terug te voeren op mijn eigen hobby. Ik ben zelf in 1978 begonnen met hardlopen. Ik had daarvoor in vijftien jaar niets meer aan sport gedaan. Door een paar vrien den werd ik voor het hardlopen enthou siast gemaakt en toen ben ik heel geleidelijk aan zelf begonnen met hard lopen. Dat heeft er in geresulteerd, dat ik in 1979 voor de bank kontakt heb opgenomen met de vereniging Altis en ze heb gevraagd of ze belangstelling hadden om ook in Amersfoort een marathon te organiseren Na afloop van een aantal besprekingen hebben we gezegd, okay, die marathon die komt er. We hebben toen gekozen voor een parcours in Leusden met als startplaats Don Bosco, omdat we vonden dat het er daar fantastisch uitzag Vandaar uit gingen we door Den Treek naar Wou denberg en weer terug door Den Treek In datzelfde jaar hebben we nog iets gedaan, wat niet bij alle evenementen terug te vinden is. We hebben gezegd, dat we vanaf het begin aan klantenbin ding willen doen Als de mensen hier eenmaal geweest zijn willen we ze weer terugzien. Dat hebben we gedaan door middel van een speciale trofee, we geven de deelnemers, die voor het eerst komen, een olympisch platform mee. De eerste keer kriigen ze een bronskleurige loper, de tweede keer een zilveren en aan de man. die voorde derde keer terugkomt, geven we een gouden loper als kroon op het werk, steeds met het jaartal eronder Dat is zo'n beetje ons handelsmerk en dat blijven we handhaven. Dat kom je nergens tegen, het is uniek. ..Aan onze marathon in '79 deden tot onze verbazing al direkt zo'n 500 man mee We hielden toen een hele en een halve marathon. In 1980 organiseerden we de tweede en die liep nog beter Toen kregen we in totaal 900 deelne mers. We zagen toen al dat de accom modatie Don Bosco een moeilijk ele ment kon worden. Maar goed. we gin gen voort, in 1981 werd opnieuw een evenement georganiseerd en werden we door de Knau uitgezocht om het kampioenschap voor veteranen te or ganiseren. Dat was een hele mooie onderscheiding, waar we ons een beetje op verkeken, omdat er toen nog veel meer op ons afkwam. Het resul teerde in een deelnemersveld van 1500 man. Dat was te veel Don Bosco bleek te klein, de beveiliging van het parcours was niet goed realiseerbaar en we kwamen tot de conclusie dat het tijd werd om over te stappen naar iets anders Dat hebben we met bloedend hart gedaan, want zo'n schitterend par cours kan je bijna nergens in Nederland vinden. We besloten toen over te stap pen naar Amersfoorts grondgebied, omdat we daar de medewerking van de Politie op ruimere schaal konden krij gen. Terwille van de belangstelling en de goodwill voor het hardlopen besloten «we om door de binnenstad te lopen. Dat gebeurt in steden als Rotterdam en Amsterdam en, zoals iedereen weet, in New Vork. Van de gemeente, de Aslos en de politie kregen we tot onze grote vreugde vrij vlot medewerking Uit dankbaarheid hebben we daarom vorig jaar aan bur gemeester Schreuder gevraagd om het startschot te lossen. Dat heeft hij zeer enthousiast gedaan We konden in 1982 ongeveer 1100 man van start laten gaan Over die loop waren we compleet tevreden We hadden een fantastische medewerking van de poli tie en het rode kruis. We hebben toen gezegd, dit is de basis voor volgende jaren. In grote linen zullen we ons lustrum op dezelfde manier organise ren Dus met nagenoeg hetzelfde par cours van drie kilometer door de bin nenstad en door de dreven van Hoog land en Hooglanderveen Naast de hele en de halve marathon organiseren wij nu ook een kwart-marathon We hopen daarmee ook veel lokale en regionale deelnemers te .trekken." WEINIG COMPETITIE Organisator Huizenga heeft de wor dingsgeschiedenis van zijn marathon verteld als gold het een tekst, voorgele zen vanaf papier. Het heeft allemaal gewoon te maken met het eerlijke enthousiasme, dat sportmensen nu eenmaal middenin hun hart verankerd hebben liggen. Op avonden en vrije middagen behoort hij tol de vele naam lozen die in doeltreffende schaarse sportkleding zwijgend langs bospaden galopperen. Want zonder vele uren training kan men zich beslist niet aan het marathon-avontuur wagen. De een zaam voorthollende mannen (en een enkele vrouw) groeten elkander met het korte opsteken van de hand Dat is voldoende Wij zijn soortgenoten en vrienden, betekent dat Henk Huizenga knikt instemmend „Bij de marathon merk je dat De sfeer is onder het lopen altijd buitengewoon Er is weinig com petitie Het is een individuele sport, waarbij ieder binnen de grenzen van zijn eigen mogelijkheden presteert. On der het lopen worden grappen gemaakt en verhalen verteld Sommige mensen weten niet dat je op ons niveau met elkaar onder het lopen een gesprek kunt voeren.'' Marathon Het is zo langzamerhand een magisch woord geworden Het is een afstand zeg maar van Amersfoort tot Amsterdam. Het is maar een vraag, maar wie garandeert dat de afstand precies het vereiste aantal kilometers is? Je ziet al die mannen wel lopen, maar is die afstand nu wel echt tot op de meter nauwkeurig gemeten? Onze ge sprekspartner helpt ons eindelijk uit de droom. „Dat wordt door Altis gedaan, die op de dag zelf het organisatorische gedeelte voor zijn rekening neemt Op die dat zijn er wel zo'n 150 tot 200 mensen bij de organisatie betrokken Het meten van de marathonafstand wordt gedaan met een wiel met een teller. Dat gaat tot op de meter nauw keurig. Altis is aangesloten bij de Knau en dat is de garantie dat de juiste afstand is gemeten De Amersfoortse marathon is niet bestemd voor de grote vedettes Henk Huizenga verzekert ons, dat in Amers foort de ware amateurgeest hangt De vedettes vragen hoge startgelden en daar beginnen ze hier niet aan. Dat brengt met zich mee dat hier geen toptijden worden gerealiseerd Huizen ga „Wij hebben alleen bekers voor de winnaars. De beste tijd hier gelopen is die van Roelof Veld in 2.25.50 Vorig jaar hadden we hier Cor Koster, die onze marathon uitkoos om voor de honderdste maal de marathon te lopen. Die liep in 1980 bij ons voor het eerst beneden de drie uur Toen stonden de tranen in z'n ogen, zo blij was-ie." En zelf? Henk Huizenga, zo op het oog geheel zichzelf blijvend, zoals een goed bankman betaamt, moet even glimlachen. „Mijn beste tijd is 3.44 in Utrecht gelopen. Daarop ben ik buiten gewoon trots, want dat is voor mijn doen erg goed.' MINISTER WINSEMIUS Nog even terug naar de marathon van 24 september, voor het lossen van het startschot is minister Winsemius gevraagd en als zijn agenda geen onverwachte wijzigingen ondergaat zal de bewindsman voor de hele en halve marathon het rituele schot lossen. De De heer Huizenga: ..Als de mensen hier eenmaal geweest zijn. willen we ze weer terugzien minister zal overigens zelf dan met zijn zoon meelopen Er wordt deelneming uit België, Duitsland en Engeland verwacht en uit ons eigen land komen de deelnemers uit alle windstreken Het aantal vrou wen, dat aan een marathon meedoet, is altijd veel geringer, maar misschien worden vele dames geïnspireerd door het feit, dat er nu ook een kwartmara thon wordt gelopen De deelnemers daaraan krijgen een speciale herinne ring en betalen vijf gulden. Degenen die aan de hele en de halve marathon meedoen dienen resp 12 50 en 10 gulden te betalen. Zij hebben recht op de trofee-platform met lopertje. De start is weer bij Sporthal de Koppel om 11 uur, met dien verstande dat de „kwar- ters" vijf minuten later vertrekken Praten over marathonlopen betekent het losmaken van persoonlijke gevoe lens. Henk Huizenga is iemand die op de bank het geven van leiding tot taak heeft. Chefs van vroegere generaties, vaak dikbuikige heren met horlogeket tingen en met een slechte conditie, zouden zich zeker niet geroepen heb ben gevoeld om over bospaden te snellen De wat verdekte vraag wordt snel begrepen. Huizenga: „Ik denk dat je fit moet zijn, wil je als manager in deze tijd goed funktioneren. Dat is ook zicht baar nu want je ziet veel minder dikbuikige heren in het bedrijfsleven dan vroeger." Belangstellenden kunnen Infor meren: op werkdagen, tel 631544, toestel 225, tel. 630544, toe stel 228 en na 19.00 uur, tel. 729420.

Leusder Krant | 1983 | | pagina 5